MAANDAG 21 MAART 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS AMENDEMENTEN VAN DEN HEER SCHüLLER. I>e heer SchiWler heeft aan de heden te honden, raadszitting1 het volgend voorstel in gediend: le. liet voorstel vervat in Ingekomen stuik No. 71 sub a niet aan te nemen maar te be sluiten deze gronden in erfpacht uit te to geven. 2e. achter het woord „dienen" in eub b te laten volgen, en de gronden in erfpacht aan de verschillende vereenigingen uit te geven. Deze amendementen betreffen de voorstel len van B. en W. inzake de verkoop van bouwterreinen aan Woningbouw vereenigin gen. VEERTIG JAAR IN GEMEENTE DIENST Heden is het veertig jaar geleden, dat de tuinman 1ste klasse M. Ga ij aard in gemeentedienst trad. Dit feit is reeds Zaterdagmiddag, wijl het zoo beter uitkwam voor den diénst der werk lieden, in het gymnstieldokaal van de school aan de 2de Haverstraat op hartelijke wijze herdacht Bij deze huldiging waren o.m. aan wezig de directeur en adj. directeur van Gemeentewerken, de gemeente-opzichter de heer Jonker en de oud-gemeenteopzichter, de heer J. P. Hemerik, ibenevsn tal van collega's van den jubilaris uit den dienst van parken en plantsoenen. De heer Galjaard werd met echtgenoote en dochter per auto van zijn woning naar de gymnastiekzaal gebracht en daar allereerst toegesproken door den heer J. Lagerberg, als voorzitter van het huldigingscomité. Spr. zeide, dat spontaan uit de werklieden de idee was opgekomen om den heer Galjaard ter gelegenheid van zijn jubileum te hul digen. De chef van gemeente-plantsoenen, de heer Jonker, hierna het woord verkrijgend, zeide, dat de heer Galjaard zich wellicht zou verwonderen over deze hulde. Alhoewel Spr. nog niet zooveel jaren met den heer Gal jaard samenwerkte was het hem toch een genoegen hem mede namens de directie van gemeentewerken te mogen toespreken, omdat hij mocht getuigen, dat de jubilaris het werk liedencorps steeds eer heeft aangedaan en overal het corps steeds heeft hooggehouden. Dank brengt spr. hem vervolgens voor alle medewerking aan de verfraaiing van de woonstad. De jubilaris wist altijd hoofdza ken van bijzaken te onderscheiden, hij wist altijd wat hij wijde, hij liet zich, om in een vakterm te blijven, nooit het gras voor de voeten wegmaaien. Na even herinnerd te hebben aan het leed, dat ook de jubilaris heeft moeten dragen, brengt de heer Jonker [hem dank voor alles wat hij in al die jaren heeft gedaan. En wanneer de heer Ga'ljaard over enkele weken met pensioen zal gaan, hoopt spr. dat hij vele jaren van welverdien de rust zal mogen genieten en desondanks nog veel voor dé verfraaiing van de stad zal mogen blijven doen De heer Lagerberg, vervolgens weder het woord verkrijgend, zeide dat de eerste ken nismaking met den heer Galjaard zeide, dat men met een ruwen bolster te doen had, maar al spoedig bleek, dat hij een goede kern bezat, want Galjaard was altijd een humaan kameraad Spr. herinnert vervol gens aan het feit, dat de Leidsche Tuiniers- en Bloemistvereeniging er prat op mag gaan hem tot voorzitter te hebben. Spr. haalt dan enkele intieme herinneringen op uit het ver leden en wijst er vervolgens op, dat ook op ander gebied de jubilaris zijn sporen heeft verdiend, getuige de hem verleende gouden medaille van het Kon. Ned. Gymnastiek- .verbond. Als aandenken aan dezen dag bood Spr. tenslotte namens alle collega's een kapstok aan met bijpassend kleed, terwijl de echt genoote van den jubilaris een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. De jubilaris sprak daarna een hartelijk woord van dank en weidde op de van hem bekende wijze uit over tal van dingen uit [vervlogen dagen en uit den tegenwoordigen itijd en zeide om., dat hij nimmeir bij den directeur was geweest, omdat er iets op hem of zijn werk te zeggen zou zijn geweest en hij hoopt, dat zulks in de toekomst van alle werklieden gezegd zaïl mogen worden. Hij liteld vervolgens hen allen voor te werke-» want wie aan den weg timmert heeft vee! bekijks en de openbare meening is zoo spoe- digd geneigd een woord van afkeuring te laten hooren. Spr. besloot ten slotte met een hartelijk Woord van dank voor de hem zoo gul be toonde belangstelling. Nadat vervolgens een verversching was aangeboden was de plechtigheid ten einde. STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de afgeloopen week zijn in de Stede lijke Werkinrichting opgenomen: Maandag 43, Dinsdag 41, Woensdag 48, Donderdag 45, Vrijdag 45 en Zaterdag 43 volwassen per sonen. POSTAGENTSCHAP JOH. DE WITT- STRAAT De directeur