DONDERDAG 14 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2' BUITENLAND GEEN STAAT IN DEN STAAT ONTBINDING VAN HITLERS MILITAIRE FORMATIES NOODVERORDENING VAN HINDENBURG DB OFFICIEELE MOTIVEERING Vele gebouwen der Nazi's gesloten en uitrustingsstukken in beslag genomen Rijkspiflsldent Von Hindenburg heelt gister avond een verordening uitgevaardigd waar bij de S. A. en S. S. (Sturmabteilungen en Schutzstaifeln) en alle andere op militaire leest geschoeide organisaties der nationaal- soclalislische partij voor het geheele Duit- sche Rijk verboden worden. Hot verbod geschiedt op grond van art. 48 der Grondwet, dat betrekking heeft op buitengewone maatregelen in geval van noodtoestanden. De conferentie der landsvertegenwoordigers, welke gistermiddag is gehouden, is door de rijksregeering van dit verbod in kennis ge steld en heeft zich op de eerste plaats met de uitvoeringsbepalingen ervan bezig ge houden. In art. 1 der noodverordening staat, dat de bovengenoemde organisaties met alle daarbij behoorendo staven, motortroepen, marine troepen, ruiters en reserves, het vliegercorps, autocorps, do lcidersscholen en kazernes on middellijk ontbonden worden. Art. 2 zegt, dat de voorwerpen die de mili taire doeleinden gediend hebben door de po litie in beslag genomen kunnen worden, in den regel zonder schadevergoeding. Art. 3 zegt: Wie aan een organisatie, welke op grond van deze verordening is opgeheven als lid verbonden is, of haar op andere wijze steunt, of het, door de organisatie geschapen organisatorisch verband verder handhaaft, wordt gestraft met niet minder dan een maand gevangenisstraf. Behalve tot gevange nisstraf kan men tot een geldboete veroor deeld worden. Dit laatste artikel wordt twee dagen na 'de afkondiging van kracht. In het uitvoeringsdecreet wordt bepaald, dat. bij de sluiting van gebouwen de bewo ners daarvan niet dakloos worden. In be slag genomen moeten worden ook de tot de dienstuitrusting der stormafdeelingen behoo- rende kleedingstukken, insignes, vlaggen en standaards, verder vliegtuigen, auto's veld keukens. tenten, enz. Oflicieele motiveering De opheffing van deze „militaire" organi saties der nationaal-socialistische partij is overeenkomstig de grondregels van het staatkundige leven noodzakelijk om de open [bare veiligheid en orde te handhaven en de autoriteit van den staat voor verdere ern stige afbreuken te bewaren. De genoemde organisaties zijn, zooals be- tend, In alle uiterlijke dingen tot in kleinig heden geschoeid op militaire leest. Zij vor men een particulier leger, een partijleger, zij het dan ook ten deel ongewapend. Honderdduizenden zijn met de verplich ting tot onvoorwaardelijke gehoorzaamheid ton deele met kazerne-achtige huisvesting in formaties onderverdeeld, welke als mili taire of politioneele manschappen kunnen optreden en opgetreden zijn. Reeds het bestaan van een zoodanige strijd organisatie, welke een staat in den staat vormt, is een bron van voortdurende onrust voor de vreedzame burgerij. Het is uitslui tend een staatszaak een georganiseerde macht te onderhouden. Zoodra een dergelijke macht van particuliere zij do wordt georga niseerd en de staat dit duldt, bestaat reeds het gevaar voor orde en rust. De rustige krin gen der bevolking kunnen een dergelijke, vol gens haar aard eenzijdige en partijdige or ganisatie niet verdragen. Do ontwikkeling leidt tot botsingen en tenslotte tot toestanden Welke overeenkomen met burgeroorlog. Thans zijn door de leiders der ontbonden organisaties verklaringen afgelegd over hun legaliteit (wettelijkheid). Zelfs indien derge lijke verklaringen volkomen ernstig gemeend zijn en gesteund worden door den wil vast te houden aan de wettigheid, dan nog is het aan geen twijfel onderhevig, dat in een rechtsstaat de macht slechts georganiseerd mag zijn door de constitutioneele organen van den staat zelf. Iedere particuliere maohts organjsatie kan derhalve naar haar aard geen legale instelling zijn. Er bestaat ook gevaar, dat een dergelijke