Hindenburg gekozen MAANDAG 11 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Mei volsfrekfe meerderheid Een vierde der communisten thuisgebleven De 8temmMigs<lag van 10 April in Duitsch land is kalmer verloopen dan die van 13 Maart. Ook heeft hij geen ander resultaat op geleverd dan na 13 Maart verwacht werd, Rijkspresident von Hindenburg is met vol strekte meerderheid gekozen. Er werden uitgebracht: totaal 36.491.691 stemmen, waarvan op Hindenburg 19.359.642, op Hitier 13.117.460 en op den communist Thalmann 3.706.388. Vergelijkt men dezen uitslag met dien van 13 Maart dan ziet men, dat Hindenburg 708.912 stemmen meer, Hitier 2.078.175 stem men meer en Thalmann 1.276.809 stemmen minder kreeg dan op 13 Maart De globale gevolgtrekking daaruit is, dat van de ruim 2% millioen stemmen die de Stahlhelmcandidaat Düsterberg op 13 Maart kreeg, er drie vierden op Hitier zijn over gegaan en één vierde op Von Hindenburg, terwijl er één vierde der communisten, be grijpende dat het toch nergens toe diende om den gang naar de stembus te maken, is thuisgebleven. Deze thuisblijvers hebben het totaal percen- =tage van de opgekomen kiezers in vergelij king tot 13 Maart verminderd van 86 tot procent Uiteraard staat na 'n geheime stemming niet met 100 procent zékerheid vast, hoe de stem- mingscijfers moeten worden uitgelegd. Het is mogelijk, dat van het hier als „thuisblij vers" aangeduide millioep communisten velen toch wel hebben gestemd en dan wi schijnlijk op Hitier teneinde verwarring te stichten, terwijl dan daartegenover to.v. Hin denburg-kiezers uit gemakzucht thuisgeble ven kunnen zijn, doch dit valt niet na te gaan en we geven deze mogelijkheid alleen maar om er opmerkzaam op te maken, dat ivoor een onderdeel een andere cijfergroepee- ring denkbaar is, zonder dat dit aan den practischen uitslag iets verandert Uit een madere beschouwing van. de vijf en dertig kieskringen blijkt, dat de stem- men-aanwinst van de beide voornaamste candidaten Hindenburg en Hitier, bijna overal gelijk op gaat Alleen is het opvallend dat in enkele kieskringen, nl. Keulen-Aken, Leipzig en Hamburg, Von Hindenburg min der stemmen heeft gekregen en Hitier meer dan op 13 Maart Blijkbaar is dus de gewel dige nationaal- socialistische propaganda, die gedurende de vorige week is gevoerd, in die plaatsen niet zonder uitwerking gebleven en zijn er in deze drie kieskringen eenige duizenden overloopers van Hindenburg op Hitler geweest Voorts valt nog te constateeren, dat Van Hindenburg in 22 van de 35 kringen de vol strekte meerderheid heeft gekregen en Hit- Ier slechts in één, nl. in Pommeren. Hinden burg behaalde voorts dé betrekkelijke meer derheid in 7 en Hitler in 5 kieskringen. Dat Hindenburg definitief werd gekozen, ïs het weliswaar verwachte maar niettemin be er in bet Duitsche rijk ten minste een groote Jangrijke feit van den dag. Er blijkt uit, dat meerderheid is, die zich niet bewust laat overhalen tot de gevaarlijke proefneming met het fascisme, zooals in het algemeen het streven van de Hitlerianen kan aange duid worden. De persoonlijke sympathie voor den generaal-veldmaarschalk moge daarin een overwegende rol spelen dat neemt niet weg, dat de meerderheid van Von Hin denburg een kern uit het Duitsche volk -weerspiegelt, die ondanks den treurigen toe stand op maatschapelijk gebied en ondanks de door Von Hindenburg onderteekande druk kende noodverorderingen het liever met de huidige politiek waagt dan met de beloften .van Adolf Hitler. Hiertegenver staat, dat de uitslag van Zondag 10 April heeft aangetoond, dat een groot deel der kiezers van Düsterberg op 13 Maart thans op Hitler is overgegaan en daar mee de kansen van