VERVOLG PAG. 2 lOO.OOO LECERF BLOEM KOOLPLANTEN van eigen teelt Goed afgehard, voor billijken prijs TE KOOP. W. DE ZEEUW J.Gzn. BARENDRECHT Telefoon 42 De ORIGINEELE „ldeal"spaden, Mestrieken en verdere Gereedschappen zijn steeds verkrijgbaar bij: M.WSLSCHUT Bzn. RIJSOORD TELEF. 149 Agentschap: „SIEMENS" en „SIMAR" GRONDFREEZEN De moeiten in het Pluimveebedrijf De N. P. F. stelt een aannemelijke steunmaatregel voor. De laatste steun van den kleinen landbouwer valt weg. Enkele maanden geleden werd door ons van een belanghebbende nog een schrijven ontvangen, waarin medegedeeld werd, dat het in de phiimveebedrljven op de Veluwe heel goed ging, dat de eierprijzen wel niet zoo hoog waren als anders omstreeks dien tijd, doch dat daartegenover ook de voeder- prijzen laag waren, zoodat er nog alle reden was om tevreden te zijn over de bedrijfs- uitkomsten. Maar sedert is het heel snel veranderd en ook thans is de toestand on houdbaar geworden, daar de eierprijzen daalden tot beneden ZYz ct., terwijl de voe- dernriizen niet de daling der eierprijzen in goede verhouding volgden De toestand is tamelijk onzeker, zoodat men dus nog met tot het koelen durft over gaan, omdat men niet weet of deze extra lage prijs van thans wel de laagste prijs zal zijn in de toekomst. Van uit Duitschland blijft nog steeds het verhoogde invoerrecht dreigen, terwijl men vreest dat dit ook zal geheven worden op de in Duitschland in de koelhuizen opgeslagen eieren. Waar bij komt, dat de deviezen in Duitschland weer mot 10 pet ingekrompen zijn en men voor nog grootere inkrimping vreest, zoodat dan de handel met Duitsch land wel haast onmogelijk wordt Verder meent men, dat Engeland met nieuwe maatregelen zal komen, waardoor in het a.s. najaar de invoer van koelhuiseieren □aar dat land ook beperkt zal worden. Te vreezen is het dus, dat de eierprijzen nog verder zullen dalen. Geen wonder, dat de pluimveehouders in zak en asch zitten en bij de slechte tijden, die ze thans reeds beleven voor nog slechter tijden vreezen. Vooral in Gelderland, waar de pluimvee teelt een belangrijk onderdeel van den land bouw is, een onderdeel, waarop, tot voor kort, het geheele bedrijf steunde, ondervindt men de zeer schadelijke gevolgen van de steeds dalende eierprijzen in hooge mate en dreigen vele nijvere en toch al met weinig inkomsten tevreden zijnde boertjes ten onder te gaan. Daarom hebben verschillende organisaties te Barneveld en omstreken, waar zooals men weet, het centrum van de pluimveehouderij in Nederland is gelegen aan den Minister een adres gezonden en een afschrift daarvan aan alle Kamerleden doen toekomen. Wij nemen het hier in zijn geheel over, met de daarbij gevoegde toelichting. „De besturen van landbouworganisaties in de gemeente Barneveld, tw. van de afdee- lingen Barneveld, Voorthuizen, Stroe en Garderen der Geld. Ov. Mij. van Landbouw en van de afdeelingen. Barneveld en Voort- huizen der Christelijke boeren- en tuinders- bond en van de Coöp. aankoopvereenigingen eu boerenleenbanken te Barneveld, Voorthui zen, Stroe, hebben, in vergadering bijeen, aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw geschreven: dat de pluimveeetelt in Gelderland een onaerdeel van den landbouw uitmaakt waar van de beteekenis niet onderschat mag wor den en de pijler was, waarop het landbouw- en veehoudersbedrijf der kleine zandboeren tot op heden nog steunde. dat door de voortdurende prijsdaling van 'de eieren ook het pluimveebedrijf thans ver lies oplevert, waarmede de laatste bron van inkomsten is verdwenen, dat als er geen verbetering in dezen toe