llietuue ^ribscljr (tfourattl JFÊ Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken De Crisiszorgen van dezen tijd Waardeeren wij het verschil? ABONNEMENT: "Per kwartaal &25 (B«schikkingskosten f 0 15.) Per week ^0-23 Voor het Buitenland bij Weke- lijksclie zending 6.— Bij dagolijksrhe zending 7.— Alles bij vooruithetaling Lossp nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3610 WOENSDAG 16 MAART 1932 ADVuRTENTIEN Van 1 tot 5 regelsf 0.45 ir.gez Mededeehngeo van 1—5 rpgels Elke regel meer Bij contract holnngrijkp korting. Voor het hevrag°n aan t bureau wordt berekendo.io 12e Jaargang Dit nummei bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ZONDERLINGE VRAAG Aan ministers worden wel eens heel won derlijke vragen gesteld. Tot de zonderlinge vragen rekenen we die welke in het voorloopig verslag op de be grooting van Arbeid, Handel en Nijverheid tot den betrokken Minister werd gericht be treffende de werkverschaffing. Bij de interpellatie-Hiemstra in de Tweede Kamer is wel gebleken, welke ontzaglijke be dragen uit t)a overheidskassen ter beschik king worden gesteld ter bestrijding van werkloosheid en armenzorg. Een geschat bedrag van 300 millioen in totaal voor één enkel jaar kan het inzicht bijbrengen, dat in ons vaderland van over heidswege voor dit doel meer wordt gedaan dan ergens elders. Toch vond men bij het schriftelijk overleg met de Eerste Kamer van zekere zijde nog de vrijheid op te merken, of het wel oirbaar kon worden geacht, dat op uitkeering recht hebbende, tegen werkloosheid verzekerde arbeiders gedwongen worden in zoogenaam de werkverschaffingen te gaan werken voor loonen, lager dan de uitkeeringen der kas sen, waarbij zij verzekerd zijn. Zoo'n vraag getuigt toch wel van een heel eigenaardige mentaliteit Hoewel men zich het standpunt zou kun nen indenken, dat werklooze arbeiders, die aangesloten zijn bij een werkloozenkas, eerst naar hun kas worden venvezen om den re- glementairen tijd uit te trekken, handelt de Minister niet aldus. Integendeel, de Minister neemt maatrege len tegen gemeentebesturen die op deze wijze de georganiseerde arbeiders van de werkverschaffing terughouden en daardoor zij het in den regel onbedoeld, de werkloos heidsverzekering schaden. En deze houding heeft begrijpelijkerwijs de volle instemming der kasbesturen. Trouwens, dat het loon bij de werkverschaf fing blijft onder het bedrag, dat een kas uit keert, laat zich niet zoo gemakkelijk denken. Waar de loonen der werkverschaffing ver band houden met de doorsneelponnormen en *iit maatschappelijke overwegingen een wei nig daar onüër blijven, zullen zij toch nood wendig vrijwel steeds het bedrag aan uit keering uit de kas te boven gaan, dat nim mer een zeker percentage van het loon van den verzekerde mag overschrijden. Al blijft nu natuurlijk het gestelde geval mogelijk, het zal toch tot de groote zeld zaamheden behooren. In ieder geval verdient de Minister hulde om zijn sociaal standpunt, dat werkverschaf fing wordt gesteld boven het genieten van uitkeering. We hadden verwacht, dat in een Kamer, die geen communist onder haar leden telt, de eere van den arbeider in zijn werk gezocht Dat sommige leden er blijkbaar anders over denken, stelt teleur. Colijns rede fe Leeuwarden De slof en grendel poliliek Geesfelijke kracht noodig BINNENLAND. ONVOLWAARDIGE ARBEIDS KRACHTEN VAKOPLEIDING. In de Zaterdag jl onder leiding van prof. mr. P. J. M. A a lb e r s e gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen („A.V.O") is besloten in de op 4 Juni te houden jaarlijk- sthe vergadering, aan de orde te stellen het vraagstuk der vakopleiding voor jeugdige on volwaardigen, zulks aan de hand van een vijftal prae-adviezen van deskundigen uit de praktijk. Uit het Sociale Leven. DE ACTIE IN HET MEUBEL- EN BtHANGERSBEDRIJF OVEREENSTEMMING TUSSCHEN DE Werkgevers en de chr. ën r.