JHruurr gnüsctje (ïourattt Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BOUWEN ONDER DWANG ABO N NEMEN T: Per kwartaal 155 (B°schlkklngskosten 015.) Per week 055 Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending m 6.— Bil dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Yt cent Znnrincshlari niet afzonderlijk verkrijchaar No. 3627 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 7 APRIL 1932 1DVSHTENT1E» VaD 1 tot 5 regels van 1—5 regels Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit VIER bladen Als twee publieke diensten strijden om de hegemonie Gelijk o. m. uit eën artikel in ons laatste Bouwblad blijkt, hebben enkele Haagsche bouwers zich met een adres tot de Raad gewer.d met verzoek om een Salomo's oordeel uit te spreken in een kwestie over een bouwvergunning, wel ke verschillende kanten heeft. De zaak is belangrijk genoeg om er volle aandacht aan te schenken en raakt ook zoozeer het overheidsbeleid, dat we er op deze plaats ons mee mogen in laten; al is het bijkans onmogelijk om alle kwesties, welke ziph hierbij voor doen, behoorlijk te belichten. In verband met zekere gebeurtenissen in Rotterdam ter zake van de grond- uitgifte in Blij dorp is er een belangrijke circulaire van den Minister van Arbeid verschenen, welke groote beteekenis zal krijgen voor de burgerrechtelijke vrij heden van bouwondernemers. Op 26 Januari 1.1. vestigde de Minis ter van Binnenlandsche Zaken op ver zoek van zijn ambtsgenoot van Arbeid, de aandacht van Ged. Staten op het her haaldelijk voorkomend verschijnsel, dat gemeentebesturen bij de uitgifte van gronden in erfpacht of bij overdracht in eigendom voor woningbouw in de overeenkomsten met de koopers of de bouwers bepalingen opnemen, waarin zijn vervat eischen, waaraan bij het bouwen moet worden voldaan of aan wijzingen van bestemming in onderdee- len van gronden. Het eerste moet evenwel ingevolge het imperatieve voorschrift van art. 1 van de Woningwet bij verordening geschie den, terwijl het tweede ingevolge de Woningwet moet geschieden bij detail leering van het uitbreidingsplan. Onder die detailleering, in de wet ge noemd aanwijzing van besteraming in onderdeelen, vallen bijv. bepalingen no pens bouwhoogte, bouwprofiel, aard van bebouwing, bijv. woningen of andere gebouwen, open of gesloten bebouwing, arbeiders-, middenstandswoningen, enz. Tegen dit voortwoekerende kwaad om iangs privaatrechtelijken weg voor te schrijven, wat krachtens de wet publiek rechtelijk geregeld moet worden, komt de Minister in verzet, omdat het in strijd is met de wet, en te kort doet aan de waarborgen, welke de wet aan der den geeft Het is ook bedenkelijk, omdat daarbij publieke belangen tot onderwerp van koophandel worden gemaakt, waar bij bijv. de belangen van de volkshuis vesting op meer dan ééne wijze in het gedrang komen. Het „Weekblad voor Gemeentebelan gen" dat voornemens is deze aangelegen heid uitvoerig te bespreken, verklaart reeds bij voorbaat, dat het deze circu laire met groote instemming heeft ge lezen. Het wijst er op, dat tot nog toe de regeering een praktijk tolereerde, welke alle rechtsbeginselen deed wijken voor overwegingen van zuivere opportuniteit en is de'tegenwoordige ministers dank baar, dat zy een ander inzicht huldigen en waken willen tegen een „osmose" (vermenging) van privaat- en publiek recht, welke ongetwijfeld moet eindigen in een volkomen verloren gaan van alle rechtszekerheid in het bestuur van den staat en zijn deelen. Wij zijn het daarmee