PINSDAG 22 MAART 1932 DERDE BLAD PAG. 9 LANDBOUW CRiSISVERGADERING DE HOLL. MIJ VAN LANDBOUW ROEPT DE BOEREN BIJEEN flEOOTE OPKOMST DER ZUID-HOLL. BOEREN De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft twee crisisvergaderingen beleed, één in Noord-Holland, welke gisteren ge houden werd te Alkmaar, waar ruim 2000 belangstellenden samenkwamen, en heden te Rotterdam in het Gebouw van Kunsten en VVetenschappen, dat geheel gevuld was met landbouwers uit Zuid-Holland. Allereerst sprak de Voorzitter Dr. H. J. L o v i n k. Het Hoofdbestuur van de Hollandsche JJaatschapp'« van Landbouw, aldus spr.. is er van overtuigd, dat het gewerkt heeft in den geest van zijn leden. De leden kunnen thans zelf, of dezen dag, aan het Ne derlandsche volk toonen, dat zij staan achter de door het Hoofdbestuur kenbaar gemaakte wen- schen. De bittere noodzaak heeft ons gedwongen, aan te dringen op snelle en afdoende steunmaatrege len. Ongeveer 230.000 boe- h. j. liovink ren. en tu'.ndersbedrijven zijn ep in ons land, en on geveer veertig procent der bevolking is bi| deze bedrijven betrokken. Tellen we de af hankelijke arbeiders nog daarbij dan wordt dit percentage nog veel hooger, en zal het ongeveer een vierde der geheele bevolking bedragen. Wij overdrijven niet als wij vast stellen dat 40 tot 50 pet. van het voortbe staan van onze land- en tuinbouw afhanke lijk is. Als zijn concurrenten in andere landen van Europa niet gesteund werden, zou de Nederlandsche boerenstand niet bang zijn om den strijd aan te binden. Wij staan aan de spits van de wereld wat het peil van den landbouw betreft, doch aan uitzieken van de landbouwcrisis in de wereld valt niet ie denken. Overal wordt de landbouw en de veeteelt beschermd. Wanneer op ons het uit- zieksysteem zou worden toegepast, zou een een der sterkste concurrenten op de wereld markt het slachtoffer worden van de crisis. Het zou moreel van de overheid niet ver dedigbaar zijn het uitzieksysteem voor de Nederlandsche bevolking te decreteeren. Het is niet alleen een regeeringsplieht te helpen. Wij hebben er ook recht op. dat het overig gedeelte der bevolking ons steun ve- leent Wij kunnen de overheid ook wijzen od wat zij voor de andere klassen van onze bevolking doet. Onze eerlijke overtuiging moet In steeds breederen kring worden ver spreid. Wij moeten thans solidair zijn en in eigen kring propaganda maken. Alleen door aller samenwerking kan iets goeds tot stand komen. Na deze rede, waarop een krachtig ap plaus der vergadering volgde, sprak de se cretaris, Ir. T. P Huisman. Spr. begon met de opmerking dat sinds de oprichting van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw een zoo düepe crisis als thans niet is voorgekomen. Sinds de overheid zich meer en meer is gaan bezig houden met het bedrijfsleven zijn ook de organisaties in de agrarische bedrijven steeds meer de vertegenwoordigende licha men voor den" boerenstand geworden. Toen in 1930 de toestand in de akkerbouwbedrii- ven onhoudbaar werd. slaagde men er dan ook vrij gemakkelijk in, in enikele weken tijds een urgentie-programma tot stand te brengen, dat het oor der regeering had. Spr. gaf vervolgens een opsomming van hetgeen reeds aanvankelijk door de-ze samenwer king was bereikt Bij de herziening van onze tarieven van Invoerrechten zijn ook invoerrechten gelegd op boter en vlecsch. De opcenten op de grondbelasting zullen voor 20 pet worden afgeschaft De spoortarieven voor aardappelen zi|n tijdelijk verlaagd en wij zien het rapport van een Staatscommissie daarover tege moet De Minister van Oorlog schreef het gebruik van Nederlandsch vleesch voor voor het leger, doch aan het verzoek den druk der sociale lasten op het landbouwbedruf te verlichten, is nog niet voldaan. Sociale Voorzieningen, waarvan andere arbeiders profiteeren, moeten er ook zijn voor de land. Arbeiders, maar niet langer door de wejk gevers in het landbouwbedrijf worden om gebracht Het wordt tijd, dat de overheid ook eens gaat denken aan de werkgevers ln de onbeschutte bedrijven. Wat de loonen der veehouders aangaat, kwam Spr. aan de hand van de cijfers der boekhoudJbureaux tot loonen van f 200 tot f 800 per jaar. Deze werkgevers betalen evenwel thans nog voor de sociale las»en van landarbeiders en andere werkers Het zou een stap in de goede richting zijn werk gevers. drie minider verdienen van f 1200 per jaar vrij te stellen van de betaling van lasten, maar in de centrale