4AANDAG 21 MAART 1S32 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. WIJZIGING INKWARTIER1NGSWET MEMORIE VAN ANTWOORD In de memorie van antwoord op hei oor- npig verslag der Tweede Kamer, over het etsontwerp tot wijziging der Inkwartie- ngswet zegt de minister van Defensie, dat kt niet doenlijk voorkomt, een practisch Itvoerbaar artikel te redigeeren voor het jval, dat een groot gezin een zoo groote <róning bewoont, dat daarin toch nog vol doende ruimte voor in te kwartieren krijgs lieden overblijft Overigens zullen zoodanige woningen wel tot de uitzonderingen be- hooren. Wat betreft het rekening houden met ge moedsbezwaren tegen inkwartiering, kan de minister niet inzien, dat er werkelijk ern stige gemoedsbezwaren zouden kunnen be staan tegen een handeling, die in zoo ver verwijderd verband staat met het dooden van den medemensch. LOOPENDE PACHTOVEREENKOMSTEN AMENDEMENT-VAN RAPPARD De heeren v. Rappard es. hebben op het wetsvoorstel-Ebels, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pacht overeenkomsten een amendement ingediend om het tweede lid van art 7 te lezen: „Gedurende 14 dagen na de dagteekening dezer mededeeling staat beroep open op de arr.-rechtbank. Op gelijke wijze als in het eerste lid gemeld geschiedt mededeel ing van de uitspraak der rechtbank; beroep in cas satie staat open gedurende 3 weken na de dagteekening dezer mededeeling. RIJKSWEG AMSTERDAM-SASSENHEIM VOORLOOPIG VERSLAG Verschenen is het voorloopig verslag oven- tiet wetsontwerp tot onteigening voor aan leg van het in Noord-HoiMand gelegen ge deelte van den Rijksweg van Amsterdam im de richting van Seesetiheiin, waaraan wij het volgende ontfleenen: Betreurd werd vooreerst, dat, terwijl] het vraagstuk van de snel verbinding Amster dam'e-Greverihege reeds zooveel jaren aan ds orde is en in dezen reeds zooveel par tieels beslissingen van de kamer zijn ge vraagd, dit wetsontwerp wederom geen defi nitief plan in het vooruitzicht stelt De hier aan het woord zijnde leden achtten het niet gewensoht tot den aanleg van een kostbaar weggedeelte te besluiten, terwijl terzelfder tijd nieuwe verkeersverbindingen worden overwogen, indien de voorgestelde verbinding niet aan de gestalde eiechen mocht voldoen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat door den voorgesteld<m aanleg van wegen Dractisoh beslist wordt over de verbinding voor snelverkeer tu6«ohen Amsterdam en en Haag. Zij achten deze verbinding eohter, daar zij goeddeels door bebouwde kommen is geprojecteerd, te eenenraale ongeschikt Wat de technische zijde van het pJan be treft, kwamen vereoheidene leden met kracht op tegen den aanleg van een weg trots alle herhaaldelijk im de Tweede Kamer aangevoerde bezwaren met een kruisbreedte van 43 M. Men ontkende te ©enenmale de noodzake lijkheid om, naast den auto-weg, dus den weg voor snelverkeer, andere wegen aan te leggen. Wat de kosten van het uit te voeren werk betreft, deze werden door vele leden zeer hoog geacht Voor een weg van 24 KM lengte zal 8 millioen gulden moeten worden gevo teerd, hetgeen neerkomt op drie en een halve ton per KM, terwijl sommige leden zelfs meenden, dat met bijkomende koeten, dit bedrag ongeveer een half miiüoen zal blijken. CONTINGENTEERING VAN DEN VLEESCHINVOER ONZE UITVOER NAAR DENEMARKEN Verschenen is het voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van be vroren rund- en kalfsvleesch, waaraan wij het volgende ontleeneri: Verscheiden leden maakten bedenking te gen de methode van behandeling der rege ling. Na de uitvaardiging van het Koninklijk besluit tot contingenteering van den vleesch- invoer moet, ingevolge