Hef buitenland voldaan Hindenburg en Hitier beide opnieuw candidaat DINSDAG 15 MAART 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Hugenberg's voorsfel De Pruisische verkiezingen gaan dreigen .Voldoening over het resultaat van de Duitsche Rijkspresidentsverkiezingen is de grondtoon van verreweg cte -meeste bulten landecho persbeschouwingen. Deze voldoening betreft inzonderheid de conclusie welke men vrij algemeen trekt, dat de meerderheid van het Duitsche volk, on danks de benauwde omstandigheden waarin het verkeert, nog gekozen heeft voor de rus tige, voorzichtige politiek, waarvan Hinden burg's naam en persoon de symbolen zijn. Deze beschouwingen vertoonen uiteraard schakeeringen. De een wijst met meer, de ander met minder ernst op de sterke toe name van het aantal nationaal socialistische stemmen. Waar het echter altijd gevaarlijk is om te ver vooruit te rekenen in de alg^emeene bui- tenlandsche politiek, die zoo dikwijls door onvermoede ooi-zaken van aanblik verandert, houden de meeste buitenlandsche beoor deelaars van dc gebeurtenissen in Duitsch- land zich bij de gevolgen van de stembus uitslag voor den eerstkomenden tijd en ziet men er een zekere garantie in voor de sta biliteit van de Duitsche valuta en voor Duitschland's beveiligd zijn tegen den burger oorlog. In Dultschland zelf bereidt men zich in middels op den tweeden slag voor. Het heeft den nationaal-soclalisten zoo lang zij er zijn nog nooit aan grootspraak ontbro ken en het behoeft ons daarom nu ook niet te verwonderen, dat Hitler de zijnen oproept om binnen een maand nog eenige millioenen aan het front zijner tegenstanders te onttrek ken. Zooals de zaken op het oogenblik staan is daar heel weinig kans op. Men kan nauwe lijks aannemen, dat er vele Hindenburg- stemmers van 13 Maart op 10 April voor Hitier zullen opkomen. Wat de 2l/z millioen op Düsterberg uitgebrachte stemmen betreft doet men-bet veiligst om die bij 'n schatting voor den uitslag van 10 April over Hinden burg en Hitier te verdoelen. Maar ook zon der zulk een berekening houdt Hindenburg een voldoenden voorsprong om de enkelvou dige meerdérheld te behalen. Aan do suggestie van Hugenberg om op 10 April niet te stemmen doch Hindenburg thans, na een kleine wijziging in de grond wet, gekozen te verklaren, evenwel den Rijks dag te ontbinden en dan op 8 Mei nieuwe verkiezingen te houden zoowel voor den Rijksdag als in Pruisen, Beieren, Württem- berg; enz., zal in regeeringskringen te Ber lijn wel geen aandacht worden geschonken. Hugenberg's invloed Is te gering gebleken, om een zoo ingrijpend voorstel van hem aan drang bij te zetten. Bovendien zou de regeering-Brünlng wel dwaas moeten zijn wanneer zij op deze wijze het resultaat van haar inspanning om Hin- denburg's termijn althans te doen verlengen tot nadat de beslissende conferentie» van dit jaar geëindigd zijn, aldus in groot gevaar liet brengen. Want het is nu eenmaal niet te ontken nen, dat 'n Rijksdagverkiezing heelwat gun stiger resultaten voor het „nationale front" zdu brengen dan de Presidentsverkiezingen. Het zal de regeering-Brüning na 21 April, &Is het nationale front ongetwijfeld als de sterkste groep uit de stembus voor den Prui- sischen Landdag is gekomen, toch al moei lijk genoeg gemaakt worden- Op de basis van het thans uitgebrachte stemmental der Hitlerianen en Hugenbergmannen te samen zou het aantal zetels van het nationale front ln den