DINSDAG 29 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ENGELAND EN FRANKRIJKS NIEUWE POLITIEK Geen eenzijdige behandeling van de Europeesche kwesties Engeland heeft Frankrijk, Italië Duitsehland uitgenoodigd tot een conferentie over de Donaufederatie. Duitsehland en Italië zullen die uitnoodi- ging gaarne aannemen, maar Frankrijk daar in het geheel niet opgetogen over, al zal het natuurlijk niet geheel kunnen wei geren. Dat Frankrijk de Engelsche nitnoodiging niet zoo prettig vindt, valt gemakkelijk te verklaren. Wanneer een staat met betrekking tot een of ander onderwerp het besluit heeft geno men positieve politiek te voeren en een an dere slaat, welks idealen andiers gericht zijn, neemt met een vriendelijk geoaar de- 'zelfde zaak ter hand dan is dat voor den eerstbedoelden staat niet aangenaar En zoo staan in wezen de zaken ten aan zien van het Donau-statenvraagstuk. Tardieu, de Fransche premier, doet pogin gen om de Donaustaten in een economische federatie saam te voegen en Frankrijk veid zulk een federatie er met leeningen bovenop te helpen, doch het stelt als eisch voorop, dat bedoelde staten het onderling eerst eens worden. Men moge van Fransche zijde nu beweren, dat de politiek van Frankrijk hier geheel vreemd aan is, nie mand gelooft dat en de Duitsche en de Ita- Jiaansche regeeringen hebben dan ook reeds hun wantrouwen in de door Frankrijk ge propageerde procedure uitgesproken. Engelands standpunt was nog niet be kend. Maar dat Engeland een viermogend- hedenconferentie over de Donauconferentie wil doen houden alvorens de Donaustaten zeil zich economisch aaneensluiten, wijst ei wel op, dat men te Londen het belang in ziet van een regeling, die heel Europa be vredigt en niet aan Frankrijk het overwicht in geheel Midden-Europa verschaft. Wij kunnen ons slechts verheugen over het Engelsche initiatief, dat althans een po ging beteekent om aan de Donau een oplos sing te bereiken, die niet een bron is voor nieuwe oneenigheden. Dit Engelsche antwoord kan men tevens beschouwen als een nuchtere reactie op Tar- dieu's geflirt jegens Engeland (en Italië) om het drievoudig verbond, dat tijdens den log zoo prachtig heeft gewerkt, te hei-stel len. In zijn jongste rede in den Senaat ver- klaarde hij n.l. de gewoonte weer te hebben aangenomen om zich vriendschappelijk met Engeland te verstaan, terwijl hij zeide te wenschen, dat het innig hand in hand gaan van Frankrijk en Engeland zóó sterk zal worden, dat het nooit meer zal ophou den. Ook jegens Italië hield Tardieu zich uiter» •mate vriendelijk, door to wijzen op de ban den van beschaving en ras en te spreken van „gemeenschappelijk gemaakte fouten', die beide landen van elkander hadden ver wijderd. Wij moeten nog afwachten hoe Italib hierop reageeren zal, doch we hebben er'niei veel moed op, dat het fascistisch Italië zich zal laten begoochelen door een uitspraak van een Franschen minister-president, die morgen aan den dijk kan worden gezet om plaats te maken voor een leider der buiten- iandsche politiek, die de .verhoudingen in Europa weer anders ziet Doch ook al moest men aannemen, dat Tarddeu's politiek van herstel der alliantie de welbewuste politiek van Frankrijk was dan nóg zou men wijs doen daartegenover een houding van wantrouwen aan te neanen. Immers lijkt het niet verstandig om Europa opnieuw in tegengestelde groepen tie verdee- len. Onvermijdelijk gevolg van bijzondere vriendschap moet toch zijn: bijzondere vijandschap tegenover anderen. Engelands initiatief gaat in ieder geval uit van de noodzakelijkheid van behandeling der Europeesche vraagstukken door de ge zamenlijke belanghebbenden. Naar de „Star" meldt, zullen de besprekin gen allereerst moeten uitmaken, of de groo- te mogendheden eerst tot een eensgezinde opvatting moeten komen, dan wel of de 5 kleine Donaustaten eerst onderling tot over eenstemming moeten geraken. Tijdens de bij eenkomst zullen ook de kansen van de con ferentie van Lausanne met inbegrip van de herstelproblemen en de oorlogsschuldenkwes- tie ter sprake komen. Havas meent intusschen de volgorde, waar in de onderhandelingen over het economische statuut der Donaulanden zullen plaats heb ben, nader te kunnen aangeven. Eerst zal een bespreking plaats hebben tusschen Mac Donald en Tardieu, zeer