Jliruttir JTrihsrljr CTimrmd Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week m 025 Bij dagclijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers S cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3625 DINSDAG 5 APRIL 1932 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regels.., Ir.gez. Medcdeelingen van 1—5 regels Elke regel meer.. 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen PAKTIJ ZONDER PROGRAM Wie kennis genomen heeft van de discus sies op het Congres der S.D.A.P. moet wel tot de conclusie komen, dat het uitgetrok ken deel een partij wordt zoncler program. Daarom stond op het congres dé heer Albarda voor wie verstandig oordeelde, zoo veel sterker dan de heer Schmidt. De laatste kon geen antwoord geven op de vraag, wat hij nu eigenlijk wil. Hij betoogde wel met groot aplomb en dweperig fanatis me, dat de partijleiding niets of verkeerd deed; doch wat dan wel had moeten g<" ren, wist hij niet te zeggen. Intusschen lag de beginselverklaring van de nieuwe partij al gereed en verwacht had dus mogen worden, dat de oppositie in staat geweest zou zijn om te zeggen, hoe het nu eigenlijk moet Doch niets daarvan; het was een schermen in de lucht. Niet altijd even prettig voor partijleiding omdat terecht in herinnering werd gebracht wat de heer Oudegeest te Rot terdam in revolutionaire dreiging had aan gekondigd terwijl er niets van gekomen is en de voorzitter zelf de beide eerste congres dagen op de achtergrond bleef; maar on danks dat moest de logische denker toch den knappen wiskunstenaar Albarda gelijk geven tegenover den revolutionairen fraseur Schmidt En dat het gelijk aan Albarda's kant was, werd door het manifest van de nieuwe partij overduidelijk bewezen. In die oproep toi boeren, burgers, buitenlui en revolutionairen las men niets dan revolutionaire frasen. Men moet de S.D.A.P. verlaten, want daar gebeur de niets en bleef het bij praten en nu gaat men zelf ook praten. Van een posi tief program is geen sprake. De tijdelijke voorzitter heeft in een inter view verklaard, dat er straks een program komt; men is al bezig 't in elkaar te zetten. Doch dat rijn ookpraatjes. Jaar en dag hebben de linker-vleugelaars de scheuring voorbereid; ze hebben week ends en stjudie-cursussen gehouden; ze had den een pers en internationale connecties; ze wisten wat er komen zou; en pu, op het ssende oogenblik staan ze met leege handen. De leiding durfden ze niet overnemen; want de candidaturen voor het partijbestuur werden teruggenomen. Blijkbaar hoopten ze nog op een compromis; hoewel hun pers meer dan eens het tafellaken ruwweg had doorgesneden. Was het huivering om op eigen beenen te gaan staan? Het schijnt wel zoo. Want nu hebben ze een partij; doch van een pro gram ia schijn noch schaduw. Het is een politiek avontuur. Het is gekef van een hond ,die blaft, maar niet bijt» OVERBODIGE WAARSCHUWING De roode pers liet dezer dagen een waar schuwend woord hooren, dat absoluut over bodig was. - Op de wijze, welke haar eigen is, spontaan en zonder ophef, was de Koningin op reis gegaan om met eigen oogen te zien en uit de mond der belanghebbenden zelf te hooren, hoog de nood gestegen is in de kringen van tuinders en landbouwers. Iedereen juichte deze daad van meeleven toe en erkende, dat het aan hen, die onder de crisis zoo zwaar lijden, slechts ten goede kan komen. De Koningin deed echter meer. Ze legde een Verklaring af, waarin gezegd werd, dat de Regeering 'n open oog heeft voor de moei lijkheden en dat er middelen worden be raamd om te helpen naar vermogen; gelijk pas in ons Landbouwblad werd opge merkt Dit nu lokte protest uit in de roode pers, welke in de laatste maanden geen gelegen