Prulsischen Landdag nl. 170 180 van de 375 worden. Men verwacht dat Hitier zelf dan als Pruisisch minister-presi dent zal optreden. Wanneer het centrum intusschen er niet in slaagt om 'n verzoening met de nazi's tot stand te brengen dan zou het te Berlijn een onverkwikkelijke situatie worden en met nanto zou Pruisen dan in den Rijksraad de politiek der Rijksregeering ernstig kunnen dwarsboomen. Met Hindenburg's verkiezing is Duitach- land dus wel voorloopig geholpen, doch er zullen zich binnenkort nog bezwaren genoeg verheffett. Des te meer was te hopen, dat het buiten land en Frankrijk inzonderheid spoedig be sluiten neemt, die het algemeen economisch wereldbeeld zóó ten goede deden verande ren, dat aan de radicalen de wind uit de zei len wordt genomen. Wij hebben In een gedeelte der vorige op laag nog gemeld, dat Rijkspresident Von Hindenburg or de tweede ronde de candi- dafuur heeii aanvaard. Ook Hit Ier heeft voor de herstemming de eandidatuur aangenomen. Zaterdag zul te München een bijeenkomst van gouwleiders der N.S.D.A.P. gehouden worden, bij welke gelegenheid de technische zijde dor nieuwe propagandacampagne zal worden besproken." Naders cijfers. De vooiloopige gecorrigeerde officieele uit slag van de rijkspresidentsverkiezingen luidt als volgt: Uitgebracht 37.657.199 geldige stemmen. Hiervan verkregen Düsterberg 2.558.813 stem men, von Hindenburg 18.651.244 s'emmen, Hitier 11.341.119 stemmen, Th&lmann 4.982.870 stemman en Winter 111.4092 stemmen. Een oproep van de Rijksbanier. De republikeinsche organisatie „Reichs- banner Schwarz-Rot-Go|d" heeft den volgen den oproep tot haar leden gericht: „Bij de eerste verkiezingsronde om het presidentschap der Duitsche republiek is Hitier verslagen. Weinig had het gescheeld of Hindenburg was reeds bij de eerste ver kiezingsronde gekozen. Uw onvermoeide plichtsbetrachting en strijdmoed, uw politiek verstand hebben den tegenstanders der de mocratie een zware nederlaag bereid. Het nationaal-socialisme heeft zijn slag aan de Marne verloren. Hitier wordt nooit Rijks president Voor deze daad zal de geschiede nis U, Reichsbannerkameraden, dank weten, ln trouwe kameraadschap gedenken wij de offers, die deze zware strijd van ons heeft geëischt. Dc tegenstanders hebben een har den klap gekregen doch zijn nog niest voor goed verslagen. Geeft hun thans geen rust tijd. De eerste slag is voorbij. Wij marchee- ren naar den tweeden slag en ons parool is: Voorwaarts naar de overwinning". Verzekerd wordt, dat de nationaal-socialis- ten reeds de noodlge voorbereidingen hadden getroffen om hun overwinning te vieren. Hitler had reeds een kamer besteld in het hotel Kai6erhof, waar hij gewoonlijk afstapt als hij naar Berlijn komt Hij heeft er ech ter, na kennis te hebben genomen van het resultaat van de verkiezingen, de voorkeur aan gegeven uit Berlijn weg te blijven en Goehbels naar München ontboden. Goebbels is gisterochtend per vliegtuig naar de Beier- sche hoofdstad vertrokken. Men acht het hier waarschijnlijk, dat Hitler zijn vriend geducht de les zal lezen. Men zal zich na melijk herinneren, dat Goebbels de eandi datuur van Hitier enkele weken geleden heeft geproclameerd, zonder den hoogen lei der der nazi's vooraf zelf hieromtrent te hebben geraadpleegd. Hij had Hitier hier mede voor een fait accomph De meaning ran Gehrecke. Dr. Gehrecke, voorzitter van de Hinden burgcommissie, schrijft het feit, dat aan