1 BINNENLAND. Radio Nieuws. De roeiwedsirijden Oxford-Cambridge De brand te Den Haag DINSDAG 22 MAART 1932 TWEEDE BLAD PAG H eerl ijk om a J in huis te liebbefi officieele berichten AUDIËNTIE- De gewone audiëntie \an den minister Van Arbeid zal op Donderdag 24 Maart as. niet plaats hebben, P. T. T. Bij Kon. besluit is aan de referendarissen 2e kl. dr posterijen, VV. A. van Voorst Va der en T. Nicland. eervol ontslag verleend. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau veilbonden ©ere medaille;- ir) ..BiHver, aan A. Pieterson fe Rotterdam; in brons, aan J. A. Lemmens te Tilburg. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Roosendaal en Nispen Mr. G At 'Prinsen. NOTARIAAT. Bij Kon. besuit is aan D. F. Ouldenampsen, pp verzoek, eervol ontslag verleend als no taris te VVildervank. REGENTEN GEVANGENISSEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd in het Col lege van Regenten over de gevangenissen te Rotterdam: tot voorzitter: H. G. G Krei- ken en tot lid Mr. H. de Bie. DEPARTEMENTEN. Bij Kon. besluit zijn bij het Departement Van Financiën bevorderd tot: referendaris H. K. Wethmar, thans hoofdcommies; tot commies D. Jorwealda, J. D. Boes en mej. A E. von Könngslöw. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is benoemd tot res.-ma toor voor speciale diensten de res.-kaipitein W. Cool, van het reg. grenadiers; zijn benoemd bij het Staatsbedrijf der Ar- tillerie-lnriuhtingen: tot ingenieur itn vas tten dienst de tijdelijke ingenieur E. VV. de Wilde de Ligny; tot technoloog in vasten idionst de tijdelijke technoloog A. J. der Weduwen; tot werktuigkundige 2e kl. in vasten dienst de tijdelijke werktuigkundige 2e kl. L. Kloek. Is aan de res. Ie luit J. H. S. Snijders en Mr. A. J. Guépin, op verzoek, eervol ontslag yerïeend. Is benoemd tot res.-off. van gezondheid 2e kl. de dienstplichtig vaandrig E. K. van Waveren. arts. de koningin naar friesland Na haar bezoek aan Broek op Lamgendijk, waarvan wij gister reeds melding maakten, is H .V! de Koningin gistermiddg per auto naar Erokhuizcn doorgereden, vanwaar zij met de boot van half dirie naar Stavoren overetak. Aldaar were H M verwelkomd door bur gemeester Mr S M van H a e r s m a B u m a. De toi it werd voortgezet naar Leeuwar den, waar de beidé auto's omstreeks vijf uur aónik wam en. H M na.m haar intrek in de woning van Mr P A V Baron van Harinxma thoe Sloot en, commissaris in de provincie Friesland. Het moet in haar voornemen liggen, en kele vooraanstaande personen uit de land- bouwkringen bij zioh in gehoor te ontvangen wetsvoorstel-ebels c.s. EEN ADRES VAN „HET GRONDBEZIT" Naar aanleiding van het voorstel van wet van den beer Ebels ca., houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende paoht-overeenkomsten heeft het bestuur der vereeniging „Het Grondbezit' zioh tot de Tweede Kamer gewend mei een adres, waar in adressant verklaart hoewel overtuigd, dat de betaling der poohtpenmngen voor de betrokken land pachters in verhouding tot den omvang va.n de heenschende moeilijk heden wel de minste zorg geeft, omdat hier bij allerwegen groote medewerking en totw geeflijkheid van verpachte-wzijds wondt be- traoht, zoodat dan ook niet in de pacht- verhoudingen de oorzaak van "en economi ecbe ongerustheid ten plattelonde moet wor den gezocht zioh zeer goed met dit wet- vooistel te kunnen vereenigen (omdat het wellicht nog iets meer zal kunnen bijdragen tot leniging van den boerennood), indien daanin een viertal wijzigingen alsnog zouden kunnen worden aangebracht, namelijk: 1. in art. 5 bet beginsel van zuiver oiviel rechtelijke arbitrage werd ingevoerd instt-rie van een hooger beroep op den kantonrech ter, met een door de Overheid benoemde crisis-pa ohteom missi e 2. indien de terugwerkende kracht, welke In art. 11 derde alinea volgt, er uit verwij