NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 22 MAART 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DE VERBETERING VAN DE ZIJLSINGEL Korting op leeraren-salarissen en onverantwoordelijk rood gedoe WERKVERSCHAFFING OF STEUN De voorziening van de woning behoeften EEN AANBOD VAN DE L.E.M.V.O.G Voorzitter de Burgemeester mr. A. v. d. Sanc)e Bakhuiizen. Afwezig met 'kennisge ving de heer Elkerfoout. Onder de ingekomen stukken (bevindt zich weinig vermeldenswaardigs. Eenige in gekomen stukken en adressen zullen behan deld worden bij de desbetreffende agenda punten. De agenda 1. Benoeming van een Regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis De heer Wilbrink verklaart, dat de C. H. niet tegen de voorgedragen personen zullen ageeren, doch hij spreekt den wensch uit, dat in den vervolge meer rekening zal worden gehouden met de wepschen der rechtzinnigm. 1 Benoemd wordt de heer M. G. Bon. 2e Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een stuk je sloot, gelegen aan het Utreohtsche Jaag pad, kad. bekend Sectie O. No. 84 ged. Aangenomen z/h.st 3e Voorstel tot verkoop van een gedeelte van het perceel Rijnsbungerweg Sectie P. No. 1343 aan Prof. Dr. R. P. van Calcar. Aangenomen z.h.st. •ie. Voorstel to-t vaststelling van het voor schot op de vergoeding bedoeld in art 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1932 aan de besturen van verschillende bij zondere scholen. Aangenomen z.h.st. 5e Voorstel tot beschikbaarstelling van geiden ten behoeve van een maandelijksche uitkeering aan het Leidsche Crisis-Comité. De heer Coster (r.k.) vraagt aan wie de gratificaties die voor deze uitkeering worden versteekt, ten goede zullen komen. Het werk zou toch belangeloos geschieden. Wethouder R o m ij n antwoordt dat het werk voor het Crisis Comité inderdaad be langeloos geschiedt. De uitkeering is noodig voor bijzondere uitgaven; en voor gratifica ties in zeer bijzondere gevallen, als, een ze kere schadeloosstelling en bewijs van bij zondere waardeering. 6e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting van het benedengedeelte van het perceel Stille Rijn 3, tot bureau voor den Burgerlijken Stand en de Bevolking. Aangenomen zJh.st TT 7e Praeadvies op het verzoek van H. Ho- gewoning e.a. om op marktdagen den Apo- thekersdijk en den Nieuwen Rijn tusschen de Koombrug en de Kamemelksbrug, gedu rende eenige uren voor alle rijverkeer af te sluiten, -,.l.„ Aangenomen zJh.st 8e Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem. blad No. 18), op het Rijden. r De verbeteringen van de Zijl singel De heer Schüller (s.d.) verzoekt aan het college van B. en W. om verschillende voorbereidende werkzaamheden noodig voor de centrale rioleering wat spoedig ter hand te nemen. Als dit te laat geschiedt ondervindt de voortgang van het werk er veel stagnatie d°De heer Bosman (lib.) vraagt of het niet geraden is met het rioleeringsplan een ver traagd tempo aan te nemen of het desnoods geheel stop te zetten met het oog op de fi- nancieele toestand der gemeente. Spr. ge looft dat ihet moeilijk zal zijn een leenmg od langen termijn af te sluiten en daarom is het gevaarlijk telkens opnreuw weer gelden vast te zetten. De heer Knuttel (comm.) begnjpt met wat de heer Bosman wil. De toestand as inderdaad duister genoeg, maar wil de heer Bosman - daarin verbetering brengen door werken stop te zetten? Er moeten juist op girootere schaal werken worden uitgevoerd om de werkloosheid te bestrijden. De heer Groeneveld (s.d.) is er op tegen dat de gemeente er in zou berusten dat sommige eigenaren hun voortuinen niet aan de gemeente willen afstaan. Wat betreft de Haarlemmerweg schijnen B. en W. ook al zich bij de houding van sommige eigenarten te willen neerleggen. Spr. ge looft dat daar nu wel eens