Jliruror $rii&ct)c (ttmrant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws, N V. HOUTHANDEL J. VAN SCHIJNDEL Co ABONNEMENT: Por kwart na! 3.25 (B''schikklngskosten t 015.) Per week 0.25 Voor hel Buitenland bij Weke- lijksrhe /.ending a 6.— Bi.i dugpliiksche zending 7.— Alles bij voornithetnling Losse nummers 5 cent mei Zondagshlnri 7Vi cent Zondagsblad niet nf/onderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3618 ZATERDAG 26 MAART 1932 Rik. ADVZRTENTIEN I tol 5 regelsl.fVi 8.22V: Ir.gez Mede.leelingen van 1—5 regels 240 Elke regel meer 0.25 Bij contrncl belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang llit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad EERSTE BLAD. MAANDAG, TWEEDE PAASCHDAG, wordt GEEN NUMMER van ons blad uitgegeven Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS DIRECTIE PASCHEN OPSTANDING EN LEVEN idel Het Paaschfeest valt in de dingsperiode van de schepping. En de volken, die dicht bij de natuur leefden in elk tijdperk van het wereldbestaan hebben de jaargetij-overgangen door hun feesten gesymboliseerd. En zoo gaat ons Paaschfeest, hoewel in afne mende mate, vooral op het platteland, nog immer vergezeld van oud-heiden- sche gebruiken als het stoken van hei- devuren en zoo meer. Velen hebben daarin gereede aanlei ding gevonden om het ware, Christelijke karakter van het Paaschfeest te ontken nen en het slechts te beschouwen als een heidensch gebruik in Christelijk kleed Welke opvatting steun vindt in het feit, dat met name de Roomsch-Katholieke Kerk meer dan één heidensche gewoonte tot godsdienstige ceremonie heeft ge wijd. Nu gaat deze ontluistering van het Paaschfeest echter rechtstreeks in tegen de waarheid der Schrift, dat zoowel het nat.uurliik als het geesteliik leven eenig en alleen ligt in Gods hand. Door het Woord des Heeren zijn de hemelen ge maakt en door den Geest zijn monds al hun heir. Er is geen vulgair en natuurlijk leven, dat buiten God omgaat en ter beschikking van anderen gesteld is; zoo dat de dienst van den waren God zich zou moeten aanpassen bij wereldsche voorbeelden. Integendeel, de ordening van de Scheppingsweek was ook de wereldorde van Gods ïaad; het natuurlijke eerst, daarna het geestelijke, maar alles van Hem en naar zijn heilige wil. En alles geconcentreerd, als die uitdrukking hier toelaatbaar is, in den Heiland der we reld. die het leven heeft en het leven i s. Daar schuilt een mysterie in, gelijk in het leven zelf. Want we kunnen dit wel constateeren en observeeren, maar niet definieeren. In zooverre en hierop toe gepast was de dichterlijke klaagtoon juist Er is geen schepsel, die het ver klaart in raadselen wandelt de inensch .op aard. Poog niet dit raadsel des levens te ontwarren: dit zou een ijdele poging zijn; maar aanvaard geloovig, dat de Christus het leven i s. Alle leven. Eerst in de natuur, daarna in de genade. En dat dóór Hem alle opstanding is; tel kens weer in de periodieke wisseling der jaargetijden; maar ook, even beslist en allesbeheerschend, in de herschepping volgens het Goddelijke heilsplan. Ik ben d e opstanding en h e t leven sprak zijn mond. Schrap die bepaalde lidwoorden niet vóór opstanding en leven en beperk het geheel niet tot het rijk der genade alleen; gij zoudt. daarmee het midde- laarswerk verkleinen en smaden. En ge zoudt uw levensroeping op smaller basis brengen, dan schriftuurlijk is. Allen, zonder uitzondering, die in de laatste lii