MAANDAG 21 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ENGELANDS ECONOMISCH HERSTEL DE DUITSCHE PRESIDENTSVERKIEZING HET VERTROUWEN HEROVERD BETEEKENIS VOOK DE WEBELD. CRISIS EN DE WERELDPOLITIEK IHfit Is vandaag juist een half jaar geleden dat de Britsche regeering het besluit afkon digde om den gouden standaard los te laten Men weet dat het gevolg daarvan was daling van de waarde van het pond sterling, waardoor Engeland plotseling een veel gun stige positie op de wereldmarkt verkreeg. De nationale regeering heeft die positie nog veel versterkt door haar tarieven-wetgeving en ze staat thans gereed om op de oonferen- tie te Ottawa een poging te doen den Brit- schen handel nog meer bloed toe te voeren door het in het leven roepen van onderlinge voorkeurreohten van de verschillende deolen van het Britsche wereldrijk. Wat hier in enkele trekken is gerecapitu leerd, teekent de vaste hand waarmee sinds een half jaar bij omze buren over de Noordzee wordt gekoerst Van meer belang ie echter, dat de ver wachtingen, die over de gevolgen van het opgeven van den gouden standaard van toonaangevende economische zijde werden geuit, niet verwerkelijkt zijn. Er werd nl. ge dacht en gezegd en geschreven, dat de Engel schen wel een tijdelijke opleving van hun industrie en handel zouden bereiken maar dat het dan wol spoedig nadat er een even wichtstoestand zou zijn bereikt, weer berg afwaarts zou gaan. En dit is tot nu toe niet gebeurd, maar integendeel gaat het in Engeland steeds crescendo. Baldwin kon er dezer dagen in een rede van getuigen: „Wij weten nu, dat de be grooting in evenwicht zal zijn. Zes maanden geleden was er een exodus van buitenland sche kapitalen; thans stormt het geld van overal Engeland binnen, ten bewijze dat wij het vertrouwen van het buitenland herwon nen hebben" Ten aanzien van het herstel van de han delsbalans zeide Baldwin: „Wij hebben niet zonder grond reden om te hopen en persoonlijk he(b ik meer hoop dan ik 6edert jaren gekend heb". Men moot er natuurlijk mee rekening hou den, dat Baldwin bij een uiting als deze een goede dosis bereikend optimisme heeft ge voegd om het vertrouwen, dat zloh in Enge land aan het herstellen Is, nog een duwtje naar boven te geven. Evenwel zijn er duidelijke objectieve ver schijnselen, die Baldwin's beschouwing be vestigen. Volgens een briefschrijver aan het „Veder- land" breiden talrijke industrieën in Enge land zich uit, de kleinhandel doet goede "zaken, de werkloosheid neemt voortdurend af, steeds meer buitenlandsche (fabrieken (vestigen filialen in Engeland. De kranten zijn overladen met advertenties 'de jongste „Observer" bereikte het record in het Engelsche krantenbedrijf van niet min der dan 127 kolom. De prijzen der levensmiddelen zijn niet ge stegen, tegen de verwachting in. De beperkingen voor den handel met bui tenlandsche valuta zijn opgeheven. De plaatsen van vermakelijkheid zijn over vol en van pessimisme en depressie is maar heel weinig meer te bespeuren. De absolute koopkracht van het volk is zeer groot gebleven. De banken genieten weer het onwankel baar vertrouwen van binnen- en buitenland. Alle soorten Britsche leeningen, met name van gemeentebesturen en koloniale regeerin gen, worden dadelijk tien- en twintigmaal overteekend. De belastingen komen veel vlotter dan ver leden jaar binnen. Goud stroomt in groote hoeveelheden naar de Bank van Engeland. Wekenlang hebben de men schen voor de Juwelierszaken in de rij gestaan om goud in papiergeld om te zetten, Millioenen aan goud komt uit het goudrijke Indië naar Londen. Dit alles is slechts een blijk van het groote Vertrouwen dat het Britsche volk in de te genwoordige leiders heeft Dat vertrouwen uitte zich bij de verkiezingen en vertoont een standvastigheid die sindsdien nog voortdu rend toeneemt Het scheen verleden zomer, dat het met de Engelsche fLnancieele macht gedaan was, doch allerlei verschijnselen wijzen er op, dat Engeland de crisis te boven komt en weer het vertrouwen ook va,n de buitenwereld her overt Dit zal ook voor den Britschen politieken