volkomen eens en zijn daarom blij, dat de erfpachters van de Pruimenlaan de kat de bel eens aanbinden, zoodat in de kwestie gezocht kan worden naar een principieele be slissing. Ook, al blijkt uit het adres vol doende, dat het zijn basis wel vindt, maar niet zoekt in de ministerieele cir culaire, doch hoofdzakelijk gevolg is van twee andere factoren, welke rechts onzekerheid veroorzaken. Onbewust van dit adres hebben we onlangs op een van dié factoren de aan dacht gevestigd, toen wij handelden over de gevaren, welke het besturen var. groote gemeenten voor de rechtszeker heid der burgerij opleveren. Gevaren, welke helder ingezien worden door dc gemeenten, welke thans vreezen in het agglomeraat van groot-Den Haag opge slokt te worden en waarom zij zich zoo energiek tegen de bouwgrond-annexatie Verzetten. Wij wezen er toen op, dat de strijd om de opperheerschappij tusschen twee diensten, Volkshuisvesting en Woning toezicht, zoo licht uitgevochten wordt op de rug der bouwondernemers, welke mogelijk wel breed is, maar toch niet tegen alles bestand. Een tweede factor, waarop wij ook meermalen gewezen hebben, en welke om met den Minister te spreken de rechten van derden ten zeerste verkort, is de groote macht welke aan een door ue gemeente aangewezen architect is verleend. We zouden niet gaarne iets ten na- deele van deze waardevolle medeburgen zeggen, en met verscheiden leden van dit kunstzinnige corps kan men gemak kelijk in goede verstandhouding leven, zooals onze ervaring ons leertmaar ook onder deze categorie komen bazige elementen voor en wanneer dezen dan verzeild raken in schoonheidscommis sies of publieke diensten, hebben ande ren nogal eens last van hun autoritair optreden. Meer dan eens heeft dan ook een ge meenteraad de rechten van derden te genover zulke dwingelanden moeten verdedigen en beschermen; b.v. in ge vallen, dat een bouwondernemer van het kastje naar de muur gestuurd werd, zoolang hij niet kwam met een schets- teekening van een architect, die bij de commissie in de gunst stond. Toetst men nu aan deze hoofdfacto ren de wijze, waarop de erfpachters aan de Pruimenlaan bejegend zijn (waatuq we natuurlijk uitgaan van de veronder stelling, dat zij de geschiedenis op de juiste wijze meedeelen), dan springt duidelijk in het oog, dat de circulaire van den Minister hier telkens weer een veroordeelend vonnis zou strijken en dat langs privaatrechterlijke weg allerlei lasten worden opgelegd, welke publiek rechterlijk geen grondslag hebben. Zooals gezegd, de erfpachters, die bouwgrond begeerden, hebben uit prak tische overwegingen zich onderworpen aan de privaatrechterlijke eischen. Zij accepteerden vóór de loting het bij deze gronden behoorende schetsplan voor be bouwing, met dien verstande echter, dat de wijze van indeeling verandering zou ondergaan, omdat anders verhuring on mogelijk zou blijken. De directie van Volkshuisvesting ging hiermee in beginsel accoord, doch toon de „gelukkige lotelingen" zich met den door de gemeente aangewezen architect verstonden, bleek, dat deze het stand punt innamwat ik geteekend heb, dat heb ik geteekend. Of de huizen verhuur baar zouden zijn, was een zaak, waar mee hij niets te maken had. Na veel vergeefsche pogingen werd met den wethouder geconfereerd. Deze helde wel over naar de meening, dat de gevelteekening onveranderd moest blij ven, maar dat de bouwers toch wel eenige invloed mochten oefenen op de platte gronden Wat een vrijheid van beweging, niet waar? De „derden" hebben toch