ZATERDAG 19 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2' BUITENLAND DE ONDERHANDELINGEN TE SHANGHAI TEGENGEWERKT UIT TOKIO GERUCHTEN OVER EEN MILITAIREN STAATSGREEP IN JAPAN De gebeurtenissen in het Verre Oosten schijnen te zullen worden verwikkeld door een militaristischen staatsgreep ir Geruchten daarover houden, volgens de jongste telegrammen uit Shanghai, hard nekkig aan. Het onderhandelen te Shanghai over wapenstilstand en vrede, dat tengevolge van de tegenstribbelende houding van Japan toch al niet gemakkelijk valt, zal nog wel ernstiger geremd worden, wam staatsgreep zal worden uitgevoerd. De in de geruchten bedoelde „putsch" zal wel toegeschreven moeten worden aan de rechtsche radicale beweging, die in Japan bestaat en die cjen laatsten tijd zich o.a. door moord-aanslacen en terroristische daden doet gelden. Men schijnt die beweging te kunnen ver gelijken met de fascistische denkrichting i lïuropa, want zij is nationalistisch en te vens anti-kapitalistisch. Haar geheime orga nisaties, die de politieke moordaanslagen op minister-president Haimagoetsjï, op den oud-minister van financiën Inoeje en op den groot-industrieel Takoema Dan, pleegden voerden hun bloedig bedrijf uit om leidende personen uit den weg te ruimen, die naai de meening van die organisaties anti-natio nalistisch hadden gehandeld. Eenige dagen geleden ontvoerden vijf reserve-officieren dr. Nitohe. een bekend Volkenbondsman, uit het ziekenhuis, waar hij verpleegd werd, tenein de hem te dwingen vergiffenis te vragen voor zijn uitlating, dat militaristen even ge vaarlijk zijn als communisten. Wanneer de beweging, die zich in zulke fanatieke daden uit, erin slagen mocht aan het bewind te komen, behoeven wij er niet aan te denken, dat het onbekookt militaris tisch avontuur van Japan tegen China spoe dig definitief zal worden beëindigd. Daar is trouwens onder het thans zittend kabinet-Inoekai al weinig kans op. De eischen die Tokio bij de onderhandelingen voor den wapenstilstand te Shanghai stelt gaan nog steeds verder dan te Genève la voorgeschreven en te Shanghai tusschen de gedelegeerden overeengekomen. Bovendien is Japan ook onder het huldig regiem niet voornemens in de Mandsjoenj- scl'.e kwestie ook maar iets toe te geven. De Japansche gedelegeerde te Genève heeft een paar dagen geleden nog tot een Lngelsche correspondent gezegd, dat Japan van plan is om in tien jaar tijds in Mands- joerije orde en veiligheid te scheppen. Japan erkent, volgens Sato, op het punt van Mandsjoerije geen. recht van den Volkenbond om tusschenbeide te komen en zal zulk recht ook niet erkennen. Hoe de Volkenbondsstaten tegenover deze brutale opvatting van Japan staan, kan men wel bevroeden na de eenstemmig te Genève aangenomen resolutie inzake Shanghai- Over Amerika's gezindheid in dezen be staat evenmin eenige twijfel. China zeli schijnt van plan te zijn, zich, na het te Shanghai behaalde aanvankelijk succes, te gen den Japanschen indringer in Mands joerije te keeren. Ook Sovjet-Rusland doet de laatste dagen meer van zich spreken, omdat de Japansche troepen reeds tot in de Russische invloeds sfeer in Mandsjoerije zijn doorgedrongen en steeds ernstiger de Russische belangen gaan bedreigen. Het is voor Sovjet-Rusland waarschijnlijk te zeer gewaagd om veel troepen naar het Verre Oosten te dirigeeren en daardoor hei bninenland en de grenzen in het Westen en Zuiden te ontblooten. Toch is aan beschouwingen en mededee- lingen in de „Iswestia", te merken, dat men te Moskou het Japansche gevaar ernstig be Beft. Men zegt inlichtingen te hebben uii geheime bron volgens welke vertegenwoor digers van de hoogste militaire kringen in Japan aanvais- en annexatieplannen koes teren tegen Russisch gebied in het Verre Oosten en Oost-Siberië en dat zij de Japan sche actie tot het Baikalmeer willen uit strekken. De