Invloed van de grootste beteekenis worden. Nu Engeland niet meer behoeft te steunen op Frankrijk's en Amerika's flnancleele macht, wordt het weer volkomen meester over zijn besluiten. Dat dit van groote beteekenis kan worden voor de Europeesöhe politiek, waarin thans Frankrijk nog de lakens uitdeelt behoeft niet uitvoerig beredeneerd te worden. In de allereerste plaats ls echter te wen- sohen, dat de verbeterde economische positie van Engeland een stoot zal geven aan het herstel der wereldeconomie. NA DE LAPPO-OPSTAND Amnestie? De Finsche krant Hufvudstarsbladet heeft vernomen, dat r)a regeering plannen heeftom den Rijksdag voor te stellen, allen, die aan het oproer Ie Mantsftlë deelgenomen hebben dus ook den leiders van de Lappo-bewe- King9 amnestie te \erleenen. De minister van 'justitie Klv'bnSki heeft bevestigd, dat een dergelijk voW«i ter sprake is geweest, al is nog geen besluit genomen, DE DUITSCH-NAT10NALEN DOEN NIET MEER MEE De Duitsch-nationale partij, wier can-didaat Dqsterberg op l/LMaart een kleine twee mil- lioen stemmen op zich vereenigde, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij, onder handhaving van haar bezwaren tegen de verkiezing van Hindenburg tot Rijkspresi dent zoolang er geen beslissende koersver andering in 't Rijk cn in Pruisen tot stand is gekomen, het opnieuw inzetten van haar krachten nutteloos oordeelt en afziet van een actief deelnemen aan de tweede Rijks- presidentsverkiezing. Alle problemen, zoo gaat de verklaring voort, staan thans achter bij dit eene: Pruisen liet gaat er thans om Pruisen te veroveren. Hier ligt thans de hefboom voor het ten val brengen van het systeem De Pruisische staat moet weer drager worden van de rijksgedaohte, kernstuk van een nationaal Duitschland, wachter van 't met den dood bedreigde Oosten. Hier roept het groote doel. Op dit doel richt zich onze levendige wil tot overwinnen. De Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken, Severing, heeft in de overvolle Festhalle te Dusseldorf gesproken over den eindstrijd in de verkiezing van een presi dent en de verkiezingen in Pruisen. Op 10 April, betoogde hij, moet het Duit- sche volk voleindigen, wat het op 13 Maart begonnen ia Een heilzame ontnuchtering bij de nationaal-socialisten, een bevestiging en terugkeer van het vertrouwen in ruime kringen van het binnen- en buitenland, een versterking van de bereidwi 11 igheid tot over eenkomst in Frankrijk zal het gevolg zijn. De angstpsychose voor 't nationaal-socia- lisme is aan het verdwijnen, dat is de winst van de eerste stemming. Een overweldigen de overwinning van den Rijkspresident bij de tweede stemming moet een tweede étap pe zijn op den weg tot onderwerping van 't fascisme. Eraan herinnerend, dat de communisten dezelfde treurige rol bij het referendum in Pruisen hebben gespeeld als titans bij de presidentsverkiezingen, ging Severing dan over tot de Pruisische verkiezingen op 24 April en hun politieke beteekenis. De Land dagsverkiczingen. zeide hij. zijn van even groote beteekenis als de presidentsverkie zingen. Het zou een groote ramp zijn voor den staat en het bedrijfsleven, indien het nationaal-socialisme zich meester maken van de macht in Pruisen en daardoor van de heerschappij over politie en school. Een der hoofdverdiensten der Pruisische regeering is haar onvoorwaardelijke trouw aan het Rijk. Een afwijking van dezen koers zou tot een ernstige crisis der Rijks eenheid kunnen leiden. Daarna hield Severing zich bezig met de Pruisische actie tegen de onwettige plannen der S.S. Van verkiezingsintriges of sensatie maatregelen kan geen sprake zijn. Wie mij kent, weet dat van alle sensaties de poli tieke door mij het meest verafschuwd wor den. Ook van een verkiezingsmanoeuvre kan geen sprakè zijn. Wanneer het onder zoek der politie de bewapening der S.S. op vele plaatsen niet bewezen had, zou het in gestelde onderzoek nutteloos geweest zijn. Dit was het echter, helaas, niet Alle ont kenningen der Hitlerianen zullen het feit niet uit de wereld helpen, dat de oefeninr gen van het Bruine Leger