BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Schoonheidsleer ZATERDAG 9 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NAPLEITEN OVER LONDEN WEDERZIJDSCHE VERWIJTEN WIE DRAAGT DE SCHULD DER MISLUKKING?. Do deelnemers aan de Donauconferentie te Londen, die Vrijdag onverrichterzake uit eengegaan is, houden zich thans bezig met napleiten. De verwijten, die daarbij geuit wordon, ge ven een welkome aanvulling en uitleg op het officieel communiqué, dat de conferentie na haar uiteengaan heeft uitgegeven. De Franschcn verwijten den Duitschers en Italianen, dat zij obstructie hebben gevoerd tegen het Fransche plan door te zeggen, dat zij niet over het opgeven van de meestbegun- stigingsclausule ten aanzien van de Donau- staten konden spreken. De Duitschers echter zeggen, dat de Fran schcn een grondige behandeling van het pro bleem onmogelijk hebben gemaakt door een conferentie van de vijf Donaustaten met de Vier groote mogendheden te weigeren. Het Fransche verwijt is o. i. niet steekhou- Dat Duitschland en Italië niet over het op geven van de meestbegunstiging wilden pru- ten beteekent natuurlijk, dat zij er niet aan denken hun handelsbelangen in het Donau- bekken prijs te geven om aan Frankrijk de gelegenheid to bieden zijn op niets anders dan goudbezit berustende macht in Midden- Europa onaantastbaar te vestigen. De Duitschers willen wel meewerken aan de oplossing van het vraagstuk, maar dan snoet dit op gezonde economische basis ge schieden en niet op den grondslag van de vooropgezette Fransche meening, dat hei preferentie-stelsel in het Donaugebied de sluitsteen is voor het herstel van Centraal- Europa en dat elk ander plan daar niet tpe deugen kan. Hoe slecht de Fransche „leus" gefundeerd is, heeft de Duitsche gedelegeerde Von Bulow met cijfers en feiten aangetoond. Hij heeft aangetoond, dat alleen Hongarije en Oostenrijk hulp behoeven en misschien ook Bulgarije, dat nadrukkelijk buiten het Fransche plan gehouden was. De. hulpbehoe vendheid is, volgens Von Bulow, echter veel minder voor Roemenië en Zuid-Slavië en In het geheel niet voor Tsjecho-Slowakije aan- jwezig, i Men weet, dat Juist deze drie laatstge noemde staten de „Kleine Entente" vormen en met politieke banden aan Frankrijk ver bonden zijn, terwijl Bulgarije meer naar I ta il ijëgeorie'uteerd is. Het Fransche preferentie- plan had dus wel heel duidelijk de strek king om Oostenrijk en Hohgarije, die respec tievelijk onder Italiaanschen en Duitschen invloed- staan- en op het oogenblik voor een debacle staan, aan de Franschgezinde suc- cessiest-aten te koppelen. Hoe dit alles echter ook zij, Von Bulow hééft bovendien" uiteengezet, dat de onder linge: preferenties deze landen maar weinig voordeel kunnen brengen, dóch dat de uit- sluiting van Duitschland van die preferen tie tengevolge zou hebben, dat dit land, dat er, voor 00 mill toen pond sterling naar uit voert, door Tsjecho-Slowakije zoü Worden verdrongen. Von Bulow stelde tegenover het practisch oriuitvoérbare Fransche plan een ander, be staande uit preferenties voor de agrarische Donaulanden voor hun landbouwproducten en voor Oostenrijk voor landbouw- en nijver- hèidsproducten beide. Dit stelsel zou volgens den Duitschen gedelegeerde, de Donaustaten op een werkelijk gezonde economische en commercieele basis plaatsen en ze weer cre- dietwaardig maken, terwijl ze bovendien on middellijk uitvoerbaar zijn. De Fransche en Duitsche voorstellen slui ten echter elkander uit en men heeft dat ter conferentie kóó goed begrepen, dat men maar niet 'eens begonnen is te zoeken naar een schikking, die beide partijen zou tegemoet komen. Vta spraken boven nog over het Duitsche verwijt aan de Franschen, dat zij een negen- mogondhedenconferentie hebben geweigerd. Waarom de Franschen dit zoo beslist wei geren is duidelijk als men bedenkt, dat zij zeer sterk het risico beloopen in die confe- rentie geen meerderheid te zullen vinden voor