bedoeling van die kringen zou voorts, volgens de Iswestia zijn, dat tijdens de Japansche actie tegen Rusland in het Verre Oosten Roemenië en Polen Rusland in liet Westen zouden aanvallen. Dat in dit Sovjet-Russisch beeld van de cventueele ontwikkeling van het Mandsjoe- rijsch conflict ook de Witte Gardisten in het Verre Oosten een voorname rol spelen spreekt vanzelf. We hebben deze Russische opvatting van de Mandsjoerijsche kwestie vermeld, niet omdat wij hieraan op het oogeublik nog grootc waaide hechten, maar om ook dezen kant van de zaak eens even te belichten. We moeten nipi vergeten-, dat Rusland in een oorlog teegen Japan om het grondgebied in Mandsjoerije en Mongolië wel niet alleen zou staan, maur vermoedelijk wel tot sa- monwerking met China zou komen, ook al willen de huidige machthebbers in de Chi- nèosche republiek met het communisme ah zoo<lanig niets te doen hebben. Aan die eventueele Russisch-Chineesche samenwer king tegen bet imperialistisch Japan zit voor de Sovjets ook nog de propagandisti sche kant van den indruk die dat zou ma- SEVERING'S ACTIE TEGEN DE NAZI'S KLACHT BIJ HET RIJKSGERECHTSHOF. Greeners houding. De natioinaaJ-socialistische partij ir Duitschland heeft formeel bij den Pruisi schen minister van Binnenlandsche Zaken geprotesteerd tegen de huiszoekingen. Zij zal vandaag een klacht bij het Staatsge- rechtshof te Leipzig indienen. Rijksminister Groener heeft gisteravond de nationaal-socialistische afgevaardigden Goehring en Frank II ontvangen. Deze heb ben daarna aan enkele vertegenwoordigers van de pers verteld, dat Groener hun had beloofd zich te zullen verzetten tegen eer. eventueel verbod van de nationaal-socialis tische partij. Bovendien zou de minister het in beslag genomen materiaal vergelijken met andere stukken, die hem door de na- tionaal-socialistcsn zelf ter hand zouden wor den gesteld. De beide afgevaardigden had den den indruk dat Groener door de Prui sische actie verrast was geworden en dat deze actie een zeer pijnlijken indruk op hem had gemaakt Onmiddellijk nadat de nationaal-socialis tische afgevaardigden deze inlichtingen aan enkele journalisten hadden verstrekt, heeft minister Groener een verklaring gepubli ceerd, waarin hij al'es, wat Goehring en Frank hebben beweerd, uitdrukkelijk de menteert Hij heeft de afgevaardigden op hun verraoek ontvangen en een vertrouwe lijk gesprek niet hen gehad. Hij heeft er zich toe beperkt kermis te nemen van hun klachten, zonder zijn eigen meening over de aangelegenheid te zeggen. Hij beeft niet te kennen gegeven dat hij door de actie van Severing verrast is geworden en dat deze actie een pijnlijken indruk op hem heeft gemaakt. Verder heeft Groener gezegd: Het is juist dat de heer Van Roehm eeni ge dagen voor de verkiezingen mij heef', meegedeeld dat hij van plan was op den verkiezingsdag de S. A.-troenen Schutz-Ab tei! ung-troepen) in hun localiteiten le hou den, om alle botsingen op de straten te voorkomen. Tegen deze maatregelen liestond bij het rijksministerie van Binnenlandsche Zaken geen bezwaar, vooral ook omdat daardoor de verantwoordelijkheid van de opperste S. A.-leiding voor alle gebeurtenissen duidelijk was'vastgesteld Het rustige verloop den verkiezingsdag beeft de opvatting van den rijksminister gelijk gegeven. Naar van bevoegde Pruisische zijde nog vernomen wordt, is het resultaat van hel politicondep'ook nog niet bekend. De gan- scbe actie had meer een politioneel dan een politiek karakter. De Nachtausgabe meldt: Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn ook de aanhangers van het IJzeren Front bij de Rijkspresidentsverkiezingen in den naoht van Zaterdag op Zondag in „er* hoehte Alarmbereitschaft" gehouden. Op verschillende plaatsen in de Rijkshoofdstad en elders waren sterke afdeelingen van de Rijkshanier ondergebracht die telefonisch