een graad be reikt hadden, dien geen staat mag toestaan om te overschrijden, die zich zelf niet wil prijsgeven. Brünlng met vacantie Rijkskanselier dr. BiUning verlaat van daag Berlijn. Hij begeeft zich eerst naar Weimar om aldaar aan de Goethe-herden- king deel te nemen. Vervolgens zal de rijks kanselier voor vacantie een dag of tien in Beieren gaan doorbrengen. Hij zal nu het einde van den politieken godsvrede opnieuw een paar maal het woord voeren ten gunste van de candidatuur van den heer Von Hin denburg. GoerLng lichte de buitenlandsche pers in. De nat-soc. Rijksdagafgevaardigde Goe- ring heeft Zaterdag tot de buitenlamdbohe journalisten gezegd, dat het optreden van den P rui si schen minister van binnenland sohe zaken tegen de nationalisten een ver- kiezingsmanoeuvre is. Er zijn totaal 2 ge weren en 6 revolvers gevonden. Man heeft uit de nationaal-socia 1 istische bureaux ech ter ook de kaartenbakken meegenomen, ten einde te verhinderen, diat de nationaal-socia- liisten bij dei volgende verkiezingen, zoowel die voor den Rijkspresident als die voor den Pruisisch en Landdag, gemobiliseerd kunnen worden. Het lijtiit echter geen twijfel, dat deze ac tie vain Severing tdlen Rijkspreeident von Hindenburg bij de tweede verkiezing zeer vee/1 stemmen zal kosten en het blijkt steeds meer dat de overwinning van de z.gv ooven- partijdige volkscendidatuur van Hinden burg in waarheiid vervalscht wordt tot een overwinning der .,iysteem"-partijen en door deze op slimme wijze wordt uitgebuit. Dit laatste zeker niet tot vreugde van Hinden burg zelf. De geUieele actie van Severing is een politiek astigmatisme. Bij de Pruisische verkiezingen rekenende nationaal-socialisten op 40 pet. van de stem men. Zij zullen can bert id zijn met ver wante partijen een ccnlitieregeering in Prui sen te vormen JAPANSCH-CHINEESCHE OVEREENKOMST? WEDERZIJDSCHE VERPLICHTINGEN Ter goedkeuring naar Tokio en Nanking verzonden Uit Weimar wordt gemeld: In den nacht van den 13den Maart zijn, naar het Thüringsche mtnristerie vam bin- nenlandsche zaken mededeelt, in een aan tal plaatsen van Th dringen vrij groote af deel ingem leden van de S.A. der nat-soc.- partij geconcentreerd geworden. Het doe) van deze concentraties is tot dusverre nog niet geheel opgehelderd kunnen worden. Klaarblijkelijk moesten de S.A.-lieden In den verlueziT!genacht bijeen gehouden wor den om partijvrienden te beschermen tegen gewelddaden van andersdenkenden. Ter vermijdl'ng van onjuiste geruchten en verdere verontrusting wijst het ministerie van binnenlandsohe zaken er op, dat ter be- sohreming tegen uitspattingen alleen, de politieorganen bevoegd zijn en verplicht rijn. Het ministerie zal voorzorgsmaatrege len nemen om dergelijke gebeurtenissen Irj de tweede verkiezing niet meer te doen plaats vinden. P* Nazi's klagen Pruisen aan. MUNCHEN, 21 Maart Van nat. soc. zijde wordt medegedeeld, dat de nat soc. partij bij het staatsgerechtshof te Leipzig een aan klacht heeft ingediend te-»er den vrijstaat Pruisen en tegen den Pruislschcn minister van binnenlandsohe zaken, Severing, wegens de door dezen ingestelde politieactie, he-. De bij de Japansch-Chineesche bemidde ling» onderhandelingen op het Britsche con sulaat te Shanghai getroffen overeenkomsten zijn ter goedkeuring verzonden naar de Ja pansche en de Chineesche regeering. Hoewel de tekst van de overeenkomst nog niet ge publiceerd is is reeds bekend, dat de rege ling loopt over de volgende vier punten: L De vijandelijkheden worden definitief gestaakt. 2. De Japansche troepen worden binnen de internationale concessie en de daaraan gren zende straten teruggetrokken. 