-k. houtbewerkers. Tusschen den Roomsch-Kafholieken Hanze bond „St. lteinoldus", Vereeniging van Werk gevers in het Meubelmakers-, Behangers-, Stoffeerders- en Beddenmakersbedrijf en Aanverwante vakken en de firma Vroom A Dreesmann. Nederland, eenerzijds en den Nod. R.K. Bond ..St. Antonius van Padua en den Bond van Chr. Houtbewerkers, Meu belmakers enz. anderzijds is volledige over eenstemming bereikt lot het aangaan van een collectieve overeenkomst Hiervan is de grondslag als volgt: De minimumlooncn worden verlaagd, voor 'de werknemers van 2425 jaar en ouder mei 2 cent per uur, 22—23 jaar met 3 cent pei uur, 2(1—21 jaar mei 4 cent per uur, 18—lb jaar met b cent per uur. De loonen boven het minimum kunnen verlaagd worden met drie cent per uur, voorde behangersnaaisters zal dit kunnen zijn 2 rent per uur. Het premie- vrije ziekengeld me' behoud van twee karenz dagen blijft behouden. Ds contractiluur wordt gesteld op één jaar. He' vacantie-arti- kel, hoewel dit. wat betreft het aantal dagen, piet in de onderhandelingen begrepen was. blijf' ook gehandhaafd. Overeengekomen is, dat de nieuwe regeling zal ingaan vanaf Za terdag 26 Maart a-s. Op uitnoodiging van 't Provinciale Comité van cÏ3 A.R. Kiesver. heeft Dr. H. Co I ij n te Leeuwarden gesproken over het onderwerp: De crisiszorgen van dezen tijd. De vergadering vond plaats in de Koepel kerk, die overvol mei belangstellenden was en stond onder presidium van Ds. D e t ti mers, em. predikant te Sneek, cJie haar op de gebruikelijke wijze opende. Dr. Colijn begun met er op te wijzen, dat deze crisis een universeel karakter vertoont, en dat rijk en arm, vastbczoldigde en koop man er de gevolgen van ondervindt Het is een groote fout, aldus Spr. te mpe nen, dat wij met een voorbijgaande tijdelijke inzinking van het economische leven te doen hebben. In het verleden placht elke 7, 8 iaar een periode aan te breken van ii king, die steeds weer gevolgd werd door een periode van vernieuwde bloei. Aan zulk een conjunctuurgolf, zulk een re gelmatige afwisseling van voorspoed en in zinking mag men bij deze crisis niet denken De huidige crisis moet eerder worden bezien als een verstoring van de fundamenten waarop het economische gebouw tot weinige jaren rustte. De fundamenten zijn. om een beeld te gebruiken dat de landbou wers wel kennen, als het ware onderloops geworden. Men voelt de tegenstelling, die in deze twee zienswijzen tot uitdrukking komt. Het is een groot verschil of men ziekte heeft aan eei tak. of aan de' wortel van de boom. Reed daardoor valt er op te wijzen, dat bij vorige bet algemeen karakter ontbrak, waardoor deze zich juist kenmerkt Vroegere crises teisterden alleen een be paald land of een groep landen én dan noj vaak alleen een bepaald onderdeel van di bedrijvigheid. Thans wordt door de crisii ieder land getroffen en bijna ieder product Vpor een dergelijke zeer bijzondere toe stand, waarbij, wij irt ons land terug moeten gaan tot den Fraiischen tijd oTn hare weerga te vinden, moeten zeer bijzondere oorzaken bestaan. Die oorzaken moeten wij opsporen onze houding tegen de crisis met Har gevolgen te kunnen bepalen en om de juisb maatregelen to nomen tot verlichting dei- druk en tót geleidelijk herstel te voeren. Zij, die mcqnen.dat deze crisis alleen in hevigheid verschilt van vorige staat heel ders tegenover die vraag dan zij, die met mij van oordeel zijn dat deze