VRIJDAG 8 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND GEEN OVEREENSTEMMING TE LONDEN DE DONAU-CONFERENTIE MISLUKT Slechts eenstemmigheid over de dringende noodzakelijkheid van hulp Aan de berichten over die feitelijke mis lukking van de Donauconforentie te Londen behoeven we niet zoo bijzonder veel toe te voegen om ze voor onze lezere te verduide lijken. Het blijkt wel, dat de Duitsche gedelegeer de Von Bulow met zulke doorslaande argu menten is gekomen, dat de voorstanders van de economische Donaufederatie uit het veld geslagen zijn. Von Bulow zegt aan het eind van een goed-geargumenteerd betoog, dat het Fran- sche voorstel onaannemelijk is. Hoe men de verdaging van de conferentie nu verder nog wenscht te camoufleeren. het is van nu aan duidelijk, dat het Midden en Zuid-Oost-Europeesche economische vraag stuk te ingewikkeld is dan dat het met een vlug in elkaar gegooid oppervlakkig Fransche plannetje, dat bovendien bedenke lijk naar politiële smaakt, kan worden op gelost. Van principieele beteekenis is het eerste punt, dat Von Bulow vermeldt als punt waarover men in de Londensche onderhan delingen tot overeenstemming was geko men, nl. 'hierover, dat de door de vredes verdragen in hot leven geroepen toestand geen economische en financiecle levensmo gelijkheid voor de afzonderlijke Donausta- ten garandeert Deze constateering is evenwel, nu de Do- naulanden zich alle op den nieuwen toe stand hebben ingesteld, van min of meer academische strekking, evenzeer als het Fransche plan om nu, veertien jaren na den oorlog, een groot economisch systeem aan den Donau in het leven te roepen, ter wijl de politieke eenheid, die tevoren het cement was voor het economisch systeem aan den Donau, ten eenemale zoek is. Overigens komt het ons voor dat de mis lukking van de Londensche Conferentie vooral een échec is voor MacDonald die haat bijeengeroepen heeft en die, naar zijn eigen uitlatingen te oordeelen, niet blijkt geweten te hebben hoe geweldig ingewikkeld het .vraagstuk was, dat hij hiermee aansneed. Inmiddels wordt voor de Donaustaten de toestand met den dag nijpender. De alge heels financieel-economische ineenstorting komt steeds naderbij terwijl Europa confe reert en het niet eens kan worden. DE COMMISSIE VAN VIER Gisterochtend 11 uur kwam de Commissie van Vier, bestaande uit de hoofden der de legaties van de Londensche Donauconferentle bijeen. Haar bedoeling was tot overeenstemming over de methode te bereiken om voorstellen dienaangaande aan de plenaire conferentie voor te leggen. Om 1 uur werd de vergadering geschorst Voor de lunch. Toen werd reeds uit goede bron verzekerd, dat over enkele punten meer dan levendige debatten gevoerd zijn, ondanks het min of meer officieuse karakter der bespreking. Toen de ministers het departement van buitenlandsche zaken verlieten voor de lunch zagen zij er bezorgd uit. Daar het aanvankelijke bedoeling was om *s middags een vergadering van de volledige conferentie te houden, stond toen al vast, dat de commissie nog niet tot overeenstem ming was kunnen komen. Om 2 uur zette men de bespreking voort en deze werd besloten om 17 uur. Mac Donald en Grandi gingen samen per auto weg. Von Billow vertrok veel later, daar na Flandin. Over het resultaat van de zitting werd al leen gemeld, dat de besprekingen in den middag even weinig een karakter van eens gezindheid hadden gehad als die van den ochtend. Een officieel communiqué bracht dan des avonds eenige klaarheid. Het zegt, dat de commissie in bijzonder heden de op de conferentie ingediende voor stellen heeft besproken. Het rapport van de besprekingen zou hedenochtend 10 uur aan de conferentie worden voorgelegd. Nadere berichten. Reuter vulde dit niets zeggende commu niqué aan met de mededeeling, dat ge>en overeenstemming bereikt is, daar de gron dige bespreking der details problemen aan den dag gebracht heeft, welke eenige der re geeringen den tijd willen hebben te overwe gen, vóór zij zich definitief over bepaalde punten uitspreken. Daarom is hot mogelijk dat de conferentie heden verdaagd wordt en opnieuw zal bijeen