stand komt, een groot gedeelte der landbou wers zich niet langer staande kan houden en dat vooral de kleine zandboer niet meer over de middelen zal beschikken om zijn loopende kosten te dekken enlin zijn levens onderhoud te voorzien, dat, wordt niet onverwijld ingegrepen, tal- looze kleine landbouwers binnenkort in aanmerking komen uit de steunkassen te worden onderhouden Redenen waarom de besturen met klem Verzoeken, disect maatregelen te nemen, waardoor: le de prijs der eieren niet beneden de 2Yz 3 cent. inzinkt; 2e. een kwantum eieren van tenminste 100.000.000 mot regee- ringssteunN in de koelhuizen wordt opge slagen, ingaande uiterlijk 15 April a.s.; 3e de invoer van eieren uit het buitenland wordt belemmerd". De bij dit adres gevoegde toelichting luidt als volgt: Het kan Uw Excellentie niet onbekend zijn dat de prijs van de melk gedaald is tot ver beneden kostprijs, terwijl de varkens met zware geldverliezen van de hand moeten worden gedaan. De eenige bron van inkomen voor den zandboer, klein landbouwer, was tot heden het pluimvee, doch nu de prijzen inzinken tot omstreeks 2 cent per stuk, (op de markt dag van 31 Maart te Barneveld werd gemid deld f 2.20 per 100 stuks betaald, alhoewel de bladen hooger cijfer aangeven, een tac tiek, welke veiling en markt steeds schijnen te volgen om iets hoogere prijzen voor den consument te kunnen rekenen), moge uit onderstaande kostprijs-bereke ning blijken dat er met verlies moet worden gewerkt. 500 kippen, opfokwaarde f 2 per stuk is f 1000.rente k h J 50. Huur, pacht of rente voor de benoo- digde grond 75- 10 sterfte is 50 kippen k f 2.— 100.— Afschrijving a 1.over 1 jaar van 450 kippen 450. Onderhoud, glas, carbolcum, teer, voergereedschap, stroo of kaf, frisch zand, enz. 75. Afschrijving op hokken, rasterwerk enz. 25.— Voederkosten van gemiddeld 475 kippen a 1 3 per kip per jaar ƒ1425.— HIJSCHT ELECTRISCH dubbelwerkends Demag-lier Onmisbaar v.Land-enTuinbouw- bedrijven. Vertegenwoordiger HERMANN SCHAEFER Wassenaarscheweg 34 DEN HAAG - Telefoon 14779 VOOR DEN BLOEMENTUIN 100 Gladiolen. le lil., 25 BcBonlnV (pracht kleurca). 5 Dahlla'a (pr. kl.), 50 Gcluksklave* (klavertje vier). 25 vaste Planten, 15 soorten ▼oor Snijbloemen, 50 Anemonen, BO Rano 50 Montbretln'8, 10 Konpache LclleX De geheele collectie voor slechts 2.50 5 IiClle'n en pInniw-U»cr gratia. H. BOTH - Bloemist Hillegom Totaal ƒ2200.— Opbrengst van gemiddeld 475 kip pen plm. 130 eieren per kip per jaar a 3 ct. is 61750 eieren a 3 cent ƒ1852.50 Verlies 347.50 Voor arbeidsloon is niets gerekend daar er toch reeds verlies wordt geboekt i een beeld te geven hoe belangrijk de pluimveeetelt voor het geheele staatshuis- houden is, hebben we buiten de directe be langen die er mee gemoeid zijn, alleen maar eens te becijferen, welke omvang alleen het vervoer van het voeder voor het pluimvee met zich brengt Nederland heeft minstens 15 millioen vol wassen hoenders, deze eten per jaar ieder plm. 35 kg. is 525 millioen kilo. We kunnen veilig aannemen dat elk jaar de helft van de pluimveestapel door jonge dieren vervangen wordt Elk jaar worden dus 7% millioen hennen gefokt De hen verorbert, voor ze legrijp is plan. 40 kg. vper (hierbij is ook het voer voor de afgeslachte haantjes inbegrepen), zoodat hiervoor weer 300 millioen kg. voeder be- noodigd is. Totaal per jaar dus 825 millioen kg. voeder of indien alles per spoor vervoerd werd 82.500 wagons van 10 ton, dat beteekent een dagelijksch transport van 5 lange goederen treinen van ruim 50 wagons. Is hiermede niet duidelijk gedemonstreerd dat de pluimveehouderij