een nationaal socialisti sche overwinning bij de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag op 24 April ajs. stellig heeft verbeterd. Dit komt het beste uit als we er op letten, dat Von Hindenburg weliswaar zijn percentage van 49.55 opvoer de tot 53 maar Hitler's percentage stemmen .van 30.11 op 37 steeg. De uitslag van 10 April heeft daarom voor <3e nationaal socialisten zeker een groote propagandistische waarde. Een proclamatie van Hitier. Adolf Hitler heeft de volgende proclamatie Uitgevaardigd: Nationaal Socialisten! Partijgenooten! Een groote zware slag hebt gij geleverd. Ik wist, dat Uw trouw ongeschokt is. Toch moet ik U voor Uw ongehoord geloof en offervaar digheid en ijver dankzeggen Ondanks alle onderdrukkingen en vervolgingen heeft Uw beweging dooi- U een groote overwinning be vochten, die U het recht geeft U te gevoelen n's vaandeldragers voor de nationale vrij heid en daarmede voor de nationale toekomst Morgen begint de nieuwe strijd. Ik weet, dat gij ook in de toekomst de beste garde zult zijn van liet Duitsche volk. Op 24 April zul len wij ons nogmaals meten met onze tegen standers en eenmaal moet en zal de dag ko nen, waarop gij onze vaandels ter laatste overwinning zult voeren. De voorloopige officieele uitslag BERLIJN, 10 April. Het voorloopige offi cieele eindresultaat van de Rijkspresidents- jyerkiczing luidt als volgt: I HINDENBURG 19.359.642 stemmen HITLER 13.417.460 stemmen THaLMANN 3.606.383 stemmen Ongeldig 8.204 stemmen Hindenburg is dus met een absolute meer derheid tot Rijkspresident gekozen. 83 pet. der kiezers brachten hun stem uit. Hindenburg heeft 708.000 stemmen meer verkregen dan bij de eerste verkiezing, ter wijl Hitier erin slaagde zijn stemmenaantal met 2 millioen op te voeren. In kringen, die de regeering na staan wordt verklaard, dat het resultaat der verkiezin gen van vandaag volkomen beantwoord aan de verwachtingen, voor zoover Hindenburg betreft. Met bijzondere voldoening wordt erop ge wezen, dat Hindenburg de absolute meer derheid heeft verworven. Daarentegen wordt het succes van Hitier nauwelijks verborgen. De meening wordt geuit dat do 2 millioen stemmen, die Hitier nog op de vorige verkiezing heeft gewonnen voor drie vierde gedeelte bestaan uit kiezers die bij de eerste verkiezing op Düsterberg hebben gestemd en voor een vierde uit com munisten. Het aantal Düsterberg-kiezers, dat ditmaal niet heeft gestemd wordt geschat op een half millioen. De overige Düsterberg-kiezers hebben, naai- men meent, voor Hindenburg gestemd. Kalme stemmingsdag. Slechts hier en daar hebben op den stem- mings-Zondag botsingen plaats gehad. In Berlijn hadden ongeveer 200 arrestaties plaats, maar dat is gebruikelijk en dus niets bijzonders. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont stond te Keulen-Ehnenfeld een vechtpartij tussdhen ongeveer 20 nazi's en 15 communis en. Bij deze gelegenheid is geschoten. Te Hannover ontstond een vechtpartij tus- schen communisten en leden van den Reichs banner De eersten waren de aanvallende partij. Het resultaat van den slag was 2 zwaar gewonden en 12 gevangenen. Zondagmiddag even na vijf uur werd een S.A.-man op den Ausschlegerweg te Hamburg door politieke tegenstanders neergeschoten. Een andere S. A.