densperiode tegenover Jezus stonden, hebben gepoogd zijn persoon te grieven pn zijn werk te verkleinen of boosaardig te miskennen. Maar wij, die er achter staan, zien duidelijk, hoe Hij zelf de leidende hoofdpersoon was en hoe heel het proces als met inspiratie was geladen. En altijd weer klinkt het ons teeenJezus, wetende, dat het alzoo geschieden moest, opdat de Scnrift ver vuld zou worden Zii. die het drama, naar z|j dachten, opvoprden of als de ruwe krijgslieden in scène zetten, wisten dat niet. En toch V fi r v u 1 d e n zii de Schrift. Zij druk ten Hem de doornenkroon op het hoofd, welke niemand Hem beniidon zou en die zijn onvervreemdbare Middelaarskroon is: en straks schreef Pilatus zijn ko-J ningstitel boven ziin hoofd. De stadhouder meende, dat hij het deed en dat hij hiermee eenige revanche kon nemen op de Joodsche volksleiders, die hem zijn ongewone belangstelling in en interesse voor een beschuldigde verweten en hem daarmee overwonnen hadden. Doch hij was slechts uitvoerder van Gods raad. hoezeer ook ongewild. Daarom schreef hij ook in de drie voornaamste wereldtalen de kruisnaam boven des Heilands hoofd: in het He- breeuwsch of wellicht Arameesch, in het Grieksch en in het Latijn. En daarmee verklaarde hij, ondanks zichzelf, dat Jezus de opstanding en het leven is van heel Gods schepping en dat Hij daarom als Koning moet heerschen over gansch het leven. De drie talen toch, waarin het op schrift gesteld was, zijn symbool en uit drukking van drie wereldbeschouwin gen er. levensrichtingen. Van de Joden was de religie, de kennis van den eenigen, waren God: in de Grieken schitterden kunst, cultuur en bescha ving; en het Latiin was de taal van het. recht en de rechtsstaat. Zeker, overduidelijk was gebleken, dat de religie bij de Joden niet veilig was. Tn blinde haat had het volk. opge ruid door de „slagwoorden" der over- priesters, den Christus verworpen en het uitgeschreeuwd, dat het geen koning had dan de keizer. De Grieken hebben de beschaving niet kunnen redden in de wenteling dei- eeuwen. Aan Paul us kon neg gevraagd worden: kent gjj Grieksch; met als on dergrond de gedachte: waar heeft een Jood die beschaving vandaan; maar die vraag geldt al sinds eeuwen niet meer. En wat het Romeinsche recht betreft, de Romein Pilatus heeft het met voeten getreden, toen hij appelleerde aan de volksopinie, de rechtshandeling onder controle stelde van de waan van de dag en ten slotte oordeelde, dat des volks begeeren vervuld moest worden. Maar luist, omdat noch godsdienst, noch beschaving, noch recht bii de menschheid veilig bleken, kon Christus van alles de opstanding en het leven zijn. En tot ons komt de eisch, zoo van kruis als van opstanding, om Jezus tot orienteeringspunt te kiezen. Voor ons geloofsleven: doch dat spreekt voor ieder onzer als vanzelf. Geen verzoening met God dan door het kruis: geen vreugde der verlossing, dan bii het geopende graf van den Heiland. Voor ons cu|tureele leven, opdat daar in het materialisme niet moee heer schen, maar dienen, in 't bizonder klemt dat wel in onze dagen; nu ïuist de eco nomische levensnood zoo licht over het geestelijke gaat heerschen. Juist nu dient het geestelijke voorop te gaan d.w.z. we dienen al ons denken en doen om ons door de crisis heen te slaan, te stellen onder de tucht van Gods Woord. O. als dat meer en duidelijk het pa rool werd. dan zou de actie om stoffe lijke nood te lenigen, om misère te boven te komen, niet