lliruier £Yiïtsri)r (Courant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwnrtnn! 3.25 (Beschikklngskosten f 0 15.) Per week 0.25 Voor hel Buitenland bij Weke- lijksclie zending o 6.— Bil dagelijksrhe zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V4 cent Zondncsblnd niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3628 VRIJDAG 8 APRIL 1932 i ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regelsWYi Elke regel meera 0.22V} Ir.goz. Mededeelingen Van 1—5 regels a 240 Elke regel meera 0.*5 Dij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang llit nummer bestaat uit DR!£ bladen V PRINCIPIEEL NIETS VER ANDERD Het roode congres te Haarlem heeft ee organisatorische zuivering gebracht, maar principieel is er niets veranderd. Wat dat betreft is het met de oude en de nieuwe partij lood om oud ijzer en men weet, dat beide producten in de laatste maanden bi- ronder laag gendteerd staan. Wie afgaat op de woorden, die van de rijde der partijleiding ter voorlichting van de afgevaardigden geschreven en gesproken rijn, zou allicht tot een andere conclusie komen. Zelfs een man als Oudegcest, die te Rot terdam gevaarlijke leuzen aanhief, zoodat menigeen zich niet zonder reden ongerust maakte, schreef zeer kalmeerende artikelen. Men kon daarin klanken beluisteren als deze, dat de partij zich niet van de tot heden bewandelde democratische weg laat afduwen om met de revolutionaire vleugel op dol avontuur uit te gaan. Dit zou de indruk kunnen vestigen, dat liet verschil werkeJijk liep over directe actie a revisionisme; doch het waren woorden i niets dan woorden. Ook moet ge geen beteekenis hechten aan het feit, dat de afgezworvcnen thans op de zelfde hatelijke en kleineerende manier be sproken worden in de officieele pers. als de gezworen vijanden der S. D. A. P. Dat is nu eenmaal de mentaliteit aan die zijde en dient tot bewijs van de stelling, dat men kans ziet om zonder de minste moeite in één ien moment over te stappen van de kapitalisti sche samenleving vol haat en nijd naar de socialistische heilstaat, waar de broeder en schap woont. Van wezenlijk onderscheid tusschen de re volutionaire groepjes met de groote S. D P. is geen sprake. Nauwelijks was hel .congres achter de rug, of de roode pers be- apeelde weer het revolutionaire klavier en /el zoo pakkend, dat een linksche Marxist net vreugde verklaart: „Uw forsche verkla ring, uw wijzen op de heerlijke November- lagen 1918"...... dit alles heeft aan mijn weestrijd 'of ik nog wel in de partij kon dijvcn, een einde gemaakt. De redactie is het daar zoo roerend mee iens, dat een woord van den heer Vliegen u een lijstje wordt gezet, om te bewijzen, lat er volkomen eenstemmigheid heerscht iver het revolutionair beginsel. Wij willen dat woord ook aan de vergetel- leid ontrukken en voor de toekomst bewaren- Laat men zich niet verbeelden, dat het wezen der S. D. A. P. is veranderd. Heel ODze partij bestaat uit socialisten, die elke mogelijkheid om in socialistische richting op te dringen, met alle voortvarendheid willen benutten. En de heer Albarda, die de „dappere on gehoorzaamheid der oppositie zoo kra ss- iig heeft afgestraft, hij haast zich in 't open baar te verklaren: Zeker, wij zweren niet bij den uitslui tend parlementairen weg. Wordt ons de democratische methode onmogelijk ge maakt, dan dwingt men ons tot andere wegen ter bereiking van ons doel! t>och dit is wat anders dan de straatavonturen van Schmidt c.s., die de arbeiders tot weerlooze slachtoffers van het kapitalisme maken. "tig Goed begrijpen doen wij de tegenstelling taal iet» doch de vergadering loonde „luide bij ter al" en „langdurige, geestdriftige instem- ïing" en.'t zal dus wel in orde zijn. Dat wil zeggen: principieel is er niets ver pet nderd; het blijft dezelfde onbetrouwbare D. A. P. 