in ons land is uit gegroeid tot een volksbelang van den eersten rang? Hoeveel takken van bedrijf zijn hier aan niet verbonden, die alle belang hébben bij een rendabel pluimveebedrijf? Een catastrophe komt zeker indien niet spoedig wordt ingegrepen en gezien de be langrijkheid van dit bedrijf is steun alles zins te rechtvaardigen. Een voorstel als reeds ter kennis van Uwe Excellentie is gebracht en waarin wordt aangedrongen op opslag van een groot kwan tum eieren in de koelhuizen lijkt ook ons 'oorhands een goede oplossing, onder voor waarde, dat hiermede direct een aanvang wordt gemaakt Indien b.v. 100.000.000 eieren uit de markt Konden worden genomen in de eerstvolgen de maanden, als de aanvoer te groot is om direct te worden afgezet, en deze overproduc tie in dc koelhuizen werd opgeslagen tegen een minimumprijs van 2Yz of. 3 cent zou hiermede kunnen worden bereikt dat de ■ierprijs niet zoover inzinkt, dat de geheele pluimveeteelt er door ten gronde wordt ge- Deze maatregel zou met zich brengen dat Regeering zich garant stelde voor een bedrag van 3 k 4 millioen gulden, zonder nog direct van steun te spreken. Immers, alleen in het uiterste geval, indien deze lieren in het najaar niets meer waard zou- uen zijn, zou het volle bedrag er mede ge moeid zijn. Al zou dit het geval zijn dan zou deze maatregel toch hebben gediend om de kleine zandboer voor den ondergang te bewaren. Ongetwijfeld krimpt de pluimveestapel door de slechte toestand zeer geweldig in, zoodat mag worden aangenomen, dat in het najaar een eenigszins behoorlijke prijs voor de eieren te maken is, doch zoo lang kan de Kleine man het niet uitzingen, hem gaan reeds nu de middelen ontbreken om zijn kosten te dekken of zelfs in zijn levens onderhoud te voorzien. Alleen door onverwijld maatregelen te nemen kan een catastrophe voorkomen wor den. Indien de Regeering zou kunnen be sluiten om te beginnen met 15 April steun te verleenen aan hen, die eieren koelen en mits er zorg wordt gedragen, dat er groote i\\vantums buitenlandsche eieren het landsche product bijkans waardeloos maken, Kan worden voorkomen, dat een groote categorie van arbeidzame menschen, met weinig levensbehoeften genoodzaakt worden geheel op kosten van de gemeenschap te moeten leven. In aanmerking nemend hoe groot de pluim vee-industrie is en dat de productie in hoofd zaak bij den kleinen boer berust, blijkt hier wel uit hoe groot getal menschen bij een ondergang van dezen tak van bedrijf zijn getroffen. Niet sterk genoeg kan worden aangedron gen op spoedige hulp. Naar aanleiding van dit adres met de toelichting willen we h'er meteen mede- deelen, hoe de N. P. E. (de Nederlandsohe Federatie van Pluimveehoudersvereenigln- gen) zich de regeeringssteun Voorspelt. Ze gaat uit van de gedachte, dat do beste meth./de is het uit de markt nemen van een aantal eieren gedurende de maanden van groote productie (Maart tot en met Juni), indien de prijzen dalen tot 2Yz cent of lager per ei van 60 gram. Deze giarse zouden dan door de regeering moeten wor den opgeslagen in koelhuizen en wel tot een maximum van honderd millioen stuks, dus 6 millioen kg. netto. De uitvoering dacht de N. P. F. zich onge veer als volgt: .1 Ieder bij het Nederlandsch Eiercontröle Bureau ingeschreven exporteur zou 10 van zijn totalen uitvoer van het vorige jaar in de koelhuizen mogen plaatsen voor reke ning van de regeering tegen vastgestelde prijzen (in 1931 zijn 1095 millioen eieren geëxporteerd; 10 pet. hiervan maakt 109 millioen, doch doordat enkele exporteurs hun zaken beëindigd hebben zou 10 pet. op ongeveer 100 millioen eieren neerkomen). 