WOENSDAG 6 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE CONFERENTIE VAN VIER Parijs blij met het resultaat der voorconferentie BULGARIJE UITGESLOTEN Van een afzonderlijk Fransch-Engelsch optreden om economische orde te stichten in de Donaustaten kan geen sprake zijn zoo is der lange Rede kurze Sinn van de ge meenschappelijke verklaring, die na de .voorbesprekingen te Londen is gepubliceerd. Als is te voren door Frankrijk beslist aange stuurd op dit afzonderlijk optreden, waarbij vrees voor Duitscho en Italiaansche tegen werking aan den dag trad thans, nu het Londensche communiqué geheel tegengestel de opvattingen blijkt te huldigen, valt het op, dat de Parijsche pers toch zeer tevereden op, dat de aPrijscbe pers toch zeer tevreden is met het te Londen bereikte resultaat Het verschijnsel is. wel merkwaardig, dat de pessimistische stemming van de Fran- sche bladen zoo plotseling is omgeslagen in een optimistische. Het lijkt werkelijk wel alsof het Fransche doel reeds is bereikt, terwijl daar toch lang geen sprake van kan zijn, omdat er, ten eerste, volgens het communiqué, geen be slissingen zijn gevallen, maar er ook, ten tweede, niets komen zal van het herstel van de entente cordiale, die Tardieu den laat- eten tijd voor oogen had. Men is te Parijs al blij met een voorloopige overeenstemming over de op de vtermogend- hedenconförentie te volgen gedragslijn en over het gevoelen, dat men koestert, dat de Engelsch-Fransche betrekkingen in langen tijd niet zoo goed geweest zijn als op het oogenblik. Wat dat laatste betreft, zijn de Franschen inderdaad niet verwend, daar zij zich door hun egoïstische houding vrijwel geïsoleerd hebben. Dat er werkelijk een meer dan gewone vriendschappelijke verhouding tusschen Frankrijk en Engeland in verband met het Donauvraagstuk bestaat wordt door de Engelsche pers bevestigd, al waarschuwt een enkel blad, de Daily Express, in dit verband tegen steun aan Frankrijk met het doel de Duitschers „in te maken". De Engelsche Ibladen zijn over het algemeen zeer in hun nopjes over de gebleken overeenstemming en verwachten zelfs, dat, dank zij de voorbe sprekingen, de viermogendhedenconferentie binnen 36 uren reeds een beslissing zal nie- Wellicht is dit de zaak te gemakkelijk voor gesteld, want Duitschland en Italië zullen, zooals Mac Donald heeft vermoed, deze zaak wel uit een anderen gezichtshoek zien en men moet niet vergeten, dat als de vier mo gendheden het eens kunnen worden, de vijf Donaustaten zelf aan de beurt komen, al met hun afzonderlijke belangen. En dajn spreken wij nog niet van de bezwaren van Polen en Bulgarije, die nog altijd buiten de diploma tieke voorbehandeling worden gehouden, ter wijl de laatste dagen ook over de speciale Zwitsereche belangen bij de vorming van een Donaufediexatie wordt geschreven. Bulgarije's uitsluiting van de besprekingen jaagt nogal wat stof op. De eerst onnaspeur lijke redenen, die de Fransohe politici ertoe hebben geleid dezen Donaustaat buiten hun plan te houden beginnen nu bekend te wor den. Engeland stond op de conferentie, zoo schrijft de diplomatieke medewerker van de ,jDaily Telegraph", tegenover deze zaak vol komen onpartijdig, doch de Fransche dele gatie heeft zich tegen het opnemen van Bul garije verzet, aangezien het een agrarisch land is, dat door zijn toetreding het reeds bestaande overwicht der agrarische staten pog zou vergrooten. Bovendien zouden de Franschen, volgens 'dezen schrijver, ook nog politieke motieven hebben. Het aantal staten toch, dat niet on der Franschen invloed staat, zou bij het toe treden van Bulgarije tesamen met Oosten rijk en Hongarije, het aantal aan het Donau- systeem deelnemende staten, dat wèl onder Franschen invloed staat, evenaren. Vermoedelijk zullen de Franschen er wed voor oppassen om dat laatste toe te stemmen Dooh daarom kan het toch wel juist zijn. Vanmiddag begint de Viermogendheden