hun plannen. Het mislukken van de conferentie te Londen is reeds een groot echec voor Tar- dieu's Europeesche politiek, maar dat zou nog opvallender worden wanneer op een conferentie met de betrokken Donaustaten bleek, dat er ook bij eenige van de z.g. Fransche vasalstaten ernstige bezwaren zouden bestaan tegen de oplossing die meD in Parijs bedacht heeft, doch die met de economische practijk in strijd is. Overigens is er ongetwijfeld een groot be zwaar tegen do procedure welke de vier groote mogendheden zich met de besprekin gen te Londen veroorloofd hebbon. Térecht vraagt men zich indè kleinere lande»,. die evenzeer als zij hun belangen hebben bij den onderlingen handel in Europa, af, hoo zij er toe komen om in dezen niet alleen over de Donaulanden, maar indirect over heel het overig Europa een vodgdij te oefenen die hun niet toe komt. Aan de groote staten kan niet het recht worden toegekend om uit te maken welke kleinere staten in Europa bij elkander zul len komen om Over een eventuëéló onder linge preferentie te beraadslagen en welke staten onderling de meestbegunstiging zul len overeenkomen of daar van afzien. DE MISLUKTE DONAU CONFERENTIE DE CONFERENTIE VOOR ONBEPAALDEN TIJD VERDAAGD Nader meldt Reuter, dat de vdemmoigiend- h eden-conferentie gistermiddag voor onbe- uaalden tijd verdaagd is. Communiqué der slotzitting. Na afloop der zitting van gister van de viermogendhedenconferentie iwierd het vol- genlie communiqué gepubliceerd: De ter conferentie vertegenwoordigde re geeringen zijn het er over eens dat de finan- rice-le en economische toestand der Donau landen een snel en gezamelijk op treden eischt, zoowei van de, zijde der Donaulaniden, om dozen toestand op een gezonden 'grondslag te plaatsen. Een dor- gelijk optreden is in het belang van een economisch herstel van Europa en kan <1« eerste stap in die richting zijn. Als resultaat der beraadslagingen van de conferentie zijn een aantal economische kwesties gen ezen die een n/ieuw onderzoek en nieuwe inlichtingen verelschen. De bijeenkomst te Genève de volgende week zou in ieder geival een onmiddellijke voortzetting der huidige discussies beletten. Onder deze omstandigheden heeft elk der vier regeeringen eo* in toegestemld aan de andere drie zoo spoedig moge- lijk een bedeneerde u i't'e'e'n- zetting te doen toekomen over de pun ten welke voorbehouden zijn en over de beste wijze om verderen voortgang te maken, Vernomen wordt, dat de Engelsche regee- ning nog steeds van meening is, dat vooc- aller een programma tot steun van de Do naustaten mogelijk is, de vier groote mo gendheden zich moeten verstaan over de ijze, waarop zij elk voor zich aan dien steun zullen bijdragen en dat men, zoodra dit gebeurd zal zijn. de betrokken staten bijeen moet roepen, om te trachten een vorm vam onderlinge overeenkomst te vinden. De Engelsche regeering acht dus overeen stemming tusschen de vier groote mogendhe den de eerst en voornaamste vereischte en is ook van meening, dat, zoo er. dank zij sa menwerking van de Donaustaten, een begin kan worden gemaakt met wederzdjdschö hulpverleening, dit begin zeer snel uitbrei ding zal ondergaan, totdat een atgemeene opleving in Europa er het gevolg van is. Men meent dan ook te weten, dat Enge land bereid is, elk voorstel, dat nog mocht worden Ingediend, te overwegen. Helaas hebben de gegevens waarover de conferentie de beschikking heeft gekregen, getoond, dat er een zeker aantal hinderpalen bestaat voor dien binnenlandschen handel van de Donaustaten, weltce uit den weg dienen *a Worden geruimd, vóór men do kwestie van hulpverleening kan overwegen. Na afloop van de slotzitting van gister uitte van Bülow tegenover de pers zijn leed wezen over den loop van zaken en voegde eir bij dat hij van het begin af het gevoel hadi, dat de toestand te gecompliceerd was, oan in drie dagen behandeld te worden. Grandi vertelaarde: „Dit is het einde; wij hebben allen ons best