DINSDAG 15 MAART 1932 TWEEDE BLAD PAG 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN onderscheidingen By Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mr. J. G. Wurf- 'bain te Rheden. By Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere- jnedaille, in brons, aan A. M. Koch, te Am sterdam. By Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan J. Koning, te Rotter- (Jara. By Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere- inedaille, in goud, aan R. Balten, te Assen. vreemd eereteeken By Kon. besluit is aan mr. dr. A. L. $choltens. secretaris-generaal van het de partement van arbeid, verlof verleend tot het aannemen van züne benoeming tot groot officier in de Orde van Leopold ii van Belgie. audiënties De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 18 en 25 Maart en 1 April as. niet plaats hebben. CRISIS-WETSONTWERPEN contingenteeringsbei'alingen. Ingediend zyn wetsontwerpen: le tot rege ling van den invoer van tricotgoederen; 2e. tot regeling van den invoer van wollen eh half wollen stoffen; 3e. tot regeling van den invoer .van bovenlcleeding; 4e. tot regeling van den invoer van schoeisel. Al deze ontwerpen zijn samengesteld ter voldoening aan de bepaling van art. 3 der •Grisis-invoerwet 1931, waarby is voorgeschre ven, dat onverwyld een voorstel van wet moet -wórden gedaan tot voorziening van een ver bod van invoer,geregeld in een Kon. besluit, krachtens art. 2 dier wet genomen. Ten aanzien van sub 1 zet de minister uiteen dat een contingenteering naar de hoeveelheid, welke op zich zelf groote voordeelen zou bie den, in de practük onuitvoerbaar is. Hetzelfde geldt ten aanzien van sub 2 en sub 3. TENTOONSTELLING VOOR VOEDING EN HUISGEZIN In het gebouwen-complex Stads Doelen cal van 3—12 Jiini a.s. een tentoonstelling worden gehouden voor voeding en hygiëne. Naar men ons schrijft zal het streven voorop staan binnenlandschen verbruikeren binnenlandschen producent nader tot elkaar ite .brengen. .Het „Koopt ons eigen product!" en „Eet van eigen bodem!" zal het devies dezer tentoonstelling worden. Dat de Neder- landsche producent bereid is zijn voortbren- selen in den meest smakelijken, den meest hygiënischen vorm aan te bieden, daarvan cal deze tentoonstelling het overtuigend be wijs leveren. i VERSTERKING VAN HET LEENINGFONDS VOORLOOPIG VERSLAG. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inz. het wetsontwerp tot versterking van he'.- Leeningfonds ontleenen wij: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp verklaarden enkele leden de voor keur te geven aan verhooging der directe belastingen boven verhooging en vermeerde ring der indirecte heffingen, aangezien de laatste vrijwel 'steeds de minst welgestel- den onder onze bevolking treffen. Sommige andere leden waren van oor deel, da onder de tegenwoordige ifijdsom- s andigheden niet al te streng aan zekere beginselen omtrent de heffing van belastin gen de hand kan worden gehouden, ook al zal daardoor een last op het gansche voik worden gelegd. Vele leden merkten op, dat uiteraard te gen elke der vanwege de regeering geopper de voorstellen bedenkingen zou'dèn zijn in te brengm, doch dat men, gele: op den alb- normalen economischen toestand, den mi nister van financiën zooveel mogelijk be hoort te steunen in de zijnerzijds in liet werk t« stellen pogingen to' vermeerdering der inkomsten van de schatkist De aandacht wend door hen gevestigd op de heffing van een accijns op lucifers, des noods op de invoering van een lucifersmo nopolie. Sommige leden merkten op. dat door hef fing van een invoerrecht op bananen, citroe nen, manderijinen en sinaasappelen 1e stad Rot-erdam, die toch reeds zoozeer door de heerschende cconomischp crisis worit getroffen, ernstig zal worden benadeeld Ro'terdam is iimmers, na Hamburg, de voor naamste haven op het vasteland van Euro pa, wat betreft den invoer dier vruch en. Eenige leden achtten het voorstel tot verhooging van de l peen'en op het zegel recht, geheven van buitenlandsehe effeo'en, een uiting van nationalisme, waartegen juist in deze. tijden