waarschijnlijk op het einde der a.s. week. Dan zal de Engelsche regeering trachten de vertegenwoordigers van Frankrijk, Enge land, Italië en Duitsehland bijeen te brengen op een conferentie, die waarschijnlijk niet zal plaats hebben vóór de hervatting der con ferentiewerkzaamheden te Genève. Na deze conferentie zal men dan weten onder welke voorwaarden de betrokken staten, Oostenrijk Hongarije Roemenië, Tsjecho Slowakije Zuid Slavië hunnerzijds bij de onderhande lingen betrokken kunnen worden, hetzij men zich voor de Fransche opvatting, hetzij voor de Duitsch-Italiaansche besprekingen (be sprekingen met zijn negenen, d.i. der groote mogendheden met de Donaulanden) ver klaart. TARDIEU EN FLANDIN ZATERDAG NAAR LONDEN? Het is thans vrij wel zeker dat de Fransche minister-president Tardieu en de minister van Financiën, Flandin, zich Zaterdag Londen zullen begeven teneinde voorberei dende besprekingen te voeren met de Brit- sche politici, zoowel over de kwestie van den Economischen Donaubond als over het pro bleem der oorlogsachulden en dat der her stelbetalingen. Minister president Tardieu zal Zondag avond of Maandagmorgen weer van Londen naar Parijs terugkeeren ten einde zich tot 11 April met belangrijke regeeringszaken be zig te houden. In Fransche politieke krin gen is men met deze oplossing eenigszins in genomen en wordt verklaard, dat Tardieu bereid is Maandag 11 April te Genévo met Rijkskanselier Dr. Brüning, Mac Donald den vertegenwoordiger van Mussolini te spreken over de Donaukwestie. HET PENNINGSKE CHINA EN JAPAN MISLUKTE ONDERHANDELINGEN In de Maandagmiddag op het Engelsche consulaat te Shanghai gehouden geheime conferentie is tusschen Ghineezen en Japan ners niet het minste succes bereikt De Ja panners waren bereid hun troepen terug te laten trekken achter de lijn Woesoeug-Kian- wan, Tsjapei, maar de Chineezen wezen dat af, ze persisteerden bij hun eisch, dat de Japansche troepen geheel uit China zouden worden teruggenomen. Tientsjau gebombardeerd Naar het Ghineesche Telegraaf agentschap Comyn meedeelt, hebben Zondag Japansche bombardementsvliegtuigen Tientsjau gebom bardeerd. Er werden in totaal 20 bommen omlaaggeworpen. Bovendien hebben Japan sche l>ombardementsvliegtuigen de Ghinee sche stellingen met machinegeweren bescho ten. In totaal werden li personen gedood. De moord-organisatio in Japan. Gisteren zijn te Tokio 13 leden van een z.g.n. blo^dbroedergemeensohap, die een sa menzwering beoogden tegen leidende Japan sche persoonlijkheden uit de politieke en fi- nancieele wereld voor het gerecht gebracht Gebleken is dat de samenzweerders reeds vroeger den minister van financiën Inoeje en baron Da hebben omgebracht Een zwarte lijst van toekomstige slachtoffers was opge steld. •Officieel wordt uit Hongkong gemeld, dat Hoe Han Min de vroegere president van de wetgevende vergadering er by de regeering aandrang op heeft uitgeoefend, dat verster kingen zouden worden bijeengebracht voor het uitvoeren van een tegenaanval op Sjanghai en dat de nationale mobilisatie zou worden georganiseerd teneinde geheel China weer te herwinnen. EEN DONAUCONFERENTIE VAN DE VIER GROOTE MOGENDHEDEN OP UITNOODIGING VAN ENGELAND Engeland'heeft Frankrijk, Italië en Duitsch land uitgenoodigd tot het houden van een conferentie over het vraagstuk van de Donau federatie vóór de Donaustaten zelf de kwes tie der federatie bespreken. lta)ië heeft reeds geantwoord aan deze conferentie te zullen deelnemen. Te Berlijn staat men sympathiek tegen over deelneming aan de conferentie.. Parijs is eenigszins verrast door de uit- noodiging en schijnt er niet zeer opgetogen over te zijn. Men had de voorkeur gegeven aan een ontmoeting alleen tusschen Tardieu en Mac Donald. Toch gelooft men dat dc Fransche minister-president persoon lijk naar Londen zal gaan en daar het vol gend week-end zal doorbrengen De conferentie der vertegenwoordigers der vier groote mogendheden zal zich volgens de Engelsche opvatting bezig houden met de economische verhouding der Donaustaten, benevens met. bet verleenen van hulp door •tijdelijke crétlieten en later na uitvoering van financieele hervormingen financieele maatregelen op langen termijn. Het streven van Engeland is de conferentie te doen plaats vinden van 1 tot 3 April. Daar