T MAANDAG 4 APRIL 1932 TWtEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan Dr. Joh. Wage- paar, directeur van (het Kon. Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage vergunning verleend tot het aannemen van de versier selen van Commandeur van de Orde van Leopold II van België; is aan Mr. W. A. Rutgers, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, verlof verleend lot het aannemen der hem geschonken on derscheiding van Ridder der Orde van de Kroon van België. NEDERLAND-POLEN UHTEDERZIJDSCHE CONTINGENTEERING. Tengevolge van de regeling van den in voer in Nederland en in verband met de moeilijkheden daar aan den invoer van Poolsche goederen in den weg gelegd, wor den sinds een week door de Poolsche lega tie te 's-Gravenhage onderhandelingen ge voerd met de Nederlandsohe regeering ten einde te komen tot de vaststelling van weder gjjdsahe contingenten. NATIONAAL CRISIS COMITÉ DE RECLAMEPLAAT. De affiche door het adviesbureau Cop- pens ten bate van 'het N. C -C. ontvangen Js thans gereed. De uitgave geschiedde met belangelooze medewerking van de drukkerij „Senefei- der" te Amsterdam, de Ver. Kon. Papierfa brieken Van Gelder en Zonen en v. Son's inkt- en verffabrieken te Hilversum. Tot een 'beperkt aantal kunnen van deze plaat, op schriftelijke aanvrage, door het 'ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ Te Amersfoort is een afdeeling der O. 5. P. opgericht met aanvankelijk 120 leden. Te Winterswijk heeft het gemeenteraads lid H. M. Eikman zich hij de O. S. P. aangesloten, zonder zijn mandaat echter ter beschikking te stellen. Te Gouda is een afdeeling der O. S. .P. opgericht met 184 leden, nadat het raadislid Van Staal een rede haidl gehouden. Ook te Amsterdam werd een afdeeflinlg opgericht, met aanvankelijk 641 leden. Een collecte, aldaar gehouden, tot dek king van de stichtingskosten bracht f 115 op. terwijl een groot bedrag werd ingeschre ven voor bet garantiefonds der O. S. P. LIBERALE STAATSPARTIJ DE ALGEM. VERGADERING TE LEEUWARDEN OPENINGSBEDE Mr FOCK Zaterdag werd de jaarvergadering van de Vrijheidsbond door Mr. D. Fock geopend met een uitvoerige rede over de politieke vraagstukken. Eerst wierp de spr. een blik op de inter nationale verhoudingen en toestanden; in 't bijzonder op de internationale toenadering in het streven naar vermindering van bewa pening Vervolgens bepaalde hij zijn gehoor bij de Rijn-Scheldeverbinding, waarover thans weer ongerustheid heerschte; doch voegde er aan toe: Gelukkig heeft de Minister van Buiten- landsche Zaken gister in de Eerste Kamer weliswaar geen mededeelingen gedaan be treffende de onderhandelingen, maar toch is uit zijn rede gebleken, dat in deze parle mentaire periode geen tractaat meer zal worden voorgelegd, althans niet zal kunnen tot standkomen. Daarna kwam Mr. Fock te spreken over ons huidig kiesstelsel en de onvoldaanheid over het parlementaire stelsel. Waaraan is dit alles toe te schrijven? Dit is naar sprekers meening hieraan toe te schrijven, dat men van het parlement iets verwacht dat het niet geven kan en niet geven mag, namelijk het verschaffen of ver zekeren van zoo groot mogelijke voordeelen voor de eigen groep. Een geliefkoosd onderwerp werd dan aan de orde gesteld: de splijtzwam: school, radio, organisatie enz. Ook langs deze weg en voorts op sociaal gebied, naderen rechts en rood elkaar, meen de Spr. En dat leidt er van zelf toe, dat de liberale partij hoe langer hoe meer in ver schillende gemeenteraden in de oppositie wordt gedrongen en genoopt wordt tot.het innemen van een eigen zelfstandige positie onder afwijzing van elke verantwoordelijk heid voor dergelijke onder de dictatuur van de vakvereeniginger. gevoerde politiek. De liberalen willen echtei geen oppositie quand même tegenover de Regeering voeren daarom doen zij ook niet mep aan de ge meenschappelijke actie tegen hel wetsont