-man die biervan getuige was kreeg een beroerte, waaraan hij bezweek Voorts werdei^ drie nationaal-socialisten door schoten en naar het ziekenhuis overgebracht Uit de stad Holsminde worden ernstige in cidenten gemeld. Het is aldaar in den nacht op Zondag tot vechtpartijen gekomen tus- schen nazi's en communisten en aanhangers van het IJzeren Front. Tot den ochtend bleef het onrustig en aan beide zijden werden eenige personen gewond, terwijl een aantal belhamels werd gearresteerd. De verkiezings dag zelf is zonder verdere storingen verloo- PAUL VON HINDENBURG Hoch ragt er auf mitten in 6einem Volke, So müchtig wie ein Heldenbild aus Erz, Auf seiner Stirne der Gedan-ken Wolke, lm hellen Auge 6eines Volkes Herz. Met deze weinige dichtregelen is de per soon van den thans voor de tweede periode gekozen Duitsche Rijkspresident prachtig geteekend. Prof. Hugo Vogel de portret- en oorlogs schilder, die Von Hindenburg veel geteekend en geschilderd heeft, schreef over den veld maarschalk „Zijn geweldig lichaam torst een welhaast vierkanten kop. Zajn gelaatskleur is geelachtig maar niet ongezond. De totaal indruk: geweldige kracht, tegen weer en wind opgewassen; in zijn blauwe echt- Duitsche oogen ligt echter, groote goedheid. Uit zijn vóór oorlogsch verleden weten wij dat hij niet tot de intieme omgeving van den keizer behoorde. Reeds bij de kcizer-maJioeuvres in 1903 kwam hot tot zekere ontstemming. Hinden burg was nl. niet de stramme hofgenaraal Ondervroeg de keizer hem dan zeide hij open on eerlijk zijn meening, zonder de ge bruikelijke strijkages eji verbloemingen. „Zulke mannen kon Wilhelm II in vredes tijd niet verdragen. In den oorlog moest hij zich wel mee afgeven" schreef bij de ver kiezing van 1927 Hindenburg's broeder Herbert Paul von Hindenburg zelf dacht blijkbaar anders over den keizer dan de keizer over hem. Hij verklaarde omtrent denzelfden tijd in zijn cerate verkiezing! Ik kijk op een lang leven terug. Wat ik werd, wat ik be reikte, ik kon het alleen door Gods genade, door het vertrouwen van mijn allerhoogsten commandant en voorts door de trouwe hulp mijner nooit versagende troepen. Zijn Godsvertrouwen heeft Von Hinden burg nooit verzuimd te uiten. Zijn geregel de kerkgang getuigt daarvan en ook doet dat menige uiting. In 1927 spoorde hij het Duitsche volk tot eensgezindheid aan met de woorden: „Door dien geest van eenheid werden wij tot een groot volk en alleen door dienzelfden geest kan ons volk, door de genade Gods, oppieuw tot een groot volk opgroeien. ijn verlangen naar eenheid van zijn volk een der meest-kenmerkende van zijn per soonlijk streven. Zijn plichtsgetrouwheid in dienst van dit ideaal is wel het krachtigste tot uiting ge komen in het feit, dat hij zich thans, als man van bijna 85 jaar nog weer beschikbaar stelde voor den zwaren post van liet Rijks- precidium, ''ON HINDENBURG. HET ECHEC VAN LONDEN Weensche beschouwingen. De verdaging der viermogendheaenccnfe- rentie heeft te Weenen geen verrassing ge baard en wordt daarom over het algemeen kalm opgenomen. De „Neue Freie Presse" zegt: „De misluk king te Londen is evenzeer een gevolg van de verpolitieking als de vroegere mis lukkingen. De „Wiener Neueste Nachrichten" schrijft: Men zal wel niet mogen zeggen, dat het Frankrijks bedoeling is geweest, bij het opperen van zijn politieke Donaubonds- plan het bestaan van de economische ban den van de successiestaten met Duitschland des te sterker te betoogen. Het tegendeel was de bedoeling, nl. Duitschland van den afzet van zijn producten in de Donaulanden buiten te sluiten, welke geheel en al voor Tsjecho Slowakije moeten worden voorbehouden, en voorts om het herstel van de landbouwstaten ook nog op kosten van Duitschland- te laten geschieden. Billow's meening. De Duitsche staatssecretaris Von Bulow, die zich Zaterdag naar Genève begeven heeft verklaarde voor zijn vertrek aan een verte genwoordiger vaji Reuter, dat de viermogend heden-conferentie naar zijn meening een be vredigend resultaat gehad heeft, daar zij in het grootste gedeelte van het complex van Donauvraagstukken klaarheid