DINSDAG 15 MAART 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 21 Maart 1932, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet: op Maandag 21 Maart, des avonds te uur, op Dinsdag 22 Maart, des namid dags to twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Regent Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis. 2o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een stuk je sloot, gelegen aan het Utrechtsche Jaag pad, kad. bekend Sectio O, No. 84 gcd. 3a Voorstel tot verkoop van een gedeelte van het perceel Rijnsburgerweg, Sectie P No. 1343, aan Prof. Dr. R. P. van Calcar. 4o. Voorstel tot vaststelling van het voor schot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over hot jaar 1932, aan do besturen van verschillende bij zondere scholen. ...So. Voorstel tot beschikbaarstelling van golden ten behoeve van ben maaadelijkscho uitkèeririg aan het Leidache Crisis-Comité. fio. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting van tiet benedengedeelte van het perceel Stille Rijn 3, tot bureau voor den Burgerlijken Stand en de Bevolking. 7a Praeadvies op het verzoek van H. Ho- Sevvonlng e. a., om op marktdagen den Apo- jokersdijk en den Nieuwen Rijn tusschen de Hoornbrug en de Karnemelksbrug, gedu rende eenige uren voor alle rijverkeer at t «luiten. 8o. Verordening, houdende wijziging vai de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.blad No. 18), op het Rijden. fio. Voorstel tot aankoop, respect, tot neming om niet van verschillende aan den Ziilsingel gelegen voortuinen, stoepen en .straatgedeelten en tot beschikbaarstelling van gelden voor de uitvoering van het eerste gedeelte van de werken voor do verbetering van den Zijlsingel. lOo. Voorstel in zake korting op de bezol diging van het onderwijzend personeel aan het Gymnasium, de beide Hoogere Burger scholen en de Kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen. llo. Praeadvies op het voorstel van den heer van Stralen, oni de bepaling in het steun reglement, dat losse transportarbeiders slechts gedurende 42 dagen per jaar steun kunnen ontvangen, tijdelijk buiten werking to stellen. 12o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van een weg tusschen den Rijnsburgerweg en den Maredijk bij wijze van werkverschaffing. 13o. Voorstel om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest, Voor- geest en Rhijngeest" te machtigen tot den bouw en de inrichting van een recreatie- gebouw met rijwielbergplaats e. a, op het terrein van het gesticht „Endegeest", 14o. Voorstel: a. tot onbewoonbaarverklaring van ver schillende woningen gelegen in de Lange Paradijssteeg en de Lange Bouwelouwen- steeg; b. tot voorloopige goedkeuring van een plan tot onteigening van porceelen gelegen aan en tusschen de sub. a bedoelde stegen. lóo. Voorstel in zake verkoop van percee- len bouwterrein aan den Lammenschansweg en de Verlengde Bloemistenlaan bij open bare inschrijving, tevens praeadvies op de verzoeken van de Federatie van te Leiden en Omstreken gevestigde woningbouwver- eeniglngen, in zake bestemming van terrei nen voor meerderen woningbouw on de ver strekking van gelden daarvoor, en van P. P. de Koning c-s., in zake het verleenen van gemeentelijkon steun voor particulieren wo ningbouw. 16o. Voorstel in zake de toekenning van een subsidie aan de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging en aan de afdee- ling Ziekenhuisverpleging van do Coöpera tie „Vooruit". 17o. Praeadvies op het verzoek van het Hoofdbestuur van de Schippersvereniging „Schuttevaer", om verlaging van het haven geld voor stoom- of motorbooten. geven van les aan de afzonderlijke cur sussen dier kweekschool, een gelijke kor ting over hetzelfde tijdvak worde toege past, als die, welke overeenkomstig het Kon. besluit van 29 December 1931, S. 556, van Rijkswege wordt toegepast op dc bezol diging van de leeraren aan de Rijks hooge re burgerscholen cn de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. GEMEENTEZAKEN Salariskorting. Bi[ Kon. besffuit van 29 December 1931, S."'5o6, zijn bepalingen vastgesteld waar naar een tijdelijke korting van 1 Maart 1932 tot 1 Maart 1935 wordt toegepast op de bezoldiging o.m. van de leeraren aan de Rijks hoogere burgerscholen. Deze korting bedraagt: a voor hen, die gehuwd zijn. en voor hen die gehuwd zijn geweest, ten honderd voor "de eerste f 2000 en 5 ten honderd van het meerdere der jaarlijksche bezoldiging, ipet uitzondering van het bedrag daarvan, hetwelk aan kindertoeslag wordt genoten; b. voor hen, die ongehuwd zijn en