BINNENLAND. Land- cn Tuinbouw. VRIJDAG 1 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 ROFFELRUMEN. DE STANDAARD JUBILEERT ge Standaard-leeftijd steeg tot aan de streep der sierKen; [Tl en feit, dat aandacht eischt voor 's Heeren groote werken, (fl tond Kuyper op de bres der lagelandsche wallen, ■joen 't Christelijk besef tot lauwheid was vervallen Is één, die Christus' eisch gehoorzaam heeft erkend, 2 dg staat de sterkte daar, die hij heeft mogen bouwen, g e burgt, die hoog verheft de Standaard van vertrouwer an vaste wil gepaard; de strijdvlag, die zich wendt Is zegeteeken tot de legers van belijders, yjegenten, wijfelaars, en bittere bestrijders: qc Standaard der triomf van Christus' regiment a, God heeft in de weg van moedig voorwaarts streven g itbottend leven, bloei en vruchtbaarheid gegeven q lijmoedig trekt de stoet ten aanval in de strijd; n eenvoud; door 't geloof gesterkt in tegenheden aat zich ons Christenvolk niet keerennoch vertreden PI én heerlijk ideaal van harte toegewijd, PI én heilig doel voor 't oog: de eer van onzen Koning, -Q echt voor Zijn strijdend volk, en ruimte voor Zijn ivoningê ^ot heil van Nederland en tot Gods heerlijkheid, (Nadruk verboden,.1 LEO LENS? V jl ZESTIG JAAR STANDAARD LEZER De heer J. C Wirtz Czn., te Oegstgeést, schrijft ons: Ja, 'k herinner me 1 April 1872, precies alsóf het gisteren was. Mijn vader was die dag wat ongedurig cn keek telkens uit naar de brievenbesteller. Dat was anders zijn gewoonte niet. want we hadden volstrekt geen drukke correspondentie Heel onze familie woonde, evenals wij, in Rotterdam en we konden elkaar gemakkelijk bezoeken want er was nog geen sprake van Rotter dam-Centrum, eenvoudig omdat er geen Rotterdani-Noord-Zuid-üost of -West bestond De vrienden, die buiten Rotterdam woonden schreven niet druk: daar hadden ze geen tijd voor. Wat maakte dan, dat vader zo naar die brievenbesteller uitzag? Wel, hij verwachtte hot eerste nummer van De Standaard. Hij had zich dadelijk als lezer opgegeven, hoe wel het lecsgold op andere zaken moest uitgespaard worden. Daar ging de bel en tegelijk riep de post naar de gewoonte vun die dagen. Vader was al beneden cn kwam triomfantelik met het blad in de hand naar „Zie zo, daar is de eersteling; nu Is er ten minste iemand, die dageliks in de ge legenheid is om al de onjuistheden en de verdachtmakingen van de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" tegen te spreken en te weerleggen, 'k Hoop en bid, dat God de uitgave zal zegenen!" Wat de verschijning van ..De Standaard" ook voor Rotterdam betekende. kan het jongere geslacht onmogelik beseffen. Ja. we hadden de Christelike Gerefor meerde Kerk. twee „Kerken onder 't Kruis" en nog enkele Kerkjes, waar het Evangelie verkondigd werd We hadden twee jonge- lingsvcr/enigingcn: Obadja en Timotheits, ook de Knapenverccniging Jozef en'k meen dat de jongedochtersverecniging Tabitha toen ook reeds bestond. Een paar christe- like scholen was Rotterdam ook rijk. Maar op politiek gebied ontbrak iedere organi satie. Wat zou het ook gebaat hebben? Het overgrote deel der mensen, voor wie de .Standaard bestemd was, behoorde tot de Kleine Luyden, die toen nog uitmaakten I volk achter de kiezers De vnj hoge census was oorzaak, dat zij niet aan de stembus konden verschijnen. Bij een verkiezing voor de Gemeenteraad ging het dan ook mei tussen links en rechts: het was alleen de vraag, welke der twee liberale kicsvcrecnr gingen zijn eandidaat in de Raad zou brengen Een geregeld verschijnend orgaan op poli tiek terrein ontbrak geheel en van organi satie was geen sprake. Het uïterlik van Rotterdam was zo liberaal en zo onkerke- lik. dat een vriend mij eens op straat op een man wees. die een klein beetje gebrek kig was en tot mij zei: .Zie je, die man daar? Dat is een dokter, die nog wel eens naar de Kerk gaat!" Een witte raaf in het schijnbaar geheel liberale Rotterdam Ik zeg schijnbaar, want dé 7000. die hun knieen niet voor Ba.