MAANDAG 4 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND TARDIEU TE LONDEN FRANSCHE WAARSCHUWINGEN AAN ENGELAND De aankomst van Tardieu en zijn staf te Londen, om voorbesprekingen te houden het bericht dat een aanvang der Donau- conferentie der vier mogendheden op Woens dag 6 April om 14 uur 30 in het Foreign Office te Londen vaststelt, teekenen de week, die we zijn ingegaan als een, die voor de internationale politiek van veel beteekenis belooft te zijn. De beide hoofdpersonen bij de te Londen te voeren onderhandelingen, de premiers Mac Donald en Tardieu, hebben beiden reeds een inleidende verklaring afgelegd, waarin zij beiden, zooals niet anders te ver wachten was, weinig of niets gezegd hebben, dat we nog niet-wisten, al valt het op. dat Mac Donald nadrukkelijk gezegd heeft, dat het per sé noodig is, dat allen samenwerken om het gestelde doel: de oplossing der pro blemen, te bewerken, terwijl Tardieu den nadruk legde op het gemeenschappelijk doel van Groot Brittannie en Frankrijk. In dit verschil van accent weerspiegelt zich de situatie, die, zooals men weet, aldus is, dat Frankrijk met leede oogen ziet hoe Enge land, Duitschland en Italië als gelijkbe- rechtigden erbij gehaald heeft om het Donau probleem mee te helpen oplossen. De waarde van het officieel optimisme van Tardieu kunnen we al dadelijk toetsen aan enkele beschouwingen uit Parijs, die zijn reis naar Londen belichten. De Fransche premier, zoo zegt een bericht uit de Fransche hoofdstad, is vast voorne mens de economische aaneensluiting der Donaustaten in den door hem voorgestelden vorm door te zetten. Men verwacht hier (te Parijs) dat vooral het aanbod der Fransche regeering om groote financieele middelen ter beschikking te stellen zijn uitwerking niet zal missen. Deze veronderstelling, dat Tardieu mei do Fransche goudzak zal rammelen en daar door Engeland toegeeflijk zal trachten te maken, moeten we onthouden. Uit een ander vaatje tapt Pertinax in de „Echo de Paris". Deze schrijft, dat het de taak der Fransche delegatie te Londen ls Duitschland en Italië ertoe te brengen de uitnoodiging aan de vijf Donaustaten om een economische federatie te vormen, te onderteekenen zonder dat ze daarvoor hun speciale voorwaarden stellen. En Pertinax schrijft er maar dadelijk bij: Wanneer dat niet gelukt, dan kan men reeds thans spre ken over een mislukken van de conferentie. Daarna volgt in het stuk van den Franschen diplomatieken schrijver een waarschuwing aan Engeland. Mislukt tie conferentie, d.w.z. krijgt Frankrijk niet zijn zin, dan is Enge land het eerste land, dat de gevolgen daar van moet dragen, aangezien zijn in Hon garije en Oostenrijk heiegde kapitalen de reacties van een dergelijk mislukken moe ten gevoelen. En na deze waarschuwing laat hij dan nog volgen: „Op de Londensche conferentie zal niet voor de laatste maal de noodzake lijkheid van een onvoorwaardelijke samen werking tusschen Frankrijk en Engeland aan hst licht treden. Beide landen zijn de eenige groote mogendheden, die niet werken tegen de nieuwe ordening van Europa in de internationale verdragen". Deze laatste ontboezeming is vooral teekp- nend voor den eigenlijken opzet van de Fransche politiek, die nog altijd gericht ls op handhaving van de verbrokkeling van Europa volgens het systeem van de vredes verdragen van 1919 en van die verdragen zelf, al is het nog zoo duidelijk geworden, dat die verdragen verantwoordelijk zijn voor de economische ineenstorting van Europa en de geheele wereld. Te Londen begint thans een politiek spel yan groote betieeltenis. Met spanning ziet de wereld toe of te Londen de grondslagen zullen worden ge legd voor een nieuw economisch gebouw, of dat door halfslachtigheid en nationaal egoïsme het scheurende huis nog verder zal worden ondergraven. HET MEMEL CONFLICT Merkys teruggeroepen? Volgens te Memel loopende geruchten, die echter nog niet nader bevestigd zijn, moet Merkys, de Litausche gouverneur van het Memelgebied, teruggeroepen en door den vroegeren opperburgemeester van Kowno, Vileischis, vervangen zijn. Merkys was sedert 1927 gouverneur en heeft als zoodanig vele maatregelen getrof fen, die tegen de Duitscbers gericht waren en herhaaldelijk voor den volkenbond