werp-Terpstra. En ook staan zij naast do regeering als het er op aan komt, tijdelijke steunmaatregelen voor <je landbouw te ne men. Tot alle Nederlanders richtte Mr. Fock ten slotte in deze benarde tijden de oproep tot samenwerking, tot versterking van het saam- hoorigheidsgevoel, tot verdraagzaamheid, om gezamenlijk niet als partijgangers maar als Nederlandsche staatsburgers, ieder volgens zijn eigen overtuiging en gezindheid, te trach ten aan de moeilijke'omstandigheden van het oogeniblik het hoofd te bieden! Rede Prof. Verrijn Staart Het onderwerp van de rede van Prof. Dr. G. M. V e r r ij n SS t u a r t van Rotterdam was: „Economische tegenstellingen tussohen liberalisme en socialisme". Spr. betoogde, dat Internationale „plan huishouding" een utopie is. Nationale plan- huishouding is slechts mogelijk in landen met geringen internationalen handel en om die reden voor een land als Nederland wel in de allerlaatste plaats te aanvaarden. Inter nationale planmatige productie met betrek king tot enkele bedrijfstakken is tot dusver re onuitvoerbaar gebleken, en uiteindelijk schadelijk. De taak van het liberalisme op het gebied der economische politiek is thans een twee ledige: een negatieve in den vorm van strijd tegen het verderfelijk interventionisme op tal van gebieden, een positieven in den vorm van het beramen van maatregelen tegen de groote fluctuaties, die zich ook zonder het overdadige interventionisme van onze dagen in de economische ontwikkeling kunnen voor doen; bij deze laatste taak zal inzonderheid gedacht moeten worden aan inperking van overmatige kapitaal en credietverstrekking in hausseperioden, waaruit omvangrijke prijsfluctuaties kunnen ontstaan. Mocht men er in slagen op deze wijze de schoksgewijze ontwikkeling van het econo misch leven gelijkmatiger te maken, zoo zal al heel spoedig blijken, dat de kritiek op dat stelsel nog slechts onbelangrijke onderdeelen behoeft te betreffen en dat het gepraat over „planhuishouding" kan blijven, wat het thans is: een vertoog van niet meer dan aca demisch belang en gespeend van allen wer kelijkheidszin. Rede Mr. Joh. J. Bellnfante De Encycliek „Quadragesimo Anno" en de liberale beginselen was 't onderwerp van de rede van Mr. Belinfante, die daarbij'tot de volgende conclusies kwam: Vooreerst, dat al mogen vele passages in de Encycliek voedsel geven aan de gedachte dat ()e Paus practisoh zeer dicht bij de socia listische opvattingen staat en dat derhalv ook de Katholieken zich in de praktijk no; meer dan tot dusver in socialistische ricl ting zullen hebben te oriënteeren, de werk< lijkheid toch deze is, dat de Paus ondanks d ietwat schampere wijze, waarop hij zich o menige plaats over het liberalisme uitlaa een opvatting van de Staatstaak huldig welke in vele opzichten identiek is met di van het moderne liberalisme, dat dan oo' feitelijk nergens in de Encycliek bestrede wordt. En in de tweede plaats, dat de radical katholieken, al trachten zij deze Eacyclie' zooveel mogelijk ten bate van hun opvattii. gen uit te buiten, toch weinig reden zullei hebben om zich over dit Pauselijk documen te verheugen, aangezien het verschillende van hun stellingen, die moeten leiden tol ondermijning van de grondslagen onzer te genwoordige samenleving en tot diepgaande staatsbemoeiing ter vervorming van ons maatschappelijk bestel, uitdrukkelijk ver werpt en den Staat bij de verbetering van de toestanden slechts een zeer bescheiden secun daire taak toedenkt, terwijl op den voor grond wordt gesteld een hervorming der ze den in christelijken geest. Thans staat dus vast, merkte spreker ten slotte op, dat de Roomsch-Katholieke Staats partij en de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" op den grondslag van deze En cycliek practisch vruchtbaar kunnen samen werken, mits eerstgenoemde slechts in acht neemt de vermaning van den Paus om zich te