crisis een bijzon dere is, dat wij staan voor en dat het oude, dat wij gekend hebben al thans voor een lange reeks van jaren niet meer terug zal keeren, dat wij ons op an dere toestanden hebben voor te bereiden. Ikzelf heb omtrent de werkelijke oorzaken der crisis nimmer in twijfel verkeerd al heb ik de gevolgen minder ernstig gezien dan ze in werkelijkheid zijn geworden. De oorsprong is de wereldoorlog. Een tweede oorzaak is de op die wereldoorlog ge volgde handelspolitiek van de verschillende landrn. Het is daarom onjuistte spreken van een crisis die in 1921 zou zijn geweest en een andere die in 1929 optrad. Die crisis van beide perioden is dezelfde, die zich tol op heden regelmatig ontwikkeld heeft en dat is geen achteraf aangevoerde- wijsheid van mij. Mijn geheele beleid in de jaren 1923 tot 1926 als minister van financiën werd be- heerscht door de grondgedachte dat wij te doen haddon met een langdurig proces van afwikkeling van de oorlogsgevolgen, een li quidatio-crisis dus. Wat toch is er in de we reld gehourd?In de jaren 19141919 is de voorziening van de wereld van diens gewone verbruiksgopderen geheel gewijzigd. De lan don Duilscliland e.d. waren geheel afgesloten van de overzeesche landen zoodat zij daar- ook geen producten konden krijgen. Al de bestaande fabrieken werden gebezigd voor oorlogsfabrieatie en voor oorlogsbenoodigd- heden. De overzeesche landen, die voor den oorlog op hun markten bediend werden door de Europeesche landen, moesten in den oor log zich zelf red.len. Het gevolg was een op leving cn opbloeien van hun industrie. Ook werd het leveren van Wcstersche waren over genomen door twee groote landen bij uitstek Japan en de Vereenigde Staten -van Amerika Na den oorlog hadden de fabrieken in Duitschland en Engeland zich geweldig op erhooging van capaciteit gezet en trachtten Ie verloren markten te heroveren, maar vonden er de concurrent. De gelegenheid tot afzet van hun product was nu veel kleiner geworden. Het gevolg was dus een overpro ductie. Dat de crisis niet direct na den oorlog zichtbaar was ligt ook voor de hand. Er was door den oorlog aan vele dingen groote be hoefte gekomen, zoodat aan die vraag eerst behoorde te worden voldaan. Er was een goederen honger. Toen die na een paar jaar ophield trad op het einde van 1921 stagna tie op en bleek, dat het evenwicht tusschen •threnging en verhruik ten ee'nen male verstoord was. Toen openbaarden zich de eerste teekenen van de crisis. De landbouw was er toen nog niet zoo zwaar bij betrokken als thans het geval is. Maar, vraagt men dan, hoe is dan te ver klaren dat in de jaren 1926—1929 nergens eenige crisis iets bemerkt werd? De werkeloosheid was zoo goed als verdwenen en men had zelfs al eenige belastingverla ging met nog overschotten. Het antwoord is gemakkelijk te geven met een voorbeeld. Gesteld, er woont iemand naast u die per jaar 5900 verdient en dit bedrag ook verteert. Hij ziet kans gedurende eenige jaren er bijvoorbeeld 2Ó00 bij te leenen cn ook die 2000 te verteren. Natuur Br. H. COLIJN van 7000. Zoo is het precies gegaan met de verschillende lauden in Europa. Duitschlaml alleen heeft in de jaren 19241929 ruim 15.000 millioen guldens geleend waarvan 10000 millioen guldens verbruikt zijn voor allerlei doeleinden in het binnenland. Het sprerkt vanzelf dat men hier in Neder land van die verlering wel iets gemerkt heeft. De koopkracht van de bevolking landen, die van ons producten betrokken, hij 'oorbeeld boter, was aanzienlijk vergroot, naar hield direct op toen het leenen. moe&i ophouden in 1929. Hel gevolg was het slerkei dan ooit naar voren komen van de