O P. VAN BERK NS PRAATUURTJE LA\D- EN TUINBOUW No. 134 DONDERDAG 14 APRIL 1*32 NICOTINE EN NICOTINEPRODUCTEN PETROLEUM-EMULSIE ALLE ARlxKF EN VOOR PLANTEN ZIEKTEBESTRIJDING Levering «net garantie - Laagste prijzen JEECEE-FABRIEK- Dir.: J. C. Manger MAASSLUIS - TELEF. aUe uren 178 piorapark-1932 te Noordwijk Hedenmorgen is door Z. Exc. Jhr. Mr Ch. J M Ruys de Beerenbrouck, het „Florapark- 1932*" te Noordwijk geopend- „Florapark" is een z.g. opengrondsten- toonstelling, d.w.z. men zal daar de bol- bloemen, hyacinthen, tulpen narcissen enz- in de vrije natuur en in natuurlijke groei wijze kunnen bewonderen. Dat deze tentoonstelling thans, ondanks de tijdsomstandigheden, gehouden wordt vindt zijn oorzaak in hét feit, dat de afdee- ling Noordwijk van de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur, die jaar 50 jaar bestaat en dit gouden jubileum op een bijzondere wijze, waarvan zij het monopolie heeft (dit is reeds het derde Flora-park dat zij in richtte), wilde vieren. Wii hebben, met de collega's van andere bladen uit ons land, reeds het genoegen ge had volop te genieten van wat in Florapark te genieten zal zijn Van het landgoed „Offem" van Graaf van Limburg Stirum is door deze op zeer wel willende wijze en geheel belangeloos een groot deel afgestaan (grooter deel zelfs f)an gevraagd was) voor deze tentoonstelling 't Is een acht terrein, geheel tusschen d- boomen en aan vijvers gelegen. Een stuk natuur, dat door de bekwame hand van H. Copijn van de firma H. Copijn en Zonen te Groenekan tot een sierlijk park is geworden en waarin de bollen natuurlijk reeds ver leden jaar zijn geplant Thans prijkt het. nog wel niet in al zijn heerlijkheid en schoonheid, doch over enkele dagen," als de zon ons iets goedgunstig is 6D waarom zou ze niet? zal het een lust, een genot zijn de verschillende gewassen te bezichtigen in volle pracht. Reeds nu hebben wij veel moois gezien- Over den aanleg kan niet anders dan met lof gesproken worden, dat is trouwens van de firma Copijn te verwachten. In het park is «en Restaurant gebouwd, 'dat geëxploiteerd wordt, door „Zomerzorg" te Leiden; welbekend. De directeur, A. B. Batenburg, heeft ons ook getoond, wat hij met zijn geschoold personeel vermag. De meest verwende ondei ons, en journalisten worden nog al eens op culinair gebied, ver wend, moest toegeven, dat, wat de heer Batenburg ons, in opd.acht van het bestuui der jubileerende ï'c'oul ng Nocnlwr.k. aai-- bood, den toets van elke critiok, hoe lastig deze ook kan zijn, kan doorstaan- Voor onze Haagsche lezers deelen we nog mede, dat gedurende de geheele tentoon stelling deze duurt tot einde Mei eiken dag een luxe touring-car in dienst gesteld door de Ned. Reisvereeniging van den Haag, door de bloembollenvelden een rit zal ma ken met bezoek aan de tentoonstelling. Om kwart voor één rijdt deze wagen af van den I/ïosduinscheweg. Ook onderweg kan men instappen. De wagen, waarmee we van Noordwijk naar Leiden reden is geheel nieuw en bevat een losse fauteuil voor ieder passagier. Een genot om er mee te rijden- Over de tentoonstelling schrijven we elders in ons blad uitvoeriger, en vermoedelijk nog wel in een volgend nummer. Men ga vast een dag vrij maken, want men moet er heen. Straks zegt men in ge heel ons land: Hebt ge „Florapark" te Noórdwijk gezien? Neen!? Dan hebt ge wat gemist! .Ta? Schitterend, nietwaar? Meer dan ooit ls het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK to HOUDEN. Laat bet doen door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 tl. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis to ontbieden. BERICHTEN VAN DEN P. D. Bestrijding van emelten Daar vain vereohiLTcirde plaateen, weder- n de aanwezigheid van em-dten in gras land wordt gemeld, vestigt de Plantenziek ten-kundige Dienst de aandacht op de be strijding van deze vaak zoo schadelijke larven. Em-elten, ook wel eemt of grauwe worm genoemd, kunnen met succes bestreden worden, door het uitstrooien van een meng sel van Parijsohgroen met tarwezemelen. Per H.A. worden gebruikt 25 k.g. zemelen eu 1 k.g. Parijschgroen. De droge zemelen worden zeer zorgvuldig m^t het Parijsch groen gemengd en eerst, daarna wordt dit mengsel al kneedend zoodanig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedvverpig over het te be handelen perceel kan worden uitgestrooid Gewoonlijk is 0.6 liter water per k.g. zeme len noodig, maar deze hoeveelheid kan varieeren. Het mengen en be .ohtigen kan geschieden in kuipen. Om morsen te voor komen moeten de kuipen niet al te vol ge maakt worden. Een goeds menging kan ook verkregen worden in de trommels, die gebruikt worden voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst droogge- mengd worden en daarna wordt water toe gevoegd. Nakneeden van de massa ls uoo- dig, daar ze in de machine gaat klonteren. De werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waar op, het wordt uitgestrooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen ze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met het uitstrooien tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eenst een klein stukje van een perceel behande len. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer het weer gun stig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien geschiedt In den middag, de emelten komen n.1, des nachts allleen boven den grond. Om na te gaan, of emelten aanwezig zijn, kan men hier en daar enkele zoden onder zoeken op de aanwezigheid van emelten. Gemakkelijker gaat dit door op versohill-en- de kleine plekjes op den akker een kleine hoeveelheid benzine op den grond te gieten. De emölten komen dan binnen zeer korten tijd naar boven. Parijschgroen is een zeer sterk maaggif. Het is dus noodig, dat voor zorgsmaatregelen worden genomen om in ademing van het poeder te voorkomen. Dit kan geschieden door bij het afwegen van Parijschgroen en het mengen een doek voor den mond te binden en kleine watten propjes in den neu6 te doen. Wanneer de massa vochtig ie, kunnen doek en watjes verwijderd worden. De menger moet geen open wonden hebben. Na de behandeling worden de handen goed gereinigd. Er moet voor gecongd worden, dat geen vee van het klaargemaakte mengsel eet. Is bij het klaar maken eenig materiaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden opgeruimd. Zeker heidshalve houde men het vee pl.m. 3 we ken uit de behandelde weilanden, bij regen achtig weer zijn 2 weken voldoende. Op bouwland mag het mengsel niet worden in- geëgd. Steeds ga men na, of het middel suc ces heeft opgeleverd en ook of er nog verf levende emelten in den grond zijn achter gebleven. Zoo dit het geval is, dan herhale men de behandeling op een gunstiger tijd stip. Zij die bezwaar hebben tegen bet ge bruik van het giftige Parijschgroen kunnen gebruik maken van het veel minder giftige kiezelfluoornatrium, in dezelfde of in iets grootere hoeveelheid, maar de uitwerking daarvan is lang niet zoo snel en dus ook niet zoo zeker. Nadere Inlichtingen zijn gratis te beko men bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de daarbij werkzame ambtenaren. VOOR KAMER EN TUIN.' Zaaibloemen Wat kunnen er onder de eenjarige zaai bloemen toch prachtige soorten zijn! En wat een genot is het om ze zelf heele- maal te kweeken, dus zelf te zaaien, zelf te verspenen, zelf te planten, zelf te verzor gen. Zelf desnoods, zaad te winnen voor een volgend jaar. Zóó eerst voelt men zich een tuinier. En wat een verscheidenheid! Voor alle doeleinden heeft men zaaibloemen. Maar. wilt ge succes, dan moet ge enkele zaken