|1»WÏ Ifrtltsdjc uuran! Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. ABONNEMENT: A y y lijksche zending m 6.— Lo"* nummera 5 cenl Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 met Zondagsblad 7y2 cent Zondaeshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3619 DINSDAG 29 MAART 1932 ADVuFTENTIEN Van 1 tot 5 regels.................... 1.17% van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.15 BIJ contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend .m...-.....—- 0.19 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS DIRECTIE De scheur getrokken Het socialisme in de branding Het is op zich zelf een vreeselijke ge dachte, dat de S. D. A. P. haar strijd congres hield op de twee dagen, welke een groot deel van ons Nederlandsche volk als Christelijk hoogtij viert. Schril en snerpend was bij vroegere Paasch- congressen reeds de tegenstelling, welke de S. D. A. P. maakte tusschen haar op- standings- en opstandigheidsfeest en de Christelijke herdenking van Christus' verrijzenis; maar thans, was het zoo mogelijk, nog erger. In de rijen der sociaal-democraten is plaats voor geloovigen en ongeloovigen zoo luidt nog steeds de valsche propa- ganda-leuze. En vooral na dagen als deze treft de tegenstelling zoo pijnlijk. Paaschfeest vieren in een ruzie-verga dering Voelt men niet het bijtende contrast? Wat zullen we nu doen? Zullen we geen nóta nemen van wat zich op deze Paaschdagen in Haarlem heeft afge speeld? Zullen we onze droefheid uit spreken over deze ontwijding van den Zondag en er voorts het zwijgen toe doen? Dit is onmogelijk en het zou onver antwoordelijk zijn. Want te Haarlem waren gedelegeerden van een vierde deel van ons volk bijeen en wij kunnen nu eenmaal niet negeeren, wat zich in die kring afspeelt en hoe de crisis zich daar ontwikkelen en zetten ?al. Want als op één na de grootste partij in ons land, oefent de S. D. A. P. niet Jweinig invloed op de politiek in Kamers, Sta ten en raden en de politiek welke de S. D. A. P. voert staat met dit Haar- lemsche congres in nauw verband. Daarom geven we het verloop dei- vergadering in een uitvoerig en toch nog zeer beknopt verslag weer en aan het congres zelf wijden we hier eenige, yoorloopige beschouwingen. We maken slechts eenige opmerkin gen, want als we dê feiten en de woor den van het roode congres zien in het licht der geschiedenis, dan dreigt een zee van gedachten ons te overweldigen. Bijna elk woord, dat gesproken werd, haakt zich vast aan een stuk roode pro paganda in het ve/leden en het groote fiasco van het socialisme, zooals het zich in het begin dezer eeuw op ons aandrong, staat in volle klaarte voor ons. Ach, die eenvoudigen, die met ons debatteerden een dertig jaar geleden, ze geloofden het werkelijk, als ze enthousiast zongen: de Internationale zal morgen heerschen op aard. Maar de wachters hebben tevergeefs naar die morgen uitgezien en het con gres der Paaschdagen heeft met die hoop der onnoozele schare" afgere kend. En dat wel zóó radicaal, dat, als een deel der vergadering de Internatio nale spontaan aanheft, omdat de leiders van de linkervleugel dat eenvoudige ge loof nog voedendan dreigt de voor zitter, dat deordeverstoorders ver wijderd zullen worden, als ze doorgaan met zingen; en een ander deel blijft onder dat gezang ijzig zwijgen.,.. De gedachten vermenigvuldigen zich en daarom kunnen we slechts eenige opmerkingen maken. Maar de omvang van het nu gerijpte conflict is ook op verre na nog niet te overzien en daar om kunnen we niet meer dan eenige voorloopige beschouwingen ten beste geven. We moeten vooral echter ten sterkste weerspreken, wat de heer Albarda be weerde, toen hij zei, dat de tegenstan ders der S. D. A. P. zich in de handen wrijven van plezier, nu de partij mid den in de branding ligt. Dit is ten eener.male onjuist; want men dient twee dingen wèl te onder scheiden. Het eerste is dit, dat buiten de S. D. A. P. het communis opinio gevonden Wordt: de roode leiding