met eikónder in verbinding waren, teneinde eventueel te kunnen ingrijpen. Naar voorts vernomen wordt, heeft de regeering ook hiervan kennis gehad. HET ONTVOERDE KIND Het oniderzoek naar de ontvoering van Lindlherphs baby schijnt zich van den staat New-Yersey meer en.meer te verplaatsen naar Nöw -England. Te Bridgeport in dezen staat waren Maan dag twee mannen, een vrouw en een kind gesignaleerd, die zich' naar Waterbury heb ben begeven. Tegen deze personen is ver denking opgevat en een uitvoerig onder zoek is te Watenbury ingesteld, tot nog toe zonder succes. Een andere aanwijvtimig heeft de politie gekregen van een zekere mevrouw C. L. Lightfoot uit Franklin-park uit New-Yer sey, die mededeelde, dat zij uit haar garage een beitel mist, dlie dezelfde schijnt te zijn waarmede het venster van de kinderkamnt in de villa van de familie Lindbergh is ge opend. Ongeveer op denzelfden tijd zijn twee van haar bedienden verdwenen. De politie legt venband tusschen deze ver dwijning en de ontvoering, doch heeft geen beitel gevonden, zocriat de indentiteit met den verdwenen beitel vart mevr. Lightfoot niet kan worden vastgesteld. ken op de Chineesche millioenen. Doch zoover is het nog niet En laten hopen, dat het nooit zoo ver komt. De onderhandelingen te Shanghai Volgens de te London ontvangen berich ten zouden de kansen op het sluiten van een wapenstilstand te Shanghai vermin derd zijn. De berichten over den binnen- landschen politieken toestand in Japan, waar een militaire staatsgreep schijnt te dreigen, staan op den voorgrond der belang stelling. Nader wordt uit Shanghai gemeld: Nu er een stilstand is ingetreden in de vredesonderhandelingen, gaat de belang stelling weer uit naar den binnenlandschon toestand in Japan, aangezien de geruchten aanhouden, dat er elk oogenblik een mili taire Staatsgreep kan worden verwacht. Goed-ingelichte personen, die pro-Chi- neesch zijn, beklagen zich er over, dat er weinig kans bestaat op een vredes-accoori, zoolang. Tokio de voorwaarden verwerpt die de Japansche gedelegeerden in Shang hai hebben willen aanvaarden. De gemengde brigade van generaal Sjimo- moto heeft sioh naair Oejina ingescheept, doch ondertusschen komen nog steeds groo- te hoeveelheden munitie, levensmiddelen i oorlogsmateriaal aan. Uit Nanking wordt gemeld, diat Tsjang Kai Sjek zoowel de functie van president van den militairen raad als van chef van den general en staf op zich heeft genomen. De volgende mededeelingen komen nog uit. Tokio: Er wordt op het oogenblik in politieke kringen gesproken over de vorming van een nationaal Kabinet. De politici zijn er n.l. van overtuigd dat de ernstige economi sche crisis in den lende zeker den val zal teweegbrengen van het Kabinet Inoekai. En verder: De Japansche regeering heeft haar defi nitieve instructies gegeven inzake de wa- penstilstandsvforstellen, welke instructies zijn doorgezonden aan den Japanschen ge zant in China. Men meent te weten dat de, Japansche toestemming op de voorwaarden beperkt is tot drie punten van do Chineesche memorie en dat Japan zal doen uitkomen dat de wapenstilstand in rich sluit dat een rond? tafel-conferentie wordt gehouden', - waaróp de kwesties der boycot-beweging en de vei ligheid zullen, worden- behandeld alvoren- de Japansche troepen worden teruggeroe pen. J DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND DE OFFICIEELE CIJFERS Gistermotugen kwam te Berlijn onder vooreii tterschap van Geheim rat Meisingcr de centrale kiescommissie, bestaan-de uit een vertetsienwoordiger van elk der zes grootste partijen, in den Rijksdag bijeen, voor de vaststelling van de officieeJe ver- kiezingscijfers bij de presidentsverkiezing Uitgebracht waren op Düsterberg 2.558.0;!!) stemmen, of 6.8 pet.; op Von Hinidoniburg 1S.654.690 stemmen, of 49.6 pet.; op Hitier 11.341.360 stemmen, of 30.1 pet.; op Thill mann 4.982.939 stemmen, op 13.2 pet.; Win ter 111.486 stemmen, of 0.3 pet.; voorts verspreide stemmen. Aangezien de ervaring heeft geleerd, dat door eventueele fouten bij de optellingen in de verschillende kriesdiistricten en kies kringen de gieheele uitslag slechts in onbelangrijke mate beïnvloed wordt, wordt overeenkomstig Paragr. 