volgens haar instellingen en voorschriften op den strijd in het binnenland gerichte organi satie een of anderen dag de partij zelf zou leiden naar illegaliteit (onwettelijkheid). De ontbinding der organisaties moet plaats hebben volgens de instructies van den rijks minister van binnenlandsche zaken. De verordening heeft geen betrekking op de nationaal socialistische partij zelf. Zij heeft binnen het kader der wetten cïezelfde vrijheid van werkzaamheid als alle andere partijen. Doch boven allo partijen, zoo besluit de officieele motiveering, staat het Duitsche vaderland. Het 'hoogste beginsel van den Rijkspresident en der Rijksregeering is het welzijn van het land te dienen. De politie treedt doortastend op Ter uitvoering van de verordening van den rijks president heeft do Berlijnsche po litie gistermiddag om 5 uur op talrijke plaatsen te Berlijn 'huiszoeking gedaan in nationaal-socialistische bureaux, voorts in 22 tehuizen van nationaal-socialistische stormafdeelingen en in de woningen van een aantal bekende leiders. De localiteiten werden gesloten en verze- mold: Do S.A. en S.S. organisaties der natio- riaal werd in beslag genomen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Uit Hamburg wordt gemeld: Een groote politiemacht heeft Woensdag middag een huiszoeking gedaan in het bureau der nationaal-socialistische partij, waarbij zich een incident heeft voorgedaan. Hot huis was voor do aankomst der politie met traansns gevuld, zoodat liet de politie niet mogelijk was in het huls door te drin gen en men eerst door de ruiten in te slaan het gas moest laten wegstroomen. Vijf lei ders zijn door de politie naar het stadhuis gebracht om daar verhoort) te worden. Te MUnchen Is gisternamiddag het Bruine Huis door de Beiersche politie bezet Alle straten die toegang daarheen verleenen wer den afgezet Uit Frankfort a.d. Main werd gisteren ge meld: De S.A. en S.S. organisaties der naito- naal socialistische partij zijn vanmiddag door de politie ontbonden. Incidenten hebben zich daarbij niet voorgedaan. Te Frankfort werden 12 bureaux gesloten, terwijl degenen die daar woningen hacïden elders onderge bracht werden. Ook te Darmstadt zijn het Bruine Huis en twee andere S.A.-tehuizen door de politie gesloten. Daar werden in beslag genomen: een vlieg tuig, verscheiden auto's en motorfietsen, een aantal gepakte ransels, telefoon-toestellen, verbandartikelen, militaire jassen met schou derbedekkingen van een regiment artillerie en een groote hoeveelheid andere militaire uitrustingsstukken, schopen, veldflesschem, broodzakken etc. Voorts werden allerlei wa pens en een hoeveelheid documenten in be slag genomen: ook particuliere woningen werden doorzocht. Later hadden te Darmstadt samenscholin gen plaats, zoodat de politie zich genood zaakt zag met den gummistok de menigte uiteen te drijven. De politie is geheel ge mobiliseerd en afdeelingen kruisen in auto's door de stad. Er zijn verscheiden personen gearresteerd. Naar uit Stettin, Dresden, Hannover, Neu renberg, Mainz, Altona en Stuttgart gemeld wordt, zijn in deze steden in verband met de nieuwe noodverordening van den rijks president de S.A.-gebouwen door de politie onderzocht en gesloten. In Stettin werden in het kleedingmagazijn der S.A. eenige uniformstukken in beslag ge nomen. Evenzoo werden in Dresden de voor raden van het kleedingmagazijn in beslag genomen. In Osnabrück werden in de verkoopruimte van den groot-Duitschen boekhandel der na tionaal-socialistische partij insignes, uitrus tingsstukken enz, in beslag genomen. De sluiting en doorzoeking der S.A.