3 De Chineezen blijven binnen hun huidige stellingen en verplichten zich, geen uitvallen te doen of tot nieuwe aanvallen over te gaan 4. Het beheer van de neutrale zone wordt door de Ghineesdhe autoriteiten overgeno men Omtrent het tijdstip, waarop de Japansche troepen teruggetrokken zullen worden, is nog geen overeenstemming bereikt Ook de vast stelling van den omvang der volmachten der neutrale controlecommissie is nog niet gere geld, aangezien van Chineesche zijde wordt geëischt dat deze volmachten zich zullen be perken tot de bevoegdheid van controle op den terugtocht der Japansche troepen, doch niet op het overnemen van het bewind door de Chineesche autoriteiten in de neutrale zone. De onderhandelingen over deze pun ten zullen in den loop van deze week wor den voortgezet. De Mandsjoerijsche commissie van den Volkenbond heeft tot nog toe geen deel ge had aan de onderhandelingen, doch heeft zich voor verdere besprekingen ter beschik king gesteld. De partijen zijn het erover eens dat de voorgenomen internationale Ronde Tafel-conferentie moet worden gehouden, zoodra de overige voorwaarden vervuld zijn. Generaal Feng afgetreden De Ghineeeche minister van Binnenland- sche Zaken, generaal Feng, heeft Zaterdag bij de regeering te Nanking zijn ontslagaanvrage ingediend Dit verzoek werd ingewilligd Mo tief voor het aftreden van Feng zijn ernstige meenlngsverschilllen met maarschalk Tsjaug Kai Tsjeck. Japans houding. TOKIO, 21 Maart De Japansche regee ring heeft de voorloopige overeenkomst, die door de bemiddel mgs-conf eren tie te Shanghai inzake het sluiten van een wa penstilstand is getroffen, uitvoerig bestu deerd. Naar verluidt acht zij de voorwaar- dedn dat de Japansahe troepen moeten wor den teruggetrokken tot binnen de interna- tianale nederzetting en de aangrenzende sta ten in het Hongkroe-district overeenkom stig de status van 25 Januari onaanvaard baar, aangezien deze voorwaarde te vér strekkend is. Met de overige voorwaarden zou de Japansche regeering accoord gaan. Moeilijkheden ln het Kabinet Inoekal Uit Tokio werd Zaterdag geseind: Japan staat voor een nieuwe en ernstige Kabinetscrisis. Met zekerheid verwacht men algemeen den val van het Kabinet Inoekai bij het einde der huidige parelementaire zit timgsperiode tegen het einde van de vol gende week. In verband hiermede hecht men groote beteekenis aan de besprekingen van het lid van den Staatsraad Saianji met versohillende vooraanstaande personen, aan gezien men meent, dat deze besprekingen voorbereidingen zijn voor de vorming van een Nationale Regeering. Tot nog toe is niet bekend, of deze onderhandelingen succes hebben gehad. Men acht het kabinet-ïnoekai niet In staat de juiste maatregelen te nemen in verband met Ö2 juist thans heerschende economische en politieke moeilijkheden. De economische crisis is belangrijk verscherpt door het toe staan van groote bedragen voor de militaire operaties in China. Daarbij komt nog een voortdurende onzekerheid over de ontwikke ling, die de onderhandelingen te Shanghai zullen nemen, de gecompliceerde toestand in Mandsjoerije en de heerschende spanning tusschen Japan en Sovjet-Rusland, die nog verhoogd wordt door de Russische troepen- bewegingenaan de Mandsjoerijsche grens. Da drukkerij te Stuttgart ontdekt Te Stuttgart is. naar de „Montagapost" meldt. Zondag een drukkerij ontdekt, waar valsch papieren gold werd gemaakt Niet minder dan 8 millioen vaische banikMJetten van 100 mark zouden in omloop zijn ge bracht De voornaamste schuldige is de koopman Schroeder, die twee maanden geleden uit Zuid-Amerika im Stuttgart was gekomen en in de Reschlinstrasse aldaar een druk kerij was begonnen met vele maohiines, waar twee lithografen dag en nacht door werkten aan de vervaardiging van valsche 100 mark biljetten. De ontdekking was het gevolg man oneenigfheid met den huiseige naar, die bezwaar maakte tegen het dagen nacht werken, argwaan ging koesteren en de politie waarschuwde. Deze stelde een on derzoek üin, en vond voor IV2 millóoen aan valsche 100 mark-biljetten, die zeer goed nagemaakt Waren. Zooals reeds gezegd, moet er voor 8 millioen reeds in omloop zijn gebracht PILOOT EN ZES PASSAGIERS VERBRAND Te Red Hands ln Californië is eep ver keersvliegtuig, dat den dienst van Los An gelos naar Phoenliix onderhoudt, in dien mist tegen een hoogspanningsdraad gevlogen en neergestort. Het kwam terecht in een 'boom gaard. Het benzine-reservoir ontplofte en de piloot en 6 passagiers verbrandden. Slechts hun