art. 3 van de Crisis- invoerwet, onverwijld een voorstel van wet tot regeling van deze aangelegenheid aan de Staten Generaal worden gedaan. Het com- tingenteeringsbeluit is gedateerd 28 Januari en gewijzigd hij Koninklijk besluit van 30 Januari. Het wetsontwerp is ingediend op 1 Maart. De hier aan het woord zijnde leden nu vroegen zich af, of hier nog van „on verwijld" sprake kan zijiL Ten aanzien van de wijze van voorbereiding bestonden bil verschillend* leden groote be zwaren. De toelichting tot het wetsontwerp die wel buitengewoon sober ls samengesteld geeft den indruk, dat alleen degenen, wier belangen bij de con tingen teering gebaat zijn. zijn gehoord. Daar het hier een t. .gelegen heid betreft, welke het geheele economische leven raakt, was het naar het oordeel dezer leden nood. de versch :'ende belangen nauw gezet en objectief tegen elkaar af te wegen. Met alle waardeering voor de wijze, waar op overigens de contingenteeringscommissie haar taak vervult, zouden deze leden er zeer ernstig op willen aandringen, dat de voorbe reiding van de contingenteeringsmaatregelen op zoodanige wijze plaats heeft, dat niet al leen gelet wordt op de belangen van de daarbij direct bevoordeelden, maar dat in de eerste plaats onder de oogen moet wor den gezien, welke, uit een oogpunt van al- gemeene economische overweging, de ge volgen zullen zijn van een eventueelen con- tingenteeringsmaatregel. Voorts werd ge wezen op de talrijke persberichten inzake de ontstemming, welke over de wijze, waarop het overleg met de Deensche belanghebben den is gevoerd, in Denemarken zou zijn ge- Verscheiden leden wimn noch van de wenschelijkheid, noch van de nuttigheid van deze con tingen teering overtuigd. Gaven deze leden toe, dat de invoer van Deensoh vleesch was toegenomen, daartegenover staat, dat de invoer van Argentijnsch bevroren vleesch de laatste jaren is afgenomen. Het doel gemist? Verscheiden leden wezen er op, dat de con tin gen teering de prijzen van het vee en het vleesch niet heeft doen stijgen: dus zijn doel heeft gemist Andere leden merkten hiertegen op, dat de omstandigheid, dat de toepassing van de oontingenteering geen stijging van de vee- prijzen met zich medebrengt gedeeltelijk te verklaren is uit hoofde van het feit, dat de contingenteering in werking is getreden kort vóór het intreden van de Vasten, een periode dus van sterk verminderd vleeschge- bruik en dat er voorraden zijn gevormd in verband met de te verwachten invoerbeper king. Deze leden zouden zelfs de vraag wil len stellen, of bij het achterwege blijven der contingenteering de prijzen nog niet veel sterker zouden zijn gedaald. Da uitvoer naar Denemarken Door verscheidene leden werd gewezen op de, naar hun meening ongewenschte gevol gen, welke deze contingenteering zal hebben voor onzen export naar Denemarken. De su- perphosphaatfabrieken b.v en de bloembol lenkweekers hebben er de aandacht op ge vestigd, dat zij als gevolg van de contingen teering, een aanzienlijk deel van hun afzet gebied dreigen te verliezen, terwijl deze ex port toch van groot belang ia De totale uit voer van ons land naar Denemarken bedroeg in 1931 ruim 26 millioen gulden, waarvan bijna 1.5 millioen gulden aan bloembollen en ongeveer 2.3 millioen gulden aan superphos- Andere leden daarentegen waren van mee ning, dat de moeilijkheden welke de Neder- landsche export thans in Denemarken onder vindt, zeker niet uitsluitend op rekening van deze contingenteering mogen worden gescho ven. Berekening van het contingent Verscheiden leden opperden bezwaren te gen de wijze van berekening van de contin genteering en verzochten daaromtrent