conferentie. Wij wenschen haar een volledig succes, om dat van haar slagen zeer veel afhangt voor de economische saneering van Europa. Een leening van 1 milliard francs? In de „Liberie" deelt Bainville mede, dat Frankrijk een groote conversieleening ten behoeve van de Donaustaten voorgesteld heeft Deze leening moet de Donaustaten in staat stellen, hun financiën op groote schaal to reorganiseeren. Wat het bedrag der lee ning betreft, wordt vrij algemeen de som van 1 milliard francs genoemd. Indien aan Oostenrijk een leening wordt verstrekt, zal dit geschieden op voorwaarde, dat opnieuw een financieele controle wordt ingesteld. Het Is echter de vraag, of Oosten rijk bereid is, zich aan een dergelijke con trole te onderwerpen en of Duitschland zijn goedkouring daartoe zal geven. De beslissing daarover is in de eerstvolgende dagen te ver wachten. De „Parls-Soir" meent, dat het te Londen gedane Fransche voorstel hierop neerkomt de Donaulanden uit te noodigen tot een confe rentie zonder deelneming van de groote mo gendheden. Indien het zou gelukken, de Do naulandcn tot overeenstemming te brengen, zouden do vertegenwoordigers der groote mogendheden opnieuw bijeenkomen om hun belangen in overeenstemming te brengen met de voorstellen der Donaulanden. Brünlng en de Londensche be sprekingen. De besprekingen tusschen rijkskanselier dr Brüning en Maandagavond te Karlsruhe aangekomen leden dor Duitsche delegatie ter Londensche Donauconforentie hebben Dins dagmorgen plaats gehad ten huize yan den DE HUISZOEKINGEN BIJ DE NAZI'S ONTHULLINGEN VAN SEVERING ERNSTIGE BESCHULDIGINGEN De Pruisische minister van binnenland- sche zaken, Severing, publiceert een mede- deeling over het bij de huiszoekingen in de gebouwen der nazi's in beslag genomen ma teriaal. De nationaal-socialisten, zoo heet het in deze mededeeling, ontwikkelen volgens uni forme richtlijnen in hun z.g. berichtendienst Het zwaartepunt van deze actie ligt bij de z.g. „verslaggevers I c" der gouwstormtroe pen. Volgens een bevel van deze afdeeling I c der gouwtroep Oostmark te Frankfurt aan de Oder van 2 Februari j.l. moet zich de be richtendienst over „iedere werkzaamheid van bevriende of sympathiseerende vereenigin- gen en over de werkzaamheid van den staat eii al zijn organen, zooals de regeering, de politie, de rijksweer alsmede de actie der tegenstanders" uitstrekken. Hierbij speelt de bespionneering der politie, n.l. der schupo's, een hoofdrol. In Berlijn, Keulen, Essen, Wup pertal, Altona en andere steden zijn bijv. nauwkeurige en gedetailleerde rapporten over sterkte, organisatie, uitrusting en bewa pening der politie, over namen, adressen en politieke richting van officieren en beambten der politie, ook van de politieke politie, ge vonden. Door het centrale partijbureau wordt maan delijks de „Nachricbtendienst" in verschil lende afleveringen, bijv. „informatie over de Duitsche communistische partij" of „infor mutie over het systeem der tegenstanders" uitgegeven. Bovendien werden verschillende documen ten gevonden, welke bewijzen, dat ook naar communistisch voorbeeld ondexmijningswerk wordt verricht O. m. is een te Berlijn verspreid, aan de Berlijnsche Schutzpolizei gericht pamflet ge vonden waarin o. m. staat: „Geen gummi knuppel mag een nationaal-socialist treffen, geen pistoolschot voor de met ons strijdende S. A.". Dit vlugschrift is onderteekend: „De nationaal-socialistische politiebeambten te Berlijn". In een te Hannover gevonden notitie over het verloop van een leidersconferentie wer den als aan de centrale te melden gegevens genoemd: spoorwegbewaking, pantsertreinen, •adio-installaties der spoorwegen, telefoon verbindingen der posterijen, vliegvelden, rivierovergangen over Elbe en Weser. Als „middelen" worden in een te Hannover ge vonden rapport opgesomd: auto's, postdui ven, telefoon, radio, enz. Reeds geruimen tijd geleden is