van het Postkantoor Leiden brengt ter kennis, dat het postagentschap telegraafstation Johan de Wittstraat No. 40, vanaf 25 dezer van 18.50 tot 19 uur alleen zal zijn opengesteld voor den verkoop van postwaarden en het aannemen van tele grammen. DAMCLUB LEIDEN. Bij de reorganisatie van de Chr. Leidsche Damvereeniging is als tweede secretaris toe gevoegd de heer M. Optendireess. De op a.s. Dinsdag te houden Bodeva- bekerwedstrijden worden uitsluitend gehou den voor leden. Zij die zich voor genoemde datum aanmelden kunnen aan deze wed strijden nog deelnemen. Dinsdag 29 Maart speelt P.D.V.L. uit Lisse een massakamp tegen D.C.L. H.M. DE KONINGIN. Hedenmorgen is H.M. de Koningin, komen de van den Haag en gaande naar hfit Loo onze stad gepasseerd. VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Bij de gisteravond gehouden verkiezing Vao ambtsdragers voor de Geref. Kerk zijn tot ouderling gekozen de heeren J. H. de Jong, Cobetstraat, C. Willemse, .Wasstraat en J. W. van Wijnen, Alioelaan. DE STAKING BIJ TIELEMAN EN DROS REEDS GEËINDIGD. In een Zaterdagmiddag gehouden verga dering van de Vakbondsleiders en de Alge- meene Werkgeversvereeniging is een einde gekomen aan het conflict bij de vleesch- warenafdeeling van de fa. Tieleman en Dros. De slagersgezellen hebben de 5 pet loons verlaging aanvaard en de fa. Tieleman en Dros heeft daar tegenover eenige concessies van ondergeschikten aerd gedaan. Heden morgen hebben de slagers het werk weer Gebruikt voor Uw Toilet uitsluitend GIBBS Artikelen RECENTE VONDSTEN VAN FOSSIELE ZOOGDIEREN IN NEDERLAND LEZING VAN Or. J. J. A. BERNSEN Voor de 86ste Bijzondere vergadering van de Geol. Sectie van het Geol. Mijnbouwkun- dig Genootschap hield Zaterdagmiddag Dr. J. J. A. Bernsen een lezing over bovengenoemd onderwerp. De vondsten der laatste jaren van fossiele zoogdierresten in Nederland zijn vooral in drie opzichten belangrijk tegenover vroegere vondsten, aldus ving spr zijn lezing aan. Vooreerst vertegenwoordigen ze niet meer uitsluitend geisoleerde diersoorten, maar ook diergroepen, fauna's. Verder is de 6tra- tigraphie der vindplaatsen nauwkeurig be kend, waarvoor hier dank gebracht wordt aan Prof. Escher, Dr. v. d. Vlerk en Dr. Tesoh. (De Tegelsche vondsten hebben al tijd een gelukkige uitzondering gevormd). En ten slotte zijn de vondsten dor laatste jaren verrassend door voor ons land geheel nieuwe, ja in een enkel geval onverwachte diersoorten. Het nieuw© materiaal is zoo rijk, dat bij de bespreking een keuze gemaakt moet worden. Spreker beperkt zich derhalve tot mededeelingen over drie fauna uit geheel verschillende geologische perioden. Bij het afgraven van terreinen van de voor malige buitenplaatsen tussehen Hillegom en Lisse werden in een veenlaag onder het zand van geologisch ouder duin gevonden resten van het moeraszwijn, het korthoorn- rund (minstens 5 individuen), het edelhert, ree ien de bever. De eerste twee soorten, huis dieren, vertoonen het zuivere rastype van het „Torfrind" en het „Torfschwein" uit de oudere Zwitsereche paalwoningnederzettin gen. Beide rassen zijn in Nederland reeds be kend uit de oudste lagen der Groningsche en Friesohe terpen, waar ze echter niet zoo zuiver en onvermengd zijn als te Veenen- burg. Deze fauna dateert zeker uit den vóór-Ro- meinschen tijd. Ze is ouder dan die der oud ste terpen en zou krachtens haar karakter nieolithisch kunnen zijn. Maar de eveneens uit die veenlaag te voorschijn gekomen stee- nen bijlen, klokbeker en bronzen voorwerpen geven naast andere factoren den Bronstijd (plm. 1000 jaar vóór Ohr.) als den vermoe- delijken ouderdom aan. Het voorkomen van edelhert, ree en bever in een veenlaag wijst op een boschrijke, moerassige streek met een vochtig klimaat. Bij de vraag naar den oorsprong dier Zwit- sersche huisdierrassen in onze duinstreek, denkt spr. aan de resultaten van een anthro- pologisch onderzoek van Bolk, volgens welke in vóór-Germaanschen tijd ons geheele des tijds bewoonde land door het Alpine men- schenras bevolkt was. In het Noorden werd dit ras door de indringende Friezen geheel uitgeroeid, vandaar de vermenging en ver bastering van beide huisdierrassen in de oudste terpen. De vondsten van Eefde-Lochem, gedaan b het graven van het Rijn-Twente Kanaal, zijn van geologisch oudere datum. Uit het diepere niveau (tussehen N.A.P en 3 m N. A. P.)kwam een zoogdierfauna te voor schijn, die karakteristiek is voor de glaciale phase van den laatsten ijstijd: Mammoet, wolharige neushoorn, bison, paard, rendier, en reuzenhert. De