'ijk- DE HEERLIJKE NOVEMBER DAGEN 1918 zee van woorden is door de roode -rJflrsorgancn gespoeld om toch maar elke edachte weg te vagen als zou de S. D. A. P. 'j, ion ontwikkeling naar rechts doormaken". D enkele bruisende plekken hier en daar Bbben we gewezen, en dat lijkt ons in 't gemeen voldoende. Maar op één markant punt in deze be- houwineen willen we nog apart de aan- :a icht vestigen. In terugslag op het geschre- hoe ine in een hoofdartikel in de bladen der rm' D. A. P. juichte een inzender over de leerlijke Novemberdagen 1918". In bedoeld artikel wees de redactie er op, t o ut de partij niet naar rechts zal zwenken, eeI 'cnmin als dat in 1909 het geval is geweest, de,ifin na het Deventer congres, waar Wijn- 'val geroyeerd werd, volgden de geweldige 'ii esrocht-agitatie, dc ontwapeningsactie, het ■n iraalisatie-rapport, dat „de verwezenlijking Hl het socialisme op de politieke dagorde fililp." (ja lieusch, die onzin staat zwart op ende forsche revolutin- no| aire beweging van 19181! ^eei ia meer dan cens met de stukken aan- ruj, itoond, dat de sociale maatregelen van die dagen niet afgedwongen zijn van de Rcgeering door „de forsche revolutionaire beweging van November 1918"; Mr. Troelstra erkent in zijn Gedenkschriften ronduit: „Het is gebleken, dat een groot deel van de soci ale hervormingen van het kabinet-Ruys reeds waren voorzien in het werkplan, dat de mi nister van Arbeid, de heer Aalberse, voor zijn toetreding tot het ministerie had opge steld". Iedereen, die niet politiek blind was, wi dit reeds lang voordat Mr. Troelstra het schreef. De roode kiezers echter moesten er anders over denken en kregen dus andere voorlichting. Doch dit is niet het voornaamste. Het was immers te begrijpen, dat de S. D. A. P. hei voor de propaganda noodig had om het volk wijs te maken; de sociale maatregelen zijn dan toch maar een gevolg van dever gissing van Troelstra. We gunnen ze dat. Maar wij begrijp.en niet, dat men al meer gaat spreken van „de heer lijke revolutiedagen 1918". We hebben toen de sociaal-democraten, vooral de leiders, nauwkeurig gadegeslagen en we hebben niets gemerkt van blijmoedigheid of forscb optreden. Integendeel, het was al mismoedigheid, vrees en schrik. Mr, Troelstra schrijft dan ook, dat hij de zaak aan liet rollen had gebracht, doch dal de Partij zich van zijn woorden moest kunnen losmaken. En wat da gevolgen voor hem persoonlijk waren, zegt hij in deze woorden: „Dat ik door mijn optreden mijn eigen politieke figuur ten zeerste heb geschaad, heb ik middellijk begrepen. De invloedrijke positie in ons parlement, die ik tot 1918 had inge nomen, was voorgoed gebroken". Voorgoed gebroken; ja hijzelf was en bleef een gebroken man. Doch wat ter wereld beweegt dan nu de roode pers om te juichen over de heerlijke Novemberdagen 191S en over de forsche revolutionaire beweging. Als er toch slechts gebroken reputaties en gebroken mannen overblijven? Mr Troelstra schreef over deze schrikke lijke reeks van vergissingen, dat hij een en ander gerust durfde publiceeren, want: „De politieke verhoudingen in ons land zijn ge lukkig niet van dien aard, dat ik behoef te vreezen, dat de hier te publiceeren gegevens, nu, na twaalf en een half jaar, nog tegen onze beweging zullen worden uitgespeeld". Dat is een schoon getuigenis voor zijn po litieke tegenstanders. Doch het zal aan zijn eigen partijgenooten te wijten zijn, als wij ons tegenover branie-uitspraken van de roo de pers niet alleen beroepen op de geschiede