ge bracht zijn, terwijl zij ook tot diplomatieke stappen aanleiding hebben gegeven. Duitsche leiders bedreigd Voorts wordt gemeld, dat de twee leiders der Duitschers in het Memelgebied, Konrad en Gubba, in den laatsten tijd dreigbrieven hebben ontvangen, die vermoedelijk uit Li tausche kringen afkomstig zijn. Daarin wordt gecischt, dat zij zich voor de aan staande landdagverkiezingen niet meer can- didaat zullen stellen en voor hun eigen vei ligheid wordt hun de raad gegeven, uit het Memelgebied te vertrekken en naar Duitsch land te gaan. Een moratorium Tenslotte wordt nog gemeld, dat het direc torium Simaitis hij de Litausche regeering om een moratorium voor de belastingen van het eerste kwartaal 1932 heeft verzocht, aan welk verzoek naar verluidt, gevolg zal wor den gegeven. De verkiezingen in Duitschland GROOTE DEMONSTRATIES BLOEDIGE BOTSINGEN Direct na de opheffing gisternamiddag van den politieken Godsvrede in Duitschland is de verkiezingspropaganda van de ver schillende partijen begonnen. En ook is het, helaas, bijna onmiddellijk tot ordeverstoringen en tot bloedige botsin gen gekomen. Te Altona hielden de nationaal-socialisten een propaganda-optocht die rustig verliep. Toen de optocht ontbonden werd kwam het echter tot botsingen met rijksvlagleden. Ei- ontstonden hevige vechtpartijen, die zich over verscheidene straten voortplantten. Ten slotte greep bereden politie in. In totaal werden dertig personen gewond, w.o. vijf zwaar. Verscheidene arrestaties hadden plaats. De politie heeft geconstateerd, dat de nat. soc. de rijksvlag-leden overvallen hebben Te Chemnitz is de verkiezingscampagne voor de tweede ronde van het presidentschap begonnen met drie verkiezingsmeetings. Hierbij ontstond in de Klosterstrasse een botsing tusschen communisten en nationaal- socialisten, waarbij een communist met een revolver een nationaal-socialist in de buik schoot, terwijl ook een communist door een kogel getroffen werd. Een man werd gedood, 17 anderen gewond. De communisten hielden een groote de monstratie in het Volksgebouw, waar de candidaat voor het presidentschap Ernst Thaelmann sprak. Ook te Kiel is het tot botsingen gekomen, tusschen politie en nat.-socialisten, toen de laatsten een niet-toegestanen optocht wil den formeeren. Een politic-agent, die werd aangevallen, loste verscheidene schoten in de lucht. Er werden zestig personen ge- ,-resteerd. Verscheidene zijn gewond. Te Berlijn is het Zondagmiddag tusschen twee krantenverkoopers van de Reichsban- ner en een groep nat.-soc. tot een vechtpartij gekomen. Toen de politie verscheen vlucht ten de nat.-soc. bet partijhuis binnen. Of schoon alle lokalen van het partijhuis door de politie onmiddellijk doorzocht werden cn de Reichsbaiuierlieden met de aanwezigen werden geconfronteerd, kon niet vastgesteld worden, wie de daders waren geweest. Naar verluidt is het Berlijnsche politic- presidium voornemens in verband met deze gebeurtenissen het nat.-soc. partijhuis in de Hedemannstrasse op grond van de verorde ning van den rijkspresident inzake de be strijding van politieke excessen geheel of gedeeltelijk te sluiten. De politie heeft tegen half vier een huis zoeking gehouden in het gebouw van het nat.-soc. dagblad „Der Angriff" in verband met deze vechtpartij. Redevoeringen. De nationaal-socialisten hebben Zondag- iddag groote kiezersvergaderingen gehou den te Dresden, Leipzig, Chemnitz en Plawen waarbij door Hitier zelf 't woord werd ge- oerd. Te Dresden sprak Hitier voor 50.000 personen op de renbaan. Hij voerde zijn be kende argumenten aan en eindigde zijn rede met de wooreïen: dat men hem zou kunnen dooden, dat men tallooze nationaal-socialis ten zou kunnen dooden, maar dat noch hij, noch de beweging ooit zou capituleeren. Na Hitier sprak te Dresden nog de nat.