minder energiek gevoerd worden, dan nu. Maar, het zou vaak anders geschieden. Er zouden minder ondoordachte woorden gesproken er. lichtvaardige daden gesteld worden. Et- zou meer meeleven met de overheid ziin. en minder critiek met revolutionaire fanfares. En ten slotte: we zouden in het staat kundig leven meer Christus als Koning eeren en dus waarlijk Christelijke poli tiek voeren. In deze dagen wordt naar deze dingen weer meer gevraagd. Ook buiten onze kringen. Dit verblijdt. Alleen maar, laat ons voorzichtig ziin. Want als mer. beweert, dat. het minder op de inhoud der religie, dan op de stemming aankomt, dan blijft hier de antithese gapen. Wij erkennen niét als religie, waarvan Christus niet het middelpunt, niet de opstanding en het leven is. Wij weten, dat bij ons en bij onze medebelijders de subjectieve opvatting van de waarheid vaak verwarring brengt en wjj belijden dat als onze schuld: want Christus heeft gebeden, dat wij allen één zouden ziin. Maar wij kunnen dat subjectivisme nooit als deugd eeren, want dan stellen we men scheliik oordeel in de plaats van de Godsgedachte. En daarom moge dit Paschen er toe bijdragen, dat wij met allen, die het kruis als middelpunt aanvaarden, ons te nauwer aaneensluiten en het waarach tige leven voor volk en wereld zoeken bi.i Hem, die de opstanding en het leven is. Want. Hij is opgestaan en leeft; en wij zullen oDsfaan en leven mèt Hem. Dat is Paschen! DE VORST DES LEVENS U. Vorst des levens, loven wij. Gij hebt den dood verwonnen: Sinds is v-or U, van ver, nabij. Een eindloos lied begonnen. U looft de zon met lentegloed; Als zij verlicht, verblijdt Gijl Zii heeft in U haar beeld begroet: Het Licht der wereld zijn Gijl U zingt de wind, die 't bosch doortrilt, Eöolsche harpakkoorden: Zóó blaast Uw geest waarheen Gij wilt, Naar alle wereldoorden. U roeint de groene moederaard: Zij heeft Uw kruis gedragent 1'. 't sterren vonk lend wolkgevaart'. Weldra Uw zegewagen! U prijst het Leven overal?, Hoe 't kwijnen mocht of smachten: Wei wetend Wie liet sterken zal, Met onvergangbre krachtenl U eert tot zelfs de bleeke Dood Uw macht heeft hem herschapen: Een Engel is '1 morgenrood, Een lichtkrans om de slapen! Aanbidlijk. Heer der heerlijkheid! Is lJv Verrijzingswonder. Wij sterven niet in Eeuwigheid: Nooit gaat de Paaschzon onder! GIOVANNI BERNARDONE. MR. J. DE RIEMER t EEN BEKENDE FIGUUR UIT DE GEREF. JONGELINGSBOND. BATAVIA. 24 Maart. Blijkens ontvangen bericht is aan boord van de „Christiaan Huygens", waarmede hy naar Nederland zou reizen, overleden de onder-directeur van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. J. de Riemer. Het stoffelijk over schot werd gister te 'Colombo ter aarde be steld. (Aneta)- GED. STATEN VAN OVERIJSSEL Door Ged. Staten van Overijssel is aan de I gemeentebesturen een rondschrijven gericht waarin de meening van den Raad woe-'t gevraagd omtrent de door Ged. Staten ge dachte vermindering van de salarissen va.i burgemeester, secretaris en ontvanger over eenkomstig de rijksregeling ingaande op 1 Juni a.s. DE BROODPRIJS Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in de zoo juist verschenen aflevering van „Prijzen en kosten van levensonder houd" o.m. een overzicht gepubliceerd van de gemiddelde broodprijzen in elk der ge meenten van 10.000 en meer inwoners in het 2de halfjaar 1931. In dit overzicht zijn thans 132 gemeenten betrokken. Bij berekening dezer prijzen, die betrek king