heid laat voorbij gaan om critiek op de leden van het Vorstelijk Huis te oefenen. Nu eens gebeurt dat met een verknipte foto; dan met een krenkende Krabbel; vervolgens weer met en kwasi-ernstige verdediging van onze constitutioneele staatsinstellingen. Alsof de S.D.A.P. de eerstaangewezen wa ker is voor deze nationale kostbaarheden. De S.D.A.P., die altijd nog de leuze huldigt* men kan nooit weten, wat we bij een revo lutionaire situatie verplicht zijn te doen. En dat becritiseert dan de Koningin, die nimmer de constitutioneele verhoudingen uit het oog verliest, doch alleen maar bemoedi gend en opbeurend optreedt en als Hoofd der Regeering slechts zoekt het welzijn des volks in wijze, welke volkomen in overeen stemming is met ons staatsbestel. Zij, die ooit het voorrecht hadden om eenig algemeen maatschappelijk belang onder de persoonlijke aandacht der Koningin te bren gen, zullen met ons ervaren hebben, dat Zij met ongewone ambitie en inzicht over de meest uiteenloopcnde zaken weet te confe- reeren, maar ook, dat Zij niet verder gaat dan de toezegging; „Ik zal met den Minister, wien de kwestie regardeert, deze belangen bespreken. Meer kan ik niet beloven". Welnu, wanneer dus de Koningin, na zich van de noodtoestand in verschillende streken op de hoogte te hebben gesteld, de verzeke ring geeft, dat naar vermogen hulp verleend zal worden, dan staat wel vast, dat deze toezegging volkomen strookt met de meening der verantwoordelijke Ministers. Het is een voudig ondenkbaar, dat de Koningin onder zulke omstandigheden een onvoorzichtig woord zou spreken. In 't buitenland geschiedde en geschiedt het meermalen, dat de kroondrager buiten het parlement om zijn meening ten beste geeft en de sociaal-democraten daar toonen dan heelemaal geen verontwaardiging. Onze sociaal-democraten echter, die van een heel apart soort zijn, schijnen op dit punt bijzonder gevoelig te worden. Als de Koningin in kwaliteit spreekt bij de openng der Staten-Generaal zijn ze onbeleefd genoeg om weg te blijven en voorts zouden ze wen- schen, dat de Vorstin zich nimmer op het publieke levensterrein vertoonde. Alles on der het voorwendsel, dat de constitutioneele vormen in acht genomen moeten worden. De roode pers kan gerust zijn. Die loopen niet licht gevaar, zoolang zij zelf in 't goede spoor blijft. DE NEDERLANDSCHE WEEK TE AMSTERDAM DE ONGEVALLEN-VERZEKERING Men schrijft ons: Als vader-werkgever werd mij het vorig iaar in September of October door een ambtenaar van de Raad van Arbeid mee gedeeld. dat mijn zoon. in mijn bedrijf tegen betaling van loon werkzaam zijnde fhoevvel ik geen arbeidsovereenkomst met hem gesloten heb, zooals dat met vreemde knecht gebeurt), vanaf 1 Juli 1931 niet meer verzekerd zou zijn tegen ongevallen bij de Rijksverzekeringsbank. Daar de bedoelde ambtenaar mij al eenige jaren bezoekt, twijfelde ik niet aan zijn mededeeling. Bovendien las ik ook een soortgelijk bericht in de krant en ons vak blad schreef er over. Ik achtte mij daarom tegenover mijn zoon. die evengoed als de knechts door een bedrijfsongeval getroffen kan worden, ver- nlicht. hem particulier te verzekeren tegen ongevallen. Wie schetst echter mijn verbazing, nu dezer dagen dezelfde ambtenaar mij kwam vertellen, dat de R. van A. van standpunt veranderd was. en nu zou aannemen, dat de kinderen niet vanaf 1 Juli 1931, maar vanaf 1 Januari 1932 buiten de Ongevallen wet zouden vallen; zoodat ik voor mijn zoon alsnog de premie van 1 Juli tot 1 Januari moet betalen? Mijn verwondering steeg tot verontwaar diging, toen ik nog eens nalas, wat de Raad van Arbeid met vette letters op de achter zijde van de nieuwe loonlijsten heeft laten drukken, nl. dit: „Inwonende