het perle- ment dan nog op reces is, kan men in dien tijd zijn aandacht wijden aan de conferentie. IERLAND EN ENGELAND De Valera's antwoord. DUBLIN, 29 Maart De Ierecbe mimisber- preeidenjt De Valera heeft den tekst gereed gemaakt van het antwoord op de Engel sche nota inzake -de kwestie vaar den eed van trouw aan den Eiragelschen Koning, en de betaling der schadevergoedingen aan Engeland. In de komende dagen zal de arnt- woord-nota in het Iensohe kabinet ter goed keuring worden voorgelegd. Naar van wel- 'iohte zijde verluidt zal de Iersche re geert mg ten aanzien van den eed van trouw op geen enkel compromis ingaan, en het recht verdedigen van Ier land op de verwijdering van den eed uit de grondwet.. Ten aanzien van de betaling der schadevergoedingen zal zij ziich desnoods bereid verklaren tot het aanvaarden van een ech eidsgere chtolijke uitspraak. Van andere zijde wordt nog medegedeeld, dat De Valera voornemens zou zijn ook de andere betalingen aan Engeland te staken. H«t woonhuis van den afgetreden Ier- schen minister-president Coegrave wordt voortdurend door detectives en politieagen ten bewaakt Het republa k edneche leger is een groote werfcampag- n e begonnen. De wervers spreken op stmat de werkloozen aan en trachten hen over te halen om tot het republikedhedhe leger toe te treden. DUITSCHLAND EN POLEN. Economische onderhandelingen beëindigd. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld, dat de in de laatste weken te Warschau gevoerde besprekingen tusschen de Duitsche en Pool- sche regeering over de Duitsch-Poolsche eco nomische betrekkingen teneinde zijn gebracht Het doel der besprekingen, een verdere ver scherping van den tarievenstryd tusschen beide landen te voorkomen en de uit den laat- eten tijd stammende nieuwe beperkingen van den handel zoo veel mogelijk uit den weg te ruimen, is bereikt. Over het algemeen zijn de invoermogelykheden van 1931 van beide zijden weer hersteld. DE LAPPO-BEWEGING VERBODEN. Het Finsche ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft de Lappo-beweging verboden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de verwijzing naar handelingen, die in stryd waren met de wet. DE MEMOIRES VAN POINCARE Een medewerker van de Intransigeant heeft Poincaré op zijn buiten Sampigny op gezocht en bericht dat Poincaré zoo gezond mogelijk is. Hij werkt tegenwoordig aan het negende deel van zijn Mémoires. (Van onzen Duitschen c De Duitsdhers hebben de penning weer ontdekt Daar was heel wat toe noodig, want dit onaanzienlijke muntje was bij de Ger manen in diekrediet geraakt Men was er aan gewend geraakt, in groote getallen te reke nen, betaalde een doodgewoon brood met honderdduizend mark en liet zijn schoenen voor een half millioen bezolen. Wat betee kent dan nog zoo'n schunnig penningske? Vooral de kellners gingen hiertegen te keer. Wie het in den inflatietijd waagde, een paar penningen extra fooi te geven, die werd over den schouder weggekeken. Met een verachtelijke geste wierp de in zijn waardigheid beleedigde „Ober" de pennin gen weer op tafel en liet ze als waardeloos spul liggen. In den volskmond loopt het verhaal van don Berlijnsohen bedelaar, die juist tijdens de inflatie door de verachte penning schat rijk geworden is. Als lompenjood had hij een zak vol penningen verzameld en als oud metaal weggelegd. Net wilde hij ze met winst gaan verkoopen- toen de stabilisatie inzette en de penning haar waarde herwon. Nu was het geen oud roest meer en de arme bedelaar was plotseling een welgesteld bur ger geworden! Ook Vader Staat nam een tijd lang met de penning een loopje. Ik herinner mij veror deningen uit den inflatietijd, welke bij de belastingen zooveel mogelijk afgeronde be dragen voorschreven; met de penning be hoefde men niet te rekenen! Pas dr. Goerdeler, de gevreesde prijsoom- mlssaris, than<> weer eerste burgemeester van Leipzig, heeft het versmade penningske in eere hersteld. Hij liet mij tijdens de Leip- zigeir messe voor de eerste maal het glim mend koperen vier-penningstuk zien. Toen ik met oprechte bewondering dit bewijs van spaarzaamheid bekeek, vertelde dr. Goerdeler mij waarschuwend, dat er in Ber lijn reeds verzilverde exemplaren als mark stuk worden uitgegeven. Inderdaad is liet slechts een klein weinig grooter