- irialistische afgevaardigde Goering. Te Leipzig werd die nationaal-socialistische betooging gehouden op de tex-reinen van de Technische Messe. Reeds uren voor het be waren de straten, die erheen leidden, zwart van de menschen cn in de Messe- hallen bevonden zich naar schatting 50.000 menschen toen Hitier sprak. Het z.g. IJzeren Front liet zich eveneens Zondagmiddag reeds dadelijk gelden in zijn propaganda voor de candidatuur-Hindenhurg Minister Severing sprak te Limburg. Hij zeide, dat de nat. soc. aan alle lagen der be volking bevrediging hunner wenschen be loven en dan ook door allen als bedriegers zullen worden gebrandmerkt. Hitler, zeide Severing, is geen leider, hij afhankelijk van zijn souschefs en slechts 'n boogschutter van den reactionnaii-en rid der Hugenberg. Hindenburg is geen leider van de proletariërs en alles behalve een so cialist, maar hij is in tegenstelling tot Hitier een man. Daarom moet op hom gestemd wor In een betooging van het IJzeren Front te Breslaü werd heden het woord gevoerd door den voorzitter van de S.P.D., liet sociaal-de mocratische Rijksdaglid Otto Wels. Hij zeide o.a. dat het IJzeren Fi-ont op 13 Maart den •uui'doop had doorstaan, toen Hitiers nimbus an on verwin! ij kibeid vernietigd werd. Het heeft den schijn, of Hitler, die 7 millioen stemmen tcweinig had en zich ditmaal toch euw candidaat stelt, op de hulp der com munisten rekent. Zeven jaar geleden is Hin denburg de arbeidersklasse door de recht- sche partijen aanbevolen als de groote on kreukbare. Thans wordt dezelfde candidaat door dezelfde lieden beschimpt als de can didaat der verraders en oplichters. Wels zette uiteen, waarom de sociaal democratie op Hin denburg zal stemmen. Niet dat men Hinden burg eeuwig trouw zou willen zweren, een vriend van de arbeiders is hij niet. De so ciaal democraten strijden echter voor hem, omdat zij tegen het fascisme strijden. Op 10 Api'il zal het IJzeren Front den tweeden slag leveren terwijl op 24 April de slag te gen het fascisme voor de laatste maal zal worden gevoerd. In een vergadering van het IJzeren Front te Dortmujid heeft het sociaal-democratisohe Rijksdaglid Dr. Breitscheid een rede gehou den, waarin hij o.a. scherp stelling nam t fi de uitlatingen van Tardieu tegenover de Fransche socialisten. Wanneer Tardieu den Franschen socialisten op hun -ijt, dat hij slechts staten, die door mid del van een dictatuur geregeerd worden geld leent, geantwoord heeft, dat de socialisten slechts sympathiseeren met een land, waar maarschalk aan het hoofd staat, dan .ge tuigt dit van een tactloosheid tegenover het Duitsche volk, die niet scherp genoeg ver oordeeld kan worden. Tijdens een demonstratie van het IJzeren Front tc Dresden waar ongeveer 20.000 per sonen aanwezig waren, heeft de tweede voorzitter van de soc. dem. partij rijksdagaf gevaardigde Crispion, 'n redevoering gehou- waarin hij uiteenzette, dat de daad kracht van het IJzeren Front, op 13 Maart nameloos ongeluk van Duitschland heeft afgewenteld. Voor het derde rijk gesticht zal kunnen vo reten zouden eerst de millioenen strijders ,'un het IJzeren Front moeten worden uitge- De ex-kroonprins kiest Hitier De vroegere kroonprins, die op 't oogenblik in het slot Oels verblijft, publicee. de vol gende verklaring: „Stemonthouding bij de herkiezing voor het presidentschap is onvereenigbaar met het denkbeeld van „front". Daar ik een aaneengesloten nationaal front voor beslist noodzakelijk houd, zal ik hij de herstemming Adolf Hitler kiezen". Hindenburg en de Stahlhelm. De „Landvolknachrichten" brengen oen bericht, volgens hetwelk rijkspresident von Hindenburg uitdrukkelijk partij kiest voor de Stahlhelmleden, die hem bij de eerste ver kiezing trouw zijn geworden en een schrij ven gericht heeft tot de boncteleiding van den Stahlhelm, waarin hij de leiding op roept hem voor 5 April mede te deelen of de tegen deze leden genomen maatregelen zullen worden ingetrokken. Van den kant van den Stahlhelm verluidt, (Jat zoowel de beide bcmdsleiders als ook de hondskanselier niet in Bei-lijn zijn, dat echter inderdaad een schrijven van den rijkspresi dent is ontvangen, welks inhoud echter sleohts door .een indiscretie bekend kan zijn geworden. DE PRUISISCHE VERKIEZINGEN De burgerlijke samenwerking De tusschen de economische partij, de landvolkpartij en de volksconservatieven ge voerde onderhandelingen met het doel geza menlijk op te treden bij de a.s. verkiezingen voor den Pruisischen landdag, kunnen thans als beëindigd beschouwd worden. De par tijen zullen in de kieskringen wei zelfstan dig werken, maar onderlinge lijstcombina- ties hebben. Voor deze 3 partijen tezamen wordt