kinderen van den werkgever zijn sedert 1 Juli 1931 alleen verzekerd, indien zij geacht kunnen worden krachtens arbeidsovereenkomst in de onder neming werkzaam te zijn." Hiermee was dus de mededeeling van den ambtenaar zwart op wit bevestigd. Maar deze kon mij geen antwoord geven op de vraag, hoe ik deze dingen verklaren moet. Hij liet alleen uitkomen, dat er zijnerzijds geen vergissing was begaan, (wat mij trou wens duidelijk genoeg gebleken was uit de nieuwe loonlijsten) en dat hij enkel een opdracht van zijn superieuren bij mij en andere werkgevers uitvoerde. Ik kan dan ook niet aannemen, dat de R. van A. achteraf zou verklaren: wij zijn niet gebonden aan een mededeeling van één onzer ambtenaars; want die houding zou een regeeringslichaam onwaardig zijn. Ik acht het daarom van belang, dat alle werk gevers. die dezelfde ervaring opdeden als ik. indien de R- van A. geen ontheffing van premiebetaling verleent in gevallen als door mij bedoeld en over het tijdvak 1 Juli 1931 1 Januari 1932, zich tot den Minister van Arbeid te wenden om recht te krijgen in deze kwestie. Want. of het willekeur dan wel een amb telijke vergissing is, hier wordt onrecht begaan. Zoo voel ik het en daarom kom ik er tegen op. ONAFHANKELIJKE SOCIALISTSCHE PARTIJ Te Te Groningen hebben enkele links-ge oriënteerde leden der S.D.A.P. besloten tot oprichting van een afd. der O.S.P. SCHERP. MAAR JUIST DE RUIME BLIK DER ATHEÏSTEN. Het is bekend, schrijft de „Nederlander" ironisch, dat godsdienst bekrompen maakt: is dus ook bekend, dat ongeloof den geest verruimt. Het jongste bewijs hiervoor vinden wij bij ;n bekenden heer L. Fles, 'die da S.D.A.P. bestookt, omdat zij niet genoeg anti-gods dienstig is en die dan o.m. deze woorden Het is de vervloekte plicht van de on derwijzers der Bizondere School om het denkvermogen hunner leerlingen in één richting te drijven, hun verstand te be nevelen en hen op te voeden in gods diensthaat; de naastenliefde, waarvan iedere godsdienst zich onbeschaamd het monopolie toekent, wordt op de secte- school tot een bespotting. Zulk een objectief en billijk oordeel jegens do ongeloovigen zoekt men bij de geloovigen te vergeefs. GEBRUIKT NEDERLANDSCH FABRIKAAT! In het Carlton-hotel te Amsterdam is gis- leren de „Nederlandsche Week" geopend door Mr. C. II. Guépin, voorzitter van het Uitvoerend Comité. De bedoeling van de Nederlandsche Week, aldus spr., is erop te wijzen, dat wij allen kunnen bijdragen om den heerschcnden nood in Nederland te verminderen en wel door zooveel mogelijk inkoopen van al het geen, dat wij behoeven, te beperken tot arti kelen van Nederlandsch Fabrikaat. U werkt daartoe mee aan het verminderen van de werkloosheid. Als wij maar steeds denken aan de tragiek van de werkloosheid, dan aarzelen wij geen oogenblik om uitsluitend Nederlandsch en N.-Indisch fabrikaat te bruiken. Spr. eindigde met het citaat Vondel: „Het zeghen is maar wint, doch doen, dat is een dingh". Hierop gaf spr. het woord aan den Minis ter van Arbeid. Mr. Verschuur. Minister Verschuur stelde de vraag of goed doet, de leus aan te heffen: Koopt Ne derlandsch fabrikaat! Zweemt dat niet naar protectie? Gaat de regeering nu soms aan protectie doen, zoo heeft men ook gevraagd, toen maatregelen werden genomen tegen abnormalcn invoer. Welnu, protectionisme heeft de regeering met haar contingenteering niet gewild. Daar was n.l. geen sprake van het oprichten van tariefmuren voor de uitbreiding van de bin- ncnlandsche industrie ten koste van de bui- tenlandsche. Er was ook geen kunstmatige 'steun aan ondernemingen, die hier te lanJe nog geen levenskracht hadden. Wat de con tingenteering doet strekt slechts tot behoud van het