nader te worden ingelicht Deze leden wezen er op, dat het besluit een contingenteering voor een tijdvak van 3 maanden bepaalt van 60 pet van den gemid delden invoer in het overeenkomstig tijdvak van de jaren 1928, 1929 en 1930. Hetzelfde nu doet het wetsontwerp en beide nemen aan als tijdvak de r>eriode, gelegen tusschen 15 Januari en 15 April. Men zou echter ook als basis van de berekening kunnen nemen Vi van den gemiddelden invoer over de geheele drie jaren; dan zou men tot een hooger cijfer komesn dan nu men dit kwartaalsgewijze heeft genomen. De Regering schijnt echter in dit "eval de eerste methode meer ge- wenscht te achten. Bij de contingenteering van Je tricotage-goederen daarentegen heeft zij zich niet aan een bepaald kwartaal ge bonden, maar genomen V& van het gemiddel de over het geheele jaar De hier aan het woord zijnde leden zou den omtrent deze tweeërlei en naar het oor deel dezer leden willekeurige toepassing van artikel 2 van de crisisinvoerwet gaarne een nadere inlichtingen ontvangen. Door eenige leden werd de- wenschelijk heid bepleit, om bij volgende contingentee- ringen ook de zich reeds in ons land bevin dende voorraden, voor zooverre deze kenne lijk onder den invloed van een te verwachten contingenteering in een daaraan onmiddel lijk voorafgaande periode zijn gevormd, in rekening te brengen bij in te voeren hoeveel heden. Reeds baat? Andere leden zouden gaarne een opgave van de regeering ontvangen van de hoeveel heden, welke sinds 16 Januari jl. zijn inge voerd. Mocht na verloop van tijd blijken, dat de veeprijzen niet zouden zijn gestegen zooals reeds boven gebleken Ls, waren de prijzen begin Maart nog niet gestegen dan zou daarin een aanwijzing te vinden zijn, dat de lage prijzen niet te wijten zijn aan den vleeschinvoer. Enkele leden gingen nog verder en achtten de contingenteering niet alleen gewenscht, maar zij waren van oordeel, dat een nog strengere toepassing van de contingenteering noodzakelijk was. Het is niet redelijk dat de consument een zeer lagen prijs betaalt ten koste van den producent, in casu den boer en landarbeider Men wil in de steden de salarissen van de ambtenaren cn de arbeiders onaangetast laten, terwijl de laatstem bovendien dan nog zouden profiteeren van de uitenst lage prij zen der levensmiddelen, terwijl 't platteland als gevolg van die lage prijzen verarmt Uit dien hoofde drongen de hier aan het woord zijnde leden dan ook aan op verlaging van het contingent en wel een verlaging van minstens 30 Deensche tegenmaatregelen Wat de mogelijkheid betreft dat Denemar ken eventueel tot tegenmaatregelen zal over gaan of zelfs reeds is overgegaan, merkten verscheidene leden op, dat Denemarken gee nerlei reden heeft om ontstemd te zijn. Deze leden meenden te weten, dat er zelfs vóór de behandeling van de Crisis-invoerwet in de Kamer besprekingen met Denemarken zijn gevoerd, waarbij getracht is, overeenstem ming te bereiken, betgeen Denemarken ech ter niet heeft gewild. Voorts merkten deze leden op, dat Denemarken het eerst begon nen is met contingenteering en wel in de tweede helft van 1931 door een absoluut ver bod van boter-invoer uit te vaardigen, welk verbod in Januari 1932 is vervangen door een invoerrecht'van 50 terwijl bovendien nog andere artikelen, bij den export waarvan Nederland belang heeft, werden gecontin- genteerd. Andere leden waren van oordeel, dat eventueele represaille-maatregelen van de zijde van Denemarken allerminst gemo tiveerd zijn, aangezien dit land, ten gevolge van allerlei omstandigheden geen afzet meer kunnende vinden, ten slotte onze markt met haar producten overstroomt, i.e. zeer