laatste soort was tot dus verre nooit in Nederland gevonden. In een hooger niveau (tussehen 4 en 2 m pl. N.AP.) maar toch minstens 4Yz M. onder den be gan en grond) beperken zich de soorten tot ■het edelhert, rendier, reuzenhert en paard. Hier echter zijn niet de soorten zelf het be langrijkst, doch de zeker bijzondere omstan digheid, dat 3 geweifragmenten van het edel hert menschelijke bewerking vertoonen. Eén is heel duidelijk als hamer gebruikt Zelfs het steelgat ontbreekt niet. Bovendien draagt een rendierbeen duidelijk brandsporen (asch). Dit zijn de eerste sporen van den diluvialen of paleolithischen mensch in Ne derland. Drie factoren verzekeren ons den werkelijk jong-diluvialen ouderdom dezer vondsten: 1. het niveau, waarop ze gevonden zijn, bestfiat volgens Dr. Tesch uit ongerept Würmglaciaal; 2, het voorkomen op dat ni veau van het reuzenhert, dat ondanks een veelal heerschende tegengestelde opvatting nooit in neolithiscbe lagen gevonden is en 3 de begeleidende echte Toendra-flora, onder zocht door Mr. Florschtitz. De maker van die oude werktuigen moet behoord hebben tot een menschenras uit den Rendiertijd, toen het landijs van den laatsten ijstijd, dat echter onzen bodem niet bedekt heeft, algemeen terugtrok. De dieren uit het lagere niveau zijn tijdgenootcn van het oudere Neanderthalras, waarvan echter in Nederland nog elk spoor ontbreekt De zoogdierfauna uit de Tegelsche klei gaat nog verder terug in den tijd. Zij draagt een praeglaciaal karakter. Die fauna verschilt in haar soorten geheel van de vorige. Do meest verrassende vondst is die van een aap, verwant aan de tegenwoordig Makaak van de Gibraltarrotsen. Het klimaat moet in dien tijd dan ook warmer geAveest zijn dan thans, want in onze winters zouden apen, zij het misschien niet van koude, dan toch van ge brek aan voedsel omkomen. De revisie van de Tegelsche zoogdierfauna heeft verschil lende nieuwe soorten aan de reeds bekende lijst toegevoegd, maar ook enkele oudere ge schrapt. o-a. het Nijlpaard. De Tegelsche zoog dierfauna heeft een eigenaardige Aziati- schen inslag, die wijst op een groote fauna- versohuiving van Azië naar Europa, waar schijnlijk als gevolg van klimaatverande ring bij het naderend landijs uit het Noorden De fauna is aequivalent met de beroemde fauna van Val d'Arno in Italië, van Senèze en andere in Frankrijk en van de Norwich Crag in Engeland; alle Villafranchienfau- na's. De kennis van de zoogdiorfauna is van groot -belang voor de grenskwestie van het Tertiair en-het Quartair, doch de tijd ont breekt om uitvoeriger te zijn. Na dank gebracht te hebben aan Prof. Escher en Dr. v. d. Vlerk voor de mooie en overzichtelijke kaarten en tabellen, die in het Geologisch Museum voor deze voordracht gemaakt zijn, eindigt epreker zijn lezing. Lezing Dr. W. J. de Jong Vervolgens hield Dr. W. J. do Jong uit Den Haag een lezing over „Eenige opmerkin gen over de geologie in Trinidad en Tobago Het volgende is eraan ontleend: Trinidad en Tobago worden gemeenlijk tot dc Antil len gerekend, maar geologisch behooren zo veeleer tot het Zuid Amerikaanschc vaste land. Immers liggen zo beiden binnen de 200 meter dieptelijn, dus op het kontinentaal plat. Ook de in de geologische bouw over- heerschende O. -W. richUng is een voortzet ting van de tektonische lijnei. op het vaste land. Daarnaast treden een NO en een N\V richting op, die misschien met de boog der Antillen verband houden. Trinidad bestaat uit drie bergketoDjcf beu velruggen en twee. er tussohen gelegen laag landen. In de Northern Range treden de oudste gesteenten, kristallijne schisten en kalken, waaraan de jongste Jurassiseh zijn, aan den dag. In de Central en Southern Ran ge zijn de oudste lagen Eoceen en Krijt Het Mioceen en Oligoccen zijn zeer gecompliceerd van bouw; door de ingewikkelde tektonische bouw en öb snelle facieswisseling wordt de studie zeer bemoeilijkt Hierbij gevoegd de aan geologisch werk in het tropische bosch intrensieke moeilijkheden, en men begrijpt, aldus spr. dat na twintig jaar onafgebroken werk door tal van geologen nog zeer weinig vast staat Is het noordelijke laagland voornamelijk door alluviale afzettingen opgevuld, waarin de rivieren hun bedding hebben ingesne den tengevolge van jonge opheffingen, het zuidelijke laagland gaat geleidelijk in de beide begrenzende ruggen over. Spr. besprak in het kort de stollingsge steenten van Noord Trinidad en Tobago, die niet zooals in de literatuur vermeld, diepte maar uitvloeiingsgesteenten zijn, andesiet lava's en tuffen; spr. behandelde