derd worde en de wet niet ven toejKissmg zal zijn op vóór haar inwerkingtreding reeds vervallen pachttermijnen; 3. een termijn worde gosteld, waarna het recht voor den pachter zioh tot «ton kanton rechter te wenden, zal zijn vervallen; 4. In art. 5, achter de woorden- „komt de regeling niet tot stand", worde ingevoegd: „en heeft de pachter reeds betaald, wat hij meent, redelijkerwijze te kunnen betalen, waarvan het bedrag echter minstens zal moeten overeenstemmen met het door den kantonrechter ingevolge art 4 vastgestelde bedrag, kunnende na afloop van de arbi trage, hieronder omschreven, eventueel het te veel betaalde terugbetaald worden'. De onder 2e en 3e voorgestelde wijzigin gen zouden aan de regeling duidelijker het karakter geven van een pachtwijz:gmg, welke d e loopend e overeenkomst in over eenstemming brengt met de heenschende cri sis, zonder haar tegen de bedoeling ervan, te maken tot een regeling van een onbe paald uitstel van betaling. contingenteering van porselein. aardewerk. enz. VOORLOOPIB VOOR DRIE MAANDEN Bij Kon. besl. is. in verband met de geble ken noodzaak tot tijdelijke beperking van den invoer van porselein, aardewerk, sani tair aardewerk, alsmede van tegels, bepaald, dat tot tijdelijke beperking van dien invoer zal worden overgegaan. Artikel I van het besluit luidt: Gedurende een tijdvak van 3 maanden, aanvangende 1 Maart 1932 en eindigend 31 Mei 1932, is de invoer uit ieder land verbo den van: a. porselein (wit, gekleurd, gedecoreerd, bedrukt of beschilderd), voor zoover deze meer bedraagt dan 90 ten honderd van het geen gemiddeld per drie maanden in de ja ren 1928, 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is Ingevoerd, naar de waarde be rekend; b. fijn aardewerk (wit, gekleurd, gedeco reerd. bedrukt of beschilderd), met uitzon dering van sanitair aardewerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 75 ten honderd van hetgeen gemiddeld per drie maanden in de jaren 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde bere- c. sanitair aardewerk, voor zoover deze meer bedraagt dan 85 ten honderd van het geen gemiddeld per drie maanden in de ja ren 1928. 1929 en 1930 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar het gewicht be rekend; d. muur- en wandtegels (verglaasd of met gekristalliseerde glazuren), voor zoover deze meer bedraagt (Jan 00 ten honderd van hetgeen eemiddeld per drie maanden in de jaren 1928. 1929 en 1930 van dHe goederen uit dnt land is ingevoerd, naar de waarde berekend. Doop onzen minister wordt vastgesteld een lijst van goederen, welke vallen onder de in het vorig lid bedoelde. Volgens artikel 2 van het besluit zal met Ingang van den dag. waarop dit besluit in werking treedt. ..de invoer der in het vorig artikel bedoelde goederen slechts zijn toe gestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of vanwege onzen Minister af te geven vergunning". Het in het eerste lid bepaalde geldt niet bij invoer van de in dit besluit genoemd goederen, waarvan ten genoegen van onzen Minister wordt aangetoond, dat zij vóór een nader door onzen Minister te bepalen datum ter. rechtstreekschen invoer naar Nederland zijn verzonden. Vergunningen, bedoeld in het eerste lid. worden slechts verstrekt aan hem, wiern handelszaak in het Handelsregister is inge schreven en die blijkens die inschrijving mede het bedrijf van importeur van de in dit besluit genoemde goederen uitoefent en tot eene hoeveelheid in totaal gelijkstaande a. aan voor de in artikel 1. onder a. ge noemde goederen, ten minste 85 en ten hoogste 90 ten honderd van het gemiddelde der door hem per drie maanden in de jaren 1929 en 1930 ingevoerde hoeveelheid, naar de waarde berekend; b. aan voor de in artik.e! 1. onder b. ge noemde goederen, ten minste 70 en ten hoogste 75 ten honderd van het gemiddelde dor door hom per drie maanden in de jaren 1929 en 1930 ingevoerde hoeveelheid, naar de waarde berekend; c. aan voor de in artikel 1. onder c. ge noemde goederen ten minste 80 en ten hoog ste 85 ten honderd van het gemiddelde der door hem per drie maanden in de jaren 1928. 