-loka- len verliep overal zonder incidenten. Ook in het Rheinisch Westfülische industrie-gebied en in het overige Westfalen is de opheffing der S.A. en S.S. formaties en de sluiting ha- rer gebouwen door de politie zonder eenig incident verloopen. In de meeste plaatsen ook in het Rijnsch Westfaalsche industrie-gebied had de slui ting der gebouwen overigens zonder inciden ten plaats. In Brunswijk is het verbod nog niet ten uit voer gelegd. Dit zou samenhangen met het feit, dat de daarvoor bevoegde minister Klagges te Berlijn vertoeft en nog niet te Brunswijk is teruggekeerd. HITLER KLAAGT BRAUN AAN Adolf Hitier heeft den advocaat dr. Frank te München opgedragen tegen den Pruisi- schen minister-president Braun en tegen den verantwoordelijken redacteur van de „Vor- waerts" een vervolging in te stellen wegens de beschuldiging van Hitier en zijn partij 'an het nastreven van landverraad, HUGENBERG'S VERKIEZINGSMANIFEST De leider der Duitsch^nationale partij, dr. Hugenberg, publiceert naar aanleiding van de komende verkiezingen in Pruisen een uit voerig manifest, waarin o.a. betoogd wordt dat de juiste verhoudingen tusschen links en rechts bij de presidentsverkiezingen door de persoonlijkheid van den veldmaarschalk be- invloed zijn, doch dat de Pruisische verkie zingen een juister beeld van den waren stand van zaken zullen geven. De oude Hohenzol- Icrn-staat Pruisen is thans het laatste bol werk van de lieden van den 9en November. Het antwoord van het volk moet een groote meerderheid voor de Duitsch-nationalen en de nationaal-socialisten zijn. Brunswijk en Mecklenburg-Strelitz toonen aan, dat niets het gemeenschappelijk overnemen van de macht in het veroverde Pruisen in den weg staat Klagges over het verbod. Nader wordt gemeld: De nat.-soc. Brunswijiksche minister van binnenlandsche zaken Klagges heeft ver klaard, dat hij de noodverordening ondoel matig en onrechtvaardig acht en het begin he teek ent van een politieke ontwikkeling, die voor Rijk. Staat en Volk noodlottig moet worden. Z.i. zou de verordening zich gelijk tijdig tegen de militaire organisatie van het IJzeren Front moeten richten. De politieke opwinding der volksmassa's zal door dit verbod slechts kunnen toenemen. Hij waar schuwt de Rijksregeering tegen de ontbin ding van de nat.-soc. organisaties. Verdere berichten. Te Lcdipzig en te Chemnitz heeft het po ll tie presidium de noodverordening uitge voerd. De nat-soc. fractie van den Saksischen landlddag heeft aan de Saksische regeering een schrijven gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen de eenzijdige verbodsmaatregel van de Rijksregeering en de volkomen on gerechtvaardigde huiszoekingen. Van de Saksische regeering wordt weigering tot uitvoering van de verordening en protest daartegen geëischt. Bij het presidium van den landdag is telegrafisch het voorstel in gediend. dat de landdag tegen de noodver ordening zou protesteeren. Te Bremen werd aan de nat-soc. organi saties medegedeeld, dat van 18 uuir af de S.A. en S.S. als ontbonden moeten worden beschouwd. Verder waren nog geen maat regelen genomen. Te Weimar weird een huiszoeking ver richt bij de gouwleiding Thtiringen der nat.soc. partij. Ér werd geen materiaal in beslag genomen. Naar de politieautoriteiten in verband met de huiszoeking in de Hamburgsche bu reaux der N.S.D.A.P. nog mededeelt, zijn in totaal 20 personen gearresteerdhieronder waren 7 Hamburgsche gemeenteraadsleden en een rijksdagafgevaardigde der N.SD.A.P. Eenig materiaal is in beslag genomen en wordt nog onderzocht. EEN OPROEP VAN HITLER. .,Ons antwoord geen parade doch een houw". 24 April de dag der vergelding. heeft Adolf Hitler de volgende oproeip ge publiceerd: „Nötionaal-sociallsten, partijganooten, voormalige S.A.- en S.S.mannen. voormalige leden der Nat.-Soc. motor^ en vlieger stoirni- troeoen. Thans weet gij waarom fk trachtte de candidatuur voor het presidentschap der zwart-roodc partij te verhinderen. Generaal Groener heeft als inzet voor de landsver- kiezingen de S.S.