nim mer gehuwd zijn geweest, 2*£ ten honderd van de eerste f 1000 en 5 ten honderd van het meerdere der jaarlijksche bezoldiging, met ui tendering "in het bedrag daarvan, hetwelk aan kindertoelage wordt genoten. Bij schrijven van 20 Januari 1932 no. 167. afd. V. H. M. O., deelde ZUne Exc. de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen inede, dat deze korting ook dient te worden toegepast op de bezoldiging van het onderwijzend personeel der van Rijks- nypge gesulbsidieerde gymnasia en gemeen telijke hoogere burgerscholen, indien men althans prijs stelt op het behoud der Rijks bijdrage. Gemold Koninklijk besluit is uiteraard ook-toepasselijk op de bezoldiging van de leeraren aan de Rijkskweekscholen voor onderwijs en onderwijzeressen. De daarin bedoelde korting is echter niet verplichtend gesteld op de salarissen van de leeraren aan de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres- sen. Wordt evenwel tot korting op de bezol diging van de leeraren aan het gymnasium en de beide hoogere burgerscholen beslo ten, hetgeen met het oog op de financieelc omstandigheden naar het gevoelen van B. en W. absoluut geboden Is, dan behoort tie korting billijkheidshalve ook toegepast to worden op de bezoldiging van de leeraren aan t|o gemeentelijke kweekschool, aange zien de leeraren aan die school reeds ver scheidene Jaren volgens de Rijksregeling c óp vrijwel gelijken voet bezoldigd wor den als ".unne collega's aan Is»; gjmnas :ui> en dc boide hoogere burgerscholen. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad derhalve in overweging om te besluiten, dat op de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan het gymna sium, de hoogere burgerschool met vijf- Jarigen cursus, do hoogere burgerschool voor meisjes en de kweekschool voor onder I In de Raadsvergadering van 2 September 1929 werd besloten aan de Onderlinge Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging en aan de afdeeling Zickenhuisverpoging van de Coöperatie „Vooruit" ook weder over het jaar 1929 een bijdrage van 1.per patiënt en per verpleeg, g toe te kennen voor die loden dier vereenigingen, wier verpleegkos- ten, zoo zij geen lid waren, geheel voor rekening van de gemeente zouden komen. Dit eenvoudige woordje „geheel" is de aanleiding geweest tot belangrijke discus- siën en overwegingen, tot het instellen van een diepgaand onderzoek naar de gestie van het bodrijf der vereenigingen en is tenslotte dc oorzaak, dat B. en W. eerst thans met een goe<l gefundeerd voorstel kunnen komen, een voorstel, dat tevens de bedoeling heeft deze aangelegenheid definitief te regelen. Het bestuur van de Onderlinge Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging kortheids halve „de Onderlinge" deelde mede, dat do berekening van de bijdrage over 1929 niet had plaats gehad overeenkomstig het oor spronkelijk raadsbesluit, doch dat een wij ziging daarin was aangebracht, die de aan de vereeniging toekomende bijdrage belang rijk had doen verminderen. Dc bijdrage toch, die vroeger berekend werd naar die patiënten, wier verpleogkos- ten voor rekening van de gemeente zouden komen, was thans berekend naar hen, wier verpleegkoslen „geheel" door de gemeente worden betaald. Dezo wijziging kwam 3e vereeniging te staan op een vermindering van de bijdrage van pl.m. 0000.—. Intusschcn vernamen B. en W., dat ook het bestuur van de afdeeling Ziekenhuis verpleging van de Coöperatie „Vooruit" kortheidshalve „Vooruit" dezelfde bezwa ren tegen de berekening van de bijdrage over 1929 had. In verband hiermede kwam echter als 't ware van zelf de vraag naar voren of ten aanzien van de toekenning van de bijdrage niet een ander systeem kon worden gevolgd, waardoor een afdoende regeling kon worden verkregen. Eenerzijds wenschte men de bijdrage te varhoogen, teneinde spoediger te komen tot een bedrag gelijkstaande aan de som één jaar premie, op welk bedrag de benoo- digde reserve werd geschat Anderzijds wilde men de bijdrage bepaald zien op een zeker percentage van de jaar premie, eveneens totdat het bedrag, waarop de reserve werd bepaald, was bereikt Ook omtrent het bedrag der reserve be stond verschil van meening. Het bedrag ge noemd in art. 72 van de Ziektewet, n.I. 50 pet van de beschikbare jaarpremie, achtte men over het algemeen aan den lagen kant, Uit een onderzoek is gebleken, dat do contributie van niet alle groepen van ver zekerden toereikend is, om de kosten der erzekering te dekken, en dat verhooging van de contributie of premie noodzakelijk is. Zoo wijzen de contributiegroepon 