vervolgens de beteekenis van het miocene relief voor de sedimentatie in S. E. Trinidad. Tenslotte wdde spr. eenige woorden van recentie en fossiele slijkvulkanen, die voor dit gebied van groot belang zijn. VEREEN. VAN MATHES1ANEN LEZING OVER VLOEIBARE LUCHT DOOR DEN HEER OUWERKERK. In de geheel bezette collegezaal van het Kamerling Onnes-Laboratorium 'hield de heer L. Ouwerkerk een populaire lezing met talrijke demonstrotieproeven over vloeibare lucht De voorzatter, de heer Sanders, opende met een hartelijk woord van welkom, in 't bijzonder tot den heer Ouwerkerk, die we derom zoo bereidwillig was geheel belan geloos een lezing te willen houden; en sprak tevens een woord van donk tot Prof. de Haas, Prof. Keessom en Dr. Crommeldn voor het Avederom bereidAvillig afstaan van de collegezaal. Hierna gaf hij het woord aan de spreker van dezen avond. De heer OuAvenkerk bracht de aamvezigen in kennis met de wijze AA'aarop in het Cryo- geen laboratorium, van af Dinsdag een on derdeel van het Kamerlingh Onnes-Labora- torium, de vloeibare lucht verkregen wordt. De meest gehruiikelijike methode, de cas cade-methode, bestaat uit het compromee- ren van gassen, waandoor met behulp van Chloormethyl een temperatuur van 23 gr. G tot 90 gr. C. wordt bereikt, vervolgens door afkoeling van acethyleen in spiralen ondergedompeld in chloomiethyl na com- primeeren tort) een temperatuur van 103 gr. C. tot 145 gT. G, vervolgens zuurstof tot 183 gr. C. en daarna lucht tot 190 gr. G Aldus een trapsgewijze afkoeling van de ver schillende gassen chloormethyl, aethyleei», zunretof en lucht tot hun critiisch© tempe ratuur. Een tAveede proces, het lynde-proces, is een steeds verder comprimeeren, afkoelen en expandeeren van de lucht, waardoor zon der behulp van andere gassen vloeibare lucht verkregen Avordt; deze methode is een voudiger, d»jh vordert meer arbeidsvermo gen, zoodsvt de eerste meithode. de meest economische blijkt. Door het vertoonen van de talrijke mooie lantaarnplaatjes gaf de heer Ouwerkerk 'n aardig overzicht van de vele machines en instrumenten met hun beveiligingen, die in het Laboratorium zijn opgesteld en vooi de bereiding van vloedbare lucht noodig zijn; tevens zagen we nog het portret vam Prof. Kamerlingh Onnes, die zooveel arbeid verrichtte op het gebied van lage temp., welke heden door de Cascade-methode bijna nadert tot de critisohe temperatuur. Na de pauze g»af de heer Ouwerkerk aar dige proeven ite zien, o.a. het welluidend maken van een looden bel, het neerslaan van kwilk in een luchtledig vat, 'het vor men van een kAvikhamer en het vervaardi gen van een kaars van petroleum, die bel den even in gebruik werden gesteld; kwik en petroleum verdichten nl. bij een temp. van resp. 40 gr. C. en 50 gr. G tot 'n vaste stof. Voor het onderzoek beAvijst vloeibare lucht ook goede diensten, o.a, het neerslaan van methaan uit lichtgas. Het zou ons te» ver voeren alles op te sommen Avat we te zien kregen, maar we willen nog even aanhalen: de kristallen bloem, het vervaardigen van een Avijnglas en de explosie van in zuurstof gedrenkte watten, wat haar toepassing vindt in de steenkolenmijnen. Van de gelegenheid tot stellen van vra gen Averd door eenogen gebruik gemaakt Deze werden geheel naar genoegen door den heer OuAverkerk 'beantwoord. De heer Sanders was dan ook, te oor deel en naar het krachtige applaus, dat de heer Ouwerkerk in ontvongst had te ne men, zeker de tolk van allen, toen hij hem hartelijk dank zei voor zijn zeer interes sante voordracht. Tevens wekte hij allen op, die nog geen lid of donateur waren, zich zoo spoedig mogelijk aan het secretariaat op te geven. VERKOOPINGEN Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden, op Vrijdag 18 Miaart 1932, ten overstaan 'ven: 1. Mr. H. M. A. Coebergh. Notanis te Lei den: De bouwmanswoning c. a. ond. w. per- ceelen weiland, onder Voorschoten en Stomp- Avijk, geveild in 13 perceélen. Koopers van perc. 1 en 2 G. J. IJperlaan, voor f 11.612, perc. 3 tot en met 7 J. P. A. Warmenidarn, voor f 12.457; 8 en 9. G. Splinter, voor f 4000; 10 tot en met 13 L. van Rijn, voor f 10.550. 2. B. J. J. N. Troost, notaris te Leiden: Nieuwe Beestenmarkt 22, 24 en 26. Kooper F. Brengers q.q., voor f 11.090; Oranjegracht 109, H. van Giffen q.q., voor f 3350. 3. A. J. C. van der Heiden, notaris te Lei den: Haagweg 50 en Stadhouderslaan 23, H ivan Zoel en q.q., voor f 21.500. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 18 Maart „Aandliamderveen", Alphen a. d. Rijn, Dorpsstraat 47, eieren- en pluimveeveiling. Uittr. Avnd. Socr.: D. de Vries, Aarlanderveen. Uittr. Bestuursl.: P. van dier Lijn. Alphen a. d. Rijn (thans 2e Secr.). N. 2e Voorz.: D. de Vries, Aarlander veen. N. Secr.: G Roos Jzrt, Aarlanderveen. 10 Maait. Vereen, tot Voorziening in de onkosten van Zlekenhuisverpleging, Sassen- helm. Zendfilootkade 17. Uittr. Bestuursl.: A. Vogelaar, S'heim; J. Faas, S'heim; J. Zuilhof f, S'heim en J. van den Berghe, Voor hout. N. Bestuursl.: G D. \ran Goevorden, S'heim; E. Dijkstra, S'heim; P. Lu ijk, Sas- senheim on C. Hoogervost, Voorhout, 19 Maart. Mij. tot vervaardiging van hoorn producten „Arlith". Leiderdorp. Zijlweg 28. Uittr. Comm.-Wnd. Dir.: A. Tresfon, Was senaar. 19 Maart, B. Otto, Nieuwe Wetering, Gem Alkemade, G 64. handel in kruideniers- en grutterswaren. Vest. Fil.: Alkemade, Rijp- wetering D, 178, TURNCLUB „AQUADUCT" EEN GOED GESLAAGDE UITVOERING De turners van de Leidsche Duinwater- watermaatschappij, die zich de op hun be drijf toepasselijke naam van „Aquaduct" heb ben gegeven, hebben Zaterdagavond onder leiding van hun instructeur, den heer P. Nievaart hun jaarlijksche uitvoering gege ven, waarvoor tevens de medewerking ge vraagd en verkregen werd van de turners der Rottcrdamsche Voorwerkersklasse, zoo dat daarmede een goed programma geAvaar- borgd was. Do mooi gerestaureerde zaal van „Con cordia" zag er feestelijk uit, toen in tegen woordigheid van den beschermheer Ch. van Spall, den waarnemend directeur, den heer G J. van Spall, het bestuur en technische commissie van den turnkring Leiden en Omstreken, de voorzitter der vereeniging de heer Bosboom, het openingsAvoord sprak. Deze heette allereerst Avelkom den be schermheer van „Aquaduct", den heer Ch. van Spall, den waarnemend directeur, den heer C. J. van Spall, den heer Metz, bestuur en technische missio van den Turnkring Leiden en Omstreken, en leden en instructeur der Rotterdamsche voorwerkersklasse, die hij dank bracht voor hun bereidwilligheid hier hedenavond eenige oefeningen te komen ge ven. Spr. deelde mede, dat het programma zou Avorden aangevuld met oefeningen op paard en brug voor de leden van Aquaduct en tenslotte dat de heer Spaanderman na het afwerken van het turn programma het vroolijke gedeelte van den avond verzorgen Na de opmarsch en opening door de leden van „Aquaduct" volgden eenige vrije oefe ningen, die Avel enkele, kleine, individueele fouten lieten zien, maar overigens toch stijl vol en correct Averden uitgevoerd. Hierna kwamen de paardoefeningen, die eerst door de leden van „Aquaduct" werden gedaan, waarna, evenals bij de brugoefenin- gen, de mannen van de R.V.K. volgden. De paardoefeningen verliepen bij sommi gen goed en vlot, bij verschillende leden van .Aquaduct" leed echter de afAverking onder het snelle tempo, waarmede de oefeningen werden uitgevoerd. De oefeningen door de leden* der R. V, K. muntten uit door beheer- sching van bewegingen en zij 'hadden dan ook herhaaldelijk een applaus in ontvangst te nemen. Het nummer hoogrek door de leden van „Aquaduct" Avas somtijds zeer verdienstelijk en werkelijk het aanschouwen waard. Vooral de instructeur de heer P. Nievaart gaf op brug en hoogrek eenige keurige staal tjes te zien. De mannen der R. V. K. sloten ten slotte het programma met mooie hoogreknummers. De heer Bosboom dankte ^daarna namens .Aquaduct" de R. V. K. voor hun bereidwil lige medewerking, welke voor de toeschou wers een genot en A'oor „Aquaduct" een lee ring was. Den leider der R.V.K. bood spr. een geschenk aan. Spr. bracht e\reneens dank aan de leden van Aquaduct en hun leider den heer Nie vaart Avat met applaus werd onderstreept Hierna werd de klucht in drie bedrijven „Daar liegen Ave ons uit" opgevoerd, onder leiding van den heer Spaanderman, waarme de de aamvezigen zich zeer vermaakten. Den geheelen avond zorgde een band on der leiding van den heer G. Hofenk voor ge- gezellige muziek. WOENSDAG-COLLECTE. De Woensdag vanwege het Leidsch Crisis- Comité gehouden collecte heeft opgebracht f 94452y2. Jammer dat de opbrengst onder de duizend gulden is gedaald,. Dat mogen de Leidsche burgers niet toelaten. De vol gende week moeten de vier cijfers weer bereikt worden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H J Dove 38 J. en A Mlore- met 23 J. G den Hoed 27 J. en J Molenaar 21 J. J G Leget 20 j. en J J Daalmefler 20 J. D Teeke 23 j en M J Berkhout 23 J. J Vogelenzang 23 j. en J Flllppo 23 J. AC KuUl 28 j. en S Siere 28 j. GEBOREN: Johannes Adrlanis Jozef z v J H Rflsbergen en W J Jokmln OVERLEDEN: P R ZutJderduin zn.. 7 wkn C H de Jong wedr 81 J. J M E van Hou tenMulder wedr 69 J. Uit den Omtrek ALKEMADE BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C M Heemskerk—Verkley z ONDERTROUWD: A J Beuk 27 J. en H J v Ruiten 22 J. E Knibbe 33 en A M Roeloffs 22 jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN GESLAAGD Voor het machinisienexaanen diploma A slaagde de heer H. Sjouwerman alhier. BEKRONING Op de te Amsterdam gehouden Paasch- veetentoonstelling behaalde de firma v. d. Wel en Dinsdag alhier in de af deeling: 8lachtvarkens de volgende prijzen: 1ste prijs met kampioensprijs voor vleezigste varkens van 130 tot 160 kilo; 2e prijs in de zelfde afdeeling; 2e prijs en eervolle vermei ding voor vleezigste varkens uit de prov. Z.-IL; lste prijs in dezelfde afd. uit de pro vincie N.-H.; eervolle vermelding voor de fijnste en best gemeste zeug; prijs voor het zwaarste varken (circa 900 pond) en lste prijs in de afd. Geldersche varkens. „DE LOFSTEM" Met een zeer mooi programma hoopt de Chr. Gem .Zangvereen. Woensdag a.s. in do Geref. Kerk te Aarlanderveen haar vijfde openbare uitvoering te geven. OUDERAVOND ZONDAGSSCHOOL De Evangelisatiecomm. van de Geref. Kerken Alphen en Oudshoorn heeft met de ouders van de Zondagsschool de Ruiter- straat een prettige ouderavond gehouden, •wélke door vele ouders werd bijgewoond. Een der leiders, de heer J. W. Hoornen- borg, opende op de gebruikelijke wijze en sprak een kort openingsAvoord. De heer J. Dwarswaard las een stukje proza en Ds. G. Mulder hield een toespraak, daarbij wijzende op de arbeid der Zondagsschool en de moei lijkheden die de ouders ondervinden bij de opvoeding hunner kinderen. Een en ander werd afgeAvisseld door enkele tableaux vi- vants op keurige wijze samengesteld door den heer E. de Goede, zang van een dames koortje uit leden vervolgkiassc der Zondags school en orgel- en vioolmuziek van de hee ren Basie en Frenkel. Het slotAvoord sprak de heer Hoomenborg. waarna deze zeer ge slaagde avond met gebed gesloten werd. BOSKOOP RAADSVERGADERING Een adres van de afd- Boskoop van Volks onderwijs, om over te gaan tot oprichting van een openbare school voor uitgebreid lager onderwijs ,werd in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot gedeeltelijke demping cn rioleering van een sloot tussohen de per- ceelen aan Voorkade, Dorpstraat en Nieuw- straat. welk werk begroot is op f1650, werd aangenomen. Verder werd besloten, om over te gaan tot uitbreiding van het pompstation der waterleiding dezer gemeente onder Ha- zerswoude- Na eenige discussie werd met 10 tegen 3 stemmen aangenomen een voorstel van B. en VV. om over te gaan tot belasting- ver hooging, en wel de gemeentefondsbelas- ting van 40 op 60 en de vermogensbelasting van 30 op 60 opcenten. Eenige voorstellen van B. en W. tot toekenning van voorschotten aan besturen van scholen voor bijz. onderwijs wer den aangenomen- Aan den heer J. E. Evers, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 April a.s. als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. In zijn plaats werd als lid dier commissie benoemd de heer C. J- A. v. Kop pen, hoofd der R. K. Ulo-school. Vervolgens werd goedgekeurd de steunregeling voor werk- looze arbeiders. De heeren Noest en 't Hart S. D- A. P. stemden tegen. Ten slotte werd aangenomen een afAvijzend praeadvies van B. en W. op het voorstel van den heer 't Hart, met betrekking tot de inning van gel den, verschuldigd voor electriciteit e. d. Hier na sluiting, HA7.ERSWOUDE CHR ORANJEVEBEENIGING. De ledenvergadering van de Ohr. Oranje- vereen'iiging zal Avorden gehouden op Dins dag 22 Maart, 's anonds te hailfacht, in de zaal van dein heer Kroon. De agenida bevat oon.: Verslag secretaris-penningmeester; be stuursverkiezing wegens vertrek van de heeren C. Hoogendoorn en R. van ElsAvijk en periodieke aftreding; mededeelingen en bespreking. RECHTZAKEN. De Haagsche Rechtsbank heeft B. W., G. J. van H. en J. W. H. wegens berooving van een Belgischen schipper uit Gent, on der deze gemeente, veroordeeld: W. Avegens diefstal en heling tot 9 maaadten en H. en H. rsp. Avegens heling en diefstal ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C Bleekerdo Kort Z.J A H LabanDorst z. ONDERTROUWD- A A van Tol 31 en A J van Leeuwen 23 j. GEHUWD: A Th. DuUzer 31 on M Kroon 22 j. OVERLEDEN: J C van der Laan 9J. KATWIJK SCHIETWEDSTRIJD Zaterdag 1.1. was dan het einde van den door de KatAvyksche Burgerwacht gehouden schietwedstrijd met buks. De leden hadden in de laatste 9 weken