2. De door de regeering te betalen prijs (eventueel in de verschillende verpakkin gen) wordt van te voren vastgesteld op 'basis, dat de producent 2V2 ct. per stuk krijgt voor eieren van 60/61 gram. 3. Uitbetaling door de regeering geschiedt nadat controle bij den opslag door contro leurs van het N. E. B. heeft plaats gehad. 4. De regeering zou moeten vaststellen of opslag voor eigen rekening door exporteurs, die ook voor rekening van de regeering koelen, al dan niet geoorloofd is. 5. De regeering sluit contracten met de koelinrichtingen in Nederland af voor het koelen der eieren. (Mocht het koelen in Nederland niet meer mogelijk zijn tegen scherp concurreerende prijzen, dan zou noodgedwongen opslag in het buitenland overwogen dienen te worden). 6. De verkoop voor de regeering zal des- gewenscht geschieden door 2 commissies, n.l. één uit de coöperaties voor de eieren, die door de coöperaties zijn geleverd; één uit den handel voor de eieren, die door den handel zijn geleverd. 7. Een eventueele winst zal door de re geering aangewend worden in het belang van de pluimveehouderij. De eieren, die opgeslagen worden in koel huizen bij een prijs van 2Yz cent aan den producent, kosten in het najaar ten hoogste "1 cent, emballage, transportkosten, koel- Ioon, renteverlies enz. inbegrepen. Indien de eieren in den herfst niets zouden opbrengen zou 3Yz millioen gulden verloren zijn, meer kan het nooit worden, doch dat levensmid delen waardeloos zouden worden, moet toch uitgesloten worden geacht. De Pluimveehouderij wordt reeds inge krompen, dit blijkt o.a, uit den geringen verkoop van eendagskuikens. Bovendien zijn indien de regeering tot een en ander niet zou willen overgaan de bij de N. P. F. aangesloten handelsinstel* lingen bereid, het risico van het koelen der 100 millioen eieren te dragen, mits de regee ring dan bereid is, per 100 gekoelde eieren f 1.50 te vergoeden (dus in totaal in maxima f 1.5 millioen), waar tegenover genoemde instellingen zich dan zullen verplichten, om gedurende MaartJuni 2Yz ct. per aan haar geleverd ei van 60—61 gram te zullen uit betalen, onvoorziene gebeurtenissen voorbe houden. Het komt ons voor, dat dit voorstel van de N. P. F., een instelling, die meer dan 90.000 leden omvat in de bij haar aange sloten organisaties, zéér ernstige ovenveging verdient En danop zeer korten termijn. Laat nu eens spoed betracht worden. Dui zenden niet kapitaalkrachtige belanghebben den wachten er op met de vrees in het hart. dat als niet tijdig hulp geboden wordt men de moeizame gang naar het armbestuur moet doen. Dat móet voorkomen en het kén komen worden. ^erbeterde melkwinning en stalinrichting De Commissie voor verbetering van melk wanning, en stalinrichting in Gelderland, (sub-commissie voor de melkwinming), schrijft ons: De Commissie voor verbetering van melk winning en stalinrichting in Gelderland besprak in haar laatste vergadering haar werkprogramma in verband met de moei lijke tijdsomstandigheden en concludeerde, dat onverminderd op den ingeslagen weg moest worden voortgegaan. Wat het melken betreft, is dat een arbeid, die zich minstens twee keer per dag her haalt, terwijl de wijze waarop dat melken wordt toegepast, idie uitkomsten van het melkerijbedrijf belangrijk beïnvloedt. Het melken, zooals dat gefleerd wordt op de melkcursussen, vereenigt in zich goed en zindelijk melken en iwraagt geen extra kosten. De voordeelen er van zijn: meer, vettere en zuivere melk, weinig of geen last van verkeerde uiers en zeere spenen, terwijl het melken op deze