veotkooldie lijken konden worden ge vonden. WEER BIER IN AMERIKA? subcommissie man den Amerikaan- schen Senaat heeft die voorstallen betreffen de de goedkeuring van het brouwen en het schenken van vierprocentsbier goedgekeurd. Bij de motiveering wordt uiteengezet dat dit wetsontwerp de belastingontvangsten zal verhoogen en den landbouw, evenals het handelsverkeer zal stimuleer en. staande uit huiszoekingen en het in beslag nemen van documenten, wat een schending van de grondwet zou zijn, evenals de maat regelen tegen Pruisische ambtenaren, die lid van de nat. soc, partij zijn en het verbod voor ambtenaren om lid van deze partij te werden. DE DEENSCHE DEFENSIE EEN VLOOT. DIE NIET EENS KAN VLUCHTEN! ROOK HAAR VOORNAAMSTE VERDEDIGINGSMIDDEL Het Deensche Landsting heeft de nieuwe legervoorstellen der Venstre-partij met 50 stemmen van deze partij en van de sociaal democraten tegen elf conservatieve stem men aangenomen. De nieuwe voorstellen hebben een jaarlijk- sche bezuiniging van zes millioen Kronen op de legerbegrooting tot resultaat Bij de beantwoording van het debat ver klaarde de minister voor landsverdediging o.a,, dat de Deensche vloot niet in staat was, tot het leveren van een gevecht Een des kundige had hem verklaard, dat de Deensche vloot zelfs tegenover een ongeveer even ster ken tegenstander een smadelijke nederlaag zou moeten lijden. De Deensche vloot zou zelfs niet de hoop kunnen koesteren van ontvluchting, aangezien haar meeste 6chepen slechts de helft van de snelheid der andere vloten kunnen ontwikkelen. De eenige hoop, die men van Deensche zijde kan koesteren, was dat in zoo'n geval de dichte mist de Deensche vloot aan het gezicht van haar tegenstandei's zou onttrek ken. Daarom kon men dan ook zeggen, dat kunstmatige nevel het voornaamste verde digingsmiddel van de Deensche vloot is. De verklaring van den minister veroor zaakte groote hilariteit bij de afgevaardigden. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Wan neer men zegt, dat de nieuwe voorstellen een technische verbetering beteekenen, wil ik herinneren aan den man, wiens broek ge lapt moest worden en wiens mouwen in flar den erbij hingen en die zijn versleten costuum naar den kleermaker bracht Toen de kleermaker de versleten broek lapte met een stuk van die mouwen, kon men moeilijk zeggen, dat de toestand van het costuum hierdoor verbeterde, terwijl er zeker geen nieuw costuum door ontstond. De woordvoerder van de Venstre-partij ver klaarde, dat er thans een einde moest wor den gemaakt aan de agitatie voor ontwape ning. Hij twijfelde eraan, of er uitzicht be stond op een spoedige aanvaarding der Ge- neefsche ontwapeningsvoorstellen. De uitga ven voor de landsverdediging zouden in de toekomst verlaagd, noch verhoogd mogen worden. De woordvoerder der burgerlijke radicalen betwijfelde of de voorstellen der Venstre- partij het militaire vraagstuk voortaan bul ten den politieken strijd zouden 6tellen. Zijn partij wenschte elke verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de uitvoering van het voorstel af te wijzen. Zij stemde er slechts voor, omdat hierdoor een besparing van zes millioen kronen werd verkregen. DE MEMEL-KWESTIE De vertegenwoordigers van Engeland Frank rijk en Italië te Kowno hebben afzonder lijk den Litauschen minister van Buitenland sche Zaken opgezocht en hem „notes verba les" overhandigd aangaande het standpunt hunner regeeringen tegenover de benoeming van het directorium Simaltis in Memel. De nota's behandelen bovendien de door het ont slag van Boettcher opgeworpen rechtskwes ties, evenals de mogelijkheid een er ontbin ding van den Memelschen Landdag. De Litausohe minister van buiteulandsche Zaken Zaunius zette het standpunt van Li- tauen uiteen. Daarna heeft het Lltausche kabinet een buitengewone beraadslaging gehouden, waar aan ook werd deelgenomen door den voor zitter van den Staatsraad en die juridische adviseurs der regeering. Naar uit bevoegde bron verluidt, werd be sloten zich niet te verzetten tegen de wen- sohen der staten onderteekenaars de Memel aangelegenheid