landbouworga nisaties bestaat hierover verschil van in zicht Maar wij allen eischen, dat ons bc drijf rendabel wordt gemaakt. De contingenteering moet zoo spoedig mo gelijk geschieden en is het eerst toegepast ep het Deensche vleesch, hoewel velen daartegen een scherpe actie hebben gevoerd. Het hoofdbestuur heeft steertb in deze con tingenteering niet zoo zeer een prijsvoor deel gezien dan wel een voorkomen van een totaal waardeloos worden van ons rucwi- vleesch. Wij moeten er met alle kracht naar streven, dat deze invoerbeperking wordt gehandhaafd. Wij moeten tevens de 20 pet. invoerrechten op boter gebruiken om in 't binnenland den boterprijs 20 pet boven den wereldmarktprijs te houden. Wij moeten dan de boterproducten centralriseeren en van een centraal punt uit boter in het bin nenland vrij geven tegen een prijs, die 20 pet boren de wereldmarkt ligt en een In voerrecht heffen op margarine of een ac cijns op de margarine zelf. Ingrijpen' ier maatregelen blijken evenwel noodzakelijk. Spr. besprak ten slotte het voorstel van een accijns op de andere spijsvetten, om uit deze baten een toeslag te geven op de uit te voeren melkproducten, zoodat de prijs daar van zoodanig zou kunnen worden genoteerd, dat concurrentie op de wereldmarkt mofje- lijk was. Het voorstel is wel van zeer in grijpenden aard, maar het zou dan ook den veehoudersstand steunen op een wijze, wel ke nog nergens tor wereld bestaat Spr. achtte het redelijk, dat dit door de Nederlandsche verbruikers werd betaald. Dit denkbeeld wordt door, het Hoofdbestuur der Maatschappij gesteund, evenals door de centrale organisaties. Door de staatscom- spr. zijn rede, om te toonen dat gij een drachtig achter uwe organisaties staat! (Krachtig applaus). Kerknieuws. JUBILEA Ds. J. P. Jukkenekke, em.-pred. van Maarssen, thans wonende te Soest hoopt Donderdag 24 Maart as zijn 25-jarig ambts jubileum te herdenken. Na te St. Pancras- I Heer Hugowaard in het ambt te zijn beves- tigd, diende hij c)8 Kerken van Kockengen (U.). Epe (G.) en van 21 Maart 1926 tot 1929 de Geref. Kerk van Maarssen. Gezondheids redenen noopten hem emeritaat aan te vra gen. Ds. K van der Veen, predikant deT Geref. Kerk Maarssen, heeft in een overvol kerkgebouw Zondagavond een gedachtenis rede uitgesproken in verband met zijn 25-ja- rig ambtsjubileum. Hij bepaalde de Ge meente bij Genesis 3210a: „Ik ben gerin ger dan al deze weldadigheden en dan al cteze trouw, die Gij aan Uwen knecht ge daan hebt" en sprak over het oog in het verleden, In het heden en in de toekomst. Aan het eiDde van den dienst zong de Ge meente haar leeraar de zegenbede uit Ps. 134 het kerkelijk geschil te em.ecüm. De Graaf van Middachten, die krachtens cude rechten eigenaar is van het Ned. Herv. kerkgebouw en de pastorie te F.llejom, het collatierecht uitoefent en ook de notabelen benoemt, heeft per brief het Kerkbestuur doen weten met verzoek, dit aan de Gemee.ite mede te deelen: le. dat hjj het ambt van opperkerkvoogd vrijwillig neerlegt; 2e. dat hy vrijwillig afstand doet van het collatierecht; 3e. dat hy den aanslag van den. Raad van Beheer niet meer voor de Gemeönte zal betalen; ,|j 4e. dat hy in het predikantstractement (tot heden geheel door hem gedragen) niet meer wil bijdragen dan hy als geraeentelid naar zyn inkomen crschuldigd is; 5. dat by het kerkgebouw (tot heden vry gebruikt) voor f 500 wil verhuren en dat hy '1-5 pastorie (evenzoo vry tot heden) ook voor f 500 wil verhuren; 6e. dat hy de onkosten voor den t eredienst en het sals ris van koster, organist enz. niet langer vo<r zyn rekening wil nemen; 7e. dat hij, als de huuraanbiedhig onder 5e. wtrdt aanvaard, do rente van de giootboek- kapitalen ten name van kerk en pastorie u f 6200, rentende 2Vi ter beschikking stelt. Graaf Bentinck Is tot dit besluit gekomen, omdat hy van oordeel is, dat de fnncties op kerkelyk gebied door hem uitgeoefend, haar vaarde voor hem verloren hebben, oir.ilat het ouderling vertrouwen en de samenwerking van vóór Maart 1931 niet meer kan bestaan. passiestonde en paaschgroet Te Amsterda m-W est (Sloterdyk) zal in de Jeruzalemkerk der Ned Hervormde Ge meente Woensdagavond 23 Maart as. een „Passie-stonde" worden gehouden. Op Eersten Paaschdag des morgens te 6 uur in hetzelfde kerkgebouw heeft men dan een I „Paaschgroet". GepreeJct wordt er dan niet. „Het wil niet anders zyn dan een oogenblik stil verdoken te staan aan het kruis en er een oogenblik