gelegenheid gehad 6 wed- str\jdseries te schieten Avaarvan het totaal de uitkomsten en de behaalde prijzen be paalde. Overigens was er voldoende gelegen heid geweest voor het schieten van vrij® series. De wedstrijd was gehouden in het Parochiehuis waar ook thans de prijsuitrei king zou plaats hebben. De commandant sprak te voren woorden van dank voor de aangename verstandhouding die er. als altyd ook nu steeds had bestaan- Een van de voor name punten is, dat men elkander leert waardeeren, leert hoogachten, dat men in de Burgerwacht elkander het volle vertrouwen reeft. De wedstryd heeft een aangenaam erloop gelhad en de uitkomsten mogen zeer bevredigend worden genoemd. Als bewijs die- ne dat de A.-schutters dit seizoen gemiddeld 18 punten per man meer behaalden dan bij den wedstrijd van den vorigen Avinter. Spr. feliciteert allen met den uitslag en spreekt de wensch uit dat het een aansporing moge z(]n om alle oefeningen en andere bijeenkom sten trouw bij te wonen- De commissie voor den pryzen-aankoop blijkt zich uitstekend van haar taak te hebben gekweten want alle leden zyn hierover vol lof. Spr. brengt ook de commisssie hiervoor dank. Ook de bestuurs leden die zich om beurten beschikbaar stel den voor de administratie worden woorden van dank toegebracht. De uitkomsten en de behaalde prijzen waren als volgt: In klasse A: NO. I R- Trousselot 246 punten, no. 2 C. van Leeuwen 278 p., no. 3 Jac. Neijer 232 p., no- 4 P. Slingerland 223 p., No. 5 Chr. J. Minnee 222 p., no. 6 Jac. de Kreek 212 p., No. 7 J- Slingerland 208 p., no. 8 L J. v. d Valk 199 p., no. 9 B. Dubbelaar 198 p., no. 10: H. de Boer 194 p- In klasse B, no. 1 L. v. d. Plas 184 p., no- 2 A. Dubbelaar 172 p., no. 3 A. Slinger land 165 p., no. 4 Cor Hoek 155 p., no. 5 C. J. Schnitemaker 151 p-. no. 6. N. A. v. d Valk 133 p, no. 7 Jer. Vaikevisser 133 p., no. 8 Nic. Schuitemaker 121 p- (5 secies), no. 9 P. Varkevisser 120 p. In klasse 0. no. 1 H- Schaart 173 p., no. 2 W. A. Rijken 126 p., no. 3 G v. d. Gugten 111 p.. no. 4 iM- Schoneveld 104 p., no. 5 D G v. Leeuwen 68 p., no. 6 Cor Aran Zuij'len 47 punten. Na uitreiking dezer prijzen wer den de pryswinners gekiekt, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Voorloopig hebben de bijeenkomsten nog plaats in het Parochiehuis- In de maand April zullen de oefeningen weer aanvangen op de Rijksschietbanen in het duin. 1 KATWIJK AAN DEN RIJN „HET HOOGELAND." Onder leiding van Ds. H. Meijering zal Woensdag 23 Maart a.8. 's avonds om 8 uur In het gebouw van de Chr. J.V. aan de Voor straat een propagandavergadering gehouden worden voor de vereeniging „Het Hooge land." Als spreker zal optreden de heer A. Hof stede, hoofdvertegemvoordiger der vereeni ging te Huizum-Leeuwarden. Ook zal een film A'crtoomd worden over het Averk der vereeniging. KATWIJK AAN ZEE VERDUISTERING. Door mej. W. G., uit de Doniker Curtius- straat, is aangifte gedaan vermoedelij ke verduistering van een heereu-horloge. Eenige maanden geleden heeft zij dit uur werk aan een koopman tor reparatie gege ven en tot heden toe heeft de man nrtèts van zich laten hooren. Tegen denzolfden negociant rijn reeds meerdere klachten in behandeling. N. C. G. a V. De Nat. Chr. Geheel-Onth.-Vereen. hoopt DinsdagaA-ond 22 Maart, te 8 uur, in Casa Cam in jaarvergadering hijeen te komen. Door den heer H. v. d. Maaden zal het on derwerp „Waarom geheelonthouding" be handeld worden. AANRIJDING. Op den hoek Duinoord-Stationsstraat kwamen de auto's Aran T. G.. alhier, cn A J. A. H., uit Warmond, mot elkaar in bot sing, doordat dc eerste bestuurder den tweeden bestuurder geen voorrang verleen de. Beide wagens Averden beschadigd, de auto van T. G. nogal ernstig, zoodat deze niet op eigen kracht verder kon. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Verze kering dekt de schade. GEREF. BOND. Op de vergadering, die hedenavond half- aclit plaats vimdit in de Gemeentezaak kómt jhet onderwerp „Confessioneel of Gerefor meerd" in behandeling. Belangstellenden zijn welkom. NED. HERV. KERK. De collecte, gehouden voor behoeftige pre- dilcanten en predikantsweduwen, heeft op. gebracht f 123.62. LEIDERDORP WERKVERSCHAFFING Tot 18 Maart hebben de uitgaven voor de werkverschaffing in deze gemeente be dragen in totaal een som van f7800, waar- van netto voor rekening der gemeente een bedrag groot f5400 blijft. BURGERLIJKE STAND Gehuwd: M. C. Deegenaars en S. Hoo- geboom. LISSE ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. L.R.C. 4 heeft Zaterdagmiddag met 3—0 gewonnen van Ons Clubje 