bestaande, dat zijn levenskracht heeft bewezen. Sinds drie generaties hebben onze Neder landsche landbouw en nijverheid een hoo gen trap van ontwikkeling bereikt. Zij heb ben daartoe geen protectie noodig gehad. Thans zijn de omstandigheden zoo abnor maal, dat door den wan hoops uitverkoop van andere landen de gezondsie industrieën hier zouden worden weggevaagd. Nu is ook het oogenblik duar, dat onze eigen landbouw en industrie niet mogen lijden van dit gebrek van het publiek, dat liet zijn eigen industrie niet kent of niet weet te onderscheiden van het vreemde. Hier is werk voor nationale propaganda, welke gezond en verstandig is, zoolang zij niet om slaat in chauvinisme. Zelfs behoeft niet, uitsluitend de regel: Nederlandsch fabrikaat alleen bij gelijken prijs en gelijke kwaliteit den doorslag te geven. Prijzen zijn meetbaar en onmiddel lijk vergelijkbaar. Kwaliteit echter is aan passing aan behoefte en smaak. Op dit ter rein zal de nationale industrie een voor sprong hebben. Anderzijds zouden de land bouw en industrie zichzelf geen dienst bewij zen door op dezen voorsprong te rekenen, dat zou verslappend werken. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de Nederlandsche week een groot succes mag worden. In de middagzitting sprak de heer C. P. J. Z a a 1 b e r g, directeur generaal van den Arbeid, over: „De toestand in ons bedrijfsleven". Spr. zeide te verwachten, dat de uitkom sten van de volkstelling van 1929 zullen doen blijken, dat de Nijverheid meer dan twee maal zooveel beoefenaren telt dan de land- houw en dat handel en verkeer ook den land bouw overtreffen. Nederland is dus ook een industrieland geworden en moet dat blijven al zijn landbouw, tuinbouw en veehouderij voor onze welvaart en volkskracht ook van beslissende beteekenis. De algemeenheid van de malaise kan niet duidelijker aangetoond worden dan door het onheilspellend dalen van de cijfers van in- en uitvoer en dat juist de cijfers van den invoer van machines en productiemiddelen voor de industrie sterk dalen, terwijl die voor den invoer van grond stoffen voor de consumptiemiddelenindustrie t dalen toont hoezeer wij aan het in teren zijn. Spr. gaf hierop in vogelvlucht een somrer overzicht van de verschillende onderdeelen van ons bedrijfsleven. Doch er is geen reden tul wanhoop mits wij allen doordrongen zijn van den ernst van den toestand en den ster ken wil om een zwaren striid te voeren. Overwinnaar wordt hij, die de sterkste is in net lijden. Door saamhoorigheidsgevoel kan dat lijden lichter worden. Met nadruk wees spr. tenslotte op de bedoeling van deze Ne derlandsche week en dat allen kunnen mede werken aan het voorkomen van meer leed en het doen terugkeeren van de verdwenen welvaart Ook deze spr. wekte op Nederland sche producten te koopen. NAT. CRISIS-COMITÉ Het secretariaat van het Nationaal Crisis comité meldt: Reeds geruimen tijd heeft het een punt van bespreking uitgemaakt of en in hoe verre het aanbeveling zou verdienen de steun verleening aan behoeftige Nederlanders in het buitenland ter hand te nemen. Vermits Deze steunverleening in een Rijks dienst is georganiseerd, dewelke geacht mag worden in de noodzakelijke behoeften te voorzien, acht het Nationaal Crisiscomité geen termen aanwezig hiernaast individu- eelen steun te verleënen. De Rijksdienst kan echter niet in alle be hoeften voorzien en op de wenschelijkheid van aanvullende hulp, is reeds van verschil lenden zijden de aandacht gevestigd. Een commissie van samenwerking bij hulp erleening van behoeftige Nederlanders in het buitenland werd ingesteld om in deze aanvullende hulpverleening eenheid te bren gen; meer in het bijzonder houdt deze com missie zich bezig met