wijze een prettiger arbeid wordt. Het melken wordt dan tot in hooge graad van volkomenheid opgevoerd en het is in het belang van de veehouders zich door be langstelling en oefening de techniek var melken volgen® de melkcursussen eigen te maken. Onze commissie verleent weer gaarne haar volle medewerking door het volgende: 1. Opleiding van voormelkers: De aanmel ding hiervoor kan ten alle tijde bij onder- geteekende geschieden; 2. Bezoeken en bevorderen van melkcur sussen. De commissie ontvangt gaarne mede- deeling waar en wanneer deze cursussen in den volgenden zomer zullen worden gehou- 3. Het organiseeren van het Geldersch melkexamen in de maanden Mei en Juni. Hieraan kunnen, zooals bekend zal zijn, deel nemen de leerlingen van de melkcursussen, welke in 1931 of eerder werden gehouden. De aanmelding voor dit examen dient bij voorkeur te geschieden door tusschenkomst van de zuivelfabrieken of vereenigingen, wel ke de cursussen organiseerden. De opgave van het aantal deelnemers verwacht de com missie gaarne vóór 1 Mei a,s. Deze examens zullen in verschillende dce- len van de provincie, waar een geschikte ge legenheid kan worden gevonden, worden ge houden. Namens de Commissie, de secretaris, A. HYLKEMA, Rijkszuivelconsulent voor Gelderland CONTRACTPRIJS CICHOREI Men schrijft ons uit Flakkee: Op Goe ree-O verf lak kee worden contracten afgesloten van cichoreiwortelen der a.s. campagne. De prijs bedraagt f 910 per UW W.X&&&C rgg l/aasexport naar Duitschland Onze kaasexport naar Duitschland neemt af, die uit andere landen neemt toe. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Lovink, omtrent onze kaasinvoer in Duitsch land en het achterstellen van ons land bij het verstrekken van deviezen, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken o.m. geantwoord, dat hem van achterstelling van Nederlandsche invoer van kaas bij die van andere landen niets bekend is. Ter toelich ting wordt het volgende medegedeeld: De toekenning van deviezen voor den ivoer geschiedt volgens vaste regels. Als uitgangspunt is de maandelijksche invoer over 1930 en daarvan als grondbedirag, in verband met de geringere koopkracht en prijsdaling, 50 pet. genomen. Van dit grond bedrag wordt 't percentage deviezen maan delijks vastgesteld. In Januari en Februari bedroeg dit 75 pet., voor Maart 65 pet., voor April is het vastgesteld op 55 pet. Deze ver lagingen werden door de Duitsche regee ring noodzakelijk geacht in verband met de goud- en deviezendekking van de Rijks bank. De importeurs, die de deviezen toegewe- :n krijgen, kunnen daarover, voor zoover het hun zaken betreft-, vrij beschikken. Als oorzaak van de toeneming van de kaasinvoer niet uit Nederland moet de ge ringere koopkracht van het Duitsche volk en de meer billijke prijzen van de kaas uit andere landen worden genoemd. Zoo betreft de toeneming van den invoer uit Italië uitsluitend zachte kaassoorten, 'aarvan die gemiddelde prijs volgens boven genoemde berekening slechts 58 Pf. per k.g. heeft bedragen; de invoer van harde kaas uit Italië is zelfs achteruitgegaan. De in voer uit Tsjecho-Slowakije, Finland en Polen geldt nagenoeg uitsluitend 't artikel quark (wrongel) uit ondermelk. De harde kaas uit Finland en gedeeltelijk ook uit Lithauen wordt veelal onder den naam „Schweizer Kase" op de Duitsche markt gebracht Dat deze landen hun aandeel in den invoer van dit artikel nog eenigszins hebben weten uit te breiden, moet worden toegeschreven aan de buitengewoon lage prijzen, waarvoor het werd nan geboden; een vergelijking van de gemiddelde prijzen der Zwitsersche