4 cn fi cent een tekort aan en eveneens de groep 10 cent; daarentegen vertoonen de groepen 7 en V/2 cent een overschot Verhooging van de groepen 4 cn 5 cent tot 8 cent en van groep 10 cent tot 12 cent is noodzakelijk. Wat de reserve betreft deze kan. naar de meening van den heer Van iBruggen, die het deskundig rapport samenstelde, zonder be- zwaar gesteld worden op 50 pet. van de be schikbare jaarpremie, plus de aanvangsro- serve, zijnde 25 pet der beschikbare Jaar premies. Hoewel men het deskundig rapport, uit een verzekeringstechnisch oogpunt be schouwd, volkomen juist achtte, viel aan do uitvoering volgons de meening van de be trokkenen niet te denken. Immers, de Leidsche tarieven zijn reeds hooger dan in andere gemeenten; ze nog hooger te maken zou zeker een belangrijke achteruitgang in ledental ten gevolge heb ben. En het zijn juist de groepen 4 en 5 cent, dat zijn die van de kinderen, die niet ver hoogd kunnen worden, omdat dit de draag kracht van groote gezinnen, die toch reeds zooveel voor verzekeringen moeten bijdra gen, te boven gaat Wat het bedrag van de reserve betreft, hiermede ging men eerst accoord, nadat de heer Van Bruggen er nadrukkelijk op had gewezen, dat de premie volgens de Ziekte wet dient dient voor de veirzkering van allo zieken en de premie hier bedoeld slechts voor hen, die ziekenhuisverpleging noodig hebben. De berekening van de reserve vol gens de Ziektewet is derhalve voor do ver eenigingen zeer gunstig. De bezwaren tegen contributieverhooging, meer in het bijzonder tegen die van de kin dergroep, werden ook door de commissie ge voeld en na ernstige overweging droeg zij den heer Van Bruggen op te onderzoeken op welke wijze, zij het dan door subsidie verhoo ging, deze contributieverhooging kon wor den voorkomen. Bij zijn schrijven van 2 Juli 1Ö31 stelde de heer Van Bruggen nu de volgende regeling voor: le. De gemeente geeft aan de beide ver enigingen een subsidie van ten hoogste 10 pet. der contributies, die voor een bepaald kalenderjaar beschikbaar zijn; 2e. Zoodra de reserves zijn gekomen tot de hoogte in zijn rapport aangegeven, wordt deze subsidie bepaald op het tekort, dat de «xploitetio in het kalenderjaar vertoont (na- deelig verschil van de werkelijke uitgaven, daarbij de administratiekosten inbegrepen «n do volgens berekening beschikbare com trlbuties) vermeerderd met hot bedrag, dat aangeeft de toename van de reserve in het dosbotreffendo jaar, met dien verstande, dat het subsidiebedrag, op deze wijze ontstaan, niet mner zal mogen bejoopen dan 10 pet. der contributie als onder 1 aangegeven. ii. en W. kunnen zich, evenals de Com missie, met do door don heer Van Bruggen voorgestelde nieuwe subsidieregeling volko men vereenigigen, omdat zij in contributie verhooging en als govolg daarvan een wel licht sterko daling van het ledental, een ge vaar zagen. Zij deelden daarom deze nieuwe regeling aan de bestunwi der vereenigingen mede, cn voegden daaraan toe, dat zij bereid waren een voorstel in dien geest bij den Raad aanhangig te maken, doch dat zij dan tevens zouden voorstellen, naast de bestaan de voorwaarden, deze nieuwe te verbinden: le. dat de premie voor personen van 60 jaar en ouder, die in den vervolge zullen worden ingeschreven, wordt verhoogd van 10 tot 12 cent per week; 2e. dat geen uitbreiding van uitkeering of rgoeding aan de verzekerden plaats heet» 'Mj aanvaarding van deze regeling de ge meente bereid zou zijn zich garant te stellen voor eventueel verlies ingeval te eoniger tijd de reserves, door epidemie als anderszins, geheel konden vereenigen met de voorge lee hestur envan de beide vereenigingen deelden B. en W. daarop mede, dat zij zich geheel konden vereenigingen met de voorge stelde nieuwe subsidieregeling eu do daar aan verbonden voorwaarden, zoodat B. W. in deze geest een voorstel doen. wijzers en onderwijzeressen, waaronder I zonder machtiging van B. ook te begrijipcn dc bezoldiging voor het I Tenslotte deelden B. en W. hen mede, dat LEIDSCHE KUNSTKRING ..VOOR ALLEN" ANNA EL TOUR Hot is misschien wel aardig u een en ander uit ihet veelbewogen leven dezer Rus sische zangeres mede te deelen. Anna el Tour is geboren te Odessa aan de Zwarte Zee. In haar jeugd was Odessa een muzikaal cen trum waar vooral de Italiaansche muziek gehuldigd werd. In den 'huiselijken kring vonden tal van Italiaansche musici een wel kome ontvangst. Er werd veel gemusiceerd en reeds vanaf haar zevende jaar studeerde Anna el Tour piano. Meer en meer bleek, dat zij over prachtig steonimateriaal beschikte en daarom