gebracht heeft Von Bulow zeide, door de op zich geringe resultaten van de conferentie geenszins ont moedigd te zijn, daar hij nooit verwacht heeft, dat men het probleem reeds onmiddel lijk zou kunnen oplossen. Op welke wijze het vraagstuk in de toekomst? ook behandeld moge worden, ihet werk van de laatste drie dagen zal niet vergeelsch geweest zijn. AANSLAG OP DR. LUTHER VLIEGONGELUK Zondagavond om 18 uur is op het ylieg? veld te Gera in Thuringen een ernstig vlieg ongeluk gebeurd. Het sportvliegtuig D 1919 van het Technicum Frankatrenner Kyfhau- sen is van een hoogte van 100 M. neergestort De piloot, Ernst Tolkdorf, student van het Technicum en zijn begeleider werden op slag gedood. Het vliegtuig werd volkomen ver- Tolkdorf gold als eeji der beste jonge Duit sche piloten SCHOENER VERGAAN Elf van de 25 opvarenden (opgepikt. Van den Franschen schoener Rouzie, die op weg van St. Malo naar St. Pierre op het eiland Miquelon op 45 gr. 58 min. W.L. 9 gr. 53 min. N. Br. in een storm vergaan is, zijn door het Engelsche s.s. Deerpool 4 man opgepikt, 3 mannen werden gered door het Noorsche s.s. Samnanger en 4 door het Britsohe s.s. C.amerata. Het lot der overige 14 opvarenden is nog onbekend. DOODVONNIS VOLTROKKEN Aan Stern en Wassiljef Het vonnis tegen Stern en Wassiljef we gens den aanslag op den Duitschen gezant- schapsraad Twardowski te Moskou, is Zater dag voltrokken, nadat het centrale executieve comité der sovjet-unie het verzoek om gratie had afgewezen. Joseph Cohen, een millionnair, hoender fokker, was met zijn vrouw aan het kaarten in de waranda van zijn woning in Brooklyn, toen plotseling drie gangsters te voorschijn traden en hem met kogels doorboorden. De bandieten slaagden erin te ontkomen. EEN RADIOREDE VAN TARDIEU Voor Amerika bestemd. Tardieu heeft Vrijdagavond een voor Ame rika bestemde radiorede gehouden, .waarin hij het Fransch nationalisme verklaarde en toelichtte. Frankrijk is er sedert 13 jaar voor naast den internationalen rechter een internationale gendarme te plaatsen. Als New York en Washington slechts 200 KM. an een zoo dikwijls bedreigde grens ver wijderd lagen als Parijs, zouden zij ook wel meer voor de idee van veiligheid vóór ont wapening voelen. TELEGRAMMEN LONDEN, 11 April. Na het bekend worden van de verkiezingsuitslag heeft Adolf Hitler gisteravond nog een specialen correspondent van de „Daily Express" feen interview toe gestaan. Hierin verklaarde hij o.m.: „Wij hebben een groote overwinning bevochten. Ondanks het verbod van mijn dagbladen en mijn radioredevoeringen, heb ik 2 millioen stemmen gewonnen. Ik beschikte slechts over mijn eigen stem om al de leugens al te wijzen, die door de 10 mij bestrijdende partijen waren verbreid. Ik schrijf deze over- wining ten volle toe aan het feit, dat ik niet voor een schijnbare nederlaag bij de eerste verkiezingsronde ben gecapituleerd. Ik wil erkennen, dat mijn verkiezingspropagandis ten na de eerste ronde in den beginne moe deloos waren. Dit werd echter door mijn verkiezingscampagne met de vliegmachine overwonnen. Daardoor werd nieuw vertrou wen gewekt, en die heeft tot deze overwin ning gevoerd. Ik zal thans opniouw den strijd aanvangen bij do parlement dezin- gen in Pruisen en in Beieren. Ik zal voort gaan zooals ik begonnen ben. Ik zal aanval len, aanvallen cu nog eens aanvallen!" DE DADERS GEVAT Toen Zaterdagavond 9 uur de president van de Duitsche Rijksbank Dr. Luther in het Potsdamer station gereed stond om met den trein naar Bazel te vertrekken, traden twee goedgekleede jonge lieden op hem toe. Eén hunner haalde een revolver uit den zak en vuurde uit de middellijke nabijheid een schot, volgens andere berichten zelfs