doorgetast kon worden. Wat de Zijisdmgel betreft zal dit momenteel misschien nog wat gevaarlijk Z1JDe heer Van Eek (s.d,) 'bestrijdt de tak- tiek, die de heer Bosman wil toepassen. Het is noodig zooveel mogelijk op groote schaal werken te doen uitvoeren. Als de gemeente het niet meer kan financieren moet het Rijk bijspringen. Het Rijk beschikt nog over voldoende hulpbronnen. De heer De Ree de (c.h.) is ook van mecning dat het niet aangaat om openbare werken stop te zetten. Spr. ziet de toestana niet zoo donker dn als de heer Bosman. Het geld zal weer los moeten komen. De mensohen kunnen het niet vast blijven 'hou den en daarom gelooft Spr. wel dat het weer mogelijk zal worden leeningen op langen tenrnijai te sluiten. Wethouder1 Splinter antwoordt (voor ons onhoorbaar) den heeren Groeneveld en Schüller op hun technische opmerkingen, waarna wethouder Goslimga opmerkt, dat het financieel debat, dat dreigt te ontstaan, niet voldoende voorbereid is, zoodat Spr. ea niet diep op in gaan wil. Het is de bedoe ling de uitgaven voor de voorbereiding van de verbetering van do Zijl singel te bestrij den uit den kapitaaldienst, maar de uit gaven voor de verbetlering zelf zullen be streden worden uit het fonds voor Stads- verbetering. Als later de Zijlsjngel-verhete- ning opnieuw aan de orde komt, zal Spr. op de verschillende algemeen financieels cn>me«rkiingten dde gemaakt zijn, antwoor den. De heer Schüller wijst er nogmaals op, dat het zaak is vroegtijdig genoeg met de eigenaren van de voortuinen gereed te komen. Spr. noemt het voorbeeld van een eigenaar, den heer Zitman, die f 12.000 vroeg voor twee krotten, zoodat de ge meente gedwongen was haar leiding om te leftren. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde wordt daarna gesteld het punt van de suppletoirs agenda: een voor- ziel tot verkoop van een. terrein gelegen aan de Javastraat, hoek Bomeostraat, Sec tie N no. 815 ged. aan C. Filippo. De heer Groeneveld (s.d.) stelt voor dat voorstel aan te houden omdat hij de/ consequentie er niet van overzien kan. Wethouder S p 1 i n t e r is er tegen. Er is haast bij dit voorstel. De zaak is eenvoudig genoerr. Het is heelemaal een kwestie van 162 M2. De heer Huurman (a.r.) vraagt waacr alle Gcmmiasies van Bijstand voor zijn als diergelijke kte'mie voorstellen opnieuw door den Raad van alle zijden moeten worden bezien, terwijl de Commissie er algemeen Het voorstel van den heer Groeneveld wordt verwrrpen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. I Korting op leeraren-salarissen. 10. Voorstel in zake korting op de bezol diging van het onderwijzend personeel aan liet Gymnasium, de beide Hoogere Burger scholen en de Kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen. De Qveer Vos (v.d.) zegt. dat de maatire- gel van de Regeering inzake de salarissen veel ontstemming heeft gewekt) en nog groo ter is-deze .ontstemming geworden toen de Regeering de subsidie aan de gemeente af hankelijk stelde van het toepassen van de salariskorting. Spr. ziet intusschen in dat B. en W. niet anders kunnen dan met dit voorstel! komen en zal er dus ook noodge dwongen voor stemmen. De heer Groeneveld protesteert tegen de aantasting van de autonomie van de ge meenten, welke in diit voorstel opgesloten ligt en zaïl er tegen stemmen. De heeren Knuttel (comm.) en M a n- ders (r.k.) verklaren zich eveneens tegen dut voorstel. Wethouder Tepe (r.k.) wijst er op, dat men gedwongen kan zijn de nationale loon daling plaatselijk te volgen. Dit voorstel drukt niet uit dat B. en W. er van over tuigd zijn datl deze loonsverlaging ge- wensoht is, toaar is alleen een gevolg van het feit, dat er een bedrag van f 80.000 voor de gemeentekas van afhangt. Spr. deelt voorts mede, dat de betrokken leeraren in een onderling overleg met den wethouder hebben getoond zooveel sociaal gevoel te bezitten, dat zij zich tegen deze verlaging niet willen verzetten. Dei heer Knuttel wil er dan ook niet meer tegen stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 20 tegen 11 stemmen (de heer Mandors en de s.d.a.p.). 