2. L.R.C. Jr. avou met 3—0 van Ons Clubje Jr. NOORDWIJK WAGEN VERDWENEN De heer B. alhier, deed bij de politie aan gifte van vermissing van zijn tweewielige handwagen ter waarde van f35 a f40.. On derzoek wordt ingesteld. GESLAAGD Zaterdag slaagde te Leiden onze plaats genoot© mej. A. C. Sanders, voor het exa men wis- en natuurkunde. OEGSTGEEST AANRIJDING Hedenmorgen had op de hoek Geverstraat Deutzstraat een aanrijding plaats tussehen een tweetal auto's nl. van de fa. T. en D. uit Leiden en van de Muskatorfabriek, uit Oude Wetering. Beide auto's liepen ern stige materieele schade op. Met een kraan wagen van de fa. v. d. Ameele werden de wagens weggesleept. RIJNSBURG RIJNSB. BOYS Hl—TER LEEDE Hl 6—0. Rijnsburgsche Boys is in dezen wedstrijd voortdurend in de meerderheid geweest. Met rust was de stand 20. Na de pauze scoorden de geel-zwaaien nog vier maal, zoodoende Avinnende met 6—0. De heer J. Hillebramjd leidde, zooals al tijd, uitstékenld. ROELOFARENDSVEEN EEN NACHTELIJKE AVONTURIER Door den chef-veldAvachter alhier werd hedennacht omstreeks één uur aangehou den een jongen die op een vrachtAvageu van C. Hoogenboom zonder dat deze het wist de reis had medegemaakt van Hoek van Holland naar Roelofarendsveen. Het bleek dat deze jongen, een zekerë Ch. Scheres, met een vrachtauto vanuit Den Haag eerst de reis had gemaakt naaij Hoek van Holland en aldaar in de vracht auto van Hoogenboom was gaau zitten, denkende dat die naar den Haag ging. Onder weg is hij in slaap gevallen en kwam in de garage van Hoogenboom aan. Onmiddellijk werden zijn ouders per tele foon met het geval in kennis gestel# on Zondagmorgen is hij naar den Haag ge* transporteerd. SASSENHEÏM ZENDINGSFILM Donderdag 31 Maart wordt in het Herv. Ver. Gebouw de iMentawei-film vertoond, welke in beeld brengt de Zending gedreven op de Mentawei-eilanden aan de Westkust van Sumatra. I VOORJAARSBLOEMEN. TENTOONSTELLING NEW-YORg Door de Commissie van Onpersoonlijke Re clame in het Bloembollenvak is met een in zending deelgenomen aan de Internationale iVoorjaarssbloemen tentoonstelling te New- York. De betreffende Commissie bestaande uit de heeren Van der Mey, Korsten en van Zijverden en den heer [Martens als arrangeur van de inzending, is met groot succes werk zaam geweest, blijkens een van den heer A. Warnaar ontvangen en in het Weekblad voor Bloembollencultuur gepubliceerd telegram: „Hollandsche stand overweldigend- Speciaal Grand Gold Medal, kwaliteit bloemen best, individueele stukken schitterend, arrange ment stand volmaakt, Martens groot kunste naar. Hulde Commissie, dagen en nachten gewerkt". Moge dit succes ook als reclame voor het vak doel treffen. TER LEEDE II—S.C-0. n 1--0 Bij den wedstrijd die Zaterdagmiddag op Sporthof gespeeld werd was Ter Leede gere geld in de meerderheid, doch de ^voorhoede die verscheidene mooie kansen krijgt, weet deze niet te- benutten. Het gemaakte doelpunt was een penalty tegen S. C. O- VALKENBURG JAARVERGADERING „VALKENBURGS HARMONIE" Zaterdagavond vergaderde „Valkenburga Harmonie" in de zaal van den heer Ramp. De Eere-voorzitter, de heer P. Lotsy openda met een hartelijk welkomstAvoord. De no tulen Averden goedgekeurd. In het jaarver* slag klaagt de secretaris er over, dat da jongere leden zoo los van de A'ereoniging staan. Bij de minste aanleiding verzuimen ze of bedanken zelfs als lid. De rekening van den penningmeestef sluit met een batig saldo van f 12543. De ontvangsten bedroegen f 816.41, de uitga* ven f 691.28. Hierna brengt de directeur, de heer Bok* hove verslag uit over den toestand der in strumenten. De meeste zijn in zeer goede staat. Er is echter gebrek aan saxophones, doch de kas laat niet toe, dat men ze aan* schaft Vervolgens gaat men over tot het uit* loten van een tweetal anndeelen der rente- looze geldleening, AA'aartoe men indertijd zijn toevlucht heeft genomen om een mu ziektent te bouAven. Uitgeloot Avorden da Nok 6 en 19. Bij de bestuursverkiezing worden do heeren J. Oostarleo, secretaris, en p. van Duyn herkozen. Beiden nemen deze bende- mi ng Aveer aan. Eon bestuursvoorstel, een verloting telt bate der kas to houden, Avordt goedgekeurd. De regeling hiervan wordt verder aan het bestuur overgelaten. Hierna sloot de voorzitter de vergadering bet beste toewenschend ook voor haar a.s, 30-jarig jubileum. VOORSCHOTEN A-R. KIES VEREENIGING. WoensdarraA-ond as. vergadert 'de A-R, Kipsveiveniainrr nn geAvone tijd en plaats, Ir. C. Kooy zal een onderwerp inleiden, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6