komen, misschien te Genève. De voorstellen, die Zondag en Maandag jl. tusschen Mac Donald en Tardieu besproken zijn werden niet alle overwogen. In Engelsche kringen heeft men nog hoop idat een formule zal gevonden worden op grond waarvan de Donaustaten tot ©en conferentie zullen kunnen worden uitgenoodigd. Dat da conferentie heden verdaagd zou ■worden, kwam door de nog later verschenen berichten vast te staan. De verdaging zal waarschijnlijk niet van langen duur zijn. daar alle vier de mogend heden het eens zijn over do urgentie van het vraagstuk. In den tusschentijd zullen de re- peeringen in cÏ3 gelegenheid zijn do hangen de vraagstukken in verband met hun eigen belangen «e overwegen en kunnen nadere in lichtingen en gegevens worden verzameld. De Engelsche regeering is van oordeel, dat het star vasthouden door de groote mogend heden aan de meestbogunstiging noodzake lijkerwijs maatregelen moeten verhinderen, welke de Donaulunden kunnen aanvaarden om den normalen handel te herstellen. De •verschillendo economische belangen van de betrokken staten hebben tot nu toe de moei- DUITSCHLAND'S STANDPUNT INZAKE HET DONAUPLAN VON BULOW RAFELT TARDIEU'S VOORSTEL UITEEN EN VERKLAART HET ON AANNEMELIJK Men meldt ons uit Londen: Tijdens de onderhandelingen der vertegen woordigers rX'r vier mogendheden ter Donau- conferentie heeft de Duitsche staatssecreta ris von Bülow Donderdagmorgen verklaard, dat bij de onderhandelingen op Woensdag Het gaat hierbij om c)e volgende punten: 1. alle betrokken staten zijn het er over eens, dat de door de vredesverdragen in het leven geroepen toestand geen economische en flnancieele levensmogelijkheid voor de afzon derlijke Donaustaten garandeert 2. voorts were) overeenstemming bereikt nopens het doel der besprekingen met name dat de levensvatbaarheid der Donaustaten slechts door een gemeenschappelijk optreden kan verzekerd worden. 3. de betrokkenen waren het er over eens, Dat een hulpactie voor de Donaustaten in het belang zou zijn der betrokken groote mo gendheden en geheel Europa. 4e. de saneeringsactie voor het Donauge- bied beteekent een voorbereidingssttïdium voor een meer rationeele constellatie van het geheele Europeesche bedrijfsleven. Daarenboven verklaarde staatssecretaris von Bülow, dat men op grond van De tot nu toe verkregen overeenstemming kan hopen, dat de conferentie zal leiden tot resultaat en tot de ten uitvoerlegging der voorgenomen hulp-actie. Von Bülow besprak vervolgens het Fransche voorstel waarbij hij er den nadruk op legde, dat van Da 5 betrokken Donaustaten vier erkend hulp behoevend zijn. Bovendien bewijst het laat ste financieele rapport der volkenbondscom missie, dat ook de andere Balkanstaten zich in een acuten noodtoestand bevinden. Wat het stelsel van preferente rech ten aangaat, verklaarde Von Bülow dat reeds jarenlang geprobeerd wordt dit sy steem door te voeren, zonder Dat tot nu toe evenwel eenig resultaat is te vermelden. Sta tistisch wordt bewezen dat reeds thans een sterk ruilverkeer tusschen de Donaustaten plaats heeft. Dit verkeer zou natuurlijk door preferentieele rechten nog verhoogd kunnen worden. Volgens Duitsche opvatting zou ook dat niet kunnen leiden tot een saneering. Von Bülw wees er verDer nog op, dat Italië het grootste afzetgebied is voor Joego slavië, terwijl de andere vier Donaustaten het vijfde deel hunner exporten naar Duitsch land afzetten. Tsjecho Slowakije en Oosten rijk zouden onder de gunstige omstandig heden niet meer dan De helft der landbouw producten der overige Donaustaten kunnen afnemen. Deze zijn derhalve ook aangewezen op Italië en Duitschland. Een uitvoering van het Fransohe plan zal zeer ernstige schade beteekenen voor het geheele Duitsche be drijfsleven. Tenslotte besprak Von Bülow het „Duit sche plan", dat in het volgende voorziet Het verleenen van voorkeursrechten voor de tarweproductie Dar landbouwstaten van het Donaugebied (Hongarije, Zuid-Slavië, Bulgarije en Roemenie). Duitschland en Frankrijk hebben tenslotte reeds door het sluiten van preferentieele douaneverdragen met eenige dezer staten dit preferentie-sy