de uitzending van vakke kinderen naar Nederland. Voor dezen arbeid heeft het Nationaal Cri siscomité besloten een bijdrage van 1000 te verleenen. BOND VAN CHR. LEESZALEN JAARVERGADERING TE UTRECHT Dezer dagen kwam te Utrecht de Bond van Christelijke openbare leeszalen en bibliotheken in jaarvergadering bijeen. De vergadering stond onder leiding van heer W. Brouwer Azn., van Vlaardingen. Na de opening der vergadering werden door den secretaris, den heer J. D. Lock, van Rotterdam, verschillende mededeelin- gen gedaan over de pogingen van het be stuur om voor de Christelijke openbare lees zalen en bibliotheken officieels erkenning te verkrijgen. Nadat het bestuur in eenige audiënties met den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappon, deze erkenning bepleit had, werd het bes uur door de Cen trale Vereeniging van Openbare leeszalen en bibliotheken uitgenood'igd tot een bespre king. Deze 6«menspreking droeg een zeer vriendschappelijk karakter, terwijl het be stuur den indruk kreeg, dat de Centrale Vereeniging bereid was, op de hoofdpunten met de wenschen van den Chri6telijken Bond mee te gaan. Het resultaat is dan ook ge weest, dat nieuwe subsidievoorwaarden zij.i opgesteld, waarin de Christelijke openbare leeszalen en bibliotheken op voet van gelijk heid zijn erkend, evenals de R.K. leeszalen. Tot nog toe was het zoo. dat de Christelijke ODenbare leeszalen en bibliotheken te Hil versum en te Vlaardingen excepties waren; aan dezen toestand zal een einde komen, als de nieuwe subsidievoorwaarden door den minister zijn goedgekeurd. Ds J. E. Vonkenbere vulde de mede- deelingen van den heer Lock op enkele pun ten aan. waarbij hij tevens meedeelde, dat hii tot bestuurslid van de Centrale Vereeni- eing gekozen was, nadat hij zich. op zoek van het bestuur dezer vereeniging, ne vens Dr J. W. Noteboom had laten candi- deeren. Op voorstel van Ds Vonkenbere werd be sloten, dat de secretaris zal ODStellen een aanwijzing van alles, wat door de leeszalen in aanmerking dient te worden genomen, om voor subsi-die in aanmerking te komen. Tevens gaf Ds Vonkenberg den raad, om in kleine plaatsen alleen aansluiting te gen als openbare uitleenbibliotheek, w door de la6ten minder zwaar worden, terwijl men toch een kleine leeszaal voor hert, raad plegen van lectuur ter plaatse zal mogen openen. Het jaarverslag van den 6ècretaris, den heer Lock, 6telde naar aanleiding va hoven vermelde feirten vast, dat de zaak der Christelijke openbare leeszalen en bibliothe ken in 1931 beslissend is vroruitgegaan. Bij den bond zijn thans aangesloten verecnigin- gen te Dordrecht, Ede, Hoogeveen, Huizen, Rotterdam, Veenendaal, Vlaardingen en Zeist. De bond kreeg 4 Febr. 1931 Kon. goed keuring op zijn statuten. De Voorzitter, die reeds eer Da Vonken* Jjerg dénk had gezegd voor zijn kraebtigen 6teuai om het doel van den Bond te bereiken, bracht ook den secretaris dank voor veelomvattenden arbeid. Hert verslag van den penningmeester, den héér M. H. van Schuppen, werd even- erd nog, dat do vereenrtgi<ngen te 's-Gravenbage en te Hilversum (waar de oud6rte Christelijke openbare leeszaal 6taat) als lid zijn toegetreden. Ds J. E. Vonkenberg werd bij accla matie als bestuurslid herkozen. Naar aanleiding vam een vraag van Vee nendaal werd besloten, om op een volgende verga dering te bespreken de mogelijkheid van leiding bij lectuuraanschaffing. Medegedeeld werd nog, dat er plannen in voorbereiding zijn, om ook het personeel der Christelijke openbare leeszalen en bibliothe ken in een vereeniging samen te brengen, die de speciale vragen, welke zich op dit terrein voordoen, onder de oogen kan zien. CONTINGENTEERING VAN SCHOEISEL EN TEXTIELGOEDEREN