hebben op de 4 hieronder genoemde broodsoorten, uitgedrukt in cents per kilo gram. zijn de dividenden enz. in mindering gebracht. De gemiddelde prijzen voor alle hierbo ven bedoelde gemeenten tezamen, benevens de vcrhnudingscijfers met basis 1ste half jaar 1913 is 100, blijken uit het volgende overzicht. Gebu ltd ta 2e 1927 per kg. 14.70 26.32 On ge bu 11 d per kg. cijfer HET PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. Hedenmiddag is in het Concertgebouw te Haarlem het 37o Paaschcongres der S D.A.P door den lieer W. H. Vliegen, den twee den Partijvoorzitter, officieel geopend De heer J. Oudegeest was namelijk wegens ongesteldheid verhinderd 't presidium waar »e nemen. Openingsrede van den voorzitter De heer Vliegen stond eerst eenige oogenblikkcn stil bij de moeilijke tijden, waarin men verkeert, zoowel tengevolge van den economischen crisis, als van de meeningsverschillen in den boezem der S.D.A.P. Spr. herinnert er aan. dat hij in 1907 onder overeenkomstige omstandigheden een Partij-congres heeft gepresideerd. Des tijds, zcide hij. over deze onderlinge strijd sprekende: ,.Do natuurgeneeswijze >s niet geslaagd, de patient zal een drankje moeten nemen." Thans staat het er feitelijk precies eender voor. Een paar jaar lang heeft de partijleiding met taal geduld de kwaal be handeld. Het verwijt, dat zij als zachte heelmeesters stinkende wonden heeft ge maakt. zou niet ongegrond zijn. Het moet nu met energie worden aangepakt. Of de kwaal kan weggemasseerd worden of. dat ze moet worden uitgesneden, zal nog blijken maar weg moet ze. Bij het doorbladeren van het Congresverslag van 1907 treffen spr. enkele dingen, die toch eenige getui genis gevön van den sinds dien nfgelegdon weg Het aantal afrleelingen der partij was toen 107. thans 711. Het ledental was 7471. thans 79 000. Toen het aantal abonnees op ..Het Volk" even SO00 thans op de Arbei derspers ruim 1SO.OOO. De partij is een macht geworden in het land en heeft kans d e macht te worden als zij den weg vindt in de politieke en sociale proble non. die vóór haar liggen en als zij een slagvaar dige partij weet te blijven, aangevuurd en bezield door haar ideaal maar Tévens prac- tisch en bekwaam genoeg om op den he- gnnen grond te hliiven en den tegenstan- ders de gelegenheid te onthouden haar te verslaan op een terrein, wapr zij nu een maal de sterkste zijn. Snr. verklaarde, dat er op dit eongres hard zon worden gevochten doeh hij sprak de hoop uit. dat dit op pen eerlijke wiize zou mogen geschieden Daarna verklaarde hij het congres voor geopend. In breeden kring zal dit bericht met groote ontroering ontvangen worden. Want al was Mr- de Riemer reeds sedert jaren in Indië, werkzaam, vergeten was hij in 't vaderland allerminst. Geboren te Amsterdam, was hy daar aanvan kelijk bij het Ohr. Onderwijs werkzaam. Maar toen reeds hadden de politieke en sociale vraagstukken zijn volle aandacht en nam hij 't plan op in de rechten te gaan studeeren Zijn studiën verliepen naar wensch en 11 April 1913 promoveerde hij aan de Vrye Universiteit met een proefschrift getiteld „Sociale wetge ving in Australië en Kieuw-Zeeland". Vooral in de kringen van den Geref. Jonge- lingsbond is de heer de Riemer jaren lang een bekende figuur geweest, èn een figuur van heteekenis. Hij was 't, die in 1903 op den Bondsdag te Dordecht het bekende referaat hield over „Onze Bondsidee", welke titel sindsdien in genoemden Bond „een gevleugeld woord" is geworden, dat nóg in toespraak en geschrift telkens vernomen wordt. In dit referaat werd doel en streven van den Bond duidelijk gefor muleerd en tevens zijn positie tot andere jeugd organisaties op voortreffelijke wijze getee- kend- DM vaak scherpe strijd tusschen Geref. Jon- gelingsbond en Ned Jongelïngs-Verbond is gelukkig! voorbij, maar dit geschrift van Mr- de Riemer, nu bijna dertig jaar oud, heeft nog niets van zijn actualiteit en frischheid verloren. 