steem ten deele uitgevoerD. Vervolgens het verleenen van algemeene eenzijdige voorkeursrechten door de groote mogendheden voor de industrie en landbouw van Oostenrijk, Ook dit plan beteekent nog een groot offer voor Duitschland, aangezien een voorkeur voor de proDucten der Donau staten een ernstige concurrentie voor den Duitschen buitenlandschen handel zou betee kenen en voorts den Duitschen uitvoer naar andere groote landen, die het Donaugebied voorkeursrechten zouden toestaan, zou scha den. Het Duitsche voorstel luidt als volgt: Het gaat er in De eerst plaats om, het be drijfsleven dezer staten levensvatbaar te maken Eerst dan kunnen zij op grond van hun le'vensvatbaren economischen toestand credietwaardig worden. Zulks kan evenwel eerst dan plaats hebben, indien men den ex- lijkheden gebaard, welke De conferentie niet heeft kunnen overwinnen. De Engelsche en Fransche voorstellen zijn tijdens de conferentie tot basis van bespre king genomen en verscheidene andere voor stellen zijn ingediend door de Duitsche en Italiaansche gedelegeerden. De ondervonden moeilijkheden worden niet onoverkomelijk geacht en in Engelsche kringen Is men nog vol hoop, dat binnenkort overeenstemming zal worden bereikt. Een en ander zal den lezer nog duidelijker worden door De lezing van de uiteenzetting van Von Bülow, die men eveneens in deze kolommen zal aantreffen. Reuter meldt voorts nog, dat men na de besprekingen een algemeene overeenkomst wel mogelijk achtte, hoewel de besprekin gen van Donderdag daartoe niet hebben ge leid. Verder wordt tegengesproken, dat de sta king van alle herstelbetalingen op de confe rentie ook maar te berde is gebracht. Het schijnt dat de commissie ook geen al gemeene leening aan de Donaulanden be sproken heeft. MAC DONALD OVER DE MISLUKKING De Engelsche premier heeft voor de hin- en en buitenlandsche pers verklaringen af gelegd, die het feit der mislukking van de Donauconferentie boven allen twijfel stel- Hij begon met te zeggen, «Jat een voorstel tot verdaging zal worden gedaan op dezen grond, dat de voor voortzetting der conferen tie noodige informaties ontbreken en detfe voor gebruik in Londen ook niet tijdig be schikbaar kunnen komen. Mac Donald wees er verDer op, dat be paalde mogendheden zich tot opgeven van de in de clausule van meestbegunstiging lig gende voordoelen niet wenschen te verplich- Over een leening aan de Donaustaten had en het, volgens Mac Donald, niet gehad. Wel was men het er over eens geweest, dat een zoodanige hulp moet gegeven worden, dat de Don ustaten verder op eigen beenen kunnen staan. Mac Donald zeide voorts nog. dat dezp con ferentie niet gemist had kunnen worden omdat een conferentie van tien mogenDae- den voor veel te ingewikkelde problo», en zou zijn komen te staan. port van deze landen bevordert en daardoor hun koopkracht trekt. Terwijl de Duitsche voorstellen direct uit voerbaar zijn, staat het Fransche plan voor groote moeilijkheden. Tenslotte legde Von Bülow er den nadruk op, dat een verbinding der Duit sche met de Fransche voorstel len on moge 1 ij k is. want voor Duitsch land zou het verleenen van eenzijdige voor keursrechten aan de Donaustaten alleen dan mogelijk zijn, als de Duitsche uitvoer naar de Donaustaten niet door eenzijdige voor keursrechten dezer staten onderling zou wor den bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt. Derhalve is voorwaarde voor het Duitsche voorstel, dat het Fransche niet zal worDen uitgevoerd. Een onmogelijk maken van den Duit schen export naar de Donaustaten zou tenge volge hebben, dat de Duitsche export naar andere landen der wereld zal worden ge drongen, in het bijzonDer daarheen, waar nog mogelijkheden zijn voor ontwikkeling ervan, dus overzeesche gebieden. Dit zou weer tengevolge hebben, dat Duitschland bij deze landen over zee als tegenprestatie een groot deel zijner behoeften aan landbouwpro ducten zou moeten dekken, hetgeen weer een benatteeling der Donaustaten met zich mee zou brengen. Derhalve, aldus besloot Von Bülow, is het Fransche voorstel onaannemelijk. HITLER SPREEKT In een massavergadering der