- en do S.A-troepen ont bonden. Rijksbanier en IJzeren Front wor- DE VULKAANRAMP IN CHILI EN ARGENTINIË EINDE VAN DE UITBARSTING Uit Valparaiso wordt gemeld: De vulkani sche uitbarstingen nemen langzamerhand af. IJskouide regendruppels doen de lucht opklaren en gaan het verstikkimgsgevuar tegen. Vliegers hebben geconstateerd, dat vele plaatsen zijn verlaten en rijke oogsten zijn vernietigd. De geheele omgeving geeft den aanblik van een kerkhof. Men vreest dat vele menschen die woonachtig zijn in afgelegen plaatsen in de buurt van het ge bied der uitbarstingen, zijn gedood. Uit Buenos Aires wordt gemeld: Te Buenos Aires ligt op het oogenblik de asch, die door den storm uit het gebied der vulkanen wordt meegevoerd, 9 c.M. hoog. Voor zoover bekend is zijn in Argentinië henleve: Jen toe; nog weinig bekend. Nader wordt uit Buenos Aires gemeld: De aschregen over de stad heeft opgehou den, thans heerscht een dichte nevel. In Mendoza is de temperatuur buitenge woon laag. Uit Malargue verluidt, dat de lucht zwaar is van zwaveldampen. Roodachtige wolken bOilekken den hemel. Professor Marrero in Buenos Aires verklaarde, dat de asch, die sedert 36 uur neerregent, hoofd'Zakelijk uit onoplosbare kalikiezel-zouten is samenge steld. Een Argentijsch vliegtuig-eskader, dat ter verkenning van het geteisterde geb.ed naar da Cordilleras was gezonden, moest tengevolge van den hevigen storm terug- keeren, doch kon nog constateeren, dat in derdaad 'n groot aantal uitgedoofde en half uitgedoofde vulkanen weer in volle wer king zijn. Deze vulkanen liggen echter groo- tendeols op onlbowoond gebied. De meeste verbindingen met die bergstre ken zijn verbroken, evenals alle verbindin gen met Chili BUENOS AYRFS, 14 April. De werkzaam heid der vulkanen in de Andes is zoo voed als oi'.Thoudcn Ook de* asciirec is opgehouden en d<* lucht begint weer helder te worden. Aanvankelijk vreesde men nadeelen voor het vee door de chemische stoffen die zich in de asch bevinden. Het blijkt echter, dat de dikke aschlaag een kostbaar mestmiddel voor de cultures is. Tengevolge van den aschregen zagen tuir.en, wijnbergen en plantages er uit als witbe- sneeuwde landschappen. Te Buenos Aires werd de asch door de huis vrouwen gebruikt voor het poetsen van pan nen en andere metalen voorwerpen. De geologen schatten de tijdens de uitbars ting uitgestooten hoeveelheid asch op verschei dene millioenen ton. Zelfs in Petagonië en op het eiland Juan Fernando is een dichte asch regen gevallen. Ook in den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul is een aschlaag van c.M. hoogte gevallen. Het op vele plaatsen onderbroken spoorweg verkeer is weer hervat. Op vele plaatsen heeft het licht 60 uur ach tereen gebrand. iden echter beschouwd als van groote waar de voor den Staat en daarom niet verboden. Partijgenooten, ilk begrijp uw gevoelens. Jarenlang zijt gij, getrouw aan mijn orders, legaal den weg gegaan van de verovering van de politieke macht. Gedurende dezen tij'd zijt gij op de vreeselijkste wijze vervolgd en gefolterd. Honderden kameraden werden gedood, vele duizenden gewond. De laffe moordenaars en daders bevinden zich ech ter voor het overgroote deel op vrije voeten. Voor uw poging tot verzet hebt gij tallooze jaren gevangenis- en tuchthuisstraffen ge kregen. Ondanks den vreeselijken nood, die dooi de schuld der thans regeerende partij ook u getroffen heeft, zijt gij eerlijke Duitschers gebleven. Het woorfd. dat de meest gekwelde zonen van ons volk de trouwste burgers zullen zijn, hebt gij op heerlijke wijze vervuld. Wat generaal Groener, de heeren Braun, Severing Greszinsky, Stuetzel en Brilning willen, weet ik en gij weet het ook. Ons antwoord op dezen nieuwen wan- hopigen aanslag van hun systeem zal geen parade doch ee.n houw zijn. Op 24 April is de dag der vergelding. Daarom raad ik mijn voormalige kame raden van dp S.A.- en S.S.