De minister van arbeid heeft, gezien arti kel 6 van het Kon. besluit van 5 Februari laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 29 Maart en gelet op zijn beschikking van 23 Februari het in sub 2 van voornoemde be schikking bedoelde bedrag vastgesteld op 1 ten honderd van de bij den invoer te decla- reeren waarde. UIT HET SOCIALE LEVEN HET BEËINDIGD CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE Het werk in de fabrieken hervat Men medlt ons uit Enschedé: Het werk in de textielfabrieken is heden morgen hervaL Er was veel politie op de been, doch deze behoefde geen enkele maal op te treden, daar het overal buiten rustig bleef. Zonder dat eenige incidenten voor vielen, gingen de arbeiders de fabrieken bin nen. Een groot aantal personen is nog bui ten de poort gebleven, maar successievelijk zal het aantal arbeiders in de fabrieken worden vermeerderd. Reeds deze week zal het grootste deel weer aan het werk kunnen gaan. Hert is onjuist, dat slechts 60 van bet totaal aantal arbeiders weer aan het erk zal kunnen gaan. Wegens rationalisa tie en andere maatregelen geldt dit percen tage slechts voor een enkele fabriek. Het percentage van het totaal aantal arbeiders zal beduidend booger zijn. UIT DE SCHOENNIJVERHEID De schoenfabrikanten in de provincie Noord-Brabant hebben de met den Ned. R.K. Fabriekearbeidersbond, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders afge sloten collectieve arbeidsovereenkomst op gezegd. Voor onderhandelingen over de voorwaar den waarop een nieuwe arbeidsovereen komst kan worden afgesloten, verwijst men naar de Federatie van Schoenfabrikanten. HET CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE De heeren Van Geuns en Mr. J. Wllkens heb- an. nadat zij van den Commissaris der Ko- ingin ln de provincie Groningen opdracht heb- sn gekregen om door het aanbieden en ver- >nflict in de cartonlndustrie te bevorderen, artijen tot een bespreking opgeroepen tegen Woensdag a.s. te Groningen. De betrokken vakorganisatie* hebben bericht ezonden dat zij zioh zullen doen vertegen- Gemengd Nieuws ROOFOVERVAL OP EEN WOONSCHUI l BEWOONS f ER VAN DE DADERS GEEN SPOOR Dezer dagen werd getracht in te breken bij een 69-jarige zwerfster, die met haar woonschuit nabij Papenveer onder Ter Aar ligt. De poging werd echter verijdeld, door dat de oude vrouw met alle macht op een misthoorn blies, waardoor de omwonenden werden gewaarschuwd. In den nacht van Zondag op Maandag hebben onverlaten ech ter een nieuwe poging gewaagd en ditmaal met succes. Omstreeks half twee werd de oude vrouw gewekt door eenig geritsel en onmiddellijk daarna stonden twee mannen in haar slaap vertrek. Eer de vrouw om hulp kon roepen, waren haar handen reeds gebonden en had men haar een prop in den keel gestopt. Spoedig bleken de indringers de plaats tb hebben gevonden waar de oude vrouw haar spaarduitjes, ten bedrage van ongeveer drie honderd gulden, bewaarde. Voorts werd het geheele vertrek nog aan een grondig onde. zoek onderworpen, doch toen de indringers niets meer van hun gading konden vindeu, vertrokken zij. Op 't hulpgeroep van de oude vrouw, die zich inmiddels met veel moeite van de tou wen had weten te bevrijden, kwam een ln de nabijheid wonende brugwachter toegeloo- pen. Deze stelde onmiddellijk de politie tele fonisch van het gebeurde in kennis. Een uit gebreid onderzoek werd ingesteld, doch toi dusver heeft men van de daders nog geen spoor kunnen vinden. TWEE HUIZEN EN EEN PAKHUIS IN DE ASCH GELEGD Te Dockum (Fr.) ontstond brand op den zol der van Soesbeek aan den Ocstersingel. Het geheele pand brandde uit, benevens het belen dend perceel van de weduwe De Beer en een pakhuis, gevuld met kapok, van