Hindenburgs stemmenaantal nog een ge ring aantal stemmen ontbrak, toe aan de meening van vele kiezers van Düsterberg. die geloofden, hierdoor bij de tweede verkie zingsronde de positie van den Duitsch-natio- nalen partijleider te versterken en Hugen berg gelegenheid te geven, druk uit te oefe- Duitsche persstemmen. De naLaoc. „Angriff" wijst er op, dat de N.S.D.A.P. haar stemmental bijna heeft kun nen verdubbelen. Smalend schrijft het blad, lat 200.000 stemmen zeer veel is als men ze niet heeft De „nationaal-socialistische par tij is de eenige partij die daarentegen orga nisch groeit en in Duitschland een politieke factor beteekent". De Germania wijst erop, dat het verkie zingsresultaat een indrukwekkende beslis sing te zien heeft gegeven voor den man van het volk tegenover de candidaten der partij politiek. Het volk heeft gewogen en Hitler te licht bevonden. „Wij willen je niet". De Duitsche nationale Nachtsausgabe, een Hugenberg-orgaan, vindt dat Düsterberg er goed van af is gekomen. Indien men er re kening mede houdt de Duitsche nationalen en de stalen Helm den strijd moesten voeren tegen het officieelo propaganda-apparaat. Het blad rekent aan de hand van het resul taat van de stemming van Zondag uit, dat de nieuwe rijksdag ln het geheel 625 afge vaardigden zou tellen, waarvan 193 natio naal-socialisten en 82 communistea Voorts pleit het blad voor aanvaarding van het voorstel van Hugenberg tot ontbinding van don rijksdag. Latere geslachten, schrijft de „Vossische Zcitung", zullen niet kunnen begrijpen, dat «en Hit Ier het heeft gewaagd zich te plaat sen naast de wereldhistorische figuur van Hindenburg. De tegenstanders van Hinden burg hebben een welverdiende nederlaag over de eransche lijn geleden. De beslissing is gevallen. Tegen Hitier. Tegen Hugenberg. Voor den Staat. Voor Hindenburg Het „Berliner Tageblatt" schrijft dat de meerderheid der kiezers thans bewezen heeft het einde te willen van de nationaal-socia listische nachtmerrie met haar schijnheilige legaliteit cn haar openlijk terrorisme als voorbereiding tot het derde rijk. Do „Hamburger Nachrichten" schrijft o.a. het volgende: Het zou onjuist «ijn de verkiezingsover winning van Hindenburg tevens uit te leg gen als een overwinnig van Brfining. In tegendeel, de partijen die zich achter Hin denburg hebben gestold, hebbeu in verge lijking met 1930, aan steramencijfera inge boet. Daaruit volgt, dat het volk wel achter Hindenburg, doch niet achter Brüning staat Hindenburg zal zeker de conclusies uit de Zondag gehouden stemming trekken en de Nat tonale partijen mede tot verantwoorde lijkheid voor dc icgeering roepen. De frankfurter Zeitung" schrijft oa; Het feit, dat, in vergelijking met de laatste Rijksdagverkleziijgen het Nationaal-socialis me nog eens sterk is toegenomen, zal geen verstandig toeschouwer willen overzien of geringschatten. Het fei' is erg genoeg. De verschrikking is gisteren echter verloren ge gaan en voor Duitschland Is voor olies van beteekenis in verband met de toekomstige ontwikkeling, dat ieder moet kunnen begrij pen, dat dc golf der Hitier-beweging in No vember bij de verkiesingen haar hoogtepunt had bereikt en thans terugstroomt. De ver kiezingen van gisteren hebben bewezen, dat de meerderheid der Duitsche mannen en vrouwen zich van Hitler heeft afgewend en zich achter Hindenburg heeft geschaard. HET DONAUBOND-PLAN MOEILIJKHEDEN ALLEEN TE VERWACH TEN VAN