-formaties het volgende aan: le. Van niu af zijt gij nog slechte pariij- gonooten; 2e. gij vervult als partijgenooten uw plicht, doordat gij u in de secties en afdeelingen aio partijgenoot meer dan ooit vrijwillig ter beschikking stelt voor hot politiek® verkie- zingswerk; 3e. geeft den huidigen machthebbers geen aanleiding om onder eenig voorwendsel de verkiezingen te kunnen .uitstellen. Wan neer gij uw plicht vervult, ®al deze slag van generaal Groener door onze propaganda dui zendvoudig op hem zelf en zijn bondgenoo- ten neerkomen; 4e. verliest niet het geloof aan de toe komst van ons volk, aan de grootheid van ons vaderland en aan de overwinning van onze zaak, die wij allen zullen dienen. Ik zal het uiterste doen voor dezen strijd en daardoor voor Duitschland. want on danks generaal Groener: zoolang ik leef be hoor ik u toe en behoort gij bij mij. Op 24 April echter moge het de Recht vaardige Voorzienigheid welgevallig zijn om mijn strijd voor vrijheid en recht te zegenen. Leve de nationaal-socialistische beweging. Leve Duitschland!" DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE VOORSTELLEN VAN ITALIË. In de commissie-bijeenkomst der Ontwape- nings-L'onferentie op Woensdag heeft de ItaLiaansche minister van buitenlandsohe zaken Grandi een tot in alle technische onder- deelen uitgewerkt voorstel ingediend over de (afschaffing van alle gevaar lijke aanvalswapenen) van land- en zee- en luchtmacht, dus zwaire artillerie, tanks, bombardementsvliegtuigen, liniesohe»- pen, duikbooten en verbod van luchtaanval len en den chemische en bacsteriologiscihen oorlog- Tegenover de opvatting van Tardieu gaf Grandi als zijn meening te kennen, dat er wel degelijk een practisch onderscheid tusschen aanvals- en verdedigingswapenen gemaakt kan worden. Allen zijn het eens met de opvatting van Litwinoff, dat de conferentie niet slechts be grenzing der bewapening tot resultaat moet hebben, doch werkelijke vermindering. Wan neer de genoemde categorieën van wapenen verboden zouden worden, zouden directe belangrijke resultaten worden bereikt en wel versterking van de defensieve kracht der mogendheden en bemoeilijking van aanvallen, terwijl bovendien gunstiger voorwaarden zouden worden geschapen voor de werking van het Volkenbondspact en het Kellogpact. zoodat men binnen niet te langen tijd de be wapeningen zou kunnen terug brengen tot het laagst mogelijke peil. Om de bezwaren tegen onmiddellijke vernie tiging van de bestaande aanvalsswapenen te overwinnen verklaarde Grandi zich bereid de jwnietiging sledhts trapagev jS voor te stellen. GROOT CRISISCONGRES DER DUITSCHE VAKBONDEN STEGEWALD OVER DE MOEILIJKHEDEN Te Berlijn is Woensdag het buitengewone congres der Duitsche vakbonden, het zg. Reuzencongres geopend. Voorzitter is Theodor Leipart, voorzitter van het algemeen Duitsche Vakverbond. Verschillende ministers waren aanwezig, o.m. Braun, Stegerwald en Severing. Brü- ning was verhinderd- Stegerwald zeide o.m., dat de Duitsche ex port in 1932 nog met grooter moeilijkheden te kampen zou hebben dan in 1931- Gezien van het standpunt van den export zal de werkloosheid eerder toe- dan af nemen. De vraag hoe de herstel-conferentie ln Juni zal afloopen en de binnenlandsche on rust in Duitschland zijn andere factoren van onzekerheid. Stegerwald zette verder uiteen, dat Ame rika en Engeland bij hun loonpolitiek en het in evenwicht brengen der begrootingen de zelfde moeilijkheden hebben als Duitschland. Dat, ondanks de bank- en geldcrisis en ondanks het feit, dat 20 30 andere landen bij den val der valuta zijn meegesleept, de Duitsche valuta gehandhaafd kon blijven op haar normale peil, is een grooter succes ge weest voor de regeeringspolitiek dan zij zelf had durven verwachten. Hiertegenover is de kwestie der loonsverlagingen en der inkrim ping van de sociale wetgeving een kwestie van de^ tweede orde. Over het scheppen van werkgelegenheid verklaarde rijksminister Stegerwald verder, dat iedereen het er mee eens is, dat er in Duitschland nog voldoende werkgelegenheid bestaat- De vraag is slechte, hoe de midde len ervoor opgebracht kunnen worden. Wat de rijksregeering in de eerste plaats op dit gebied wil doen, is de bevordering van de kolonisatie op het platteland en de voortzetting van de stichting der kolonies buiten de stad voor de groote steden. De re geering gaat daarbij uit van de overweging, dat in de komende tientallen jaren de ouder- domsverzekering niet zoodanig zal kunnen worden uitgebreid, dat de bevolking er een onbezorgden en werkloozen levensavond door kan hebben. Het