BINNENLAND. DONDERDAG 7 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFICIEELE BERICHTEN P. T. T. 5jj Kon. besluit is aan den referendaris der VREEMD EERETEEKEN Bij Kon besl. is aan Dr. J. van der Hoeve hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, vergunning verleend to." het aannemen va versierselen van commandeur van de Orde van Leopold II van België. ONDERSCHEIDINGEN Bjj Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mej. P. Baudoin (Moeder Prisca), overste van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Voorburg" te Vught; is in de Orde van Oranje-Nassau bevorderd tot commandeur de vice-admiraal mr. J. C. Jager, het versiersel te dragen met de zv is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden (bij bevorde ring) de luit.-generaal E. F. Insinger, comman dant van het veldleger, tevens commandant van de Vesting Holland- EERSTE KAMER EEN STEMMINGSAVOND. Een communistische kern aan de Hembrug? De ontwapenaars hebben het land leelijk op kosten gejaagd. Omdat ze per sé wilden stemmen over de begrooting van Defensie, moest de Eerste Kamer daartoe gisteravond in openbare vergadering bijeenkomen. De begrooting werd natuurlijk aangenomen en wel met 29 tegen 14 stemmen. Tegen soc.- en vrijz.-dem. Ook de Vestingbegrooting, het Fonds ter verbetering van de Kustverdediging en de begrooting der Artillerie-inrichtingen wer den goedgekeurd zonder debat en stem ming. Bij de behandeling van laatstgenoemd wetsontwerp deelde Minister Deckers mede. zulks naar aanleiding van een onbe antwoord gebleven vraag uit het Verslag, dat door hem reeds eenige maanden geleden opdracht is gegeven tot het instellen van een diepgaand onderzoek in verband met geruch ten over het bestaan van een communisti sche kern 201 aan de inrichtingen aan de Hembrug. Het onderzoek nadert wel het einde, maar is toch niet geheel voltooid. Zoo dra het rapport zal zijn ingekomen, zal de Minister het resultaat overwegen en nagaan welke maatregelen dienen te worden geno men. Medegedeeld werd nog dat heden, na de openbare vergadering, in de afdeelingen d9 Indische begrooting en de bestuursvervor ming zullen worden onderzocht. Na nauwelijks tien minuten kon de ver gadering worden gesloten. DE MOLENAARS OP AUDIËNTIE VOOR WIJZIGING TARWEWET Een deputatie uit het bestuur van don Nederlandschen Molenaarsbond is gister middag ten paleize Noordeinde door de Koningin ontvangen. Zij kwam de tus schenkomst van HM. inroepen om te voor zien ii. den nood der molenaars als gevoLe van de uitvoering van de Tarwewet. De deputatie bestonid uit de heeren C. Rezelman .Tzn.. Wieringerwaard, en J W E. Schijvers, Nijhroek. Dezen verklaarden de tusschenkomst van H M. te hebben inge roepen om te trachten, een wijziging van de Tarwewet te krijgen. Als gevolg van de voorgeschreven maatregelen zijn vele mole naars in groote moeilijkheden geraakt en hulp is dringend noodig Naar hun opvat ting zou het wenschelijk zijn. de Tarwe wet te maken tot een accijnswet. waarbij de meelfabricage belast wordt. Uit de op brengst van dezen accijns zouden dan de boeren geholpen kunnen worden. Hare Majesteit heeft, naar wordt ge meld, overweging van de argumenten van den Molenaarsbond toegezegd. DE CONTINGENTEERING Bij Kon. besluit is bepaald dat geduren de het tijdvak van 1 April 1932 tot 1 Octo ber 1932 de invoer uit ieder land verboden is van leestklaar schoenwerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de gemiddelde hoeveelheid welke van dat schoenwerk gedurende bet overeen komstige tijdvak der jaren 1930 en 1931 is ingevoerd Met ingang van vandaag zal de invoer van de genoemde goederen slechts zijn toe- gestaa. indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of vanwege den minister van arbeid, af te geven vergunning. Dit geldt niet bij invoer van goederen, waar van ten genoegen van den minister wordt aangetoond, dat zij vóór een nader door den minister