meerdere scho ten op den president van de Rijksbank af. Dr. Luther werd niet getroffen, alleen zijn overjas werd door een kogel beschadigd en zijn arm ge schramd. De Dr Luther dader, dr. Rosen, liet zich onmiddellijk vrijwillig gevangennemen en overhandigde zelfs den agenten zijn revolver. De gearr teerde Kretscher beweerde, dat hij geh. toevallig in de aangelegenheid betrokken daar hij naast Roosen stoniïop het oogenblik waarop deze den aanslag pleegde. Bij het eerste verhoor van de beide daders weiger den zij een verklaring af te leggen over de motieven van hun daad. Later verklaarden zij, dat geen politieke beweegredenen hen tot hun daad hadden ge bracht Zij noemden zich theoretische vijan den van de geldpolitiek van de Rijksbank, resp. van den president van de Rijksbank. Over de twee gearresteerden wordt nog be kend gemaakt, dat de eene gearresteerde, dr. Roosen, te Buenos-Aires geboren is. Hij vandaar in 1930 naar Londen vertrokken. In Duitschland, waar hij den laatsten tijd ver toefde, heeft hij geen vaste verblijfplaats ge had. Hij was werkzaam als juridisch advi seur en gold tevens voor een goed financieel adviseur. Werner Kretscher is econoom er medewerker van dr. Roosen. Hij is afkom stig uit Coswig. Beiden hebben een tijd tot de Nat-Soc. partij behoord, maar zijn kort geleden wegens politieke meeningsverechil- len uit die partij getreden. Dr. Luther is na den aanslag gewoon met den trein vertrokken. Wolff meldt nog, dat de politie heeft uit gemaakt, dat nog een derde man in het plot betrokken is. Deze heeft weten te ontko- Volgens een nadere mededeeling van de politie hebben de daders een bekentenis op schrift gesteld van den volgenden inhoud „Zelf-aangifte. Wij dr Max Roosen, Hamburg Alsterglasis 10 en Werner Kretscher, Eatz- dorf bij Eisenberg in Thuringen, erkennen hierbij, dat wij den 9en April 1932, des avonds om 8 uur 50 op het perron A., Dr. Hans Luther, president van de Rijksdag heb ben aangeschoten. Wij zullen den rechter cn het Duitsche volk in welks naam recht wordt gesproken, hiervan rekenschap geven". Op het bericht van den aanslag op dr. Luther is het perron te Maagdenburg, waar langs de D-trein met den Rijksbankpresi- dent aankwam, afgesloten. Te Maagdenburg is een aantal recher cheurs in den, trein gekomen omdat men ver moedde, dat er nog een derde man van het complot in den trein zat. Volgens nadere mededeelingen zouden nog twee andere personen dan de gearresteerden bij den aanslag betrokken zijn. De eene is naar verluidt in het gedrang ontkomen, de andere zou in den trein gesprongen zijn. Gemeld wordt nog: Dr. Max Roosen en Werner Kretscher heb ben vorig jaar October een aanklacht tegen dr. Luther en het heele directorium van de Rijksbank ingediend wegens wisselruiterij aanstichting tot bedrog, bedrog met bank biljetten, hoogverraad, oneerlijke boekhou ding en benadeeling van het Duitsche volk. Deze aanklacht is echter door bet O.M. van bet Landgericht I te Berlijn opgehouden. Het schijnt dat de beide mannen nu tot den aanslag zijn overgegaan om uiting aan hun ontevredenheid te geven en de publieke aan dacht op zdch te vestigen. REVOLUTIE TE WACHTEN IN ZUID-SLAVIE? Een deputatie van Yoego-Slavische parle mentsleden, onder leiding van een oud- minister, zijn naar de „Sunday-Express" weet te melden op weg naar Engeland om de kroon van Yoego-Slavië aan te bieden aan prins Arthur van Connaught. In 1913 werd de kroon van Albanië (thans een deel van Yoego-Slavië) aangeboden aan den vader van prins Arthur, den hertog vati Connaught. Deze weigerde echter dit aan bod. Men schijnt nu weer een revolutie tegen koning Alexander van Yoego-Slavië te ver wachten. De deputatie die