147 van die Rijks- kiesverordening vastgesteld, dat bij de Rijkspresidentsverkiezing van 13 Maart 1932 geen der candüdaten meer dan de helft alle geldige stejnmen heeft behaald. De besprekingen der commissie namen ongeveer een uur in beslag, omidiat van de zijde der sociaal-democraten en het Cen trum de mogelijkheid in overweging was gegeven, dat bij definitieve optelling de uit gebrachte stemmen Von Hindenburg zou kunnen blijken een absolute meerderheid te hebben behaald, waardoor een tweede stemming overbodig zou zijn. DE PLANNEN VAN DE VALERA EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN NEVILLE CHAMBERLAIN. In een rede te Birmingham kwam Neville Chamberlarin te spreken qver de jongst* verklaring van De Valera, volgent welke de eed van trouw zou worden afgeschaft en de betaling der annuïteiten aan Enge'and uit hoofde van de grondrente zou worden stopgezet De kanselier va schatkist zeide, dat Engeland daaromtrent geen offlicieele mededeeling ontvangen heeft, maar opdat er geen twijfel zou bestaan trent zijn hpuding, kan ik zeggen, dat het standpunt van Engeland is, dat elk denk beeld, dat plechtig aangegane verplichtin gen, of plechtig bezegelde overeenkomsten tusschen Engeland en Ierland, zouden kun nen worden opgelegd of gewijzigd door de een of de andere der partijen, de ernstigste zorg zou baren en, voor het geval dat er ernstig over uitvoering zou worden gedacht, zonder twijfel de gevoelens van bitterheo en de geschillen zou doen herleven, waar van men hoopte, dat zij voor altijld uit den weg waren geruimd. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE NAPELS. Zes doodrn Een botsing tusschen twee tramtreinen te Napels. Vrijdagavond tegen halfnegen, heeft 6 docden en 27 gewonden geëischt. Het ongeluk gebeurde voor den tunnel op de Piazza Garibaldi. Onder de dooden be vindt zich de bestuurder van een der trams. 15 ambtenaren van de tram rijn gewond: 4 levensgevaarlijk. Een onmiddellijk inge steld onderzoek wees uit, dat de tram de Piazza Garibaldi vertrokken was zonder af te wachten dat 't signaal op veilig stond. DE ETNA WERKT WEER. De hoofdkrater van de Etna is weer werking. De rand van een uitwerpkegel is ongeveer 3 M. lager geworden. De leider van het Etna-Iaboratorium is van meening, dat er slechts sprake is van een herhaling der werking ran de Etna in den afgeloopen herfst Hij hoopt dlat de gloeiende lava slechts tot bovenaan zal worden gedrukt er dan weer zal dalen. ALLE VISSCHERS VAN DE IJSSCHOTS GERED. De ijsbreker „Jaekarkoe" heeft Vrijdag de laatsten der Finsche visschers, die een week geleden op een ijsschots wiaren afgedreven, gered. Eén visscher had bevroren voeten. FRANKRIJK EN SPANJE Van Fransche zijde wordt een officieel communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk tusschen den eersten minister Tardieu den Spaanschen minister van buitenland- sche zaken, Zulueta, op grond van herhaal de besprekingen thans is overeengekomen binnen zoo kort mogelijken tijd de tegen stellingen van oeconomischen aard, die het gevolg zijn geweest van de crisis, definitief te regelen. Verder is overeengekomen, dat een volko men overeenstemming in vriendschappelij- ken geest over de tusschen de beide repu blieken hangende politieke en oeconomische problemen zal worden nagestreefd. Men is hier algemeen van oordeel, dat deze mede deeling moet worden beschouwd als de aan kondiging van cïe a.s. overeenstemming tus schen Frankrijk en Spanje betreffende de reeds langen tijd