gedaan". Gepolst nopens de mogelijkheid van een of andere verrassing op het laatste oogen blik haalde Flanthn de schouders op en Verwij t®n van Flandln. In den loop der conferentie verklaarde Flandin, dat hij met verbazing in de och tendbladen gelezen had, dat Frankrijk de idee van een negen-mogendheden-conle- rentie verwierp. Het ig niet op een simpele kwestie van procedure, aldus Flandin, dat onze meenin gen essentieel verschillen, maar op een fundamenteele kwestie. Spreker bracht opnieuw in herinnering, dat naar de meening der Fransche regee ring de hoeksteen van het herstel in cen traal Europa de aanvaarding is van een systeem van voorkeursrechten tusschen de Donaustaten onderling en een prijsgven van de meesflbegom^tigings-clausule door de buiten het Donau-verbond staande mogend heden. Daar dit pOan stuitte op den tegenstand van Duitschland en Italië, die verklaar den, op het voorstel tot prijsgeven der meestbegunstigingö-clausule niet te kunnjn ingaan, is het heele program mislukt, wes halve Flandin alle verantwoordelijkheid afwees voor de eventueele gevolgen in cen traal Europa, dat zich nu verstoken ziet van financleelen bijstand, daar van een verlee- nen van credieten geen sprake kan zijn, zonder voorafgaande economische organisa tie der Donau-landen. Wat het door Duitschland en Italië voor gewende tijdgebrek, om de kwestie van het prijsgeven der meest begunstigingsclausule ie onderz oeken, betreft, zij er op geiwezen, dat het Fransche memorandum van 2 Maart de kwestie duidelijk heeft gesteld en dat de Duitsche en Italiaansdhe vertegenwoor digers reeds te Genève gelegenheid hadden, over de aangelegenheden van gedachten te wisselen. FJandih en de Fransche delegatie zijn om 3 uur gistermiddag naar Parijs vertrokken. Voor zijn heengaan zeide Flandin nog tot de journalisten: Ik ben overtuigd, dat in de nabije toekomst iets gedaan moet worden tot oplossing van het Donau-vraagstuk. Er is geen tijd meer om te chicaneeren over kwesties van procedure en schade. De an dere naties, Engeland uitgezonderd, geven zich niet genoeg rekening van het dreigend gevaar- Indien niet spoedig afdoende maatrege len getroffen worden, zal een algerneene in eenstorting dn centraal en Zuid-Oost-Euro pa hot gevolg zijn, Intussohen heeft deze conferentie toch een geest van samenwerking wakker ge roepen, die goed zal doen. De Dnltsche zienswijze Uit Berlijn wordt gemeld: De ontwikke ling der dingen op de Londensche confe rentie heeft over het algemeen de vrees ven gisteren gerechtvaardigd, daar thans do Fransche openbare meening Duitsch land beschuldigt van obstructie, ofschoon het Frankrijk zelf is geweest, dat de voorgenomen conferentie der negen mo gendheden heeft doen mislukken. Duitscihland is nog steeds bereid tot posi tieve arbeid aan hiot herstel der Donausta ten. Het ziet echter geen mogelijkheid U oplossing dan op zuiver economischen grond slag. Voor de juistheid der Duilsche opvat ting. dat een duurzaam herstel dier Donau staten slechtsmogplijk is met gebruik dor economische betrekkingen hlijkt zoo duide lijk mogelijk uit de buitenlandsche handels- DE VERKIEZINGSSTRIJD IN DUITSCHLAND HET EINDE NADERT BRUENING IN OOST-PRUISEN Het is vandaag de laatste dag van di verkiezingsstrijd om het Duitsche Rijks presidentschap. Morgen heeft de tweede stemming plaats, waarbij het practisch alleen gaat tusschen Von Hindenburg, den thans zittenden presi dent, en Hitier. Er is geen reden om te veronderstellen, dat er eenige millioenen kiezers sinds 13 Maari, toen Von Hindenburg bijna de volstrekte meerderheid behaalde, van meening zoude: zijn veranderd en daarom kan thans met vrij groote zekerheid de herkiezing van den tegenwoordigen Rijkspresident verwacht den. Alleen is er natuurlijk het gevaar, dat er veel kiezers thuisblijven, denkend, dat Von Hindenburg er toch wel komen zal. Vau beide zijden wordt nog altijd een drukke actie gevoerd. De meeste beteekenis wordt