DE GROOTE MOGENDHEDEN. Uit de redactie van het officieele commu niqué over de besprekingen tusschen Tardieu en sir John Simon to Parijs concludeert de diplomatieke medewerker van de „Obser ver", dat men inzake do Donaubond-kwes- tie nic-t veel verder gekomen is. Het is een feit dat liet plan een punt heeft bereikt, waar het noodzakelijk is, dat vier groote mogendheden, n.l. Engeland, Frankrijk, Ita lië cn Duitschland den volgenden stap doen. Oostenrijk, Hongarije. Roemenië, Joego slavië en Tsjecho-Slowakië zijn tot een eco nomische overeenstemming gekomen, waar van het resultaat weldra naar huiten zicht baar zal zijn. De voortgang hiervan wordt in de eerste plaats vertraagd door het feit, dat de groote mogendheden noodzakelijkerwijs een beslissing over de voornaamste kwesties moesten nemen, en wel voornamelijk of zij hun aanspraken op meestbegunstigings- behandeling zouden willen opgeven. De huidige gedachtenwisseling tusschen Londen, Parijs, Berlijn en Rome heeft o. a. ten doel te bepalen of een beslissing kan worden uitgesteld tot aan de conferentio van Lausanne in Juni a.s. De onderhandelingen tusschen de vijf klei nere mogendheden bereiden geen verdere moeilijkheden; die kan men slechts verwacb ten van de groote mogendheden; waarvan eenige onder/geen voorwaarden haar poli tieke belangen of haar bestaande handels- voordeelen willen opgeven. Tardieu, de Fransche minister-president, zou heden weer te Genève zijn. Het hoofd doel van zijn njettwe komst moet wezen de voortzetting der besprekingen over de sanee ring der Donaustaten. Van Fransche zijde stelt men het verloop der onderhandelingen aldus voor, dat na een voorafgaande bespre» king der belanghebbende Europeescho groote mogendheden de Donaustaten uitgenoodigd worden een plan op te maken en dat eerst dan de groote mogendheden uitgenoodigd worden ten opzichte daarvan stelling te ne men. Men vraagt zich te Genève af of er thans ook een vertegenwoordiger van Duitschland zal komen om mee te onderhandelen over deze zaak. DE VERKIEZINGEN IN PRUISEN. Op 24 AprlL De regeeringspartijen van den Pruislechen landdag hebben het voorstel aangenomen om de verkiezingen op 24 April te doen hou den. Volgens een besluit van het Pruisische staatsministerie zal één afgevaardigde op de 50.000 kiezers worden gekozen, terwijl tot nu toe 1 afgevaardigde per 40.000 werd gekozen. DE BABY VAN LINDBERGH. Nog steeds niet gevonden. Gisterenmiddag waren te Hamburg tetê grammen van de Fransche kust aangeko men, volgens welke aan boord van het s.e. „City of Baltimore", dat orp 2 Maart uit Amerika naaf Europa is vertrokken, cn kind was, dat een buitengewone gelijkenis vertoonde met de baby van Lindbergh. On danks de teleurstelling, opgedaan bij het onderzoek aan boord van het s.s. „Presi dent Roosevelt", wend besloten ook ditmaal een onderzoek in te stellen. Toen de „City of Bal'imore" de haven binnenliep begaven zich dan ook 15 ambtenaren vnn de crinii- neele politie aan boord. Zij zeffen alle uit gangen van het schip af en onderzochten nauwkeurig de papieren van alle passa giers, die met een kind reisden. Het onder- zoek, dat ongeveer 10 minuten duurde, was echter ook ditmaal vergeefsch. Buitenlandsche beschouwingen In Frankrijk zijn de radio-uitslagen over de Duitsche Presidentsverkiezingen met de grootste opmerkzaamheid gevolgd. Tot drie uur in den nacht zijn de bureaux der groote bladen in verband daarmee ge