T. G. van der Meulen. Hoewel de brandspuit spoedig aanwezig was, kon niets meer gered worden. Alleen wist een pakhuis van de erven P. Brouwer, wa matten ,kleeden enz., te behouden. Verzekering dekt slechts een gedeelte van de schade. OP HET TROTTOIR AANGEREDEN EN GEDOOD Op den hoek van de Paul Krugerstraat en de- De la Reijetraat te Haarlem kwamen een vrachtauto en een luxe auto met elkaar in botsing, tengevolge waarvan de vracht auto, bestuurd door den groentenhandelaar N., het trottoir opreed. Daar liep het 7-jarig dochtertje vaa den heer D. met haar vriendinnetje. Het meisje werd aangereden en kreeg een «cbede'.breuk. Het is eenige oogenblikken later overleden. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en beide auto's in beslag genomen. EEN BRUTALE AANRANDER Toen 's morgens een vrouw op de eerste etage van een perceel in de Swammmerdam- straat te Amsterdam haar woning binnen ging, werd zij gevolgd door een pl.m. 20-ja- rigen man, die zeide, op de derde etage te moeten zijn. Nadat zij eenige treden was opgeloopen, werd zij van achteren door dien man aangevallen en werd haar een porte- monnaie met inhoud ontrold. Zij volgde haar aanrander, toen deze vluchtte. Hij werd op aanwijzing van haar bij het W.P.-station door een burger aangehouden, doch nadat hij de portemonnaie met inhoud aan de eigenares had teruggegeven, losgelaten. Een later door een agent ingesteld onderzoek leverde voor- loopig niets op. GELDSMOKKELAARS GESNAPT Bij de Nederlandsche grens heeft de Duit- sche douane een auto aangehouden met twee personen, die in het bezit waren van 45.000 en 250.000 marken, welk geld over de Nederlandsche grens zou worden gesmok keld. Tevens werd een uitvoerige correspon dentie over een uitgebreide smokkelorganisa tie in beslag genomen. INBRAAK BIJ OOME JAN Te Amsterdam is ingebroken in den Stads bank van Leening aan de O.Z. Voorburgwal, waarin op de binnenplaats een gebouw is van één verdieping, waarin een magazijn en een toonzaal van panden, die verkocht wor den, is gevestigd. In het belendend perceel is een ruit uitgesneden en zijn de dieven zoo op het platte dak gekomen, waar een groot aantal zilverei. en gouden voorwerpen en kleine diamanten voorwerpen, ter waarde van ruim 3000, zijn ontvreemd. Een agent van politie heeft een onbekend persoon zien vluchten langs een regenafvoerbuis, die uit komt in de St. Barbarasteeg. De agent heeft geschoten, doch de dief wist te ontkomen. EEN „PRETTIGE" BUURMAN De kantonrechter te Hilversum heeft een inwoner van die gemeente veroordeeld tot 1500 boete of 4 maanden hechtenis wegens het werpen van faecaliën in den tuin van zijn buurman, EEN SLACHTOFFER VAN DE „ST&NFRIES"-RAMP Te Harlingen is het lijk aangespoeld van een manspersoon. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een der slachtoffers, van de ramp van de „Stan- fries IV". doch de identiteit kon nog niet worden vastgesteld. EEN GEZIN VAN TWEE- EN DRIELINGEN In den tijd van 15 maanden is het gezin ■an G. T. de Gier te Lopik met vijf kinderen ermeerderd. Thans werd een tweeling gebo ren (twee dochters), terwijl de vorige maal een drieling (drie zoons) het levenslicht aan schouwde Reeds eerder werd in hetzelfde gezin een tweeling geboren. EEN SCHOT HAGEL IN HET GEZICHT Het slachtoffer zwaar gewond Te Reeuwijk liet de 17-jarige G. de B. een 12-jarig zoontje van J. R. met een geweer schieten; hij kreeg een schot hagel in het gezicht. Een oog werd hem uitgeschoten. Ook werd hij aan hri voorhoofd gewond Men vreest voor zijn K en. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De Nederlandsche week te Amsterdam. Het geëindigde textielconflict. (blz. 2) Een beteekenisvol communiqué over dd onderhandelingen te Londen. Stimson naar Genève en Parijs. Hitler's politiek program. Een schrijven van den leider der Duitsche Volkspartij aan Hugenberg. Het Bruine Huis te Berlijn dooc de politie gesloten. lerland's antwoord aan Engeland komt heden klaar. Men verwacht te Dublin nog dit jaar nieuwe verkiezingen. Politieke verwildering en toenemende chaos Financieele brief uit Amerika). Damrubriek. (blz. 9) Vergadering der Ned. Herv. predikanten Vereeniging. ZANGCONCOURS TE DORDRECHT. De reeds jaren bestaande en alom bekende Bond van Chr. Zangvereenigingen „De Drie Provinciën", Secretariaat: Visschersdijk te Werkendam, hoopt dit jaar zijn concours te houden te Dordrecht in de zaal „Kunstmin"* aldaar. DE BLOEMBOLLENVELDEN Ten gevolge van het koude weer der laat ste weken, gaan de bloembollenvelden zeeg langzaam vooruit. Wel zijn reeds alle velden van het winter- dek ontdaan en schoongemaakt en ook ver- toonen de groene kopjes zich boven den grond, maar het laat zich aanzien, c)at do bloemen nog wel een paar weken op zich zullen laten wachten, tenzij het weer belang- ike wijzigingen brengt, maar anders stel len wij ons voor, dat eerst na 17 April do bollendagen volgen. DOOR DEN WAAKHOND GERED Te Nieuwer Amstel geraakte het S-jarig zoontje van H W. in een diepe sloot Het kind zou zeker verdronken zijn, als niet de hond die op het erf aan c)en ketting lag, een klagend geblaf had doen hboren, waarop een knecht kwam kijken. Hij zag het gevaar waarin het kind verkeerde. Slechts de hand jes staken nog boven water uit De knecht wist het knaapje nog tijdig op het droge ta brengen. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is de groote boer derij van den heer J. J. Bosma te Oldeouwer b\j Heerenveen tot den grond toe afgebrand. Met groote moeite wist men het vee uit de stallen te verwijderen, waarbij een der redders zulke ernstige brandwonden opliep, dat hjj zich onmiddellijk onder geneeskundige behan deling moest stellen. De boe verloren. Verzekering dekt geneeskundig boerderij ginj ikt de schade. ging geheel NA EEN VERJAARPARTIJTJE In den nacht van Zaterdag op Zondag ont- stond tueschen eenige families aan den Vi6- schedijk te Almelo na een verjaarpartijtje een hevige twist De twist werd tuaschen de gebroedere S. en den jachtopziener en veldwachter Kolt- hof verder uitgevochten. Hierbij werden van de zijde van de gebroedere S. eenige oeweerechoten gelost, waardoor de jacht opziener in zijn linkerbeen getroffen werd. De jachtopziener is in het ziekenhuis opge nomen. De gebroedere S. zijn door de politie gearresteerd. DOODELIJKE VAL Te Groningen viel de vrouw van I* by het raamschoonmaken naar beneden. Zij stierf aan de gevolgen van den val. VERDRONKEN. Zondagnacht is te Oudenbosch de ongeveer 50-jarige Prundel uit Standdaarbuiten met zijn rijwiel in de haven gereden en verdronken Zondagmorgen is het lyk opgehaald. De onge lukkige was weduwnaar en laat 10 jonge kip, deren achter. Wetenschap. PROF. DR OSTWALD OVERLEDEN In Gross-Bothem is in den nacht van Zondag op Maandag de beroemde natuur kundige en philosoof dr. Wilhelm Ostwald, ae stichter van de „Energetische wereldbe schouwing" overleden. Ostwald werd in 1853 in Riga geboren. In de laatste jaren had hij zich vooral met de kleurenleer bezig gehouden- In 1909 bad hij den nobelprijs voor chemie gekregen. Uit Oost-lndie DE IDJEN-KRATER B0ND0W0S0.4 April (Aneta). De tempe ratuur van het Kratenneer op het Idjenpla- teau is plotseling 21 gr. C. gestegen. Ver moedelijk wo.-dt deze temjjeratmir-stijging veroorzaakt door een nieuwe srheur waaruit heete gassen stroomen. De Vulkanoiogisch* i Dienst stelt een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1