eenig recht! Ja, maar zij kregen het voorloopig nog niet Nu was de dienst der Volks huisvesting weer gebelgd, omdat men rechtstreeks naar den wel houder was gegaan. Maar in opdracht van B. en W. zouden toch veranderingen aangebracht worden. Ja, de wethouder deed later toezegging, dat zoowel de verkaveling de platte gronden wijzigingen zou den ondergaan. Echter, de „stadsarchitect" blokkeer de elke verandering. En toen moest een ander architect de taak overnemendie dan ook uit een voordracht van de ge gadigden door B. er. W. werd benoemd. Deze architect ontwierp plannen, welke aan de eischen van „Volkshuisvesting" voldeden, maartoen ging Bouw en Woningtoezicht er niet mee accoord, omdat ze ten zeerste afweken van de Verordening. Dus stelde deze dienst namens B. en W. weer andere eischen. En voor de zooveelste maal zijn nieuwe plannen in gediend, doch de gegadigden vreezen, dat thans „Volkshuisvesting" weer zal weigeren om voor deze bebouwing grond in erfpacht te geven. En nu vragen zjj aan de Raad hoe zij uit de impasse zullen komen; wijl hun bouwplannen dreigen vermaald te wor den tusschen de molensteenen van twee elkaar bestrijdende diensten. Wij trekken thans geen andere con clusies, dan welke er bovenop liggen we spreken voor 't oogenblik slechts de hoop uit, dat de Raad deze kwestie, welke van algemeen belang is, niet en bagatelle zal nemen en dat de Minister van Arbeid eveneens de noodige aan dacht aan dit adres zal schenken. Dat de Overheid voor het bouwen van woningen eischen van welstand en be woonbaarheid stelt, is volkomen te eer biedigen. Doch dit mag niet leiden tot dwingelandij en tot economische dwaas heden, welke alle particulier initiatief dooden. BINNENLAND. NEDERL. PAPIER-INDUSTRIE CONTINGENTEERING NIET NOODIG. INDIEN - De Vereen, van Nederlandsche Papierfa brikanten schrijft ons, inzake Contingen- teering, o.m.: „Wij vragen ons dan ook af of het wel noodig is, dat er zooveel aanvragen tot contingenteering worden gedaan. Zijn wij Nederlanders niet in staat ons zelf ie hel pen zonder daarbij de regeering met aller lei bemoeienissen lastig te vallen? In Enge land heeft het wachtwoord „Buy British'" „British goods are best" zijn uitwerking niet gemist Kan dit ook niet bij ons? Of moet het Nederlandsche publiek alleen grond van contir.genteeringsbesluiten noodzaakt worden schoeisel en kleeding gebruiken van Nederlandsch fabrikaat? „De Nederlandsche papierfabrikanten vertrouwen op dv toezeggingen van papiergrootverbruikers dat deze, zooveel het mogelijk is, de voorkeur zullen geven aan papier van Nederlandsch fabrikait boven dat van vreemden' oorsprong. „Laat een ieder, die papier noodig heeft, voor welk doeleinde ook, daarom de keur geven aan het artikel, dat hier te lan de wordt vervaardigd, te meer nog omdat de werkgelegenheid daardoor wordt be vorderd en de Nederlandsche papierin dustrie dan niet genoodzaakt zal worden een beroep op regeeringshulp te doen. „Een ieder, die papier gebruikt, en dat is bijna elk Nederlander, vragen wij: dus gebruikt papier van Nederlandschen oor sprong en steunt uw leverancier zoo mogelijk in dit streven." KANTOORBED. EN HANDELS REIZIGERS HERSTELLINGSOORD Onder presidium van den heer J a c. F. V o gel had te 's-Gravenhage de jaarver gadering van de Ned. Vereen, tot het Oprich ten en Instandhouden van Herstellingsoor den voor handels- en kantoorbedienden plaats. In zijn openingswoord herdacht dc voorzitter den overleden penningmeester den heer W. A. deVroom. Het ajarverslag van