nis, welke wij kennen, doch ook op het ge tuigenis van den man, die zijn „positie in het politieke leven van ons land met één slag had vernietigd; voor wie het leven geen waarde meer had en die slechts één oplos sing zag", en die Schaper altijd dankbaar moest blijven, omdat deze zijn taak in de Kamer overnam. V ONDANKBARE LIEDEN De heeren van de moderne vakbeweging zijn wel zeer ondankbare menschen. In plaats van te erkennen, dat de Roomsch- Kath. en Christelijke organisaties hen in Twente voor nog grooter moeilijkheden be waard hebben, dan waarin zij reeds zaten, gaan ze beschuldigen. Hadden ze nog in stille erkentelijkheid gezwegen, dan was het te begrijpen geweest, maar het slaat ze al heel slecht, dat ze thans met stecnen werpen naar de andere organi saties, die de moed bezaten om een einde aan een hopelooze staking te maken. Een ellendige staking bovendien, omdat ze van ineetaf gevaar opleverde, dat de communis ten van een economisch conllict een poli tieke heibel zouden maken; waarop te meer kans bestond nu de moderne organisatie sterk onder de invloed van de revolutionaire elementen verkeerde. Bij elke houding en in elke vergadering an de moderne vakvcrecniging is dat wel zeer sterk tot uiting gekomen. En vooral op de laatste bijeenkomst is het er spaansch van langs gegaan. De roode pers spreekt van een ongehoord schandaal cn geeft toe, dat de zaal in een formeel slagveld herschapen erd. De revolutionaire Federatie dikte het in een stakingsbulletin nog wat aan, en ver telde: In de discussie uitten de arbeiders hun heftige verontwaardiging over het ver raad dat gepleegd wordt. Men eisch'.e hei royement van Stuvé en der andere be stuurders en de wederopname van de ge- roj eerde leden der stakingsleiding. Toen e--.ii der leden van het hoofdbestuur een spreker wilde mnlesteercn en van het too neel werpen werd deze door zijn makkers uit de zaal verdedigd. De stoelen suisden naar het tooneel en Rcngelink en consor ten zochten een goed heenkomenDit was een goede afstraffing voor deze „mo derne" onderkruipersronselaars. Maar het is niet voldoende: niet slechts van 't too neel van „Ons Huis", maar van het too neel der I-Iollandsche arbeidersbeweging moeten deze kapitalistenknechten door de arbeiders verdreven worden. Nochtans komt de heer Küpers, wiens ver trek uit Enschedé veel op een vlucht geleek en die tegen molestatie beschermd moest worden, in de roode pers met de gewone roode bluf: wij konden met onze 7500 ledeu tegenover de 6000 van „St. Lambcrtus" en „Unitas" de strijd niet doorzetten, dat ware zellmoord geweest; maarals de confcs- sioneelen ons op het beslissende oogenblik niet in de steek hadden gelaten, was het einde beter geweest. Dal is wel zeer ondankbaar. Het is natuurlijk erg onprettig als men erkennen moet, wij kunnen alleen niets be ginnen, maar men heeft niet het recht an deren verwijten te doen, omdat zij op 't be slissende oogenblik de eenig goede zij het ook een onaangename keuze deden. Want juist daardoor is men zelf voor grooter moeilijkheden gespaard gebleven. De oproep aan de confessioneel georgani- seerden om zich toch bij de moderne bewe ging aan te sluiten, zal dan ook ongetwijfeld een averechtsche uitwerking hebben. Was de moderne bond er niet geweest, dan ware er allicht minder narigheid gekomen. DE LOCAALSPOORWEGEN OP ZUID-BEVELAND NAAR BEPERKING VAN DEN DIENST? Op 2 Februari j.l. heeft te Goes een ver gadering plaats gehad van gemeente- en polderbesturen op Zuid- en Noord-Beveland ter bespreking van de geruchten over een evcntuecle opheffing van de locaalspoor- wegen op Zuid-Beveland. Deze vergadering werd namens de Ned. Spoorwegen bijge