dient te worden gewaar schuwd. Met het voorspel tiot afschaffing der op centen op de grondbelasting voor zooveT de ze wordt geheven van onbebouwde eigen dommen was men over het algemeen ten zeerste ingenomen. Hulde werd den minister gebracht, dat hij, ondanks de ongunst der lijden de indie ning van een- voors'el van wet, waardoor een op den landbouw drukkende last zal worden weggenomen, heeft willen bevor- déren. DE NEDERLANDERS TE SHANGHAI Aneta meldt uit Shanghai, dat de laatste week hi werkelük kalme week was De dames onder leiding van de echtgenoote van den Consul-Generaal Groenman waren druk bezig met het vervaardigen van verbandmiddelen ten behoeve van de Chineesdie hospitaien. De Nederlanders, die ingedeeld waren bij het vrijwilligerscorps ter handhaving van de neu traliteit, hadden weer rustig plaats genomen achter hun schryftafels. DE TENTOONSTELLING VAN H. M. OPNIEUW VERLENGD. Om tegemoet te komen aan de veelvuldige aanvragen van hen, voor wie de toegangs prijs van 50 cents te hoog blijkt te zijn, zaJ de ten «tonstelling van werken door H. M de Koningin in 't Stedelijk Museum te Aiu sterdam nog worden verlengd tot en met 20 Maart en toegankelijk zijn tegen den entree prijs van 25 cents. DE R.T.M. EN DE GEVRAAGDE SUBSIDIES. Men schrijft ons: Vorige week is te Oud-Beijerland een ver gadering gehouden, waar de Directeur der R. T. M. de dagelijksche besturen der ge meenten in de Hoeksche Waard graag trach- te te maken voor een gemeentelijk subsidie ten behoeve-van de tram. Uit de berekening van den heer Kuiper, directeur der R. T. M., bleek, dat de regee- ringssubsidie tot heden ongeveer f 200.000 bedroeg, en dat dit bedrag thans met 20 pet. of f 40.000 verminderd zal worden, indien gemeenten en provincie niet te zamen f. 20.000 bijdragen; waarna het Rijk zijn sub sidie ook met 20.000 verhoogen zal. Of dit geheel juist is, mag betwijfeld wor den; zooals ook de heer J. v. d. Berg, direc teur van de Nv.V. Stoombootdienst „Oude Maas" in een Open Brief opmerkt Hij vraagt aan de directie: „Waarom heeft u in de vergadering te Oud-Beijerand niet tevens het voorstel van de tramcommissie medegedeeld, dat te be ginnen in 1933, provincie en streek niet 20 pet., doch 50 pet. in de subsidie moeten bij dragen?" Of dit volkomen juist, dan wel eenigszins voorbarig is, kunnen wij niet beoordeelen. Maar grond voor deze meening is er 'welj omdat de Minister van Waterstaat in de ver gadering der Tweede- Kamer van 25 Nov. 1931 heeft gezegd, dat de verdeeling van het subsidie haar billijkheid zou geschie den, dat het totaal bedrag met 20 pet. zou worden verminderd en dal het onbillijk is om de R. T. M. met minder personeelsuitga ven te bevoordeelen boven een andere maat schappij. Men vergete toch niet, dat de subsidie wordt gegeven als tegemoetkoming in de verbeterde arbeidsvoorwaarden en dat een subsidie-bedrag van f f200.000 op een totaal van f 850.000 aan arbeidsloonen een flinke steun beteekent In verband hiermee merkt de heer v. d Berg op, „dat de loonen ad f 850.000 voor i een aanmerkelijk deel door de rente der rentelooze voorschotten en de subsidie der- Regeering vergoed worden en wel: a. Van de rentelooze voorschotten van Staat en provincie, groot f 4.271.664, gere kend tegen slechts 4% pet per jaar, maar eventjes f 192.222. --: b. De extra-Regeeringssubsidie ad f 182.760 per jaar. Te zamen f 374.9S2. Verdeeld over 581 per sonen in 1931 beteekenen deze bijdragen f645 per .persoon en per jaar of f 12'/2 per week. Dit is thans toch zeker méér dan welletjes' Blijkbaar vindt de Minister dit bedrag, te genover andere maatschappijen met beter arbeidsvoorwaarden dan ook te hoog en voor 1933 zal het zeker sterk verminderd worden Dat beteekent dus, dat als de gemeenten nu voor de f 20.000 zorgen, ze 't volgend jaar weer verder moeten gaan. Maar zij zul len daarbij ook bedenken, dat de R. T. M önnoodig een boot in de vaart houdt en dus moedwillig verlies lijdt alleen maar om te concurreeren met een andere maatschappij. Daarop doelde de heer De Vries Broek man, burgemeester van