VRFJDAG 8 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. officieele beri.chten VREEMD EERETEEEEN. Bij Kon. besluit is aan den heer C. D. tferens, consul-generaal van Zuid-Slavië, te Amsterdam, verlof verleend tot het aanne men van het grootofficierskruis der Orde van St. Sava van Zuid-Slavië. DEPARTEMENTEN. Bij Kon. besluit zijn bij het Departement yan Arbeid bevorderd tot: a. referendaris: Mr. J. H. de Mol van Ot- terl io, thans hoofdcommies: b. hoofdcommies: C. Rientsma. thans com mies: c. commies: mej. H. C. Sterkenburg, mej 0. M. van Ootegem en D. G. van Geest, allen thans adjunct-commies; en is bij den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, te rèkenen van 1 Januari 1932, bevorderd tot commies: J. G. T. Lamaar, thans adjunct- commies. P. T. EN T. Bij Kon. besluit is aan den referendaris der p>sterijen, telegrafie en telefonie J R. A. H. Schilt, belast met de funtie van direc teur van het postkantoor te Deventer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend; is aan den referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie, Th. Duinker, belast met de functie van beheerder van het bij- post-, -telegraaf- en -telefoonkantoor Am sterdam-Zuid, op zijn verzoek eervol ont slag verleend. stelt zich voor om, als een verzoek ver lenging van de concussie op den beo^nden voet inkomt, verlenging te bevorderen, ech ter vóorloopig uiterlijk voor een jaar en met bevoegdheid tot tusschentijdsche wij ziging. Dit punt hjijft dus in overweging De aangelegenheid betreffende hPt zgn convenant, waarmede de tarieven samen hangen, is in behandeling bij de staats commissie voor het vervoervraagstuk. vragen van kamerleden CREDIET VOOR WONINGBOUW. De heer Hi ems tra heeft aan den Mi nister van Binnenlandsrhe Zaken gevraagd, of de voorbereiding uit de credietverleening yoor woningbouw reeds is beëindigd. antwoorden van ministers GRONINGSCHE SCHEEPVAARTRECHTEN Op desbetreffende vragen van den heer Duymaer van Twist, heeft de Min. yan Waterstaat geantwoord: Een verzoek van de gemeente Groningen om verlenging van de loopende concessie na 30 April 1932 is nog niet ingekomen. In- tusschen meent de ondengeteekende. dat indien verlenging op den bestaanden voet wordt verzocht. hij daaraan voor het oogen- hlik zijn medewerking niet moet ont houden. Bij het onderzoek is gebleken dat de in komsten da-len en het jaarlijksrh overschot dat in 1930 notr slechts rond flfiOOO hedro-g wellicht geheel zal verdijnen, zoo al niet 'voor een tekort zal plaats maken Wel is het ook den ondengeteekende niet ontgaan dat in vroegere jaren winsten zijn gemaakt weshalve nog is overwogen of en in hoe verre deze alsnog in rekening zouden kun nen worden gebracht bij het vaststellen van de tarieven. De ondergeteekende kan •.echter, mede wegens den tegenwoordigon "iinancieelen toestand der gemeenten in, het algemeen, daartoe geen vrijheid vinden, Hij contingenteering van den vleeschinvoer MEMORIE VAN ANTWOORD In de memorie van antwoord der Tweede Kamer op het wetsontwerp tot regeling van den invoer van vcrsch of gekoeld rund- en kalfsvlecsch en van bevroren rund- en kalfsvleesch, erkent de minister, dat de methode, welke bij de behandeling der in- voercontingentecring moet worden gevolgd, niet geheel zonder bedenkine is. De minister kan niet inzien dat de toe lichting tot het wetsontwerp den indruk geelt, dat alleen degenen, wier belangen hij de" contirigcnteering zijn gebaat, zouden zijn gehoord. De memorie van toelichting im mers vermeldt nauwkeurig, welke catego rieën zijn gehoord. Daaronder bevinden zich ook degenen, wier belangen door con tingenteëring eer geschaad, dan gebaat worden, V.ondat de toelichting den beweer den indruk die ten eencnmale onjuist zou zijn. niet kan geven De Regeerïng is van oordeel, dat bij de contingenteen'ng ook andere belangen dan die der bij den handel in het te contingen- teeren artikel direct betrokkenen gewicht in de schaal moeten werpen Overwegingen mede van dezen aard hebben de Regeering in sommige andere gevallen genoopt van het advies der Commissie van Advies af te wijken De honding van Denemarken Wat betreft de ontstemming, welke in Denemarken zou zijn