gehecht aan de rede, die zal houden en die per radio over alle Duit sche zenders verspreid wordt. Deze uitzen ding zal om 7.20 u. Amsterdamsche tijd be ginnen, Dr. Brüning houdt zijn laatstP verkiezings- rede opzettelijk te Koningsbergen omdat Oost-Pruisen de vorige maal te Weinig stem men aan Von Hindenburg had geleverd, het geen niet verwacht werd omdat de generaal- veldmaarschalk zich tijdens den oorlog spe ciaal voor Oost-Pruisen zoo hoogst verdien stelijk heeft gemaakt door den Russischen inval definitief af te slaan, terwijl onder Von Hindenburg's presidentschap bovendien ge weldige offers zijn gebracht voor den steun aan den noodlijdenden Oost-Pruisischen landbouw. In een interview tmet de Königsberger All- gem. Zeitung heeft Dr. Brüning op het laat ste vooral gewezen. De laatste vijf jaren werd door het rijk al leen 400 millioen in baar geld voor verschil- lendo economische doeleinden betaald, i: 1930 en 1931. niettegenstaande op de begroo ting steeds meer werd besnoeid, werden baar geld 125 millioen, en in den vorm van borgstellingen rond 100 millioen aan de grensprovincie gegeven. Dit verdient alle waardeering. Steeds heeft de rijkspresident, ofschoon het heele land hem natuurlijk dierbaar is, aan gedrongen op hulp voor de bedreigde pro vinciën in het Oosten en hoe juist dit gezien is dezer dagen gebleken bij de bespre king der gebeurtenissen in het naburige Memeiland met zijn overwegend Duitsche bevolking. Ook de strijd van Danzig tegen steeds nieuwe bedreigingen of aanslagen op zijn rechten heeft ons allen bezig gehouden, nie mand echter meer dan Hindenburg. Nog onlangg heeft de rijkspresident aan den „Landes-hauptmann" van Oost-Pruisen gezegd, dat hij Oost-Pruiseh mot alle krach ten ter zijde zal staan. Als een man als de rijkspresident, die zelf eqn zoon van Oost- Duitschen grond is, ais de overwinnaar Tannenberg zoo iets verklaart, dan mag, de Dr. Brüning, de bevolking die belofte rust vertrouwen. Wat hebben de andere candidaten voor de grensprovincie gedaan? Wat weten zij van de bijzondere toestanden van dit land? De bevolking heeft op 10 April de gelegen heid om hun redder met een geweldige ineer derheid te kiezen, en goed te maken, dat het op 13 Maart nog niet de helft van haar stem men aan Hindenburg gaf. De wijze hoofden van de Europeesche lel ders Zullen werkelijk iets moeten bedenken, dat niet alleen practisch uitvoerbaar, maar dat ook do wetten der welvoegelijkheid in het internationale leven eerbiedigt. ONTHULLINGEN IN NOORWEGEN. Plannen voor een opstand. De Noorsche minister Quisling, op wien in Januari een geheimzinnige aanslag is gepleegd, is dezer dagen in het Storting Van arbeiderszijde beschuldigd, dat ihij, die communist is geweest, zijn hulp heeft wil len verleenen bij vorming van Roode Gar den en bij spionnage voor Engeland in Rus land alsmede bij den Noorsohen generalen staf. Quisling wierp die beschuldigingen verre van zich en zeide op zijn beurt dat de re gie ering de bewijzen in handen had dat leiders der arbeiderspartij een opstand in heel Noorwegen hadden willen ontketenen met behulp van buitenlamdsch geld. In 19281929 had een buitenlandsche gendheid de minister doelde blijkbaar op Rusland 500.000 kronen voor dit doel gezonden. En ook dit jaar zouden er be langrijke bedragen gezonden zijn. In het ministerie van defensie had Quisling, naar hij mededeelde, papieren gevonden, die in hooge mate compromitteercnd waren voor enkele arbeidersleiders. Het Storting besloot dat alle stukken, op deze zaak en ook op de beschuldigingen te gen Quisling betrekking hebbend, aan dit lichaam zouden worden toegezonden ter onderzoek. NADOLNY WEER NAAR GENEVE. Dr. Brüning gaat volgende week. De leider der Duitsche ontwapeningsdelega tie, ambassadeur Nadolny, is Vrijdagavond weer naar Genève vertrokken. Naar vernomen wordt, zal rijkskanselier Dr. Brüning zioh midden volgende week eveneens naar Genève begeven, nadat hij