ter harte nemen. In de eerste plaats wel dat ge goed zaad koopt Laatst werd bij mij een partijtje zaad in de brievenbus gedaan, met een bij schrift dat het van „een werklooze" was en dat de prijs van 10 cent de volgende dag gehaald zou worden. Hij mocht zijn zaad houden want 'k vertrouwde het niet. Dat is nooit te vertrouwen. Heel vaak is het oud zaad. Een solide zaadhandelaar ruimt elk jaar zijn niet verkochte zaad pakjes op. "t Zaad is goedkoop, dus een enkele cent meer besteed en dan bij een solide hande laar, dat is aan te bevelen. De grond moet goed diep losgewerkt wor den en niet al te zwaar bemest Losse, hu- musrijke grond is je ware. Te sterk be^ meste grond geeft een te weeldrige groei en te weinig bloemen. Kies voor het zaaien een plekje waar ge durende eenlgen tijd tenminste de zon schijnt. Een fout, waaraan veel amateurs zich schuldig maken is, dat ze te diep zaaien, 't Zaad moet maar heel lichtjes onderge werkt worden. Hoe fijner zaad, hoe minder diep. Het heel fijne zaad kan men zoo zaaien en heel niet inharken, alleen een beetje aandrukken. Ook het ingeharkte drukt men wat aan; slaat de grond wat dicht met de schop b.v. of met een speciaal daarvoor vervaardigde „plakker", een plankje met een steel er aan. Een andere fout is, dat men veel te dicht zaait Men moet bedenken, dat de plantjes voldoende ruimte moeten hebben. Men vindt dat wel jammer, dat nu het zaad nu eenmaal heeft en men niet alles uit kan zaaien doch dik zaaien geeft maar zwakke planten vanwege de dichte stand en veel werk vanwege het uitdunnen. De grond blijvc, ook bovenaan, na het zaaien goed vochtig. Vocht is een eerste vereischte voor het ontkiemen. Houdt het onkruid er uit. doch 'et er vooral op. dat ge niet Ie goede planten voor onkruid aanziet k Weet bij ervaring, dat deze raad niet onnoodlg is. 'k Heb meermalen gezien, lat men de plantjes, die men gezaaid had er uittrok en melde, muur perzikkruid of wilde wilg liet staan. Sommige plantjes zullen zéér dankbaar zijn voor een of twee keer verplanten. Dat moet ge niet doen met Reseda, Linura, Pa paver. Escholtzia (Slaapmutsje), Lupinen, enzoovoort Deae verdragen het verplanten niet en moeten dus dadelijk op de plaats gezaaid worden. Ook Lathyrus is gevoelig voor verplanten MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door bet Centraal Bureau) Voerartikelen. Laplatamaie, loco en spoedig gewacht, was vorige week niet te ruim aangeboden en bleef dus een kleine premie maken te gen verdere posities. De nieuwe oogst was tamelijk vast op de deels ongunstige berich ten, dae geregeld nog van Argentinië gezon den worden. De koopers hier in Europa ötaam er echter vrij sceptieoh tegenover en laten zich niet gemakkelijk tot nieuwe za ken op de volgende maanden overhalen. Men vreest ook voor een kleinere vraag als hier het vee weer in de weide gaat en de sleahte toestand van den landbouw het koopen wellicht meer gaat bemoeilijken. Ponau/Butgaar mais blijft buiten het bereik van onze markt Russische mais wordt veel genomen a ls maal mais. Gerst blijft vast gestemd de aankomende partijen worden regelmatig tot hooge prij zen uit de markt genomen Haver, rogge en voertarwe ook prijshoudend met weinig kooplust De prijzen van lijnkoeken zijn nog verder afgebrokkeld. Op de lagere zomeirp rijzen ie echter wetl eenige belangstelling gekomen. Inlandsche cocoekoek voor directe levering nog zeer sahaareoh. Grond note nkoek en soyascroot tot onveranderde prijzen te koop. Meststolfen. Stlketofmeetetoffen. Het berf-d van de 6tikstofmarkt is in wezen de vorige week niet veranderd. De algemeene vraag is naar de goedkoope stiiketofmest Het is tegen alle berekening, tegen elke verwach ting in, zooate er zwavelzure ammoniak ge bruikt wordt De toestand is thans zoo, dat de