't Is vooral de afd. Noord-Holland geweest, die geprofiteerd heeft van de rijke gaven en bezielende werklust van den heer de Riemer. Hg diende haar als penningmeester en verte genwoordigde haar van 19031906 in het Bondsbestuur. In het orgaan „Onze Verwach ting" schreef hij verschillende artikelen voorts verschenen van zijn hand belangrijke rapporten inzake de verhouding van J. V. tot de sociale actie, het kerkelijk toezicht Ongetwijfeld was zijn arbeid in e ons Insulinde waar hij verschillende langrijke functies vervulde van algemeene hfteekenis. Maar in 't vaderland was en bleef Mr- de Riemer toch vooral bekend en bemind om zijn toegewijde actie voor de opleving doorwerking der Calvinistische beginselen. Terwijl wij dit schrijven ontbreken ons i bijzonderheden over -zijn laatste levensjaren en tragisch levenseinde. Oud was hij nog niet naar den mensch gesproken had van hem nog veel arbeid mogen worden verwacht- Maar Gods wil was anders. Terwijl hy op weg was naar 't vaderland werd zijn levens draad afgesneden. En in den vreemde werd voor zijn stoffelijk overschot een graf ge dolven. Velen zullen echter dankbaar blijven geden ken den arbeid, die Mr. de Riemer eens vol bracht tot zegen van duizenden. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Toen te Kerkrade een vrachtauto van de Oranjestraat uit de Hoofdstraat reed, kwam deze auto in botsing met een motorrijwiel De botsing was zóó hevig, dat én de bestuur der èn de duo-rijder, beiden uit Kerkrade, over de straat werden geslingerd. Met een schedelfractuur en een hersenschudding wer den de slachtoffers in zorgwekkenden toe stand naar het II. Joseph-hospitaal gebracht. Het motorrijwiel werd vernield, 'sAvonds laat is de bestuurder overleden. Toen 'e Wassenaar eon auto uit de Ouder- ineulenla.au kwam moest hij stoppen om het verkeer op don Rijksstrautweg te laten pa seeren. Uit de richting Don Haag naderde op dal oogenblik met groote snelheid een auto, bestuurd door v. D. uit Rotterdam, die eerstgonnemdon auto te ontwijken, r links uithaaide en daardoor in bo'sing kwam met den motorrijder de B., uit Den Helder, die B. uit Delft op de duo meevoer de. De duopassagier werd van zijn zitplaats eeslingerd en kreeg een hersenschudding en vermoedelijk een breuk van het linker sleu telbeen. De motorrijder werd aan de hand gewond. De duorijder is naar het militair hospitaal te Den Haag gebracht. Auto en motor werden zwaar beschadigd. Op de I.eidsche Vaart te Haarlem kwam een met vloesch- beladen vrachtauto uit de richting Srhreveriuss'raat rijden, terwijl op hetzelfde oogenblik uit de richting van hot station een motorwagen van den stadsdienst der N.Z.H.T.M. naderde. Toen de chauffeur van de vrachtauto nog vóór den tramwagon wilde oversteken om op de Lèidsche Vaart te komen, gelukte deze manoeuvre niet met het gevolg dat het voor- balcon van de train met de achterzijde van de auto in bo'sing kwam. De wagenbestuur der werd vrij ernstig door glasscherven aan hoofd en handen gewond; per cuto van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst is hij naar hpt St. F.liznbeth-Gasthuis vervoerd Dp chauffeur kwam met den sohrik vrij Van zijn auto heeft het achtergedeelte scha de opgeloopcn. Behalve de bestuurder he vond zich niemand in den tramwagon, daar deze dienst had gedaan voor het wegbren gen van een transport naar het station. Het tramverkeer naar en van het station onder vond tengevolge van dit ongeval een lang durige stagnatie. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringsstorin- gen, maagbranden. congesties, algemeen ge voel van onwel zijn. neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz Josef'-bitterwater. Bij Ap. en Drog. H. J. BOS t vooral bekend was om zijn jarenlangpn arbeid voor de Geref. Jongclingsvereeniging. Hij diende o.m. de afd. Gelderland als secretaris en voorzitter en vertegenwoordigde haar ook geruimen tijd in het Bondsbestuur. In de namiddag van Goeden Vriidag had op de oude begraafplaats te Barneveld de begrafenis plaats. In den heer Bos is weer een van de oude garde heengegaan: een man van weinig woorden tn nauwgezetten, toegewijden arbeid. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN De vlammende Veluwc, Te Beekbergen heeft Vrijdag een ernstige bosch- en heidebrand gewoed. Door den hoofdopzichter der Nederlandsche Heide Maa'schappij, den heer Wolters werd de brand het eerst ontdekt en terstond alar meerde deze de groepen van het Veluwscho Boschhrandweer Comité te Beekbergen, Hoen derloo, Woestenhoeve en T'gchelen. De brand welke ontstaan was op een terrein van prof. A. D. Fokker tp Santpoort, woedde zeer hevig en plantte zich voort op de aangrenzende terreinen, toehehoorende aan dr. Onster uit Beekbergen, no'aris II. T. T. Walters uit Apeldoorn en de heer Meyerink uil Beek bergen. De diverse corpsen van het Boschhrand weer Comité waren spoedig ter plaatse liet geen eveneens het geval was met de brand weren van Apeldoorn, Ugchelon en Ken- dracht. Met kracht werd het vuur bestreden en na twee uur was met liet vuur, dat in middels reeds de bossclien op het landgoed „Spelderwold" aantastte, meester. Men ver moedt dat de brand is ontslaan door liet uit kloppen van een brandende pijp of hot weg werpen van een sigaar of sigaret. F.en opper vinkte van ongeveer 25 H.A. werd door het vuur verwoest Te Hattem ontstond een heidebrand, die ook een dennenbosch aantastte. Men wist echter erger te voorkomen. De dennen van Drente bedreigd. Woensdagmiddag is aan het Zwindersche- kananl onder het waterschap Zwindersohe- veld in de gemeoi|tc Oosterhesselen (Dr.) ongeveer l'/2 akker jong dennenbosch van den lieer J. Bruins Slot Jzn. Jr. door brand verwoest. Do Rijksveldwachter C. Huisman te Nieuwlanile wist eon dader op te sporen, die aan den kant drong gras in brand had gestoken en welke brand is overgeslagen naar het jonge bosch. Het bosch was verzekerd. Woensdagmorgen Is door de politie in sa menwerking mot eenige burgers eon bosch hrand gohluscht aan don Kerkhofsdijk in bovengenoemde gemeente. Ongeveer 2 H.A. is verbrand. Oorzaak vermoedelijk vuurtjes stoken door schoolkinderen. Branden In Brabant. Te Loon on Zand (N.Br.) ontstond door onhekendp oorzaak brand in de dennenbos- .'