N.S.D.A.P. te Frankfurt a. Main, heeft Adolf Hitler gisteravond gesproken in de propvolle „Festhalle". Hij kwam scherp op tegen de bewering, dat hij als partijleider en mee tingspreker betaald zou worden. „Ik moét het vandaag eens geheel openhartig zeggen aldus Hitier. „Ik ben misschien de eenige politicus, die niet aangesteld is door een partij. ,Ik ben schr'lver en leef van mijn honorarium. Uit dit Inkomen betaal ik mijn politieke werkzaamheid. Ik heb nog nooit, al was het maar een cent, honorarium ont vangen en ik moet ook dit, hetgeen ik nooit wilde doen, in het openbaar ratificee- ren: Ik heb mijn salaris als zgn. regeerings raad ter beschikking gesteld van <1© Bank van Brunswijk om onder de werkloozen te verdeelen. Ik heb voor mezelf geen cent ontvangen en zal ook nooit een cent aan nemen. Ik ben in staat, dat, wat ik noodig heb zelf te verdienen." Ten slotte zeide Hitier: „Ik heb dezen strijd ondernomen om de schuldigen te straffen en ik zet hem door tot het einde. Het is mogelijk, dat zij onze bladen verbie den, dat zij ons terroriseeren, ja dat zij mii ombrengen; doch capituleeren, doe ik nooit" WAAROM DE NAZI'S MOBILI SEERDEN Verklaring van den stafchef Röhm, de stafchef der nat. soc. storm troepen, verklaart naar aanleiding van de inbeslagneming van documenten door Min. Severing: Ikzelf heb de concentratie dei- mannen op 13 Maart bevolen, zooals dit bij vorige verkiezingen ook was gebeurd en bij toekomstige weer zal gebeuren. Het rijksministerie van binnenlap-dsch^ zaken is van die concentratie op de hoogte gesteld. De maatregel was te meer noodig, omJdat van marxistische zijde voor 13 Maart open lijk de burgeroorlog was aangekondigd, als Hitler zou overwinnen. Wat de beschuldiging van „spionnage" betreft, verwijst Röhm naar den berichten dienst van Reichsbanner en communisten. Bewaking of bespionneering van staatsor ganen, zooals rijksweer, politie, enz. heeft hij principieel geweigerd. De beschuldiging van landverraaid, be toogt Röhm, is uit het onderzoek nu reeds onhoudbaar gebleken, zoodat hij het proces voor het hoogste Duitsche hof volkomen rustig tegemoet ziet. HET HOOFDKWARTIER DER NAZI'S TE BERLIJN De Berlijnsche nationaal socialisten heb ben hun nieuw hoofdkwartier in de Mark- grafenstrasse gisteren alweder ontruimd. Op het middaguur had men den ganschen inboedel laten afhalen. Waar zij terecht zijn gekomen is nog onbekend. Zij schijnen te onderhandelen over het huren van een pand in de Hodemannstrosse, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het vroegere hoofdkwartier. DE PRUISISCHE LANDDAG VERKIEZINGEN Prins August candidaat der nazi's Naar de Pruisische persdienst van 'ie nationaal-socialistische partij meldt, zullen de zes aftredende landdagleden Kube, Haa- ke. Lohse, Kerrl, Hinkler en Weinrich aan het hoofd staan van de centrale camdidaten lijst der partij voor de a.s. verkiezing van een nieuwen Pruisisch en landdag. Onmid dellijk daarop volgt prins Auigiust Wilhelm van Pruisen. Op de centrale lijst staan in totaal 50 can- AFNEMENDE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Volgens mededeeling van het Rijksinsti tuut te Berlijn bedroeg het aantal werkloo zen. dat per 31 Maart jl. bij de verschillen de arbeidsbeurzen in Duitschland als zoo danig te boek stond 6.031.000 d.i. 98.000 minder dan per 15 Maart. DE „GRAF ZEPPELIN" GELAND De „Graf Zeppelin" is Donderdagmiddag 3.30 uur, plaatselijke tijd, boven Recive, de hoofdstad van den staat Pernambuco, aan gekomen. Het luchtschip is om 5.14 uur (pl. tijd) vlot geland. POLEN EN HET GEVAL TWARDOWSKI De toonaangevende bladen in Warschau leggen in hun commentaren op de recht bankverslagen uit Moskou inzake Ste-rn nadrukkelijk melding van het feit, dat een georganiseerde medeplichtigheid van Pool- sche staatsburgers bij den aanslag op Twar- dowskl onbevestigd gebleven is. Het vonnis laat de aangelegenheid zelf in het onzekere De Sowjets hebben alles gedaan om de feitelijk motieven voor den aanslag te ver doezelen. Rykspresidert von Hindenburg heeft Donder dag een officieel bezoek ontvangen van den koning van Zweden, die