blydscbap te vinden by het open graf. Het is wel vroeg in den morgen, 6 uur, maar zóó vroeg toch niet, of Christus is al verrezen", aldus Ds- J. W. P. le Roy. GEZANGEN IN DE GEREF. KERKEN Ds. P. v a n D ij k herinnert in „Noord-Holl. Kerkblad" er aan, dat over een maant) of vijf deputaten van de laatste Generale Synode der Geref. Kerken benoemd in verband met uitbreiding Tan den bundel Gezangen, met J hun proeve zoutten moeten klaar zijn en hun I rapport ter bestudeering en beoordeolimg aan de Kerken moeten toezenden, i Hij spreekt de hoop uit, dat er geen ver traging zal komen in de toezending van dit belangrijk rapport, waardoor de zaak in Middelburg 1933 opnieuw zou moeten uit gesteld worden. Naar men weet, is aan bovenbedoelde de putaten opgedragen „den bestaanden bunttel uit te breiden met eenige berijmde of onbe rijmde Schriftgedeelten of liederen, die zich aan de H. Schrift ten nauw6te aansluiten om den Kerken te wortten aangeboden ten gebruike inzonderheid op de Christelijke feestdagen, op de dagen die bestemd zijn voor de herdenking van het lijcJen en sterven van Christus, bij de bediening der Sacra menten, de bevestiging van ambtsdragers en huwelijksbevestigingen. En aan de eerst- volgende generale Synode van hun arbeid te rapporteeren en cïit rapport één jaar vóór die Synode aan de Kerken ter kennisma- I king toe te zenden". TUCHTZAAK PROF. Dr. J. DU PLESSIS I De Synode van de Ned. Geref. Kerken in Zuld-Afrika heeft in haar op 28 Februari j.l te Kaapstad gehouden buitengewone verga dering besloten Prof. Dr. J. du Plessis als hoogleeraar aan de Kweekschool te Stellen- bosch verlof te geven tot cte volgende gewone zitting der Synode, die in Ooctober a.s. bij eenkomt Het besluit, dat met algemeene stemmen genomen werd en ook de instemming van Prof. du Plcssis had. was als volgt geformu- „Aan Prof. du Plessis word verlof van af- wesigheid met behoud van salaris en huis- toelae verleen tot by die volgende gewone Sinode, wat volgens Sinodale besluit hyeen sal kom in Oktober 1932 en dan self reelings met bom kan tref". ingeslopen arminiantsmk Naar aanleiding van de verschijning van „A Catechism on the Canons of Hordt"' door Dr. B. J. Danhof schrijft „The Banner'or gaan der Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika, dat het te betreuren Is, dat de Vijf Artikelen tegen de Remonstranten zoo weinig bekend ziin: „omdat een van de dingen die we te bestrijden hebben in onze Kerken, indien we oprecht trouw aan onzen naam .Reformed' zending aldaar. Als een der gevolgen hier van zullen Ds. C. B. Couvée en Ds. G. Ko ning. predikanten dier Stadszending. In roepen worden als predikanten der Gemeen te voor bijzondere doeleinden, al blijft hun salarieering dan ook geheel ten laste van de Stadszending. 't Is dus de bedoeling daar mee uit te spreken, dat het werk der Stads zen/ding officieel van de Ned. Herv. Ge meente uitgaat ZENDING. De Salatlgazending houdt haar jaarvergadering op Donderdag 28 April a.s. des namiddags te 2 uur in het l >kaal „Bethel'' ner Ned. Hen*. Stadszending, Heerenstraat 32 te Utrecht. De in het vaderland teruggekeerde Zi. Ada Zimmerbeutel hoopt tegenwoordig te zyn. Ook 'lx. Paula Bauszat zal aanwezig zijn om van de vrienden afscheid te nemen, daar zij cp 6 Mei D.V. var. Genua weer laar Java terug zal keeren. Tevens zullen dan de drie zusters Math 11 de Klarenbeek, Klithe Weiss en EiJy Schweflinghaus afscheid nemen, aange zien ook zy naar Java zullen vertrekken, zoo spoedig haar de weg daartoe gebaand wordt. De „Film' eschavin g". De Zending, die toch al zulk een zwaren arbeid onder de heidense, volken te verrichten heeft, krijgt jiet er zeker niet gemakkelijker op, als de „filmbeschaving" op haar terreinen door dringt In „Le Monde Nouveau" bespreekt Nes- keth Bill den funesten invloed van de film op c)a gekleurde volken. Tot voor betrekke lijk korten tijd hadden de Aziaten en de Afrikanen slechts een zeer vage voorstelling van het particuliere leven der blanken in hun eigen land. De inboorlingen, vooral van de meer primitieve streken, hadden zich daaromtrent een meening gevormd, naar aanleiding van de leefwijze van de admini strateurs, zendelingen en andere blanken, die onder hen werkten. Vooral voor de blanke vrouwen bestond er een groote eer- Daar heeft zich zoo lezen we dan via Ti artikel in het „Alg. Weekblad voor Christen dom en Cultuur" uit de mededeelingen in gemeld Fransch tijdschrift, een