een gemeenschappelijke landslijst op gesteld, die „nationaal front van Duitsche standen" heeten zal. Men verwacht, dat' nog ancJere partijen zich bij dit blok zullen aansluiten. Besprekingen zullen in verband hiermede in het begin van de volgende week worden ge voerd. De Duitsche Volkspartij en de Duitsche staatspartij zullen met eigen lijsten uitko men bij de Landdagverkiezingen. DE DUITSCHE IN HET BUITENLAND BEVROREN SALDI Naai; verluidt wordt door «Je Duitsche regeering een vooi-stel uitgewerkt om de in het buitenland vastgevroren saldi te ge bruiken «voor reizigers in die landen, wiaar die saldi zich berinden. De reizigers zullen deze saldi dan den eigenaren afkoopen en het zoo vrijkomende geld voor hun reis- uitgaven benutten. Hierdoor worden Duit sche deviezen gespaard. GERUCHTEN OVER HINDENBURG S GEZONDHEID. Uit Berlijn wordt gemeld: De laatste dagen zijn er weer onjuiste be richten over den gezondheidstoestand van rij kspi-esi dent von Hindenburg verspreid. Naar aanleiding daarvan wordt er op ge wezen, dat de rijkspresident zich in een uit stekende gezondheid verheugt en Zaterdag nog verschillende audiënties heeft verleend o.a. aan den Oostenrijksclien vice-kanselier dr. Wmkler. STALIN NIET ZIEK Een sovjet-mededeoüng In verband met de verschillende berichten over een zoogenaamde ziekte van Stalin deelt het sovjet-gezantschap te Berlijn mede, dat d<eze berichten geenszins met de feiten in overeenstemming zijn. Stalin verheugt zich in een gezondheid, welke geen geneeskundige hulp eisent. De pogingen van eenige b'aden oro de roia van prof. Zondek in verhand te brengen met den gezondheidstoestand van Stalin, berusten op fantasie. Behalve prof. Von Zondek is ook prof Lewy naar Moskou uitgenoodigl en wal niet alleen om eenige zieken te onderzoeken, onder wie zi-dh overigens Stalin niet bevindt, doch ook om eenige lezingen te houden voor medische kringen te Moskou. Geen nut voor het algemeen belang Dezer dagen zou in Turijn een lange-duur danswedstrijd gehouden worden. Juist op het oogenblik dat het groote mo ment daar was en niet minder dan vijftig paren ten aanschouwe van een talrijk pu bliek klaar stonden den grooten kamp te beginnen, kreeg Mussolini lucht van hetgeen zou gaan gebeuren. Hij waarschuwde de Tu- rijnsche politie en gaf bevel den wectetrijd onmiddellijk te gaan verbieden. Het gevolg was, dat korten tijd later een aantal carabi- niers de danszaal binnenmarcheerde en tot algemeene ontsteltenis den verderen voort gang van den wedstrijd verbood. Later zei Mussolini, dat hij geen behoefte had aan records, die geen nut hadebn voor het algemeen belang. Te Havanna drongen zes gewapende mannen de studio van de radio-omroep binnen. Met revolvers hielden zij het om- roep-personeel in bedwang en uitten voor de microfoon felle verwijten en beschuldi gingen telgien de Cubaansche regeering. Na acht minuten verlieten zij ongehinderd het gebouw en wisten te ontkomen. HET ZOONTJE VAN LINDBERGH De „New York Mirror" meldt, van inge lichte zijde vernomen te hebben, dat het zoontje van Lindbergh het uitstekend maakt en dat zeer spoedig nieuwe onderhandelin gen over de teruggave zullen worden ge- HONGER IN HET OERALGEBIED Naar het Russische blad „Sevodnia'' van 27 Maart meldt, heeft de bevolking van een groot aantal dorpen in het Zuiden van het Oeral ge bied huis en haard verlaten en zijn toevlucht gezoefht in de steden, wegens een volkomen gebrek aan levensmiddelen en brandstoffen. Het schijnt, dat de sovjet-autoriteiten echter reeds besloten hebben, de werklieden met ge weld te dwingen naar hun woonplaatsen terug te keerem Door den graan-export naar het buitenland, vooral naar Italië zijn de silo's ledig, zoodat het niet gemakkelijk zal zijn deze arbeiders- van broodgraan te VAN CORINTHE Ten gevolge van een aardvensohuiving van de glooiing van het kanaal van Corin th e, waarbij ongeveer 10.000 M3 aarde naar beneden stortten, moest het scheepvaart verkeer in het kanaal worden stopgezet. Zondagmiddag werden in een woning aan de Kantstrasso te Berlijn' drie personen gevonden, die door gasvergiftiging om het leven waren gekomen. De bewoners hadden liet huis eerst een dag te voren betrokken. Het ongeluk is te wijten aan een fout