zich, op de terugreis uit het Zuiden van Frankrijk, een dag te Ber lijn ophielt]. HAAR MAN PLAAGDE HAAR Maar niet lang! „Ik begon Kruschen Salts te nemen voor gal en gedurende de afgeloopen 2 jaar heb ik heelemaal geen aanval meer gehad. Ik ga nu door het te nemen omcïat ik vind dat het me perfect gezond houdt. Mijn man plaagde me altijd omdat ik Kruschen Salts nam maar nu neemt hij het zelf en mijn kinderen ook. Mijn oprechten dank!" Mevr. G. P. Als Uw maag- of spijsverteringssappen zich niet regelmatig afscheiden hoopt Uw voedsel zich op en begint te gisten, daarbij schadelijke zuren en gassen voortbrengende, die galzucht, maagzuur en opgeblazenheid veroorzaken. Kruschen Salts is een combinatie van zes minerale zouten, die direct de oorzaak van het kwaad aantasten. Eerst prikkelt het den toevoer van maag- en andere sappen om de spijsvertering te helpen en verzekert daarna dégelijks een volledige, geregelde en nooit falende verwijdering van de afvalstoffen. En dat beteekent het gezegend einde van galzucht en een vernieuw en oprecht pleizier in Uw voedsel zonder de minste vrees het 'de tïure gelag te moeten betalen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) DE KROONPRINS EN DE POLITIEK ZIJN EEREWOORD! (Van onzen Duitschen correspondent.) Sedert den terugkeer van den vooimaligei» Duitschen kroonprins in zijn vaderland zijn er ruim 7 jaar verloopcn en veel is in dien tijd anders geworden. Stresemann is overleden en de kroonprins rijdt in zijn Mercedes-wagen door gansch Duitschland rond. Formeel hield hij zich voorloopig aan 't gegeven woord zich niet met de politiek in te laten, maar niettemin zag men hem herhaaldelijk, alleen of in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn roers, op staalhelmvergaderingen en mi litaire gedenkfeesten. In de pers bleven zulke feiten natuurlijk niet onvermeld ei. zij gaven vaak tot soherp commentaar aan leiding. Groote opschudding veroorzaakt© enkele weken geleden de mededeeling, dat de voor malige kroonprins ten huize van generaal Schleicher werd samengebracht met rijks kanselier Dr. Brüning. Het doel van deze ontmoeting werd streng geheim gehouden en Brüning liet alle vragen dienaangaande onbeantwoord. Mocht het in zijn voornemen gelegen hebben, den kroonprins te herin neren aan de belofte, welke deze aan Brü- nings voorganger Stresemann indertijd heeft gegeven, dan zaJ de kanselier thans gemerkt hebben, dat hij in dezen aan zijn doel is voorbijgestreefd Aan een vertegenwoordiger vam Hugen berg's nieuwsbureau heeft de ex-kroonprins een officieel getinte verklaring afgegeven welke als volgt luidt: „Stemonthouding bij de presidentslierkiezing is onvereenigbaar met de gedachte aan het Harzburger front. Daar ik een aaneengesloten nationaal froni voor absoluut noodzakelijk houd, zal ik bij de herkiezing mijn stem op Hitier uit brengen". Daar dit schrijven tot dusver nog niet als een misplaatste Aprilgrap door den kroon prins van de hand gewezen is, moeten wij aannemen, dat deze het'ihderdaad heeft ge» sChreven. Wanneer dit zoo is dan staat men verbaasd over 's kroonprinsen opvatting in zake een eerewoord en begrijpt men niet, waar hij den moed vandaan haalt Eberi's opvolger, den generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg, aan wiens goedheid hij zijn zijn verblijf in Duitschland mede te danken heeft in zulk een onverbloemden vorm te beleedigen. Weet de voormalige kroon prins niet. dat het Harzburger front een utopie bleek te zijn? Is hem niet bekend, dat Hitler van Hugemberg en zijn staalhelm- mannen onverbiddelijke gehoorzaamheid verlangde? Kwam den kroonprins 't schrij ven van de staalhelm-leidefs niet onder oogen, waarin deze den rijkspresident, hun eere-voorzitter, om excuus vragen voor bet hoogst merkwaardige feit, dat zij allen, die hun stem bij de eqrste verkiezing niet op Düsterberg, maar op Hindenburg uitbrach ten, wilden schrappen als lid van de staal- helm-organisatie Op commando gehandeld? Men heeft mij verzekerd, dat de kroon prins, die financieel van zijn vader afhan kelijk is, op commando van Huis Doorn aldus gehandeld