aantal jaren geleden in Lie kinderlijke voorstellings wereld plotseling een snel aanzwellende stroom van filmbeelden gestort, die in kleu ren en geuren vertellen van een misdadige zijete van het westersche leven: Inbraken, brandstichting, moord, berooving, enz., spe len zich voor de verbaasde oogen af. Dan wilien blijven, het Arminianisme is, zoonis dut i dringen de cabarets-scènes, waarin de half een „vryen wil verheft en als gevo:g daarvan naakte blanke vrouwen zich liederlijk gedra het irroete Ttnnn.nt ver. gen zich de opgewonden blikken van de zwarte, gele en bruine toeschouwers op. Het naïve gemoed van den gekleurde trekt hieruit onmiddellijk de conclusie, dat dit nu het eigenlijke leven van de blanke wereld is. De film heeft aan het respect van de andere rassen voor de westersche bescha ving een hevigen slag toegebracht, mis schien erger nog dan het meedoen van da gekleurde soldaten aan den wereldoorlog. De schrijver wijst er op, drt de inlander, neger of Chinees, zeer wel begrijpt, dat, al zijn die levende beelden slechts photogra- fieën van voorstellingen, de gegevens tot die voorstellingen maa: al te veel uit het leven gegrepen zijn. Hij krijgt in de film, als in een spiegel, een heel leelijk stuk van de westersche massa-L.hoefte ta zien. Men behoeft niet te- vragen, zoo zouden we eraan toe willen voegen, hoe het Zen dingswerk onder de heidenen, die zoo ge- makke'"'c Christendom en westersch leven vereenzelvigen, door die filmvoorstellingen verzwaard wordt „DE GOD, DIE VOOROp GAAT" Dr. H. de Vos (vryzinnig), predikant der Ned- Herv. Gemeente te Sneek, heeft in de serie „Vryzinnige Godsdienstprediking" een Dreek over Ex. 13 21 onder bovenstaand the ma uitgegeven en er op gewezen, dat de pre dikant by huisbezoek de menschen moeilyk over zedelyken nood en de Kerk hoort spre ken. dat door velen de catechisaties de minst belangryke lessen worden geacht en dat de predikant wel by begrafenissen wordt ge vraagd, doch schier nooit voor een huwelyks- inzegening- Hij besluit dan: „Ik noem dit typeerend, kenmerkend, om dat het toont dat men den godsdienst, of be ter gezegd: God slechts noodig heeft of meent te hebben, als het leven moeilyk wordt als er nood is, als men het leven niet langer aankan, niet als men gezond en sterk is en het een vreugde is te leven. En zoo wordt God, en dat bedoel ik als ik spreek van den God die achteraan komt, de groote ambulance die achter het leger aanrydt om.de gewonden, zieken en uitvallers, allen die niet mee kun nen komen, op te rapen. Godsdienst wordt tot een zaak van de zieken, de zwakken, de in heit léven mislukten". Heeft dit woordt ook aan rechtzinnige menschen wat te zeggen? ZENDING ONDER DE JODEN. Te Utrecht heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente een Commissie gevormd voor de Zending onder Israël. DIACONIE „Diac. Correspondentieblad". Tn dit orgaan voor de Geref. Kerken schryft Dr. J. Hoek verder over „de gelykenis van den barmhartigen Samaritaan en het diakonale werk"- Mr. R. van Maare B.Jzn., schryft een eerste artikel over de opleiding van „verzorgers van onmaatschappelyken en maatschappelyk zwak ken". Mr- A. J. L. van Beeck Calkoen handelt nog maals over „het Formulier ter bevestiging van diakenen" en blyft betreuren, dat de Sy node van Arnhem het aangeboden concept voor een nieuw Formulier verwierp. Hy weer legt de gronden, die de Synode voor haar daad aanvoert Tenslotte zegt de schryver wel ge duld te willen oefenen om te wachten, „maar niet zonder dat we onze stem blyven verhef fen tegen een besluit, dat de diakenen niet bevredigt en ons kerkelyk leven niet bevor dert". Hierna volgt een en ander over de Armen zorgstatistiek over 1929 en het slotgedeelte van het schryven van Mr. A. W- Haan over de vraag: „hoe heeft een Diaconie te handelen tegenover kinderen, die hoewel daartoe in staat, weigeren om behoeftige ouders te steu nen?" EVANGELISATIE. Te U t r e c h t zal door den Korkeraad der Ned. Hervormde Gemeente nauwer con tact gelegd wonden met de Herv. Stads- Gemengd Nieuws. VIJF KINDEREN IN EEN BRANDEND HUIS AFGESLOTEN Men meldt ons uit licht (L.): Hedenochtend omstreeks 4 uur heeft in de woning van den landarbeider R. Kuipers, staande even buiten de kom der gemeeoto Echt een vreeselijke brand gewoed. Het uit stéen opgetrokken huisje bestaat slechts uit een benedenwoning en zolder verdieping. De man is eenige dagen, omdat hij elders werkt, afwezig. Zijn