in de gasleiding. JAPAN EN CHINA DE ONTRUIMING BIJ SHANGHAI De Chineezen onderling slaags Het telegraafagentsdha.p der Sovjet Unie bericht uit Shanghai, dat bij de tusschen de Chineesohe en Japansche vertegenwoordi gers gevoerde onderhandelingen i6 overeen gekomen, dat door de Japanners zullen wor den ontruimd: 1. Verschillende deelen van de Ghineezen- wijik te Tsjapei; 2. Het Oostelijk de-el van Kianigwan en de renbaan; 3. Het dorp Woesoeng; 4. Het district Jansoepoe. De evacuatie moet in den loop der'maand geschieden. Er mogen zich in de ontruimde gebieden voort oopig geen Chineesche troe pen ophouden, behalve dan de Ohineeeohe politie. Ter uitvoering dezer overeenkomsten zal een Chineeedh-Japansche commissie wor den gevormd, weflke de controle op zich zal nemen. Uit Shanghai wordt verder gemeld: liet negentiende Kantonieger bevindt zich m openlijken strijd met de 47ste divisie van Tsjang Kai Tsjek. De Namkingtroepen tracht ten de Kantonneezen bij Tsjitsang te ont wapenen. Er ontwikkelde zidli een verbitter de strijd, waarvan de afloop nog niiet be- De gevechten hebben te Shanghai, waar het artillerie- en geweervu ir d-ilelijk te hooren is, groote ongerustheid teweegge bracht. De neutrale legei-autordeiten hebben pen bijeenkomst du beide rijan.He'ijke f.h.- neesche legers tot stand gebracht. Dezer da gen zal de ontmoeting plaats hebben. JAPAN EN MANDSJOERIJE Hoe men een vazalstaat maakt Zondag zijn te Tsjaimgtsjoen 260 politie beambten uit Tokio aangekomen ten einde den politiedienst te organiseeren. De beamb ten betheerschen die Chineesche taal volko men en zullen vooraanstaande posities ver krijgen in Mantsjoerije. Er zuilen nog 600 Japanners uit Tokio aankomen, ten einde verschillende functies in de negeering Poe Yi op zioh te nemen. H»?t Japansche kabinet heeft de leening voor de regeering Poe Yi ter grootte van 20 millioen Yen goegekeurd. Van Japansche officieele zijde wondt in verhand hiermede medegedeeld, dat de goedkeuring voor deze leendng met do kwestie de.r erkenning van de Mantsjoerij- sche regeening door Japan geen verhand houdt, Dr leening zal dezer dagen worden geteekemL OPSTAND DOOR JAPANNERS ONDERDRUKT In de nabijheid van den Nonni-rivier heeft een brigade van generaal Ma gmuit tegen Poeyi. De Japansche troepen en de trouwge- bleven troepen van generaal Ma hebben de muitende brigade omsingeld en ontwapend. Tijdens de ontwapening werden 6'Chineesche soldaten neergeschoten. VERDUISTERINGEN BIJ KREUGER EN TOLL Uit Stockholm wordt gemeld, dat men be langrijke verduisteringen op het spoor is gekomen, <üe bij Kreuger en Toll zijn ge pleegd. Men noemt een bedrag van 165.000 kronen, doch de grootte is nog niet nauw keurig kunnen worden vastgesteld. De ver duisteringen zijn reeds een tijd geleden ge pleegd doch eerst na Ivar Kreuger's dood hij een onderzoek aan het licht gekomen. Van de twee vroegere beambten bij de firma, die zich aan deze verduisteringen hebben, schul dig gemaakt is er een gearresteerd. Hij heeft hekend. Vorigen zomer zijn heiden op hun verzoek ontslagen. Ze stichtten toen met het verduisterdde geld een makelaarsfirma. TEGENGIF TEGEN ALLE GIFGASSEN GEVONDEN Volgens een bericht in den „Daily Expiress" heeft die afdeeling van het Engel- sche ministerie van oorlog, belast met het uitvinden van Chemische verdediging-smid- Üeelen, na 14 jaar zoeken in het laborato rium in Porton in Wiltshire, een werkelijk tegengif gevonden tegen alle in den oorlog bruikbare gifgassen. Verscheidene personen zijn eerst behandeld met bet tegengif en daarna met een gifgas, waahbij bleek, dat zij volkomen ongedeerd bleven. De voor naamste deskundige bij deze proeven, ma joor Galwey, die 6 Maant is overle.dlen, is ten offer gevallen aan de talrijke proeven, die hij met gifgassen genomen heeft. DE AANSLAG OP TWARDOWSKI Naar uit Moskou wordt gemeld, zal het proces tegen de plegers van den aanslag op den Duitsohen gezantschapsraad von Twairdowskd, Stern en Wasiljew, heden morgen om tien uur een aanvang nemen. Stern, cli.e een bekentenis heeft afgelegd, zal een verklaring afleggen betreffenldie zijn betrekkingen tot een groep Poolsche onder danen, die bij den aanslag betrokken zou den zijn. De door Wasiljew af te leggen