woond door den heer Verschoor. Uit diens woorden bleek wei, dat de N.S. gaarne lot opheffing van den dienst op enkele tra jecten zouden overgaan, indien zij niet con tractueel waren verplicht, krachtens de subsidie voorwaarden, niet de verschillende gemeente- cn polderbesturen, tot het doen rijden van een zeker aantal treinen per dag. Het was echter begrijpelijk, dat de op die vergadering aanwezige gemeente- en polder besturen er nog niet voor te vinden waren deze ontheffing te verleenen, tenzij de N.S. afstand van de subsidie deed. Thans schrijft do spoorwegdirectie aan den burgemeester van Goes, die de leiding der bedoelde vergadering had, dat deze bij eenkomst niet tot bepaalde conclusies heeft geleid. De directie zou gaarne in meer con- creten vorm met de denkbeelden die daar omtrent bij de streekbelanghebbenden be staan, in kennis worden gesteld. Er moet vol strekt niet worden verwacht, dat het moge lijk zal zijn, algehcele vrijstelling van de be taling der nog verschuldigde subsidies te verleenen. Slechts zeer bescheiden wenschen zouden in overweging genomen kunnen worden. Burg. en Weth. van Goes achten het nu wenschelijk deze aangelegenheid opnieuw te bespreken. Daarom zullen gemeente- en pol derbesturen a.s. Dinsdag wederom te Goes bijeenkomen. Zooals het zich laat aanzien, zal het dus een kwestie van loven en bieden worden. AANBESTEDINGEN Door den Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht is aanbesteed het vernieuwen van boordvoorzieningen langs het Merwedekanaal in de provincie Zuid- Holland, met zijtak langs de Linge tot in de Merwede. Laagste inschrijver was fa. Verheul en Besteman te Rotterdam voor f 12.630. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed het vervangen van twee vakken grind- baan door klinkerbestrating op den rijks weg van den Boonsweg naar Numansdorp, tusschen Klaaswaal en Numansdorp, en bet verbreeden van een gedeelte van den toegangsweg naar de Tramweghaven te Nu mansdorp. Laagste inschrijver was J. Brand cn W. van Deursen te Dordrecht voor f 12.980. Voorts werd aanbesteed het maken van een brug over het Oegstgeestkanaal in den Rijksweg No. 4 (Amsterdam. Sassenheim, Haagsche Schouw—'s-Gravenhage) onder de gemeente Oegstgeest Laagste inschrijver was de fa. Linzel en Van Dijken te Stads kanaal voor f 59.?23. NED. HERV. J.V. OP G.G. DE 22STE BONDSDAG. De Bondsdag van de Bond van Ned. Herv. .Tongelings Vereenigingcn op Geref. grond slag zal dit jaar op Tweede Pinksterdag in liet Jaarbeursgebouw te Utrecht worden ge houden. De morgenvergadering vangt aan om elf uur, waar Prof. Dr. H. Visscher zal refereeren over de geest des tijds en de weg lot genezing, fn de middagvergadering zal Mr. Verkerk spreken over Volkenbond en Ontwapening. AMSTERDAM DE NOODZAKELIJKE LOONKORTING De eerste bijeenkomst G. O. Onder voorzitterschap van wethouder Krop man is Donderdag een eerste vergadering gehouden van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg voor ambtenaren, werklieden en politie, inzake de looncn van het gemeente-personeel. Overhandigd werd een nota van B. en W. waarin zij voorstellen onderhandelingen aan te knoopen over een algemeene salaris- en loonsverlaging van 4 pet. voor 't gemeente- personeel. Deze nota spreekt allereerst over het Kor tingswetje. In 1931 is aan salarissen en looncn uitbe taald ongeveer 53.000.000. De vermindering van de uitkeering door het Rijk uit de Ge meentefondsbelasting zou dus bedragen nge DE MOEILIJKHEDEN IN HET TRAMBEDRIJF DE CHAOS OP VERKEERSGEBIED Te Utrecht hield de vakgroep tramperso neel van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel onder leiding van den voorzitter, den