vrouw sliep in de benedenwoning en de vijf kinderen sliepen op den zolder. Door onbekende oor- taak brak omstreeks 4 uur brand uit, waar door d<e kinderen niet langs de trap rnmr beneden konden komen. Het vuur greep snel om ®ich heen. De oudste zoon, een ongeveer 16-jarige jongen, bemerkte het gevaar en heeft, hoewel hij zelf door het vuur werd gewond, achtereen volgens de vier andere kinderen over het dak in veiligheid gebracht Allen hadden echter brandwonden opgeloopen. Twee der kinderen, die het eerst gered werden, waren licht gewond. Zij zijn naar het SL Antlio nius-ziekenhuis alhier overgebracht De drie andere kinderen, a w. de oudste zoju. die allen in veiligheid bracht, kregen ern stige brandwonden. Zij zijn per auto naar het R.-K. ziekenhuis te Sittard overgebracht Hun toestand was hedenmorgen ernstig. De vrouw van Kuipers kon ongedeerd u't het huisje komen. De woning is geheel uit gebrand. HET AUTO-ONGELUK TE HASSELT Naar aanleiding van het autobus-ongeval te Hasselt hadden we gistermiddag een on derhoud met een der inzittenden, de heer Hcrrens, uit Nieuwenhagen, die ons het vol gende mededeelde: Dadelijk na afloop van den wedstrijd Ne- derland-België begaven we on9 met de auto bus op terugreis naar Heerlen. De bus. die toebehoort aan den heer Meijer uit Nieuwen hagen, vervoerde 26 personen. Dc chauffeur hield zich aan het verzoek langzaam rijden, omdat het niet hinderde, wanneer we eerst tegen Maandagmorgen vroeg thuis zouden zijn. Wij bevonden ons tusschen bet Belgische dorpje Nis en Hasselt, toen het ongeval gebeurde. Opeens" hoorden we een geweldig gekraak en wij zagen dat de rechterwand van de bus scheurde en letterlijk van dc bus afviel. In een oogwenk werden 15 supporters uit de bus ge6lincerd, terwijl een aantal inzittenden onder de bus raakten. Alleen mijn kameraad en ik hieven ln den wagen zitten. Wij hoor den gegil en geschreeuw en boden direct hulp. Eerst vonden wij den heer Jossaart, die ernstig aan 't hoofd was gewond en in be- wusteloozen toestand verkeerde. Hij bleek ■endige kneuzingen te hebben opgeloopen terwijl hein een rib door de long was ge drongen. Hem werden de laatste H. Sacra menten toegediend. De heer Schipper, af komstig uit Heerlen, liep een dubbele breuk aan beide beenen op. Ook hij werd „be diend". De heer Kemp, eveneens uit Heerlen, was aan beide beenen verwond en had één tier beenen gebroken. De heer Römken, uit Schandelen, bleek vrij ernstig aan het oog verwond. De overige inzittenden hadden allen minder ernstige verwondingen opge loopen. De vier gewonden werden in de kliniek te Hasselt opgenomen, waar de heer Jossaart spoedig is overleden. Volgens verklaring van den chauffeur aan de Belgische politie was hij eerst op het mo ment, dat het ongeluk gebeurde, in slaap eevallen, want hij had van Zaterdagavond half 11 tot Zondagmorgen half 7 aan één stuk doorgereden. De chauffeur, die slechts een lichte schram aan de hand bekwam, doch zeer onder den indruk was, werd door de Belgische politie gearresteerd. Nader vernemen wy, dat de verongelukte kapper is de heer J- Jossaerts uit Nieuwen hagen, die een vrouw en drie kinderen achter laat. Op het oogenblik worden nog twee ernstig gewonden, namelyk Schiffers en Jerzikowski, beiden uit Nieuwenhagen, in het ziekenhuis te Hasselt verpleegd. Van de overige inzittenden werden nog vyf personen gewond. DE VREEMDE VEEZIEKTE. Door .de vreemde veeziekte te Bodegraven zijn ook op de tweede boerderij, waar zij optrad, het eerst de varkens ziek geworden, waarna spoedig een rund moest worden afgemaakt Ook hier is de stal op één rund na uitgestorven. Door het dol worden der koeien moesten zij worden afgemaakt VERDUISTERING VAN ZEVENTIGDUIZEND GULDEN Door een waterschapspenningmeester De justitie te Assen heeft thans een zaak ln onderzoek tegen den penningmeester van bet Waterschap Weerdinge en het Veenschap Roswinkelerveen, die ervan verdacht wordt, dat hy zich ten nadeele van beide instellingen heeft schuldig gemaakt aan verduistering zeventigduizend gulden. De gepleegde verduis teringen loopen over een vrij groot aantal ja ren; dat de ontdekking pas thans is geschied vindt haar oorzaak in het feit, dat de man door dé besturen volkomen werd vertrouwd. EEN MELKOORLOG. Men meldt ons uit Zevenhoven (Z.