Nederlandsche fabrieken, voor zoover wij ingelicht zijn, alle drie zonder voor raad zitten en eenvoudig -erkoopen op hun dagelijksohe productie. De vraag naar on middellijk leverbare ammoniak was op het eind der week zoo, dat thans een kleine premie betaald wordt tegenover later. Reeds wordt er in dit artikel gehandeld op leve ring voorjaar 1933 tegen prijzen, die op een zelfde lage niveau liggen als de huidige. In de vorige week verbeterde ook de vraag naar kalksalpeter, dooh de prijzen brokkrf- den onder de opnieuw opgekomen Zwitser- sahe concurrentie weer ai. De belangstelling voor cfhildsalpeter was onvoldoende, den tijd van bet seizoen in aanmerking genomen, dooh het is te ver klaren, daar het prijsniveau tegenover andere soorten te ongunstig is. Hetzelfde geldt voor de leunasalpeter on de kalkam- monsalpeter. Wat de k alk amm onsalp et er betreft, deze kreeg aan het eind der week geduchte concurrentie van de ammonsal- peter S. M., waarmee de Staatsmijnen blijk baar in de markt zijn gekomen tegen zeer 'age prijzen. Thomasmeel. Van koopers zijde wordt er nog zeer weinig belangstelling ge toond voor het nieuwe seizoen. Er is natuur lijk voorloopig nog slechts weinig of geen behoefte, maar in bet Noorden dee lands, waar men het vorige jaar reeds zoo zuinig met de fosforzuurbemesting is geweest, zaJ men toch zoo langzamerhand wel weer met de aankoopen beginnen. Daarvoor ie het echter noodig, dat ook de Duitschers hun prijzen bekend maken, ook al, omdat dit één der weinige gebieden is, waar zij het gemakkelijkst kunnen concurreeren. Het aanbod in België is nog niet erg drin gend en de markt ligt tamelijk vast Superfosfaat Het reizoen van super VOOR s TONKINSTOKKEN BAMBOESCHERMMATTEN BAMBOESTOKJES NICOTINE 95/98 NICOTINE POEDERS, naar: C. VAN VEEN GzM Boskoop In TUINBOÜWBENOODIGDHEDEN Tel. 178 fosfaat gaat blijkbaar verf kalmer eindigen dan velen onlangs nog gedacht hadden. Wrf re het mogelijk, dat er nog eenige vraag komt voor de aardappelen, dae nog niet aifle gepoot zijn. VEILINGEN Aalsmeer (Bloemenlust) dagelijks 10 o. (Centrale) Snijbloemen: dag. 7 u 30 Potplanten: Dinsdag, Donderdag. Zaterdag 8 u. 30. Amersfoort Dinsdag, Donderdag, Za terdag 9 u. Beverwijk, Maandag, Woensdag, Vrij dag 3 u. Bosk oop. Maandag, Woensdag, Vrijdag 9 uur Be r k e 1, Maandag 8.45 u.. Dinsdag, Woens dag. Vrijdag en Zaterdag 8 15 u. Eist, Maandag. Woensdag, Vrijdag 9 u. Groningen, Snijbl.: Maandag, Woens dag, Vrijdag. 10 u. Potpl.: Maandag, Vrij dag 10 u. Honselersdijk, Maandag, Dinsdag, Woensdag. Vrijdag, Zaterdag 8 u. 30. Nijmegen: Snijbl.: Woensdag 10 u. 30, Potpl.: Woensdag 9 u. 30. Poeldijk: Maandag, Woensdag. Vrijdag. Zaterdag 8 u. Rijnsburg (Flora): dagelijks 8 u. 30. (Bloeraenlust): Maandag. Woensdag, Vrijdag 8 uur 30; Dinsdag. Donderdag. Zaterdag 8 u. Rotterdam (Persoonsdam) Dinsdag en Vrijdag 11 u. 30. Rotterdam (Zwaanshals). Dagelijks 9u. Potplanten Donderdag 9 u. Til burg: Dinsdag 10 u. Utrecht: Snijbloemen: Maandag. Woens dag, Vrijdag 9 u.; Potplanten: Dinsdag, Donderdag 9 u. Onhangen geschriften JAARVERSLAG VAN HET CENTRAAL BUREAU Verschenen is het jaarverelag van het Centraal Bureau voor Veilingen in Neder land. In dit verslag wordt allereerst gememo reerd de ongunstige uitkomst van de tuin bouwbedrijven, tengevolge van de Duitsche betalingscrisis en die in Engeland. Verder wordt in het verslag opgemerkt, dat de Nederlandsche invoer in Duitsch- land 256 millloen gulden bedroeg, terwijl Duitschland voor f 620 milliocn invoerde in ons land, zoodat de vraag wordt gesteld of onze Regeering niet ten spoedigste be hoort over te gaan tot meer actieve handels politiek. Nadat nog enkele opmerkingen zijn ge daan over hetgeen het Centr. Bureau ver richt heeft ten behoeve van den handel met het buitenland, wordt