•hen. waarvan :es H.A. een prooi der vlam- men werd. Voornaamste Nieuws. Bosch- en heidebranden. Ernstige auto-ongelukken. (hl* 2) Engeland stelt een conferentie voor tus schen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitsch land over de Donauplannen. De Japanneezcn zouden van plan zijn Kan ton te bezetten naar aanleiding van een daar voorgekomen anti-Japansch relletje. Er is een minnelijke schikking op komst inzake de hliiszoekingcnkwestie in Pruisen, die door de nazi's bij het RijksgerechLshof was aanhangig gemaakt. Drastisch optreden van het Litausche di rectorium in het Memelgebied. De spanning tusschen Engeland en Ierland. Een predikant te Norfolk In Virginia, die tusschen persoon is tusschen de ouders en de ontvoerders, gelooft, dat de kleine Cha-les Lindbergh Zondag teruggegeven zal worden. Verschillende vooraanstaande personen ia de Ver. Staten ontvangen dreigbrieven. (hl* 5) Het rapport over het ongeval met do Ooievaar. Koninklijk besluit betreffende de wering van de colorado-kever. (blz. 10) Een Zondag op een buitenpost in China, (blz. 3) Van en over de Ontwapeningsconferen tie VII. Een Kamerlid moest toch beter weten. Over de voorlichting van Ds. Kersten. Verschenen is de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer over de begrooting van Defensie. Ons ZONDAGSBLAD bevat o.m.: Overdenking: Pcaschvreugde. Vers: lk zeg het allen, dat Hij leeft Letterkundige Kroniek: A. Wapenaar bespreekt nieuwe Goethe-uitga- ven. (II) Het Verhaal van deze week: Opgestaan^ door M. A. M. Renes-Boldingh. Paaschverhaal: Belijdenis, door Annlo Vreeland. Thorn Prikker, door A. W. Verhoret. Oude Paaschgebruiken. „De Emmaüsgangers", van Jan Gré- goire, uoor W. S. Sevensma. De familie van der Hagen, door Ds. G. B. Westenburg. Jeugdrubriek. Kleuterkrant je. Te Bergeijk (N.Br.) ontstond een bosch hrand. waardoor vele H.A. jonge dennenaan- plantingen gingen verloren. Men vermoedt, •lat onvoorzichtigheid van boerenarbeidera de oorzaak is. Te Swalmen (L.) brak in de uitgestrekts bossrhon van graaf Wolff Metternich door onbekends oorzaak brand uit. Door flink en tijdig o)>< reden der vrijwillige brandweer kon het vinir in zijn voortgang worden gestuit. Ruim 1 H.A. opgeschoten dennen ging ver loren. DRINKWATERGEBREK IN GRONINGEN In do geheele provincie Groningen neerscht thans groot drinkwatergebrek. Uit vrijwel alle plaatsen komen nng berichten omtrent gebrek aan water. Bij het pomp station van do gemeente-waterleiding to Winschoten heerschf een geweldige drukte, die reeds 'smorgen vroeg begint. Uit alle dorpen uit den omtrek rijden tankwagens af en aan. Niet alleen van particuliere zijde, maar ook van gemeentewege wordt in ver schillende goementen de distributie van water ter hand genomen, b.v. in de gemeen ten Veendam. Oude Pekela. Finsterwolde, Nieuwersrhans ea. In Bellingwolde waar 4 maanden geleden de regenbakken werden schoongemaakt is sindsdien nog gen droppel water in deze hakken gekomen. Ook in Ma rum. Hoogkerk en in dorpen op het hooge land zijn zelfs de groote regenbakken leeg en is men aan gewezen op enkele pompen Fen school te Stadskanaal b.v. die een Narthon-pnmp heeft moot de geheele buurt aan water helpen. VERDRONKEN Te Reeuwijk is de 83-iarfge weduwe Friti in de vaart langs den Wethouder-Vcnteweg Ie water geraak' en verdronken. Te Vlivsingen liep pen 7-jnrige knaap over eer plank over een waterreservoir. De plank hteek vermolmd; de knaap viel te water on vprdronk. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN; OOSTZEEDIJK No. 228. R'Dfli.l ZAGERIJ EN SCHAVERII i'JASSAUHAVEN B0ERENGA7

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1