lieer K. Boscn, van Gro ningen, een buitengewone vergadering, wel ke speciaal belegd was om te bespreken de moeilijkheden in het trambedrijf. De bijeenkomst werd bijgewoond door de leden van het hoofdbestuur, de heercu Augusteijn, Eijkelboom, Van Oost en Nau ta, en door den heer H. Amelink, lid der Tweede Kamer. De heer C. Nauta sprak over: „De toe stand der tramwegen op heden". Spr. wijst op de massa-ontslagen e.d.g. bij de tram en merkt op, dat veel ernstiger dan de crisis de auto-concurrentie is van autobussen, vrachtauto's en particu liere auto's, die den Minister zelfs tot de uitspraak bracht, dat de opheffing van tramwegen moet worden overwogen. Spr. wijst op de bedenkelijke voorliefde van den Minister voor de auto. Men behoeft de auto niet te bestrijden, om toch op tc komen tegen de ongelijkmatige behandeling cn tegen den chaos op verkeersgebied. De tramlijnen zijn op allerlei manier gebonden. De autobus heeft alleen een kleine wegen belasting te betalen en heeft een zoogenaain de regeling van dienst- en rusttijden. Vooi de vrachtauto's is er heelemaal geen rege ling. Hoe kwistig is er met de autobus concessies omgesprongen! Op verkeersge bied is er een ongekende luxe ontstaan. Menigmaal is er schuld bij de tramdirec ties zelf, die zich tegenover de autobuscon- currentie niet spoedig genoeg bewust zijn geweest van de eischen des tijds. De ooi zaak van den noodtoestand bij de tram schuilt voor 90 pet. bij de aulo-concurrentip voor 10 pet. bij de crisis. Het rapport-v. cl. Vegte, dat de tramwegen bedoelde te hei- oen is voor een 11 tal tramwegmaatschap pijen mee oorzaak van de moeilijkheden, doordat men liet gaat toepassen voor hei in de Kamers is aanvaard. Spr. meent dan ook dat er moet aangedrongen worden om spoed te maken met de indiening van een wetsontwerp. Ook tramwegdirecties hopen op het rapport vooruit, door nu reeds te gaan rcorganiseeren, zij het onder anderen naam. Zoolang het rapport rapport is zon der meer, blijft het een gevaar voor het personeel. Aan de hand van tal van feiten hesprak referent de gevolgen van den nood toestand voor het personeel. De loonsverlagingen. Er zijn bij sommige maatschappijen uur- loonen van 23 en 25 cent, zoodat men zich afvraagt of het in de werkverschaffing niet beter is. Loonsverlagingen werden door het Depar tement van Waterstaat binnen enkele we ken goedgekeurd; op een gelijktijdig inge diende verbetering van 't Reglement Dienst voorwaarden moet men echter nog altijd wachten. Ten slotte schetst Spr. de actie, die door de organisaties tegen de verslechteringen is gevoerd. In details konden verbeteringen wor den bereikt. Belangrijk werk werd gedaan om te komen tot wachtgeldregelingen door verbetering van de R. D. V.'s. In de middagvergadering sprak de heer J. Augusteijn, voorzitter van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, over: „Hoe zien wij den toestand bij de tramwegen in de naaste toekomst". Spr. kwam tot de volgende conclusies: Door dè groote en snelle ontwikkeling van bet verkeer is een groot aantal tramwegen in een positie gekomen, dat verandering van den toestand niet uit kan blijven. Bij het nagaan van welken aard deze ver andering zal moeten zijn, moet rekening gehouden met de mogelijkheid, dat niet tot ontwikkeling te brengen bedrijven opgehe ven zullen moeten worden, hierbij zal dan rekening zijn te houden met de belangen van het personeel. Het is evenwel ook allernoodzakelijkst, dat orde en regelmaat in het verkeer worde ge bracht, omdat alleen op deze wijze kan wor den nagegaan hoe de belangen van het ver keer het beste zijn te dienen. De mogelijkheid dat andere omstandighe den