vastgesteld, dat zich over het geheele rijk een relais dienst uitstrekt, welke het contact met alle belangrijke centrale's moet verzekeren. Over de fabricage en het gebruik van korte golf- zenders zijn verschillende bizonderheden be kend geworden. Opmerkelijk is, dat kort voor den eersten stembusgang van de verkiezing van den rijkspresident nog feen reeks nieuwe verordeningen zijn uitgevaardigd, o. a. betreffende kleeding en voeding der stormtroepen en het gereed maken van massakwartieren. Voor den verkiezingsdag was het volgende oorgeschreven: de stormtroepen hebben zich den 13en Maart 1932 als volgt uit te rusten /oeding voor twee dagen, behoorlijk schoei sel, uniform (feilloos in orde), ransel (de ken), handdoek, zeep enz. Den 12en Maart heeft de politie te Berlijn een map in handen gekregen, waarin o. a. de schriftelijke orders van twee leden der stormtroepen gevonden werden, welke als volgt luiden: Ik verplicht mij, over don dienst op 12 Maart 1932 tegenover iedereen het stilzwijgen te bewaren en den dienst niet te verraden. Bij de huiszoeking in een nationaal-socia listisch bureau den 17en Maart te Berlijn werden schetsen gevonden over de legering van spoorbewakingstroepen op het emplace ment van het Postdammer goederenstation. Hoogst belangrijk is tenslotte nog de vondst van een plan betreffende de militaire bezet ting van de gaswa terlei ding en electriciteits- bedrijven van de stad Wiesbaden. Al deze voorbereidingen welke met bijzon deren nadruk juist eenige weken voor de Rijkspresidentsverkiezingen werden bevolen, verkrijgen haar bijzondere en verhoogde be- teekenis, indien men ze beschouwt in ver band met de te Goettingen gevonden instruc tie en indien men verder de in dit decreet nader omschreven beteekenis der drie alarm-perioden nagaat, Alarmbevel A: direct verhoogde aan dacht, alles binnenblijven, bevelen afwach ten; alarmbevel B: direct samentrekken der troepen; Alarmbevel C: direct mobiliseeren. C vereischt volledige bepakking, lijftocht voor minstens drie dagen. Den vertegenwoordigers van de pers wees minister Severing erop, dat het thans gepu bliceerde materiaal slechts een gedeelte is van wat bij de huiszoekingen in de gebou wen der nazi's gevonden is. Severing wees er verder op, dat een ge deelte van het in beslag genomen materiaal aan den procureur-generaal is overhandigd en wegens de wettelijke bepalingen in zake landverraad niet gepubliceerd mag worden. Hij verklaarde bovendien, dat hij thans de vraag, wat er op grond van het materiaal nog gebeuren kan, nog niet kan beantwoor den. Wij zullen echter, zeide hij, de conclu sie trekken. Het kan niet worden geduld, dat onder den dekmantel van politieke opvoe ding particuliere legers gevormd worden, die een binnenlandsch politiek gevaar zijn en een buitenlandsch politiek gevaar dreigen to worden. De minister besloot met te zeggen, dat het met het gemoedelijke bestaan der storm- afdeelingen en beschermingspatrouilles voor bij is. In deze opvatting staat de Pruisische regeering niet alleen, doch wordt zij ge steund door de regeeringen van Beieren. Wurtemberg, Saksen, Baden en Hessen en nog eenige andere. vroegeren gezant van Baden te Berlijn, dr. Honold, wiens gast de rijkskanselier is ge weest tijdens zijn verblijf te Karlsruhe. Betreffende de besprekingen wordt een zeer streng stilzwijgen bewaard. Zij duurden drie uren. De leden der delegatie hebben Karlsruhe per Rheingold-express om half één verlaten. Zij begeven zich rechtstreeks naar Londen, Rijksminister Groener heeft Dinsdag een bespreking gehad met vertegenwoordigers dor landsregeeringen waarbij eenige belang rijke kwesties van binnenlandsch politieken aard aan de orde zijn geweest. Aan de be spreking werd o.m. deelgenomen door den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken. Severing. De bespreking zou betrek king hebben gehad op het materiaal, dat door de Pruisische politie hij de N.S.D.A.P. is in beslag genomen. Protesten van de nat.