besloot zij concertzangeres, te wor den. Op 17-jarigen leeftijd begaf zij zich naar het conservatorium te Leningrad, in die da gen nog St. Petersburg geheetan. Rimsky Korsakov cn Auer zwaaiden daar toen den scepter. Daar voleindigde zij haar pianisti sche en vocale studiën. Rusland is een onmetelijk groot land en Nederland een zeer meetbaar klein landje. Doch beide hebben althans dit gemeen, dat jonge kunstenaars het best doen, zich een naam in den vreemde te verwerven vóór ze op eigen bodem worden erkend. Anna el Tour debuteerde dan ook in Lon den in Queens Hall bij een concert onder leiding van Arthur Nikisch. Hiermee was ihaar succes in en buiten Rusland verzekerd. Zij zong in Duitechlond, in Frankrijk, vertoefde in 1914 een jaar in SL Gallen, tot zij door den oorlog gedwon gen werd naar Rusland terug te keeren. In 1919 werd zij onder bet Bolsjewistisch regime leerares in den zang aan de Philihanmonie te Moskou. Aanvankelijk ging dit heel goed. Doordat zij zich niet met de politiek be- moeido en alleen de kunst diende, viel men haar niet lastig. Op den duur echter eischte men meer en ook dingen, die buiten verband met de kunst stonden. Daardoor werden voor deze vrouw met karakter de omstan digheden ten slotte onhoudbaar. Zij waagde het in 1920 te vluchten en bereikte ten slotte met "roote moeite en onder allerlei ontberingen dwars door Siberië heen einde lijk Wladiwostok. Toen was zij door over spanning baar stem geheel kwijt. Na een half jaar van absolute rust kwam dat weer terecht Via de Japansche en Chineesohe haven steden reisde zij naar het Zuiden tot zij in 1922 Oost-Indië bereikte, waar zij een tour- née door Java deed, die prachtig slaagde. Vanuit Indië trok zij naar Europa en heeft sindsdien te Parijs haar piöd terre. Dat wil niet zoggen, dat zij daar steeds verblijf houdt, want in 1927 heeft zij opnieuw een kunstreis door Java gedaan; terwijl zij -regel* matig eiken winter in Holland terugkeert, om concerten te geven. De Sovjet-maohthebbers hebben haar sinds'- dien weer aangezocht naar Rusland terug te keeren, waar zij een eervolle positie zou kunnen innemen. Zij kan daartoe ovenwei niet besluiten, omdat zij vreest, dat kunst reizen buiten de grenzen van de Sovjet-unie haar dan niet meer zullen worden toego; staan. En vrijheid bovenal! Wel heeft zij zich bereid verklaard, begaafde jonge men-1 sohen uit haar volk tegen verlaagd.tarief óf zoo noodig gratis te Parijs te willen opleiden voor den zang en dus op deze wijze haar natie te dienen. Ook nu nog beeft het leven zijn gevaren voor haar, zooals verleden jaar op andere wijze opnieuw bleek. Een ernstige keelaan doening maakte operatief ingrijpen noodza kelijk, doch we mogen wel zeggen ver geef me de beeldspraak dat ze gelouterd uit dit vuur is te voorschijn gekomen, want sinds ik ze den vorigen winter in Den Haag heb gehoord, meen ik dat haar 6tem mooier is geworden. En deze opmerking brengt me ongezocht tot de bespreking van het concert van giste renavond. De stem was altijd, zoo dikwijls hoorden, boel mooi. Doch we moesten steeds de opmerking maken, dat er zangeressen zijn, die over op zichzelf mooier orgaan beschik ken. Dat is ons nu dezen avond niet meer zoo opgevallen. Doch al was dit wel zoo ge weest dan nog mooten we er onmiddellijk erklaring aan toe voegen, dat men mot het prachtigst denkbare orgaan niet dat supe rieure bereikt, wanneer men niet beschikt over de uiterst geperfectioneerde voordracht» kunst van Anna el Tour. Zoo veel verschillende liederen mevr. El Tour zingt, zoo vele aspecten heeft haar zangkunst En zij weet haar programma uit haar enorm rijk repertoire zóó samen le stellen, dat zij dat zoo veelzijdig mogelijk kan demonstreeren. In de eerste groep liederen van Martini en Haydn hooren we den prachtigen bel canto zang. Bepalen we ons even tot het allereerste nummer „Plaisir d'amour" van Martini. Het was voor ons een welhaast afgezaagde deun geworden en zie: nu openbaarde zich de tra giek van dit lied* in zijn volle diepte. En dat wordt uitsluitend bereikt door de wis seling der dynamische effecten. De stem blijft in één kleur, maar in die ééne kleur welk een rijkdom van fijne nuances. Elk woord, elke klank wordt psychisch uitge diept; wat aan de klank materieel is wordt verijld tot eevoel en gedachte zonder te ver vallen in het overgevoelige, het sentimen- teele, waartoe bij dit lied voorgedragen dor minder begaafden, alle aanleiding zou kun nen bestaan. Er is soms in dit en in de liedoren van Haydn, een streelen, een lief- koozen, een verinnigen