dan het geregeld reizigersverkeer het noodig maken, dat een tram blijft bestaan, moet eveneens onder de oogen- worden ge zien, waarbij dan massa-vervoer op sommige tijden en vervoer van goederen van grooten invloed kunnen zijn. Concentratie en samensmelting van tramwegmaatschappijen. Het is niet gewenscht, dat op dezelfde wijze als voorheen wordt voortgegaan me» het doen voortbestaan van verschillende kleine tramwegmaatschappijen, zoodat con centratie en samensmelting van thans op zichzelf staande ondernemingen noodig is. De tramwegondernemingen zullen" zich ten opzichte van Tiet verkeer hebben te re gelen naar den tijd waarin wij verkeeren cn zullen wat oud en verouderd is op verkeers gebied moeten vervangen door nieuwe ver keersmiddelen. Het is r.oodig dat de bedrijven, welke in stand gehouden moeten worden, over de noodige gelden, om zich aan den nieuwen toestand aan te passen, kunnen beschikken De tram is niet uit den tijd. De bewering dat de tram uit den tijd is kan in zijn algemeenheid niet worden aan vaard en in geen geval mag de tram door een ander vervoermiddel worden vervang wanneer niet de zekerheid is verkregen, dat de vervoersplicht, thans op de tram rusten de. ton volle wordt nagekomen. Ook in de toekomst zullen de tramwegen zij het meer beperkt dan thans het geval is. noodig blijven en daarom is het noodig flat ten aanzien van de vaststelling van prijzen en voorwaarden voor het. vervoer een einde gemaakt wordt aan de moordende concu rentie van andere verkeersmiddelen. In een breede bespreking brachten ver schillende afgvaardigden nog allerlei feiten Medegedeeld werd dat er thans zelfs een auto-vracht-dienst AmsterdamMaastricht bestaat, die on alle tusschenliggende plaat sen agenten aanstelt, enz. De crisis kost dc Ned. Tramweg Maat schappij (in Friesland) moer dan in pet. Indien de tramwegmaatschappijen inder- 1 tijd de noodige geiden hadden gehad zoo j meende oen der sprokrs zouden zij de ba kens wel verzet hebben. Er dient toch rekening mee gehouden te worden dat de tramwegen verschillende streken ontsloten en tot ontwikkeling ge bracht hebben. Nu er ontslagen vallen dient bet personeel niet zonder meer naar huis gezonden te worden. Ernstig werd gelaakt zoowel door de refe renten als verschillende afgevaardigden, dat bij de bedrijven, aangesloten hij dc Vereeni- ring van Werkgevers on Tramweggen met ingang van 1 April j.l. een loonsverla ging van 5 pet is ingevoerd, zonder dat de toestemming van den Minister daarop was verkregen: dit geschiedde ook in bedrijven, waarin dit niet noodig is. Hoe een tramman met zijn pen sioenpremie de tram beconcur- De beer H. Amelink sprak de vergade ring met een kort woord toe. waarbij hij voortdurende belangstelling voor de ver schillende behandelde punten toezegde. Spr. meende, dat er een belangrijk stuk van de schuld ligt op die directies, die niet met hun tijd zijn mepgegaan. Bij de replieken werd als een sterk spre kend voorbeeld genoemd dat een lid van het personeel van een tramwegmaatschappij zijn gestorte pensioenpremie terugvroeg, om een vrachtauto te koopen en een met de tram concurreerende vrachtautodienst te be ginnen. - 1.600.000, waarvan twee derden op 1932 drukken. Deze korting is te ontgaan, als Amsterdam - /o op de looncn kort cn bovendien de pensioenbijdrage van bet personeel niet met 1 vermindert. Daarom moest het gemeentebestuur m°t deze voorstellen komen; welke verlaging wel onaangenaam is, doch gecompenseerd wordt door de daling van het indexcijfer. Dinsdag a.s. zullen de onderhandelingen beginnen, nadat de organisatie-vertegenwonr- digens de nota in bun besturen zullen hebben besproken. Uit