dan het markstuk en de bevolking, die aan het nieu we vier-penningstuk nog niet gewend ls, zal onwillekeurig het verzilverde penningske voor een mark accepteeren. De beslissing in dezen is van den rijks raad uitgegaan. Het vier-penningstuk wordt ten bedrage van twee millioen mark in om loop gebracht Ook het vijf penningstuk blijft in omloop en bij het onderwijs in de volksschool kan aan de kinderen het pen ningske, het twee-penningstuk met de ge noemde geldstukken en het tien-penning- stuk worden voorgelegd. Pas het vijftig- penningstuk heeft een zilveren glans. Het plan zweeft, ook nog een tachtig-penning stuk te smeden en angstige menschen zoe ken hierachter het voornemen der regeering. de rijksmark op tachtig penning te verlagen, dus een vrij plotselinge deflatie door te zet ten. De algemeene levensstandaard zou hierdoor 20% worden verlaagd. Met de invoering van het vier-penning stuk weyd door de eerste maal het decimaal systeem gebroken. Het publiek moet thans met ongelijke getallen leeren rekenen. De vrouwen geven hierbij den doorslag. Zij heb ben er zich al lang aan gewend, bij het cloen van huishoudelijke inkoopen- met de pen ning te rekenen. Zij zullen het ook met de logische gevolgen van het vier-penningstuk, doen. De mannen zullen nood gedwongen haar voorbeeld moeten volgen, zoodra men in het publiek oneven gaat rekenen. In vele Berlijnsche restaurant wordt dit al gedaan De kellners zijn gedwongen, precies op de penning af te rqkenen en de him toegeken de 10% fooi (wanneer gaat men dat einde lijk ook in Nederland invoeren? Ik erger mij steeds om de nonchalance, waarmee ten onzent met dubbeltjes en stuivertjes gesme ten wordt!) mag ook niet meer worden af gerond ten voordeele van den kellner. Het zal niet lang duren, dan maken we voor 22 of 24 penning een rit per t.ram of omnibus, koopen we onze dagbladen voor 1-1 of 13 penning en drinken we in de Berlijnsche Kondfi.toreien een kopje koffie voor hoog stens 32 penning. Door hun ouders moeten de kinderen her innerd worden aan den spreuk, dien zij zelf in hun kinderjaren van buiten moesten lee- BERLIJN-NEW-YORK IN 12 UUR Volgens de „Daily Herald" is kapitein ICarl Hanira uit Amerika vertrokken om zich naar de Junkerfabrieken in Duitsehland te bege ven, teneinde daar de laatste voorbereidse len te treffen voor een Oceaanvlucht van Berlijn naar Nek York, welke slechts twaalf uren zou duren. Bij deze vlucht zal hij ge bruik maken van het nieuwe gelieime Jun- kers-vliegtuig, waarmede de Duitsche mecha nici bijna twee jaar lang proeven hebben genomen, en dat theoretisch tenminste op een hoogte van ongeveer tienduizend meter in de sub-stratosfeer dus een snelheid kan ontwikkelen van ruim 480 tot 610 K.M. per uur. In dit vliegtuig zit de piloot in een herme tisch gesloten kajuit, daar hij anders on mogelijk in het leven zou kunnen blijven, tengevolge van het ontbreken van zuurstof Zijn kleeding en instrumenten worden elee trisch verwarmd. Tot nu toe zijn met het toestel nog slechts voorloopige proeven genomen welke echter, voorzoover men te "weten is kunnen komen daar de Junkerfabrieken uiterst spaarzaam zijn met inlichtingen, bijzonder bevredigend zijn geweest. HET KIND VAN LINDBERGH DOMINEE PAECOCK HEEFT HET GEZIEN Aan boord van een smokkelschip Hardnekkig blijft het gerucht de ronde doen dat de baby van Lindbergh eindelijk is opgespoord, d.w.z. dat men weet, waar het kind is, nl. aan boord van een jacht van dranksmokkelaars. Van twee kanten wordt dit gerucht beves tigd. In de eerste plaats door een smokke laar, die reeds korten tijd na de verdwijning bij de politie aangifte deed, dat hij een kind had hooren schreien aan boord van een smok keljacht, dat kruiste in de wateren van de Naar bet telegraafschap Sjimboen Rengoon mededeelt, zijn twee bommen geworpen in de vertrekken van den Japanschen zaakge lastigde te Sjanghai, Sjigimitsoe, waarbij tal rijke personen werden gewond. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE VOOR HET JAPANSCHE CONSULAAT IN WASHINGTON Tijdens een poging der communisten om oor het Japansche consulaat te protes teeren tegen het optreden van Japan in China en Mandsjoerije, is het tot een hevige botsing gekomen tusschen verscheidene hon derden communisten en de politie. Aan beide zij dep vielen talrijke gewonden. HET PROCES DER NAZI'S TEGEN DE PRUISISCHE REGEERING. Van officieele Pruisische zijde wordt mede gedeeld, dat de behandeling voor het staats- gerechtshof te Leipzig op 24 Maart eisch der NSDAP heeft uitgewezen, dat deze niet ontvankelijk was. De partijvertegenwoor digers hebben zich thans bereid verklaard toe te stemmen in een formule, die is opgesteld door den president van het staats,gerechtshof waarbij zij verklaren kennis te hebben ge nen van de beschikking van de politie te Berlijn en van de beschikking van den Pruisi sch en minister van binnenlandsche zaken 22 Maart. Zij gaan er dan ook van uit, dat het geheele buiten deze beschikkingen vallen de materiaal, dat zich nog in handen van de politie bevindt, onmiddellijk aan de bureaux- van de NSDAP teruggegeven zal worden. Beide partijen behouden zich echter voor de overige punten van hun verlangens tot behan deling te brengen. AARDSCHOKKEN TE SERAJEWO. Naar de bladen uit Serajewo melden, heb ben aldaar op Paaschzondag in een tijdsver loop van eenige uren vijf ernstige aardschok ken plaats gehad. Deze schokken waren ten slotte zoo sterk, dat de bevolking in groote angst de straat op liep om zich in veiligheid te stellen. Er werd geen groote schade aange richt. De haard van de aardbeving ligt op ongeveer 20 K.M. ten Noorden van Serajewo. EEN PROCESSIE IN SPANJE. Deelnemers gearresteerd. Te Castro (provincie Cordoba) hebben Ka tholieken, ondanks een desbetreffend politie- verbod een processie gehouden, waarbij' het tot botsingen kwam met de politie. Talrijke personen werden gearresteerd, o.i De politie heeft daar toen geen acht op ge slagen. Thans echter heeft een dominee uit Norfolk medegedeeld, dat hij in verbinding staat, met de ontvoerders, die huizen op een jacht in de Chesapeakbaai of in de moeras sen van Noord Carolina. De dominee heeft er later nog bijgevoegd dat hij het kind zelf gezien heeft en dat het zeer waarschijnlijk was, dat het op Paasch- maandag of ten minste deze week weer in 'het bezit der oudere zou zijn. Opnieuw wordt de naam genoemd van Fleischer, den leider van de „Purperen bende" als de man, die het kind thans in zijn bezit heeft op het jacht Intusschen hebben deze berichten een le ger politieagenten en verslaggevers naar de moerassige kust van Virginia gelokt, waar de geheimzinnige boot zich ergens moet bevin den. Dit is natuurlijk niet naar den zin van den dominee, die vreest, dat de roovers het hazen pad zullen kiezen en de onderhandelingen afbreken. De journalisten maken gebruik van de nieuwste methode, d.w.z. dat een groot aan tal vliegtuigen boven het gebied, waar het schip zich zou moeten bevinden. Reeds gaat het gerucht dat Fleischer en een zijner medeplichtigen naar Washington gevlucht zijn. De geheele politie is daar ge waarschuwd en is op zoek naar de beide misdadigers. Loopt ook dit spoor naar bet verloren kind dood dan heeft dominee Paecock zich reeds van een verontschuldiging verzekerd. Men zou evenwel zeggen, dat hij zelf, wanneer hij het kind op het spoor was, zijn mond had behooren te houden teneinde de zaak zon- dere verdere sensatie af te wikkelen. De politie te Hopewell heeft intusschen de officieele verklaring herhaald, dat tot dus ver alle sporen op niets zijn uitgeloopen. Ook zou men dat kunnen concludeeren uit het gerucht, dat Lindbergh thans een hel derziende in den arm heeft genomen. De man werd door de politie naar het huis der Lindberghs gebracht en werd ook later weer onder gewapend geleide naar zijn eigen huis gebracht NORFOLK, 29 Maart. Dominéé Peacock Uit Norfolk heeft met (kolonel Lindbergh een bespreking gehad over de pogingen, w-eulke volgens hem moeten leiden tot het teruggeven der ontvoerde baby aan Lind bergh. Daarna is de predikant uit Norfolk vertrokken en men neemt aan, dat de ont- voerdem met hem willen ondenbandeflen. Uult kringen, dae nauw verwant zijn aan Lindbergh veafliudidt, dat Lindbergh ook deze berichten even sceptisch opneemt als de andere. De dominé evenwel! schijnt vol trouwen dn het succes te zijn. BOND VAN CHR. ZANGVEREEN, Zes en veertigste jaarvergadering te Goes De 46ste jaarvergadering van den Bond van Ghr. Zangvereenigingen in Nederland wordt te Goes gehouden. Een actieve regie- lingscornmissie had zorg gedragen, dat