opend gebleven. De „Echo de Paris" wijst erop, dat de waarborgen tegen de revolutionaire partijen van uiterst rechts uiterst gering blijken te zijn. Het „Journal" verklaart, dat het resultaat der verkiezing bewijst, dat nauwelijks de helft van het Duitsche volk bereid is geble ken, de tegenwoordige grondwet goed te keuren en de verdragen te erkennen, die in Europa wettigheid hebben gekregen. Ook al bestaat de zekerheid, dat Hindenburg bij de herstemimng overwinnaar zal zijn, ver andert dit niets aan het feit, dat meer dan negentien millioen menschen in Duitschland zich voor een politiek van vernietiging der verdragen uitgesproken hebben. Frankrijk zal natuurlijk niet zoo naief zijn van de herkiezing van Hindenburg een wijziging der Duitsche politiek te verwachten. Hei doel, dat de overwinnaar van Tannenberg nastreeft, is hetzelfde als dat van Hitier. Léon Blum schrijft in de Socialistische „Populaire", dat de republikeinsche verkie zingsoverwinning in Duitschland, uitslui tend en alleen aan de socialisten te danken is, die als de werkelijke overwinnaars moe ten worden beschouwd. In officieele kringen te Brussel is men niet ontevreden over het resultaat der Duit sche presidentsverkiezingen. Wel had meri liever Hindenburg bij eerste stemming reeds zefcfrvierend uit de stembus zien komen. Zijn verkiezing bij de herstemming op 10 April acht men evenwel zoo goed als zeker. Ook in Engeland heeft men met groote spanning liet verloop van de presidentsver kiezing in Duitschland gevolgd. Algemeen drukken de Londenschc bladen bun tevreden heid uit over den onverwacht hoogen voor sprong die Rijkspresident Von Hindenburg op zijn tegenstanders heeft De .jTimes" schrijft, dat men hier onge twijfeld met een merkwaardig succes van Hindenburg en dus ook van de regeering- Brüning te doen heeft. De „Daily Telegraph" schrijft dat de ver kiezing van Hitier de grootste moeilijkheden en verwarring in den internationalen toer stand zou hebben gebracht in een tijd, waar in de Europeesche staatslieden zich reeds tegenover de moeilijkste kwesties gesteld zien. Hot Duitsche volk heeft hlijbaar den juisten weg naar een oplossing der bo staande moeilijkheden gekozen. Moskou is teleurgesteld over den uit slag. Men is daar von meening, dat de Duit sche communistische partij niet voldoende invloed op de massa heeft uitgeoefend, en dal de nationalisten er in geslaagd zijn der, politleken invloed van de communistische partij te verzwakken. JAPAN EN CHINA Gisteravond is een belangrijke conferentie gehouden in het Britsche consulaat, waar aan diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Amerika. Italië, China on Japan hebben deelgenomen. Het onderwerp der besprekingen is niet bekend gemaakt, doch men meent, dat de conferentie getracht heeft, het vraagstuk op te lossen, dat ontstaan is doordat dc Chinee- zen erop blijven staan, dat de Japanners hun troepen moeten terugtrekken, voordat een vredesconferentie tot stand kan komen. Tsjang Kal Shek over Mandsjoerije. In een interview met. een vertegenwoordi ger van Reuter verklaarde Tsjang Ivai Shek, dat hij besloten heeft, het presidentschap van den Chineeschen militairen raad te aan vaarden en de geheele verantwoordelijkheid voor de militaire aangelegenheden van China op zich te nemcai. Ilij ontkende, dat de regeering besloten heeft, troepen naar Mandsjoerije te zenden, en voegde er aan toe, dat hot Mandsjoerij- sche