50et ZATERDAG 9 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG. BINNENLAND. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE DERDE KRUISER. De Minister van Defensie heeft op vragen ivan den heer Cramer geantwoord, dat, ge zien de moeilijke tijdsomstandigheden is be sloten, wel is waar den bouw van den re servekruiser, waarvoor de eerste termijn reeds is goedgekeurd en de voorbereidingen zijn getroffen voortgang te doen hebben, maar. behoudens buitengewone omstandig heden, of een on verwachten omkeer in de conjunctuur, gedurende de jaren, dat deze bouw in gang is, in afwijking van het des tijds medegedeelde bouwplan, geen nieuw materieel, dat voor gemeenschappelijke re kening van Nederland en Nederlandsch- Indië zal worden gebouwd, op stapel te zet- ten, DE MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN NAAR DRENTE Minister Ruys de Beerenbrouck heeft gis teren een bezoek gebracht aan de inrich tingen van de N.V. Vuilafvoermaatschappij „V.A.M.", gelegen te Wyster aan de spoor lijn BeilenHoogeveen. De minister heeft zich van den geheelen gang van zaken op de hoogte laten stellen en was tevens getuige van de lossing van een juist aangekomen trein met vuil uit Den Haag. Ook de zeefinrichting was tij dens het bezoek in volle werking. Het volgende bezoek gold het landgoed „Het Kyllot" te Smilde. Dit landgoed is het yorig jaar eigendom geworden van de N.V. „Het Landschap Drenthe" en wordt door werkloozen uit de streek in orde gemaakt. Hier heeft de directeur van Het Landschap Drenthe, de heer Legro, burgemeester van Eelde, den minister rondgeleid. KOLENUITVOER NAAR BELGIE Op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel heeft gistermiddag een Nederlandsch-Belgische kolen-conferentie plaats gevonden, ter bespreking van het vraagstuk van wederzij dsche kolencontin genten. Volgens verkregen Inlichtingen hebben 'de Belgische afgevaardigden voorgesteld het contingent Nederlandsche kolen, dat in Bel gië mag worden ingevoerd, met 10 pet. te .Verlagen. Hiertegenover zou natuurlijk een vermindering van den Belgischen kolen- invoer in Nederland moeten staan. Er is ,Van de besprekingen geen officieel commu niqué verstrekt, daar de regeeringen nog hun goedkeuring aan een overeenkomst moeten hechten. JGva&eitJ-ta&z&f ECHTE FRIESCHC llï HEERENBAAI $a2H 20 cf. per ons -lOct.per'/ions NIJVERHEIDSRAAD Geen steon aan de „Welthandelswoche" Op diens verzoek heeft de Nijverheids- raad den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid van advies 'gediend over het nemen van wettelijke maatregeleiï ten aan zien van uitstel van betalingen. Daarbij heeft de raad als zijn meening te kennen gegeven, dat het geen aanbeveling zou ver dienen een regeling in den geest van de •t van 4 Sept. 1914 te treffen, omdat hii op verschillende gronden tot de conclusie is gekomen, dat aan zulk een regeling voor het bedrijfsleven groote gevaren zijn ver bonden. Hieraan heeft de raad toegevoegd, dat hij zeer goed inziet, dat de steeds on gunstiger wordende economische omstandig heden er toe kunnen leiden, dat op een be paald oogenblik behoefte zal worden gevoeld aan een wettelijke regeling tot opschorting van betalingen, om te voorkomen, dat door crisis in moeilijkheden geraakte onder nemingen ten gronde zouden gaan en dat hij dan ook besloten heeft te onderzoeken of, om dit doel te bereiken, de bestaande wetgeving niet op een of ander punt zou kunnen worden aangevuld. Voorts heeft de raad besproken het plan van het „Berliner Tageblatt" om in April te Berlijn een „Welthandelswoche" met een dlaaraan verbonden congres van zakenmen- schen uit de geheele wereld te houden. Voor medewerking aan dit plan werd in het algemeen weinig gevoeld, omdat de voorbereiding van het congres onvoldoende ■werd gevonden. TOLUNIE NEDERLAND-BELGIE De Nederlandsche Kamer van Koophandel in België deelt mede: Op dringend verzoek van verschillende Kamers van Koophandel Syndi cale Kamers en groote industrieele onderne mingen in Nederland en België is de datum van sluiting van het referendum inzake de al of niet wenschelykheid van een tolunie tus- schen Nederland - en België (België-Luxem- burg), uitgeschreven door de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België te Brussel, nader vastgesteld op 15 Mei. (De oorspronke lijke datum van sluiting was 1 April). Antwoorden kunnen derhalve nog tot ge noemden datum worden ingezonden aan het adres van voornoemde Kamer, 2S4 Rue Royale, Brussel. BEZWAREN TEGEN CONTINGENTEERING COMITÉ GEVORMD Er heeft zich een Comité gevormd, dat beoogt de economische bezwaren, waartoe de contingenteering aanleiding geeft, op een centraal punt te concentreeren. In dit Co mité hebben zitting genomen de heeren: Th. Ligthart, Oud-Directeur der Javasche Bank, den Haag, Voorzitter; Mr. Walter F. C. Baars, advocaat, Rotterdam; Ir. A. van Bloembergen, Directeur der Ver. Chem. Fa brieken, Utrecht; J. Dooyewaard Azn., be stuurslid der A'damsche Winkeliersvereen. voorzitter van de afd. Kleinhandel K. v. K., Amsterdam; D. Goedkoop Dzn., Directeur der Ned. Scheepsbouw Mij., Amsterdam; Mr. G. H. A. Grosheide, advocaat en procureur, Am sterdam; J. van Hasselt, Directeur der Kon. Ned. Stoomboot Mij., Amsterdam E. H. Krelage, Voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, Haarlem; Joh. Langejan, beheerenid Vennoot der Comm. Vennsch. Of ferhaus Co., Rotterdam; P. van Outeren, van de firma Van Outeren, Den Haag; H. J. Peletier, onder-Voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, Leeuwarden; Ir. A. Plate, Voorzitter van de Scheepvaartvereen. „Zuid", Rotterdam; Prof. Dr. N. J. Polak, Hoog leeraar aan de Handelshoogeschool. Rotter dam; W. G. Scheeres, hoofdbest.-lid van de Chr. Ned. Middenstandsbond, Den Haag; Fr. Smulders, directeur van de Werf „Gus to", Schiedam; Mr. Dr. E. Tekenbroek, ac countant en belastingjurist, Den Haag, se cretaris; F. H. Fentener van Vlissingén, Di recteur der Steenkolen Handelsvereen., Voor zitter van de Jaarbeurs, Utrecht; Prof. Mr. C. W. de Vries, Hoogleeraar aan de Han delshoogeschool, Den Haag. Het Comité wil zich geenszins tegen elke contingenteeringsmaatregel verzetten, daar het beseft, dat in abnormale tijden in een bepaald geval het nemen van een abnormale maatregel van tijdelijken aard geboden kan zijn. Gewaakt moet echter worden, tegen een ontaarden van de Contingenteering in eeti verkapt protectionisme en toepassing ervan buiten het 6trikt noodzakelijke, daar zulks een groot gevaar voor de economische po sitie van ons land in 't wereldverkeer met zich zou brengen. 