aantal dergenen, die in- validiteitsrente, sociale verzekeringsrente en kleine pensioenen hebben, neemt steeds toe. Deze bevolkingsgroep moet zooveel mogelijk naar het land worden overgebracht, of naar de voorsteden, waar zij beter kunnen leven. Het congres heeft ten slotte met algemeene stemmen een resolutie aangenomen inzake de werkverschaffing- In de resolutie wordt o.a. gezegd: Het con gres verklaart het voor een noodzakelijke taak der rijksregeering, uit de catastrofale verschijnselen en gebeurtenissen op het ge bied der economie en consequenties te trek ken, welke volk en staat in de toekomst tegen gelijke schokken bevestigen. De invloed van den staat, zijn toezicht en zijn medewerking in de economie moeten spoedig ontwikkeld en versterkt worden. Het congres draagt het bondsbestuur op, de eischen der vakvereenigingen voor de noodig hervorming der economie opnieuw aan de regeering voor te leggen en zeer na drukkelijk te bepleiten. MERKWAARDIG AANBOD VAN HOOVER PRESIDENT VOOR 1 DOLLAR PER JAAR President Hoover heeft, naar de corres pondent te New-York van de „News Chro nicle" meldt, aangeboden zijn salaris als president van 75.000 dollar prijs te gev°n en aan het bewind te blijven voor 1 dollar per jaar. Hoover is, zooals wij reeds meld den, bezig om met de partijleiders pogingen in het werk te stellen teneinde 200 mil'li.en dollar op de staatsuitgaven te bezuinigen. Hij heeft zijn aanbod gedaan in weerwil van het feit, dat zijn particuliere vermogen met 2/3 is verminderd sedert hij het Witte Hujs betrok. In Februari werd zijn parti culiere vermogen op nog geen 1 millioen dollar geraamd. DE BABY VAN LINDBERGH Uit New-York wordt geseind,: Het contact met de ontvoerders van de baby van Lindbergh is hervat en de onder handelaars hebben goede hoo^ binnen twee of drie dagen tot een definitief resultaat te zul len komen. Naar verluidt is de beruchte Harry Fleischer leider van de „Purperen Gang" in Detroit, van Nieuw Schotland naar Engeland vertrok- f|jn en hebben de autoriteiten aldaar het verzoek ontvangen hem te arresteeren in ver band met de ontvoering van de baby van Lindbergh. Schoolnieuws, HOOFDBENOEMINGEN Zuilichem. Voor de betrekking ter ver vulling van de vacature-wijlen M. M. Ver- brugge hebben 22 sollicitanten zich aangemeld. Bandoeng op Java (Kon. Wilh. School), A. Wapenaar, leider van T»fc in 1930 aldaar op gerichte filiaal dezer Scl DR. J. TH. DE VISSER t (Vervolg van blz. 1) Gevierd schrijver. Beschikkend over een welversneden pen, liet Dr. de Visser ook op dit gebied zich niet onbetuigd. Van de van zijn hand ver schenen werken noemen we zijn Hebreeuw- sche acheologie: onze plichten;, Mohamed- Christus in de Christ.-sociale beweging van onzen tijd, terwijl het magistraal werk over „Kerk en Staat" voor eenige jaren d«'or hem werd voltooid. Zoowel in het tijdschrift „Stemmen des Tijds", als in het weekblad „Timotheus" verschenen onderscheiden ar tikelen van zijn hand. Van de commissie van redactie van het bekende gedenkboek, dat ter gelegenheid van het zilveren ambts jubileum van H. M. de Koningin verscheen, was Dr. de Visser voorzitter. Hij schreet er een bijdrage in over „Onze Koningin". Ook het verschenen Chr. gedenkboek voor zag hij van een bijdrage. Dr. de Visser was lid van de maatschappij van Letterkunde te Leiden, alsook van het prov. genootschap voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht In zijn studententijd was hij praeses van het bekende oratorische homiletisch gezel schap „A. E. Borger" te Utrecht en voorzit ter van het studentenzendingsgezelschap „Eltheto" aldaar. Vermelden we nog dat Dr. de Visser v. Malsums „Verspreide opstellen over Lob man" van een inleiding voorzag, waarin van zijn bekende vriendschap met wijlen Dr. A. Kuyper weer blijk werd gegeven, en dat hij hoofdredacteur is geweest van het dagblad „De Nederlander", alsook lid van het hoofd bestuur der Chr. Hist Unie. Reeds voor vele jaren erkende H. M. de Koningin de verdiensten van dezen staats man door hem te