te onderwerpen aan het oor deel van het Internationale Haagsche Hof. Men staat op het standpunt dat de souverei- niteit van Litauen over het Memelgebied in de kwestie van de vorming van een directo rium eens voor al moet worden uitgemaakt ten einde verdere incidenten van gelijken aard te voorkomen. TOCHT NAAR DE SUB-STRATOSFEER De Zaterdag voor een eubstratosferisohe vlucht opgestegen ballon „Ernst von Bran denburg" is des middags om 4 uur aan dc grens van Oostenrük en Tsjecho-Slowa- kije geland, na een hoogte van S500 meter te hebben bereikt, meldt H. N. Naar wordt meegedeeld zijn de beoogde wetenschappelijke resultaten bereikt Uit Oost-Indie HET INTERNEERINGSKAMP TE BOVEN-DIGOEL BUITENZORG, 21 Maart. (Aneta). De over weging van het vraagstuk der verplaatsing van de iraterneerlingskampen in Boven-Dl- goeil leidde de regeering tot de overtuiging da.t van de oprichting van een kamp elders behoort to worden afgezien. VLIEGTOCHT NAAR AUSTRALIË KOEPANG, 21 Maart, (Aneta). De Britsche vliegbooten ve nde Royal Ayr Foroe en de Duitsohe eportvliegster Elly Beinhorn ver trekken Dinsdagmorgen van Koepang naar Australië DE MOORDAANSLAG IN DE GEVANOENT8 BANDANEIRA, 19 Maart (Aneta). Het onderzoek naar den moordaanslag, wellke 17 Maart in de gevangenis werd gepleegd op de cipier MoLle, wees uit, dat het mes, waar mede de aanslag werd gepleegd, op den pas- sar was gestolen, tijdens werkzaamheden aldaar door een veroordeelde. Deze heeft het mes aan tweeden veroordeelde gegeven, die, na daartoe te zijn opgestookt den aan slag heeft gepleegd. De toestand vam den ci pier is bevredigend. DE VERDUISTERINGEN BIJ DE ARTILLERIE BATAVIA, 19 Maart (Aneta). De officier vam justitie bij den Raad van Justitie te Batavia eischt tegen den gewezen boekhou der van de artillerie-constnjctlewinkel te Bandoeng, Smits, wiens berechting m denlang in beslag nam, acht jaren gevange nisstraf onder aftrek van den tijd doorge bracht in preventieve hechtenis wegens amb telijke verduistering en valschheid m ge schrifte De officier van justitie constateerde in zijn requisitoir, dat bekl. een tekort er kent van 50.703, doch zich verborg achter drogred ene ertegen en superieuren De uit spraak werd bepaald op Donderdag 24 Maart Gemengd Nieuws* DUBLIN, 21 Maart. Naar aanleiding van de verklaring van de Engelsche kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, dat de voorstellen om in Ierland den eed van trouw aan den Engelschen koning en de be taling der schadevergoedingsbedragen aan Engeland af te schaffen de Engelsche regee ring met groote bezorgdheid vervullen, heeft de Iersche minister-president De Valera zich aldus uitgelaten: Op het oogenblik wil ik slechts zeggen, dat de fout niet bij het Iersche volk zou liggen wanneer de meeningsverschillen en de span ning tusschen Engeland en Ierland opnieuw opleven. Nadat het luchtschip Graf Zeppelin in den afgeloopen nacht om 0 uur 25 min. uit de ludhtschepenhal te Friedrichshafen was ge sleept, is het luchtschip om 0 uur S3 onder leiding van dr. Eckener opgestegen voor zijn eerste reis in dit jaar ai aar Zuid Amerika, Ondanks het middernachtelijk uur waren vele toeschouwers bij het vei-trek van de Zepp aanwezig. In eten nacht van Zaterdag op Zondag was de 22-jarige kunstnij veraar Aman uit Augs burg er in geslaagd in de luchtschepemhal door te dringen met de bedoeling als verste keling de reis naar Zuid Amerika mee te maken. Hij werd echter bijtijds ontdekt en aan de politie overgeleverd. Over Spanje gevlogen. De Hamburg—Amerika!ijm deelt mede, dat het luchtschip „Graf Zeppelin", op weg naar Zuid-Amerika, hedenochtend om 7 uur naibij Barcelona ovar Spanje is gevlogen. POLEN EN HET PLAN VAN TARDIEU Vrees voor de gevolgen van de preferentieels Donau-tarieven Het Poolsche blad Ilastrowang Kurjer Cod- zienny schrijft in een artikel „2al Tardieu Centraal-Europa redden?": Polen heeft er belang bij, dat de toekom stige preferentieele tarieven van de Donau- landen het niet volkomen van deze markten afscheiden. Het is dus niet te verwonderen dat het Dlan van