krijgt in deze crisis loon naar werk; want ze heeft altijd van twee wallen willen eten en spartelt nu tusschen beide in. Maar het tweede is, dat wij elke af brokkeling der S. D. A. P. naar links ten zeerste betreuren, omdat dit op de duur tot het verstikkingsproces van het fascisme, dan wel tot de chaos van het communisme zal leiden; noch het een, noch het ander begeeren wij en dus juichen wij ook niet over de scheur, wel ke thans in de S. D. A. P. getrokken is met pijnlijke scherpte. Het arbeidersbloed, om met Albarda te spreken, is ook ons te kostbaar, dan dat wij zouden hopen op een dag, dat de overheidsmacht het zwaard zou moeten opheffen tegen een misleide, maar re volutie-makende massa. Zoo zien wij het congres, en dan doet het ons leed, dat het partijbestuur met nauwlijks 1600 van de bijna 2100 stem men zijn resolutie aangenomen zag. Dat is een dure overwinning. Feitelijk is de eenige overwinning, welke een partijbestuur op de oppositie behalen kan, deze, dat de minderheid zich bekeert. Doch zoodra de oproerige elementen neergeslagen en uitgebannen worden, blijkt daaruit, dat ze reeds vij anden waren en was de partij reeds uit eengevallen. De oppositie van thans beweerde, dat de partijleiding scheuring wilde; en dat is formeel juist. Welbewust heeft de partijleiding aangestuurd op een be sluit, dat gelijk staat met uitbanning, royeering van de opposiie; doch dit streven was het gevolg van de wenscli der leiding om alle tweedracht uit de partij te weren. En daarom stond het partijbestuur, vooral van deze gedisciplineerde partij zoo sterk met zijn resolutie; omdat al de verzoeningsgezinde bemiddelaars niet konden ontkennen, dat de oppositie tot een vijandige macht was geworden. Maar daarom is het niet anders dan een Pyrrhusoverwinning van de partij leiding, dat zich nog 460 afgevaardig den tegen het feitelijk royementsbesluit der Fakkelgroep verklaarden. Zeker, het partijbestuur heeft getriumfeerd de oppositie is verslagen. Dit wil echter alleen zeggen, dat deze revolutionairen geen stem meer in de partij hebben; doch dat zij als aparte groep, waartoe zij zich onmiddellijk vereenigd hebben, morgen aan de dag tegenover de offi- cieele S. D. A. P. staan, en dan deze zullen bestrijden met de felheid, aan renegaten eigenden met de kracht, wel ke de consekwenten en beginselvasten bezielt. De partijleiding in 't algemeen, en mannen als Albarda, Vliegen en Scha per, in wie de historie en de strijd der S. D. A. P. vleesch en bloed geworden zijn, weten dat heel goed; zij weten, dat met het uitstooten van de linkervleu gelaars de moeilijkheden niet overwon nen zijn, doch dat deze pas nu komen. En toch hebben zij de moed gehad om thans dóór te zettenondanks alles. On danks de magische kracht, welke er nog van één der twaalf apostelen, van Frank van der Goes uitgaat; ondanks de vereering, welke er bij velen in de S. D. A. P. voor Wibaut, den geweldige, leeft. Zij hebben doorgezet en voet bij stuk Wij eeren deze moed! Wü weten, dat het lang geduurd heeft, voor zooveel moed verzameld was en dat de leiders lang gehoopt hebben door afleiding de leiding te behouden (vandaar de schan delijke critiek op de Regeering en de grofheid tegenover andere partijen) maar tenslotte heeft men de besliste keuze gedaan en op het congres heeft men daarbij volhard. Thans geen bemiddeling meer; nü eenheid of scheidingdat was het parool geworden en we geloover. gaarne, dat deze kordaatheid een gunstige invloed op de verdere loop der zaken zal hebben. De schipperpolitiek, welke ons altijd van een man als Albarda bevreemd en verbaasd heeft, is than^ radicaal afge sneden. Dit nu is niet alleen een kwestie van taktiek. Hoe vaak is door ons er niet op gewezen, dat de S.D.A.P. louter groeps egoïsme aankweekte en enge partijpoli tiek voerde. En het is immer door de leiders ontkend. Nog steeds, tot vlak voor Paschen, sprak men van de prole tariërs, voor wie men streed. Dat was eenvoudigboerenbedrog. Thans aarzelde de