crisis. Die opleving vanaf 1925 was dus niet het gevolg van een natuurlijke werking, doch kunsüna tig. van tijdelijkcn aard. De schuldenlast publieke lichamen was weer grooter ge worden. met als noodzakelijk gevolg, dat de belastingen stegen, de delging der schulden weer op de inwoners moest worden verhaald, met gevolg dat de crisis weer sterker zich heen greep. Wat bleef was slechts de wanverhouding tusschen het vermogen t« kunnen voortbrengen en d' kans die voort brengselen te verkoopen, wat weer ten ge volge had een daling van de verkoopsprijzen zonder een daling terzelfder tijd van de kos ten van voortbrenging. Hadden de regeeringen der landen nu maar dat aanpasen tusschen voortbrengen afzetgebied laten gaan. dan zou men geen crisis hebben gehad die al tien jaar duurt, en waarvan het einde nog niet te zien Men handelde echter antlers. Het eene land voor, het andere na heeft gemend de gvol- gen van de crisis buiten de grenzen te hou den door aan den invoer van uit andere lan dep boleuimerin-en op te leggen. Men hoop f,e daarmee prijsdaling tegen te houden en Voor oen enkel artikel is dit in sommige landen gelukt. Dooi de hooger geworden tariefmuren werden de prijzen achter die muren inder daad opgevoerd, vooral daar waar hel voort brengen minder was dan het verbruik. Dut dit wJ eens een ongunstige uitslag had v.-or andere bedrijven was niet te betwisten, maar was het ergste niet. Ook de uitvoer van goe deren hegon af te nemen door de tariefmu ren, want er is in het economische leven een groote waarheid, die met groote letters op de regeeringsgebnuwen moest worden ge schreven, namelijk, dat wie van en ander niet meer koopen wil spoedig zal merken dat het niet den verkoop ook niet meer gaat De handel, die men met geld voert, is in het wezen der zaak nog altijd een ruilhan del, er worden slechts goederen tegen goe deren geruild, al gebruikt men het geld als waardemeter. De invoer moet de uitvoer dek ken. Dat geldt niet voor ieder land afzon derlijk zoo sterk als voor de geheele wereld maar hel is een onomstootelijke waarheid, dat beperking van invoer leidt tot beperking van uitvoer. De tijd dat een volk kon leven van wat het eigen land voortbracht is al lang voorbij, de afhankelijkheid van de verschillende landen is eerder grooter geworden dan kleiner. Men kan zich thans geen beschaafd land meer voorstellen, waar om eenige voorbeelden le noemen, men geen koffie, thee, taltak, enz gebruikt. Dat alles brengen wij niet zelf voort moeten wij koopen in het buitenland maar om dat nu te kunnen moeten wij ook onze producten invoeren en verkoopen. Wij kunnen ook voor onze ruim 8 millioen groiv te bevolking geen voldoende broodgraan ver bouwen, dat moeten wij dus van elders koo pen in vrij groote hoeveelheden. Daarvoor moeten wij goederen uitvoeren. Wij hebben geen rubber, geen ijzererts, geen voldoende hout, geen kalocn, te weinig wol. Willen wij een textielnijverheid hebben, dan moeten de grondstoffen gekocht woröen. Zoo is de zaak gezien van de Nederlandsche ver bruiker, men kan ook de zaak van uit een ander licht zien, namelijk vanuit de invoe ende landen. Ik heb ecliter alleen willen aantoonen, willen schetsen hoe belangrijk hei vraagstuk is van de in- en uitvoer en om er op te wijzen dat men niet naar kwakzalvers moet luisteren, die een oplossing daarvoor ">o maar uit den mouw schudden. Men is alleen op den goeden weg door de stelling te aanvaarden, dat tegen de invoer een uitvoer móest staan. Na 1SS0—90 hebben wij als gevolg van de toenmalige landbouw crisis andere bodemproducten verbouwd. Als wij nu weer zouden moeten opgeven wat wij tot stand hebben