m DINSDAG 29 MAART 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 GEEN EENVORMIGHEID WIJZIGING GEMEENTELIJKE GEBIEDSINDEELING. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel is wel gelukkiger ge weest met eenige aanwijzing van wonde- plekken in den publieken dienst ten onzent en het ware te wenschen, dat het rapport betreffende onze gemeentelijke gebiedsindee- ling niet verschenen ware. Met dergelijke publicaties moet een lichaam als deze Maat schappij noodwendig gezag inboeten. Afgedacht van de principieels zijde dezer aangelegenheid, die blijkbaar voor de Maat schappij geen bestaansreden heeft, rammelt het rapport, bij nauwkeuriger bestudeering zoodanig, dat de vraag mag rijzen hoe de Maatschappij er toe is kunnen komen boven de in het rapport ten beste gegeven beschou wingen te stellen, dat in Zuid-Holland jaar lijks een kwart millioen gulden zou zijn te besparen indien de door de Maatschappij aangewezen weg werd bewandeld. Het „kerktoren-principe" zit blijkbaar be langrijk in den wegl En zonder nadere be wijsvoering wordt dan ook de lezer geplaatst .Voor een radicale breuk met dit „principe", dit levensfeit, waaruit heel wat gemeente lijke groeikracht en werkzaamheid kon wor den ontJeend in den loop der tijden. Eerbied voor wat historisch, dat is onder Hooger Lei ding is geworden bezielde de Maatschappij bij het behandelen van deze stof niet. Doch men diende te bedenken, dat daar door de samenhang in het volksleven be waard wordt en ten slotte de meest n a- tuurlijke men wil ook natuurlijke ont wikkeling van handel en nijverheid voor uitgang verkregen en tevens gewaakt tegen het gevaar, dat nieuwe denkbeelden, heden als waarheid aangeprezen en morgen als .verouderd ter zijde gesteld, het bestaande ontwrichten. Ontziet een lichaam als genoemde Maat schappij deze stukken niet en gaat zij con sekwent door langs de in het rapport neer gelegde gedachtengang, dan ontkomt ook zij niet aan de zuigkracht der socialistische gtroomingen, die hei lichaam der natie niet natuurlijk willen doen wassen en zich ontwikkelen, maar als een machine uitelkaar nemen om het daarna opnieuw in elkander te zetten- Precies gelijk de revolutie van 1789 gaat het dan van het ©ene uiterste In het andere, terwijl het bestaande wordt vernie tigd,. Uit de gilden werd toen eensklaps onbe grensde vrijheid voor de nijverheid gescha pen; van de provinciën werden „departe menten" gemaakt en de eigenaardigheid der bijzondere kringen werd opgeofferd aan starre uniformiteit, terwijl de geestkracht in en de belangstelling voor de publieke zaak verlamd werd door een noodlottige bureau- Er is geen ontkomen aan, eenmaal den weg der Maatschappij voor nijverheid en handel ingeslagen de strijd tegen de schep pingsordinantiën is aangevangen en vier kant tegenover de veelvormigheid van het scheppingsleven komt de Maatschappij voor nijverheid en handel met om te beginnen gemeenten van nagenoeg dezelfde snit De schepping stelt het verschil tusschen man en vrouw en doet dagelijks den eenen mensch van den anderen verschillen door natuur lijke en epiritueele gaven. Aanvaard moet worden, ondanks alle loochening het feit, dat iemand met groote geestkracht over- heerschenden invloed doet gelden op de medeburgers van zijn land. Daarom willen wij hier nog eens met na druk erop wijzen, dat het anti-revolutionair beginsel zich verzet tegen en niet Vveten wil van de illusie eener gelijkmaking, welke God in de Schopping niet heeft gewild en dat het op dien grond niet geoorloofd is, het een ooit anders dan organisch uit het an der to ontwikkelen. Eenige poging om het geen geschiedkundig is geworden plotseling af te breken is den anti-revolutionair