in het begin der week zal hebben deelgenomen aan eenige belangrijke kabinetsbesprekingen. Staatssecretaris von Bülow heeft voor zijn reis van Londen naar Genève met de heeren Sir John Simon en Grandi het traject via Parijs gekozen. Hij zal eenige uren te Parijs doorbrengen en daar een bijeenkomst hebben met den Duitschen ambassadeur von Hoesch. Mogelijk zal von Bülow bij die gelegenheid zijn Fransche kennissen ontmoeten. Staatssecretaris von Bülow en de Duitsche ambassadeur te Londen von Neurath waren Vrijdagavond gast ter Italiaansche ambassade, waar zij Grandi hebben ontmoet. balans van Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho- Slowakije, Zuid-Slavië en Roemenië. Het Fransche voorstel, het herstel binnen bet kader van een nauwer economisch blok der vijf Donaustaten te probeeren, kan ver der ook door de cijfers voor den graan- en voederhandiel der 5 staten onder elkaar wor den weerlegd. De cijfers bewijzen diuidelijk de Duitsche stelling, dat het afzetgebied in de industrie staten van het Donaublok ten aanzien van de landbouwproductie, door den uitvoer der lancLbouwstaten van dit blok zoo zeer gedekt is, dat een wezenlijke verhooging van dezen uitvoer over het algemeen bijna onmogelijk is. De noodlijdende landbouwstaten kunnen dus op deze wijze niet hersteld worden, maar moeten elders afzetgebieden toegewe zen krijgen. DE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE Ook in Polen. Uit Boekarest wordt gemeld: De rivier Ma ros is buiten haar oevers getreden en heeft de stad Arad overstroomd. Ongevec*- 1500 huizen zijn ingestort- Uit Warschau wordt gemeld: De overstroo mingen in het Oosten des lands hebben zich de laatste dagen nog sterk uitgebreid. In Wo- lynië moesten verschillende dorpen door de inwoners ontruimd worden. Vele bruggen dijken zijn volledig vernield en op sommige trajecten moest het spoorwegverkeer worden stopgezet. iOok in het Wilna-gebied is door de over stroomingen schade aangericht. JAPAN EN CHINA Belangrijke conferentie Officieel wordt te Nanking medegedeeld, dat een buitengewone zitting van de Kwo- mintang te Lojaiig wordt gehouden. Reeds zijn daar tachtig gedelegeerden uit alle deelen van China aangekomen.. Aan de conferentie nemen alle groepen der- Kwo- mitang deel. Ook maarschalk Tsjang Kai Shelc zou tegenwoordig zijn. Men hecht aan deze conferentie groote betekenis, omdat hierop een beslissing zal worden genomen in verband met dee c derhandelingen met Japan. MADAME HANAU GEARRESTEERD. De bekende madame Hanau te Parijs is weer gearresteerd, in verband met de ontvreemding van geheime documenten uit het Ministerie van Financiën. Zij ontkent den diefstal weigert elke mededeeling omtrent de wijze waarop zij kennis gekregen heeft van den inhoud der documenten, welke zij in haar blad heeft gepubliceerd. MEVR. A. SCHRAVENDEEL- BUITELAAR t In den ouderdom van slechts 33 jaar is gisteren te Rotterdam overleden mevr. A. Srhravendeel-Buitelaar, oud-presidente van rien Bond van Meisjes-vereenigingen op Geref. grondslag. Duizenden zullen van dit bericht met ont roering en deelneming kennis nemen. Velen wisten wel, dat mevr. Schravendeel reeds jaren ernstig ongesteld was. maar zullen toch opschrikken bij de tijding van haar heengaan. Aan de Kweekschool met den Bijbel aan het Haringvliet te Rotterdam genoot zij haar opleiding tot onderwijzeres en was als zoodanig eenige jaren werkzaam aan de Vredenoordschool. In die jaren was haar belangstelling voor al ook gericht op de organisatie der Geref. vrouwelijke jeugd. Zij gaf den stoot tot de oprichting van de eerste Geref. Meisjes- vereenigingen. Maar ook met de landelijke organisatie hield zij zich ernstig bezig in de eerste plaats komt haar de eer toe de bondsorganisatie in 't leven te hebben ge roepen. Geen wonder dan ook dat, toon deze plannen slaagden en verschillende Vcreeni- gingen tot den jeugdigen Bond toetraden, mej. Buitelaar tot presidente werd