BINNENLAND. De Paaschvee-ieniooristelling te Amsterdam 't Bezoek van den Zweedschen kruiser „Fylgia" ZATERDAG 19 MAART 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS Bö Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Kloosterburen H. Schol tens. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Erp M- A. Eliens. ALGEMEENE REKENKAMER Bij Kon. besluit is aan J. H. van den Berg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit mjn betrekking van hoofdcommies bij de Al- gemeene Rekenkamer, en is hem verleend de persoonlijke titel van referendaris, LEGER EN VLOOT Bij Kon- besluit is benoemd tot reserve officier van gezondheid der tweede klasse de heer F. Delhez, arts. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve officier van gezondheid der tweede klasse de heer W. Harders, arts- departement van financien Bij Kon. besluit is aan mej. J. M- E. W Lazet, wegens huwelijk eervol ontslag ver leend uit haar betrekking van adjunct-com mies bjj het departement van financiën. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon- beslüit is de zilveren eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nasau, toegekend aan W. Geurtsen amanuensis bij de Landbouwhoogeschool te Wageningen. VREEMD EERETEEKEN Bij Kon. besluit is aan de hieronder genoem de personen verlof verleend tot het aannemen van de achter hun namen vermelde vreemde ordeteekenen, t.w.: dr- H. P. N. Muller, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in disponibiliteit, het grootkruis der Orde van den Witten Leeuw van Tsjechoslowakije; A van Hoppes, te Antwerpen, het ridder kruis der Kroonorde van België; L. A. C. Duuring, te Antwerpen, het ridder kruis der Orde van Leopold II van België. waterschappen enz- Bij Kon. besluit zy'n benoemd: 1. in Friesland: tot lid van het bestuur van het waterschap de Polder van Oost- en West- dongeradeel, E. J. Beintema, te Engwierum. 2- in Zuid-Holland: a. tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Vijfheerenanden H f. den Hartogh te Lexmond; b. tot hoogheem raad van het hoogheemraadschap De Alblas- gerwaard met Arkel beneden de Zouwe, j. Bongers te Nieuw-Lekkerland. Aan C. A. G. Meestens, te Steenbergen, is I op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf aan het hoogheemraadschap van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet (pro, vind© Noord-Brabant"). J CARNEVAL-VREUGDE en de grijnslach der s.d.a.p. In het „Volksblad" der S.D.A.P. is onder een carnaval-foto het onderschrift gezet: „Hoe het Zuiuen carnaval viert In het Land van Koning Christus gaat het er dezer dagen weer fiks toe! Onze foto's geven een duidelijk beeld der genoeglijkheden te 's-Her- togenbosch". Reeds de spottende wijze, waarop in de roode pers telkens gesproken wordt van het ,vLand van Konifig Christus" bewijst vol doende, dat alle schuchterheid in het heilige hier zoek en dat er van droefheid over laak bare Carnavalsvreugde geen sprake is. Echter, ook om andere redenen deed de roode pers beter over deze dingen te zwijgen. De S. D. A. P. heeft dezen grijnslach voor zich te houden; zegt de Tijd. Waar in 's-Hertogenbosch bijvoorbeeld de R.K. raads fractie bij de begrootingsdebatten (zitting van 11 December 1931) zich tegen een voorstel tot uitbreiding der carnaval viering had te verzetten, stemde de fractie der S.D.A.P. vóór die uitbreiding! En te Sas van Gent waar de burgemeester het al of niet door gaan van het carnaval in handen van der raad legde, stemde de S.D.A.P. unaniem voor instandhouding óók in dezen tijd van werkloosheid en malaise. Socialistische volksvoorlichting, uw naam is onwaarachtigheid, en uw grijnslach is daarvan de uitdrukking... PLATTELANDSNOOD de wet op de financieels verhouding