den secretaris ver meldt, dat het aantal contribuanten vrijwel stationair bleef; per 31 December stonden 3186 leden, 1435 begunstigers en 301 dona teurs te boek. In het Herstellingsoord „Dennenheuvel" Te Ossendrecht werden 57 patiënten verpleegd met 2874 verpleegdagen terwijl voorts aan IS personen gelegenheid geboden werd tot 't nemen van een korte rustperiode; in het sanatorium „Dennenrust" te Renkum wer den 48 patiënten verpleegd met 6147 ver pleegdagen. De winst- en verliesrekening en de balans werden met algemeene stemmen goedge- In de vacature van penningmeester werd voorzien door de verkiezing van den heer D. J. J. Flik te Rotterdam; de aftredende bestuursleden J. N. R ij n a a r d, Rotterdam en H. Vegter Jzn., Groningen werden her benoemd én in een vacature, ontstaan d.oor het bedanken van den heer-Jac. Schutjes, Eindhoven, werd bij enkele candidaatstelling dee heer J. v. d. Leur te Eindhoven ge kozen. REIZEN IN OOSTENRIJK DE DEVIEZENBEPALINGEN De Oostenrijksche Legatie deelt het vol gende mede: Buitenlanders, die met buitenlandsche be talingsmiddelen naar Oostenrijk gaan, kun nen dezelfde bedragen, in vreemde munt binnen 2 maanden na aankomst, weder on gehinderd naar het buitenland medenemen, wanneer zij bij de heenreis de meegenomen bedragen door de grenscontrole in hun reis- is laten inschrijven. Naar Oostenrijk meegenomen Oostenrijk sche betalingsmiddelen zijn uitgesloten van nschrijving in een rcispas. Buiten deze inschrijving kunnen bij het vertrek uit Oostenrijk zonder bewilliging der Oostenr.jksche National Bank slechts de volgende bedragen naar het buitenland me degenomen worden: 1 Oostenrijksche betalingsmiddelen (met uitzondering van gouden munten tot 100 schilling, zilvergeld tot 10 S. 2. Buitenlandsche betalingsmiddelen (met uitzondering van gouden munten) tot een waarde van 500 S. benevens zilvergeld tot een waarde van 20 S. Credietbrieven en accredi- tieven door credietondernemingen buiten Oostenrijk afgegeven, kunnen zonder ver melding in den reispas en zonder bijzondere bewilliging van de Oostenrijksche National- bank uit Oostenrijk weer naar het buitenland meegenomeai worden. VER. „NEDERL. FABRIKAAT" FILMREIS DOOR NEDERLAND De Vereen.„Nederlandsch Fabrikaat" is voornemens, met behulp van een speciaal daarvoor uitgeruste en ingerichte auto een filmrondreis te maken door Nederland; de eerstvolgende maanden zullen elke maand behalve des Zondags steeds in andere gemeenten Nederlandsche industri- eele openluchtfilm voorstellingen plaats vinden. Begonnen wordt in de provincie Friesland; de eerste openlucht-filmvoor stelling zal op 18 dezer plaats vinden. Bij de Nederlandsche industrie blijkt groote belangstelling voo>r deelneming aan deze openlucht-film voorstel langen te bestaan. NEDERL SPOORWEGEN SNELLER VERKEER LEIDEN-UTRECHT In verband met de opvoering der snelheid van de treinen op "t baanvak Leiden-Woer- den-Utrecht zijn naar 't Hanaelsblad meldt, dezer dagen proefritten gehouden. Het tra ject LeidenAlphen werd afgelegd in 13 minuten. Thans doet een sneltrein er 1C-. een stoptrein er 20 minuten over. Het tra ject Alphcn-Bodcgraven werd afgelegd in 8 minuten (de tijden van thans zijn voor een sneltrein 10 min., voor een stoptrein 13 min.) DE BETEEKENIS VAN DE TOL-UNIE EEN ECONOMISCHE TUSSCHEN- SCHAKEL Men kan bij het zoeken naar de oorzaak van de huidige crisis niet staan blijven bij de gewone crisisoorzaken, die zich in de geschiedenis reeds enkele malen voordeden en den omslag van de conjunctuur