zien komen en tot het oude zouden moeten terugkeeren dan is dat niets anders, dan wat de economen zeggen, hel meerdere tegen het mindere inruilen». Het is de overtuiging geweest van de stutten aan, maar tegelijk stelt men een grondig ondciroek in naar de fundamenten, of om hei andors te zeggen, naast lie* dragen van de siutten is ook noodig zorgvuldige overweging van de \raag of er misschien ook aanleiding is om over te gaai tot wijziging van de economische structuur van ons land, van on I drijfsicvcn. Dat laatse voer: tot veel endiep onderzoek. Daaraan zijn de meest belai gevolgen verbonden. Het schragen v muren gaat in ieder geval echter voorop maar dan is die taak nog moeilijk. Wat nioèt -gestut worden cn hoe moe' he* schïetiènMet uitzondering van enkele drijven werki op het oogeriblik ieder bedrijf met verlies. Nu moet cr een waarheid op. dat het lijden van verlies op zie! geen reden is om seun van de overheid'e vragen Verzekering van de winstgelegon hei-d van hel hcdrijL wering van hedrij" verliezen ligl niet op den weg der regcerii ih het a'gemeen gesproken. Ook mag de o.ver-heidssteun niet.worrlen-ingeroepen om te gevolgen van een gemaakte fout 1e her stellen. F.r zijn bijvoorbeeld heel «e- land bouwers die een hooge hypotheek hebben of op een té hooge pacht zitten, dar is wel jammer, maar daaraan kan de overheid niets doen. want dat komt op elk 'eri-ein voor. Het natuurlijk ver-mogen is in verge lïjkiniz pne: enkele jaren terug met e'telük duizenden mil'ioencn guldens teruggeloo- pen. dat verlies moeten wij aanvaarden,! niemand ter wereld kan"daaraan iets vm anderen. De overheid moet wel steunei voorzoover in haar vermogen is als do hrm •van het volksbestaan wordt bedreigd D overheid zou niel mogen toela'en dat de gropd onbebouwd bliifl, omdat iaar in jaar uit de opbrengst de kosten van heb» niet loont. Da' zou het volkshesfaai tasten en zooiets kan de overheid niet toln- reeren. Uit een oogpunt van algemeen volksbelang is het dus de bedrijven in gang te houden onverschillig wie van die bedrijven eige naar is. Binnenkort kan men. zooals reeds Steun is verleend voot de tarwe, ook steun verwachten voor de zuivel en ik vrees zeer dat het daarbij niet zal kunnen I-lijven. Ons economisch volksbestaan rust op vele pijlers, men moe' alle pij'crs in Let oog hou den en niet enkele helpen ondersteunen. Als dus vaststaat welke bedrijven gesteund zullen moeten worden rijst toch r.og di vraag hoe moet ges eund worden. Als nien die vraag bespreekt hl i-kon de onkunde en de,onverantwoordelijkheid van velen, ende meest ondoordachte beschouwingen over dit vraagstuk vinden nog ingang. Als. men de vraag rustig overweegt, moet men eerst bedenken wat men nu eigenlijk bereiken wil. Het is onmogelijk (thans nllo bronnen van economisch leven na Ie gaan maar laten wij on-s bepalen .by eon daarvan de zuivel. Het is heel eenvoudig om te zei een: wij hebhep 70 k 80 millioen noodig o.,, de zaak gangbaar te hqu.don, maar dan is men er niet, afgezien van het feit dat de regcering niet in staat is die 80 mil toen op tafel te leggen. Dan valt dadelijk te wiizoii op.he! feit. dat wij veel meer boter en kaas makerr dan in het eigen land gebruikt kan worden. De uitvoer is dus de eenige weg of vermindering van productie. Als het m voer moet worden is een prijsbepaling vo-> het binnenland niet mogelijk. Bij uitvnr. i e. rekenen met de vraag op do bui'enlandsche markt en die is afgenoi., Er moet een loonende prijs worden ge maakt, maar wat is een loonende prijs' men rekening houdt met de prijs dio de op te hooge lasten gezeten veehou Ipr moe' maken, helpt men dan niet