de aandacht geves tigd op het feit, dat onze export naar Duitschland onrustbarend ia afgenomen. Terwijl in 1928 b.v. nog 379.124.000 Kg werd geëxporteerd, bedroeg dit in 1930 nog maar 213.05-i.000 Kg. en de waarde hiervan was reap, 55.388.000 Wat de export naar Engeland betreft, deze bedroeg in 1930 25.103.000 tegen een waarde van 20.363.000 in 1931. De totale waarde van onzen export beliep f 66.018.000 tegen f 75.058.000 in 1930, een vermindering dus met pijn 12%. Uit het verslag blijkt voorts, dat de to tale tuinbouw-omzet in Nederland heeft be dragen f 85.504.557.05 in 1930 en in het af- geloopen jaar f 80.149.363.52, een verminde ring dus met ruim f 5.000.000. In het afgeloopen jaar heeft het Centraal Bureau een sterke actie gevoerd voor de verbetering van kwaliteit, sorteering en verpakking van het Hollandsche fruit Gewezen wordt nog op de hooge spoor- vrachttarieven, waarbij wordt opgemerkt dat de Regeering aan den tuinbouw een waardiger hulp op deze wijze had kunnen verleenen, dan nu gedaan moet worden met rentelooze voorschotten en toeslagen. I Fijngemalen Kaïniet als onkrnldverdelgex uitgave als boven. Een vouwblad dat wel heel duidelijk de beteekenis van Kaïniet als onkruid best rij der weergeeft Ook gratis verkrijgbaar. We raden aan het tegelijk met bovengenoemde j brochure aan te vragen. •jC Jléb nu zooveel gehoord, gezien, gelezen jan gedacht, dat ik bijna sprakeloos ben. Degenen, die mijn sprakeloosheid wel leuk zouden vindén, wil ik dadelijk hun benemen, door mede te deelen dat ik heb gezegd: bijna sprakeloos te zijn, wat nog niet wil zeggen geheel zonder woorden te Z'4f*Ben bijna sprakeloos van al de dingen, die me Dinsdag en vandaag in het FLORAPARK TE NOORDWIJK door mijn 1400 gram hersens zijn geflitst. Als je hoort dat er zoo'n half millioen bol len in dit park geplant zijn, die nu en later de oogen der bezoekers zullen verrassen met een symphonie van kleuren, en je hoort dan later in het restaurant het pittige strijkje dan ia men bijna sprakeloos. Ajs men de duizenden bloemen ziet, zoo keurig gegroepeerd en men ziet zoo coquet de bloemen of de knoppen te voorschijn ko men dan is men bijna sprakeloos. Als men d? catalogus van deze tentoonstel ïing leest en men verneemt dat aan het ga rantiefonds, voor deze tentoonstelling benoo- digd, en dat ruim 20 duizend gulden groot moet zijn, uitsluitend door Noordwijkers (een tweetal belanghebbenden bij Noord- wijks welvaren uitgezonderd) is deelgeno men; als men leest dat, hoewel eind 1930 reeds besloten was tot deze tentoonstelling, tooh. ondanks de malaise, die niet het minst onze bollenkweekers treft, de plannen door- en uitgevoerd werden met een enthousiasme kwéekers eigen, dan is men bijna spra keloos. -j Als men dan er aan denkt hoeveel arbeid verricht, hoeveel zorg besteed, hoeveel over log gepleegd, hoeveel besprekingen gevoerd, hoeveel bezwaren opgelost moesten worden ïóór den datum van opening vastgesteld kon worden, dan is men alweer bijna spra keloos. Maar geheel sprakeloos is men niet, men kan nog niet zeggen: „Ga kijken!" en men denkt daarbij: ge zult ook sprakeloos worden. En dan hob ik tijd om weer te bekomen. Ook te bekomen van waarvan een aantal in vaas onze tafel sier de. Wat een blown! Wat een kleur! Fel rood, en een geel met zwart hart Bloemen zóó groot, dat je moet vragen of het wel een tulp is. 'k Heb een bloemblad gemeten. Dat was 13 c.M. lang. Meet dat eens even na. i>aar ik hoorde waren deze van D. Lefeber te Lisse. 