verkla ring zal van groote politieke beteekenis zijn. Of Twardowslki persoonlijk de proces- zittingen eial bijwonen, staat nog niet vast In de nabijheid van Chamberino in den staat New-Mexico (op Noord Amerikaansch gebied) hebben bandieten een afgelegen huis van een farmer overvallen en daar de 6 leden van het gezin om het leven gebracht. Een kind werd zwaar gewond. Den farmer zelf gelukte het te ontvluchten. De bandieten ontkwamen. Als motief voor hun daad neemt men aan, dat de schurken vernomen hadden dat de farmer voor verkocht vee 5000 dollar had ontvangen, welk geld zij opeischten. De weigering van den boer het geld te geven, zou hen dan tot hun daad hebben gebracht. GROOTE AARDVERSCHUIVING IN NOORWEGEN In het Namdal (Noorwegen) is een zeer groote aardverschuiving ontstaan. Ruim 1000 M. van den hoofdstraatweg werden hierdoor weggeslagen, groote stukken bosch werden vernield. Op de plaats waar de aardverschui ving begon was juist een autobus van Hoey- land naar Namsos gepasseerd. De oorzaak van het ongeluk schijnt te moeten worden ge zocht in het zachte weer dat reeds eenigen tijd in het Namdal heerscht. Een ooggetuige verhaalt, dat hij gezien heeft hoe de aardverschuiving begon, op een plaats Eidsneswald geheeten. De heele streek was letterlijk voor zijn oogen wegge zonken. Als een golf aarde waren de massa's van het rotsland over een afstand van onge veer 1 K.M. dalwaarts gestort. Honderden reusachtige dennen zijn in. de diepte verdvve- Na de aardverschuiving is Hoeyland zon der wegverbinding met. de omgeving. H i verkeer is volkomen onderbroken. Er zijn bezittingen, ter waarde van minstens y2 mil lioen verwoest. Een boerenhofstede, die in de. nabijheid van het verschuivLngsgebied ligt verkeert nog in geyaar. UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT IN DE RIJNVAART VAN WEINIG INVLOED Rotterdam, 4 April. Vanmorgen is de staking, diee in de Rijn vaart was geproclameerd ingegaan. Naar wij van de zijde van den Centrallen Bond van Transportarbeiders vernemen zijn van morgen ongeveer 15 booten van cle Vulkaan, Transportmij. en particuliere sleepbooton- dernemers ten gevolge van de staking niet afgevaren. Hierbij is ongeveer 50 a 60 man personeel betrokkens Allleem de „Irmgard", waarvan reeds tee voren bekend was. dat hiervoor wei'klwilligen zouden zijn, is gaan varen. Ook te Dordrecht is het advies vrij algemeen opgevolgd. Van andere zijidle ver nemen wij, dat door de staking in de Rijnvaart geen stagnatie is gebracht. Ver schillende maatschappijen, die zoowel Duit sche als Nederlands che belangen hebben, hebben hun Rijnschepen thans met Duitse!)" selepbooten naar om hoog geholpen. Dit is o.m. het geval met en aantal Stinnes- bootn, ie vanmorgen stroomopwaarts zijn vertrokken. Twee andere maatschappen hadden reeds in het begin van dit jaar met hun personeel een overeenkomst gesloten op basis van de afgekondigde loonsverlaging van 15 pCt. en de schepen daarvan zijn ook vertrokken. Gelijk wij reeds eerder mede deelden zijn bij het conflict uitsluitend de sleepbootpersoneeleij betrokken Voor de Rijnschepen is de staking niet ge- ni'oclameerd. Van cle bemanningen der Rijn schepen is een groot deel ongeorganiseerd, terwijl van de anderen slechts een klein percentage aangesloten is bij den Centralen Bond. I)e Federatie heeft onder dit personeel clen meesten invloed, doch naar wij van de zijde van het Federatiebestuur vernamen, was een verzoek tot samenwerking van de zijde van den Centralen Bond niet beant woord, zoodat men geen aanleiding vond vooralsnog do staking op de Rijnschepen te proelameeren. Het Federatiebestuur zou van morgen ni]oenkomen om zijn houding in het conflict te bepalen. Voor zoover het zich thans laat aanzien zal de uitgebroken staking geen overwegen den invloed uitoefenen op de Rijnvaart. De Duitsche sleepbooten zullen hier de Rijn schepen komen halen (vanmorgen waren er nog meer Duitsche booten beschikbaar dan er vracht was) en mocht de Duitsche Bond al een soliclariteitstaking proelameeren, dan slaat nog de mogelijkheid open alles over Antwerpen te doen gaan. De Nedeiiandsche Rijnschepen kunnen dan door Belgische sleepbooten naar Antwerpen worden ge bracht en vandaar naar Duitschland worden