accen tueerden. Hier moeten andere, en hev krachten werken. Men heeft daarnaar ge zocht, en gewezen op de kapitaalsvernieti ging in den wereldoorlog, op de Fransche internationale finantieele politiek, op de herstelschulden, op de steeds hooger wor dende tolmuren, die het betalen van schulden onmogelijk maken enz. Al dingen hebben voorzeker groot gewicht in de schaal gelegd, doch er zijn nog dieper liggende oorzaken, welke men aanduidt met den naam van structuurveranderingen. West-Europa heeft zijn aloude positie ver loren en zonder nu dadelijk de alarmklok te luiden over den „Untergang des Abendlan- des" is het tot goed verstand van de huidige crisis en van wat er in de toekomst te wach ten is wel aan te bevelen 5n het wereldverkeer eens na te gaan. We kunnen dit het beste doen aan de hand van het mooiste, en tevens meest tragische voorbeeld, nl. Engeland. De groote industrieele omwenteling, die met de invoering van de stoommachine en verschillende textielmachines ten tijde van de Fransche Revolutie in Engeland hoogtij vjerde, heeft op de ontwikkeling van West- Europa in de 19e eeuw haar stempel gedrukt. De jonge Engelsche grootindustrie behoef de voor haar massa-productie een ruim afzet gebied, en vond dit eerst op het vasteland t-an Europa. Later richtte Engeland zich, door concurrentie daartoe genoopt, op de groote koloniale gebieden in Afrika, Azië en Australië. Al wat werken kon vond bezigheid in de industrie. De kleine boerenhoeven werden verlaten, de landarbeider werd fabrieks arbeider, weidegrond werd industrieterrein of bouwgrond voor de snel zich uitbreidende steden. Engeland met zijn onvruchtbaren, schralen bodem richtte al zijn werkkracht op de ii dustrie, verkocht de producten daarvan naar andere landen en betrok vandaar de noodige levensmiddelen en grondstoffen. De welvaart, vroeger door schrale oogsten belemmerd, steeg thans met sprongen. Agra rische landen ruilden gaarne groote hoe veelheden voedingsmiddelen tegen industrie producten. Naarmate het Europeesche vasteland Enge land echter op dezen weg volgde en vooral Duitschland met zijn „Made in Germany" Engeland op zijn afzetgebieden ging ver dringen, werd zijn industrie meer gericht op waardevollere producten, leverde het niet meer uitsluitend textielgoederen en messen, doch thans ook textielmachines en draaiban ken aan koopgrage cliënten. Gretig werden deze door de koloniale ge bieden afgenomen. Men waagde schuchtere pogingen om zelf te maken wat men anders uit Europa betrok, maar dit mislukte nogal Tegen de langdurige Europeesche er varing en den steeds grooter wordenden stroom van producten waren ze niet opge wassen. Tot op eens de stroom stokte. De wereldoorlog was uitgebroken. Produc ten en machines bleven uit. De koloniale landen waren op zichzelf aangewezen. En terwijl Europa in vuur en vlam stond, streed men in het Oosten een anderen 6trijd, poogde men de eens verworven welvaart, die nu dreigde verloren te gaan wegens gebrek aan Europeesche indu6trie-artikelen, te be houden. bouwde men zelf fabrieken en machine-installaties. Toen dan ook na 1918 het verdwaasde Europa tot bezinning kwam en zijn voor de riogstaak misvormde industrie weer vreed zamere doeleinden wilde geven, vond het zijn afzetgebieden door anderen ingenomen of door hooee tolmuren beschermd. Doch niet alleen in Azië. ook in Europa voltrok zich deze verandering. De nieuwe Oostelijke staten vonden het een eerste vereischte om zelf in hun be hoeften te voorzien. Nieuwe Industrieele