'k Was zoo brutaal er een te vra gen. Persmuskieten zijn altijd brutaal, zooals muskieten eigen is. En ik kreeg er twee - naar nuis De godin Flora is me altijd g gezind, andere godinnen o.a. Fortuna schij nen het minder op mij begrepen te hebben. Dat ben tk al gewend. De twee, die ik meekreeg lokten heel wat kreten vam bewondering. Een kwam met het voorstel een perk met zulke tulipa's a.s. herfst te planten. Maar daar ik er een dikke honderd moet hebben en de prijs per stuk 't vorig seizoen '30—'31 nog f 2 d f 2.50 per siuk was. en, zooals ik reeds zei, vrouw Fortuna mij niet zeer welgezind is, heb ik i'.it voorstel voo. kennisgeving aangenomen. Maar mooi is die tulipa, wondermooi. Zooals de bloemen altijd mooi zijn. Snij bloemen worden echter thans door de lage prijzen gemeengoed. Dat kan geen kwaad. Laten de mensehen maar leeren Wiemen m huis te hebben, dan doen ze het later, als we hopelijk betere tijden krijgen, ook. Thans gaan er Natuurlijk gaan ze in Amerika daar tegen te keer. De Narcissenkweekers dddr ziet» zich bedreigd. De voorzitter van hen, de heer Van Ginhoven, blijkbaar een Hollander, (van je familie moet je het maar hebben), heeft al een onderhoud met de Amerikaansche regeeringsvertegenwoordiger gehad. Aangevoerd werd, dat door de enel toene mende verbetering in het vervoer, b.v. door de lucht, de Hollandsche Kweekers ongeli miteerde aantallen bollen opgezet hebben voor den broei. Door de hooge invoerrechten in Engeland en de depressie in don Üuit- sohen handel, gevolgd door een beperking van invoer in Frankrijk, blijft voor deze broeiers als gunstigste markt alleen Ame rika over. Men zal Amerika bereiken door de bloemen per vliegtuig naar Engeland tc zenden en dan verder met de in i dagen Amerika bereikende zeebooten. Het invoer recht bedraagt voor Amerika 40 pet, maar sedert dit gebaseerd is op de buitenlandsche waarde (welke ongeveer 1/5 gedeelte van de in Amerika geldende prijzen haalt) kunnen de broeiers de bloemen over de oceaan zen den en de invoerrechten betalen en dan nog de bloemen leveren tegen-een prijs, welke de Amerikanen moeten overschrijden. In zijn verzoek om hulp voerde de heer v. Ginhoven aan, dat DORDRECHT 'j het bezwaar voor Amerikaansche broeiers, geldt vooral, dat door dien invoer belang rijke Amerikaansche culturen van Narcissen enz., waarin millioenen dollars gestoken zijn, verwoest zullen worden. En hoeveel duizenden guldens, wij doen het een beetje minder dan de Amerikanen, die van milloenen dollars spreken, en hoe veel duizenden guldens zou dan wel niet in onze bollen zitten? Hoeveel duizenden gul dens zijn er verloren met den achteruitgang der bollenprijzen? Dat is ook zoo met DE DALENDE LANDPRIJZEN. Tc Zag dezer dagen een plaatselijk blad uit Drenthe in. In de buurt van HoogeveeD en lang niet in het minste gedeelte ('k weet 't zelf van heel nabij) werd de vorige week een groenboerderij verkocht van 8,92 H.A. voor f 5530. En als men de gemiddelde prij zen, die in de laatste vijf jaren voor boer derijen in Friesland besteed werden nagaat omgerekend per H.A. dan zien we, dat in *27 de prijs was (gemiddeld per H.A.) 2760 gld., in '28 steeg dit tot 3146 gld., in *29 was het f 2873, in '30 nog f 2775, doch het vorig jaar en nu daalde het plotseling met zoo'n 1100 gld. tot f 1673. Dat is geen kleinigheid. Ook is het geen kleinigheid, waarmede DE SUIKERBIETENTEELT IN ITALIË INGEKROMPEN MOET WORDEN. Onze Rij'kslandibouwconsulent te Rome deelt mede, dat in Italië het euikerverbruik vrij eterk afneemt Mede daardoor ie er een be langrijk eu'iikerovarechot daar te lande, zoo dat in le Povlakte de bietenteelt met pl.m. 20 pCt. zal moeten worden Ingekrompen. Men is er eindelijk in geslaagd, een nieuw contract te sluiten voor de are. campagne. Hierbij wordt ten aanzien van de prijzen, het vorige contract geheel gehandhaafd; de totale m«t bieten bezette oppervlakte zal met ongeveer 30 pCt vermm :t-d moeton worden; iedere verbouwer zal het rechi heb ben een bepaald gewicht aan bieten te leveren en niet de productie van een be paalde oppervlakte, daar dit vaak t-t onge- wenschte praktijken aanleiding gaf. i Op deze wijze hoopt men, lat de voorra den aan het rfaJ der campagne 1932—'33 met 600.000 A 700.000 centenaar verminderd zul en zijn en Jan tot de helft tuilen zijn gereduceerd van die, welke einde Juli '32 verwacht worden. 