een fiasco. De Centrale der Anti-rev. kiesverenigin gen in de Statenkieskring Emmen hield dezer dagen een drukbezochte bijeenkomst aldaar om te spreken over de financieele nood, waarin het platteland verkeert en welke niet opgeheven is door de wet op de financieele verhouding; over welke aangelegenheid een motie der Centrale te Hoogeveen was in gediend. Als eerste spreker trad op de heer J Gorter Kzn., wethouder van Financiën te Emmen, die in verschillende brochures en artikelen getoond heeft de kwestie der financieele verhouding volkomen te beheer- schen. Hij noemde de wet een groote tegen valler, vooral voor de 150 gemeenten met de hoogste rangnummers; waartoe 22 van de 34 Drentsche gemeenten behooren. Deze spitsgemeenten moeten niet alleen 80 tot 100 opcenten op de Fondsbelasting heffen; doch bovendien worden de opcenten op het per s o n e e 1 ondraaglijk. Daarin schuilt vooral het gevaar. Den Haag heeft, naar men zei, fatsoens halve zes opcenten op de Fondsbelasting en er zijn meer van zulke rijke gemeenten; maar vooral het platteland wordt geknepen Dat komt, omdat men geen rekening hield met de belastingcapaciteit der gemeenten i In die richting moet verbetering worden gezocht: een centrale belastingheffing; zoodat de rijken werkelijk voor de armen betalen. Thans deugt de verhouding absoluut niet. Wanneer met de belastingcapaciteit rekening wordt gehouden, zijn de arme ge meenten ,eholpen. Tweede spreker was de heer Th. Brou wer, van Gasselternijeveen, die meer de achteruitzetting van het platteland besprak. Hij wees er op, dat de landbouwproducten niet door een invoerrecht worden beschermd omdat de handelspolitiek nimmer rekening mat de landbouw hield; dat de grondbelas ting naast de Rijksinkomstenbelasting onbe hoorlijk is; dat tegenover de sociale lasten geen compensatie staat en dat over 't alge meen de loonen op 't platteland, zoo van ambtenaren als arbeiders ver achter staan bij die in de steden. Na eenig debat werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De Centrale Emmen, van oordeel dgt de wet van 15 Juli 1929, regelende de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente de groote onbillijkheden in ons belastingwezen niet voldoende heeft wegge nomen, waardoor inzonderheid de gemeen ten in Drente worden gedupeerd; van oor deel verder, dat het platteland zich reeds door verschillende maatregelen achtergesteld voelt bij de steden; verzoekt het provinciaal comité van Anti-rev. kiesvereenigingen in Drente zijn aandacht en die van de Anti-rev. Kamerfractie èn die van het Centraal Comité te willen vestigen op deze onbillijkheden, opdat maatregelen kunnen worden genomen, welke hierin verandering brengen". DAGBLAD ..DE MORGEN" blijft voortbestaan. Eenigen tijd geleden deden geruchten de ronde dat het R.K. dagblad „De Morgen" met ingang van 1 April aanstaande zou op houden te bestaan. Thans echter blijkt, dat dit blad zal blijven verschijnen. JUBILEUM CHR. MILITAIR TEHUIS bestaat binnenkort 25 jaar. Het Chr. Militair Tehuis te Ede bestaat binnenkort 25 jaar. Men hoopt dit in Mei of Juni as. te gedenken. Een comité van oud bezoekers is gevormd om gelden te verzame len en die aan het Bestuur van het Tehuis als Jubileumgeschenk aan te bieden Vele Rotierdammers van het 10e en 22e hebben profijt getrokken van het werk, dat door deze inrichting geschiedt. De vrije avon den, daar doorgebracht in een omeevine. die met hun levensbeschouwing overeen kwam, zullen wel in herinnering zijn ee- bleven. Wij hopen dan ook dat dit plap door velp liefst door alle oud-bezoekers gesteund zal worden. Giften daartoe kunnen gezonden worden aan den heer H. Kaldewav, Chr. Militair Tehuis. Ede. Giro No. 154182. NED. CHR. DROGISTENBOND