benoemen tot ridder ii de orde van den Ned. Leeuw. Dr. de Visser was ook groot-officier van het legioen van eer en gerechtigd tot het dragen van het le klgs ordeteeken van het Roode Kruis in Duitschland. Voor eenige jaren volgde zijn benoeming tot Minister van Staat Kanselredenaar met singuliere gaven, staatsman van hooge allure, beminnelijk mensch en vroom Christen, zoo hebben dui zenden Dr. de Visser leeren kennen en velen zullen dan ook thans met oprechte ontroering het plotseling bericht van zijn heengaan vernemen. Inderdaad: een man groot in alles. We denken aan zijn welsprekende redevoe ringen bij groote nationale gebeurtenissen, aan wat inzonderheid het Christelijk onder wijs aan z'n ministerieel en arbeid te danken heeft. Is de wet, die de zoo vurig en lang be geerde gelijkstelling bracht, niet naar zijn naam genoemd? We herinneren ons persoonlijke ontmoe tingen waarop we getroffen werden door zijn eenvoud en hartelijkheid. Hoe heel gewoon wist hij met gewone menschen om te gaan. De herinneringen vermenigvuldigen zich, want er is schier geen terrein van 't men- schelijk leven denkbaar, waarop Dr. de Vis ser zich niet bewoog. We zouden dit levensbericht kunnen beslui ten met nóg eens 't woord te herhalen: Een man groot in alles. Maar liever doen we dat met een woord der Heilige Schrift, die Dr. de Visser op zoo menigerlei wijze in welsprekende vorm ge predikt heeft: „Zalig zijn de dooden. die in den Heere ster ven, van nu aan. Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hunnen arbeid; en hunne werken volgen met hen." ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Oude-Tonge (hoofd K. van Asperen) L. H. Beek te Emmer-Compascuum. Waddinxveen, N. van Horssen te N.- Lekkerland. Staphorst (1ste School, hoofd A. Bol- dewyn), mej. T. Bierma te Lankhorst. Rotterdam (A. W. F. Idenburgschool, Korf makersstraat 12, hoofd F. C. van Dorp), P. H. Pilon te Heerde (G.). Hooghalen (Dn), mej. G. Hunze te Beilen. Voor nutt. handw. PROMOTIES TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Gepromoveerd is tot Doctor in de Technische Wetenschap, op een proefschrift getiteld: „De bepaling van de oxydatle-reductlepotentlaal in ingenieur, geb. ACAD. EXAMENS Haag; doet. ex.. mej. C. C. A. Polano den Burg. beiden te Den Haag. Godgeleerdheid: voorb. kerk ex., de hoer S. Zellstra te Sneek. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Veeartsenijkunde: doet. ex., de heeren G. B. ten Haken, A. W. Groenwold en H. Th. Meijer. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENIN- GEN. Gesl.: Landmeterscursus: landmeter Ned. richting, de heeren G. W. van Bruggen, geb. te De Punt; IJ. Feenstra, geb. te Assen: J. G. Hoytker, geb. te Zwolle: A. Scheffer, geb. Rotterdam: idem. Koloniale rl Jong. EXAMENS WISKUNDE, ENZ. De examens M.O. Wis- en Natuurkundige We tenschappen voor de akten KI, K 2, K 3, K 5 en K 6 en L.O. Wiskunde worden afgenomen te Den Haag, Fluweelen Burgwal 22. en de exa mens M.O. Aard-, Delfstof-, Plant- en Dierkunde voor de akte K 4 aan de Universiteiten te Am sterdam, Utrecht, Groningen en Lelden. ZU vangen aan In September, zoo noodig elndo Au gustus; die voor L.O. Wiskunde spoedig na half Augustus. Aanmelding moet geschieden vóór 15 Mei a.s. EXAMENS STUURMAN Den Haa boom en J. J. BommezUn. (Zie verder Schoolnieuws blz. 9) UIT HET SOCIALE LEVEN deelt, i honderd werklieden vacantia zouden kunnen krijgen, besloten is in overleg met de arbeiders -ei-tegenwoordiging. dit Jaar geen vacantle to reven. In plaats daarvan is een som van f 10.000 Itgotrokken, waaruit do contributie voor het ..anvulllngsfonds zal worden betaald van do tijdelijk ontslagen werklieden, die niet meer uit do werkloozenkae trekken, dua de uitge trokken tijdelijk werkloozen. WERKVERSCHAFFING AAN DE REGGE In ve.-band Midden-Regge kend Is, SCO grootestads-werk kloozen uit Twente, dus in t bij deze waterschapswerkei geplaatst De grootestads-werkloozei Weerbericht Het dunne pUltje geeft den vorlgen stand aaö. Hoogste stand te La Coruna 772.0. Laagste stand te Vest Manor 745.2. Stand vanmorgen halftwaalf 765.7. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Matige tot krachtige Z.W. tot W. of N.W, wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijden lijke opklaring, nu en dan regen, veel zach ter des'nachts, overdag waarschijnlijk iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De gisteren genoemde depressie bij IJsland heeft zich in het afgeloopen etmaal vooral over de Britsche eilanden uitgebreid en strekt zich thans in een lang.gerekten vorm van IJsland tot Zuid-Frankrijk uit. In onze omgeving daalt de barometer verder. Op Island stijgt hij weer. De depressie wordt ge volgd door een uitgebreiden rug van hoogen. druk. In Engeland en aan de Fransche kufet waait het plaatselijk krachtig uit Zuid door. Z.-W. naar N.-W. De depressies in het Oos ten vullen verder op. Het hooge drukgebied over Frankrijk verdween bijna geheel. Do ochtendtemperatuur daalde een weinig in- onze omgeving en Scandinavië. Zij steeg op. IJsland, in Z.-Engeland, N.-Frankrijk en Midden-Duitschland. Plaatselijk was de regenval weer te zwaar. Te Blacksod, op Ierland werd 21 m.M. afgetapt. Het is te verwachten, dat morgen het weer wederom een buiig karakter zal vertoonen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.6 C. 15 APRIL Zonsopgang 5.04 u-; Zonsondergang 6.57 U.. Maansopgang 11.32 u.; Maansonderg. 8.16 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.27 u. tot 's morgens 4.32 u< WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshnt 2.19 2.20 Baael 0.24 0.32 Huningen 0.81 0.91 Rheinweiler -1.60 -1.52 Kehl 2.42 2.48 Maxan 4.27 4.35 Wiedesheim 1.57 1.75 Mannheim 3.23 3.32 Lohr 2.09 2.22 Mains 1.26 1.27 Bingen 2.28 2.29 Heden Vorig Canp ilt. 2.60 2.63 Em» 1.92 2.02' Coblenz 3.26 8.37 Trier 2.46 2.43 Kenlen 3.70 3.85 Ruhrort 2.94 3.05 Wesel 3.02 3.30, Emmerik 4.11 4.24 Dusseldorf 3.95 8.38 Maastricht 2.14 2.12 Venlo 14.19 13.90 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 15 April. Delfzijl 5-14 17.38 Heilevoetsl,9.27 22.14 Terschelling 2.27 14.57 Willemstad 10.30 23.13 Harllngen 2.57 15.30 Brouwersh. 8.39 21.59 Helder le 11.20 Zierlkzee 9.03 21.39 Idem 2e Wemeldinge 9.26 22.08 Ilmulden. 9.43 22.37 Vllssingen 8.03 20.38 H. v Holland 8.53 21.47 Terneuzen 8.30 21.08 Schevening. 9.03 21.57 Hansweert 8.57 21.31 Rotterdam 10.55 23.24 Land- en Tuinbouw. CENTRALE VAN VEREENIGINGEN VOOR DEN AARDAPPELEN-. GROENTEN- EN zich in Dec. van het vorig jaar met een request tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend, waarin zü ten opzichte van de commissie, 'welke tot taak heeft de regeering bi) te staan, ln verband met het treffen van maatregelen tot regeling van den uitvoer van bepaalde goederen, gaarne omtrent de keuze van voor deze commissie in aanmerking komen de personen van advies zou willen dienen. J)e Centrale heeft, ondanks een nader inge komen toezegging nog niet de gelegenheid ge had haar belangen uiteen te zetten, reden n, waarom requestrante zich thans veroorlooft, bovenstaand den minister in herinnering to afgevaardigd© (Jzen om alsnog In dl., en. De Centrale stelt zich bo de uitvoering van regelingen. zitting to schikbaar 'len handel betreffende, die met het oog op de buitenge wone tijdsomstandigheden zu.len blijken noodig zUn. Vooi i'agstukk ich, ind inderdeelen der te behande'en dere vereemgingon van bU die onderdeelen di rect betrokken belanghebbenden, kunnen wor den opgenomen. Kunst en Letteren. NEDERLANDSCHE KUNST IN ZUID SLA VIE Naar wij vernemen heeft Dr. J. ter Meu- len, bibliothecaris van het Vredespaleis, twee schilderijen, door zijn vader, den be kenden schilder F. P. ter Meulen. geschil derd, peschonkon aan het. Museum voor hedendaagsche kunst in Belgrado. In Zuid- Slavië is deze schenking met veel sympa thie en erkentelijkheid ontvangen, 't Muse um bezit thans 4i werken van Hollandsche meesters, waaronder Van Gogh, Breitner, ïsraöls, Sluyters en anderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2