ïr bogen, waren ook aanwezig, maar ze kreeen geen gelegenheid zich op politiek gebied te uiten. In dat Rotterdam en voor die mensen was de verschijning van de Standaard een evenement, een geheurtenis; en mijn vader was waarlik niet de enige, die op die dag God~darrkte voor het eerste- nummer van dat blad. En vanaf die dag ben ik steeds gebleven Standaard-lezer. Wat ik op 1 April 1897 in de Nieuwe Prov. Gron. Crt schreef, neem ik nog voor mijn rekerün, en 'k zou het nu nog even goed kunnen schrijven1). Sedert is veel veranderd: de Standaard staat ..niet meer ■alleen. Uok in de jaren na 1872 lmddcn we hier en daar een plaatse- lik of provinciaal blad, dat eens, tweemaal, soms driemaal per week verscheen en alle met elkaar werden deze aangeduid als „de kleine pers". Volgens Dr. Kuyper was de roeping van die kleine pers in pasmunt over te brengen, wat hij aan goudgeld in de Standaard gaf. Tot op zekere hoogte was ook ik hel daarmee eens en in lezingen heb ik geregeld weergegeven, wat in „Uns Pro gram" te vinden was. Sommige van die lezingen zijn in druk Verschenen, bijvoor beeld „Tweeërlei levensbeschouwing", in hoofdzaak ontleend aan de Stone-lezingeu; „de Roeping der Overheid", geschreven naar aanleiding van „Ons Program". e.a. Ik kon dit doen, omdat ik bet geheel met die op vattingen eens was ln de periode l'UOl lot 1905 kwam echter ook voor mij de moeilik Jieid. 'k Was toen hoofdredakteur van de N. Prov. Gron. Crt. Moest ik toen eenvoudig alles verdedigen, wat liet Ministerie-Kuyper deed of nog niet deed? Dat kon niet en dat mocht niet. omdat er wel eens iets was, dat naar mijn meening, in strijd was met ons verleden Velen namen het mij kwal ik, als ik daartegen inging, maar ik kon niet anders en heb ook nooit spijt daarvan gehad. Toen stelde ik me de vraag: hoe komt het, dat in besloten kring zo vaak wordt afgekeurd, wat men in het puibliek ver zwijgt? En ik zag de leemte in ons partij- leven. die m.i. hierin bestaat, dat aan af wijkende meningen geen gelegenheid ge boden werd zich te uiten. Reeds in 1894 schreef Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman mij 't was in de dagen van Tak „Als men ons ook maar eens in de gelegenheid stelde het volk te bereiken, dan zou de opinie allicht anders worden". Toen die ge legenheid niet geboden werd. heeft men ze genomen door zelf een dagblad aan te kopen. Ook Prof. Fabius heeft ondervonden hoe moeilik het was het volk te bereiken En daarom ben ik nu heel blij, dat naas» de Standaard, nog andere bladen bestaan met de Rotterdammer aan de spits, die in alle opzichten onafhankclik staan cn het recht hebben over de toepassing der anti revolutionaire beginselen soms anders té denken dan de Standaardredakteur. Ook hier geldt „du choc des opinions, la vóritó jaillit". Dat het zo hlijve in broederlike samenwerking! Dat de Standaard nu reeds (50 jaar tot ons volk spreekt, doet me nog steeds groot genoegen en 'k hoop lezer te blijven, tot God mij oproept. En dat daar naast de Rotterdammer en andere bladen onze beginselen verdedigen, stemt me even eens tot grote blijdschap Wij