van den klank, die ontroert en stil maakt, zonder weekelijke stemmingen te wekken. Do volgende groep bestond uit een vijftal fraaie liederen van Grieg en ook hleririj volg de do zangeres haar gewone schema om na een meer ernstig en gedragen lied steeds een lied in vroolijker rhythmo te laten vol gen. Merkwaardig ook hiermee het welge slaagde streven elk lied als één gesloten stemmingsbeeld tot ons te doen komen. Men zou kunnen spreken van muzikale genre stukjes, al|c op eigen wijze belicht, alle ge heel besloten in hun eigen sfeer. Na de pauze kwamen eerst een vijftal fraaie liederen van Hugo Wolff, waarin niet het bel canto, doch de voordracht, dc dictio overheersoht. En eindelijk hebben ons wellicht nog het meest getroffen oen aantal Dultsohe, RussLsche en EngeJsche volksliede ren. Mogen deze liederen door kunstenaars zijn bewerkt en van klavierbegeleiding voor zien, de melodieën komen uit den boezem van het volk. En daarbij troffen ons vooral dc Russische liederen, die in hun melodische structuur zoo herinneren aan den oerbron van het li turgisch gezang der Oostensche kerk. Vooral het eerste met dat eigenaardige oenigszins psalmodiërende motief. Ook de Engelsche liedoren, waaronder een Iersch lied cn een Schot$ch lied, dat ecnigs- j DE NIEUWE ELECTRO-MAGNEET IN HET NATUURKUNDIG LABORATORIUM HEDENMIDDAG OFFICIEEL IN GEBRUIK GESTELD BEDE VAN PROF. DE HAAS Hedenmiddag is de nieuwe groote olectro- magneet in het Natuurkunddg Laboratorium alhier door den minister van Onderwijs, K. en W. officieel in gebruik gesteld. Bijzon derheden omtrent dit kostbare instrument vindt men in de hierna volgende rede van Prof. Dr. J. W. de Haas, bij de ingebruik stelling uitgesproken, waaraan wc het vol gende on tl een en: Ik heb geaarzeld over de vraag, aldus ving spr. aan, of het geschikt zou zijn, de groot electroinagneet van het laboratorium in het openbaar te openen. Immers door verschillende o-irzaken die niet ter zake doen, heeft de voleindiging van den magneet cn zijn schakel-installatie vrij geruimen tijd geduurd. Toch heb ik gemeend, dat een officieele ingebruik stelling beter is, daar het mij gebleken is door een reeks bricvon uit het buitenland, waar het bestaan van een bui tengewoon groote magneet aan de Universi teit te Leiden ten deele bij geruchte door gedrongen is, dat de belangstelling in dit werk in het buitenland groot is en voorts wil ik in deze officieele opening een daad van piëteit zien ter eere van de nagedaoh tenis van eon man, die een zoo overwegend aandeel in het tot stand komen 'van dit werk gehad heeft; een daad van piëteit tegenover de nagedachtenis van prof. Kamerlingh Onnes. Want hij had reeds voor 1917 liet plan opgezet een groote magneet to con st rueeren. Onder de papieren van wijlen prof. Onnes bevindt zich reeds een eigenhandige schets d.d. 24 Maart 1917. De plannen bleven na het jaar 1917 een tijd rusten. Een corres pondentie met prof. Weiss dateert uit het jaar 1921. In de daaropvolgende jaren coör dineerde prof. Kamerlingh Ohnes een aantal magnetische krachten, prof. Weiss thans te Straatsburg, prof. Piccard thans te Brus sel, prof. Woltjes thans te Bandoeng en mij zelve. Als technisch adviseur raadpleegde prof. Onnes onzen stadgenoot den ingenieur Blom en het mag ter deze plaatse wel eervol ver meld worden, dat de ingenieur Blom geheel belangloos zijn tijd beschikbaar stelde bij de uitwerking van de technische détails, die bij de constructie van den magneet ter spra ke kwamen. Ten slotte kon het werk, nadat de mag neet zorgvuldig berekend was, volgens de beginselen in de dissertatie van Favier. een leerling van Weiss aanbesteed worden Januari 1924. Aan de firma Siemens en Halske viel het voorrecht te beurt, het werk uit te voeren. Siemens en Halske heeft de opdracht op voortreffelijke wijze vervuld. Zoowel bij het vervaardigen van den mag neet als bij het maken van de schakelinstal latie hadden wij het voorrecht van de wijze constructieve ervaring van de ingenieurs van de firma Siemens. Het type van den magneet is het type van Weiss. De bediening en schakeling van den magneet is in het lokaal zelve onderge bracht. De heer v. Weezei is met het dage- lijksche toezicht belast, terwijl de heer Walstra voor het algemeen toezicht en de bat fori jen zorgt. Men kan veilig zeggen, dat do Weiss- magneet de best bestudeerde en geconstru eerde magneet is, welke bestaat. En het is dan ook geen wonder, dat de groote electro- magneet, die u straks beneden zult- zien geheel het Weiss-type vertoont. De water koeling is geheel dezelfde als bij Weiss. Het water wordt centraal toegevoerd en paralel door het systeem koperen vierkante buizen geleid, waar 3e electrlsche stroom in sèrio doorgaat De koeling is zoo effectief, dat bij de zware stroombelasting door de bulzen van 400 Amp. het koelwater een 12 gr. In temperatuur rijst De electrische stroom wordt toegevoerd over een paar centraal aangebrachte sleepringen. Zoowel de cen trale water als stroomtoevoering zijn op deze wijze aangebracht op advies van den heer Blom. Door deze wijze van voeding van den magneet is niettegenstaande het groote gewicht van het geheel. 