ondernemingen werden opgericht. Wel wilde men natuurlijk graag, dat de vroegere leveranciers de agra rische producten hieven betrekken, die zij nog steeds in groote voorraad bezaten, doch men bedankte beleefd voor betaling in in dustrieele producten Zoo vond bijv. Nederland zijn afzetgebied van textielproducten in Indië bezet door Japan. Zoo ziet Oostenrijk zijn industrie sterven wegens de zelfstandigheidsverklaring van Hongarije en Tsecho-Slowakije. Zoo ziet Engeland allerwege vroegere cliënten zich zelf voorzien van het noodige. Nu roepen de Oostelijke staten van Europa om hulp omdat de landbouw kwijnt, die geen afzetgebied heeft. Doch hoe kan dat ook anders, ze weigeren immers zelf de betaling, die men zou kunnen geven, te aanvaarden. Vroegere afnemers, b.v. Duitschland, voor zien zelf in hun levensmiddelenbehoeften: een eventueel nieuwe oorlog mag niet weer verloren worden doordat men van honger omkomt De Engelsohe industrie kwijnt en eischt bescherming, de oude voorvechter van den vrijhandel wordt nu protectionist. Nederland ziet zich gedwongen zijn in dustrie en landbouw te handhaven tegen de moordende afzetconcurrentie van andere sta ten en dus den invoer te contingenteeren. Waar gaat het heen? Wat zal het einde van dit alles zijn? Zal de vroegere toestand terugkeeren? De vraag stellen, is haar beantwoorden: geen staat is hpreid. om met wat zooveel moeite is op gebouwd, weer prijs te geven. Men wil zelf maken wat men noodig heeft en nas wanneer dit zelf maken te veel moeite en kosten veroorzaakt is men bereid de levering er van aan het buitenland af te staan. Gelukkig zijn er landen, die elkaar in dit opzicht aardig aanvullen en de aanleiding om over een tolunie te spreken is er. Vorming van zulke statengroepen zal de inhoud van komende handelsverdragen zijn. Deze statengroepen vormen eigenlijk een tusschen periode van het één staat, geheel zelfstandig, zooals de 17e en 18e eeu' Zelfs onze moderne hoog ontwikkelde maatschappij schijnt niet ongestraft een ont- wikkelingsphase te kunnen overslaan. De internationale vrijhandel is verdwenen, met den eersten storm van wantrouwen, die over de wereld heen waaide. De wijzers der historieklok worden teruggedraaid en het vertrouwen moet weer van onderen af aan opgebouwd worden. Zal de toekomst ons, via dezen regionalen vrijhandel, weer terug voeren tot een ongestoorden internationalen vrijhandel? J. RIDDER. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ VOORJAARSVERGADERING HULP CENTRALE DE HOEKSCHE WAARD De voorjaarsvergadering van de Hulpcen trale „De Hoeksche Waard", zal D V. gehou den worden op Woensdag 13 April 's avonds 7 uur in de Chr. School te Klaaswaal. Na af doening der huishoudelijke zaken zal door het Tweede Kamerlid, den Heer J. Schouten van Rotterdam een rede worden gehouden over de Antirev. Gemeentepolitiek. Deze vergadering is toegankelijk voor alle leden der Antirev. Kiesvereenigingen in de Hoeksche Waard en alle meelevende Antirevolutionairen. Spreker en onderwerp waarborgen toch zeker dezen keer een trouwe opkomst. Gemengd Nieuws. DE COMMUNIST DR. KOCH NAAR HET BUITENLAND UITGEWEKEN Tegen den benachten communistischen propagandist en geneesheer Dr. Koeh is eenigen tijd geleden een klacht ingediend wegens overtreding van artikel 251bis. wet boek van strafrecht (het opwekken' van abortus). Naar aanleiding van deze klacht en het gevolgde onderzoek, schijnt de grond hier onder zijn voeten te warm te zijn geworden en heeft hij de wijk naar het buitenland