de gasten uit de verschillende streken des lands hartelijk werden ontvangen en logies vomidien. De vergadering bracht een gezellige drukte in de Ganzestad. Gistermiddag te één uur had de out- vangst va.n hoofdbestuur en afgevaardigden in het Schuttershof plaats. De heer A. te G u s s i n k 1 o, te Wissekerke, voorzitter van den Ring Zeeland, opende de bijeen komst met gebed en riep een hartelijk wel kom toe aan de hoofdbestuursleden en de afgevaardigden uit de verschillende pro vincies. Het is voor den Ring Zeeland een reden tot blijdschap zoovele gasten te mo gen ontvangen. Veel valt er in Goes niet te riem Het is geen Amsterdam. Maar toch hoopt Spr. dat de gasten hier gezellige en genoeglijke dagen zullen doorbrengen. Met ©enigen schroom is op den vorigen Bondsdag gevraagd, deze vergaldenng te Goes te houden. Maar toch meent Spr. dat eir ook in Goes en de omgeving wel vai schoone valt te genieten. De verhouding van den Ring Zeefland tot den Bond is een uiterst loyale. We wil len zeigt Spr. gaarne zooveel mogelijk samenwerking en wij zijn wars van provin cialisme, al zijn we. dank zij onze ligging, in vele opzichten op onszelf aangewezen. We zijn nog wel niet zonder vlelk en rin pel. Zoo hoopt Spr., dat de tijd nog eens zal komen, dat de Zeeuwsohe vereenigingon niet meer noodig zullen hebben een uiter lijke vereering, ml. het medaille-stelsel. Spr. hoopt, dat de Christelijke zang groei en bloeie en dat daar.toe deze vergadering moge dienen. De heer H. Wolzak, te Goes, ivoerde daarna namens de regelings-commissie en de Goesche Chr. Zangveireen. „De Lofstem" het woord. Spr. verheugt er zich in, dat de Bondsvoorzitter, hoewel zwaar beproefd, 't Bonldswerk niiet losliet. Ook herdenkt spr. het overleden bestuurslid den heer De Zwaan te Den Haag, dien spr. een groote i Israëli noemt. Wij clanken God voor wat wij In hem gehad hebben. De Zeeuwen zijn blij, dat ze ditmaal den Bonld mogen ontvangen. Wat menigmaal een illussie scheen, is nu werkelijkheid ge worden. Goes, een klein stedeke, ig toch het centrum van Zeeland. Het kan niet bo gen op een rijke historie. Het leefde steels in echt Zeeuwsohe gemoedelijkheid. Maar Goes is thans een geschiedenis rijker ge worden: de Bondsdag in 1932 van den Bond van Chr. Zangvereeaii gingen. Met den wenseh, dat de ontvangst en het gebodene naar genoegen zullen zijn en dat wij ook op deze dagen Gode lof en idiank zullen zingen, besloot Spr. De Bondsvoorzitter, de heer J. Piete son Moens, tc Den Haag. beantwoordde beide sprekers. Reeds nu wilde Spr. dank hreng'-n voor de hartelijke ontvangst. FRANSCH-ITALIAANSCHE VLOOTPARI. TEIT OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE? Naar dh politieke kiringen te Parijs .<«- hiMt, heeft Vrijdag een belamgrij ke bespre king plaatsgevonden tusschen den Itaddaan- eohen ambassadeur Mauzo-nd en den Franschen premier, Tandden, welke bespre king zoo well de vlootkwestie als de overige actueel© problemen zou hebben betroffen. Er gaan zelfs geruchten, die echter nog door geen enkele officieele instantie zijn beves tigd^ volgens welke tusschen Frankrijk en Italië reeds een overeenkomst betreffende vlootpariteit op do MiddeHlandsche Zee tot stond zou zijn gekomen. Welingelichte per sonen houden dat bericht voor op zijn mimet voorbarig, dooh loggen er tegelijkertijd den nadruk op, dat lievenddge gedachte nwiese- lingen plaats vinden. In dien zin wordt ook de passage in da rede van Tardieu in den senaat, welke Italië betrof, uitgelegd. In deize rede zeide Tardieu n.l. dot hot nood zakelijk was de laatste tuseoben Frankrijk en Italië besta ancle MnderpaJen uit den weg te ruimen. DE PAASCHDEMONSTRATIE IN IERLAND Op den eersten Paaschdag werden in den Ierschen Vrystaat voor het eerst sinds jaren zonder moeilijkheden demonstraties gehouden tegen het Britsche Rijk. De „I.R.A," organiseerde meer dan 50 massa demonstraties in verschillende deelen van Zuid-Ierland. Tn Dublin hielden vijf bataljons van de „I.R.A." demonstraties, en marcheer den met afdeelingen van andere republikein- sche organisaties naar de Glasnevin-begraaf- plaats, waar de republikeinen, die bij den Paaschopstand in 3916 werden gedood, zijn begraven. Meer dan 50.000 menschen stonden langs de straten om de optocht te zien voorbij trekken. Minstens 