Oost-lndie Ds. DE VRIES AANGEVALLEN Door amokmakers. BANDJERMASEN, 7 April. (Aneta). Een amokmaker drong de woning binnen van de familie Trequiya en viel dominee De Vries, die als gast van de familie Trequiya daar de rijsttafel gebruikte, aan. Ds. de Vries kreeg een messteek in de rug, welke afstuitte op het schouderblad. De heer Trequiya, hoofd eener school te Bandjermasin, sloeg den amokmaker met een stoel op het hoofd. De amokmaker vluchtte de straat op, en dreigde de voorbijgangers. Ten slotte slaagde men ei in hem te overmeesteren. EEN MODDER-BANDJIR. DJOCJAKARTA, 7 April (Aneta). Heden avond heeft de lang verwachte modder- bandjir van de Kali Batang de omgeving van den grooten Postweg nabij Salam een bal ven tot twee meter onder den modder gezet. De bandjir sleurde kolossaal zwar stecncn mede. Van persoonlijke ongelukken is nog niets gebleken. De telefoonverbin dingen langs den Grooten Postweg tusschen het Magelangsche en Djocjasche zijn ver broken. De brug over de Kali Batang is ver nield. De communicatie in de richting Mocn tilan is voorshands onmogelijk. Alle verkeer is gestremd. De Kali Batang sloeg den spoordijk ter lengte van 60 Meter door. De toestand van de spoorbrug is nog niet be kend, aangezien zij momenteel niet te be reiken is. DJOKJAKARTA, 8 April- De bevolking is verontrust door de hevige modderbandjirs van de plaatselijke rivieren waardoor honder den huizen onder water worden gezet en ver nield. Verscheidere duizenden inlanders zjjr gevlucht. De regeering voorziet hpn van voed sel. Een spoorwegbrug is geheel en eer. andere brug gedeeltelijk verwoest. Deelen van deze bruggen werden door den modderstroom 400 meter meegesleurd. De telefoon- en tele graafverbindingen zijn verbroken. DE APRIL-STORM WINDHOOZEN Men meldt ons uit Hoornaar: Donderdag avondomstreeks half acht woedde a!h'er een heuge storm, aan een onweersbui voorafgaande. In de buurtschap Neder Slingeland werd van een boerenhofstede, bewoond door den landbouwer A. v. d. Heuvel het bovenste gedeelte ter hoogte van den zolder totaal in elkaa- gedrukt Een maaimachine werd een twintigtal me ters weggeslingerd. Ook bij den landbouwer J. Bode werd groote schade aangericht aan een schuur. Het vee weed elders ondergebracht. •Men meldt ous uit. Amsterdam: Donder dagmorgen zijn op het vliegveld Schiphol van de dakbedekking van dc hangar A. door een windhoos eenige betonnen platen afgerukt cn naar binnen gewaaid, waar door de vleugels van oenigc vliegtuigen, die darr geborgen stonden, beschadigd werden. Daar cr altijd t serve-materiaal in de vlieg- havcn aanwezig is. veroorzaakte dit onge val geen stagnatie in den rnst. Hoewel in de hangar a-beiders aan het werk waren, werd gelukkig niemand persoon.ijk getrof fen Voornaamste Nieuws* (blz. 1) April-storm en windhoozen. Het vermiste meisje terecht. Vergadering van de vakgroep tramperso neel van de Prot Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. (blz. 2) De Londcnsche conferentie over het Donau- vraagstuk is mislukt. De Duitsche gedele geerde toont de onmogelijkheid van een afzonderlijke regeling voor de Donaustaten Waarom de Nazi's mobiliseerden. Muiterij in Ecuador. (blz. 9) Verschenen is de Memorie van Antwoord dei Tweede Kamer inzake het ontwerp tot dekking van het pondenveriies der Neder- landsche Bank. HET MEISJE HANNESEN TERECHT UITGEPUT BIJ PARIJS GEVONDEN Naar wij vernemen is Donderdagmiddag te Den Haag bericht ontvangen, dat het 1S- jarige meisje Elsa Hannesen, dat in den ochtend van 1 April j.l. de ouderlijke wo ning aan de le van den Boschstraat te Den Haag in het bezit van een rijwiel in over spannen toestand heeft verlaten en