genomen en wel in zoo'n korten tijd, dat de geneesheer, aan wien hij zijn practijk had verkocht, plotseling ontboden werd en toen zag. dat Koch reeds verdwenen was. Koch noemde zich als communistisch agita tor onder de boeren Simons. Zijn succes was zeer miniem, BRANDEN Te Sabbinge in de gemeente Wolphaartsdijk (Z.) ontstond brand in den winkel van P. van Strien. De bewoners lagen te tien uur 's avonds te bed, toen zy door glasgerinkel gewekt wer den. De winkel stond toen in lichter laaie. De drie kinderen, die op den zolder sliepen, kon den. in nachtgewaad, zich nog juist redden. De brandweer kon het woonhuis behouden, doch de winkel met inventaris brandde geheel uit. Ver zekering dekt de schade. Te Zuiowolde (Dr.) ging de boerderij van H. Huiskes in vlammen op. Ternauwernood werd een kind in de wieg gered. De geheele veestapel, vyf koeien, kwam in het vuur om- SCHIP IN NOOD Woensdagavond om 7 uur zyn de visschers uit de Lemmer, die waren uitgevaren om hulp te bieden aan een mastloos schip, dat op onge- ;eer 8 K.M. ten Noorden van Schokland, rond dreef, met dit schip in de haven van Schok land teruggekeerd. Het is gebleken te zijn een ijzeren zolderschuit, gemerkt 513. Er bevond zich niemand aan boord, doch aan dek werd een fiets aangetroffen, terwijl in de voorkajuit een gesloten koffer stond. Er stond eten op een tafel in de voorkajuit. Of er opvarenden aan boord waren kon niet worden uitgemaakt. By informatie te Amsterdam is komen vast te staan, dat de dekschui4 eigendom is van de firma C. Schipper, welke firma van den kapi tein van een sleepboot mededeeling heeft ont vangen, dat de zolderschuit was losgeraakt tydens de overtocht over de Zuiderzee en deze op het oogenblik onbemand was. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL B(j de Nederlandsche Dok My. te Amster dam is een arbeider, die in Oostzaan woont, door een zuurstofcylinder getroffen, die o viel. De man kreeg de cylinder op het hoofd as op slag dood VERDRONKEN Te Linschoten is het 3-jarig zoontje van S- te water geraakt en verdronken. ONDER EEN LIFTKOOI VERPLETTERD Maandagmiddag is er weer een ernstig on geluk gebeurd op de Staatsman Hendrik. De 18-jarige S. was werkzaim by een „neer braak", d.i een liftkoker,welke een lager ge legen myngang met een hoogere verbindt. Hy had juist de volle wagens op de kooi ge schoven en wilde, terwyl deze reeds omhoog getrokken werden, even onder op den liftvloer iets in orde brengen, maar op hetzelfde oogen blik haakte de lift aan den zywand van den koker en daarom liet de ophaalmacliinist de liftkooi weer dalen. S kreeg toen 't volle ge wicht van den koo' op zyn lichaam. Met ingedrukte borstkas en gebroken bcenen werd hy opgenomen en naar 't hospitaal in Heerlen vervoerd, waar hy Dinsdagmorgen is «verleden. DE VECHTPARTIJ BIJ ROOSENDAAL Omtren* de vechtpartij in café Luykx onder Hoeven vernemen wy nader, dat het onderzoek nog heeft geleid tot de arrestatie van twee personen, namelyk zekere M. M. uit Rucphen, Voornaamste Nieuws. (blz. t) De Viermogendhedenconferentie. Verkiezingsstrijd in Frankrijk begonnen. De stembusstrijd in Duitschland. Uitspraak roofoverval Schipluiden, (blz. 3) (blz. 5) De Eerste Kamer heeft de Defensie-hegroo» ting goedgekeurd. (blz. 9) Jaarvergadering Ned. Hei*v. predikanten» vereeniging. Jaarvergadering van de Ethische Vereen, Het bijblad LAND- EN TUINBOUW bevat o.m.: Moeiten in het pluimveebedrijf. Steun aan de tulpentrekkers. Jaaiwergadering Veilingvereenigingen, Waakt tegen bosch- en