hangende Marokkaansche problemen. SCHOOL INGESTORT Drie dooden en 29 gewonden. Drie scholieren werden te Cairo gedood en negen en twintig gewond, tengevolge van de instorting van een inlandsche school te Shebinelkom. Uit Oost-lndie DE WERKLOOZEN-MISERE MALANG, 18 Maart. (Aneta). De bevol king van Prigen liep te hoop op signalen van den tong-tong en het geioep „orang deli" en viel drie onbekende pas- seerende inlanders aan die ijlings de vlucht namen. Eén hunner werd ernstig mishan deld. Men meende te doen te hebben met teruggekeerende zwervende Deli-contractan- ten die zooals gemeld de omgeving onveilig maken. CIPIER AANGEVALLEN BANDA, 18 Maart. (Aneta). Bij de inslui ting vap veroordeelden jn de gevangenis te Bandaneira, werd de cipier Molle door een veroordeelde met een mes Ln de buik ver wond. Dr. v. Sauten verleende in het hospi taal de eerste hulp. De toestand van den gewonden cipier is ernstig, doch vermoede lijk is de wande niet levensgevaarlijk. ZONDAGSRUST IN DE CULTURES. MED AN, 18 Maart (Aneta). De Dell Plan- tetsvereeniging deelt mede, dat een afdoende regeling is getroffen inzake de Zondagsrust de cultures. Deze regeling voorziet erin dat de assistenten verplicht zijn vrije dagen te nemen, terwijl op Zondagen en hari besars (vrije dagen) één assistent wachtdionst heeft, "e een anderen Zondag vrij krijgt. BATAVIA, 18 Maart (Aneta). De Irrigatie plannen van de B. O. W. vinden voortgang in vertraagd tempo, zoodat inplaats van 6 millioen gulden In 1932 de helft zal worden verwerkt opdat de werkverschaffing en pro* ductieverhoqging voortgang kunnen vinden. Kerknieuws. t NED. HERV. KERK Beroepen: Te Opende, Gron. (toez), A. Dijkstra te Losdorp. Aangenomen: Naar Zevenbergen, J. J. H. Pop te Gorinchem Bedankt: Voor Colijnsplaat, F. K- van Evert te Zoutelande (Z.). Voor Driesum, W. L. Mulder te Voorthuizen AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schryft ons: Ds. H- J. C. v a n D e e 1 e n, te Ooster- meer en Eestrum (Fr.) hoopt Zondag 29 Mei a.s. afsoheid te preeken en Zondag 5 Juni d.a v. bij de Ned. Herv. Gemeente te Ooster end (Fr.) intrede te doen, na bevestiging door Dr. H. J. Honders, van Sneek- Ds. S. P. VERMEER Ds- H. C. van den Brink deelt in „Woord en Geest" mee, dat nog niet bekend is, Ds. S. P. Vermeer, die dezer dagen zijn ambt als predikant der Geref, Kerk in Hersteld Ver band te Amsterdam-Zuid neerlegde, doen zal. Dr- N. D. van Leeuwen, die vorig jaar de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Leeuwar den verliet, naar de Ned. Hervormde Kerk overging en thans te Holysloot predikant „dacht er niet aan", zoo schrijft Ds. van Brink nog, „terug te keeren tot de Geref. Kerken van het O. V- (de Kerken die aa dogmatische beslissingen der Generale Synode van Assen vasthouden) en van Ds. Vermeer verwacht ik dit ook niet. Van die Kerken hebben ze genoeg". JUBILEA Ds. D- Vrieling, te Haren (G.), em.- predikant van de Geref. Kerk te Scheemda, herdenkt 1 April a.s. zijn gouden ambtsjubi leum- Djrk Vrieling werd 22 Mei 1854 te Hoorn- schedijk (gem. Haren), waar zijn vader land bouwer was, geboren. Hy bezocht de Openbare Lagere School en was daarna tot 1874 behulp zaam in het landbouwbedrijf. Daar hij bej de predikant te worden, ging hij nu naar Kampen, alwaar hij in 1881 zijn candidaats- examen deed. Op 1 April 1882 werd hij door wijlen Ds- A. Littooy, van Middelburg, als predikant be vestigd bij de Geref. Kerk te Meliskerke hij deed op dienzelfden dag intrede, spreken- ver Matth. 