'k Wiet wel, dat het in Italië geen erge zoete boel was, maar dat het zóó erg ware, neen, dat wiöt Ik niet 'k Ben blij dat ik geen Italiaaneche getrouwd heb. 'k Krijg nu tenminste behoorlijk suiker in mijn thee. Dat is noodig voor mijn goed humeur En voor mijn goed humeur, voor dat van duizenden anderen ire het ook goed, DAT AARDAPPELS, WILLEN ZE NIET BLAUW WORDEN, BEHOORLIJK KALI KRIJGEN Dat ire ook voor de landbouwer van groote beteekenis, wil hij zijn aardappels als con sumptieaardappelen verkoopen. Daarop, d.w z. op „vrij van blauw", worden ze vaak verkocht en extra betaald. Zijn ze dan toch blauw, dan lijdt de verkooper, in dat geval de boer, groote schade. Zoo men weet heeft de eene aardappelsoort meer kali noodig dan de andere, zelfs op denzelfden gron/d. Maar ook aan den bodem Mgt het In de laatste jaren is heel vaak de gedachte, als zou klei geen kald behoeven, gepropageerd. Dit gaat wel eens op. doch lang niet altijd. Die verledéh herfst geen kali als kalizout gaf, en last heeft van „blauwe" aardappe len. geve nu nog vlug Patentkali, 600 tot 1000 Kg., dat hangt er van af hoe het land is. Men kan ook wel noodeloos te veel ge ven. Dat is thans al heel verkeerd. Maar die veel last van blauw heeft kan gerust 800 tot 1000 Kg. patentkali geven. Vele proeven, die we zagen, hebben dat be- Ook ls bewezen, dat het VOOR F.F.N LANDBOUWBEDRIJF HET INRICHTEN VAN EEN BOEK HOUDING geen overdadige luxe is. Maar landbomv-boekhouden is niet zoo gemakkelijk en ik kan mij levendig voor stellen. dat vele boeren en tuinders zeggen: dat is geen werk voor mij. Welnu er zijn hoekhoudhureaux genoeg diie er geheel op ingericht zijn en waar het systeem van geheimhouding wel zóó is, dat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat ook maar iets bij derden bekend wordt Daar zijn vele boeren en tuinders wat huiverig voor, weet ik. Doch er is geen reden voor die huiverigheid. Gerust niet En ook de kosten zijn gering. Daar kan men het zelf niet voor doen. Dat zal de botervervalscher ook wel ge dacht hebben. In een der Duitsche vakbladen lazen wij een bericht over een botervervalscher. die door het Kantongerecht to Dresden werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en het betalen der gerechtskosten, terwijl hem tevens verboden werd zaken te drijven in levensmiddelen. Eigen schuld, mijn waarde, wat doe Je ook te knoeien. En nu beweren sommigen, dat In om land het plan om de veehouders te steunen HET MENOGEBOD VOOR MAR- GARINE DE KNOEIERIJ OFFI CIEEL ZAL SANCTION NEER EN. Zooals wij zeiden, dat beweert men. Wij oordeelen daar niet over. Wel voelen wij veel voor de argumenten, die we meerma len lazen, dat met zoo'n menggetxxl f Jat er nog niet ls. alleen maar vermoedt men dat het komen zal) de Nederlandsche veehou derij de zeer groote risico loopt haar bin- nenlandschen afzet van roomboter emnfen deels te verliezen en daarmee, volgens som migen, de bijna aan zekerheid grenzende kans dat de crisis In dp toekomst verlengd, zoo niet permanent zal worden. De melkinrichtingen zullen bovendien, om hun cliëntéle te behouden, melanges met een hoog perepntago boter moeten gaan verkoopen en dientengevolge zich van de botercontróle moeten afscheiden, wat den naam van en den handel in Nederland sche boter weer eeen goed zal doen. Maar mank het allen eens naar den zinf Dat geef ik je te doen. Dat kan ik zelf niet hoewel het wel naar je zin zal zlln als ik zeg Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11