Oud-Beijerland, met zijn vraag, of er peen nevenondernemingen zijn, die de R. T. M. uit een oogpunt van co urrentie in stand houdt ten koste van financieele offers, zooals de boot van Oud Beijerland naar -Rotterdam. Als we het antwoord van den heer Kuiper 1 goed begrijpen, dan zegt hij:.Toen we zagen, dat het met de „Oude Maas" zoo goed ging. hoopten wij ook een graantje mee te pik ken. Dat - ieders recht Maar of het ver standig is van een gesubsidieerd bedrijf om een concurrentiestrijd te beginnen, is een andere zaak. En of het billijk is, om dan ln een open bare vergadering te beweren „De directie van de Oude Maas heeft zich in scherpe vorm over de andere boot tot regeeringsin- stanties gewend, wat onderzoek ten gevolge had. Dit onderzoek heeft echter uitgewezen, dat die mededéelingen niet juist waren en geen ander doel hadden dan stemming te wekken om de andere boot er uit te wer ken". De heer y. d. Berg stelt in zijn meerge noemde Open Brief hiertegenover: „Rjèds hebben we den leden van alle ra den van gemeenten, die te Oud-Beijerland vertegenwoordigd waren, geschreven, dat wij langs geen enkelen weg, officieel noch offL cieus, van de Regeering zoo'n mededeeling hebben ontvangen. We kunnen heden op be sliste wijze daaraan toevoegen: Er is van Regeeringswege aan niemand zoo'n mede "deeling verstrekt, dus ook niet aan den heer Kuiper. Wij vragen dus den laatsten zijn be schuldiging waar te maken of deze open lijk te herroe en". Dit it no' 1 sterk. En het komt ons voor, dat er ook hier werk is voor de z.g. Tram- Gommissie, welke in 't Oosten van ons land een onderzoek instelt naar de verschillen de vervoermiddelen der Tramwegmaat schappijen. Daarop de aandacht te vestigen is het doel van dit schrijven. VAARTVERBETERING IN HET WESTLAND commissie ontbonden. In verband met de omstandigheid, dat geen gegronde verwachting gekoesterd kan worden omtrent de voor het slagen van een plan tot vaartverbetering in het Westland ononvbeer- lyke samenwerking van de verschillende daar- by betrokken belanghebbende instellingen, hebben GedL Staten van Zuid-Holland de voor deze aangelegenheid ingestelde commissie onder voorzitterschap van Mr. C. P. Zaayer, dykgraaf van Delfland, ontbonden, onder dankbetuiging voor de door haar verstrekte voorlichting. KANAAL DOOR Z.-BEVELAND OMVANGRIJKE WERKZAAMHEDEN Reeds ge ruimen tyd loopen geruchten, dat het kanaal door Zuid-Beveland zal worden verbreed. Het scheepvaartverkeer neemt de laatste jaren geregeld toe. Thans bedraagt de breedte ruim 40 M. en Dy de bruggen 60 M. De bedoeling schynt te zyn, naar men aan de „Msb." mededeelt, ook de spoorbrug hy Vlake te verhoogen, het tegenwoordige station Wake te doen verdwijnen en 't nieuwe station te brengen ongeveer op de plaats, waar thans het station Kruiningen-Ierseke is gelegen. Het aantal stations wordt dan op de Zeeuv/sche lyn met één verminderd. De aanlegsteiger voor de Prov. booten te Ilansweert zal dan van dc Westrijde van het kanaal naar de Oostzyde gebracht werden. Wanneer met dit omvangrijke werk zal werden begonnen, is nog niet zeker. Het zal ook wel verband houden met den toestand van 's lands financiën. Het is echter niet uitgesloten dat men reeds eind 1932 of in 1933 begint. Het zal een belangrijk object van werkver schaffing zyn. ZUCHT NAAR SENSATIE JUISTE VOORLICHTING IN DE TWEEDE PLAATS. Ons viel dezer dagen op een foto in de roode pers: een krot van een woning ln het dorpje Everdingen bij Culemborg, waarin een gezin van vijf personen moest huizen: voor veestal was het nog te slecht Hoe vreeselijk, dachten wij, ook als de roode pers hier meer sensatie dan waarheid zoekt. Want de voorlichting is tegenwoordig ver beneden nul. De Utrechtsche correspondent van de Maasbode was toevallig in de gelegen heid het roode bericht te controleeren en vertelt er nu o. m. het volgende van: In de eerste plaats had de roode redacteur zich al bijzondar slecht laten inlichten over de samenstelling van den Raad. Deze be staat uit drie Vrijheidsbonders, twee Anti revolutionairen, een Vrijzinnig-democraat en een