gekozen. Deze actie, die zij met groote geestdrift en ingespannen werklust leidde, heeft wel licht to veel van haar krachten gevraagd. Dat haar arbeid in de kringen der Meisjes- vereenigingen zeer werd gewaardeerd, kwam telkens op treffende wijze tot uiting. Op den Bondsdag van 1925 werd haar het eerelid maatschap aangeboden. Uit erkentelijkheid daarvoor vereerde zij den Bond een Bijbel, versierd met het bondsinsigne in gouddruk. Ook schreef zij verschillende artikelen in het orgaan „Bouwen en Bewaren", die lei ding gaven aan den pas opgerichten Bond. Ook gedurende haar huwelijk bleef zij de ontwikkeling van den Bondsarbeid met be langstelling volgen. De laatste jaren was een zwaar lijden haar deel, en thans is zij in vollen vrede heenge gaan. Een groote slag voor haar echtgenoot drie jonge kinde»on. Haar wakkere pioniersarbeid zal echter in 't heele land bij velen in dankbare herinne ring bewaard blijven. zOp Dinsdagmiddag a.s. heeft te 2 uur op Crooswijk de begrafenis plaats. ROOKT NU SIGAREN van ZES CENT ONS MURK GRAAFJES Sumatra en Vorstenlanden GROOT MODEL en toch Fijne Kwaliteit Vraagt zij bij Uwen Winkelier GUSTAAF ADOLF FABRIEKEN ZEIST KIND DOODGEREDEN Het vierjarig dochtertje van den rijwielher steller Steinvoort te Dieren, dat op den Har- derwjjkerweg piotseling uchter een stilstaande auto tevoorschijn kwam, werd door een pas- seerende auto aangereden en op slag gedood. Den bestuurdei treft geen schuld. DE ONGEREGELDHEDEN TE HILVERSUM De burgemeester van Hilversum heeft in verband met de ongeregeldheden van de 1-atste dagen een verbod tot samenscholing van meer dan drie personen op den openbaren weg uit gevaardigd, Gave, zaahte, fraaie handen bij dagelij ksch work zijn alleen mogelijk, wanneer U zich tot gwoonte maakt Uw handen vajl tijd tot tijd met een weinig Pu ml in to wrijven. FELLE BRAND TE AMSTERDAM Uit het raam. geprongen. Gisternacht werd door een nachtwaker in de Oude Brugsteeg te Amsterdag, branid ont dekt in den horlogewinkel van den heer Kuyk, die met vrouw en twee kinderen de verdiepingen er boven bewoont De familie sliep op de tweede verdieping. Toen de nachtwaker op de plaats der oniheils terug kwam, na de brandweer gemeld te hebben, stond de heer Kuyk voor het raam op deze etagia en beduide hem en aan eenige inmid dels toegesnelde voorbijgangers, dat vluch ten langs de trap niet meer mogelijk was. De heer Kuylt Wierp een deken naar be neden, welke onmiddellijk door de omstan ders werd uitgespreid en opgehouden. Daar op zette de vader zijn tienjarig dochtertje op de vensterbank en liet het kind uit het raam springen. Het meisje kwam behouden op de deken terecht, doch door de kracht van den val scheurde deze, waardoor het kind op straat viel en zich overigens onbe duidende verwondde. Angstige oogenbliken. Hierdoor konden de bewoners zich niet meer redden, doch er was spoedig een trap leer bij de hand. Een man klom er op en vervolgens op een groote electrische klok, die aan den gevel hing en waarvan de bo venzijde dicht onder het raam van de twee de verdieping uitkwam. Van daaruit werd beproefd do vrouw van Kuyk te redden. Nadat dit gelukt sloeg de trap om en al len. die hierbij hielpen, kwamen op straat terecht. Echter liep men geen wonden op en de trap werd weer gebezigd, om Kuyk te redden, wat eveneens gelukte. In de dakgoot liep het S-jarig zoontje van Kuyk. dat in radeloosheid uit de goot wilde springen. Echter wist men hem aan het verstand te brengen, dat hij geduld moest hebben. Nachtwaker Aartsen slaagde erin een branddeur op den zolder te openen, zoo het dak te bereiken en kruipende het knaapje te redden. Toen de brandweer ver scheen waren de bewoners alle gered. Een trap ln vlammen. Toen de brandweer een trap naderde, wel ke doorliep van den kelder tot dien zolder, zat deze over de geheele hoogte vol vuur. Geweldige vlammen sloegen uit den kelder omhoog. Het vuur zat dus boven en beneden in het huis en in den