jaarvergadering te amersfoort. De Ned. Chr. Drogistenbond kwam te Utrecht in jaarvergadering bijeen, onder lei ding van den Bondsvoorzitter, den heer G Roode te Amersfoort, die in zijn openings rede wees op de gevaren van het nieuwe j Wetsontwerp en op de druk der tijden. In zijn Jaarverslag memoreert de secreta ris de gevoerde actie en de daardoor be reikte resultaten. Ook in het afgeloopen jaar nam de Bond in ledental toe. doch rte toename zou nog heel wat sterker kunnen zijn. De leden worden opgewekt propagan dist te zijn. Uit het jaarverslag van den Penning meester, de heer J. Cozijnsen te Bameveld, blijkt, dat ondanks de groote uitgaven, de rekening over 1931 met een batig saldo sluit De begrooting voor 1932 wordt goedgekeurd De aftredende Bestuursleden, de heeren G Boode te Amersfoort als voorzitter en J. Cozijnsen te Barneveld als Penning meester worden bij acclamatie herkozen en nemen hun herbenoeming aan. Met instemming wordt door de vergade ring vernomen dat de Commissie uit dp Tweede Kamer, in wier handen het Wets ontwerp Artsenijbereidkunde is gesteld, ge adviseerd heeft dit ontwerp terug te nemen Door den heer Bronkhorst worden nog eenige mededeelingen gedaan omtrent de door de afd. Zuid-Holland in den Haag ge houden vergadering. Hierbij wordt de wen- schelijkheid van een splitsing naai voren gebracht en wel in een afd. Rotterdam en omstreken en afd. Den Haag en omstreken Met een definitief besluit zal worden ge wacht totdat er binnenkort nogmaals in den Haag is vergaderd. I-Iierna werd de vergadering gesloten. VERVROEGD PENSIOEN de voordeelen voor 's lands kas De heer N. J. Zimmerman, hoofd eener school te Rotterdam schrijft ons: Evenals de heer T. Bast te Hilversum, las ik met instemming uw artikel inzake ver vroegd pensioen. Ik kan mij voorstellen, dat menig bejaard onderwijzer (es) met vrees den tijd tegemoet ziet, dat de komende On derwijswet hem dag op dag plaatsen zal voor grootere en/of gecombineerde schoolklassen. Toch waag ik het te betwijfelen of de voor deelen voor 's Lands kas zoo groot zouden zijn, als u en ook de heer Bast veronder stelde. Wat "is het geval? Bij de invoering van de Pensioenwet heeft het Rijk de verplichting op zich genomen te zorgen voor de financiering der pensioe nen van het bij d'è invoering dier wet in dienst zijnd onderwijzend personeel. (Ik druk het maar eenvoudig uit. want 'zakelijk komt het daar op neer). De zaak staat dus zoo: Het Rijk betaall wanneer een oudere leerkracht hetzij ge- pensionneerd wordt, hetzij op wachtgeld komt Wel geeft dit eenig verschil tenge volge van de omstandigheid, dat bij op wachtgeldstelling respectievelijk: vol. daar na 65 pet salaris en eindelijk maximaal 70 pet wordt uitgekeerd, terwijl bij pen- sionneering maximaal, maar dan ook door- ioopend, 70 pet wordt betaald. Het Rijk betaalt eveneens wanneer een jongere leerkracht op wachtgeld wordt ge steld, maar dan gedurende veel korter tijd (hoogstens zoolang als de diensttijd duurde) Het geval, dat een jongere leerkracht ge- pensionneerd wordt, kunnen we wel uitscha kelen, omdat dat alleen mogelijk is in en kele gevallen (invaliditeit soms b.v.). Afgedacht van de financieele kwestie, voelt ongetwijfeld menigeen veel voor uw denk beeld van m o g e 1 ij k h e i d tot vroeger pen- sionneering. Ook de heer Bast spatieerde het woordje kon, en m.i. terecht, want er zul len ook nog wel heel wat leerkrachten van plm. 60-jarigen leeftijd zijn, wier gedwongen pensionneering zeer te onpas zou komen met het oog op uitgaven ten. behoeve van studee- rende kinderen als anderszins. Kwamen de pensioengelden ook der oude ren voor rekening van het Pensioenfonds dan stond de zaak anders. Het maandblad „School en Wet", aan het welk niemand zekere autoriteit zal kunnen ontzeggen, vestigde in April 1928 de aan dacht op een uitspraak van den Pensioen raad, waarbij werd medegedeeld, dat het Pensioenfonds op iederen nieuw aangestel- den ambtenaar een winst maakte van bijna 3 pet. van zijn pensioensgrondslag. Deze uitspraak rustte op de berekeningen, gemaakt voor de wetenschappelijke balans van het Fonds. „Schoofl en Wet" bepleitte zelfs de billijk heid van verlaging der pensioensbijdragen! Het Fonds zou dus wel een stootje kunnen Maar zooals gezegd: het pensioen der oude ren betaalt het Rijk, zij het dan via het JHR. MR. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND terug uit geneve. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, is gisteravond 11 u. 17 aan het Staatsspoor station in Den Haag uit Genève teruggekeerd. TREINVERKEER GOUDA-SCHOONHOVEN geen inkrimping Volgens „Het Volk" zouden door de Ned. Spoorwegen met ingang van den Zomerdienst ingrijpende bezuinigingen worden doorge voerd door opheffing of inkrimping van diensten op bepaalde trajecten. Ook het ROFFELR1JMEN. Arm ventje In een stampend afgeladen Zaterdagsche winkel, staal Midden tusschen al de vrouwen Eén zóó'n jochie van de straat; Zenuwachtig leauwt-ie op een Klein uit peukje sigaret, En hij krabbelt voor verpoozing Aan de klepplek van tfn pet. Dikke, dunne, groote, kleine Vrouwen dringen hem opzij; leder schijnt een beurt te krijgen, Maar zijn beurt gaat steeds voorbij Schuwig kijkt-ie dan naar buiten: Buiten op de winkelstoep l Wuiven vuisten van supporters: 't Is een heele vrindentroep Eindelijk zegt er een juffrouw Met een groot, warm moederhart: „Juffrouw, deze kleine jongen Ken wel vóór gaan, voor mijn part; Jullie laan dat kind maar wachtel Hier hoor kind, jij gaat voor mijn!" „Goed hoor", zegt de winkeljuffrouw, „Jij dan, vent, wat zal het zijn?" ,,'k Heb hier voor tien guide bonne". Zegt de jongen. „Bonnen? Nóu? Zaterdags?stuift-op de juffrouw, ,Maajndag jd, toe smeert-em, gauw!" „Ach juffraauw", erbarmt de goeierd, „Telt ze effe voor dat kind, 't Is meschien omdat-ie anders Strakkies thuis geen botram vindt ,jNou, vooruit dan", zegt het juffie, „Geef maar op!" Maar wat is dat? Groene, gele, rooie bonnen, Zoo van elke winkel wat! Dat kan 't juffie niet meer hebben, En ze wordt vervaarlijk kwaad: Ze smijt boos het bosje bonnen ,,'t Arme ventje" in t gelaat Buiten groept het jongenskloentje Nijdig tierend bijelkaar; „Hier Kees", roept de kleine rekel, ,JJou jij bij die bakker daar!" (Nadruk verboden.) LEO LENS traject Gouda-Schoonhoven zou daaronder vallen. Thans blijkt evenwel na een ter be- voegder plaatse ingesteld onderzoek, door de Kamer van Koophandel te Gouda, dat van opheffing of beperking van 't treinverkeer Gouda-Schoonhoven geen sprake is. De Zweedsche prins Berhil, na het bezichtigen van een der Fokker to»- Het muziekkorps van den Zweedschen kruiser „Fylgia etellen op Waalhaven te Rotterdam, speelde terstond na aankomst te Rotterdam eenige Ntder- l - landsche liederen. Langs den weg Roermond-Venlo worden iepen omgt hakt, die door iepen ziekte zijn aangetast. Het keuren van koeien op de Elfde Paaschvee-tentoonstelling, die op de Amsterdamsche Veemarkt werd gehou den door de Amsterd. Vereen, tot het houden van Veetentoonstellingen en Jaarmarkten. Ingaande gisteren vertrokken de gemeente-autobussen, die de verbinding onderhouden tus- tehen Amsterdam-Centrum en Amsterdam-Noord niet meer van het Station, maar van den Buiksloteruieg aan de overzijde van het IJ, In de omstreken van Heemstede ziet men al de eerstt teekenen van leven op de bloembollenvelden: bloeiende crocussen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5