onthouden van ingrijpende wettelijke maatregelen tot verandering van de maat schappelijke of economische structuur, zoo lang niet de gansche samenleving door trokken is van den geest van rechtvaardig heid en naastenliefde. Eindelijk stelde spreker in het licht, dat de Paus ook tegenover het socialisme de per soonlijke vrijheid hoog houdt. .Zoo reiken katholieken en liberalen elkander de hand in de eerbiediging en verdediging op staat kundig terrein van de persoonlijke vrijheid als het hoogste goed van den mensch. Rede Mr. H. F. van Leeuwen De heer Mr. H. F. van Leeuwen sprak over Politiek en Bankwezen en de beteekenis der Banken voor het economisch leven. Grondslag voor een gezond bedrijfsleven is, dat de ondernemingen gevoerd worden met een voldoend kapitaal, dat de onderne mers de risico op zich willen nemen en dat de sohuldenlasten in gezonde verhouding blijven tot aansprakelijk kapitaal in elke on derneming werkend. Crediet is voor den on dernemer in de eerste plaats een last, welke slechts bij matig en juist aangewend ge bruik tot lust wordt Veel aandacht schonk de spr. aan de vraag of het bankwezen behoort te zijn een vrij bedrijf met concurrentie. Toen in Enge land, een tiental jaren geleden, het concen tratie proces in het bankwezen in vollen gang was, heeft de regeering ingegrepen en er haar invloed toe aangewend, dat er althans „een big five" over zou blijven. M.i. zegt spr. was dat zeer goed gezien. Zoo zeer als kapi taalkrachtige banken gewenscht zijn, zoo zeer is een concentratie, tot monopolie gren zen doorgevoerd, verwerpelijk, en wel om erschillende redenen. Ten eerste omdat bij credietverleening teeds een vrij sterk persoonlijk element 'ertrcruwen door Bank A onthouden, zal ellicht terecht door Bank B. worden ge- chonken. Ten tweede omdat fouten in de 'ankleiding, of ook reeds leiding in een be- laalde richting, voor het algemeen belang an een land te bedenkelijker consekwenties cunnen hebben naarmate de instelling, waar an de gestie onder bepaalde omstandighe- 'en minder gelukkig blijkt, relatief groo- In het bankwezen lijkt mi], zoo besloot Mr. an Leeuwen, gelijk op zooveel ander ter- ein, verkieselijk, dat de gestie der gezamen- ijke ondernemers de resultante zij van uit eenloopend inzicht, zooals dat in zelfstandig gevoerde instellingen tot uitdrukking komt De bestuursverkiezing Gekozen werden tot leden van het hoofd bestuur bij eerste stemming de heeren S. van der Bergh Jr., G. A Boon, beiden aftredende leden van het dagelijks^h be stuur, Mr. J. Drost en Mr. W. C. Wen- delaar en bij herstemming Prof. Dr. B. D. Eermans en mevr. J. yan den GriendtBunk. Een motie. Aan het eiwde der vergadering werd bij acclamatie de volgende motie aangeno- De vergadering, kennis genomen heb bende van het rapport en de conclusies van dee landbouwcommissie. de oogen niet sluitende voor de mogelijkheden in ver schillende bedrijfstakken; verklaart diep overtuigd te zijn van den noodtoestand, waarin de Nederlandsche landbouw verkeert; dringt er bij de Kamercommissie op aan om in den geest van het concept-werkpro gram ai het mogelijke in het werk te stel len en te steunen, wat een verlichting in deze zal kunnen te week brengen. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN ONTGOOCHELING TE GENT Het antwoord van ministeer Beelaerts van Blokland over de Nederlandsch-Belgi sche onderhandelingen, die in de Neder landsche Eerste Kamer ter sprake zijn ge weest, heeft in sommige Belgische kringen, waar men each den laatsten tijd niet met de hoop op een spoedige regeling van de Nederlandsch-Belgische kanaal vraagstuk ken meente te mogen vleien heel wat ont goocheling te weeg gebracht, aldus de N.R.Ct. Deze ontgoochefling bleek vooral sterk te zijn te Gent, waar men seidert eenigen tijd niet meer aandrong op het voeren van aparte onderhandelingen met Nederland betreffende het bouwen