gewekt, moet worden opgemerkt, dat de contingenteering van den vleeschinvoer voor de Denen geenszins als een verrassing kan zijn gekomen. Immers 't óverleg met de Doonsche Regoering werd reeds in October 1931 ingeleid, terwijl reeds einde Juli d.a.v. van Nederiandsche belang hehbende zijde stappen in Denemarken ge daan werden. Het betreffende Koninklijk besluit verscheen twee dagen na de confe rentie met de tweede Deensche delegatie. Ook aan den minister is het niet verhor gen gebleven, dat het buitenland voor zijn uitvoer een uitweg zoekt naar Nederland, ter vervanging van geheel of gedeeltelijk verloren gegane markten. Ook hem is dit streven niet onbegrijpelijk doch hij de uit voering van de Crisis-invoerwet is naast begrip voor de moeilijkheden van het bui tenland zeker in niel mindere mate, noodig begrip van de moeilijkheden van 't Neder iandsche bedrijfsleven. Invloed van de contingenteering Of de contingenteerihg al dan niet haar doel heeft gemist, kan niet ten volle beoor deeld. worden aan de hand van de cijfers der Rotterdamsche veemarkt De prijzen toch zijn de, resultaten van verschillende factoren van wisselende betéékenis. zoodat de invloed van één bepaalden factor daar op moeilijk is te onderkennen. Het is dan °ok zée£. jfrëd agpnemelijk te achten, dat de contingénteering den invloed van prijs. drukkende factoren heeft geneutraliseerd. Meer dan het intreden van de vasten kan het vormen van voorraden verantwoordelijk worden gesteld voor het uitblijven van een prijsstijging Deze voorraden vleesch, inge voerd met het oog op de komende contin genteering. hebben ongetwijfeld nagewerkt op den prijs, doch daarnaast is het den minister bekend, dat men in afwachting van de contingenteering slachtrijp vee zoo lang mogelijk heeft aangehouden, terwijl sindsdien de aandrang om vee af te slach ten wegens de slechte vooruitzichten van 't bedrijf kan zijn toegenomen. Geen Deensche tegenmaatregelen De regeering wenscht zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van een land als Denemarken, waarmede de Nederiandsche betrekkingen v;ui oudsher van den meest vriendschappelijken aard zijn, een land bovendien, dat met ons naar economische toenadering streeft De minister kan dan ook niet aannemen, dat Denemarken, indien het van. maatrege len onzerzijds in eenig opzicht nadeelige gevolgen mocht ondervinden, daarin aan leiding zou kunnen vinden tot tegenmaat regelen. Veeleer moet worden ondersteld, dat de Deensche maatregelen, zooals die betreffende de deviezen-restrictie, uitslui tend door de Deensche belangen geboden zijn en dat derhalve elk element van repre saille daaraan vreemd is. Dp minister is dan ook geneigd de moei lijkheden, welke onze export naar dit land ondervindt, op rekening te stellen van de economische situatie daar te lande, in ver band met de internationale economische omstandigheden. Invoer eerste kwartaal Naar aanleiding van de vraag omtrent de hoeveelheden welke sinds 16 Januari 1.1. zijn ingevoerd kan worden medegedeeld, dat de contingenteering voor versch en ge koeld vleesch volgens opgave per 31 Maart door Denemarken zijn overschreden met 383 ton. terwijl ''t>or Duitschland nog een contingent van 71 ton openstaat. Van de contingenten voor bevroren vleesch stond pcr 31 Maart nog een contingent van ruim 900 ton open van den totalen toegelaten invoer van M33 ton. De minister kan niet instemmen met de enkele leden, die een nog strengere toepas sing van de contingenteering noodzakelijk achten. Voor wat betreft de beweerde represaille maatregelen van Denemarken, in het bij zonder wat de handelingen van particu liere zijde aangaat, acht de minister de mogelijkheid niet uitgesloten, dat sommige Deensche koopers bij voorkeur hun orders plaatsen in het land. waar zij ook hun af nemers vinden, vooral als de respectieve valuta's gelijkelijk zijn gedeprecieerd. Dil kan echter geenszins als represaille worden aangemerkt Bij het Crisis In- en Uitvoer Bureau ziin thans zes-en-zestig personen werkzaam in verband met de uitvoering der Crisis-uit voerwet verdrag met zuid-slavie TREEDT 17 APRIL A.S. IN WERKING. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 2 April jl. te 's-Gra venhage de uitwisseling is geschied van de akten van bekrachtiging van het te Bel grado tusschen Nederland en Zuid-Slaviö gesloten handels- en scheepvaartverdrag en van het daarbij behuorend slotprotocol, goed gekeurd bij de wet van 19 December 1931. Ingevolge art. 16 zal het verdrag voor Nederland in werking treden op 17 April a.s. en voor Nederlandsoh-Indië, Suriname en Curacao op 2 Juli a.s. der drooglegging zuiderzee VOORLOOPIG VERSLAG Verschenen is het Voorloopig Verslag der. Eerste Kamer over de begrooting van het Zui- derzeefonds, waaraan wy het volgende ont- Vele leden betoogden voorstander te zyn ge weest van indijking en drooglegging der Zui derzee, maar thans te zyn veranderd van ziens wy'ze, zulks o m- op grond van het feit, dat het grootste deel der nieuwe gronden voor graan bouw zal moeten dienen, terwijl by de huidige marktprijzen concurrentie voor deze granen niet zal mogelijk zyn Onder de gegeven om standigheden is het, naar het oordeel dezer le den, zekei, dat bij voortgezette inpoldering de Staat zal moeten overgaan tot het verleenen van financieele hulp by de exploitatie der te verkrygen gronden, waarmede ongetwijfeld aanzienlijke bedragen gemoeid zullen zyn- Op grond van deze overwegingen waren de leden, hier aan het woord, van oordeel, dat de inpoldering van den Noord-Oostpolder moet worden opgeschort. Zij zouden gaarne van de regeering een berekening ontvangen der kos ten van het in cultuur brengen van dezen pol der, waarbij rekening zou moeten worden ge houden mei de kosten van den Wieringermeer- Wel is waar kan, zoo gingen deze leden voort, verdere inpoldering worden aanbevolen met het oog op de daardoor te verkrijgen ver ruiming der werkgelegenheid, maar zy vroe gen zich toch af, of de gelden te besteden aan het in cultuur brengen der te winnen gronden, niet nuttiger ten bate van andere doeleinden kunnen worden uitgegeven, waardoor de werk loosheid mogelijk nog breeder zou kunnen wor den bestreden. Gedacht werd hierbij aan het verleenen van steun aan de industrie Andere leden meenden dat het de veiligste weg is. voorloopig niet tot verdere inpoldering te besluiten en zich te beperken tot het afma ken van den afsluitdijk. Aangedrongen werd op het instellen van een openbaar lichaam van advies, voor het in cul tuur brengen en -houden van den Wieringer- meerpolder. Gevraagd werd of, indien tot opschorting der verdere drooglegging wordt besloten, het in de bedoeling ligt het IJmeer en het Eem- meer in gereedheid te brengen of dat ook dit zal blyven rusten- nederland--belgie De Nederiandsche afdeeling van de com missie, belast met dé uitvoering van het in tellectueel verdrag tusschen Nederland en België, heeft alsnog Prof. Dr. J. J Salver- da de Grave, hoogleeraar aan de ge meentelijke Universiteit té Amsterdam, aan gewezen voor het houden van voordrachten aan de Universiteit te Gent. INITilATIEFVOORSTEL-v. d. BERGH VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER Verschenen is het voorloopig verslag over het voorstel van wet van den heer van den Bergh c.s., houdende bepalingen, strekken de om den rechter de ge'egenheid te geven dadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de heerschende economi- scFie crisis. Vrij algemeen was men van overtuiging, dat juist op het gebied der crisismaatrege len de leiding niet aan de regoering uit handen kan worden genomen. Ook een aan gelegenheid als de onderhavige kan alleen de regeering behoorlijk overzien. Verscheidene andere leden betwijfelden echter, of maatregelen van zoo verstrekken den aard als deze wel door de omstandig heden worden gerechtvaardigd. Van andere zijde werd hiertegen aange voerd. dat ^slechts een tijdelijke maatregel bedoeld wordt, die van belang kan zijn, af gezien van het niveau, waarop zich later de waarde zal stahPliisecrcn. Verscheidene leden vreesden, dat Indien dit voorstel wét wordt, de kantonrechters en rechtbanken zullen worden overstroomd met verzoeken om uitstel, welke zij bij de hestaandé formule niet in staat zullen zijn tijdig te venverken. Voorts werd gevraagd of de voorstellers zich er wel voldoende rekenschap van hebben gegeven, welke gevolgen aanne ming van