thans onderweg heet te zijn, zou alle minderheidspartijen vertegenwoordigen. Koning Alexander zou zich altijd nog vol gens de Sunday-Express, niet zoo heel erg veilig meer voelen en als voorzorgsmaat regel tegen een mogelijke revolutie zou hij zijn persoonlijk vermogen al vast naar het buitepland hebben doen overbrengen. Men zegt zelfs dat Londensche banken 7 millioen pond ontvangen hebben. Omtrent den toestand van Yoego-Slavië verklaard de voormalige Servische gezant schapsattaché, Petrovitch, dat een revolutie in Yoego-Slavië niet te vermijden is. De antipathie tegen het dictatorschap van den koning is op duidelijke wijze tot uiting ge komen in de betooging van ruim 8000 stu denten in Belgrado. Hun bijeenkomst werd uiteengeslagen waarbij veel bloed vloeide. De autoriteiten hebben het nieuws hieromtrent echter geheim gehouden. Zulk een demon stratie van studenten wordit in dit land steeds gevolgd door een revolutie. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN TE VIENNE PARIJS, 11 April. Te Vienne in Zuid- Frankrijk ontstonden, gisteren na afloop van een communistische betooging, ernstige bot singen met de politie, waarbij verscheidene agenten werden gewond. De communisten wierpen in eenige straten barricaden op, die zij met prikkeldraad ver sperden en de politie, die deze barricaden trachtte in te nemen en op te ruimen, wera ontvangen met een hagel van steenen. An dere communisten trachtten over de daken de gevangenis binnen te dringen om hun daar opgesloten kameraden te bevrijden. Pas toen versterking was gearriveerd, slaagde en er in de rust te herstellen. De burgemeester van Vienne werd ontzet uit zijn politioneele bevoegdheden, omdat lnj I de onlusten niet in den kiem had gesmoord. I Kerknieuws OUD-GEREF. GEMEENTEN CHR. GEKEF. KERK Tweetal: Te Apeldoorn, M. Holtrop te Franeker en J. Jongeleen te Groningen. Bedankt: Voor Vlaardingen, J. B. G. Croes te Gouda. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Alkmaar (vac.-A. Verwaal), J. H. W. Warners te Geervliet. Bedankt: Voor Bellingwolde, J. C. Fischer te Jukwerd. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Rotterdam-Delfshaven (5de pred.pl.), P. N. Kruyswyk te Hilversum. BEROEPINGSWERK Te A m s t e r d a m is, blijkens het „Kerk- beurtenblad", door de Commissie van Advies inzake het Beroepingswerk den Kerkeraad der Nedl Hervormde Gemeente voorgesteld de volgende predikanten te plaatsen op het drietal ter voorziening in de vacature-Dr. A. H. den Hartog: Ds. C. M. Luteyn te Apel doorn, Dr. J. C. Roose te Groningen en Ds. P. G de Vey Mestdagh te Rotterdam. Ds. S. P. VERMEER De „Overtoomsche Kerkbode" vermeldt, dat by den Kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid een schrijven van Ds. S. P. Vermeer inkwam, waarin deze bericht zich aan de gemeenschap dezer Kerk te ont trekken, wegens voorgenomen overgang naar de Ned. Herv. Kerk". De redactie van het „Kerkblad" voor de Geref. Kerken in Hersteld Verband acht het „duidelijk, dat geen bezwaren ten opzichte van de Gereformeerde geloofsleer of van het Kerkverband of geen verandering van inzicht daaromtrent Ds. Vermeer tot dit besluit brachten. Het waren redenen van geheel an deren, persoonlijken aard, die wij voor zün rekening moeten laten en waarover wij niet oordeelen kunnen en mogen. Vooral niet daar wij ze niet kennen". Zoowel ten aanzien van den overgang van Dr. N. D. van Leeuwen naar de Ned. Herv Kerk, als van Ds Vermeer wordt meegedeeld, „dat niet vergelijking van het kerkelijk stand punt van onze Kerken eener- en van de Her vormde Kerk anderzijds, die twee predikan ten tot hun overgang heeft gebracht, maar dat hun neerleggen van het predikambt in onze