harde kaas met die der Fin- sche en Lithausche bewijst dit duidelijk. De Oostenrijksche kaas behoort tot de fijnere kaassoorten (veelal zgn. Halb-Emmentaler) welke eveneens tegen zeer concurreerende prijzen wordt verkocht. De Noorsche kaas heeft het model van de Nederlandsche Gouda-kaas en doet deze als zoodanig ook concurrentie aan. Volgens mededeeling van te Berlijn gevestigde kaashandelaren, zou die Noorsche kaas een vetgehalte van 45 en meer hebben. Vergelijkt men nu den ge middelden prijs der Noorsche kaas met dien der Nederlandsche (waarin alle vetsoorten zijn begrepen), dan wordt het duidelijk.dat ook hier de prijs de eenige rede is van den toenemenden invoer van Noorsche kaas. G' roep Veilingvereenlging uit den Nederlandschen Tuinbouwraad Algemeene vergadering. Heden is te Utrecht de Algemeene Verga dering gehouden, van den Groep Veilingver- eenigingen in Nederland, vereenigd in den Ned. Tuinbouwraad. Om 11 uur werd de ver gadering. die in het Jaarbeursgebouw werd gehouden geopend door den Voorzitter van het Centraal Bureau voor Veilingen, den heer F. V. V a 1 s t a r uit Naaldwijk. Spr. heette welkom den vertegenwoordiger van de Regeering, voorts vertegenwoordigers van den handel en verschillende andleren. In zijn openingsrede, zeide de heer Val star dat de tuinbouw het zeer hoog op prijs stelt, dat H.M. de Koningin heeft geteond mede te gevoelen met den geweldigen econo- mischen storm, die ook deze tak van het Nederlandsche bedrijf schudt. Diep is de indruk die Haar daad heeft ge maakt, en groot is het vertrouwen van fin Nederlandschen tuinbouw in de mededee- Hng der Vorstin, dat zooveel als in Haar vermogen is, en ook zoo spoedig mogelijk de helpende hand zal worden geboden. Aan den gunstigen bloei van den Ned. tuinbouw is door den algemeene nood waarin de geheele wereld verkeert een einde gemaakt Het kraakt in de goede en hechte bedrijven, ve len van ons zijn aan ondersteuning toe en verkeeren in broodsgebrek. De grove tuinbouw en vollegrondscultuur is het eerste en het zwaarste getroffen op dit oogenblik. Maar ook de intensieve tuin bouwbedrijven, de trots van den vaderland- schen tuinbouw, hebben de eerste stooten gekregen, en het aantal vermenigvuldigt steeds. Wij mogen ons echter door déze moeilijk heden niet laten ontmoedigen, doch hebben den weg te zoeken om ons er door heen te slaan. Het zijn vooral die- land- en tuinbouwpro ducten waartegen het buitenland zijn maat regelen neemt, en die het herstel van den tuinbouw tegen houden in de naaste toe komst. Zonder steun kan de tuinbouw zich niet staande houden. Hoe die steun kan worden verleend, is een uiterst moeilijke vraag, waaraan het Groepsbestuur zijn volle aan dacht schenkt. Niet uit het oog mag worden verloren, dat alleen instand kan worden gehouden wat inderdaad reden van bestaan heeft. Er be hoeft niet aan te worden getwijfeld, dat de Overheid bereid is om steun te verleenen, indien zij van de noodzakelijkheid en nut tigheid hiervan kan worden overtuigd. De tuinen zijn geen fabrieken, die gesloten kunnen worden om betere tijden af te wachten. Dit zou de vernietiging van den tuinbouw beteekenen. De teelt van grove gewassen op landbouw- land .waardoor de nood van den tuinbouw is verhoogd, zal niet kunnen worden ge steund. De klacht dat do Regeering wel de landbouw, doch niet de tuinbouw steunt, is onbillijk, omdat de crisis zich in den akker bouw veel eerder heeft doen gevoelen. Hierop maakt Noord-Holland een uitzon dering en het is te betreuren, dat niet tijdi- ger is geholpen. Spr. betreurde het, dat nog steeds de verlaging van