van een nieuwe zee sluis te Terneuzen. daar men verwachtte, Bat deze kwestie na het bereiken van een principieel accoord over het kanaal vraag stuk tussohen Brussel en Den Haag auto matisch haar beslag zou hebben gekregen. De burgemeester van Gent ontving Za terdag de vertegenwoordigers der plaatse lijke pers in zijn cabinet en vehheelde zijn ontgoocheling niet Hij zeide te willen ho pen, dat de Belgische reoeering bij de aan staande onderhandelingen over een han delsverdrag met Nederland en een pro gressieve regeling van de nog hangende pu/nten de kwestie van het regime van het kanaal van Terneuzen en ihet bourwen van een nieuwe zeesluit aldaar op het voorste plan zou brengen. Stappen-in dien zin zul- ieD de volgende week bij de regeering te Brussel worden gedaan, daar de stad Gent het drihgende vraagstuk der zeesluis des noods los vam de andere Nederlandsch- Belgische kwestie wil zien behandeld en tot een goed eind gebracht. ROFFELRIJMENj, Slotnummer leder clubje, ieder kransje Iedere vereeniging Heeft zoo'n brave nabetrachterl Zoo een echo in z"n kring; leder vlekjeieder dorpje Iedere beschaafde stad Hééft zoo'n grijze hekkesluiter, Of heeft er zoo-één gehdd. 't Is de man, die langzaam opstaat, Met een vrindclijke lach, Als de president het slotwoord Afslaat met een hamerslag Die nog één moment het woord vraagt^ Zij het in bescheidenheid, Om nog één minuut te vragen Van de al verlate tijd; Die, zoo grijs en zoo eenvaardig, Zoo oprecht, innemend spreekt Dat de boosheid in je boezem Toch nog weer in stukken breekt. Hij zegt zelf: „Ge weet al, hoorders Wat ik hier nog zeggen wil 't Zal, omdat het laat is, kort zijn Twee minuten houdt hij stil, En dan gaat hij breed betoogert Wat die avond is betoogd, Maar dat hij volstrekt natuurlijk Geen herhalingen beoogt; En, als een kwartiertje vol is, Komt hij tot een kloek besluit: Wringt al heviger de handen En het hooge woord eruit; Dat is dit: „dat hij zoo dankbaar Is, dat hij hier wezen mocht; Dat de zaal best (of maar matig) Tot zijn vreugd (spijt) is bezocht Als je dan een half uur later Dan je dacht, naar huis toe gaat, Denk je: jammer dat zoo'n nummer. Nooit op het programma staat. LEO LENS (Nadruk verboden.) NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post en in aansluiting op het motorschip „Chrisi tiaan Huygens" zal Dinsdagmorgen 5 April om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aan komst 6 April om 7.05 uur te Zevenaar, 7.57 uur te Arnhem, 8.4S uur te Utrecht, 9.4» uur te Den Haag S.S., 9.36 uur te Amster dam W.P., 9.51 uur te Amsterdam C.S. en 10.01 uur te Rotterdam (Maas). Een nieuwe startmachineTijdens de athletiekwedstrijden werd een electrische startmachine i De Tilburgenaren begonnen alvast te zwemmen. Er waren meer kijkers dan zwemmers, wat de meesten van onze lezers zeker zeer begrijpelijk zullen vinden. Rechts: In den Haagschen Dierentuin dagen enkele jonge beertjes geboren. te Stamford gebruikt. De heer B. C. de Mul Johz. is benoemd tot Burge meester van Kruiningen- HansweerL Portret van den nieuwen burgervader De afsluitdijk van Noord- Holland naar Friesland De heer A. C. A. van Vuuren, lid der Tweede Kamer, oud-wethouder van Den Haag, Zaterdagnacht overleden. Een krokodil, die rustig op den oever een dutje deed, werd ln een oude stad als 's-Hertogenbosch zijn nog heel wat antieke hoekjes te vinden. Bovenstaande foto geeft de achterzijde der „pastorie van Sint-Pieter" te zien, een oud haar eens de zeemeeuw vloog. De afsluitdijk van Noord-Holland naar Friesland werd tot aan de geul De gebouw, dat vroeger, onderdeel van teen klooster was Vlieten voot 't autoverkeer opengesteld. De eerste wagens gaan over de nieuwe brug by Den Cleven In verband met de ongeregeldheden bij een Rot- terdamsch legatie gebouwworden de legatiegebou wen te Den Haag beivaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5