ver boden. Het uitgangspunt vindt de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers. Daaraan worden beschouwingen vastgeknoopt, welke den indruk moeten te weeg brengen, dat de vele kleine gemeenten als gevolg van de jaarwedden dezer functio narissen te duur worden bestuurd. De noo- dige berekeningen blijven den lezer onthou den en volstaan wordt met de mededeeling, dat de Commissie, die het rapport opstelde, vergelijkingen heeft getroffen tusschen Fries land en Zuid-Holland. Aangenomen, dat met plaatselijke verschil len in leefwijze, dialect, kerkelijke gezind heid niet in het minst behoeft te worden ge rekend en derhalve slechts eenig passen en meten zal leiden tot gemeenten van onge veer 9000 inwoners, tteat het wel vast dat daardoor de in uitzicht gestelde bezuiniging zal worden verkregen. Nog kort geleden was in een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek te lezen, dat sedert 1 Jan. 1924 tot 1 Jan. 1930 de schuld per hoofd in alle gemeenten was toegenomen van f 212,31 tot f 278.24, ter wijl in de gemeentegroepen van 10.000— 20.000 inw., 500010.000 inw. en beneden 5000 inw. vergeleken met 1 Jan. '24 op 1 Jan. 1930 de schulden per hoofd waren toegeno men van f 138,25— f 178,38 (10.000—20.000 inw.), f 107,10—f 133,24 (5000—10.000 inw.), f 72,26f 80,16 (beneden 5000 inw.). In de gemeenten boven 20.000 inwoners loopt dit verschil in die zes jaren zelfs op tot f 327.— per hoofd. Natuurlijk zouden deze cijfers de noodige ontleding moeten ondergaan om de absolute waarde vast te stellen en zou dienen te wor den nagegaan in hoeverre de schuld is toe genomen voor productieve dan wel voor niet productieve uitgaven. Voorts dient te worden nagegaan welke invloed de sociale wetgeving em de onder- wijswetgeving op de kapitaalsuitgaven der gemeenten hebben gehad, ofschoon men, zelfs al zou blijken dat per hoofd der bevol king in de kleine gemeenten de schuldver meerdering grooter is dan in de grootere of groote gemeente, omdat niet geheel gevulde, bij wellicht <en daarna eenige overvloed aan gebouwen en schoolruimte de exploitatie né de kapitaalsuitgaven zwaarder drukt dan in de grootere en groote gemeenten; deze laat- shen kunnen in geenen deele gezegd worden ieder dubbeltje nuttig effect te laten sortee- ren. Hoeveel lokalen staan er in sommige gemeenten niet ledig en bovendien veroor looft men zich boventallige en vakonderwij zers aan te stellen, waartoe men in de kleine gemeenten niet komt Het feit heeft toch wellicht iets te zeggen, dat in zes jaar tijds de schuld per hoofd in de kleinste gemeen- en met nauwelijks f 8.is toegenomen. De vergelijking met Friesland is stellig niet gelukkig, alleen reeds omdat de Frie- sche gemeenten allesbehalve als maakwerk zijn aan te merken, doch veeleer als resul taat van historische ontwikkeling. Maar ook dit terzijde stellende, dan valt allereerst op te merken, dat de financieele conditie der Friesche gemeenten dooreenge- nomen stellig niet rooskleuriger is dan die der Zuld-Hollandsche gemeenten. Dit is wel duidelijk geworden bij de behandeling van het ontwerp betreffende de financieele rege ling tusschen het Rijk en de Gemeenten en geenszins kan, zonder nader bewijs, dit ver gelijk worden aanvaard. In dit verband kan nog worden opgemerkt dat de statistische gegevens, welke in het rapport zijn opgenomen niet voor zeer be trouwbaar mogen doorgaan. Wie het publiek op dergelijke ingrijpende voorstellen wil ont halen, moeten uiterst betrouwbaar materiaal leveren. Zoo zijn er in Friesland 4 gemeen ten beneden 1000 inw. in stede van 1 zooals het rapport aangeeft (Stavoren 953, Sloten 706, Schiermonnikoog 714, Hindeloopen 971) en niet is