-H.): Een veehouder bood zijn melk voor 7 cf. per liter aan. De fabriek geeft slechts 4 ct De melkventers sloegen af van 9 ct. op 7 ct. Toen bood de veehouder ze aan voor slechts 6 cent. EEN AFGRIJSELIJK DRAMA Te Den Bosch heeft zich een afgrijselijk drama afgespeeld. Een meisje, de 21-jarige G v. d. A. te Orthen, had haar omgang met den 22-jari- gen bakkersknecht H. F. uit Vlijmen verbro ken en met een jongeman uit Kerkdriol ver keering aangeknoopt Toen zij, aldus de N. R. C., 's avonds met dezen per fiets den weg OrtlienDen Bosch passeerde, wachtte G. hen daar op en viel het meisje met een mes aan. Zij viel van haar fiets, waarop G. zich op haar wierp en haar vijf steken toe- brachL Daarna vluchtte hij, vermoedelijk meenende, zijn slachtoffer gedood te hebben. De politie wilde hem in zijn woning te Vlij men arresteeren, doch G. kwam 's nachts niet thuis, 's Ochtend werd zijn fiets gevon den, staande tegen het hek van wachtpost no. 39 aan den overweg DeuterenCroinv voirt. G. had zich voor een trein geworpen. Zijn lijk werd op de spoorlijn gevonden; het hoofd was van den romp gescheiden. De toestand van het meisje is naar omstandig heden wel. MET 3000 ER VAN DOOR. Uit de ouderüike woning te Made (N.-Br is Maandagmiddag spoorloos verdwenen de 17-jarige Bemardus Otto Lange, met mede- neming van 3000. Zijn signalement lui It: 1.75 M., lang mager gezicht, donkorblond, ROFFELRUMEN. Wjr" hier, en daar Onze Dultsche beweging, schrflft de Voorwaart-, heeft Oultechl&nd en Hindenburg heeft voor de Paaech- week alle politieke actie ln 't open baar verboden, en daarmee voor die week de politieke vrede afgekondigd. Het PaaschcongTes van de S.P-a.P. zal hebben te beslissen of het nu töd is. de Regeerlng duadwerkelfck Ik denk niet, dat je dèt zult weten Je leest misschien geen roode krantt Maar, daar in Duitschland zijn de socCs Toch zoo geweldig bij de hand! Je weet wel, dat bij de verkiezing Voor president, het heeft gewaaid; Dat Hitler in zijn star fascisme Veel haat en stemmen heeft gezaaid1 „Wij", (dat zijn dan de roode makkers Der Wij'sbij onsdie „alles doen"I) „Wij" redden Duitschland en Europa; „Wij" gaven Hitler van katoen! „Wij" deden datdoor sterk te 8 temmen, „Wij" stemden op den generaal; „Wij" vonden dat ditkeer geen schande, „Wij" democraten-sociaal. „Wij" vochten voor den grijzen vechtjas; „Wij" keurden Hindenburg thans goed: „Wij" waren bang voor onze body, „Wij" vreesden Hitiers harde knoet, „Wij" knepen hem, o man, geweldig! „Wij" vlogen voor dien officier; „Wij" hoopten, dat hij ons zou helpen „Wij" krégen hxdp: de Rijksbanier. „Wij" hebben bar in angst gezeten; „Wij" streden nochtans jier en sterk; „Wij" hebben 't IJzren.Front geschapen; „Wij" deden dat! Het was óns werk!! Uit dank gaf ons de grijze krijger De Pauschweek politiek verlof; Nu kan de vijand ons geen kwaad doen Den generaal een woord van lof A.ls tn de Paaschweek daar in j uitschland De vijandschap zwijgt als het graf, Dan maken „Wij" („Wij"-hier-in- Holland!) Zeer eensgezind elkander af (Nadruk verboden). LEO LENS. gekleed met grijze giestreepte broek en ja» en Inge zi.\arte schoenen aan. Daar eyn vader een Duitsch straatmaker is, zal hij misschien pogen de grens over te steken. ZWENDEL MET DUITSCHE OBLIGATIES. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vemnemen is de procuratiehou der J. G F. H. H„ vroeger werkzaam bij de firma Roozen Co. te Amsterdam, op last van de Justitie gearresteerd. Deze arresta tie houdt verband met de geruchtmakende zwendel met Duitsche obligaties, de z.g.o. Aufwertung. Door deze zweciiel zijn ver- schiHlendo Dultsche steden, w. o. Keulen, benadeeld. Vroeger 's in verband met dezelfde zaak reeds de notaris M. gearresteerd, die echter later wegens borgstelling op vrije voeten werd gesteld. GASAANVAL IN EEN KROEG. Te Amsterdam is 's avonds omstreeks twaalf uur in den kelder van een café op den hoek van de Weteringschans en het Frederiksplein een buis van een koelinstal latie gespïv>ngen. zoodat de daarin gebruik te ammoniak naar buiten vloeide. Het be hoeft geen betoog, dat de zich snel ver spreide scherpe dampen het café binnen zeer korten tijd tot een verlaten oord maak ten. De te hulp geroepen brandweer zag zich genoodzaakt gebruik te maken van de rookmaskers. omdat het zonder deze niet ongevaarlijk was de kelder, waar een dichte ommoniakdamp hing, binnen te dringen. Na verloop van eenipen tijd slaagden de bnandwachts erin het lek te dichten. NADERT DE LENTE? Men moldt ons uit I.age Znaluwe: Thans vertoonen zich in den Kethel- en Klaverpolder geheele zwermen grutto's