't Comité meent, dat de wijze, waarop de wet tot het tijdelijk treffen van maatrege len ter beperking van den invoer van goe deren wordt uitgevoerd en de wijze, waarop eci contingenteeringsmaatregel tot stand komt, de goede bedoelingen van de diverse regeeringsinstanties ten spijt, niet in alle opzichten juist zijn. Het zijn vooral de handel, de scheepvaart en de op export aangewezen industrie, wier belangen hetzij direct, hetzij indirect door contingenteering geschaad worden terwijl ook de belangen der consumenten in gedrang komen. De voordeelen, die en contingen teeringsmaatregel voor een bepaalde binnen- landsche tak van industrie kan hebben zijn doorgaans direct aanwijsbaar, terwijl daarbij meestal tevens gewezen kan worden op een duidelijk in cijfers uit te drukken verminde ring van de werkloosheid, die men ervan verwacht. De nadeelen, die men van zoo'n maatregel in andere branches ondervindt, liggen meer over tal van, dikwijls min of meer kleine, ondernemingen verspreid; zij zijn meer van indirecten aard en maken daarom minder indruk, vooral als men elk van die individueel gevoelde bezwaren af zonderlijk neemt. In hun totaliteit zullen die bezwaren echter zwaar kunnen wegen' en de voordeelen c.q. de vermeende voordeelen van een contingenteeringsmaatregel geheel opheffen, zoo niet overtreffen. Het comité acht het daarom van belang, dat al de bezwaren ,die men van een con tingenteeringsmaatregel ondervindt, op een bepaald punt geconcentreerd worden, tenein de te worden verwerkt en zoo noodig ter kennis van de bevoegde autoriteiten te wor den gebracht. Het zal daardoor ook mogelijk zijn om parallel loopende belangen te com bineeren. Het doel van het Comité is in de eerste plaats een gemeenschappelijk optreden van allen, dien in een te ver gaande contingen teering groot gevaar zien voor hun eigen be langen of voor het economische leven van ons land in zijn geheel, mogelijk te maken en te trachten, waar de eenling machteloos staat ,door een gezamelijk optreden een in vloed ten goede op de contingenteeringspoli- tiek uit te oefenen. Medio April zal een constitueerende verga dering in Den Haag worden belegd; aan ver- eenigingen .tijdelijke comité's en onderne mingen, die een bericht van instemming met het streven van het Comité insturen (adres: Mr. Dr. E. Tekenbroek, Postbus 82, Den Haag) zal een nadere uitnoodiging voor die vergadering worden toegezonden. Het Comité hoopt, dat al degenen, die met het streven van het Comité instemmen, zach zullen aansluiten en daarmede niet zullen wachten, totdat hun direct eigen belang op een of andere wijze door een contingentee ringsmaatregel geschaad wordt of dreigt ge schaad te worden. NEDERI.AND-BELGIE HET GENTSCHE STADSBESTUUR Het Antwerpsche blad „Neptune" uit zijn ontstemming over de kwestie van den bur gemeester van Gent. die aan de plaatselijke pers uiting gaf aan de ontgoocheling, welke de jongste verklaringen van den Neder- landschen minister van Buitenlandsche Zaken over den stand van de Nederlandsch Belgische onderhandelingen in die stad hebben teweeggebracht „Wij begrijpen het ongeduld der Gente naren, zegt de Neptune, maar zouden toch vriendelijk willen vragen of de luidruchtige tactiek, door hun burgemeester gevolgd, wel behendig mag worden genoemd. Nog waren geen vierentwintig uur verstreken sedert de afwijzing door de Nederlandsche Eerste Kamer van de nieuwe Nederlandsch-Belgi sche pogingen tot overeenstemming de diplomatieke terugtocht van den heer Bee- laerts moet wel als een afwijzing worden beschouwd of de burgemeester van Gent achtte het dringend noodig zijn ontgooche ling naar alle windstreken uit te schreeu wen. Erger is nog, dat hij aan de Hollan ders die in den grond eveneens veel belang hebben bij de verbetering van het Neder landsche vak van het kanaal Gent—Terneu- zen. bewijst, dat men van Belgische zijde geneigd is een hoogen prijs voor de nieuwe sluis te betalen, daar het om een levensbe lang gaat van de haven van Gent, welk belang echter eenzijdig is." DE NIEUWE RIJKSWEG DOOR DE