heidebranden. Praatuurtje. w.. zekere F- T. R., by genaamd Frans den Belg uit Antwerpen afkomstig en gevestigd te Eind hoven, die meermalen in deze streek ventte. Zy behoorden tot het groepje, dat, na café Meplefarm te hebben bezocht het café Luykx binnenkwamen. Deze beide personen zyn In het arrestanten- lokaal te Hoeven opgesloten. J. H. zou daaf ook worden ondergebracht. Hy is uit het zie kenhuis te Oudenbosch opgehaald. In het ar restantenlokaal te Bosschenhoofd bevinden zich N. H. en J. v. H. De vrouw van laatstge noemde, die eveneens was gearresteerd, ia weer op vrye voeten gesteld. Rechtzaken. OVERTREDING VAN DE VEEWET. De Vierde Kamer der arr. rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in het beroep, dat de veearts H. ter B. te Naarden had ingesteld tegen het vonnis van den kantonrechter te Hilversum, waarby hn veroordeeld werd tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens het brengen van gezond vee naar den quaran taine stal van de hofstede ,jOud Bussum", waarin zich vee bevond, dat aan mond- en klauwzeer lydende was. In hooger beroep eischte het O. M. een geld boete van honderd gulden, subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank veroordeelde den vee arts tot een geldboete van f 100 subs. 10 dagen hechteius. DEN HAAG HET VERMISTE MEISJE WASSENAAR AFGEZOCHT Van de zijdo der politie vernemen wij dat tot op lieden in verband met do ven* dwyning sinds 1 April, des ochtends vroeg, van de 18-jarige Els Hannesen geen posi- uef spoor is ontvangen. Systematisch worden alle plaatsen, waar het meisje wel placht te komen, onderzocht. Zoo zijn gistermiddag het terrein bij Waals- dorp en het gebied van Meyendell, in sa menwerking met de Wasscnaarsche politie nauwkeurig doorvocht met gobruikmaxin? van de hondenbrigade, onder leiding van een Haagsehen politie-inspccteur. Aanwijzingen omtrent het veerpontje bij „De Knip", waarover in een der ochteni- bladen mededoelingen zijn gedaan, worden van politiezijde niet belangrijker geacht dan verschillende andere medeedeelingen van prsonen, die mecnon. 't meisje, te oor* deelen naar portret of signalement te heb* ben gezien. ROTTERDAM UIT HET BAKKERSBEDRIJF TOCH CONFLICT? Gevolg gevende aan den opdracht v&n zijn ledenvergadering heeft het bestuur van de afd. Rotterdam van den zgn. modernen bakkersgezellenbond gistere vor>d met do personeelen van acht bakkeryen vergaderd. In de personeelsvergaderingen van de fir ma's Ulrich en Behle werd besloten om eventueel in staking te gaan, indien de werkgevers de crisis-korting van 1.50, die voor drie maanden zou gelden, niet intrek ken. Er zou bij deze firma's een ultimatum worden gesteld, dat binnen 24 uur af.oopt. Vrijdag zullen de personeelen van vijf andere bakkerijen vergaderen. Gelijk bekend hadden zoowel het hoofd bestuur als het afdeelinesbestuur van den zgn. modernen bakkersgezellenbond beslo ten de 1.50 crisiskorting te aanvaarden. N'u echter in de ledenvergadering tegen het ad vies vod het eigen bestuur in is bes.oten actie te voeren, schijnt men op partieeie sta kingen aan te sturen. Bij de fa. Ulrich cn Behle is het meerendeel van de personeelen modern georganiseerd en kan men dus den strijJ e.v. beginnen. De werkgevers staan echter, nu het collectief contract niet is door gegaan ook weer geheel vrij. Daarbij komt nog. dot belangrijke bakkerijen ongeorgani seerd zyn, zoodat nog niet té zeggen v«Jt, of het op een bakkereetaking uit zal loopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1