Katholiek, en niet, zooals beweerd was uit vijf anti-re v., één liberaal en één roomsch katholiek. Voorts had de Volksredacteur kunnen ver nemen, dat de man vroeger een groote boer derij bezat met 16 koeien, welke alle „door zijn keelgat" verdwenen. Dan had de redac teur „behooren te weten, dat de man. met wien -wij zeker geen minder medelijden heb ben dan wie ook, niet werkloos is in den zin, zooals wij dat opvatten, maar dat hij ook thans nog de huurder is van een stuk bouwland; dat de man werk had in een andere plaats, maar dat hij er mee ophield, omdat hij er geen zin meer in had; dat de man door de bewoners van het dorp zelf op verschillende manieren aan werk zou zijn geholpen, wanneer hij er maar inderdaad lust in zou hebben getoond; dat hij zelfs -aangeboden karweitjes weigerde. De Volks voorlichter van de arbeiderspers had kun nen weten, dat. de man in het dorp weJ hout had kunnen krijgen, om zelf een vloertje ln zijn inderdaad allerarmste woning te Üm meren en hij had nog zooveel dingen kun nen weten, die wij thans weten. Indien hij ROFFELRIJMES. De deuren open! Als het allerwege crisist En de toestand wordt critiek. Gaan de Jaarbeursdeuren oper. Voor het handelend publiek. Hollands handel zit niet druilend, Pruilend bij de pakken neer; Hollands handel weet van wanten^ Stelt zich handelend teweer. Hollands handel schijnt te zakken Naar een lager prijsniveau 't Zij zoo; dan bouwt Hollands handel Huizen op een nieuw plateau; En dan komen nieuwe waren Aan de markt; en nieuw geprijsd En dan is het onze Jaarbeurs Die direct zijn dienst bewijst. In de open Jaarbeursdeuren Zie ik handelssymboliek: Onze open Jaarbeurs pleit voor Opendeur enpolitiek. Hoofd- en Opperstaatsschipstuurluil Ziet, hoe onze Jaarbeurs doet: Wijd de handelsdeuren openl Vrijheid doet ons tastbaar goed. (Nadruk verboden.) LEO LENS niet pertinent had geweigerd om zich te laten inlichten. Zoo is het bijvoorbeeld nog nooit gebeurd, dat de gemeente of de diaconie iets van den steun van den man heeft afgehouden, wanneer hij ergens een paar centen of een paar kwartjes had verdiend". Ten slotte vestigt da man van de Maas bode nog de aandacht op een kunstje, dat toegepast is met de 'oto. Daarin schijnt men aan de „arbeiderspers" ook al routine te krij gen. Men denke aan de stakingsfoto's in En schedé: dubbel op is twee maal zooveel En zoo zakt de roode pers elke dag meec af van nieuwsblad tot sensatie-nummerl M IR. J. ROMEIN t De heer Ir. j. Romein, waarnemend directeur van de Verkeersafdeeling van het Volkenbonds-secretariaat te Genève is, naar de „n. R. CrL" verneemt, op 35-jarigen leef tijd overleden. De heer Romein was sedert het begin van het bestaan van den Volkenbond aan het secretariaat verbonden, waar hij groote tu- gemeene waardeering genoot Hij had liet secretariaat van een groot aantal Volken bondsconferenties op verkeersgebied, a. ook dat van de laatste conferentie over het verkeer op de wegen, tot aller tevredenh-Md vervuld en heeft het Volkenbondssccreta- riaa' op ta] van bijeenkomsten over ver- keersvraagstubken in het buitenland ver tegenwoordigd. Zijn dood wordt op het Vol- kenbondssecretariaat algemeen ten diepste betreurd. ren overzicht van de Place ie VEtoile oP den dag derbegrafenis m Aristide Erlang ,n een boog trekt ie rouwstoet om ie Are U ÏZïïTmSLZZferlï ZZe ie Tnomphe, waar een iwhte memgte tich heeft opgesteld. i0.jarig jubileum. kloeke lijnen van nieuwe bouwwerk^op HiZboven M prachtige trappenhuis van een moderne flatwoning. 7. j r' iIXéIK Luchtopname van den brand, die ongeveer anderhalf millioen gulden schade aanrichtte en een deel van Pennsgrove in New Jersey (Amerika) verwoestte. Ivar Kreuger, de Zweedsche lucifersmagnaat, wiens plot selinge dood zooveel ontstel tenis teweeg bracht. Ex-kroonprins Wilhelm brengt ziji stem uit in een der verkiezings- bureaux van Potsdam. Koning Al f ons van Spanje heeft onder den naam Hertog van Toledo een reit gemaakt door. Egypte. Hel gezelschap, tijdens het bezichtigen van 'n vyramide.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5