sedert vermist werd, zich in uitgeputten toestand en overspannen bij de politie te Epernay (Frankrijk) heeft gemeld. Het meisje, dat nog in het bezit van het rijwiel was, heeft aan de politie aldaar het woonadres van haar ouders medegedeeld. Deze zijn daarop zoo spoedig mogelijk ingelicht en Donder- dagavond zijn familieleden via Parijs naar Epernay vertrokken. BOEKHOUDER VERDUISTERT f 15.000 EEN ACCOUNTANTSONDERZOEK BRACHT DE ZAAK AAN HET LICHT. Drie jaar geknoeid. Men schrijft ons uit Rotterdam: Door de politie van het bureau aan de Lange Torenstraat is in bewaring gesteld de 32-jarige boekhouder Th. P. v. d. D., die ervan verdacht wordt de laatste 2 jaren ten nadeele van de firma Blitz aan den Oppert een bedrag van ongeveer f 15.000 te hebben verduisterd. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de boekhouder herhaaldelijk op kwitanties ontvangen be dragen wel had afgeboekt, doch niet in de kas der firma had gestort. Kort geleden is een accountantsonderzoek ingesteld cn daar bij is de gepleegde fraude aan het licht ge komen. Nader vernemen wij, dat de boekhouder, vier jaar geleden in dienstbetrekking is ge komen van den papierhandel, papierwaren en cartonnagefabrieken J. Blitz en Co. aan. den Oppert. De betrokkene is ongeveer een jaar na zijn aanstelling begonnen met de' knoeierijen, die hij dus ongestoord gedu rende 3 jaren heeft kunnen voortzetten. Hij heeft op handige wijze van de situatie ge bruik gemaakt, doordat de betrokken firma een kaartsysteem in stand houdt, dat een interne controle mogelijk maakt. Een accoun tantsonderzoek had bijaldien niet plaats. Zooals gemeld, boekte de boekhouder de op. de kwitanties ontvangen bedragen wel af, doch stortte hij het geld niet in de kas van de firma. Hij had de gewoonte om ééns in. de maand een flink bedrag aan geld in eigen zak te steken en dat op te maken. Dat de zaak niet eerder is uitgekomen is o. m. ook te wijten aan het feit. dal de balans nimmer werd vergeleken met de oogenblikkelijke kaspositie. De boekhouder had dus gehpei en al vrij spel, en zoodoende is het dan ook mogelijk geweest, dat het verduisterde be drag meer en meer steeg. Tenslotte werd bet den boekhouder dan ook onmogelijk het groote lekort lunger te camoufieeren. Toon er dan ook dezer dogen plotseling een accountant werd belast met een onder zoek van de boeken, kwam deze reeds dade lijk tot de ontdekking, dat er voor f 8200 inoest zijn verduisterd. De boekhouder viel onmiddellijk door de mand en legde een volledige bekentenis af, omdat hij wel bemerkte, dat er toch niets meer aan te doen was. Hij heeft den accoun tant verder op alle mogelijke wijzen bij het onderzoek ter zijde gestaan en medegedeeld, dat hij het totaal verduisterde bedrag wel niet geheel precies kon opgeven, doch dat het toch wel tusschen de f 12000 lot f 15000 zou komen to liggen. Van het geld is niets meer over. Aan speculaties heeft dc boek houder zicli niet te buiten gegaan, zoodat de conclusie voor de hand ligt, .lat hij op te groote voet heeft geleefd. Het onderzoek wordt voortgezet. KIND LEVEN1) VERBRAND Te Swalmcn (L.) trok het G-jarig zoontje een ketel met kokend water \an de kachel. Het kind liep daarbij zulke brandwonden op. dat het aan de gevo.'gen is overleden. GARAGES IN DE ASCH GELEGD Aoto's In vlammen. Te GeMrop (N.Br.) brak 's nachts brand uit in een garage. De storm wakkerde het vuur zoodanig aan, dat de brandweer in.uh teloos stond. De brandende benzine deed twaalf auto's in .lammen opgaan. Verzeke ring dekt de schade. Te Eindhoven ontstond 's middags brand m een gar>ge. Vier auto's verbrandden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1