te bepalen datum ten recht- streekschen invoer naar Nederland zijn verzonden. DE VLOED OP DE WADDENZEE EEN GEVAAR VOOR DE DROOGLEGGING? De heer E. den Herder te Harderwijk heeft zich opnieuw met een rondschrijven gewend tot de leden der Eerste Kamer, waar in hij de hoogte bespreekt van den vloed op de Waddenzee thans bij zwaren Noorder- stnrm. Hij bptoogt dan, dat bij stormen als in 1916, 1825 en 1570 het zeewater een stand be reikte van 2 tot 3 meters hooger dan de in genieurs bij afgesloten Zuiderzee voor Ewijk- sluis berekenden Adressant is van oordeet, dat de zaak, waar het om gaat van zooveel beteekenis is, dat het onverantwoordelijk is, om door te gaan zoo lang niet uitgemaakt is wie gelijk heeft en hij verzoekt daarom het sluiten van de Vletter een paar maanden uit te stellen en een onpartijdige commissie te benoemen, die aan de hand van zijn gege vens uitzoekt hoe hoog de vloed op de Wad denzee zal komen. Als dit rapport binnen Is, dan eerst is de regeering er zeker van, dat ze geen sprong in het duister doet. SURINAAMSCHE BEGROOTING 1932 Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kemer over de Surinaamsche begrooting voor 1932 verklaarden verscheiden leden zeer te zijn teleurgesteld door het beleid der regeering met betrekking tot Suriname. De minister van koloniën nam verleden jaar het denkbeeld in overweging om nog maals door een bij uitstek kundig en prac- tisch man het vraagstuk van Suriname's toekomst te laten bestudceren, doch van die uitzen ding is nog niets gekomen. Ten onrechte gaat volgens deze leden de bewindsman blijkbaar van het standpunt uit, dat de naar Suriname af te vaardigen persoon na zijn terugkeer allerlei maatregelen zal voorstellen, welke de regeering op aanzien lijke kosten zouden komen te staan. Het is echter evenzeer denkbaar, dat voorstellen zullen worden gedaan, om de uitvoering van verscheidene plannen te doen geschie den door particuliere maatschappijen waaraan het gouvernemt slechts in geringe mate zijn medewerking zou behoeven te verleenen. Laat men de plannen tot wederopbouw van Suriname in den meest uitgebreiden zin des woords buiten beschouwing, dan blijft er zoo merkten deze leden op, nog vol doende over. waarop regeering en gouver nement zich in de naaste toekomst kunnon toeleggen ter bevordering der welvaart van het gewest. Zoo vestigden zij de aan dacht op de wenschelijkheid van uitbrei ding der vruohtenteelt en van vermeerde ring van den vruchtenuitvoer, vooral van sinaasappelen, oompelmoes en bananen. Voortzetting der medewerking aan de po gingen tot bevordering der koffiecultuur achtten zij ook uitermate gewenscht Enkele leden achtten het uitbreken van onlusten te Paramaribo in October j.l. een gevolg van de passieve houding, welke regeering en gouvernement aannemen met betrek king tot bet vraagstuk van den economi- schen wederopbouw van Suriname. De ge legenheid tot het verrichten van arbeid be hoort huns inziens in de eerste plaats te worden vergroot door werkverschaffingen naar het voorbeeld van hetgeen hier te lan de geschiedt Kolonisatie- Sommige leden spraken de hoop uit dat de minister bereid zou zijn, eenige positiev° inlichtingen te verstrekken omtrent de In dertijd in uitzicht gestelde kolonisatie van Nederlandsche boeren naar Suriname Deze leden drongen er op aan dat het gouverne ment enkele polders zou aanwijzen en in gereedheid doen brengen, ten einde voor kleine hoeren de mogelijkheid te scheppen aldaar met kans op succes een bedrijf te beginnen. VICE-ADMIRAAL JAGER De aftredende chef van den Marinestaf, vice-admiraal mr. J. C. Jager, is gisteren middag ten Paleize Noordeinid'e door H. M. de Koningin ontvangen. De nieuwbenoemde Nederlandsche Ge zant te Buenos Aires, de heer P. E. Top- pema, is gisterenmiddag door H. M. de Ko ningin beëedigd. ONAFH. SOCIALISTISCHE PARTIJ DE VERHOUDING TOT HET N.V.V. Gisteren is te Amsterdam een druk be