11. Prae-advies op het voorstel van den heer Van Stralen, om de bepaling in het steunreglement, dat losse transportarbeiders slechts gedurende 42 dagen per jaar steun kunnen ontvangen, tijdelijk buiten werking te stellen. In verband met het feit, dat de heer Van Stralen wegens familie-omstandigheden plotseling den Raad heeft moeten verlaten, wordt dit voorstel aangehouden. I Een werkverschaftingsobject. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van een weg tusschen den Rijnsburgerweg en den Maredij/k_bij wijze van werkverschaffing. De heer Schüller (ad.) zegt dat 'hij er niet) met mee kan gaan, dat dit werk als werkverschaffing wiordt uitgevoerdi De loo- nen zijn daarbij onvoldoende. Diit werk as bovendien niet' productief genoeg. Het was beter het Levendaal te doen dempen. Spr. doet een voorstel om de woorden .-bij wijze van werkverschaffing" uit het v.oorstel van B. en W. te schrappen. De heer Groeneveld, (s-d,) vraagt waarom men niet op een andere plaats zoo'n verbinding maakt, op een plaats waar men er mepr aan heeft. De heer Manders (rjk.) zal met het voorstel meegaan. De heer Walm er (irJc.) geeft toe, dat le loonen Jaag zijn, bij de werkverschaffing met Rijkssubsidie, ipaar als men dit voorstel niet aanneemt, dan blijven de arbeiders, die anders aan het werk zouden kunnen gaan, van de steun trekken. Daarmee-keurt Spr. het loon niet goed, maar hij gelooft dat de menschen toch nog liever werken tegen een ltag loon, dan van de steun trekken. De heter Knuttel (comm.) vindt dit voorstel een allerschandelijkste aanslag op de arbeidsloonen en zal zijn stem geven aan het voorsted-Schüller. De heer Wilbrink (c.h.) vindt het niet goed, dat de ni,-Jeering wordt aangebracht in het midden van den weg, maar wil dat zien gebeuren aan den huizenkant onder het trottoir. Spr. is tegen een ruiterpad langs dezen nieuwen weg. Dat wordt een stofplaag voor de wandelaars. Spr. merkt voorts op, dat hij het stand punt vaoi de sociaal-democraten wat de ge meen te-financie-n betreft een minderwaar dige politiek vindt. Bij de behandeling van het vorige voorstel willen ze zoo maar f 80.000 's jaars laten schieten en thans geeft de heer Groeneveld toe dat het geld hard noodig is. Denkt de s.d.a.p. bij zich zelf: De reohtezijde zal voor ons het voor stel wel aannemen en wij kunnen rustig ln de oppositie 'blijven? Spr. vindt het jammer dat de loonen na et hooger zijn, maar 'het is in elk gevaO veel waard dat. een aantal menschen weer aan het werk kunnen. Wethouder R o m ij n zegt dat het de plicht van het gemeentebestuur is cm de werk- loozen zooveel mogelijk aan werk te hel pen. Het vreeselijikste van de werkloosheid is voor de betrokkenen dat ze den ganschen dag leeg moeten loopen. Ze moeten aflei ding hebben en de beste afleiding is ar beid. Het loon kan niet hooger worden ge steld, omdat daarvan de Rijkssubsidie af hangt. Er is niets aan te doen. Men kan er over denken zooals men wil, maar men moet dn het oog houden dat de menschen in elk geval werk hebben, waarbij ze meer verdienen dan ze van de steun krijigen. Het voorstel-Schüller maakt het voorstel onmo gelijk. Het gevolg er van zou zijn, dat B. en W. hun voorstel zouden terug nemen. Wethouder Splinter gelooft dat de plaats ook uit een verkeersoogpunt tooh wel degelijk goed gekozen is. Het riool zal zoo drcht mogelijk bij het trottoir werden gelegd. Er in kan nietj, omdat daar de an dere leidingen worden geleed. Het ruiterpad is geprojecteerd in aansluiting op de ruiter