heeft. Het is inderdaaa hoogst merkwaardig, dat juist in monar chistische kringen de sympathie voor de nationaal-socialisten geweldig groot is. Men schijnt van regeeringsraad Adolf Hitier veel goeds te verwachten, 's Kroonprinsen broer August Wilhelm is al eerder tot de nazi's overgegaan. Diens voorbeeld werd door vele vroegere prinsen, hertogen, graven en jank- heeren gevolgd. Het zou de moeite loonen, eens na te gaan, 'hoeveel hooge officieren uit het keizerlijk legea- ingeschreven leden van de Hitler-partij zijn! Hitier zelf schijnt 's kroonprinsen offi- cieele verklaring erg sympathiek te vinden. Dienaangaande gepolst door een correspon dent van de „Daily Express" gaf hij ten antwoord: „Ik waardeer de houding van den kroonprins, zij kwam geheel spontaan. Hij heeft hiermee onomwonden zijn oor deel over de voornaamste afdeeling der rechts staande partijen te kennen gegeven. Bepaalde voorwaarden zijn hiermede niet verbonden. Onderhandelingen hebben niet plaats gevonden. Ik zou ook niet bereid zijn geweest, bepaalde toezeggingen te doen. In Duitschland staan op het oogenblik belang rijker vragen op het spel dan monarchie o» republiek!" Zielige honding! Met belangstelling las ik over deze nete lige kwestie een artikel op de voorpagina van de „T&gliohe Rundschau", het orgaan, dat in nauw contact staat met den Chris- telijk-socialen Volksdienst. Onder het op schrift „Die Selbstvernichtung des Monar- chismus" wordt een driestar gebracht, waar aan wij het volgende ontleenen: „De mo narchistische beweging in Duitschland moet wanneer zij zich over het interregnum wil heenwerken, een traditie in 't leven roepen. Deze traditie kan echter volgens ons niet gehandhaafd blijven onder den partijman Hitler, die oorspronkelijk zijn beweging als republikein aankondigde en ook thans nog niet als monarchist naar voren getreden is.- Hindenburg echter is monarchist en zou door de monarchisten als stadhouder be schouwd kunnen worden. Aan hem is het ook toe te schrijven wanneer men in dezen monarchistischcn gedachtengang wil voortgaan dat de republiek van Weimar wezenlijk werd opgeheven". Is het niet zielig, dat de Duitsche monar chisten, de kroonprins vooraan, hun toe vlucht gaan zoeken bij Hitler, die den na druk legt op zijn socialistische beginselen, en dat zij hem den rug toedraaien, die op hoogen leeftijd zich nog beschikbaar stelt voor een staat, die in zijn tegenwoordigen vorm niet overeenstemt met zijn persoon lijke sympathieën?, STIMSON NAAR EUROPA Op reis. Stimson. de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, is uit Washington vertrokken om heden te New-York aan boord te gaan vam de „Isle de France", die hem naar Europa zal brengen. Voor zijn vertrek had Stimson een onder houd met senator Borah, waarbij de Amerl kaansche ontwapeningsvoorstellen bespro ken werden. Stimson sprak tegenover journalisten de geruchten tegen dat hij van plan was in de ontvvapeningskwestie concessies te doen, indien de Volkenbond zich daartegenover tot energieke stappen in het Verre Oosten zou verplichten. Japams optreden, aldus Stimson, heeft niets aan de overtuiging van Amerika kunnen wijzigen, dat sterke wape ning een factor is, die tot oorlog leidt. Ove rigens heeft Amerika met voldoening vast gesteld, dat ook de Europeesche regeerin gen Japans optreden tegen China veroor deeld hebben en iedere door geweld of druk verkregen Chineesche toezegging als volken rechtelijk niet bindend beschouwen. Stimson ontving voor zijn vertrek nog den Duitschen en Japanschen ambassadeur. Hij heeft zijn pas voor Frankrijk, Engelano, België en Zwitserland laten afstempelen. De visa voor Engeland en België had hij eohter naar hij zeide om het zekere v.oor hei onzekere te nemen, laten aanbrengen. JAPAN EN DE VOLKENBOND Voorloopig geen uittreden De Japansche minister van huitenlanid- sche zaken verklaarde aan een Fransche journalist dat Japan voorloopig niet uit den Volkenbond zal treden. De minister voegde er aan toe, dat alles zal afhangen van de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen De nieuwe Mandsjoerijsche staat, zeide hij, is een