17 5: ,Hoort Hem". Achter eenvolgens arbeidde hij verder te Stiens (1884), Appelscha (1890) en van 23 Juli 1893 tot 3 September 1922 te Scheemda, waar hjj op laatstgenoemden datum eervol emeritaat ontving- Ds. Vrieling vestigde zich te Haren en was tot 1928 aldaar ouderling bij de Geref. Kerk. De kleine Kerk van Staphorst diende hij ver volgens van Maart 1928 tot April 1931 als ouderling en voorganger in den dienst des Woords. Sindsdien woont hij weer te Haren- In alle Gemeenten was hy voorzitter van het Schoolbestuur voor Chr. Onderwijs. In Scheemda diende hy het Groene Kruis even eens als voorzitter. BEGRAFENIS-Ds. A. CONSTANJE. Te Fraueker heeft gistermiddag de be grafenis plaats gehad van Ds. A. Constanje, predikant by de Vrije Evangelische Gemeente aldaar. Slechts 29 jaar oud, sleepte een onge neeslijke ziekte hem ten grave. By het graf sprak eerst Ds. J. Karelse, van Veendam, en daarna Ds. D. W. Veldkamp, van Leeuwarden. Hierna sprak een broeder van mevr. Constanje Ook de heer Pettingo, onderwijzer, sprak woorden van troost en waardeerInv; tót cte familie. De vader van den overledene dankte, namens de familie voer de betoonde deel neming. Vele kransen dekten de baar. OECUMENISCHE JEUGDDIENST Te Amsterdam zal Woensdag 18 Mei a.s. in de Oude Kerk der Ned- Herv. Gemeente „oecumenische jeugddienst" worden ge houden, waarvoor eèn zangkoor medewerking verleenen zal. GEREFORMEERDE DOGMATIEK.. Thans is voltooid en in druk verschenen het laatste deel van „Reformed Dogmatici-" door Prof. L. Berkhof, president van het Gal ijn-Seminarie te Grand Rapids, uitgaande an de Chr. Geref. Kerk in Noord-Amcrika. Het geheela werk telt 769 bladzijden en wordt :ij William B. Eerdman.s te Grand Rapids uit gegeven. Deze publicatie wordt beschouwd als een belangrijke gebeurtenis niet alleen van ge noemde Kerk, maar ook voor de geheele Gere formeerde wereld in Noord-Amerika. Het stan daardwerk van Prof. Bavinck, hoewel in het Engelsch vertaald door Ds. W. Hendriksen, van Zeeland III, wordt voor hen, die niet theo logisch geschoold zijn, te technisch geaent om er voldoende profijt van te trekken. Dr. B. Warfield, van Princeton, heeft ninmmer een werk over Dogmatiek gegeven. En „Syste matic Theology" van Hodge wordt min of meer „uit den tyd" geacht. Daarom wordt het werk van Prof. Berkhof met ingenomen heid begroet. J. VAN DEN BRINK. Naar de „N. R. Ct." meldt, is aan den heer J. van don Brink, onderdirecteur der Groen var. Prinsterer-Kweekschool te Do<*tinchem, met ingang van 16 April a.s. eervol ontslag verleend. De heer Van den Brink geeft les in Nederl. Taal en Letterkunde en Lezen. M. M. VERBRUGGE. f Te Zuilichem is, op 55-iarigen leeftijd, over leden de heer M. M. Verbrugge, hoofd der Chr. School aldaar. By na twaalf iaren heeft hy deze School gediend en daarbij de grootste toewijding aan den dag gelegd. EXAMENS Wllsbegeerte. op pro* geb. te Oude-Pelela. Electrotechnlek: i Vlaardingen. de heeren J. Schei de heer J. P. Moet jche Letteren: techtswetenschaj i N. M. L. Folkard H. A. M. Prins irmans te Delft: ten te Don Haag. 3. J. von Alphen heer P. Hazebroek Geologie: doet c j Haarlet de hec P. D. Tlr VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Godgeleerdheid, cand. ex., de heeren G. J. de Leeuw te Arnhem. H. J. Pllon te Apel doorn. L. Touwen te Amsterdam en H. W. vnn der Veen te Leens. (Gr.) GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge slaagd: Rechtswetenschap: doet. ex.. mej. E. Slüper en de heeren A. J. H. Avis en P. J. s heeren Dr. L. Barse de heeren H. i R. J. M. Heu- THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Ge slaagd: Godgeleerdheid: cand. ex. de heeren J. 