1929 en 1930 ingpvoerde hoeveelheid, naar het gewicht berekend: d. aan voor de in artikel 1 onder d. ge noemde goederen, ten minste 55 en ten hoogste 00 ten honderd van het gemiddelde der door hem per drie maanden in de ja ren 1928. 1929 en 1930 ingevoerde hoeveel heid naar de waarde berekend De hoeveelheid van do in dit besluit ge noemde goederen naar de waarde, of voor de onder c van artikel 1 bedoelde goederen naar het gewicht berekend ingevoerd door den in het vorie lid bedoelden importeur van 1 Maart af tot op d-"n datum van het in werking treden van dit besluit, alsmede de hoeveelheid der in dit besluit genoemd" goederen in het tweede lid bedoeld, strekt in mindering van de totale hoeveelheid, vastgesteld ingevolge het vorige lid Dit besluit is heden in werking petreden. contingfntefring van katoenen goederen EEN ADRES VAN KATOENFABRIKANTEN Een vijfenveertigtal katoenfnbrikanten heeft een adres gericht tot den Minister van Arbeid, waarin zij verzoeken tot spoedige contingenteering van den invoer van katoe nen goederen over te gaan. De huidige abnor male omstandigheden eischen huns inziens tijdelijke maatregelen, teneinde, zooals Dr. Colijn het uitdrukte, het naakte bestaan te redden. Gedurende deze tijdelijke abnormale periode concurrentiemogelijkheid te verkrij gen, alleen door verlaging der productie kosten, met name van de loonen, achten zij niet mogelijk; het loon zou daartoe tot bona den de helft moeten worden verlaagd. Zij zijn overtuigd, dat zij, na deze tijdelijke hulp. door verlaging van productiekosten in staat zullen zijn. onder meer normale om standigheden de wereidconcurrentie het hoofd te bieden. contingentefring vleesch invoer MEDEDEELING VAN HEf DEENSCH GEZANTSCHAP In het Voorloopig Verslag der Tweede ka mer betreffende de contingenteering van den invoer van vleesch leest men o.a. dat Dene marken het eerst begonnen is met de con tingenteering en wel in de 2de helft van 193 door een absoluut verbod van boterin- voer uit te vaardigen, weik verbod in Ja nuari 1932 is vervangen door een invoer recht van 50 pCt., terwijl bovendien nog andere artikelen, bij den export, waarvan Nederland belang freeM, werden gecontin- gentoerd Naar aanleiding daarvan vestigt het Deen- eohe gezantschap te 's-Gravenhage er de aandacht op, dat deze mededeeling ten eenen- male onjuist is. Er heeft in Denemarken nooit een verbod van boterinvoer bestaan. Boter kan evenals vroeger in Dene marken zonder invoerbelemmering en zon der invoerrecht ingevoerd worden. Voorts deelt het gezantschap mede, dat geen enkele Holiandsche exportbranche van eenige beteekenis door Deensche crisisinvoer- rechten of -invoerbeperkingen wordt ge troffen. Het geheel uitgebrande atelier van den hof-fotograaf Frans Zie gier aan de Zeestraat te 's-Gravenhage. ljv. untUuUiug van een standbc eld voor generaal Many in, op de Place Denys Cochin te Parijs, in tegenwoordigheid van vele oud-strijders. Prins Bertil van Zweden arriveert aan het Kon. Paleis te 's-Gravenhage, waar hij door HM. tot een lunch was uitgenoodigd. Ve Bertyuische politie hield razzia's in dakloozenasyls. Per auto roerden de „onbekenden" naar de politiepo st voor onderzoek overgebracht. Je „Palmebessem" is als het tegen Paschen gaat altijd in de straten van Roermond te zien Cambridge bij het passeeren van het einddoel te Mortlake, met vier en een halve bootlengte vóór Oxford. Dit is de negenda in een ononderbroken reeks overwinningen van het team van Cambridge og dat van Oxford.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5