onafhankelijke staat. Of een offi- cieele erkenning volgen zal, zal daarvan afhangen, of die staat het bewijs zijner on afhankelijkheid zal kunnon opbrengen. Mandsjoerije heeft Japan veel bloed en inspanning gekost en ook zeer veel geld. Japan wil natuurlijk de vruchten van zoo veel arbeid behouden. In dit opzicht is het Japansche volk eens gezind. Men wachtte zich dus, het voor het h<x>fd te stooten. JAPAN EN MANDSJOERIJE Uit Tokio wordt gemeld: Men verwacht, dat de moeilijkheden voor de Japansche regeering in Mandsjoerije zullen toenemen, ten gevolge van het aftre den van graaf Oesjida, president van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg, en van Omori, een der directeuren van dien spoor weg. om te protesteeren tegen het jongste ontslag van Igoetsji, don vice-president, wegens lidmaatschap van de oppositiepartij De maatregel is een direct gevolg van het heerschende systeem, om ambtenaren te benoemen, die partijgangers zijn van de partij, die aan het bewind is. De wandaden van dat systeem hebben reeds veel bijge dragen om de politieke partijen in Japan te discrediteeren en strekken ertoe om de fascistische neigingen in het geheele land te doen toenemen. DE ONLUSTEN TE ST. JOHNS. Reuter seint uit St. Johns (New-Found- land), «Jat de premier Squires heeft 'bekend gemaakt, dat hij niet vam plan is af te treden. Naar de „Evening Standard" verneemt, heeft de Britsohe regeering op verzoek van den gouverneur van New-Foundland beslo ten een oorlogsschip te zenden naar St. Johns, ten einde verdere onlusten te voor komen. HET CHILEENSCHE KABINET AFGETREDEN. Uit Santiago de Chili wordt gemeld: Het heele kabinet', behalve de minister van fi nanciën, is afgetreden wegens „den ernstii- gen algemeenen toestand". Het kabinet heeft, vervolgens met verschillende hooge officie- OPSTAND IN ECUADOR Uit Guayaquil wordt gemeldt, dat de be manningen van de kanonneerbooten „Tar- qui" en „Cotopaxi", de eenige oorlogsvaar tuigen van de republiek Ecuador gemuit hebben. De beide kanonneerbooten stoomden uit de haven op het oogenblik, dat het stoom schip Bodegraven met den vroegeren pre sident Plaza Gutierrez aan boord kwam- De havenautoriteiten waren door de houding van de twee kanonneerbooten geheel ver rast. Berst later werd bekend, dat ook het garnizoen van het fort Punta Piedra in op- ■ïtand is gekomen. De geheele beweging schijnt een poging te zijn om de landing van president Plaza Gutierrez te verhin deren. De regeering van Ecuador heeft terstond het stoomschip „Guayaquil" gezonden om den opstand te onderdrukken. DE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE. Reeds 50 dooden. De berichten uit het overstroomingsge- bied van Roemenië hiidlen steeds vemor.t rustender. De inaterieele schade is buiten gewoon groot. Ongeveer 50 menschen moe ten reeds om het leven gekomeji zijn. Veertig spoorlijnen zijn buiten verkeer ge steld. De stad Sorolcka in Bessarabië is grootendeels vernield. De zigeunerwijk van Boekarest is geheel overstroomd. GRIEKENLAND'S NOOD Venizelos naar Genève Venizelos zal vandaag naar Genève ver trekken. Uit gezaghebbende bron verluidt, dat de kwestie van de handhaving van den gouden standaard in Griekenland zal afhangen van de beslissing van den Vol kenbondsraad over financieelen steun aan Griekenland. CORRUPTIE TE LENINGRAD Vijftien beambten van het departement van financiën, te Leningrad die den staat voor een bedrag van ongeveer een millioen mark schade zouden hebben berokkend, zijn gearresteerd. Naar het heet. hadden de gearresteerden met belastingbetaler, overeenkomsten aan gegaan tot vermindering van hun belastin- kon. KONINGIN ELISABETH NAAR NAPELS Koningin Elisabeth van België is naar Na pels vertrokken, waar zij enkele dagen bij den prins en prinses van Piemont zal doorbrengen. Ter gelegenheid van 's konings verjaardag, heden, Vrijdag, zal de traditioneele troepen revue toch plaats hebben, hoewel momenteel maar een enkel lid van de koninklijke familie, prins Karei, in de hoofdstad is. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den varteen stand Hoogste stand te Toulouse 769.1. Laagste stand te I-Ielsingfors 729.4. Stand vanmorgen halltwaalf 755.2. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologist Inst, te De Bilt) Meest matige aan de kust aanvankelij nog krachtige Noord-Westelijke tot Wast lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke klaringen, aanvankelijk nog kans op re0. buien, weinig verandering in temperatnu BUITENLANDSCH WEERBERICHT De diepe depressie die gisteren voor Noorsche kust lag, heeft zich Zuidoostwaar verplaatst en is in diepte afgenomen. H lage drukgebied over Finland bleef statio nair. Ten Westen van de Britsche Eilande strekt zich een rug van hoogen luchtdru uit. Over IJsland kondigt een baromete daling het naderen van een nieuwe depress aan. Tengevolge daarvan zal de wind bij oi waarschijnlijk weer gaan krimpen sterkte afnemen. Ook de kans op buil neemt daarbij af. Toch zal het weer n< wel het gure karakter blijven behoudt Over bijna het geheele waarnemingsgebli viel in de afgeloopen zes uur veel neersli In ons land had Maastricht 9 mill. C durende de eerste acht dagen van April in De Bilt 39 m.M. neerslag gevallen, ts wijl de normale hoeveelheid voor d" maand 4-1 mM. bedraagt. TEMPERAfUUR Stand vanmorgen half twaalf 7.0 C. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Gesenid van De Bilt hedenmorgen 9 APRIL Zonsopgang 5.18 u.; Zonsondergang 6-47 Haansopgang 6.00 u.; Maansonderg. 11.12 Van 's avonds 7.17 u- tot 's morgens 4 45 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walsh at 2.05 2.04 Basel -0.18 -0.08 Huningen 0.78 0.65 Rhcinweller -J.7I -1.78 Kehl 1.98 2.08 Maxau 3.99 3.95 Wiedesheira 1.78 1.70 Mannheim 2.90 2.72 Lohr 1.90 1.62 Muinz -0.86 -0.61 Blngen 2.02 1.77 Coblenz Trier K' ulen Ruhrort Wesel Emmerik JJuHseldorf Maastricht Venio -1.90 -i ;eïi -1.55 -1 Un 2.59 5-ed( 2.59 lgn 12.93 12 de HOOGWATER NED. ZEEHAVEN Delfzijl 1.02 13.21 Terschelling 10.34 22.46 Harlingen 11.19 23.29 Helder le 5.31 8.56 Idem 2e 18.04 21.03 1 Jinulden 4,55 17.10 H v Holland 4.0116.17 Believen ing. 4.14 16.27 Rotterdam 5.58 18.27 Hellevoetsl. Willemstad Brouwersh. Wemeldlnge Vli.-singen Terneuzen Hanaweert EEN VREESELIJK OORLOGS MIDDEL (nh flog Uit Washington wordt gemeld: Senator F It 1 heeft aan het congres verzocht, aan te stellen, om een uitv ding te onderzoeken, welke van zekeren B low te Stamford in Connecticut afkomstig Met deze uitvinding schijnt men, zoo bewe ten minste de uitvinder, heele steden, leg< tot op een afstand van 1000 mijl ste pantserschepen door ontploffingen of bri den te kunnen vernielen. De uitvinding kan door enkele mannen werking worden gesteld. Barlow, die al verscheiden bombardemen 1Ieu toestellen heeft uitgevonden, zou bereid 1 er® zijn uitvinding aan Amerika af te staan. KRANKZINNIGE DOODT VIER VOORBIJGANGERS. Te Set© (Frankrijk) heeft een lcrankz loei nig>e op straat vier voorbijgangers gedol een vijfde verwond en zich vervolgens ®r- zijn woning verbarricadeerd. De politie o 'e"l; singelde de woning en schoot, nadat herhaaldelijk den krankzinnige te verge k\ had gesommeerd zich man dood. ely TELEGRAMMEN AFSCHEIDING VAN NATAL GEëISCHf-5 KAAPSTAD, 8 April. In een gisteravo 6iij gehouden druk bezochte openbare vergal r^» ring werd met algemeene stemmen een rc jjj8, lutie aangenomen, waarin afscheiding Natal van de Zuid-Afrikaansche Unie geëischt, DE OPSTAND IN ECUADOR GUAYAQUIL, 8 April. De ons! weging tegen de regeering van den prêrop dent van Ecuador Alfredo Moreno, vii haar oorzaak in de economische moeill heden, waarin het land verkeert en de c tiek op het financieel beleid der regeer! may De regeering spant alle kracht enin om d ien opstand te land en ter zee te onderdruk^ na Een der opstandige schepen, de lcanonne boot „Cotpaxi' heeft 's nachts een verge&001 sche poging gedaan, om het fort aan de G lan van Gu.vaquil in te nemen. Toen de pogl mislukte, is het schip met opstandigen hun leider. Mendozq, vertrokken. Ook uit' Quito wordt, gemeld, dat al da loo een opstand is uitgebroken, die door politie en de troepen spoedig onderdrt kon wórden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2