-soclalisten Namens de rijkslciding van de N.S.D.A.P. heeft Dr. Frank II telegrammen gezonden aan den rijkspresident, °den rijksminister van binnenlandsche zaken en den advocaat- generaal. In het telegram aan dm rijkspre- siidient wordt geprotesteerd tegen de „ver nedering van de N.S.D.A.P.", die in het venvijt gezien moet worden, dat het in Pruisen in beslag genomen materiaal aan wijzingen geeft van hoog- en landverraad door nat. socialistische leiders. In het telegram aan den rijksminister vian binnenlandsche zaken woildrt. verzocht de sluiting van het Bruine Huis te Berlijn op te heffen. Op grond van een tegen hem uitgevaar digd arrestatie-Lnvel is te Keulen de nat socialistische propagandaleider Toni Wili- keln Kemper (Keulen) in hechtenis ge- Gisteren is te Hannover onder groote op winding, maar zonder dat het tot inciden ten kwam, een nationaal-socialistisohe vergadering, waar o.a. generaal Litmann het woord zou voeren door de politie ont bonden wegens de beleedagende uitlating van een der sprekers aan het adres van Brüning. HET PROCES TE MOSKOU STERN EN WASSILJEF BEKENNEN Bij cïe voortzetting van het verhoor in het proces tegen Stem en Wassiljef te Moskou bekende Stem, dat hij schuldig was aan den aanslag op den Duitschen ambassadeur in Moskou, von Dirksen, waarbij de legatie-se cretaris von Twardowski werd gewond. Stern ontkende echter, dat derden hem tot den aan slag hadden opgezet. Hij had geheel uit eigen initiatief gehandeld. Ook Wassiljef erkende, dat hij schuldig was. doch verklaarde dat zijn bekentenis in de akte van beschuldiging verkeerd geinter pre teer d was. De openbare aanklager Krylenko wees op de tegenstrijdigheid tusschen de akte van beschuldiging en de verklaringen van de beklaagden. Op zijn vraag, welke verklarin gen de juiste waren, antwoordden de beklaag den, dat hun mededeelingen voor de recht bank de waarheid weergaven Het gerucht gaat, dat de Poolsche gezant bij Litwinoff -ci.erp geprotesteerd heeft te gen de geruchten, hls zou het Poolsche ge zantschap bij dezen aanslag een rol hebben Hedenmorgen zijn naar gemeld wordt de klaagden Stern en Wassiljef ter dood ver- oorideeld. IERLAND'S ANTWOORD Naar Londen verzonden Het antwoord van den Ierschen vrijstaat op de Britsche nota is per post naar Londen ver zonden. Er wordt opnieuw in gezegd, dat naar de meening van de regeering van den Ierschen vrijstaat de eed van trouw, dien de Iersclhe ministers en afgevaardigden moeten afleggen, uit de Iersche grondwet moet verdwijnen en dat deze aangelegenheid een zuiver Iersche kwestie is, die alleen Ierland aangaat. Wat de annuiteiten aangaat, daaromtrent kan onderhandeld worden en De Valera is be reid rich tot dat doel naar Londen te begeven. Het ontwerp tot afschaffing van den eed zal reeds door de Iersche regeering den 20sten dezer bij het parlement worden ingediend. Ex-president Cosgrave leidde Dinsdag een vergadering zijner partij, waarin de plannen werden opgesteld tot bestrijding van de regee ring-De Valera op de kwesties van den eed en de land-aimuiteiten. Kapitein Erhardt voor Hindenburg. Kapitein Erhardt die een leidende rol in organisaties van rechts heeft gespeeld, heeft zich thans eveneens uitgesproken ten gunste van de candidatuur van den heer von Hinden burg. Hij zal Vrijdagavond op een groote open bare vergadering van het Hindenburg-comité te Hannover het woord voeren en hiermede voor de eerste maal sinds jaren weder in het openbaar ojptreden. VERKIEZINGSOPROEP DER VOLKS PARTIJ. De National-liberal e Korrespondenz publi ceert een oproep aan de kiezers der Duitsche Volkspartij, waarin er op gewezen wordt dat de Volkspartij by haar oppositie tegen het Kabinet-Brüning blijft, dat zij echter al haar krachten inspant voor de herverkiezing Hindenburg als staatshoofd. EEN REDE VAN BRÜNING. In een