preferentieele Donau-tarie ven in Polen veel terughouding en vrees ont moet. Indien het verwezenlijkt wordt, moet Polen er bij betrokken worden, dat een on misbare factor Ls in Midden-Europa. Het Duitsche protectionisme is het ergste der kwaden in Centraal -Europa, DOODELUK AUTO-ONGELUK EEN DOODE, VIER GEWONDEN Men meldt ons uit Heerlen: In den afgeloopen nacht is een autobus uit Nieuwenhagen, die van de voetbalwed strijd uit Antwerpen terugkwam, nabij Hasselt verongelukt. De chauffeur, die in geslapen bleek te zijn, is gearresteerd. In de autobus waren 26 personen geze ten. Hiervan is de kapper J. uit Nieuwen hagen gedood. Vier andere personen bekwamen beenbreuken en moesten te Hasselt in het ziekenhuis worden opge nomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. AUTO TE WATER In de Kalfjeslaan te Amsterdam ïs Zon dag, een auto, waarin twee personen zaten, in de nabijheid van het café „De Uitkijk" bij de Amstelveenscheweg in een sloot ge reden. Het ongeval werd veroorzaakt door dat de chauffeur plotseling moe.^t uitwijken voor een wielrijdster, waardoor hij de con trole over het stuur verloor. Hij en zijn medepassagier konden zich vrij spoedig uit den wagen bevrijden. Belden hebben geen letsel bekomen. De auto, die aan den voor kant ernstig beschadigd is, is later door een particuliere kraanwagen weer op het droge gebracht. BRANDEN Door voorbijgangers werd te Amsterdam ontdekt, dat er rook kwam uit het pakhuis Oude Schans 9. Hoofdzakelijk kwam de rook uit den eersten zolder. De vlammen vonden zeer veel voedsel in pakkisten en stroo, die er waren opgeslagen. Spoedig waren een drietal slangen uitgerold. Over een mechanische ladder werd water gege ven en twee andere stralen werden binnen door gebracht. Een oogenblik heeft ook nog de derde verdieping gebrand. Spoedig was het vuur gedoofd. Het voorste deel van den eersten, tweeden en derden zolder brandde uit. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. DE HUURSTAXING IN HAARLEM De huuractie in de Rivierenbuurt in Haarlem-Noord is nu ongeveer een week aan de gang en is goed georganiseerd. Onderhandelingen met de eigenaresse, de N.V. Rozestraten te Amsterdam, zijn afge sprongen; de actie voor huurverlaging wordt echter krachtig voortgezet. Vele be woners hebben opschriften achter hun ramen opgehangen, waarop te lezen staat: „Wij strijden voor huurverlaging"; „Hier woont een huurstaker"; „Bewoners draagt uw gelden af aan het Comité"; „Staak de huurbetalingen"; „Steun het Comité" en dergelijke opschriften meer. TUSSCHEN PERRON EN LOCOMOTIEF GEDOOD. Te Amsterdam had Zaterdagmiddag even voor het vertrek van trein 17.15 uur naar Utrecht een doodelijk ongeluk plaats. De machinist Gortemuller, woonachtig te Arn hem, viel van zijn machine en kwam tus schen het porron en de locomotief terecht. Hij werd dood opgenomen. Het bleek dat de nekwervol was gebroken, terwijl hij voorts een beenwonde had gekregen. Hef lichaam werd vervoerd naar de ziekenzaal op het eerste perron, waar de ontboden ge neesheer den dood constateerde. O. was gehuwd en vader. De trein had geen oponthoud. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN Onder Bakel (N. Br.) brak brand uit in de heide en bosschen van den heer A. van Thiel te Hcmond, gelegen ten Noorden van den provincialen weg Helmond—Denrne. Door den feilen wind aangewakkerd, verspreidde het vuur zich snel over den weg in de heide en boschbezitting van den heer L. F- Spie rteers te Boxtel. Onder leiding van opzichter Hoedemaker rr.l een tegenvuur aangelegd en men slaag de er in het vuur tot staan te brengen. Onge veer 6 4 7 R.A. van den heer Spierings en enkele honderden HA. van den heer Van Thiel werden een prooi der vlammen. De Weerbericht. Stand als Zaterdag Hoogste stand te Skudesnaes 772.8. Laagste stand te Ingö 758.2. Stand vammongon half twaalf 770.8. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige O. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, nog weinig of geen neerslag, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking ten Z. van ons land, die Zaterdag en Zondag W. winden met eenige temperatuurstijging bracht, is nog iets toegenomen, maar een krachtige ontwik keling van hooge drukking over Scandinavië heeft de wind weer O. doen draaien. Waar deze drukking echter naar het Oostzeege bied schijnt te trekken, de barometer op IJsland bleef daen en de bovenwind voch tiger lucht uit het N.W. aanvoerde, is toch een langzame overgang naar zachter weer mogelijk. Een tijdelijke opklaring bracht in het centrum van ons land nog 4 gr. C vorst in den nacht In Finland en een deel van Scandinavië was de vorst nog streng, en op een groot deel van het continent kwam nog lichte vorst voor. Op de Britsche eilanden steeg de temperatuur tot boven normaal, er viel matige regen. Ook Memel meldt 11 nun, terwijl bij ons de abnormale droogte nog aanhoudt TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 2.4 C. 22 MAART Zonsopgang 6.00 u-; Zonsondergang 6.15 u. Maansopgang 6.35 u.; Maansonderg. 5.54 u. 21 MAART Van 's avonds 6.45 u. tot 's morgens 5-28 U, WATERSTANDEN RIVIEREN Walflhnt Base) c Hnnlngon Heden Vorig 1.98 2.16 -0.10 -0.25 0.43 0.68 Rheteweiier -1.90 -1.96 Kehl 1.99 2.26 Maxau 3.76 3.96 Wledeshelm 1.05 1.06 Mannheim 2.63 2.29 Lohr 136 1.38 Mnlnz -0.49 -0.37 Blngen 1.61 1.32 Heden Vorig Canp tk», 1.69 L88 Ema L19 "1.12 Coblens Trier Rahrort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht VenJo 0.75 0.93 136 1.18 -0.07 -0.26 -0.43 -036 031 0.77 0.76 0.66 1.70 1,73 .11*10 11.24 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 8.40 20.51 Harllngen 9.29 21.50 Helder le 337 732 Idem 2e 16.59 19.23 I-l malden 2.64 15.10 H.v Holland 2.1114.20 Scbeventeg. 2.21 1430 Rotterdam 4.00 16.40 22 Maart 11.30 23.36 Hellevoetsl.935 15.12 Willemstad 8.49 16.05 Brouwersh. 2.07 1434 Zlerikzee 235 15.07 Wemeldlnge 239 15.25 Vli.-singen 130 13.29 Terneuzen 136 143Q 2.22 1436 Hansweert aohade is echter gering daar slechts groepjes dennen en meestal dorre heide in vlam ge raakten. De oorzaak is vermoedelijk onvoor zichtigheid. TREINAANSLAG AANGEKONDIGD Volgens de Tel. zag een wielrijder op het fietspad tusschen Soestduinen en Amersfoort te het zand geschreven, dat er eerstdaags een aanslag gepleegd zou worden op een trein Amersfoort-Utrecht. welk dreigement onder teekend was door Matuschka TL Alle ge meentebesturen zijn door de directie der Ned. Spoorwegen in kennis gesteld met dit dreige ment in het zand, dat door eon burger werd ontdekt, die het den stationschef rapporteerde. Het geheele traject wordt thans streng be waakt door de politie der gemeenten, waar de spoorweg langs of door loopt. Het is evenwel niet onmogelijk dat een grappenmaker het dreigement neerschreef. Uit het Sociale Levea» HET AANTAL WERKLOOZEN. Het Departement van Binnènlandsche Za ken deelt het volgende mede: Inzake de werkloozenzorg zijn aan alle ge meenten in ons land inlichtingen verzocht. Van 152 gemeenten met rond 745660 inwoners waren bij het samenstellen van dit overzicht nog geen gegevens ontvangen. Aantal werkloozen, dat als werkzoekenden bij de organen der Arbeidsbemiddeling in ge meenten. welke inlichtingen verstrekten, op 21 Februari 1982 stond ingeschreven: 272.666. Bovendien gedeeltelijk werkloozen 16.734 en vrouwen (geheel werkloos) 3676. Doordat het personeel, werkzaam te de vleeechwarenafdeeling, de door de directie voorgestelde loonsverlaging van cien procent hebben aanvaard, is de staking bij de firma 'Heleman Dros te Leiden opgeheven. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. De vorige week is te Den Haag een confe rentie gehouden tusschen werkgevers- en ge zellen-organisaties in het bakkersbedrijf in dc groote steden. Men is niet tot een volledig resultant ge komen. Gcb'eken is, dat in enkele plaatsen zoowel in patroons- als werknemerskringen nog geen volledige overeenstemming bestaat, weshalve de besprekingen plaatselijk worden voortgezet. De thans geldende collectieve ovor- eenkomst is nogmaa's met een week verlengd en Donderdag a.s. zullen partijen opnieuw bij eenkomen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2