en kievitten, terwijl de wilde gnnzon in groot* zwermen den Biesboseh verlaten en naar het Noorden trekken. DOODELIJK TRAMONGELUK. I Te Laag-Keppel fGId.) is een 80-joriga man door de tram gegrepen en gedoo<l DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA v30 Kort na den middag werden dus twee draagstoelen in zijn huis gebracht Inwen dig waren zij gekleed met kostbare zijden stoffen en kant uitwendig deed de vereeni- ging van paarlemoer en veelkleurig hout aan ons papier-maché denken. Het portier was aan den voorkant. Een raam in het portier en kleine raampjes in de zijwanden gaven den persoon daarbinnen gelegenheid om te praten en lucht te scheppen. Wilde men niet gezien worden, dan schoof men eenvou dig de gordijntjes dicht Zoodra de stoelen gebracht waren kwam de Vorst met Lael naar beneden. Zij was gekleed in een half-Gricksch kostuum, schit terend van goudborduursêl. Kostbare arm banden en een ketting van groote paarlen, afgewisseld met gouden kralen, voltooiden haar toilet Een kroontje dloht met juweelen beiet, sierde haar hoofd en bij helder dag licht was het alsof iemand haar onophoude lijk besprenkelde met een regen van von ken. Het tweetal nam plaats. De dragers, twee Voor eiken stoel, stevige knapen in losse witte gewaden, beurden ze van den grond. Syama wierp de huisdeur open, en op een teeken van den Vorst werd de tocht aan vaard. De buitenstaande menigte wachtte hen in stille verbazing op. Om der waarheid getrouw te zijn moeten wij echter zeggen, dat Nilo de grootste aan trekkingskracht bleek te zijn. Hij ging eeni ge schreden voor Lael uit, die, op de eere plaats gezeten, onder het oog van den Indiër bleef. De neger was gekleed in de koningsdracht van Kash-Cush. Zijn haar was stijf naar boven gevlochten en getooid met een keten van zilveren munten. In den neus droeg hij een zilveren ring. Om den hals had hij een kraag van leder, benaaid met tijgerklauwen en nagels. Een wijde lakensche mantel hing hem om de breede schouders. Het lichaam, zwart als gepolijst ebbenhout, was naakt tot het middel, een witte lijfrok viel tot op de knieën. Armen en beenen waren omgeven door braceletten en cnkelringen van ivoor, terv 'jl de banden der zware sandalen om zoomd waren met slakkenhuisjes. In de linkerb a d droeg hij een schild van rhino- ceroshuid in koper gevat, in de rechterhand een stompe lans. Hoog uitstekend boven de menigte, die hem dadelijk ruim baan maak te, mocht de bondgenoot en vriend van den Indiër gerust de hem toekomende hulde ontvangen. Een tygerjager! zeide een tot zijn buur man. Noem hem liever den koning der tijger jagers, was het antwoord. Niemand als een Indisoh Vorst kan er zulk een duren kostganger op nahouden, zeide een derde. Wat een man! zeide een vrouw min of meer angstig Zeker een ongeloovige, kreeg zy ten antwoord. Het is wel niet christelijk, hernam de eerste spreker, maar ik zou hem graag in het worstelperk met een leeuw zien vechten; Ja, met den leeuw Tamerlon, die twee teenen mist! De Vorst wierp een blik van kwalijk ver holen, minachting over de menigte, zuchtte, en mompelde: Mocht ik mi den Keizer te genkomen! Die wonsch kwam uit zijn hart. Wij hebben gezien welke gedachte hem naar Mekka dreef, en vervolgens binnen Konstantinopel bracht. In de laatste drie jaren was zij een weinig op den achtergrond geraakt door zijn liefde voor Lael. Thans was zij echter weer opgeleefd, en hij be raamde nu voor de eerste maal ernstig een plan voor een samenkomst met den Keizer. Natuurlijk zou een formeel verzoek hem die eer verschaft hebben, maar hij achtte het beter politiek gezocht te worden, dan te zoe ken, en hij, die over schatten te beschikken had, kon zich ter wille van zijn welslagen de weelde veroorloven van te wachten. Als hij alleen in zijn studeerkamer zat zeide hij telkens tot zichzelven: Hot is on mogelijk dat de groote uitgaven, die ik doe, haar doel zullen missen. Hij zal van mij hoorén, of wij zullen elkander toevallig ont moeten daarop volgt een uitnoodiging. Dan stél ik hem de Broe<terschap voor! Maar htij moet mij uitnoodigen. Geduld, mijn ziel! Aan Nilo, die de stad door en door kende, was gezegd naar de aanlegplaats bij de Groote Poort van Blacheme te gaan. Daar heen wendde hij dus zijn schreden, gevolgd Jdrasera. es sen oarnjreeiesda, niaar bescheiden menigte nieuwsgierige burgers. Zij waren nog niet ver gegaan, of de Vorst zag c)at een man Laels draagstoel naderde en