verkiezingsrede, die Dr. Brüning voor 10.000 personen hield in de Stadthalle te Stutt gart, zeide hij o.a.: Indien de nationaal-socialisten aan het be wind zouden komen, zou de Duitsche Mark binnen veertien dagen in het bodernlooze ver zinken. Spr. noemt Hindenburg den man, die misschien alleen voor het Duitsche volk een persoonlijkheid beteekent, die boven alle stan den, beroepen en godsdiensten staat- Tenslotte verklaarde Dr. Brüning, dat indien Hindenburg den lOen April gekozen zal den, de weg voor de buitengewone politiek vrij zal zijn. Hindenburg is de basis voor het geluk en de vrijheid der komende generaties. Met een „hoch" op het Duitsche vaderland en den Rijkspresident en het gemeenschappelijk zin gen van het Duitsdhlandlied werd de bijeen komst gesloten DE GRAF ZEPPELIN Naar de luchtschepemverf Friedrichshafen mededeelt, bevond zich het luchtschip „Graf Zeppelin" om 21 uur (M.E.T.) op 25 zeemijlen van kaap Finisterre. Het lucht schip vliegt roet een snelheid van 75 zeemij len per uur. Een zuidenwind begunstigt den tooht. GEEN OCHTENDBLADEN IN HONGARIJE. Wegens het verbod van het socialistisch partijorgaan door de I-Iongaarsche regeering heeft de valcvereeniging van typografen be sloten dadelijk als protest een staking van 24 uur te organ iseeren, zoodat te midder nacht de arbeid bij alle krantendrukkerijen is gestaakt en heden dus geen kranten ver schijnen. De regeering zou echter met mede werking van de technische noodhulp (stu denten van de technische hoogeschool) een regeeringsblad laten verschijnen. Het groote vliegtuig A 100 van de Oosten- rijksche luchtvaariimaatschappij is gister avond, uit Praag komende, bij de landing te Weenen in brand geraakt. Door de tegen woordigheid van geest van den bestuurder is een groot ongeluk verhoed. Het geheele personeel van het vliegveld en politie hebben aan de blussching deelgenomen. Daardoor kon een benzine-ontploffing voorkomen gor den. Zeven menschen liepen lichte gasvergif tigingen op. Het vliegtuig was een 3-moto- i'ige Junker. EX-MINISTER CZERNIN f Een figuur uit den oorlogstijd Op 59-jarigen leeftijd is in zijn woning te Weenen tengevolge van een hartverlamming overleden de voormalige Oostenrijksche mi nister van buitenlandsche zaken Ottocar Czernin. Maandagavond zat graaf Czernin in zijn stu deervertrek eenige brieven te. schrijven, waarbij hij eenige malen onrustig heen en weer liep, omdat hij zich benauwd voelde. Toen hij tegen tien uur van zijn schrijf tafel wide opstaan, zonk hij dood in zijn stoel teiiig. Czernin was nog tijdens den oorlog tot 1916 Oostenrijksch Gezant in Roemenië. Na den dood van Keizer Frans Jozef werd hij minister van buitenlandschie zaken. In zijn ambtstijd vielen de vredé van Briest Litowsk en die van Boekarest. Van Augustus 1917 tot Februari 1918 voer de dan ook Czernin in Zwitserland met Frankrijk besprekingen, die echter het voor jaarsoffensief van 1918 niet konden afwen den. In verband met den door Clemenceau gepubliceerden brief van keizer Karei aan prins Sixtus van Parma, \yaarmee de vre despogingen ingeleid waren, trad Czernin 14 April 1918 af. Dit schrijven behelsde een vredesaanbod aan Frankrijk, waarin o.a. instemming met Frankrijks eisc-h tot restitutie van Elzas Lotharingen werd betuigd. Clemenceau's mededeelingen betreffende dit schrijven maakten, vooral te Berlijn, een geweldigen indruk. Czernin ontkende aanvankelijk het be staan van dit schrijven. Uit de verdere me- dedèelingen van den Franschen minister-pre sident bleek echter het tegendeel, zoodat de conclusie voor de hand lag, dat de keizer den brief buiten medewetten van zijn minister ver zonden had, zoodat den minister niet an ders restte dan ontslag te nemen. Na de omwenteling had Czernin als lid der democratische partij zitting in den Oosten- rij ksche-n nationalen raad, .doch hij trad wei nig op den voorgrond. Hij schreef o.a. „Im Weltkriege", zijn