paden in de Leidsche Hout. De heer Schüller repliceert uitvoerig en ook mevr. Braggaar de Does komt er tegen op dat een loon van 42 cent per uur zou worden betaald. Arbeid is niet al leen afleiding, maar moet voldoende ople veren voor levensonderhoud. Ook de hee ren Knuttel, Groeneveld en Wil brink repliceeren, evenals de Wethou der. De heer Schüller protesteert er tegen dat B. en W. in overleg met het Rijk werk'loozen 'hebben te werk gesteld in do Hortus zonder daarin den Raad te kennen. •Het voorstel-Schüller wordt verworpen met 20 tegen 12 stemmen (e-d-a.p. en de heeren Vos en Knuttel). Het voorstcll van B. en W. wordt met eenzelfde stemverhou ding aangenomen. 13. Voorstel om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest, Vooi-- geest en Rhijngeest" te machtigen tot den bouw en dei inrichting van een recreatie' gebouw met rijwielbergplaats e.a. op het terrein van het gesticht' „Endegeest". De heer Wilbrink (eb.) beeft zich afge vraagd of deze uitgaaf in dezen tijd wel kan worden verantwoord', maar zeilende op het. compas van de commissie zal spr., hetzij noode, voor dit voorstel stammen. De 'heer Bosman (lib.) vraagt rit het juist is dat de middelen bij de Stichting als 't ware gereed liggen voor dat werk. Wethouder Gosling a (air.) verklaart dat hij tegen dit voorstel zal stemmen. Spr. gelooft niet dat dit nieuwe gebouw noodza kelijk is. We kunnen in dezen tijd maar niet d,:en alsof er geen vuiltje aan de lucht Is. De financiën moeten 'bewaard worden voor dde uitgaven die het meest urgent zijn. Daar onder rekent spr. deze bouw niet. Dit is min of meer een luxe uitgave en spr. heeft geen va-ijbeid daar voor te stemmen. De heer Wilm er (r.k.) merkt, op dat een dergelijke recreatie-zaal een inhaerent be stamddeefl is van de geneeskundigs kranut- zinnigem-behandeling en daarom acht spr. deze uitgaaf wel degelijk noodig. De heer Goslinga heeft gezegd dat de commissie dezo zaak niet met voldoende zorg heeft behan deld omdat de 'hegroofiing tweemaal is ver laagd. De wethouder moest zelf onlangs de begrooting voor het radiodistributie-bedrijf belangrijk verhoogen. Kan men dan zeggen, dat 'hij haar niet met de moodige zorg heeft behandeld'. De heer Huurman (a,r.) begrijpt niet hoe de heer Goslinga kan zeggen dat, dit ree r eatie-gebou w niet noodig is. Waar grondt de heer Goslinga dat op? Als hij zich beter had laten inlichten zeu hij er wel an dere over denken. Het gebouw is al>soluut noodig voor de geneeswijze. Ook als kerkge bouw is het gewensdht. De bestaande ruimte is te klein. Voer toon cel uitvoeringen «n dór- gelijke 'behoeft geen geld beschikbaar te wor den gesteld'. Die dingen geschieden belange loos. Spr. noemt nog verschil len de andere •redenen waarom dat gebouw ge wensoht Js. De heer Meynen (c.h.) sluit zich bij de heeren Walmer en Huurman aan, evenals de begc Kooistra (a.r.). De heer Van Es (a-r) is ook geschrokken van het groote 'bedrog, maar acht toch de nieuwe geneeswijze bij de krankzinnigen ver pleging van groote waardie en heeft niet de moed zijn stem tegen dit voorstel te ver heffen. Wethouder R o m ij n adht het niet noodiig heit) voorstel van B. en W. nog te verdedigen, •na 'hertgeen door de vcrige sprekers is gezegd Wethouder Goslinga repliceert. Spr. acht de zaal wel gewenscht, maar ze moet betaald kunnen worden. De gemeente moet zich beperken tot die werken, waarvan het onontkoombare vast staat 't Wil er bij Spr. niet in dat de verpleging op Endegeest de laatste jaren te wensohen heeft overgelaten en daarom kan tot een beter tijdstip wor den gewacht met dit werk. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 30 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Goslinga en Bosman. De vergadering wordt daarna tot des avonds kwant oven acht. AVONDZITTING. In die avondritting komt aan Het saneerlpgsplan. 