spoorwegtarieven niet is gekomen. Het Groepsbestuur zal in samenwerking met de drie Landbouwori nisaties het vraagstuk van steun aan d tuinbouw volle aandacht schenken. Het herstel van den tuinbouw is echter alleen mogelijk, door verlaging van de tariefmuren, waarvoor echter de uitricht^ Biöt tg> H. VAHNOORTWz. lfnnr Zwijndrecht bloemkool, roode- en wit. gr. en gele savoye, kropsla tfkoolplu nten, pootaard. C. ARKENBOUT ZAADTEELT ZAADHANDEL BRUÏNELAAN 52 HOOTAARUAPPKIiRN i. 7—i OKNTKNI ZWIJNDRECHT (TELEFOON 5493) POOTAARDAPPELEN SOUVENIR Bravo m.(oeder) Energie v.(ader) GEKWEEKT in 1926 (Zaailing 27100) SOUVENIR de Bravo der toekomst 1931/1932 in den handel SOUVENIR (het nlerwste kweckproduct) We hebben nog af te geven: ORIGINEELS ROODE STAR, EIGENHEIMER en IDEAAL, PRESENT. EERSTELING, BINTJE, INDUSTRIE, ALPHA, FRISO, ERDGOLD, JUBI LEUM, TRIUMF en ALBION, goedgekeurd klasse A. B. oi C. VRAAGT PRIJSLIJST en BESCHRIJVING Aardappelkweekerij v.h. G. VEENHUIZEN, SAPPEMEER, Telefoon 248 H.H. LANDBOUWERS en VEEHOUDERS! Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor hef leveren van IJzeren Hooi- of Stroobergen, ijzeren Roeden, ijzeren Kap, men op vlugg a dalen door vi ZEER SOLIDE - BILLIJKE PRIJZEïC Bewijzen van tevredenheid voorhanden «chi H. HARING, Telefoon 128, BOSKOOP DE TWEE VEREENIGDEN VAN 1891 RUNDVEE- EN PAARDENVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM ROKIN No. 84 Vraagt tegen ruime belooning Solide Actieve Hoofd - Agenten DE TWEE VEREENIGDEN is DE Maatschappij welke tegen VASTE Premier! op de meest voordeelige voorwaarden het risico dekt van riekte, ongevallen en sterfte van PAARDEN EN RUNDEREN zijn. Met klem drong spr. aan, dat onze Regeering zich, vooral wat de export naar Duitschland betreft, op de bres stelt. Indien de Regeering niet met kracht voor deze belangen opkomt, zal in de toekomst ook onze export naar Engeland verloren gaan. Actieve handelspolitiek is noodig, uit zelfbehoud. De tuinbouw staat op een moei lijke tweesprong; de strijd zal zwaar zijn. doch is niet hopeloos. Wat men ons niet rooven kan is onze gunstige ligging, vrucht baren bodem hechte organisatie en vertrou wen op God. Zelf moeten we de hand aan den ploeg slaan, en de roep om regeeringshulp niet overwegend worden. STEUN AAN DE VEEHOUDERIJ Menggebod voor margarine? Naar het Al gem. Handelsblad meent te moeten conclucleeren uit verschillende mede- deelingen enz. zal het wetsontwerp tot steun aan de veehouderij, dat naar wij gisteren mededeelden het Departement heeft verlaten neerkomen op een menggebod voor marga rine, zoodat er na aanneming slechts na tuurboter en melange te verkrijgen zal zijn. In hoeverre die conclusie juist is weten we niet, we geven zc alleen weer zools bo vengenoemd blad ze heeft getrokken. MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau. Voerartikelen De stemming voor mais bleef tamelijk prijs houdend, zoowel voor den ouden als voor den nieuwen oogst Er zit thans een tamelijk ver schil in pr(js voor spoedig leverbare mais en voor de zomerleveringen. Eind der week kwa men opnieuw pessimistische berichten uit Ar gentinië en als gevolg daaraan verhoogde vraagprijzen der verschepers. De omzet blijft in ons land nog bevredigend, doch men ver wacht een teruggang cip de volgende maanden, nu de prijzen van alle producten hier nog zoo slecht blijven. Gerst is en blijft vast en te schaarsch aange boden, zelfs voor de verminderde vraag, zoo dat voor spoedige waar groote premies wor den betaald. Haver zonder groote belangstel ling, doch vast. Rogge vast doordat Duitsch land de rogge voor menschelijk voedsel ge bruikt en z*n prijspolitiek daarnaar richt. Voer tarwe vrijwel onveranderd. De markt voor lijnkoeken is kalmer gestemd De prijzen zijn weer ietc lager, zoowel voor Amerikaansche- als voor inlandsche lijnkoeken. Cocos- en grondnotenkoek zijn voor directe levering schaarsch en prijshoudend. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. April heeft goed ingezet. Het schrale, droge weer van zoo vele weken heeft plaats moeten maken voor gure natte Aprildagen, die we volgens het oude rijmpje: „April, guur en nat, geeft ko ren in 't vat", ju ..c moeten hebben voor onze granen. Voor stikstofgebrv Jt is het al even zeer goed, dat het is gaan regenen, aangezien we van sommige zijden klachten kregen, dat d« uitgestrooide ammoniak werkeloos op de ak kers bleef liggen. Vroeger gebruikte men vooi de granen meest salpeterstikstof, chili, in la tere jaren ook kalksalpeter, doch de spotgoed- koope ammoniakprijzen hebben alle oude bruiken ter zijde gezet en de landbouw e, bruikt dit jaar ammoniak overal. Men hoort niet meer van zure gronden, men kykt niel meer naar de voorkeur van bepaalde gewassen voor ammoniak- of salpeter stikstof, men vraagt niet meer of weersom standigheden snelwerkende stikstof wensche- lyk maken, men geeft eenvoudig de goedkoop- ste stikstof en dat is de zwavelzure ammoniak. Doch daaraan geeft men ruime hoeveelheden; belangrijk meer stikstof dan het vorige zal er gebruikt worden. Als men het uitrekent in tonnen zuivere stikstof, schatten wij de too name tegenover bet voorgaande jaar op vijftig procent Wellicht brengt het pas begonnen kwarta: nog een wijziging in de verhouding der ve: schillende soorten stikstof en krijgen de chil en kalksalpeter alsnog een betere beurt. Over de eerste negen maanden van dit sei zoen had de zwavelzure ammoniak ruim 65 pet, van alle stikstof meststoffen voor zijn rekening genomen, in zuivere stikstof omgerekend i 70 pet. Dat de meststoffen, die beide vormen i stof bevatten, zooals kalkammonsalpetar leuna-ammonsal peter, niet meer genomen den, is eenvoudig een kwestie van prijs. D< kalkammonsalpeter daalde onder invloed vai concurreerende meststoffen in belangrykl mate. Wellicht dat dit den omzet in de komei de maanden nog ten goede komt. Kalkstikstof heeft zijn beste dagen gehad straks nog iets voor de haveronkraiden, in ell geval was de omzet best te noeme T h o m a s m e e 1. Het seizoen i. Er gaat vrijwel niets meer om. De fabrikant zijn alle vry pessimistisch gestemd, wat de t verwachten hoeveelheden betreft en houden pry zen aan den vasten kant. Duitschland voorloopig nog niet aan de markt. Toch men wel over eenige weken een beperkte hoe n veelheid beschikbaar stellen voor leverini April, Mei en Juni, wellicht ook Juli. De nieuwe pry zen hebben van de zijde de verbruikers nog vrijwel geen belangstellini ondervonden. En of nu deze prijzen 9 cent o 10 cent franco overslagplaats bedragen, ei feit is het, dat het tegenwoordige pry snivel zeer aanmerkelijk dat van vóór beneden dt oorlog ligt, ondanks het feit, dat het een afval of liever bijproduct is van de staalfabrickei wier productie, vooral in de laatste jaren, aai merkelijk is ingekrompen. Voor directe behoefte kunnen wagonladin gen uit Duitschland worden betrokken. Superfosfaat. De markt van superfoi faat is nog weer vaster. Er is in België no een kleine hoeveelheid te koop, zoowel eerste hands als tweedehands. Er komt ook weel eenige meerdere belangstelling van verbrui kerszyde, let d Ma, dl, ipou j top Nu

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12