me moires, en „Mein Afrikanischos Tagebuch". ROEMENIE DOOR OVERSTROOMINGEN GETEISTERD Heel Roemenië wordt geteisterd door over stroomingen, die gisternacht den omvang van een ramp.hebben aangenomen. Te Klausenburg staat de heele industrie wijk onder water. De bruggen worden met groote moeite door pioniers gestut Verschei dene dorpen in het Szamosdal zijn totaal ver woest; huizen zijn door de overstroomïng weggevaagd, het vee is verdronken. Ook menschenlevens zijn te betreuren. Schier alle bruggen over de Marmaros zijn vernield. Te Marmaros-Szizet kwam het bij hiet in storten van een brug tot een paniek en tot een bloedige vechtpartij onder de vluchte lingen, die nog op het laatste oogenblik over die instortende brug wilden loopen. Te Kisjenef (Bessarabië) kampeert 'n groot deel der bewoners op' de daken. Op acht spporwegtraj ecten is het verkeer gestremd. HOOVER OVER STIMSON'S EUROPA-REIS „Amerika wil definitieve resultaten in de bewapeningskwestie." President Hoover legde op de gebruikelijke persconferentie een verklaring af, waarin o. a. gezegd werd: Amerika wenscht, dat concrete en defini tieve resultaten bereikt zullen worden, zelfs als deze resultaten geen geheel nieuwe situa tie in do bewapeningskwestie kunnen schep pen. De wereld heeft om economische en psychologische redenen behoefte aan verlich ting. Dit is het eenigste doel van Stimson's reis. Stimson zal de schuldenkwestie noch behandelen noch daarover besprekingen voe ren. Het departement van buitenlandsche za ken voegt aan deze verklaring nog toe, dat Stimson er te Genève op zal aandringen, dat de aanvalswapenen zooveel mogelijk worden afgeschaft, waartoe vooral duikbooten, groote en lichte gepantserde auto's, gemakkelijk te vervoeren zware kanonnen, bombardeervlieg tuigen en vergiftigde gassen gerekend war den. Hij zal verder trachten te bereiken, dat zoowel de uitgaven voor oorlogsmateriaal als de sterkte der troepen verminderd of beperkt zullen worden. De uitlatingen van de Amerikaansche bla den, dat Stimson ook besprekingen over de oorlogsschulden zal voeren, werden zeer in- oppertuun genoemd. Dergelijke geruchten dragen er alleen toe bij het verzet van het congres te stijven en 'de taak van don staats secretaris te Genève belangrijk te verzwaren. President Hoover streeft vooral naar een vermindering van de uitgaven voor de be wapening van de geheele wereld, aangezien deze uitgaven de voornaamste belemmering voor het herstel van de wereld uit de crisis vormen. Algemeen oefenen de New-Yorksche bla den scherpe critiek op het door het Huis van Afgevaardigden met 306 tegen 47 stemmen aangenomen voorstel om aan de Filippijnen binnen 8 jaar onafhankelijkheid te verleenen. Naar aanleiding van die berichten over maatregelen tegen den schrijver Remarque in verband met vermeende kapitaalvlucht wordt door zijn advocaat dr. Max Lion te Berlijn medegedeeld dat Remarque al sedert jaren in het buitenland vertoeft. Reeds in Mei 1929 dus drie jaar geleden, fheeft hij hiervan de autoriteiten in kennis gesteld. Zijn tweede boek „De weg terug" is in hoofd- zaak in het buitenland geschreven. Re marque heeft altijd de verschuldigde belas tingen botaald en de bewering, dat hij on vindbaar zou zijn is even onjuist als de op nieuw gelanceerde mecledeeling dat hij eigenlijk Kramer heet. DE ONDERHANDELINGEN TE SHANGHAI Geen verdere consessles van Japan. Aan den Japanschen gezant in China Is order gezonden, om zich te verzetten tegen alle verdere eischen van China. De gezant had zijn regeering instructies verzocht o.a. aangaande het tijdstip, waarop de Japanners de Shanghai-zone zouden ontruimen. Den gezant werd medegedeeld, dat Japan onmogelijk nieuwe concessies kan doen. JAPAN EN MANDSJOERIJE. Poe Yi krijgt geld van Japan. Het telegraaf agentschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat. Dinsdagavond vertegenwoor digers van twee groote Japansche