Kerken geschiedde om geheel andere re denen van persoonlijken aard, waarbij de Her vormde Kerk door hen als toevlucht werd ge- EMERITAAT Dr. P. A. Klap, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, heeft besloten te gen 1 October a.s. emeritaat aan te vragen. Waar hy slechts met halve kracht kan wer ken, meent hij plaats voor anderen te moeten maken, PREEKEN IN HET FRIESCH Naar aanleiding van het feit, dat Ds. G. K. W i e r s m a, van Schiermonnikoog, als ge volg van het vérbod van het Class. Bestuur, ervan afzag in de vacaturebeurt te Oos trum een preek in de Friesche taal te hou- spreekt Dr. G. A. Wumkes, vroeger predi kant te Sneek, thans verbonden aan de Prov. Bibliotheek te Leeuwarden, als zyn oordeel „Hiermede (ijl. met gemeld taalverbod) wordt het recht geschonden, dat ieder Herv. predikant onvoorwaardelijk toekomt om de godsdienstoefening in te richten zooals hjj dat zelf verkiest. De Kerkeraad heeft enkel zeg- mschap over den tijd en de plaats. „Het is bekend, dat de Friesche predikant H. Witfeveen eertijds-zyn tekst aflas in het Hebreeuwsch. Hy placht te zeggen: „Als hier een Jood in de kerk komt, dan moet hy weten, dat wy zyn heilige taal eeren en kennen". Deze wijze van doen was zyn onbetwistbaar „Toen ik 3 Januari 1915 te Tzum voor het eerst een officieelen kerkdienst leidde in het Friesch, en dit voornemen aan den Kerkeraad mededeelde, was dat myn goed recht. Geen enkel Hervormd predikant behoeft te vragen, of hy zich wil bedienen van de rijkstaal of van de volkstaal. Op dit punt kennen wy geen be legerde vesting met een militaire diktatuur. Dat verstond de Kerkeraad van Burgwerd, ik eenige jaren geleden preekte. Vóór den dienst vroeg een dpr ouderlingen: „Do- miny, scil it fen 'e moarn wêze Frysk of Hollansk?" Maar er zijn nu eenmaal men- schen, voor wie de tijd stil staat, en die in de beklemming der behoudzucht altijd ang stig zyn voor het nieuwe". DE PINKSTERGEMEENTE TE ELIM Ziekelijke geestvervoering! Volgens het „Nbl. v. h. Noorden" wordt in het jaarverslag van de te Hoogeveen gezetel de Gézondheidscommissie van het volgende melding gemaakt: ,By de commissie kwam een klacht in van i dienstmeisje uit Coevorden, waarvan de ouders te Elim (bij Hoogeveen) woonden. Ze durfde niet. naar huis, omdat ze lastig geval- gs, dat ze geen lid wilde worden van een godsdienstige secte, „De Pinkstergemeente", die te Elim veel aanhangers heeft. Bij onder zoek bleek ons, zoo meldt het verslag, dat de aanhangers van die secte in groote geeste lijke vervoering zijn, waardoor ongelukken te verwachten zijn. 'n Man daar uit de buurt opgenomen in „Dennenoord". Veel geruchten doen de ronde, maar de commissie is niet ii staat bepaalde gevallen te kunnen bewijzen Ze heeft zich gewend tot verschillende Inspec teurs van de Volksgezondheid, maar deze kwestie behoorde niet tot hun afdeeling. Daar op heeft die commissie zich gewend tot den Minister. Deze heeft daarop 'n onderzoek ge last, welk onderzoek nog niet is afgeloopen". TEGEN SUPERSTITIE De Ring Potchefstroom der Ned. Geref. Kerk in Zuid-Afrika besloot den re dacteur van „De Kerkbode" te verzoeken „enige artiekels te laat verskyn teen die toenemende bygeloof in towery en die inroep towerdokteres en die toenemende ge bruik maak van kafferdokters in verbygaan van blanke geneeshere". KERKGEBOUWEN Te Leiden is het kerkgebouw, dat door de Geref. Kerk in Hersteld Verband voor haar godsdienstoefeningen gehuurd wordt, door zyn eigenares verkocht. Wyl het gebouw een andere bestemming krygt, zal de Kerk naar een ander vergaderlokaal moeten omzien. DE HARTOG-GEZELSCHAP imsterdam is dezer dagen een Vereeniging genaamd „De Hartog-Gezïd- opgericht. Haar doel is: het verbrei- het theologisch inzicht van Prof. Dr. A. H. de Hartog de bestudeering van -"n werken en het samenbrengen van zyn geesi- j L^cSt'có April. Weerbericht. Het dunne Pijltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te La Coruna 767.1, Laagste stand te Nordöyan 733.3. Stand vanmorgen half twaalf 752.9. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Matige, tijdelijk krachtige W. tot N. wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen, regen- of hagelbuien, aanvankelijk kouder, STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Ontvangen 9 April 3.30 nam. Storm uit het Z.W. Ontvangen 10 April 8.(0 nam.: Attcntiesein nul, cLi. Weest op uw hoede! BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De depressie verplaatst zich naar do Noorsche kust en vanaf IJsland heeft zich hooge drukking over het W. uitgebreid, waarbij de temperatuur op IJsland tot 7 gr. onder nul daalde. Nu begint de barometer op IJsland weer te dalen, zoodat aanvanke lijk zeer buiig weder inet regen en hagel en later tijdelijk eenige opklaring te wachten is. Het buiig weder heeft zich over het ge- heele waarnemingsgebied uitgebreid en op vele plaatsen viel zware regen, te Kopen hagen 21, Le Havre 18 en Groningen 16 m.M. In Oost-Duitschland werd het veel zachter. Op de Engelsche eilanden daarentegen is de tmperatuur sterk gedaald. In onze omgeving zal de temperatuur verder dalen. De wind kracht mam af, maar bereikte plaatselijk op de Engelsche eilanden nog stormkracht uit het Noorden, TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.6. 12 APRIL Zonsopgang 5.11 u.; Zonsondergang 6.52 u. Maansopgang 7-46 u.; Maansonderg. 1.26 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.22 u. tot 's morgens 4.39 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walsh ut Basel Hun in gen Rhelnweiler Kebl Wifcdesheim 1.93 2.24 Mannheim 3.39 3.09 Lohr 2.37 2.17 Mainz -1.34 -1.03 Bingen 2.32 2.15 -0.35 -0.42 0.97 1.00 -1.51 -1.45 2.43 2.16 Caup .I.. 2.66 2.42 Ems 1.98 2.18 Coblenz 2.75 3.80 Trier 3.11 3.8S Keulen 4.20 4.11 Rnhrort -3.42 -3.04 Wesel -3.51 -2.62 Emmerik 4.49 3.63 Dusseldort 3.71 2.59 Maastricht 2.12 2.22 Venlo 13.89 13.74 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harlingen 0.28 12.41 Helder le 7.44 Idem 2e 20.10 11 muiden 6.35 19.03 II. v Holland 5.45 18.11 Schevening. 5.45 18.21 Rotterdam 7.43 20.01 18.52 WUlemstad 6J4 19.50 Brouwersh. 4.31 18.04 Ziertkzee 5.04 18.26 Wemeldinge 5.27 18.55 Vlissingen 3.34 17.07 Terneuzen 4.04 17.41 Hansweert 4.49 18.17 verwanten. Het stelt zich voor, zomerconfe- renties te beleggen onder de leiding van Prof. de Hartog en hoopt verder de werkzaamheden allengs uit te breiden, al naar gelang leden en gelden toevloeien. „KERK EN VREDE" Te Boskoop hebben eenige leden van de plaatselijke afdeeling van „Kerk en Vrede" aan het Gemeentebestuur van Boskoop meegedeeld, dat zij op grond van hun begin sel hun woningen e.d. niet beschikbaar kunnen stellen voor het eventueel verleenen aan krijgsvolk van inkwartiering en onderhoud. EVANGELISATIE Tentzending in Drente. De Geref. Evangelisatie-Commissie in de Classis Assen der Geref. Kerken begint dezen zomer met tentzeniing. De tent is afgehuurd van de Commisie in Frieslands Zuid-Oosthoek. Voor zitter dezer voor Drente nieuwe actie is Ds. B. A, Bos, te Assen, secretaris is de heer G. Veenstra, te Smilde. HAAGSCH GERECHTSHOF AANRIJDING De landbouwer M. P. M. uit Hazerswoude, heeft op 27 Sept. jl. als autobestuurder op de ade te Alphen a. d. Rijn. hij het nemen eden, d-at deze In hooger beroep zijn itigr is berispt. tal vroeg bevestiging

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2