'an der Linden Jr. te Leeuwarden en J. Kap- :eün te Den Haag; prop, ex., de heer J. Blok- xamen, terwijl 3 reeds meermalen exame adden gedaan. EXAMENS-STUURMAN. DEN HAAG. 18 Maart. ,GesL: voor le stuur lan grootss atoomvaart de heeren W. G. Min de heeren G. J. de Graag t Amsterdam, J. van Baaien te Hoek van H< land. A. Lagerveld te Amsterdam. W. G. Gt ia te Rotterdam, D. Ganzevoort te Buite en H. SJouerman te Alphen a./d. Rün. UIT HET SOCIALE LEVEN inwendige zending. Conferentie voor I. Z. Dit jaar zal Conferentie voor Inwendige Zending, die den laatsten tyd te Bar-.'hem werd gehouden, /eer zooals vroeger, te Doetinchem op „Ruimzicht", het internaat der Car. Phil. Inrichtingen, plaats hebben en wol van 19 tot 2? Juli a.s. Als onderwerp voor deze conferentie is ge kozen: „De oecumenische oeweging''. Er zal o.e. gesproken worden over den arbeid onder de Zuiderzeewerkers; over het geestelyk werk tiat geschiedt voor hen die in de toekomst dat gebied zullen bewonen; voorts over den arbeid onder werkloozen; over „Jong Hervormden Van de Uitwendige Zending zal waarschijn- ijk de Medische Zending be'icht worden. De sprekers zijn nog niet bekend. zending nd- J. van der Linden Ji Leeuwarden, die gisteren aan de Theologische School te Kampen het candidaatsexamen af legde, hoopt, naar wy vernemen, door de Alexander von Huraboldtstiftung te Berlijn daartoe geboden gelegenheid, zijn studiën aan de Universiteit te Tübingen (Saksen) voort te zetten in de Zendings weten schappen. Schoolnieuws. HOOFDBENOEMINGEN. 1 f t (Dr. H. Bavincksohool, vac.-L. van Klinken; M. Trompstr. 21), A. J. Riemeis- ma, hoofd te Krommenie. Krim, O. (Herv. School), C. Benu.>, ond. te Stadskanaal. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN! Bolnes (hoofd T. Blom), mej. J. 0. dra HmbsIs te Kinderdijk »-G r a v e n z a n d e (U.L.O.-Scaool, aoofd ^'arenf A. J. W. van Oosten), J. van der Meer te J Katwijk aan Zee (School Sluisweg), Door die besturen van bonden „De Eendracht", „SL Lambertus" en „Unatas" zijn de laatste weken verschillende besprekingen gevoerd met de directie van de textielfabriek „Bato" over een door de direc tie van genoemde onderneming noodzakelijk geachte loonsverlaging van 10 pet. Na de eerste bespreking en de daarover met de leden gehouden vergaderingen kwam tot uiitanjg, dat de leden van De Eendracht afwijzend stonden tegenover elke loonsverla ging. De leden van de beide Chr. organisa ties waren van meening, dat het door de directie voorgestelde te ver ging, doch het niet giewenscht zou zijn zrich tégen elke loonsverlaging te verzetten. Als gevolg van het door De Eendracht in genomen stndpunt achtte de directie van Bato het niet wel mogelijk tot een bevredi gende oplossing te komen en waar zij op de hüidcge loonbasis het bedrijf niet op ga.ng kon houden verklaarde zij zich genoodzaakt het gr otste deel der arbeiders te moeten ont slaan. Dientengevolge is vorige week reeds aan plm. 20 arbeader(sters) ontslag aange zegd. In verband hermede is de kwestie opnieuw in een vergadering van De Eendracht be sproken, waar besloten werd het eerst inge nomen standpunt niet te handhaven en te trachten opnieuw met de directie in bespre king te komen. Als gevolg hiervan werd j.l Dinsdag en Woensdag opnieuw d «or de be sturen der drie organisaties met de directie geconfereerd. Bij de laatste bespreking werd door de directie het. volgende voorstel tot loonsverlaging gedaan Vaste loonert: van f 35 en hooger 10 pet- datum van ingang 4 April van f 30 tot f 31 5 pet dat. v. ing. 4 April, 4 Juli 5 pet.; van f 25 tot f 30 5 pet., dat v. ing. 4 April, 2% pet 4 Juli; van f 20 tot f 25 5 pet. dat v. ing. 4 April; stnkloonen: wevers etc. 5 pet, dat v. ing. 1 April, 1 Juli 2pet Bij short time werken zal voor de wevers geen verlaging gelden als het loon beneden f 20 daalt Bij acceptatie van dit voorstel zal het reeds aan plm. 20 arbeiders aangezegd ont slag worden ingetrokken. In de daarna met de arbeiders van Bate gehouden vergaderingen, is voornoemd voor stel zoowel der de leden van De Eendracht als die van St. Lambertus en Unitas aan vaard. Naar h,et Ov. Dagbl. verneemt, heeft de directie van de spinnerij Eilermark te Gla- nerhrug onder Lonneker door aanplakking bekend gemaakt, dat togen April de helft van de arbHders ontslagen zal worden; Dooi dezen maatregel worden plm. tweehonderd arbeiders getroffen. Weerbericht- Hoogste stand te Parijs 771.0. Laagste stand te Vardö 754.3. Stand vanmorgen half twaalf 768.8, WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige V. tot N.W. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De hooge druk over het Z. van Engeland, N. Frankrijk en Z. Duitschland heeft voor ons land den wind in de laatste dagen, die meest N.O. en N. was, naar N.W. en W. doen krimpen en het laat zich aanzien, dat de wind met behoud van deze riohting eenige temperatuurstijging zal brengen. Ofschoon de depressie, die reeds dagen over Scandi navië, Fniland en de Oostzee lag, afnam, Is in het N. van Duitschland de toestand nog depressie-achtig, met motregen of sneeuw. De Oceaan depressie, die een matig diepen in druk maakt, trekt langzaam in de richting van IJsland op; alleen N. Zweden en Fin< land hebben nog strenge vonst. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.2 c. 20 MAART Zonsopgang 6.04 u.; Zonsondergang 6.11 u« Maansopgang 3.33 u.; Maansonderg. 5.42 o» 21 MAART Zonsopgang 6.02 u.; Zonsondergang 6.13 u. Maansopgang 503 u.; Maansonderg. 5.42 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 20 MAART Van 's avonds 6.41 u. tot 's morgens 5.32 u 21 MAART Van 's avonds 6.43 u. tot 's morgens 5.30 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Walshnt Basel Hunlr] Heden Vorig 2.16 2.U -0.0.30 0.68 0.90 weiier -O.— -1.70 2.26 1.78 0.— 3.44 Bingen 1.38 1.36 -0.- -0.08 1.32 1.24 Cob lens Trier Keulen Weseï Emmerik DaHseld.rr Maa-trieht 1.37 1.28 0.- 1.13 1.61 1J»3 t, 0.9-2 0.95 1.18 1.07 -0.26 -0.25 -0.- -OM 0.— 0.77 U- 0.f3 1.73 1.75 11.24 11.28 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS DelfzjJI Terschelling 7.06 19.22 Harlingen 7.50 20.12 Helder le 2.38 5.49 Idem 'ze 15.04 17.51 1 'malden 1.31 13.50 H v Holland 0.50 13.05 Schevening. 1.00 13.15 Rotterdam 2.3316J5 Delfzijl Terschelling Harlingen Den Helder le getij Idem 2e getü Willemstad Wlllemsiad 2.18 14.44 Brouvversh. 0.37 12-55 Zierikzee 0.59 i3.35 Wemeldlnge 1.S6 13.65 Vlii-slngen 12.12 13.45 13.» 15.64 14.81 16.27 13.43 Wemeldlnge Gemengd Nieuws. DOODELUK AUTO-ONGELUK de fa. Tlelem< staklnir ln de vleesch i iJssoIstein zich 1 Men meldt ons uit Senck: Hedenmorgen ongeveer 7 uur reed de heer M. Douma, carrosseriebouwer, met zijn echt- genoote en twee zoontjes per auto op den Rijksstraatweg van Sneek naar Lemmer. Nabij Follega werd de auto aangereden door de vee-auto van den heer J. v. d. Hei den te Heeg. Een zijwand van de personen auto werd geheel opengereten. Het 9-jarig jongetje was op slag dood. De heer Douma en zijn 6-jarig zoontje werden ernstig, zijn echtgenoote lic.it ge .vond. Alk drie werden in het St. Anthoniuszie- kenhuis te Sneek opgenomen. De veeauto wilde een zijweg inrijden, maar de heer Douma heeft de richtingwijzer blijkbaar niet opgemerkt. TWEE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Men meldt ons uit Nieuw-Helvoet; Hedennacht omstreeks half 2 is brand uit gebroken in de woning van den hoer B koer aan den Rijksstraatweg te Nieuw-Helvóet. De vrouw des huizes, die zich reeds ter ruste had begeven, hoorde iets vallen. Zij stond op -n bogaf zich naar beneden. Zy vond het boneden - huis in lichtei laaie en had nog jmst den tyd in nachtgewaad via een raam te vluchten. Zy wekte de buren Moree en P. Kramer. Het huis van den liter Moree had inmiddels pver.eer.s vlam gevat. Be'de percee'en brandden tot d?n grond toe af. De brandweer van N'tuw-Hel voet slaagde er in het perceel van don peer Kramer te behouden. Uit de beide perebelen kon niets worden gered. De schade woriit door verzekering gedekt NEKKRAMP. By den heer G., onderwijzer aan de bijzon dere L'.LO.-school te Doetinchem, is nek kramp geconstateerd. De patiënt is naar Arn hem vervoerd, De school is gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2