14. Voorstel: a. tot onbewoonbaarverklaring van ver schillende woningen gelegen dn de Lange Paradijssteeg en de Lange Bouweflouwen- steeg;, b. tot voorioopige goedkeuring van een plan tot onteigening van perceelen gelegen aan en tusschen de sub a bedoelde stegen. De heea- Kooistra (s.d.) heeft met zeer veel genoegen van ddt voorstel kennis ge nomen. Spr. is echter nog niet voldaan. Hij is namelijk niet gerust dat de bewohera der onbewoonbaar verklaarde woningen de nieuwe weningen van „Werkmanswonin gen" zullen kunnen betrekken. Het ware beter geweest bij dit voorstel een nieuw bouwplan in tie dienen, zoodat de bewoners van Bouwelou'wensteeg en Paradijssteeg di rect een goede woning tot hun beschikking hadden. Het voorstel is dus niet volledig. De heer Knuttel kan zich wal aan sluiten bij hetgeen door den heer Kooistra is gezegd. Spr. vreest echter dat er van het saneeringsplan tooh nog niet veel te recht zal komen. De heer Schüller (s.d.) vraagt of er maatregelen zijn getroffen dat de nieuwe woningen bij de verhuizing van de krotbe woners niet met ongedierte besmet wor den. Spr. houdt daarna een uitvoerige be schouwing over de taak van het gemeente bestuur ten opzichte van de woningvoor- zienfng. Wethouder Splinter zegt dat ook het college dankbaar is maar nog niet voldaan. Het is echter op 't «ogenblik niet mogelijk om verder te gaan. Wat de woning-voorzie- ning betreft voor de krotbewoners merkt spreker op, dat het niet gewenscht Is dat die krotbewoners in de 75 nieuwe woningen worden ondergebracht. Er hoeft echter wanneer deze nieuwe woningen worden bezet een opschuiving plaats. Er komen verschillende woningen vrij, die door de krotbewoners kunnen worden be trokken. Er wordt v.oor gezorgd dat vol doende maatregelen worden getroffen voor ontsmetting van de boedels der krotbewo- ners die verhuizen. Wethouder Goslinga wijst er op dat het toch logisch is dat de hulp van het Rijk in deze aanvaard wordt en dat een voorbe houd gemaakt wordt als deze hulp even tueel zou uitblijven. De heer Van Eek heeft zelf gezegd dat als de gemeente geen geld meer heeft het Rijk moet bijspringen. Bij de replieken merkt de heer Schül ler op dat de ontsmetting blijkens een ambtenaarsrapport niet voldoende is. Wethouder Splinter antwoordt dat de besmetting, waarvan hier sprake is, ge schiedt door particulieren. De heer Schül ler ds er dus absoluut naast- Deze ontsmet ting geschiedt niet door den Gom. Oni- smettingsdienst. Het voorstel wordt daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Woningvooizlening. 15. Voorstel in zake verkoop van percee len bouwterrein aan den Lammenschans- weg en de Verlengde Bloemistenlaan bij openbare Inschrijving, tevens prae-advies op de verzoeken van de Federatie van te Lelden en Omstreken gevestigde wontng- houwvereeniglngen, in zake bestemming van terreinen voor meerderen woningbouw en de verstrekking van gelden daarvoor, en van P. P. de Koning c-s., in zake hel ver- leenen van gemeentelijken steun voor par ticulieren woninpbTUW. De heer Kooistra (s.d.) bespreekt de woningbehoefte in de stad en vindt het on derzoek daarnaar onvoldoende. Het systeem dat bij de womamgstatistiek wordt toegepast, heeft Spr.'s instemming niet. Uitvoerig be toogt Spr. dat er behoefte aan meer wo ningen is dan B. en W. laten voorkomen. Spr. wil voorts de woningbouw niet laten afhangen van hét rijksvoorschot en doet een voorstel om de betreffende clausule uit het voorstel te schrappen. De hoer Knuttel (comm.) vindt ook de beschouwingen van B. en W. veel te opti mistisch. Spr. betreurt het dat het type wo ningen onpractisch is voor de komende so cialistische maatschappij. De heer Huurman: Dan breek je ze maar weer af. De heer Knuttel: Dan hehiben