zijn niet ge diend van een monopolie op welk gebied ook. allerminst, waar het geestelike zaken betreft Op 1 April 1897 eindigde ik mijn artikel met deze woorden: .Toch zal de veronderstelling niet ge waagd zijn, dat vooral op deze dag uit het hart van velen, die niet naar Amsterdam kunnen gpan. de innige smeekbede naar de Hemel opstijgt: „O God. bewaar ons Dr Kuyper "OR lane tot heil van land en volk en tot eer van Uw grote Naam". Die bede is verhoord, want nog vele jaren na 1897 heeft God ons Dr Kuvpor gelaten Wanneer men nu in plants van Dr. Kuyper wil lezen „De Standaard", dan zeg ik weer:, zo zij en zo cn blijve het. Maar dan wil ik .<Ut_ vtruJen !n het Gedenkboek dat verscheen bjj het zilveren Jubileum van, de Standaard op bl. W9. Er staat wél berven „Hoofdredakteur Ds. A. Brummelkamp", maar die had aan dat artikel part noch deel. H(J tvaè toen in het Zuiden van FrankrUk en Ik nam gedurende die maanden de hoofdredaktle waar. gaarne dezelfde bede opzenden voor De Rotterdammer en andere bladen, die onaf hankelik op hun manier voor de ons hei lige beginselen strijden. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besl. ie benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau S. Dasberg, rabbijn van de Ned.-lsr. gemeente te Dordrecht; i6 B. C. van Heeeoh (Frater LLgomie) te Reusel, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau; ie toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, in ziJvor, aan mej. G. J. C. Zweekihonst te Amsterdam. ie benoemd tot officier in de Orde van Oranje Naeeau B. de Brey, Inspecteur voor de Volksgezondheid, te 'e-Gravemhoge. DEPARTEMENTEN Bij K-on. besl. zijn bevorderd tot hoofdcom mies bij het Departement van Koloniön de commi-ee met den titulairen rang van hoofd commies mr. P. Kooh en de oom mies C. Bur- gemeieter. DE CONTINGENTEERING VAN MANUFACTUREN ...EN DE BUITENLANDSCHE KLEER MAKERS Het „Vad." schrijft: Wat men one gisteren over de contingen- teering van manufacturen en confectie heeft medegedeeld, leek one eerst zóó zonderling, zóó buitensporig, zóó onmogelijk, dat wij er niet over durfden schrijven, alvorens nadere inlichtingen ingewonnen te hebben. Van oen ter zake zeer deskundige zijn one echter die inlichtingen gegeven. Wij kunnen thans aan de juistheid deo- informatie niet langer twijfelen, maarongelooflijk blijft het De lezer oordeale: Reeds vrij spoedig nadat de oontiiragentee- ringsbesluiten betreffende wollen stoffen en de gemaakte kleederen voor mannen," jongens en vrouwen verschenen weren, werd in één van de reeds zeer talrijke mj- nisterieele circulaires over de contingentee- ring medegedeeld, dat kleine pakjes aan particulieren van een waarde van niet meer dan 25 buiten de beperkende regelingen zouden vallen. Thans is deze uitzondering uitgebreid Lot pakjes ter waarde ven ten hoogste 40. Een particulier mag meer dan één van zulke pakjes tegelijk ontvangen. Op hel oontingenteerlngsbureau zelf wordt de raad gegeven grootere zendingen over verschillende pakj<*? te verdeelen. Wie een pak laat maken te Londen (en wij weten uit eigen ondervinding, dat En- gel6Che kleermakers moeite doen om hier bestellingen te krijgen) kan de pantaJor), hert vest, en de jas afzonderlijk laten zen den. Zoo kan men zelf reeds vrij dure 4j- voor dezen tijd zelfs reeds echt dure pak ken laten maken en buiten aJile contiingeh- teerlng om im ontvangst nemen. De invoer van de kleermakers en van de confectiemagaizljnen is beperkt Die van de particulieren 'ie' vólkomen vrij. Dé .kleermakers ea «caftfèötléirnagazijncn bè- talen 2 pet. extra MvbenreCht in verbanid met de contingenteering. De particulieren betaten die twee percent ui et Men will de eigen industrie beschermen, maar feitelijk schept men een toestand, die voordcelig is voor de Engelsohe kleerma kers cn voor de Pa>rij6che modemagazijnen. Hadden wij geen gelijk, van een zeer zon derling besluit te spreken? CONTINGENTEERING VAN PORSELEIN EN AARDEWERK De Minister van Arbeid .heeft een nieuwe lijst vastgesteld van goederen van aarde werk en porselein, welke vaJUen onder de bepalingen van het Kon. besluit van 18 Maart j.l. tot beperking van den invoer van deze goederen. De lijst is afgedrukt in Stecrt 62. CONTINGENTEERING SCHOEN WERK BET ZES MAANDEN VERLENGD Bij Kon. Besluit is de .contingenteering van den invoer van schoenwerk, welke heden zou eindigen, voor den tijd van zes maanden verlengd, op dezclfde^basis als voor de afgeloopcn drie maanden gegolden heeft UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE DINSDAG WORDEN DE FABRIEKEN GEOPEND. Te Enschedé had de ledenvergadering plaats van de afdoeling Enschedé van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas". Omtrent de vergadering, welke door pl.m. 1000 perso nen was bezocht, en ongeveer drie uren duur de, vernemen wij het volgende: Het bestuur was van oordeel, dat de verga dering een informatorisch karakter droeg. In de vorige ledenvergadering was het bestuur de öpdraeht gegeven om het daarheen te leiden dat de staking op een behoorlijke wijze zou kunnen worden beëindigd. Het bestuur heeft daartoe in de te Arnhem gehouden conferen tie besloten Vanuit de vergadering werd op stemming over de al- of niet opheffing van de staking aangedrongen, doch daartoe wilde het bestuur niet overgaan, daar het van mee ning was, dat het besluit reeds was gevallen. WK vernemen voorts, dat de arbeiders zich schriftelijk moeten aanmelden en dat zy van de werkgevers bericht ontvangen, wanneer zij eventueel het werk kunnen hervatten. Men zal bij groepen weer aan het werk gaan. Dinsdag a.s. worden de fabriekspoorten weer geopend. „St, Lambertus" zal aan de leden schrifte lijk berichten, hoe zy dienen te handelen. Aan deze leden zal worden geadviseerd, zich voor het werk aan te melden. Er zal zeer waar schijnlijk daaromtrent niet met de leden wor den vergaderd. HET CONFLICT IN HET RIJNVAARTBEDRIJF UEEN OPLOSSING IN HET GESCHIL. Dohderdagavond laat na een ledenvergade ring iyan de Rijnvaart-leden heeft de Centrale Bond. van Transportarbeiders het volgende comnttiniciué uitgegeven:- Donderdag hoeft onder leiding van den ryks- beiiidde'aar, Ir. Van IJssèlsteïjn, een bespre king j plaats gehad omtrent de arbeidsvoor waarden in de Rijnvaart. Deze bespreking heeft geen oplossing in het geschil gebracht, zoodat na het falen van de rechtstreeksche onderhandelingen ook thans jiartijen elkaar niet zyn genaderd. Woensdagavond heeft de Centrale Bond een vergadering met vertrouwensmannen gehad, waarin het advies aan de ledenvergadering, uitgaande van de veronderstelling, dat de on derhandelingen met de werkgevers geen oplos sing zouden brengen, werd vastgesteld. In verband met het feit, dat de besprekin gen met den ryksbemiddelaar geen nieuw gezichtspunt hebben opgeleverd, is Donderdag avond voornoemd advies, de ledenvergaderin gen te Rotterdam en Dordrecht ter aanvaar ding voorgelegd. De beide ledenvergaderingen te Rotterdam en te Dordrecht gehouden, hebben zich met het advies vereenigd. Overwegende, dat een loonsverlaging, die ruim 15 zou bedragen, niet