15.000 personen verzamel den zich tenslotte op de begraafplaats. Alle demonstraties werden gehouden onder het parool: „Eén Ierland, de Iersche republiek". ALPENTOERISTEN VERONGELUKT. Gedurende Paschen zijn zes Duitsche toe risten in de Tiroolsche Alpen in het district Salzburg (Noord-Tirol), tengevolge van een storm om het leven gekomen. Jn een doip by Burgos hebben linksradicalen I De^vijf anderen trachtten hem een kapel door brand verwoest, nadat zy eerst dezerS^S^Ain^i^ca 6n> de kruisbeelden hadden kapot geslagem Sn o^S^veXeTukt J. PIETERSON MOENS Elf jaar geleden vergaderden we ook in Zeeland en wel te Middelburg. Maar toen werd geen enkel woord van welkom ons toegesproken. Ook 's avonds moesten we zelf onzen weg maar vinden. Maar nu heeft Goes ons op hartelijke wijze verwel komd, zooidat de tegenstelling wel sterk uit komt. Door in Zeeland te vergaderen missen we enkele vaste bezoekers van onze algemeene vergaderingen. Maar daar staat tegenover, dat de Zeeuwen trouwe bezoekers zijn van onze algemeene vergaderingen, waar die ook worden gehouden. Daarom mag de Bondsdag wel eens in Zeeland worden ge houden. Daar komt nog iets bij. Toen in 1921 in Zeeland is vergaderd, traden in het volgend jaar 32 Zecuwsche vereenigingen tot den Bond toe. Spr. hoopt, dat ook deze vergade ring in dat opzicht goede resultaten moge afwerpen. Spr. dankte den heer Wolzak voor zijn persoonlijk woord en tevens alle Bonds leden en -corporaties voor de warme be langstelling in droeve dagen hem betoond. Meisjes in Zuid-Bevelandsch en Wal- chersch costuum boden nu de gasten verver schingen aan. Hierna werd van half drie tot half vier in de majestueuze Groote of Maria Magda- lena kerk. die na de restauratie zulk een Imponeerend interieur heeft gekregen, een klassiek concert gegeven door de Chr. Zang verecniging „Asaf" uit Axel (directeur de heer P. C. Brakman) met medewerking van den heer Adr. Kousemaker (orgel). Daarna volgde van vier tot vijf uur een auto-rit 'door een der mooiste gedeelten van Zuid-Beveland, ij.L over Wemeldinge, Yer- seke, Schore en Kapelle. Nadat in Hotel Centraal een maaltijd was gebruikt, werd wederom in de Groote Kerk een concert gegeven, nu gewijd aan het koraal en het Oud-Hollandsche lied. Hieraan werkten mede de Chr. Zangvereeni gingen „Hosanna" te Vlissingen, „Looft den I-Ieer" te 't Zand, „De Lofsteaii" te Goes, „Soli Deo Gloria" te Yerseke. „Crescendo" te Kruiningen, „Advendo" te Biezelinge en „Excelsior" te Rilland-Bath. De belangstelling voor dit avondconcert was geweldig groot. Het was een waar ge drang bij den ingang en het kostte groote moeite allen een plaats te geven. De dag wertl besloten met een gezellig samenzijn voor Hoofdbestuur en afgevaar digden in hotel Centraal. DE NIEUWE STAAT MANDSJOERIJE. Een onderhoud met Poe Yi. Een speciale correspondent van de „Daily Telegraph" te Tsangtsjoeng heeft een onder houd gehad met Poe Yi. het hoofd van den nieuwen Mandsjoerijschen staat. Boe Yi, die den correspondent vriendelijk ontving, ver klaarde. dat hij volkomen vrijheid van hande len heeft in de regiering van Mandsjoerye en dat hy slechts rekening heeft te houden met de wenschen van het volk. Hy zeide, dat hy bezig is aan het ontwerpen van een grondwet voor Mandsjoerije, die zal worden vastgesteld naar het voorbeeld van de Britsche, een con- stitutioneele monarchie, of volgens het Ameri- kannsche systeem van een republiek. „Op verzoek van mijn volk heb ik het her- Weerbericht. Het dunne pUltJe geeft den vorJgen stand ian. Hoogste stand te La Coruna 766.8. laagste stand te Stomoway 741.4. Stand vanmorgen half twaalf 754.5. WEERVERW ACHTING (Medeged. - oor 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Meest matige Z. tot W. wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijn- lijk eenige regen, weinig verandering iu temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. MeteorologiscK Inst. te De Bilt) De depressie ten Z. van IJsland werd min der diep, maar heeft zich over een groot deel van het waarnemingsgebied uitgebreid en een einde gemaakt aan de droogte. Nu de hooge drukking naar Rusland wegtrok en de normale hooge drukking zich van de Azoren tot Spanje uitstrekt is een periode van normaal weer met af en toe regen waarschijnlijk. Groote regenhoeveelheden zijn reeds in de naburige landen gevallen. Zondag had Marseille 31, Maandag Aberdeen 15, heden Dyon 15 m.m. Hier te lande bleef de regeii nog matieg. De vorst is in Duitsehland vrijwel verdwe* nen en neemt ook in Scandinavië af. In W.