we meer te doen. Dö heer Huurman: Je hebt dn Rusland nog tijd over. De Voorzitter: Heeren, laten we naar Rusland gaan. De heer Knuttel: Ga maar eens mee naar Rusland. Ik kan u goedkoop ia,ten reizen. De heer Huurm an: Dan moet u mee. De heer Van Es: Anders kan je niet De heer Knuttel (in woede ontstoken) U moet niet altijd zoo leugenachtig zitten 'lanteren. De Voorzititler kalmeert de gemoe deren. Da heer Schüller (s.d.) zegt dat het type woningen door 't Rijksvoorschot wordt gedrukt en ook daarom is het voorstel- KooLstra aanbevelenswaardig. Spr. verde digt daarna zijn voorstel om de grond aan de Womin/gbouwveTeend'gingen in erfpacht lie geven. Hier zouden de Woningbouwver- eenigingien mee gediend zijn. Spr. citeert ver schillende meeninigen over het erfpachts- vraagstuik, waaruit blijkt, dat ook in Ghris- telijke kringen het erfpaohtsstelsel wordt toegejuicht. De heer Wilmer (r.k.) stelt er prijs op te verklaren dat de strekking van het ver zoek van P. P. de Koning c.s. om steun voor particuliere woningbouw hem sympathiek is, hoewel hij toch met het voorstel van B. en W. mee moet gaan, omdat de tijden voor het verzoek niet gunstig zijn. Spr. hoopt dat er spoedig tijden zullen aanbre ken, waarin B. en W. in deze richting Iets kunnen doen. De heer Bergers (r.k.) bestrijdt den heer Schüller en zijn erfpaohtsstelsel. De heer Wilbrink (cjh.) onderstreept het gesprokene door den heer Wilmer in zake particuliere woningbouw. Spr. is er niet voor dat de woniaigen van „Eensgezind heid" afgesloten worden met benedon- en bovenwoningen, terwijl de rest laagbouw is. De heer Bosman is tegen het voorstei van den heer Sahülier inzake de uitgifte in erfpacht voor gromden in 't algemeen. Wel is Spr. er voor om de gronden aan de Woningbouwvereenigingen in erfpacht te geven. Wethouder Splinter is van meening dat de WoaiingBtatistiek een behoorlijke in druk geeft vaai de woningbehoefte in onze stad. Spr. is tegen het voorstel van den heer Kooistra inzake het Rijksvoorschot en bestrijdt eveneens het voorstel van den heer Schüller inzake het erfpachtsstelsel. Spr. is niet tegen erfpacht, maar wil elk geval afzonderlijk bezien. Indien bij de Woning- bouwvereeniiging animo bestaan om de grond in erfpacht te krijgen, heeft Spr. er geen bezwaar tegen. Tegen erfpacht in 't alge meen zijn groote bezwaren. Spr. staat niet onsympathiek tegenover steun aan particu liere woningbouw, maar is er momenteel •niet voor. Spr. wil zoo mogelijk gaarne mee werken tot laagbouw wat de woningen van „Eensgezindheid" betreft. Na een kerte repliek wordt het voorstel- Kooistra verworpen met 20 tegen 11 stem men (s-d.a.p. en de heer Vos). Met dezelf de stemverhouding wordt het voorstel- Schüller verworpen. Het voorste] van B. en W. wordt z. h. at. aangenomen. 16. Voorstel in zake de toekenning van een subsidie aan de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en aan de af dee li mg Zi ekenhuisverpleging van de Coöpera tie „Vooruit". Aangenomen z. h. st. 17. Prae-advies op het verzoek van het Hoofdbestuur van de Schippersvereoniging „Schuttevaer" om verlaging van het haven geld voor stoom- of motorbroten. Wordit in verband met het late uur aangehouden. Grond van de L.E M.V.O.G. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brerugien ter sl'gemeene kennis, dat het St Franciscus Liefdewerk, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekomang van ver lof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel Nieuwe Rijn 52, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, i Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 22 Maart 1932. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de firma J. en A. Le Poole, om vergunning tot het oprichten van een fabriek van wollen stof fen in Idte perceelen Garenmarkt Nis 8, 10, 12 en 14, Levendaal Nis 15 en 17 en Korte Raamsteeg Nis 10 en 14, kadastraal bekend Sectie E. Nis 1657. 