heer Albarda niet te erkennen, dat naast de S. D. A. P. een vijfde stand opkomt; de groep, die niets te verliezen heeft; een partij der ver twijfelden; de S. D. A. P. moet deze op een afstand houden. Onlangs sprak de reformist Henri Polak immers ook reeds van het grauw uit stegen en slop pen zooals de „echte" bourgeoisie vroe ger laag neerzag op het „plebs". Met deze erkenning is heel veel ver klaard. Om maar iets te noemen, dit, dat alle partijbonzen en „baantjesmen- schen" zich bij de meerderheid aanslui ten en er niet aan denken de partij, die hen op 't kussen of aan een mooie be trekking heeft geholpen, te verlaten. Een vierhonderd personen heeft Maandag onder groot enthousiasme on middellijk een nieuwe partij gesticht; maar het is opvallend, dat zich onder de leiders der doleerende socialisten slechts één man bevindt, die wat geworden was door de partij, de oud-wethouder K. R. van Staal uit Goudadoch die al gerui- men tijd in de contramine leefde en reeds heel wat had moeten vaarwel zeg gen. De dageljjksche bestuursleden van de nieuwe groep zijn Edo Fimmen, de in ternationale vakvereenigingsmanP. J. Schmidt, de groote opposant; de on rustige J. de Kadt; en Frank v. d. Goes, de oude leider. Zij hebben niets te ver liezen. Evenmin als de vele jongeren, die zich van de partijleiding afkeeren. Maar de partijbonzen, de kamerleden, de wethouders, de raadsleden zelfs en de propagandisten blijven rustig, waar en wat ze zijn. Dat teekent. Het kan ook profetie zijn, van wat de S. D. A. P. te wachten staat Want het is thans nog volstrekt niet te zeggen, hoe de getalsverhoudingen zullen zijn. De cijfers 1600 en 460 zeggen nog wei nig. Als Dr. Nolens nog leefde, zou hij zeggenhet kan mee en het kan tegen vallen. Het kan meevallen, want bij de 460 afgevaardigden, die tegen de resolutie stemden, zjjn er zeker heel wat, die de taktiek van de partijleiding aanvaarden, doch thans tot elke prijs scheuring wil den voorkomen. Inconsekwente vrede- makers dus. Maar de 1600, die de resolutie steun den, vertegenwoordigden lang niet alle afdeelingen, welke eenparig met het partijbestuur meegaan. Integendeel. De man van Rotterdam VII verzekerde, dat de meerderheid van zijn afdeeling tegen de politiek van de wethouders die Zeeuw en Brautigam was geweest; en de afge vaardigde van Rotterdam IX klaagde, dat „de partij in Rotterdam een toestand heeft gekregen, waarbij het normaal functioneerend partij leven zoo goed als onmogelijk is gemaakt. Het regent in de afdeeling tegenwoor dig moties; het is niet een gezonde op positie meer, maar ex opposition quand même." Tot welk bedrag deze tweespalt in verschillende afdeelingen aan de nieuwe groepeering ten goede zal komen, valt thans nog niet te ramen. Hoe het echter zij, het feit, dat Al barda met ronde woorden een deel van het proletariaat losliet en wegstiet, houdt de erkenning in, dat de S. D. A. P. evenals het liberalisme, waaruit het voortkwam, onderworpen is aan de wet van het opgaan, blinken en verzinken. En het was bijna zielig uit zijn mond te hooren, dat men uiterst links afstoot om uiterst rechts tot zich te trekken en ook, dat de leiding zich ernstig beraadt (laten we het maar kort zeggen) over een schema, dat het socialisme moet brengen. Men is n.l. bezig aan de voorberei ding van een plan tot verwezenlijking van de socialisatie, tot invoering van de bedrijfsorganisatie en het medezeggen schap en met het voorbereiden van het scheppen van nieuwe organen in de partij. Zeker, dit zijn dingen die te abstract zijn om de volksmassa in beweging te brengenvoegde de spreker er aan toe. Dat is ook teekenend. De S. D. A. P. wordt dus een partij, waarin de massa de leiders maar blindelings moet volgen. Die zijn bezig aan een werkprogram voor de construeering van denieuwe maatschappij, welke immers morgen zal heerschen op aard. Doch laat de heer Albarda dan toch niet rekenen op een flink contingent der rechterzijde. Want indien de Christe lijke arbeiders en boeren