« Europa is die temperatuur boven normaal, In de Golf van Biscaye waait het krachtig, overigens is de wind afgenomen. In Duitseh land valt heden veel regen. Een ander regen gebied nadert uit Ierland. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind vain De Bilt Maandagavond 8.40 aan alle posten: Attentiesein neerhalen. 30 MAART Zonsopgang 5.41 u.; Zonsondergang 6.29 u, Maansopgang 3.52 u-; Maansonderg. 10-45 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 6.59 u. tot 's morgens 5 08 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 1.93 1.08 Canp 1.S1 L92 Basel t -0.05 -0.27 Ems 1.10 fill Huningen 0.60 0.J7 Coblens 0.— Rhelnweller -2.00 -2.07 Trier 0.51 0.68 Kehl 1.67 1.65 Koulen 0.98 1.20 Maxaa 3.31 3.41 Ruhrort -0.36 -0.13 Wiedesheim 1.10 0.97 Wesel -0.68 -0.43 Mannbeim 1.98 2.09 Emmerik 0.63 Ó.85 Lohr ,iii 1.25 1.27 Duaeeldorf 0.44 0.07 Malnz -0.02 -0.15 Maastricht 1.80 1.74 Bingen 1.13 1.21 Venlo 10.?6 10.86 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 30 Maart Delfzfll 5.06 17.34 Hellevoetsl.9.16 22.07 Terschelling 2.16 14.46 Willemstad 10.13 28.06 - Brouwersh. 8.28 91.19 Zierlkzee 8.50 21A7 Wemeldinge 9.16 23.06 Vlissingen 7.43 20.32 Harlingen 3.03 15.28 Helder le 10.41 Idem 2e iJmuiden Rotterdam 10.38 23.31 UIT HET SOCIALE LEVEN 'T CONFLICT IN DE CARTONINDUSTRIE In verband met het groote belang dat dc provincie Groningen erhy heeft, dat het con flict in de stroocarton-industrie een einde neemt, heeft de Commissaris der Koningin in die Provincie een Oommissie aangewezen, be staande uit de heeren A- van Geuns, lid van Gedep Staten van Groningen en M. J- Wil- kens, voorzitter van de Kamer van Koophan del, die door het aanbieden en verleenen van gezamenlijke tusschenkomst bijlegging van het conflict zal bevorderen. EEN EIGENAARDIG GEVAL De Ned. Centrale Bond van Chr. Arbeiders (sters) ln de bedrijven van Voedlngs- en Ge notmiddelen (N.C.V.G.B.) schrUft ons: Bil de firma Tleleman en Dros te Leiden, heeft de vorige week een staking ln de aidee- ling slagerij plaats gevonden, die een eigen aardig verloop had. Deze firma gaf aan de verschillende bij deze onderneming betrokken vakbonden van conser- ven-arbelders(sters), metaalbewerkers en sla gers te kennen, dat 10 pet. loonsverlaging diende Ingevoerd te worden. Eenige conferen ties gehouden met de Algemeene Werkgevers- sreenlging en de Directie, bracht 't resultaat it de firma bereid bleek als uiterste conces- e de verlaging op 5 pet. te stellen. De bonden betrokken bi) do afdeellng con- rven en blikslagerij aanvaardden dit compro mis. De moderne en R.K. slageraorganlsatles verwierpen het en stelden don oiseh: geen enkele loonsverlaging. De Chr. bond van arbeidt lonbedrijvi ln de s'. toivd voor een moeilijk geval. In dc servenfabrielc beschikt de Chr. Bond over het ■ootst aantal georganiseerden. Deze organisatie stelde zich alsnu op het standpunt voor de slagerij geen conflict to aarden. In tegenstelling dus met de mo- e en r.k. organisaties van slagersgezellen. ig onderschreef de Chr. Bond na- ntet het ultimatum hetwelk aan do werd gezonden en waarop 18 Maart J.L in staking uitbrak. Het conflict heeft anderhalve dag geduurd .ant Zaterdag 19 Maart besloten de mod. en k. slagersgezellenorganlsatles de staking op tuurlUk s effen en..... de 5 pet. loonsverlaging 1 Chr. Bond i natuurlijk af noodig is geweest, meet af aan door n ls door hen gevolgd, door een bij voorbaat t loeren welk gevaarlijk stel van Mandsjoerije op my genomen. Indien myn regeering hierin slaagt dan zal de ge heele bevolking van China de voordeelen daar van genieten." Ten opzichte van de buitenlandsche kwestle3 legde Poe Yi er den nadruk op. dat hij alleen ^"-1!ssingen neemt na overleg met den Raad Ministers. Betreffende de kwestie van de open-deur-politiek wees hy erop, dat Mand sjoerije een souvereine staat is, met gelyke betrekkingen voor alle landen. Mandsjoerije is niet voornemens aan eenig land een gunstigee behandeling toe te staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2