vraagstuk door den Volkenbond moet worden opgelost, na ontvangst van het rap port der enquête-commissie. Opstand ln Mandsjoerije. Uit geheel Mandsjoerije worden ernstige onlusten gemeld. In de Westelijke zóne van den Chineesche Oosterspoorweg zijn overal Chineesche troepen tegen de nieuwe regee ring in opstand gekomen. Allo Japansche troepen marcheeren ten deels reeds tegen de Chineesche troepen op. Te Moekdcn zelf trokken de Chlneezen in groote groepen door de voorsteden, bedreig den Japansche onderdanen en plunderden tajrijke zaken en huizen. In de omgeving van het Japansche hoofd kwartier werd een aantal huizen in brand gestoken. Te Mandsjoeli hebben do Chinee sche troepen de geheele stad geplunderd. De enquête-commissie van den Volkenbond die een onderzoek moet instellen naar den toestand in Mandsjoerije, is te Shanghai aangekomen. Bandieten-terrenr ln HongoliB. Vijfhonderd bandieten, of rebellen zouden de stad Erloetoen in binnen-Mongolië inge nomen en geplunderd hebben. Deze stad is gelegen in het gebied van prins Tsjiai, die zich momenteel te Tsjangtsjoen bevindt. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE DE HOOFDCOMMISSIE EN DE CIVIELE LUCHTVAART. In de hoofdcommissie van de Ontwape ningsconferentie werd Maandag de door Frankrijk geëisoh'e international iseering van de burgerlijke luchtvaart behandeld. De Commissie voor luchtvaartaangelegenheden had zich onbevoegd verklaard deze kwes'ie te be.handelen zonder voorafgaande beslis sing nopens de afschaffing von de militaire juchtvjaart. Het presidium légde de Hoofd commissie een resolutie voor. waarbij de kwes'ie der ihteraatflonaliseertng van de ci viele ludhtvoart ter fine van opheldering inzakte technische kwesties wordt terugver- Wezen naar de Commissie voor Luchtvaart- aftngelege/nh ed en. Deze resolutie stuitte op sterken tegen stand, aangezien zij in haar redactie de in- temationjaliseering van de civiele luchtvaart als belangrijkste kwestie naar voren schoof Litwinof legde er den nadruk op, dat deze conferèntie geen luchtvaart-, doch een ont waipeningsconferentie fis, welke zich niet mót de civiele luchtvaart heeft bezig te hou den. Slechts de afschaffing der militaire luchtvaart moet direct principieel worden besproken. Massigli (Frankrijk) eiscihte dat de kwes tie der internationaliseering der civiele luchtvaart onverwijld in behandeling zou komen. Aangezien geen overeenstemming kon worden bereikt, werd voorloopig een redac tiecommissie benoemd, samengesteld uit ver tegenwoordigors van Duitschland. EngeVmd, Frankrijk, Italië, Rusland, Spanje en Zwe den. Deze redactiecommissie zal een nieuwe resolu'ie uitwerken. Engeland aanvaardt niet de be perkingen der dcfenslebegrootin- gen. De Engelsche delegatie bij de Ontwape ningsconferentie te Genève heeft, naar de correspondent van de „Times" meldt, thans haar standpunt bekend gemaakt ten op zichte van de beperking der bewapening door middel van verlaging der begroot in- gen: De Engelsche delegatie deelt mede, dat de Engelsche regeering een beperking der be- eroo'ingen ter verkrijging van verminde ring der bewapening niet kan aanvaaprtcD. Engeland meent, dat hierdoor geen wer kelijke vermindering wordt verkregen, om dat getracht zal worden de begrootingen zoo hoog mogelijk op te voeren. Verder wordt gewezen op de relatieve uil gaven voor de bewapening, daar deze in veTband met de wijzigingen in de valuta niét zuiver kunnen