gesleept. Het tarief was heden te Rotterdam niet hooger dan gewoonlijk. (Ongecorrigeerd). Gemengd Nieuws. AUTO-ONGELUKKEN TWEE GEWONDEN Zondagavond ongeveer kwart over zes reed een luxe auto op den straatweg van Dor drecht naar Willemsdorp, toen bij de tweede tol onverwacht een voorband sprong. De bestuurder, de beer B. C. E. Dinger Hattink, directeur van de Dordtsche Dis- contobank, uit Dordrecht, raakte hierdoor zijn stuur kwijt, botste eerst tegen een tele foonpaal en daarna tegen een boom. De auto geraakte vervolgens midden in een sloot Alleen de kap bleef boven water. De heer Hattink en de heer Groenier wer den gewand. Hun vrouwen bleven vrijwel ongedeerd. De beide gewonden werden door een dokter uit Den Haag, die juist passeerde, verbonden, 's Avonds konden ze weer bet ziekenhuis verlaten. De auto, vermoedelijk onherstelbaar ver nield, is denzelfden avond door een kraan- wagen van de fa. Willem van Twist weg gesleept. Zondagmorgen is op den Albtswoud- sdhenweg onder Delft een melkauto in de sloot gereden, als gevolg van een defecte stuurinrichting. De bestuurder, die woon achtig is te Berkel, wist zich te redden en bi ede er zonder verwondingen te zijn af gekomen. De auto was evenwel zwaar be schadigd. FELLE BRANDEN KINDEREN MET MOEITE GERED Yee in vlammen. Zondagmorgen ontstond brand in de boeren hofstee van J. v. Berkom Danerihoef te Oss (N.Br.). Om 5 uur 's morgens bemerkte een der dochters een sterke brandlucht. Ze kwam tot de ontdekking, dat de hoeve in lichterlaaie stond. Met behulp van haar vader wist ze met groote moeite de veertien kinderen, die op den zolder sliepen, door den verstikkenden rook heen naar buiten te brengen. Twee der kinde ren waren reeds door den rook bedwelmd, doch konden tot bewustzijn worden teruggebracht. Toen de brandweer ter plaatse verscheen kon er reeds niet meer worden gered. Bovendien was er gebrek aan water. De met riet bedekte hoeve is tot den grond toe afgebrand. De ge heele inboedel, benevens alle landbouwmachines en werktuigen gingen verloren. Een paard, twee koeien, vijf kalveren, tien varkens en veertig kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Den avond te voren was de boerderij van Degens een prooi der vlammen geworden. Door een defect aan de brandspuit kon men, niets beginnen. Met moeite bleven de belen dende perceelen behouden. De inboedel ging verloren. Het vee werd gered. IERLAND EN DE CONFERENTIE VAN OTTAWA De Iersche vrijstaat heeft de uitnoodiging om deel te nemen aan de Britsche wereld- rijksconferentie geaccepteerd. De toezegging van Ierland om aan deze conferentie deel te nemen toont cïat De Valera prijs stelt op het sluiten van handelsverdragen met Enge land en de Dominiqns en dat hij hoopt de economische voordeeien, die Ierland beeft als lie) van het Britsohe gemeenöbest ook in de toekomst te kunnen blijven houden. FRIEDRICHSHAFEN, 4 April. Het lucht schip,Graf Zeppelin vertrok hedenmorgen te vier minuten over vijf voor zijn tweede vlucht in 1932 naar Zuid-Amerika onder com mando van kapitein Lehniann. Het bad acht passagiers aan boord w.o. een 5-jarig knaap je. Bij den start werd het schip licht be schadigd. Ongeveer 25 meter achter den pas sagiersgondel werd het omhulsel door een mast van het radiostation over een lengte van tien nieter opengescheurd. Een half uur na liet vertrek klongen de salvo's waarbij de landingsmanschappen op hun post worden geroepen. Te 6.33 landde het schip weer op het landingsterrein. Lehmann. hoopt tegen 12 uur weer tc kunnen opstijgen. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan. Hoogste stand te Thorsfhavn 756.1. Laagste stand te Isafjord 742.9. Stand vanmorgen bat ft waal f 748.8. WEERVERW ACHTING (Medeged. - jor 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige Z. tot W. later weer krimpende en toenemende wind, meest zwaar bewolkt of betrokken. Aanvankelijk weinig of geen neerslag. Weinig verandering in. temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Zaterdagavond 8.20 u. Attentieseim neer- BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Het depressie-gebied, dat Zaterdag over Noordzee en Noorsche zee gelegen was, ver plaatste zich zuidwaarts, terwijl op IJsland een nieuwe zioh