kelder bevond zich klaarblijkelijk de vuurhaard. Spoedig was men nu het vuur meester en bleek het, dat in de kelder denkelijk een brandende kachel de oorzaak is geweest. Eenmaal in dien kelder, is het vuur langs de trap naar boven gezogen. Het inwendige van het perceel is geheel uitgebrand. DOOR EEN SCHOT HAGEL GETROFFEN TerwqT de 16-jarige landbouwersknecht G. de B. te Zwammerdam op het erf van zijn patroon met een buks aan het schieten was, verzocht het 12-jarig zoontje van den daar naast wonenden veehouder R. het ook eens te mogen bekijken. Ongelukkerwijze ging daar bij het wapen af met het gevolg, dat de land bouwersknecht de volle laag hagel in het gelaat kreeg. Ernstig gewond is de jongen naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar bleek, dat een zijner oogen zoodanig was getroffen, dat hii het voor zijn verder leven zal moeten missen- DE DIEFSTALLEN IN DE ZAANSTREEK Men meldt ons uit Oostzaan; In verband met de serie opgehelderde in braken in de Zaanstreek kan nog worden ge meld. dat ook van de kleerendiefstal in Wor- mer de inbrekers zijn Dekend geworden, Gisteravond is alhier aangeuouden de onge veer 20-jarige J. S-, die door Rijks- en Gemeen tepolitie is verhoord. De gearresteerde heeft een volledige bekentenis afgelegd van een begin Maart gepleegden diefstal in de roomseh katholieke kerk te Diemen alwaar des nachts ongeveer 40.000 centen zijn ontvreemd. Eenigp weken geleden had de pojitii» reeds een moeden tegen dezen verdachte- doch bij een toen gehouden verhoor heeft hij ontkend. Hij is toen nog op transport gesteld naar de ge meente Diemen. doch op last van den burge meester aldaar heeft men hem ten slotte weel in vrijheid gesteld wegens gebrek aan bewijs. Hedenmorgen is de arrestant naar Zaandam vervoerd om te worden geconfronteerd met de beide andere verdachten van dezen diefstal. C. W. en C. F- De politie van Amsterdam heefi gisteren den kooper van kap opgespoord. Verder is nog bij de-heelster aangetroffen een gouden horloge alsmede een portefeuille met geld. De bestolen oude vrouw heeft reeds het horloge als haar eigendom herkend. INBREKERSBENDE TE HOORN Te Hoorn zijn drie inwoners aangehouden, nl. W. V., A. H. en J. W., die verdacht wor den van vier inbraken welke den laatsten tijd in de binnenstad plaats hadden. Zij zijn hij het lichten van een lade in den groen- tenwinkel van den heer Mak, aan het Gerritsland, gesnapt Alle drie personen zijn naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht MELK VOOR 1 ft CENT PER LITER Doordat een melkhandelaar aan de Lijnden te Haarlemmermeer een aantal boeren met de melk liet zitten werd deze verkocht voor 1% cent per Liter- DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. De landbouwer P. v. d. H. te Wassenaar is door een drie-jarige stier aangeva'len. Het beest nam hem op zijn horens en drukte hem toen tegen een muur aan. Inwendig zwaar gekneusd werd de landbouwer naar het zie kenhuis vervoerd. Zyn toestand moet heel ernstig zijn. EEN TRAMWEGAANSLAG Bij de politie te Tholen werd aangifte gedaan, dat Woensdagavond tweemaal en Donderdagmorgen eenmaal op de tramrails nabij de Thoolscbe brug, keien waren opge- ild. De wijze van opstapelen doet aan kwaadwilligheid denken. Gelukkig, dat de machinist dit bijtijds opmerkte, daar anders groote ongelukken konden hebben plaats ge had, te meer, daar bij ontsporing de wagons groote kans zouden hebben daar ter plaatse van den hoogen dijk af te storten, daar de railsdicht langs de helling loopen. Door de politie is een nauwkeurig onderzoek ingesteld. WtWWIfliMlfilïli Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan. Hoogste stand te Toulouse 773.4. Laagste stand te Haparanda 739.5. Stand vanmorgen half twaalf 764.1. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst ie De Bilt) Matige tot krachtige wellioht stormachtige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken, tijdelijk regen, zachter vooral des nachts. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De gister genoemde depressie bij IJsland heeft zich belangrijk uitgediept en Z.O.- waarts verplaatst. Vooral in N.-Engeland was de barometerdaling zwaar, terwijl daar plaatselijk ook weer stormachtige wind voor komt. Het depressie-systeem over Scandina vië trok verder O.-waarts af, daarna ver dween de stormachtige wind, die de laatste tijd over onze omgeving waaide. Het laat zich echter aanzien, dat de wind wederom zal gaan toenemen en wij opnieuw een stormachtige periode tegemoet gaan. Boven dien zal de depressie opnieuw regen brengen, Sinds gisteren is in W.-Europa neerslag gevallen, doch de hoeveelheden waren niet zeer groot. Over het algemeen steeg de tem peratuur in het W. van het waarnemings gebied in het O. daalde zij. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.8 c. 10 APRIL Zonsopgang 5.15 u.; Zonsondergang 6.48 Tl Maansopgang 6.23 u.; Maansonderg. u 11 APRIL Zonsopgang 5.13 u.; Zonsondergang 6-50 u, Maansopgang 6.57 u-; Maansonderg. 0-24 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 APRIL Van 's avonds 7-18 u. tot 's morgens 4.43 u 11 APRIL Van 'b avonds ,7.20 u. tot 's morgens 4.41 n WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 2.22 2.05 Caup 2.12 2.24 Basel -0.42 -0.18 Ems 2.18 1.76 Huningen 1.00 0.78 Cob 1 enz 3.80 3.31 RheinweUer -1.45 -1.71 Trier 3.S3 3.98 Kehl 2.16 1.08 Keulen 4.11 3. Maxan 4.17 3.99 Ruhrort -3.04 -1. Wiedesheim 2.24 1.78 Wesel -2.82 -1, Mannheim 3.09 2.90 Emmerik 3.63 2.f9 Lohr 2.17 1.90 Daaseldorr 2.59 2.69 Mninz -1.03 -0.86 Maastricht 2.22 2.19 Bingen 2.15 2.02 Venlo 13.74 12.93 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 10 ApriL Delfzijl 1.32 13.50 Hellevoetsl.5.19 17.38 Terschelling 11.08 23.17 Willemstad 6.14 18.84 Harllngen 11.40 23.57 Bromversh. 4.31 16.50 Helder le 6.15 9.21 Zierikzce 5.04 17.21 Idem 2e 18.39 21.34 Wemeldlnge 5.27 17.47 I/muiden. 6.25 17.43 .VIlssingen 3.34 16.63 H. v Holland 4.33 16.53 VTerneuzen 4.04 16.27 Schevening, 4.43 17.03 Hansweert 4.49 17.03 Rotterdam 6*29 18.65 Delfzijl 2.04 14.20 Hellevoetsl. 5.68 18. Terschell. 11.84 23.52 Willemstad 6.60 19. ïwersh. 5.05 17. Rotterdam 7.06 19.26 IN EEN REGENBAK VERDRONKEN Te Winschoten is de vrouw van F. in e regenbak geraakt en verdronken. DOODELÏJKE AUTO-ONGELUKKEN DOOU PLOTSELING OVERSTEKEN Te Oosterhesselen (Dr.) is J„ Keimpem8| toen hy plotseling den weg overstak, aange reden door een auto, bestuurd door Van ft, uit Zwolle. K.. werd naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd, waar hy aan de bekomen verwon dingen overleden is. branden Te Oss (N.-Br.) ontstond 's nachts brand bfi den koopman v. d. S. De bewoners moestun in nachtgewaad het brandende huis ontvluch ten. De brandweer, die spoedig ter plaatse was kon het Derceel niet meer behouden. Het brandde tot den grond toe af. De aangrenzen- 1de woning van van e. wist men te behouo'en Deze kreeg echter veel brand- en waterschade, De oorzaak van den brand is onbekend. Verze kering dekt de 3chade. BRAND DOOR HEMELVUUR Tijdens een hevig onweer is de bliksem slagen in de boerdery van de weduwe Hum- mei op de Haspel onder Zevenhuizen (Gr-). Het vee kon worden gered, maar 100 zakken meel en de volledige inboedel zijn verbrand De inboedel was verzekerd, bet meel echtei niet. De brandweer van Leek verleende tentie. GARAGE IN VLAMMEN Te Winkel (N.K.) heeft een felle brand „ewoed, in de garage van den expedited Peetoom. Een vyftal vrachtauto's werd prooi der vlammen. De bewoners konden bijtijds in veiligheid stellen, hoewel men moeite had met het redden van een 80-jarig« man, die eveneens in het brandende huil woonde- De schade, die aanzienlyk is, wordt door assurantie gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand staat niets vast. De aangren zende huizen wist men te behouden, hoewel dfi waterschade groot is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2