er in gluurde. Hy begreep terstond dat het de bewuste jonkman was. Dat is hij, dc onbeschaamde! Houdt stil! riep hij tot de dragers. Op het hooren van zijn stem zag de In dringer hem aan, en verdween ijlings tus schen de omstancters. Hij was jong, schoon, opzichtig gekleed, en ongetwijfeld de per soon over wien Lael geklaagd had. Hoe wel hij zeer verstoord was over die beleedi- ging, en de gedachte, dat zijn huis bespied were), als een bliksemstraal door zijn ziel ging, begreep de Vorst dat de vreemdeling van goede afkomst moest zijn en misschien aldus handelde op bevel zijner bloedver wanten. Terwijl zijn lichtbewogen geest zich onledig hield met het smeden van plannen om achter het geheim te komen, deet) de zaak zich eensklaps in een ander licht aan hem voor en lachte hij over zijn eigen [dwaasheid, 't Is niets, dacht hij, 't is niets. l)e knaap is verliefd, en laat zich door zijn hartstocht beheerschen. Ik moet toezien, dat Imijn schoone Gul-Bahar niet even dwaas i wordt als hij. j Met het besliste plan om te onderzoeken j wie de jeugd' bowoncteraar was, wierp hij alle bezorgdheid van zich. Nu sloeg Nilo een straat In, breeder dan de meeste straten der stad. Ter linkerzijde waren winkels en heerenhuizen, ter rechter- zijde verhief zich de havenmuur. De hoop volk die hem naliep vermeerxterde nog steeds, maar daar de lieden zich ordelijk ge droegen, hoezemden zij hem geen bezorgd heid in. Hun opmerkingen ouder elkander iwvièe gsuavoiiii v«rd»abi tys^uan Ni.q en Lael. Mooi, heel mooi! zeide een man, die het meisje met een glimp door de gordijntjes te zien kreeg. Wie is zij? Een dochter van den Indischen Vorst. En de Vorst, wie is hij? Ik weet het niet Daar zit hij, in den tweeden stoel. Een vrouw drong tot dicht bij Laels draag stoel, wierp een blik naar binnen, vouwde hare handen en riep: 't Is de heilige Maagd haar handen en riep: 't Is de heilige Maagd Zonder eenig oponthoud gingen zij de Sint Pieterspoort door en waren bijna aan die van Blacherne gekomen, toen trompet geschal weerklonk en de nadering aankon- digc)e van den keizerlijken stoet. Een man dicht bij riep: De Keizer! de Keizer! Een tweetal viel hem bij en riep: Leve de groote Konstantijn! De woorden waren nauwelijks uitgespro ken, of zij werden beantwoord met: De azy- miet! de azymiet! Weg met den verrader van Chri6tusl In een oogwenk bevond de Vorst zich tus schen twee schreeuwende volkshoopen. Niet recht wetenrle wat te doen trachtte hij met Nilo te raadplegen, maar de koningszoon vervolgde met onverstoorbare kalmte zijn weg, totdat hij op een troep trompetters stuitte. De verbazing was wederkeerig. Nilo bleef staan, Het zijn stompe speer ter zolfverdedi ging zakken, de trompetters hielden op met blazen, openden de rijen, en liepen haasje langs hem heen. terwijl de uitdrukking vtm hun gekant, duidelijker nog den woorden, bun gedachten w kannen gal: ten zoon van Satan, pas op! De dragers konden natuurlijk niet verder gaan. Het samenslroomende volk, klaar blijkelijk gereed om elkander te verscheu ren, weigerde plaats te maken voor de trompetters. Nilo, die eindelijk begreep wat er gaande was, keerde naar Lael terug op hetzelfde oogenblik dat de Vorst, die uitge stapt was, bij haar kwam. Zij was bleek ca trilde van vrees. De botsing tusschen de muzikanten en het gepeupel werd tot e-en einde gebracht door de verschijning van een afdeeling der keizerlijke wacht. Een officier reed met ge velde lans vooruit en riep: De Keizcrl Plaats voor den Keizer! I De ruiterij volgde hem op den voet De flikkerende speren misten haar uitwerking niet. daarenboven wisten allen, dat In da stalen wapenrusting van iederen ruiter een huurling stak, buitenlanders, die niet go- lukkiger waren, dan wanneer zij een Griek onder den voet konden rijden. Nog een kreet, luider en uitdagender dan de vorige: De azymiet! de azymiet! en de menigte sloeg op de vlucht. Op een wenk van den officier verdoelde de wacht zich ter linken en ter rechterzijde van de draagstoelen en trok voorbij, zonder acht te slaan op het ge zelschap. Een paar woorden van den vorst brachten Lael tot kalmte. Zoo Iets komt bijna dagelijks voor, rel de hij op tuchtigen toon. 't Is niets dan e*n opstootje, de Grieksche partij tegen de Latijnsche. Nooit v\ordf iemand gewond, of lie» moest er. een zijn. die onder het schreeu wen zijn mond te wijd open deedt Wordt Tcrvolgd j

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9