14 000 K.G., een groote bewegelijkheid verkregen. En het kost geen moeite om het geheel, dat op een kogellager rust met behulp van een worm wiel om een verticale as te draaien. Het beginsel van gemakkelijke beweeg baarheid is bij de geheelc constructie door gevoerd. Zoo kunnen de poolkernen. dde ieder 900 K.G. wegen, gemakkelijk met be hulp van een paar op de magneet aange brachte motoren versteld worden. Het is evenzeer mogelijk voor het geval een verti caal magnetisch veld gewepscht is, de ge heelc magneet verticaal te zetten crp eenige daartoe speciaal aanwezige palen. Het spreekt van zelf. dat gezien het enorme ge wicht, de verticaalstolling met behulp van een loopkraan moet geschieden. Beneden zult gij opgesteld vinden, nae*' den grooten magneet de eerste magneet in dit laboratorium gebruikt en die nu terecht een plaats gevonden heeft in het historisch museum van Dr. Crommelin. Want met dit kleine magneetje heeft Prof. Zeeman in dit laboratorium zijn beroemde experiment ge daan van den invloed van het magneetveld op "het uitgezonden licht der atomen. Het Zeemaneffect is gebleken in den loop van meer dan 25 jaren ontwikkeling van den bouw van het atoom een der meest geschikte leiddraden ter ontwarring der ingewikkelde De Tip der Tips Uw merk is GIBBS! Voor alle toiletartikelen zins aan het Jodelen deed denken en dat wellioht ook wel ontleend zal zijn aan de eigen wijze van jodelen der herders in hot Schotsoho bergland, maakten veel Indruk. De Gehoorzaal was zoo goed als vol met een zeer geestdriftig en dankbaar publiek, dat zijn ovaties beloond zag met een viertal toegiften. De zangeres ontving bloomen. Het is eigenlijk onbillijk, dnt we nu nog slechts een heel kort woord wijden aan haar begeleider Theo van der Pas. Het succes van dozen avond is toch voor een groot deel ook aan hem te danken. Zijn altijd even volgzame cn illustratieve begeleiding, niet het minst in de liederen van Grieg en Wolff, waarin de pianopartij geenszins ondergeschikt is, zijn voornaam en parelend spel, dient evenzeer geroemd te worden als de zang van mevr. El Tour. Voor de Kunstkring een prachtig geslaagd ooncert. structuurverschijnselen van het atoom te zijn. Het verschil in aspect dezer eerste en dezer laatste magneet is werkelijk verbluf fend. Doch ik moet U toch waarschuwen niet te zeer medelijden met het kleine instrument waar Zeeman toch maar zijn groote ont dekking mede gedaan heeft, te hebben. Ik moet, om U dit duidelijk te maken even voorgaan op de theorie van de magneten- bouw die door Stefan en Crosing ontwikkeld ia Schoon ik deze theorie niet juist kan achten geeft zij een vrij goede benadering. Zij leert ons de sterkte van het magnetische veld tusschen de polen van den magneet, liet interferrieum genaamd, te berekenen. De voornaamste deelen van een magneet, waar het op aankomt zijn de poolstukken. Deze poolstukken hebben den vorm van afge knotte kegels van ijzer. Zij zijn door d'e er omheen loopende stroom geheel gemagne tiseerd. De proeven wondon nu als regel gedaan tusschen de twee kleine eindvlak- ken van de ijzeren afgeknotte kegels waar van de eene derhalve Zuid, de andere Noord gemagnetiseerd is. De sterkte van het veld tuaschen de polen wordt nu geleverd door de grootte en afstand van beide eindvlakjes, waarbij opgesteld moet worden de magnetische werking van de mantels door afgeknotte kegels, die zich in magnptischen toestand bevinden. De the orie van Stefan leert nu, dat het aandeel van hot conische gedeelte der kegels een bijarage levert dio gelijk is aan de natuur lijke log van de verhouding van de stralen van boven- c-n grondvlak der kegels. Dat wil derhai-e zeggen, dat indien men een magnih't maakt, waarbij men do lineaire afmetingen b.v. met een factor 5 vergroot en men de ruimte waarin de proeven gebeuren hetzelfde laat. d.w.z. de straal van het bo venvlak van de afgeknotte kegel hetzelfde blijft de magnetische krachten nranr met een veel kleinere factor