slechts Ameland met 1940 de eeni ge gemeente met tusschen 1000 en 2000 inw., de gemeente IJlst telt 1472 inw., alles cf. de Staatsalmanak 1932. Zoo maakt het rapport melding van 166 Zuid-Hollandsche gemeen ten, terwijl hun aantal bedraagt 183. Bezien we nu Zuid-Holland, dan valt op te merken dat de geografische indeeling van het landschap in den weg staat aan de stich ting van gemiddeld het woord is van de Maatschappij 9000 inwonergemeen ten. Flakkee b.v. zou een gemeente uitmaken met ruim 31000 inwoners en het eiland Puk- ten een gemeente opleveren met ongeveer 6000 inwoners. Het leven van Dubbeldam kon ophouden te bestaan; eenvoudige sa menvoeging met Dordrecht, dat dan ruim 60.000 inwoners kwam te tellen, ware conse- kwent Nadat nu de verdeeling aldus had plaats gehad kon de berekening van de „bespa ring" een aanvang nemen. Nu de Maat schappij volstond met enkele globale becijfe ringen, waarbij vooral de besparing van een kwart millioen in 't oog springt, geven we zelve eenige cijfermateriaal. Verondersteld nu, dat het zou aangaan om te beginnen met de 35 gemeenten beneden 1000 inwoners in Zuid-Holland samen te voegen tot 2 hoog stens 3 eenheden, dan ware een bevolking van rond 26000 zielen binnen 2 A 3 gemeente grenzen opgenomen. De Jaarwedden van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers van deze 35 gemeen ten bedragen maximaal volgens de bestaan de regeling (1600 inw. en 6001000 inw., resp. Ie en 2e klasse der regeling) met resp. Burgemeester: le klasse f 1600—2000; 2e klasse f 1800—2200; Secretaris: le klasse f 1500—1900; 2e klasse f 170O—2100; Ontvanger: le klasse f 400600; 2e klasse f 500700; zooals men ziet geen overdaad, eer mondjesmaat Zouden alle jaarwedden volgens de rege ling naar de maxima uitbetaald worden dan liep het bedrag op naar ruim f 170.000. Voor zoover wij momenteel uit de beschik bare gegevens kunnen opmaken ontvangen slechts twee Burgemeesters en twee Secre tarissen eventueel hun maximum jaarwedde (Valkenburg en Zwartewaal). Voor de ove rige functionarissen zijn in veelsoortige sa menstelling combinaties aanwezig, waardoor de aanvang resp. maximum jaarwedde genoten voor de bijbetrekkingen met 50 pet, te verminderen, zoodat de toepassing van de cumulatieaftrek een verschil geeft van pl.m. f 170.000 pijn. f 116.000 rond f 54.000. Konden nu bedoelde 35 gemeenten binnen 2 3 grenzen worden samengevoegd en ware aan de Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers de waarlijk niet overdadige jaarwedde naar de Friesche regeling toe te zeggen, dan zou hiertoe rond na aftrek van pl.m. 10 pet pensioenbijdrage korting f 23.000 benoodigd zijn. Voorts zou naar gemiddeld 2500 inwoners een aantal ambtenaren zijn te benoemen leder met inachtname van kortingen met gemiddeld f 2500 jaarwedden, dan zou benoodigd zijn rond f 25000 of, verminderd met het bedrag aan ambtenarenjaarwedden naar de hier bekend zijnde gegevens thans in de 35 kleine gemeenten toegelegd pLm. f 6000, in totaal pl.m. f 19000. Tezamen vormen deze bedragen pijn. f 42000. Volkomen in het midden gelaten of in de nu grootere gemeenten een chef-veld wachter of inspecteur boven de bestaande sterkte zou moeten worden benoemd; onge rekend de mogelijkheid, dat in de nu groo tere gemeenten voorzien zou moeten worden in de behoefte aan uitgebreid Lager en Mulo- onderwijs; gezwegen van het tijdverlies voor de ingezetenen wegens verplaatsing over grootere afstanden, de besparing zou kunnen opleveren rond f 70.000. Een niet te verwaarloozen bedrag, wellicht nog ietwat te verhoogen, indien nauwkeurig kon worden nagegaan welke besparing, als gevolg der nieuwe indeeling aan de Provin ciale Griffie zou worden