kan worden aan vaard, besloten deze vergaderingen op Maan dag a.s. het conflict in zyn scherpsten vorm te aanvaarden. Op grond van tactische en organisatorische overwegingen zal dit geschil worden beperkt tot sleepbooten, zoodat de bemanningen der rynschepen buiten den strijd vallen. Ten aanzien van de booten is bepaald, dat slechts dan gevaren zal worden, indien met den Centralen Bond een contractueele overeen komst wordt gesloten. Deze vorm is door den Centralen Bond ge kozen om te voorkomen, dat werkgevers, die zich voorloopig bereid zouden verklaren op de oude voorwaarden de uitoefening van het be drijf voort te zetten, daarvan profijt ten eigen bate zouden trekken. In feite is-hier geen sprake van staking, maar van uitsluiting, omdat de meeste werk gevers van hun arbeiders hebben geëischt. zich schriftelijk met de 15 loonsverlaging 'op poene van ontslag te vereenigen. Opgemerkt zy, dat het conflict zich niet alleen zal beperken tot de sleepbooten. maar ook uitsluitend tot de vaart op den Ryn. DR UI VEN ZEN DING NAAR IN DIE Niet mislukt! Aangezien uit het kortelings gepubliceerde bericht omtrent het verzenden van druiven naar Ned. Oost-JLndië de conclusie kan worden getrokken, dat de proeven gedeeltelijk zyn mis lukt, stelt het Dagelijks Bestuur van den Rond Westland er pry's op mede te deelen, dat dit geenszins het geval is. De druiven kwamen, dank zy de getroffen maatregelen, in goeden staat over. Dat niettegenstaande dit succes nog een geldelijk tekort van f 177 ontstond, moet op rekening van de extra onkosten voor de proefneming geboekt worden. Het bestuur is er van overtuigd, dat, indien de voorschrif ten, die opgenomen zijn in het rapport omtrent de proefnemingen, dat binnenkort zal verschij nen, stipt worden opgevolgd, de verzending naar Indië loonend kan geschieden. MELKPBIJSVERLAGING TE AMSTERDAM Thans op 10 cent per L, De Centrale der Melkslytersorganisaties, dö Algemeene Melkslytersbond, de R-K. Melksly- ters-VereenigingSt. Rochus en de Prot. Chris telijke Melkslyters-Vereeniging, allen te Am sterdam, hebben besloten in overleg met de organisaties van melkveehouders te Amster dam den inkoopsprijs der melk met een halve cent en den verkoopsprijs met één cent per liter te verlagen. Deze verlaging gaat van daag in. Met deze prijsverlaging is de prijs der melk gekomen op die, welke voor den oorlog voor ee» liter melk -wérd betaald, nl 10 cent per liter. Deze prys is voorloopig en is ge steld naast en met behoud van het overeen gekomen contract met de veehouders. Napoleon redivivus Een kapper geknipt Van Duitschland's hoogste punt Een zestalv meisjes in nationaal costmtm van Wales openden dezer dagen het nieuwe seizoen voor het lilliput treintje der ^-Jgasten, j Ëen herbergier in het plaatsje Cospeda, onder den rook van het historische Jena, heeft, daar hij in gestalte en gelaat een opmerkelijke over eenkomst met Napoleon vertoonde, zich een Napoleonpakje verschaft. De verkiezingscampagne in Duitschland gaat zoo zachtjes aan weer beginnen. Tijdens de Paaschdagen werd voor Hitier reclame gemaakt op den Zugspitz in Beieren Zongrage gasten genieten van de wanne voorjaarszon op den Zugspitz in Beieren lijdens dk uw' 'tgen van de Paaschvaca Voor de gevallener, van Griekenland. Tijdens de plechtige inwijding van een monument voor. den onbekenden soldaat, die Paschen te Athene plaats had. Het huis van den kapper to Rotterdam, waar d centrale recherche dezer dagen een mrjjiterb oeanjf ontdekte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5