zochte vergadering gehouden van de hoofd besturen en bij het N.V.V. aangesloten orga nisaties, waarbij tevens uitgenoodigd wa ren vertegenwoordigers van de elf federa ties van bestuurdersbonden. In deze ver gadering is, zoo meldt het Volk. met 2S5.794 stemmen voor, 16.871 stemmen tegen en 11,907 stemmen blanco de volgende motie aangenomen: De vergadering enz. kennis genomen heb bende van het verzoek der O.S.P. om toe lating tot den algemeenen raad van N.V.V. en S.D.A.P.. Van oordeel, dat de samenwerking tus schen N.V.V. en S.D A.P., welke in het ver leden voor de positie en den jtrijd der Ne derlandsche arbeidersklasse van zoo groote hefpekenis is geweest, ongeiwijzn'gd en onver zwakt moet worden bestendigd, van meening. dat in verband daarmee een wijziging in de samenstelling van den algemeenen raad en de gewestelijke en plaatselijke raden ongowenscht is, besluit het deshetreffend verzoek van de O.S P. af te wijzen en de hestuurdersbon den en gewestelijke federaties van bestuur dersbonden op te dragen in overeenstem ming met deze uitspraak te handelen." Ook de tegen en blanco stemmende orga nisaties waren, aldus dit blad, niet voor samenwerking met de O.S.P. Te Zaandam is. na een toespraak van den heer P J. Schmidt, een afdeeling der O. S. P. opgericht van 65 leden- ARNHEM'S NIEUWE ONTSMETTINGSBEDRIJF Te Arnhem is door Gemeentewerken een ontsmettingsbedrijf geopend, dat naar de meest moderne systemen is ingericht door de Delftsche fabriek Reineveld. Het ontsmet tingsgebouwtje bestaat uit twee ruimten met een oven, dien men in de eene ruimte vult met de te ontsmetten goederen en in de an dere ruimte na eenige uren weer kan leeg halen. Deze nieuwe ontsmettingsmethode ge schiedt met formeline. Het goed wordt na de ontsmetting reukeloos afgeleverd. Deze inrichting wordt ook gebruikt voor een groot deel van Veluwe, Betuwe en Lij mers. LUCHTVERBINDING MET ZEELAND Behoudens goedkeuring van den minis ter van waterstaat is het thans zeker, dat de K. L. M. gedurende Mei, Juni, Juli, Augustus en wellicht ook September de luchtlijn Rotterdam-Schouwen/Duiveland- Walcheren in exploitatie zal nemen. Bloedarme, Zenuwachtige Volwassenen en Kinderen die zich lusteloos en slap gevoelen, die overwerkt zijn, prikkelbaar, moede, vroeg tijdig uitgeput, gebruiken met uitstekend gevolg als bloedvormings- en versterkingsmiddel D»HOMMEL's Haematogen Vraag het oordeel van Uw dokter! (Adv.) WOEKERBESTRIJDING EEN VEREENIGING OP KOMST Nu de Geldschieterswet in het Staatsblad is verschenen heeft zich een voorloopige commissie gevormd van vooraanstaande per soonlijkheden op financieel en maatschap pelijk terrein, teneinde een vereeniging op te richten, welke het geheele terrein van de woekerbestrijding zal bestrijken. Het doel van de vereeniging is vooreerst om tot een organisatie van het niet-commer- cieele volkscredietwezen te geraken, waarbij voornamelijk gedacht wordt aan het bevor deren van de oprichting van stichtingen of andere rechtspersonen op niet-commercieele basis, welke tot doel hebben in de volksbe hoefte aan crediet te voorzien, zooveel moge lijk in samenwerking met gemeentebesturen armenraden en andere sociale instellingen. Daarnaast stelt zij zich ten doel om tot een zoo goed mogelijke uitvoering van de be staande wet te geraken. Ten slotte wil zij trachten te bevorderen het tot stand komen van wettelijke regelin gen tot bestrijding van de woeker ook waar deze zich buiten het geldschietersbedrijf voor doet, en in het algemeen waarschuwend en inlichtend optreden. Het lidmaatschap van de vereeniging staat open zoowel voor personen als voor vereenigingen. De oprichtingsvergadering zal plaats vin den 30 April a.s. 