vermenigvuldigd worden. Als prof. Zeeman met mijn groote magneet zijn proeven gedaan zou hebben in dezelfde proefruimte als in 't kleine Rhumk. magn. beneden, zou hij slechts een factor in zijn voordeel, schattenderwijze van twee geha-d hebben. Men ziet derhalve dat men het kleine dat voor uw voetgn komt niet te zeer moet ver achten. En dat men geen gevoel van mede lijden met een kleine magneet behoeft te hebben. Kleine magneten zijn vinnige din gen. Na een uiteenzetting van het probleem der extreem hooge velden, wees spr. er op dat het idee dat bij prof. Onnes voorzat bij de constructie van den magneet zeker niet was —.treem hooge velden. Het doel is geweest gemiddeld hooge velden van groote uitge breidheid. En dit probleem lag binnen de grenzen der mogelijkheden. Welke kwesties zijn van belang bij het bestu.d'eeren van de magnetische verschijnselen der stof. Vooral de kwesties van die magnetisatie bij la temperaturen. Het magnetisme dier stof een temperatuur- gevoelig verschijnsel. Er zijn verschijnselen die dit niet zijn, alles wat met de radioactiviteit samenhangt en waarschijnlijk zeer veel wat met de kern van het atoom te maken heeft voelt niet wat het voor ons zoo familiaire begrip dei- temperatuur is. Het magnetisme is even wel een verschijnsel, dat zeer aan do op pervlakte van het atoom ligt. Alleen bij de groep der zeldzame elementen- ligt het wat dieper in het atoom. En alles wat aan d-en rand van bet atoom ligt is zeer tempera- tuurgevoelig. Het is nu duidelijk, dat wanneer men de temperatuur laat dalen en derhalve de in vloed van de temperatuur geringer wordt, uitwendige reguleerende krachten die het atoom aangrijpen, b.v. de magnetische krachten een grooter invloed krijgen en be trekkelijker wijze bij lage temperatuur met een zeer veel groote re factor vermenigvul digd, werkzaam zijn. Het is derhalve zaak het magnetisme vooral bij lage temperaturen te onderzoeken. Maar om dit te doen moet men do stoffen in vloeibaar Helium of waterstof dompelen en heeft men derhalve glazen vaten noodig waar deze vloeistoffen in staan te koken. Dit dwingt ons, daar deze vaten een aanzien lijke ruimte vereischen, over uitgebreide magneetvelden te beschikken, en deze weer liefst zoo sterk mogelijk. Hiermede heb ik het doel aangewezen, dat gesteld was, uitgebreide velden. En nu wil het geluk, dat aan dezen eisoh redelijk wel te voldoen is. Want er is een algemeene regel bij den magmetenbouw; die luidt: vergroot men alle lineaire afmetingen en het aantal ampère windingen met eenzelfde factor, dan krijgt men in de natuurlijk met dezelfde factor vermenigvuldigde experimenteerruimte, de zelfde sterkte van het magnetische veld. En 'tis nu zonder meer duidelijk, dat men wilde men in het magneetje van Zeeman, de glazen onderbrengen waarin de lage temperatuur gemaakt wordt, uitermate zwakke en niet homogene magnetische vel den zou krijgen, terwijl dit in een sterk vergrooten magneet nog redelijk wel ge lukt Ik hoop u duidelijk gemaakt te hebben, dat bij de constructie van dezen magneet gee-ne recordjagerij heeft voorgezeten, geen verlangen de op een na grootste magneet ter wereld te bezitten, neen deze magneet- bouw is de logische consequentie op den weg in staat te zijn den magnetischen bouw der materie te kunnen bestudeeren. Ik zal U nu eenige getallen geven over de schakeling, die ik overigens kort zal behandelen. Deze opsomming is uit den aard wat dor. Ter bekrachtiging van den magneet dienen 3 accumulatorenbatterijen ieder van 68 oellen. 136 volt. F.cn battcrii kan gedu rende een uur een maximale ontlaadstroom van 441 Ampère geven. Bij normale ontla ding van 216 Ampère duurt de ontlading drie uren. Bovendien is ter bekrachtiging aanwezig >n 60 Kilo-Watt motorgencrator. 115 Volt 520 Ampère. Op het schakelbord zijn zeer verschillende schakelingen mogelijk. Men kan eon batterij gebruiken of wel kunnen twee of drie bat terijen parallel geschakeld worden, boven dien evenzeer batterij I cn II, I en III en II en III in serie. De motorgenerator kan in serie met de batterijen gebruikt worden en tevens kun nen de batterijen parallel aan de motor- generator als bufferbatterijen geschakeld worden. Het totale aantal wikkelingen on den magneet bedraagt 1000. Het maximale aan tal ampère-windingen is 400 000 In het kleine interferrieum bii een pool- vlaktie van een diameter van 1,8 m m. bij een afstand tussohen de polen van 1,2 m.m. kan een sterkte van het veld van rond 70 kilogauss bereikt worden. Met extra bekrach tigingsspoelen tusschen de klossen kan men op 80 kilogauss rekenen. Uitvoerige automatisch werkende Inrich tingen zijn aan de schakeling aangebracht opdat het kostbare instrument door vergis singen niet beschadigd kan worden. In geval van ï.ood kan de gehcele zeer g.oote magnetische energie in het ijzer van IN DE HUWELIJKSBOOT Gisteren had de huwelijksvoltrekking plaats van Dr. C. Beekenkamp en mej. J. P. Visser. Op onze foto ziet men 't Bruidspaar bij 't verlaten van 't Groene kerkje te Oegst- geest waar de huwelijksinzegening plaate had AGENDA Woensdag, 16 Maart. 