ten on gerieve van de bij dm vleesch- en veehandel belanghebbenden. Nederland heeft naar deze leden meenden, in dit opzicht dus meer recht tot ontstemming dan Denemarken. Intusschen werd van meerdere zijden de wensohelijkheid betoogd, dat de regeering nauwkeurige mededeelingen verstrekke om trent de vraag of in Denemarken inderdaad represaille-maatregelen te onzen opzichte ge nomen of te verwachten zijn. BEVOEGDHEID VAN TANDHEELKUNDIGEN WETSONTWERP INGEDIEND Ingediend is een wetsontwerp houdende een regeling van de bevoegdheid der tand heelkundigen. De minister van Arbeid zegt in de toelich ting o.m.: Het verschil tusschen hetgeen vol gens arrest van den Hoogen Raad de volle dige tandprothese omvat en hetgeen volgens de wet de volledige tandheelkunst omvat is te gering om deugdelijk gemotiveerd te kun nen worden. Handhaving van dat verschil moet subjectief gevoeld worden als een on billijkheid, waarvoor geen deugdelijke argu menten, ontleend aan het belang van de volksgezondheid kunnen worden aangevoerd en is objectief een gevaar voor de wet, om dat de practijk van lederen dag tot wetsover treding als 't ware uitlokt. De rechtvaardig heid eischt dan ook, dat aan het uitgedrukt verlangen worde voldaan en aan de tand heelkundigen de volledige bevoegdheid wonde gegeven. Hiertoe strekt dit wetsontwerp^ ROFFELRUMENJ Ik hou van jou Ik hou van jou, want als jij tot me komt Begint het groote feest: De vogels vieren bruiloft; overal Komtkinderlijk bedeesd Maar lief en klaarhet leven uit de hnopi De toppen krijgen kleur; De twijgen botten uit; de weide geeft Een sappigsterke geur, Die nieuwe lust en nieuwe kracht belooft Aan 't uitgelaten vee; Jij brengt alleen maar geur en kleur en bloem En bruidsbeloften mee. Ik hou van jouwant als jij door mijn land Trekt, strooi je bloemen uit Langs bosch en waterkant; je bent voor mij De blanke, blijde bruid Belofte van het wondere geluk Geluk voor arm en rijk, Want als je bloemen strooit met volls hand Zijn to* allemaal gelijk: Je zet ze in de volle viUatuin En in de vensternis Van 't oude vrouwtje dat haar jeugd geluk Al haast vergeten is. Ik hou van jou, omdat je altijd geeft, Jij vroolijk Lentekind; Omdat je regen brengt, en zegen geeft En zon en zachte wind, En 't nieuwe leven wekt in sloot en plas 2 De heuvels en de hei, De duinen en 't moeras weer versch en friscK Kleedt voor de Mei. Je wuift maar met je hand: de nieuwe zoii Breekt door, de lucht wordt blauw, Het groote feest begint; het groote feestl Het zingt: ik hou van jou (Nadruk verboden). LEO LENSt Echt Amerikaansch: voor 2tyo dollar kan men een vliegtochtje maken boven het huis van Lindbergh. De reddingsbrigade in het overstroomxngsgtbied van N.W. Amerika. Interieur van het Harnack-Haus in Dahlem, een belangrijke stichting Van de Kaiser WUhelm-GesellschaftZie 't artikel van onzen Duitschen correspondent in ons blad van j.l Zaterdag.) In de bootenhuizen zijn de zeiRiefhebbers al weer druk Luchtfoto van de gewéldige brug over de haven van bezig hun ranke vaartuigjes op te knappen. Als straks Sydney, die Zaterdag voor het verkeer werd geopend, 't zeilen kan beginnen moet alles gereed zijn. Een prachtig exempel van moderne bruggenbouw In de kassen van het Westland werden de eerste komkommers geplukt. De vervoer-afdeeling van de Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam maakte een 21 uur-rit. Het startpunt bij de brug van Duivendrech} Deze arbeiders zijn bezig met 'taandraaien van schroe ven voor de Waalbrug te ZaltbomméL Er komt heel wat kijken, eer bij zoo'n werk alles „vast" sitl

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5