's middags half drie, op een nader vast te stellen plaats. Personen of vereenigingen die met het doel van de ver eeniging synpathiseeren, wordt verzocht een naamkaartje of andere adhaesiebetuigingen te zenden aan den voorloopig secretaris, Mr. Th. J. Eskens, van Eeghenstraat 12. Amster dam, waarop hun een uitnoodiging tot het bijwonen van de oprichtingsvergadering zal worden toegezonden. DE NOORDZEEBADPLAATSEN VERLAGEN DE TARIEVENI In hotel „Wittebrug" te Den Haag hebben de hotel- en pensionhouders van de Neder landsche badplaatsen langs de Noordzeekust eer drukbezochte vergadering gehouden, waar men het besluit heeft genomen ook de maximumprijzen te verlagen. Zooals mpn zich zal herinneren werd reeds eenigen tijd geleden besloten tot verlaging der prijzen over te gaan. RECHTSVERHOUDING HANDELS REIZIGERS WIJZIGING IN HET WETSONTWERP GEVRAAGD De Ned. Handelreizigersvereenïging te Rotterdam heeft een adres tot den Minister van Justitie gea-ioht, waarin dank wordt ROFFELRUMEN. De jongste Gouwenaar De 30.000ste Inwoner van Gouda tfl geboren; Willem van Staveren. Aan belangstelling heeft het den Jong-, geborene niet ontbroken. Beste pasgeboren Willeml 'k Weet wel, dat je dit niet leest, Maar geen roffel mag ontbreken Op jouw blij geboortefeest. Jij bent nummer S0.000 In de langepijpenstad; Dat heb je es heel verstandig En voorzichtig aangevat: Was je wat te vroeg verschenen Op het Gouwenaars-appèl, Dan had jij géén taart gekregen En misschien je buurman wel; En was je te laat gekomen Ja, dan hadden B. en W. Hoogstwaarschijnlijk niet gezeten Aan je moeders legerstee. Je bent van de klei gebakken Van den echten Gouwenaar: In jouw kleine pijpekopje Was het ,Jcaasie" voor elkaar). Denk er aan, m'n beste jongen Kies je richting recht door zee; Neem, wanneer je wat wilt worden, 't Voorbeeld van Kees Houtman meei 't Was die ferme Nederlander, Die, geboren in Tergouw, Voor de handel op Oostinje Eens de grondslag leggen zon. Handel kloekelijk, m'n jongen W&t je dan ook eenmaal wordt, Doe nooit aan de eer van Gouda Of je vaderland te kort. (Nadruk verboden.) LEO LENS, gezegd voor de indiening van het wetsont- W'erp. regelende de rechtsverhouding van agenten en reizrigers, doch waarin zij tevens verzoekt nog eenige wijzigingen aan to brengen. Behalve eenige kleine veranderingen wordt het gewenscht geacht een schrifte lijke volmacht of legitimatiekaart voor t« schrijven, die getoond kan worden. Een dergelijke legitimatiekaart zal moe ten bevatten de machtigingen, die eikei werkgever den agent of reiziger toekent* voor zoover zij mochten afwijken van da wettelijke bepalingen. Voorts verzoekt adressante opname vart de bepaling, dat het concurrentiebeding wordt verboden, omdat de reiziger, die ge noodzaakt wordt het concurrentiebeding t« aanvaarden, in de meeste gevallen aam handen en voeten gebonden is en daardoor in geruimen tijd geen andere betrekking in zijn vak kan aanvaarden. Dan meent men. dat hot niet aangaat den reiziger of agent aansprakelijk to stallen, wanneer uit een koop-overeenkomst schade voor den lastgever mocht voortvloeien. Eindelijk hoopt men, dat in art. 1195, vlefw de lid. Burgerlijk Wetboek, wordt vastge legd, dat het loon van agenten tot de be voorrechte in schuilden zal behooren en dus als preferent zal worden beschouwd. Nederlandsche Bouwtentoonstelling Hel nieuwe Haagsche Slachthuis Een nieuw kanaal onder Erp Hitier voorfront De opbouw van de Nederlandsche Bouwtentoonstelling, die van 8 tot 17 April aj. in den I Haagschen Dierentuin zal gehouden worden. Adolf Hitler sprak op een monstermeeting te Berlijn en Pots dam. Zoo men ziet waren duizenden opgekomen om den Nazi leider te hooren. De sluis te Spaamdam krijgt electnsch licht; de sluiswachter vult voor den laatsten keet z*n trouwe petroleumlampje. Het gemeentelijk slachthuis, dat aan de Slachthuiskade te 's-Gravenhage in aanbouw is, wordt geheel van beton opgetrokken, tot zelfs het dak toe. De dakbekisting in aanbouw. Onder de gemeente Erp wordt een afwateringskanaal gegraven voor een verbinding tusschen Aa en Zuid-Willemsvaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5