1161, 1162, 1529, 1461, 1462 en 1117. is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 22 Maart 1932. EEN ZWART REGISTER. Op heeterdoad is te Leiderdorp betrapt bij het ladenlichten zekere D. J. L. uitHil- legom. Aan eenzelfde feit heeft hij zich schuldig gemaakt in een winkel aan de Haarlemmerstraat alhier. Bovendien stond hij in het .politieblad ges ignaleerd, omdat hij nog drie maanden hechtenis moest on dergaan, te. wiji hij voorw gezocht v^nl voor een inbraak in Den Haag. De man is opgesloten. VERBOUWING HALTE-STATION N. Z. H. T. M. Naar wij vernemen is aan de firma J. Zitman en Zn. alhier door het Architeoten- Bureau Ponsen en Lohman namens de op drachtgeefster, de Noord'Zuid-Hollandsche- Tramweg Mij. de verbouwing van het halte- station aan den Stationsweg alhier opge dragen. Genoemde firma was de laagste m- schrijfster bij de onderhandsche besteding onder Leidsche aannemers uitgeschreven. roerende Goederen aan de gemeente eei groot stuk grond te koop is aangeboden ii de Roozenburgerpold'or tegen een totaal be drag van f 611.450. B. en W. hebben hier omtrent de Commissie voor Fabricage de Commissie van Finaaiciën om advies gevraagd en het ooilege is met deze beide ccoomissiën van oordeel, dat op ddt aan bod niet moet worden ingegaan. B. en W. stellen voor deze zaak thans spoedeischend in behandeling te nemen. De heer Schüller heeft bezwaar dat voorstel spoedeischend te behandelen. De zaak is van te groot belang. De heer Wilmer sluit zich hierbij aan. De heer Wilbrink meemt, dat de Raad niet onvoorbereid is en gelooft dat het wel behandeld kan worden. De heer Huurman heeft bezwaar tegen behandeling. De Voorzitter wijst er op dat er geen is van een voorstel. Het is eenvoudag De heer Ve r w e y heeft wel behoefte aan eeai motiveering van deze afwijzing en is er vcor de zaak uit te stellen. De Voorzitter deelt mede dat juist des morgens een aanbod van de „L.E.M.V.O.G.'1 is ingekomen, waarbij de prijs verlaagd is tot f 560.000. In verbond hiermede gaat de Raad in ge heime zitting. Na heropening der deuren wordit door den heer Wilmer een voorstel gedaan om a. en W. te verzoeken het aanbod van de grond aankoop met de adviezen van de commissie Fabricage en de commissie van Fiuan r.iën en de meening van B. en W. aan den Raad in gedrukten vorm op de gebruikelijke wijze rond te zenden opdat de Raadsleden na bestudeering van deze stukken al ofniei een voorstel kunnen indienen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Na een onbelangrijke rondvraag wordt de vergadering daarna gesloten. WOENSDAG: OFFERDAG 't Gaat heel zeker met de crisis En met dmalaise mis Als er ied're week op Woensdag Weer geen versche aanvoer is. TROUBADOUR. De op Zaterdag 19 Maart gehouden propa- ganda tocht der LW.S.V. is zeer goed ver- loopen. Ondanks het druilige weer waren een 25-tal deelnemers aanwezig, voor deze eerste oefentocht, welke ging oyer Hooge- woerd, Breestraat, Noordeinde, Vink linksaf door Voorschoten, Papelaan tot den Deijl, rechtsaf naar Haagsche Schouw, Vink, Bree straat, Hoogewoerd. 20 K.M. Deze werden afgelegd in ongeveer 3 uur, zoodat het tempo niet hooger dan 6 k 7 K.M. is geweest, RES.-OFFICIER VAN GEZONDHEID. De dezer dagen alhier tot arts bevorderde semi-arts L. J. A. Hermans is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. hij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. OP HET KERKHOF GESTORVEN. Gistermorgen had op de begraafplaats Rhijnhof een droevig sterfgeval plaats. De 55-jarige L. Lud, wonende Gerard Doustraat, maakte zich gereed bij een begrafenis om de baar met het lijk naar het graf te dra^ gen. Hij voelde zich niet wel en zakte ineen, In het wachthuisje van de dragers is hij vermoedelijk aan hartverlamming over- K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. 