hun voorstel zal kunnen heb ben op de internationale fmancieele positie van ons land. Zoodra on eenicszins groote schaal voldoening van buitenlandsche cre- dieten door verleend uitstel wordt opge schort kan de cred iet waardigheid van ons land daardoor worden bedreigd. Zelfs de Nederiandsche valuta zon daarvan den weerslag kunnen ondervinden. Enkele leden vroegen zich af. of het fn dienen van verzoekschriften niet al te go makkelijk wordt gemaakt Zou het geen aaniheveline verdienen. Vroegen zij. den aanvrageir kosten te laten betalen, als zijn verzoek wordt afgewezen? Dit zou misbruik keeren. LIMBURGSCHE BURGEMEESTERS-SALARISSEN Ged. Staten van Limburg hebben een schrij ven gericht aan de Limhurgsche gemeenten, waarin wordt voorgesteld de salarissen van de burgemeesters, secretarissen en ontvan gers met ingang van 1 Tuli 1932 dezelfde korting te doen ondergaan als op de jaar wedden der rijksambtenaren wordt toege past Deze regeling zal gelden tot 1 Mei 1936. nederl. spoorwegen DE WERKPLAATS TE BLERIK. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten een belangrijke. Uitbreiding te geven aan de vragen werkplaats te Blerik bij Venlo. Er zul len nieuwe gebouwen geplaatst worden, ter wijl ze,S sporen zullen worden ondergebracht. De begrpóting van deze werken bedraagt T.lfó.m., - - roffelrijmer. Uitgedraaid Zeer helaas heb ik van dansen Maar een piezeltje verstand, Dat ik gierig saamgeraapt heb Uit de plaatjes van de krant. Op die plaatjes is een danspaar Net een paart je-in-de-klit: Een verwijfd# kerel, waar een Manwijf aan geglutond zit. Ach, de smaak schijnt te verschillenj Ik vind onze danssport saai, Maar de upper-ten dwéépt met het Knieënknikkende gedraai; Men gaat zelfs elkaar bekampen Op de glibberige grond, Draait om strijd èn hooge prijzen Uren aanelkaar in 't rond. In het land van Mussolini, In de schoone stad Turijn, Zou een ,flfarathon"een wereld- Langeduurdanswedstrijd zijn. Vier en twintig paren hadden Een en twintig uur getold, Toen het Marathonpartijtje Door politie werd gemold: Twee maal vier en twintig uren Stopte men ze in de doos, In de doos van de justitie, Waar ze sliepen als een roos; Al de buitenlandsche dansers, Die men had geïmporteerd, Werden onder vrijgeleide Naar de grens getransporteerd. Als bij ons de dansverdwazing Eenmaal aan de grens zal zijn Laat men dan tot voorbeeld nemen De methode van Turijn. (Nadruk verboden,y LEO LENS schuttevaer De 69ste aldgemeene vergadering van dé Sehippersverecniging „Sehuttevaer" zal ge* houden worden 20 en 21 April te Werken dam De vergadering begint Woensdag om half 2. 's Avonds om 7 uur ontvangst dooc het gemeentebestuur Om 8 uur gezellig sa menzijn in het Nutsgebauw. Donderdag 21 's morgens is er bestuursver kiezing. Periodiek treedt af Mr. W. A. C. van Dam. Om half 3 wordt per motorschip langs de Nieuwe Merwede en door de Biesbosch een vaartocht gemaakt. Zeer veel voorstellen betreffende Scheep- vaartbelangen zijn als gewoonlijk ingediend. In een kort jaarverslag deelt de secretaris^ de heer T. P. Kevzer mee, wat in 't afgeloo- pen jaar ia bereikt President Zamora en de autoriteiten van het eiland Mallorca genieten van het panorama op den toren van het kasteel van Palma, De ,^Mauretania"in gezelschap van andere Engelsche lijnbooten, aam de kade te Southampton, klaar voor de reis. in een der houten huizen te Den Oever brak brand uit. Behalve de brandweer was ook de jeugd spoedig ter. plaatse aanwezig. En onze foto laat wel zien, dat ze met groote belangstelling van 't ongewone schomvspel getuiga was. Zelfs werd de bovenverdieping aan 'n grondig onder zoek onderworpen. Zoo'n brandje komt niet eiken dag voor, Taidiyt0^ weJd deze\ daaen de eerste officieele zeil- Armeensche kinderen protesteeren tegen de lijfstraffen, die in Armenië nog altijd als naeda- Bij het begin o ]a<tr 9ehouden.Bocg aan boeg passeer en de zes concurrenten gogisch middel worden toegepast. De dreumessen in de straat van Eriwan. reclameborden ae startlijn. Ze kwamen buna even regelmatig over de finish. der verkiezings actie in Frankrijk worden dé opgezocht. Dat belooft wat te wordent

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5