eigenlijk het groot kapitaal? Een loonende prij< mier gebaseerd worden, volgens mij, op de parh ten van voor de oorlog ongeveer, met -en redelijke bestaansmogelijkheid en dekking der onkosten. Bij uiövoer zal men evenwel toch onder de proriur ieprijs moeten verk-v pen om de waren kwijt te worden en zi. om de loonende prijs in het geheel te :na ken. de binnenlandsche gebruiker moeten bijbetalen, voor het feit. dat het buitenland kooot Ook kan het buitenland, hii al die maat regelen. weer beperkend optreden tegen onzr uitvoer Dat maakt de oplossing van het prijsvraagstuk al weer moeilijker. Ook het verschil van de provincies maakt een uni forme regeling al heel bezwaarlijk en toch moet het een uniforme regeling zijn Zon jn er nog mepr zwarigheden, maar die zeC ik niet om te laten honren dat er niets gedaan kan worden, maar om aan te tonnen, wat moeilijkheden dienen te worden overwo gen voor hulp kan worden verleend. Het belang van het Nederlandsche volk hangt er aan vast cn de bezwaren niet te zien zou pure demagogie zijn en met demagogie ziin nog nooit in de wereld moeiliike vraag stukken tot een oplossing gehrncht. Een uit gewerkt steunplan kan ik nu niet geven wel tusschen de verschillende landen, die mij heeft gebracht '-ot een jaren'ang pogen daar toe te geraken. Het is mij in Genève mis lukt, juist het tegendeel is geschied, je eco nomische waanzin van het toepassen van slo'- en grendel-poli iek is nou toegenomen FdKi cteg t-rrngt ons nog mcuwe heperk'og van allerlei aard. de een al kwaadaardiger dan de andere. De weinige landen, die nog vast hielden aan een beier inzicht moeten nu ook wijken en derge ijke heruiten ne Ook wij, Nederland, het laats', ma.-- torh ook wij 'hans, wan het is een onver mijdelijke noodzakelijkheid geworden. Wal moet nu hef eerst worden gedaan lijk spreekt het vanzelf, dat Daarvan de bak- Herstel en hoe moei het worden gedaan, ker, de kruidenier enz. iets bemerken, dat Zooals bij wankele gebouwen word gewerkt die klant van 5000 er nu een geworden is moet ook hier geschieden, eeret draagt, men eenige hoofdgedachten Mijn algemeeru? stelling is deze, wat op een gemiddeld goed bedrijf aan normale lasten rust moet uit de opbrengst van het bedrijf verkregen kunnen worden. Dat is mijn grondstelling. Welke normale lasten bedoel ik dan? Behalve een heseheiden bestaan voor den boor en zijn - arbeiders de overige noodzakelijke bedrijfslasten, waaronder de. sociale lasten cn de matige pacht Daarmede zouden ook de hypotheekboeron gehaat zijn. Meer mag men als steun van de overheid niet verlangen. Voor de toepassing van dien steun zou gedacht moeten worden aan de boter of melkprijs. Dat ziin heel wat zwarig heden.-Ik had ook gemakkelijk kunnen han delen door hier te staan vandaag en te zeggen dit moet en dat moet de regeering doen en de trompet maar voor de mond nemen, ik zou het kunnen als het mopst maar daar is de zaak niet mee opgelost. Het juist goed de zwarigheden openhaar uit spreken om dan ook te weten dat het maar niet zoo gaat om hulp te verleenen. Briand zeide eens: als ie een zwarte kat in een geheel donkere kamer moet zoeken, wees dan zoo verstandig en draai eerst het licht op. Zoo moeten wij doen met onze moeilijkheden, laat het volle lirht er op schijnen, dan is er gelegenheid om ze goed te zien en de wegen te zoeken ter verbete ring en oplossing te geven. Rij het nagaan van de fundamenten van ons economisch gebouw is hp| noo.dij» te overwegen of onze agrarisch toestand, onze agrarische structuur kan hliiven znmU het nu is cn dan is het zelfs waarsrhiinliik dat indien de andere landen doorgaan met hun handelsnolitiek