19 Maart. J. Kamsteeg voorh. Rooyakkers en Kamsteeg, Oegstgeest, Geversstraat 30, automobielhandel en garagebedrijf; handel in rijwielen en rep.-inrichting. Üittr. Beh. a, d. Rijn. N. Beh. fil. Alphen a. cL Rijn: P. Loos, ALphen a. d. Rijn 19 Maart. R.-K. Vereen. „Ziekenzorg", Sas- senheim. Uittr. Bestuursl.: P. W. van Nie- kerk, Sassenlieim en J. C. van Reisen, S&s* senheim. N. Comm.: J. J. Lefeber, S'heim en N. Noorlander, Voorhout N. 2e Voorz.: N. Sliimgeaiand, Sassenheim, BURGELIJKE STANÖ GEBOREN: Dirk Albert z van H A Peter en A Choufoer: Walter z van H W van den Boa en C den Breejen: Bastiaan z van C van Tienhoven en P C van den Kist; Catharlna Magdalena <1 van W le Maltre en A H Arnoldup: Ma/?dalgna Cathai han Matthi C Nöi Gabrlël z van A Schouten en M G Onderwater: Willy Gezlna d van P G Klum- pers en J G van Veen: Esther d van F Overdfk en M J Koree: Cornelia Bernardus z van J J van der Wiel en C J Langezaal; Johannes Ce- rardus Josef z van F M van den Berg en Th. M van de Nouwetand. OVERLEDEN: M J van der Ham z 17 J.: M J Montanus man 38 j.: N de Groot man 69 j.: M Labohm—van Dlest wed 72 J R Buseman man Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ORANJESCHOOL De Vereeniging tot Oprichting en Instand houding van Scholen voor Lager- en Uitge breid Lager Onderwijs op Geref. grondslag heetf Maandag jl. een ledenvergadering ge houden in de Oranjeschool, welke onder leiding stond van den voorz. den heer M. Voskuilen. Na opening en lezing notulen gaf de secr., de heer E. v. d. Pal een in dankbare toon gesteld jaaroverzicht en de heer K. Sal- verda een uiteenzetting over den finantieelen toestand der Vereen. Wegens periodieke af treding van de heeren T. Scheer en M. Voskuilen werden tot bestuursleden gekozen de heeren: K. Salverda en S. Kooij. In de vacature de heer G. M. Hengreen werd ge kozen de heer A. S. Booij. Vervolgens werd even gepauzeerd waarna het hoofd der Oranjeschool de heer J. W. Hoornenhorg een algemeen overzicht gaf over 'het jaar 1931. Dit jaar noemde Spr. een overgangsjaar door de wisselingen van het onderwijzend perso neel. Vervolgens gaf Spr. een overzicht over nieuwe en vertrokken leerlingen, de ven- schillende overgangen, de leerstof, bij welke laatste steeds gelet wordt op wat het beginsel eischt maar ook gelet wordt op de praktijk, In 1931 bezochten gemiddeld 199 leerlingen de school. Tot slot gaf de heer Hoornen- borg een uiteenzetting over de wijze waarop onderwijs wordt gegeven en brengt alle dank aan God van Wien ook alle hulp verwacht wordt Aan het eind der vergadering sprak da voorz. een afscheidswoord aan den onderwij zer den heer H. K. W. Frenkel, welke ver trekt naar Rinsumagecst (Fr.)de «eer. bracht den heer Voskuilen dank voor zijn werk in de vijf jaren van zijn bestuurslid zijn. waarna de vergadering door Ds. W. Maan met gebed werd beëindigd. JUBILEUM J. P. DE JONG Maandag 21 Maart herdacht de heer J. P long, dat hij 40 jaar werkzaam was als leerlooier bij de firma Gebr. v. d. Kloot- Meijburg, leerlooierij en lederindustrie al- bier. In de morgenuren werd de jubilaris ten zijne huize door een der firmanten den heei Hetzel gecomjdimenteerd onder aanbieding van een gouden horloge met inscriptie. Hier na werd de jubilaris per auto met zijn echt- genoote naar de fabriek gebracht waar het personeel hun collega huldigde onder aan- bieding namens personeel leerlooierij en adm. personeel van een mooie boekenkast en namens het personeel zadelmakerij pou keurige palm in pot Dat de heer De Jong het verdere van den dag nog veel belangstelling hooft onder* vonden laat zich denken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6