verkregen en bij sommige Departementen, 't Maakt toch wel eenig verschil uit of men met 147 dan wel met 183 gemeenten van doen moet hebben. Begrootingen onderzoeken, rekeningen veri« fieeren, raadsbesluiten, belastingverordenin- gen behandelen. Doch daartegenover staat dan ook weeC dat een staatkundig krehtiger eenheid als do nieuwe grootere gemeente beter de z.g. soci» ale taak zou kunnen ten uitvoer leggen en het is de vraag of de Maatschappij voor Nij— herheid en Handel die richting welbewust De Heeren kunnen weten, dat naarmate dd bedrijven grooter zijn in de samenleving, do algemeene onkosten eer een neiging tot stij ging hebben in plaats van dalen. Gegeven nu de becijferingen onzerzljdo valt moeilijk aan te nemen, dat de „bespa ring" nog belangrijk zal toenemen naarmate meerdere gemeenten b.v. in Zuid-Holland do 37 gemeenten met 1000—2000 inwoners, in grooter verband naar het Friesche model worden bijeengevoegd, omdat daar de be- stuurskosten reeds belangrijk hooger zijn, dan in de kleinere zustergemeenten. Voor den Antirevolutionair i3 de gemeentd niet gelijk het gezin in de natuurlijke ordo der dingen gegrond, maar te zien als voort gekomen uit een historische ontwikkeling en' primair valt de gemeente aan te merken als een economische gemeenschap, die gericht is primair op economische behoeften- bevrediging der gemeentenaren. In de Ge» meentewet is het kriterium dan ook geger» ven in de woorden „de huishouding der Ge» meente". De kring van de gemeentelijke huishouding vormt de sfeer van het intern gemeenterecht. Huishouding is toch om te beginnen, een economisch begrip. En nu is in den loop dec historische ontwikkeling de gemeente opge treden als een economisch-juridische ge meenschap en in verband hiermede moet bet' kriterium der gemeentelijke huishouding in zijn concrete toepassing op het tijdsbeeld een vlottenden, d.i. aan de veranderingen in den tijd aanpassenden, inhoud hebben. Men moet derhaive rekenen met een ont wikkelde techniek, een uitgebreide sociald voorziening binnen de sfeer van het interna gemeenterecht en op den grondslag van da plaatselijke eigenaardigheid. Dan blijkt dat onderwerpen die b.v. bij het tot standkomen der Gemeentewet princi pieel tot de gemeenschappelijke huishou ding moesten worden gerekend thans niet' meer als zoodanig mogen worden aai-ga» merkt y. R. Het aandragen van de steenen randen voor de trottoirs van het brugdek der nieuwe Wilhelmina- brug te Manstricht. Een nieuwe glijboot, waarmee de Eerlijnsche ingenieur Bellln in 70 uur van Liverpool naar New- York wil glijden. De 270 P.K. sterke motor geeft aan de boot een snelheid van 100 K.M. per uur. De beroemde schrijfster Selma Lager löf, wier boeken ook in ons land veel lezers vinden, in haar werkkamer op haar oude landhuis „Moorbacka", Fransche gymnasiasten, die 't bes te opstel maakten over het Nederl. paviljoen te Vincennes, mochten een reis door ons land maken. Zij brachten ook een bezoek aan Artis. Links: Aan boord van de Volendamdie den dienst tusschen Mar ken en Volendam onderhoudt, bevindt zich een zwarte kok, waarmet de jeugd 't best kan vinden. In de nabijheid van Gouda is men bezig met den bouw van een groote sluis voor het verbindingskanaal tusschen IJsel Onder Steenbergen brak een bosch- en heidebrand uit, waarschijnlijk en Gouwe. ontstaan door onvoorzich tigheid van een rooker Te Amsterdam werden demonstraties gehouden met een nieuw model glij boot. Het gebrek aan drinkwater wordt in de provincie Gro ningen steeds nijpender. Te Winschoten werden melkbus sen met water gevuld om op deze wijze de dorpen in den omtrek te voorzier "V-V'"v

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5