niet weerhou den zouden worden door het beginsel; dan zouden ze toch veel te nuchter zijn om in dat koor mee te zingen. Na dit Paaschcongres, waarvan de 'gevolgen nog lang niet te overzien zijn, doch dat in elk geval waarde heeft en verhelderend zal werken, heeft de S. D. A. P. de eerste jaren werk genoeg om de tot nu toe veroverde stellingen te verdedigen. DE MAGISTRATUUR Het orgaan van de Vereeniging van bur gemeesters, wethouders en secretarissen, opent ditmaal met het portret van Dr. J. de Lange, secretaris der gemeente Utrecht. Na rie Rondblik volgt het (eerste) belang rijke artikel van den heer J W. Oeesink. burgemeester van Nieuwveeti, over de Drinkwatervoorziening in Noori Oostelijk Zuid-Holland en een deel van Utrccli» en de Slichting Drinkwaterleiding „De Kif Ge meenten". welke laatste zijn toren heeft aan de Mcije te Nieuwkoop DE AFSLUITING VAN DE VLIETER VERZOEK DER ZUIDERZEEVISSOHERS Te Urk is een vergadering gehouden van visschers en belanghebbenden bij de Zuiderzee- visschery. Na langdurige besprekingen is ten slotte een motie aangenomen en aan den mi nister van Waterstaat gezonden, waarvan de inhoud als volgt luidt: Alle visschers, belanghebbenden en betrok kenen bij de afsluiting der Zuiderzee dringen met klem aan en verzoeken Uwe Excellentie de dichting van het laatste sluitgat, de z.g. Vlie- ter, zoo lang uit te stellen tot de schadeloos stelling aan belanghebbenden geregeld en uit gevoerd is. Tevens werd verzocht aan alle visschers en belanghebbenden in andere Zuiderzeeplaatsen om met deze motie adheasie te betuigen- BOND VAN GEREF. JEUGD ORGANISATIE DE VERGADERING TE DRIEBERGEN. Men verzoekt ons te melden, dat met het oog op het groot getal bezoekers, dat zich "heeft aangemeld, de vergadering van de Bond van Geref. Jeugdorganisatie op Woens dag 30 Maart gehouden wordt in de zaal Utile Dulci, achter Hotel Jans te Driebergen- Rijssenburg. De koffietafel blijft in „Ons Boschhuis". Gemengd Nieuws ERNSTIGE AUTO- EN MOTOR ONGELUKKEN VELE DOODEN EN GEWONDEN. Men meldt ons uit Oud-Heusden: Op den lsten Paaschdag wilde de heer H. Priem, uit Eindhoven, met zijn vader, sta tionschef te Oud Heusden, en zijn zuster per motorrijwiel een andere zuster te Zalt- Bommel bezoeken. Onder Oud Heusden is de as van de zijspan gebroken, waardoor de motor in volle vaart tegen een boom reed. De heer Priem werd ernstig gewond naar den Bosch vervoerd, waar hij Zondagavond is overleden. De vader kreeg een gat in hel hoofd, doch kon, na verbonden te zijn, naar huis terug keeren. De zuster, die in de zij span zat, kwam met de schrik vrij. Men meldt ons uit Renswoude: lste Paaschdag reed de 22-jarige motorrij der H. P. Piers, met als duorijdster mej. A. Jansen, omstreeks 6 uur te Renswoude te gen een der langs den straatweg staande boomen, met het noodlottig gevolg Jat hii bij het vervoeren naar het gemeente-zieken- huis te Renswoude reeds was overleden Het slachtoffer was afkomstig uit Haarlem De duorijdster kreeg eeniige vorwondingen Door d-en burgemeester van Renswoude, de heer Paets van Amerongen, is zijn fa milie door tusschenkomst van de Haarlem- sche politie van, het ongeval in kennis ge steld. Men meldt ons uit Eipe: Op den hoek vaar de Willem Tollstraat on de Beekstraat had een aanrijding met doo- delijken afloop plaats. Het 10-jarig zoontje van Westhof werd. op zijn rijwiel gezeten, door een auto. uit de richting Zwolle ko mende, aangereden en met zware hoofd wonden in een naburige woning binnenge dragen. De inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Men meldt ons uit Utrecht: Zondagavond heeft op de Biltstraat een ernstig ongeluk plaats gehad. De 34-jarige boekbinder H. de Leeuw wandelde met yrouw en kinderen geheel aan do rechter zijde van den weg tegen den trottoirband Een hem achterop rijdende auto heeft hem plotseling gegrepen cn eenige meters mee gesleurd. De slag was zoo hevig, dat de man vermoedelijk op slag gedood is. Het lijk is door de politie in beslag