zooals thans wli ernstig onder de cogen hebben te zien de mogelijk heid van verbouw van een product waarvan wü moeten invoeren. Wij zullen met onverminderde kracht en Emil Dovifat uit Berlyn hield te Leiden een rede over de pers in de onderscheiden landen. Van Rusland, heette het: De censuur is daar tot in alle gestrengheid doorgevoerd. Niet alleen de bladen staan er onder censuur, maar eveneens de machines en al het materiaal. De berichtgeving is ook strikt eenzijdig. Als journalisten zyn er 150.000 boeren- en 200.000 arbeiderscorrespondenten aangesteld. Dezen schrijven den brie ven naar de betreffende bladen, waarin allerlei klachten worden geuit. l)eze klachten worden onderzocht en daarna worden de brieven afgedrukt met mededeeling, welke gevolgen aan deze klachten zijn gegeven, terwijl met koeien van letters wordt af gedrukt: De courant heeft geholpen. Van eenige zelfstandigheid bil de schrijvers is dan ook niets te merken en als men in afwijkende wijze van de part ij-doctrines schrijft wordt men gestraft en niet zelden gedood. Over Italië vertelt de Berlijnsche hoogleeraar: In Italië is de vrijheid van de pers misschien het grootst van alle landen, maar slechts dan, indien men met het volgende rekening houdt: om als journalist te kunnen optreden, moet men ingeschreven zijn in het Standesbueh der Journalisten". hetgeen slechts kan geschieden, wanneer de daartoe bevoegden een verklaring hebben afgegeven, dat men tot de fascistische partij behoort. De tegenstander is dus geheel afgeschaft, critiek bestaat niet meer; alleen komt het wel voor, dat over zuiver plaatselijke zaken in de bladen gediscussieerd wordt, maar niet zelden komt dan van boven af het bevel om deze discussies te staken en men hoort er dan nooit meer iets van. Bij het vernemen van deze dingen kunnen wij weer zeggen „Waardeert Nederland de vrijheid, welke hier op dit terrein beslaat?" Is Christelijk Nederland goed doordrongen van het feit, dat het een groot voorrecht is, dat hier in de loop der jaren een sterke, in de rij der groote bladen meetellende Chris telijke pers is gegroeid? Steunt onze pers niet alleen door Uw abonnement, maar ook door Uw propaganda, welke wij van geen enkel onzer abonné's kunnen missen. Voordeelen en weg zijn U bekend, nieuwe abonnés lezen tot April gratis en worden opgegeven aan DE ADMINISTRATIE. inspanning moeten blijven zoeken naar mid delen, naar wegen om onze afzet in liet bui tetiland te behouden ou zoo mógelijk vVcei te brongen op het peil waarop het voor een paar jaar stónd, maar als het niet anders mogelijk blijkt dan zullen wij het omzet tingsproces moeten doormaken en de klok 50 jaren ternezetten Ook onze industrie vraagt onze aandacht Dat is voor een groot deel export-industrie door ons loonpeil komt die industrie in gevaar. Het loonpeil is dermate, dat niet ge concurreerd kan worden Iedereen zal moe ten toegeven dat het slechts een bescheiden welvaart is die bij de arbeiders heerscht daling van het loon is niet erg als tegelijk ook de levensproducten dalen. In dat geval gaat het levenspeil niet omlaag. Al? dat wel het geval is. geschiedt dat door de prijzen politiek van de tariefmuren. Op de overheid en inzonderheid de gemeenten rust de taak die lasten te verlagen door eond-koopere elec- triciteitslevering. watervoorziening e.d. Ik heb teere punten aangeraakt. Het krach tig georganiseerde overheidspersoneel verzet zich tegen salarisverlaging cn een groote politieke partij geeft het parool door: in geen enkel bedrijf salarisverlaging Dat is gemakkelijk, maar ernstig dient onder de ongen te worden gezien of wij onze plaats niet af