bank instellingen den Japanschen minister van financiën Takaliasji hebben medegedeeld, dat zij bereid zijn de regeering Poe Yi een leening ten bedrage van 20 millioen yen ter beschikking te stellen voor den tijd van vijf jaren. De leening zal de Mantsjoerijsche re geering dezer dagen in Japansche valuta worden verstreUL Uit Kattowitz wordt gemeld: De werkge vers in de zinkindustrie in Oost Opper-Sile- zië hebben alle arbeiders in hun bedrijven collectief ontslagen en medegedeeld, dat zij weer te werk gesteld kunnen worden, wan neer zij zich accoord verklaren met een loons verlaging van 12 procent. Indien deze loosverlaging wordt afgewezen zullen de bedrijven op 20 April alle gesloten worden. Deze maatregel treft ongeveer 10.000 arbeiders. De afkondiging ervan heeft onder de arbeiders groote opwinding veroorzaakt Een manifest. Uit Brussel wordt gemeld: Het internationaal mijnwerkers-comité te Brussel vergaderd, heeft zijn werkzaamhe den beëindigd, en besloten in verband met den buitengewoon ernstigen toestand in de mijnindustrie, een manifest te richten tot de mijnwerkers aller landen. In dit manifest wordt geëischt nationali seering der mijnen en exploitatie ervan ten algemeenen nutte, en de invoering van de" 40 uren-werkweek ter bestrijding van de werkloosheid. Het manifest constateert, dat sedert het consult van het economisch comité van den volkenbond in Januari 1932 niets gedaan werd, om tot een internationale overeen komst te geraken en een einde te maken aan de crisis op de kolenmarkt. Daarom wordt opnieuw de interventie van het econo misch volkenbondscomité bij de regeeringen ingeroepen terwijl tevens tot dat doel in alle belanghebbende landen manifestaties zullen worden georganiseerd. Het internationaal comité heeft verder een resolutie aangenomen, waarin met aandrang aan het internationaal arbeidsbureau wordt verzocht een soortgelijke conferentie bijeen te roepen als in Januari 1932 plaats had, om de kwestie van de beperking van den ar beidsduur in de mijnen te bestudeeren. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de minister van handel in antwoord op een in terpellatie over het resultaat der onderhan delingen met de Duitsche regeering aangaan de die invoerbeperkingen voor Engelsche kolen, dat de kort geleden ontvangen ant woordnota der Duitsche regeering onbevre digend was. Engeland zal verdere stappen doen te Ber lijn. Op de vraag, of door deze beperking geen inbreuk wordt gemaakt op het Duitsch- Engelsche handelsverdrag, antwoordde Run- ciman, dat deze kwestie op het oogenblik door de Engelsche regeering overwogen en bij de desbetreffende onderhandelingen be sproken wordt. Toen een der afgevaardigden in overwe ging gaf, overeenkomstige protesten ook te Parijs in te dienen, naar aanleiding van het contingenteeren van den invoer, zeide Run- ciman, dat een algemeen protest tegen het contingenteeringsstelsel op het oogenblik niet veel nut zal hebben. HET EINDE VAN HET ALCOHOLVERBOD IN FINLAND. HELSINGFORS, 5 April. Het was Maan dag de laatste dag van het drankverbod in 'Finland. Met ingang van Dinsdag is het drankverbod opgeheven. Dien dag werden 60 verkoopgelegenheden voor alcohol en 24 voor bier geopend. Uit Oost-lndie ERNSTIG AUTO-ONGELUK. BANDOENG, 5 April. (Aneta.) Nabij An- dir is een auto, waarin de leider van een voetbalelftal en vier spelers (militairen), uitwijkende voor een verkeerd passeeren- den motorrijder, tegen een boom gerei' Alle inzittenden werden uit den wagen PA VAN DER STEURS ZILVEREN FEEST MAGELANG, 5 April (Aneta). Onder bui tengewone belangstelling is het zilveren huwelijksfeest van den heer en mevrouw Van der Steur gevierd. Een brief van de Kondnglin bood gelukwenschen aan en een gift van f 300. Ook de lanigvoogd en andere autoriteiten idieden ivan hun belangstelling blijken. Weerbericht Het dunne pöltje geeft den vortgen etand oaa, Hoogste stand te La Coruna 7701. Laagste stand te Seydisfjord 737.6. Stand vanmorgen halftwaalf 753.8. WEERVERW ACHTING (Medeged. - ->or 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Matige tot krachtige wellicht tijdelijke stormachtige W. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets zachter, BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De depressie ten Z.O. van IJsland bleei zich langzaam verplaatsen, dooh een voort durend toenemen in diepte, gevoegd bij een aanhouden van de drukstijging in het Z.W, hadden ten gevolge dat het luchtdrukver val over die Britsche eilanden en het Ka naalgebied zeer groot werd en aangezien de drukdaling over de Britsche eilanden vooral in Schotland nog voortgaat is ook voor ons land een krachtige of stormaohtige Z.W wind te verwachten niet eenigg sneeu stijging van temperatuur. Een andere kern trok van O.-Dudtschlani naar de Bothnische Golf, terwijl ïn Frank rijk en Duitschland de barometer stijgt, zoo dat zich ook op de zuidelijke helft van hel gebied een systeem van isabaren ontwikkelt, die van W.N.W. naar O.Z.O. loopt. Ook ii Duitschland, dat de laatste dagen de hoog ste temperatuur had, is het kouder geworden, STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt hedenmorgen 6.25 uw ian alle posten: Weest op uw ihoede. 7 APRIL VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.13 u- tot 's morgens 4-50 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig WalBhut 2.12 1.99 Basel -0.13 -0.06 Hanlngen 0.73 0.62 Rheinweiler -1.76 -1.80 Kehl 1.98 1.96 Maxaa 3.85 3.80 Wiedeshelm 1.34 1.38 Mannheim 2.63 2.66 Lohr 1.62 1.60 Mainz -0.59 -0.63 B ingen 1.75 1.72 Canp Coblenz 2.44 2.4 Trier 2.71 1.85 Ruhrort Wesel Emmerik Dnaseldort Maastricht Venlo "2.40 2.4 -1.27 -1.2 -1.08 -1. 2.2 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 12.24 Terschelling 9.35 21.47 Harlingen 10.20 22.40 Helder le 4.36 8.05 Idem 2e 16.58 20.07 U muiden 4.01 16.14 H.v Holland 3.15 15.23 Schevenlng. 3.25 15.23 Rotterdam 5.U417.35 Hellevoetsl.3.58 16.1 Willemsiad 4.48 17.0 Brouwersh. 3.10 15.2, Zierikzee 3.42 16.0 Wemeldinge 4.04 16.21 VILsIngen 2.07 14.25 Terne u zen 2.42 15.- Hansweert 3.26 15j> BANDJIR-GEVAAR VAN DEN ME RAP DJOCJAKARTA. 5 April. (Aneta). D( teohnogeologische dienst waarschuwt tegei bandjir-go vaar in Djokjakarta als gevol van een zanclafvoer van den Merapi dooi de Kali Gendol (zijrivier der Opak), waar in 3.300.000 K.M.3 zand zijn afgezet. Gead viseerd wordt door middel van vangdijkci een zanddepot aan te leggen in Kajassan waarvoor twee dessa's grootendeelis on tl ruimd moeten worden. ONTSLAG UIT 's LANDS DIENST BATAVIA, 5 April (Aneta). De hoofd commissaris van politie te Batavia, J. di Boer heeft ontslag uit 's lands dienst aau tegen 24 December. Rechtzaken. HET DRAMA OP AMELAND. De officier van justitie is in hooper beroej gegaan tegen het vonnis van de rechtbank t< Leeuwarden, waarbij Ds. A. veroordeeld wegens het verdrinken van zijn echtgenoote o Ameland, tot verpleging in een krankzinnigen gesticht voor ten hoogste 1 jaar en verder ter beschikkingstelling van de regeering. NIEUWE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOEl 77. Terwijl Hanne9 zijn staart vasthield, zwaaide Snorrebaard woest met zijn sabel in het rondtot er opeens een vreeseliik ongeluk gebeurde! In zijn woede had Snorre baard zoomaar zijn eigen staart doorgehakt; Hannes gooide het puntje op dén grond en maakte dat hij wegkwam, terwijl Bibber- snoet wegholde om hulp te halen. 78. Vlak achter het heuveltje woond ja: Krelis Lepelsteel, een reus van een konijd ge Ofschoon het al laat op den avond was, wt Hc hij juist voor de deur bezig met houtjes hal av ken. Bibbersnoot holde regelrecht op hei ge toe en smeekte hem met opgestoken arme tei of hij alsjeblieft, alsjeblieft, dadelijk te bul zü wou komen! ky (Wordt Vrijdiaig vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2