ontwikkelde, die waarschijn lijk in Zuid-Oostelijke richting zal verder trekken. Over het geheele gebied, met uit zondering van het deel van den oceaan ten W. van de Engelsche eilanden is de toestand depressie-achtig. Van de 66 stations, die op het weerkaart]'e voorkomen, zijn er slechts 8, waar het half of minder dan zwaar bewolkt is. Voor onze omgeving is in den regenach- tigen toestand wel een tijdelijke onderbre king te verwachten, doch waarschijnlijk zal bij cle nadering van de depressie uit het N.W. opnieuw een regen-toestand bij krim pende en toenemende wind intreden. Alleen in het binnenland van Scandinavië komt nog matige vorst voor. 5 APRIL Zonsopgang 5.27 u.; Zonsondergang 6-39 u Maansopgang 5.13 u.; Maansonderg. 6.1S u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.09 u- tot 's morgens 4-55 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut 2.00 2.04 Baael -0.01 -0.07 Huningen 0.66 0.61 Rheinweiler -1.84 -1.72 Kehl 1.98 2.01 Maxau 3.90 3.88 Wiedeshelm 1.48 1.60 Mannheim 2.74 2.75 Lohr t 1.61 1.35 Malnz -0.63 -0.68 Bingen i 1.79 1.78 Heden Vorig Canp i i i 1.28 1.91 Ems i 1.1! Coblenz 2.42 9.2 Trier 1.5 Keulen 2.2 Ruhrort t -1.08 -0.1' Wesel -0.80 -0.29 Emmerik 1.96 0," Dusseldorf 1.72 1. Maastricht 2.24 1. Venio t 13.02 11. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl i i 11.26 23.28 Hellevoetsl.2.59 15.1#" Terschelling 8.38 20.46 Willemstad 3.50 16.09 Harlingen 9.21 21.37 Brouwersh. 2.11 14.24u Heider le 3.53 7.16 Zierikzee 2.36 15.0#c"w Idem 2e 16.14 19.09 Wemeldinge 3.02 15,25A. J. IJmuiden 3.03 15.15 VÜSBingen 1.12 13.35 H.v. Holland 2.21 14.27 Terneuzen 1.47 14.0" Schevening. 2.31 14.37 Hans weert 2.f~ Rotterdam 4.0416.39 i Ni S^gl ONTROUWE KANTOORBEDIENDE De 15-jarige kantoorbediende J- H. O. te Amsterdam, die opdracht had gekregen een bedrag van f 1150 te innen is, na dit t< hebben gedaan, niet meer bij zijn patroon p' v teruggekeerd. Vermoed wordt, dat hij ziel est! uit de voeten heeft gemaakt. EEN VERBORGEN SCHAT ^Imel Sinds enkele dagen is er in de Zuid Wil lemsvaart te Helmond een duiker aan zoeken naar de nalatenschap van S., ei& diens vrouw, die beiden voor eenigen tijd Tr dood in hun woning gevonden werden er van wie verteld wordt, dat S. zijn gelds- ou™' waardige bezittingen in een vlaag van e waanzien in de vaart zou hebben gegooid. Boeken en Geschriften. DITJE WESSELS IN HOLLAND, C. Vlasveld. Eerste deeltje. Tweede druk Uitgave van J. B. Wolters te Grohingè pit.leesboek je behoort tot de op onze Chrl^te- Ibelcende Julian s serie leesboeken voor de school staat onder redactie i Diem Jel. "ei- 1 tu Mej. Vlasveld geeft hier een doorloopend \-. haal voor leerlingen uit het 3e leerjaar. ijk c Ditje Wessels ls uit Xndlë gekomen en zich eerst wat onwennig in Holland. Maai kind past zich spoedig aan en vindt op s, een leuken krlng_ waarin zü zich spoedig thuii en n De lesjes, die één geheel voi en onderhoudend geschreven, f Inleven in de kinderwereld cr ze zlln er op gericht, het leve der de tucht van Gods Woord. Inderdaad wordt hier den jon-gen de eerstiT' beginselen geleerd naar den elsch zijns wegau Van harte aanbevolen. MéLANGE DE LECTURES. PremlèrirN '3 par le Dr. P. Fabriek. Uitgave vat jf iningen. b geeft leesstof v rigere klassen van scholen voor M.U.L.O enT^1 l.O.Kweek- en Normaalscholen, Avondcursus chiecl inz. De-1 kan gebruikt worden in de tweede heil insel het eerste leerjaar, In het tv--3- jaar en ook nog wel in het begin v de leerjaar. De met veel zorg gekozen leesstof is er oj 'ank berekend, dat de leerlingen steeds meer ver- M, j] ileigen der vreemdf 55 chijfj RIJ DE BRON. (Aflevering 2) De Bt) 6H W belsche Geschiedenis, gegeven in voorbe Is c illlng_ in_ aansluiting bi [reen P J ïll V !h' Uitgever! 10 d' ie te: deze handleidlnj fiid Bil Neerbosch' Kinderkerk, onder rc Have. Uitgave van te N^rbosch. n-g bevelen .n. De uitlegkundige. leerstellige en opvoedkundige opmerkii zijn allo hoogst belangrijk. Maar boven alle munt deze handleiding uit door de kostelijk proeve van vertelling, die hl. Wij durven zeggen, dat deze allerbesten behoort, welke in de ren onder onze oogen gekomen i: gegeven wordt -hied !]t„ Ig W Het

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2