genomen. De auto mobilist is doorgereden; door gebrek aan duidelijke verklaringen tast men in het. duister. haar de eerste hulp. Haar toestand is zeer ernstig. Van de andere passagiers bekwa men 2 minder ernstige wonden door het breken van de ruiten. De anderen kwamen met de schrik vrij. De twee auto's werden zwaar beschadigd naar Amersfoort gesleent. Zondagmorgen reden een auto en een motorrijder op den Amsterdamschen Straat weg nabij Baarn in de richting van \mers foort. Op een gegeven oogenblik zwenkte de autobestuurder naar links, om de Kmina- laan naar Baara in te slaan. Door onbe kende oorzaak bemerkte de motorrijder dit te laat, zoodat het gevolg was een botsing. De motorrijder en de duorijder werden ern stig gewond naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht 's Middags konden ze per auto naar Amsterdam, hun woonplaats, woi ien vervoerd. De motor werd ernstig beschadigd. Tweeden Paaschdag reed Uitenbosch uit Amsterdam 's avonds per fiets in de rich ting HilversumBussum langs den provin cialen weg. Bij het zwembad Crailoo werd hij achterop gereden door een auto. be stuurd door T.. wonende Geuzenweg te Hil versum. Deze doofde zijn lichten, omdat u van den tegenovergestelden kant een auto naderde. Hij zag daardoor den wielrijder, die niet op het fietspad reed, niet met het gevolg, dat hij hem aanreed. De heer Uiten bosch werd met enkele hoofdwonden en een hersenschudding in een ziekenauto naar het diaconessenhuis te Hilversum vervoerd. De fiets werd geheel vernield. Men meldt ons uit Oldebroek: Terwijl de heer L. Handlooper, wonende aan den Posthoorn alhier, j.l. Zaterdagmid dag met zijn vrachtauto in de richting El- burg reed en zich op den Zuiderzeeschen straatweg, in de nabijheid van „Zwaluwen burg" bevond, wilde, terwijl uit tegenover gestelde richting eveneens een auto nader de. 'n hem achterop rijdende auto, de vracht auto van H„ voorbijrijden. Daar evenwel de breedte van den weg dit niet toeliet, raak ten beide laatstgenoemde auto's elkaar, met het gevolg dat Herdlooper met zijn auto te gen een boom aanbotste, waardoor zijn auto danig beschadigd werd. De beschadigde auto werd later achter een vrachtauto van den heer ten Cate alhier weggesleeot. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bij Borne (Ov.) is "tengevolge van de glad heid van den weg een luxe auto uit En schedé, waarin gezeten waren een man en een vrouw en 4 kiirtlere-n, geslipt en tegen een boom gereden. De heer werd ernstig gewond en bij omwonenden binnenge bracht De overige ingezetenen bleven onge deerd, terwijl de auto totaal vernield werd. Men meldt ons uit Bodegraven: Maandag 2e Paaschdag had op den Rijks straatweg nabij Nieuwertwug een ernstig auto-ongeluk plaats. Een luxe auto passeer de met een veel te snelle vaart een vracht auto met groenten. Nauwelijks was de luxe auto gepasseerd of de auto ging met een nog veel sneller vaart Het gevolg was dat de chauffeur het stuurrad niet meer mach tig was en tweemaal over den kop sloeg in een wijksloot van den Rijn. In deze luxe wagen zaten 6 personen, komende uit Den Haag. Twee dames en een heer bekwamen ernstige verwondingen, terwijl de overige drie heeren lichte kwetsuren opliepen. Door Dr. v. B., uit Bodegraven, werd de eerste geneeskundige hulp verleend, terwijl door de Rijkspolitie van een en ander proces verbaal werd opgemaakt. Volgens ooggetul- berust de schuld uitsluitend bij den chauf feur van de luxe auto. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN Te Zevenhuizen (Gt.) ontstond een bosch en heidebrand op een perceel bosch, heide en woeste gronden, groot pl.m. 12 H.A.. dat dezen winter is aangekocht door een Ontginningsmaatschappij en afkomstig van den heer G. Bakker, oud-burgemeester van Uithuizen, deel uitmakende van het land goed Breemen. Pijn. 1 H.A. bosch en 1 H A. heide zijn verbrand, eoodat een klein ge deelte in vlammen is opgegaan. Met vereen de krachten van bewoners is de brand ge- bluscht Doordien op dat hooge gedeeite van Zevenhuizen geen water aanwezig is, kon de brandspuit geen dienst doen. De oor zaak is onbekend. Tc Anlo (Dr.) verbrandde een gedeelte heide. Zondag is op het landgoed Ooyman ie Doetinchem een boschbrand ontstaan, waar bij circa 5 H.A. jonge aanplant verloren is gegaan. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Ernstige auto- en motorongelukken, (blz. 2) Engeland neemt het initiatief voor een viennogendhedenconferentie over het vraag stuk der Donaufederatie. Er zou overeenstemming tusschen Frank rijk en I'alië zijn bereikt over pariteit der Middellandsche Zeevloten. De Norfolksche dominé Paecoch gelooft nog altijd, dal het kindje van Lindbergh spoedig teruggegeven zal worden. (blz. 3) Bondsdag van de Chr. Korfbalbond té Den Haag. (blz. 5) Geen eenvormigheid, door v. R. (blz. 9) Jaarvergadering van de Unie Een School met den Bijbel. (biz. ioy Vergadering van de afd. Zuid-Holland van de Ned. Bond van Jongelings-Vereen. op Geref. grondslag. Het Paaschcongres der S. D. A. P. De linkervleugel treedt uit. (Zie ook het hoofd artikel). De Onafhankelijke Socialistische Partij gesticht, onder voorzitterschap van Edo Fimmen. DR. G. A. DE BRUYNE t Zondagavond, even vóór den aanvang def godsdienstoefening, is in het gebouw der Geref. Kerk te Leiderdorp plotseling over leden Dr. G. A. de Bruijne. Do overledene, die 57 jaar oud werd, was te Leiderdorp een zeldzaam beminde persoonlijkheid. Hij was anti-revolutionair, vele jaren lid van den Gerpeenteraad, zelfs ruim 12 jaar wethouder. In verschillende functies diende hij voorts de Geref. Kerk. De ontroering door dit plotseling over lijden is te Leiderdorp zeer groot. Te Wassenaar r©ed op den Rijksstraatweg een handwagen zonder licht met twee tim merlieden van de firma W. B. in de rich ting Den Haag. In dezelfde richting reed een motorrijder, vermoedelijk onder den in vloed van sterken drank. Hij reed op de handkar in en verongelukte. Opgenomen met een hoofdwond, werd hij door Dr. L. uit Amsterdam in zijn auto meegenomen naar het militair hospitaal in Den Haas. De motorrijder gaf op te heeten M. Vermoe delijk echter is deze naam vals oh en heet hij Z. Hij beweert te wonen te Rijswijk. I Bij Delft is op den Langen Kleiweg Zon- dagavond een auto, bestuurd door v. d. H. uit Delft, die de macht over het stuur ver- j loor, in de sloot langs den weg gereden en omgekanteld. De vier inzittenden, waaron der twee dames, die te water geraakten, werden met eenige moeite gered. De motorrijder v. d. K., uit Delfgauw, bot ste des nachts tegen de aldaar langs den weg geplaatste auto op en bekwam een beenwonde, terwijl het motorrijwiel nage noeg werd vernield. Op de Buitenwatersloot te Delft is Za terdagavond de wielrijder L. uit Den Hoorn, die zich aan een vrachtauto had vastge houden, tegen de straat geslagen. Hij bleef bewusteloos liggen en werd door de politie naar het gasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij een hersenschudding had bekomen. Men meldt ons uit Soesterberg: Op den Rijksstraatweg, onder Amersfoort, heeft een ernstig auto-ongeluk plaats ge- haid. Een luxe auto met 6 personen uit Gro ningen reed, doordat deze auto geen voor rang verleende, in vrij snelle vaart tegen een andere auto op. Mej. Boekholt, uit Help. man (bij Groningen) werd met een zware verwonding en een ernstige hersenschud ding in het ziekenhuis .Lichtenberg" bin nengedragen. Dr. Nic venhuijzon v-leende Hiernaast geven wy een foto van een prachtige Plantenbak, blauw of geel met zwarten voet, vervaardigd in de Glas fabriek Leerdam, naar een ontwerp van Copier. Hierin Uw begonia, Uw varen of roode geranium en tezamen is het een lnst voor de oogen. De fabriek „Leerdam" heeft met deze bloempot eer ingelegd en w\j vonden het een uitermate geschikt geschenk voor onze trouwe medewerkers. Wie n.l. een kwartaal-abonné voor minstens één jaar voor ons blad aanbrengt, ontvangt de pot gratis thuis gezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1