8 uur Prediker. Jaar. vergadering Leidsche Chr. Oranjevereen. Donderdag, 17 Maar;. 8 uur. Groo'-e Nuts. zaal. Uitvoering Muziekschool der Mij. voor Toonkunst. Donderdag, 17 Maart. Stadsgehoorzaal. 8 u. Lezing Prof. Ude en Dr. Pijl voor de Antl- Vivisecliie Bond. Vrijdag. 18 Maart. „Zomerzorg". 8 u. Bonds- avon'j A.N.W.B. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Visohmarkt 8, telefoon 552. den magneet door den druk van één knop op het schakelbord onschadelijk gemaakt worden. Na nog enkele opmerkingen over den zin van dit kostbare werk sloeg spr. tenslotte een blik in het verleden. Want het is vijftig jaren geleden, dat Professor Onnes hier te Leiden zijn werkzaamheden begon. Meer dan veertig jaren heeft hij gewerkt met een onverwoestbare werkdrang. Naarmate wij ouder worden, gedenken wij meer het verleden. Het land voor ons wordt te klein. Wij zijn niet meer in staat het te zien in het fel witte licht van de jeugd. Wij raken uitgeschakeld langzamerhand uit de loop der gebeurtenissen wijl wij zelve mat ter worden. En zoo slaan wij liever een blik in het licht en schaduw spel. van wat ge weest is. Maar ik weet niet of hot U gaat als mij, hoe verder ik terugblik hoe lichter de schaduwen worden. Het licht valt zachter en milder. Maar ook een weemoed ligt over al wat geweest is. Voor iedier onzer in eigen kring rijzen te veel dierbare gestaltes op. En wanneer ik nu terugdenk in het engere bestek van dit gebouw waar zoo hard go werkt is en zooveel waardevollle arbeid be klijfd, zie ik hier de ernstige oogen van Lorentz op mij gericht, voor mij rijst weer het nobele gelaat van Kuenen en Ik onderga weder de warme hartelijkheid van Kamer lingh Onnes. Ik zie zijn werken en hoe hij in een meer dan veertig-jarige werkzaam heid, dit laboratorium, dit monument voor zich zelve heeft opgericht, en daarmede den stoot heeft gegeven voor den opbloei der ex perimenteels physica in geheel Nederland. En ik doorleef weer zoo menig oogenblik, ik zie weer hoe hij bij een wetenschappelijk gesprek, over zijn lorgnet naar mij kijkt, of wel betoogend met dg lorgnet even In do lucht tikt. Hot. geestige gelaat dat eenlgszlns aan dat van Clemenceau deed denken. Ik heb U in het bogin geezgd, dat ik deze rede hield uit piëteit Ik voeg eraan toe dat ik naar eigen wijze en op eigen weg den tol heb willen betalen, den tol der dankbaar heid ter eere van de nagedachtenis van de grootë figuur die Kamerlingh Onnes was. Op het vervolg der plechtigheid komen wij nader terug. INFORMATIE BUREAU V.VV. informatie-bureau van de Vereen. WERKPLAATS AN NA-KLINIEK. Architect G. Hoogevest te Amersfoort heeft namens het bestuur dor Anna-KIinipk alhier aan den heer J. Warnaar opgedragen het bouwen van een werkplaats met bijko mende werken op het terrein der kliiniek, voor de som van f 8555. 25 JAAR LID VAN DE VOOGDIJRAAD Morgen, 16 Maart, zal het 25 jaar geledpn zijn dat Mr. P. E. Briöt benoemd werd tot. lid van de Voogdijraad, In welke functie hij gedurende dezen tijd belangrijk werk heeft verricht wat betreft de uitvoering van de Kinderwetten. Door ongesteldheid zal Mr. Briöt morgen niemand kunnen ontvangen, zoodat deze dag onopgemerkt zal moeten voorbijgaan. EEN VIJFJARIG KNAAPJE DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenmiddag reed de bestuurder van oen brand» of au o van de fa. Van II. in de I^m- gestraat achteruit. Daarbij bemerkte hij niet, dat een 5-jarig knaapje zich vlak ooliler do auto bevond. Het jongetje, een kind vaa den arbeider Knoop, werd overreden en on- middclijk gedood TOEVALLIJDER VERDRONKEN Hedenmorgen te zeven uur is uit een sloot langs den Zoeterwoudschen Singel nabij den H. Rijndiik het lijk opgehaald van den 22- iarigc J. H. alhier. Waarschijnlijk is de man door een toeval getroffen en te water geval len en jammerlijk verdronken. De E.H.D. heeft nog getracht de levensgeesten op to wekken evenwel zonder resultaat. Het on geluk is waarschijnlijk reeds gisteravond ce beurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6