moeten staan op de wereldmarkt aan anderen, waar de loonstandaard lager is. Alleen als wij realiseercn dat wij gemeen schappelijke offers hebben te brengen, zt wij er komen. Allen teznmen moeten ons leven versoheren, van hoog tot laag. Om daartoe te komen is moer noodig dan licha molijke kracht, is geestelijke kracht noodig Kunnen wij de 23ste Psalm nog in volle overgave lezen? Kan onze ziel volledig na zeggen wat de 9de en 10e Zondag in de ant woorden van de Heidelbergsche Catechis mus ons doel hooren? Kunnen wij daarop, zooals wij hier ver gaderd zijn. ja en amen zeggen? Indien ja. dan zal het Christenvolk van Nederland ook in deze donkere tijdon een lichtende stad op den berg zijn. dan verdwii de moeilijkheden wel niet. maar de zwaarste zorgen worden gedragen niet in de stemming van de wanhoop die nergens meer uitkomst ziet. maar in de wetenschap dat God de uitkomst geeft. HET PSEUDO-MOERDIJKKANAAL Er blijkt, naar men ons mededeelt, een buitengewoon groote belangstelling te be staan voor het request inzake de kanaal- verbinding van Antwerpen met den Riin. Bij het Comité komen uit alle deelen des lands aanvragen binnen om toezending van formulieren en de stroom van handteeke- "ingen wordt dagelijks grooter. Toch is het aantal binnengekomen hand teekenmgen nog niet voldoende en daarom wordt nogmaals tot allen, die zulks tot nu toe nalieten, een opwekking gericht, om zonder verwijl het request mede te onder teekenen cn in zoo ruim mogelijken kring de actie bekendheid te geven le winkeliers in verschillende deelen Rotterdam en ook in andere plaat sen hebben zich bereid verklaard het adres m hun winkels ter teekening te leg gen; bij de kiosken zijn ook blanco formu lieren verkrijgbaar of men rfeh'e zirh hi toe tot Jhr. H. A. Westzeodijk '2>g Rotterdam, telefoon 50386. (ge.1ur.-n kantoortijd 27260). Geteckc-nde adressen moeten worden te ruggezonden aan den heer J Hudig. WH- lemskade 28. Rotterdam. fik Gorgel ook op straat natuurlijk droog - met 25. 45 en 65 ets. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Rede van Dr. H. Colijn. te Leeuwarden. In het meubelmakers- en behapgerspedrij is overeenstemming bereikt tusschen (te werkgevers en de Chr. en R.-K. honden van houtbewerkers. (blz. 2) De Presidentsverkiezing in Duitschland. Stahlhelm trekt zich terug. wereenstemming zijtf Onrust in Polen. Lindbergh's baby dood? (blz. 3) Proefnemingen van kweekers met liet len den van snijbloemen naar Amerika. Bij de toewijzing op de Staateloeniug 1032 is voor ruim f 49 millioen op de vrije in schrijvingen toegewezen. (blz. 9) Bij Haydms tweehonderdste geboortedag. De eerste dag op de Utrechtscbe Jaar- De Tweede Kamer heeft de behandeling der Indische bcgroo ing voortgivct en heeft des avonds het wetsontwerp ot wijz.gm; der departementale indeeling behandeld. De Eerste Kamer heeft de hogrootineen van de Posterijen en van 't Staa svisschers- havenbedrijf aangenomen. Uit de Antirev. Partij. staten centrale wijchen De A R Staten Centrale Wijchon vergadert op Zaterdag 19 Maart 1932 2 uur namiddags in de Consistorie der Gereformeerde Kerk te Zal—Bommel. De agenda vermeldt o.m.: Verslag van den - retaris en penningmeester: ..Crisis" in te leiden door den heer R. A. den Ouden uit den Ilaag. Uit Oost-lndie TAXI BOTSING TE BUITENZORG BUITENZORG. 15 Maan (Aneta). Een taxa botste tegen een boem. De inzittenden, vrouwelijke arts gesteld ter beschikking don Dienst der Volkssezondheid, rcci L. iMeulemann te Bstóvi, t-, bw ScM- 'iagia werden gewned nvir het hoshilne] over. gebracht De ohadffeur en de eo^e, zwaar gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1