ALBLASSERWAARD HET TRACE. Men meldt aan de N. R. Crt., "dat de Mi nister van Waterstaat bij besluit van Vrij dag heeft vastgesteld het tracé, loopende door de Alblasserwaard, van den aan te leggen rijksweg Rotterdam-Eist (Nijmegen). Wat betreft de Alblasserwaard, zal de nieu we weg loopen van Alblasserdam over den Achterdijk van Papendrecht, verder over den Sliedrechtschen Oudetiendweg, bij Gies- sendam over de Peulen en voorts naar Go- rinchem tusschen het kanaal van Steenen- hoek en den Spoordijk. HET GROENE KRUIS NOORD-BRABANTSCHE VEREENIGING De algemeene vergadering van bovenge noemde vereeniging werd te Breda gehou den. Tegenwoordig waren 15 van de 22 afdeelingen en de heeren J. Beyerman, secr.-generaal der algemeene vereeniging en Dr. Veeger, inspecteur van de Volksgezond heid. Dr. Kooien sprak over de tb.c.-be- strijding. De opbrengst van oude rijwiel- ROFFELRIJMEN Kerkdienst Als je Zondags naar de kerk gaat In een mooie, groote stad, In één van die gróóte kerken, Even imponeert je dat. Je zit op een hooge zitplaats Op een groote galerij; Altijd door stroomen de mensehen Altijd kunnen er nog bij Als de klokslag in de toren Galmend het beginuur slaat Komen statelijk in optocht Predikant en kerkeraad; Voor een groot deel staan de mannen Op, in stilte, tot gebed; Een belangrijk deel blijft zitten Naar een zelf gezette wet; Als de dienst is aangevangen Gaat de intocht vreedzaam voort Langs de lange wandelpaden, Onder 't lezen van Gods Woord Na een uitgerekt kwartier heeft ledereen z'n plaats bezet; Dan kan dominee beginnen Aan het groote voorgebed; Heel veel heeren hangen vadsig In het hoekje van hun bank; Dat gebed duurt voor de meeste Jongelieden veel te lang; Verder gaat een groote-stads-diensi Vrij geregeld in tfn werk, Ook al hengelt men er langer Dan in een gewone kerk; Als de dominee gaat danken Gaan haast alle mannen staan Dan zijn ook de zittenblijvers Dankbaar dat het is gedaan; En ter helfte van de nazang Kleedt men zich bij voorbaat aan, Om wie 't laatst komt heeft er recht op)t 't Eerst de kerkdeur uit te gaan Zoo zag ik onlangs een kerkdienst In een mooie, groote stad; En tk dacht: ik dacht dat vroomheid Ook zijn orderegels had (Nadruk verboden LEO LENS* plaatjes zal ook voor deze bestrijding dienea Verschillende jaarverslagen werden goed gekeurd, waarna de nieuwe film van het Groene Kruis vertoond werd. De omgeslagen botter Verkeersverbetering te Leiden Ongeval bij de Amerikaansche manoeuvres Jaarmarkt in 't Spreewald Een aardig snapshot van Tardieu tijdens z'n politieke rede 'van Woensdag. De Fransche staatsman sprak met klem en overtuiging en met groote aandacht werd tin rede gevolgd Een mooi historisch hoekje in Praag. Hoog en machtig verheft zich do. kathedraal over dit stadsdeel. De moerassen rond Rome worden momenteel volgens een plan van Mussolini drooggelegd. De duce bezichtigt een afvoerkanaal Een der Amerikaansche legervliegtuigen, die bij de jongste manoeuvres tegen elkaar botsten, wQrdt uit de zee gevischi door het slagschip California Te Kijkduin strandde een Scheveningsche botter ten* gevolge van den zwaren Noordwester storm. De drie op varenden wisten zich in veiligheid te brengen. De omgeslo gen botter op het strand. De typische dracht van het Spreewald was op de jaar markt van Kottbus iveer druk vertegenwoordigd. Mr. H. de Bie, benoemd tot vice-president der recht bank te Rotterdam. Een glijslede met luchtschroef-aandrijving, een vinding van den Franschman Jacob.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5