worden vnstgestekl waardoor geen voor alle staten geliiko om wikkeling der uitgaven kan worden ver kregen. NOG EEN DROEVIG LEVENSEIND. De multlmilllonalr Eastman. Uit New-York wordt gemeld: De bekende multimillionair George Eastman, voorzitter van den raad van beheer der Eastman Ko dak Cy., heeft zich, volgens een bericht uit Rochester, met een revolver gedood. Eastman, die 77 jaar oud was, was sedert geniimen tijd lijdend en zijn geneesheer ver moedt, dat hij de daad in een aanval van zwaarmoedigheid heeft gepleegd. Eastman heeft in zijn leven belangrijke bedragen voor weldadigheids- en sociale doeleinden geschonken. Het vermogen van F.astman wordt op 500 millioen dollar ge raamd. DE MOORDENAAR VAN ERZBERGER GEARRESTEERD. Naar de „Koln. Volksztg." uit Bern meldt, wordt ofücieel medegedeeld, dat Woldemnr Srhulz, fe Indertijd den Duitschen een- trums-mBister Erzberger vermoord heeft, te Asrona gearresteerd is Schultz.zou laa'stelijk voor den geheimen dienst eener Duitsche partij werkzaam zijn geweest cn den Pruisischen premier Braun tijdens zijn verblijf te Ascona hebben moe ten bewaken. Schulz loochent echter, zulk een taak uit geoefend te hebben. MEMEL-DIRECTORIUM GEVORMD. Tegen de meerderheid in. Simmat, de president van het Memel-direc torium, heeft zijn directorium definitief ge vormd cn tot leden ervan benoemd Reisgvs en Kadgiehn, zoodat het directorium thans bestaat uit Simmat zelf, Tolischus en de beide bovengenoemde heeren. De benoeming van Reisgys en Kadgiehn is vooral daarom merkwaardig, omdat tegen deze beide heeren reeds indertijd door den landdag een votum van wantrouwen is aan genomen. VERKIEZINGEN IN HET SAARGEBIED. Ten gnnste van Duitschland. Het resultaat der verkiezingen voor den landsraad in het Saargcbied is, ondanks de geweldige beteekenis \an do presidentsver kiezingen in het rijk, in alle politieke krin gen met de grootste opmerkzaamheid ge volgd en met levendige bevrediging begroet Gebleken is namelijk, dat de bevolking van het Saargebied slechts aan zulke partijen haai' stem gegeven heeft, welker vast pro gram de herecniging met het Duitsche va derland is. Uit deze eonstemmige uitspraak ten gun ste van het rijk, blijkt vanzelf de eenig mo gelijke oplossing van het Saar-vraagstuk. DE NIEUWE REGEERING IN NOORWEGEN Volgens een officieele mededeellng uit Oslo is de nieuwe regeering als volgt samen gesteld: Eerste minister en minister van landbouw: Hundsmid; Financiën: Sundbym; Handel: Kirkeby-Garstad; Buitenlandsche za ken (onveranderd): Braadland; Defensie (onveranderd); Quisling; Justitie: SLndhoo. HET ALCOHOLVERBOD IN AMERIKA. Blijft federaal geregeld. Het Amerikaansche huis van afgevaardig den heeft met 227 tegen 187 stemmen een voorstel verworpen, om ie>deren staat afzon derlijk te laten beslissen over de al dan niet handhaving van het alcoholverbod. Kerknieuws. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Schiedam (3de pred.pL) P. D. Kuiper te Sassenheim en G. Laarman te Hilversum. Beroepen: Te Oud-Beijerland, cand- I. Hamming te Warffum. Te Groningen (7de pred.pl.), Ji. Oranje Czn. te Laren (N.-H.) NED- HERV. KERK E. Klomp te Ede (G.). Te Neede, A. Priester te Nieuw-Helvoet. Beroepen: Te Huizen, N.-H. (toez.), J. Aangenomen: Naar VIaardingen (vac.- wijlen J. D. de Stoppelaar)M. Groenenberg te Oosterend (Texel). Naar Dwingeloo, L. C. ten Bruggencate te Berkenwoude (bij Gouda). Bedankt: Voor Zuidwolde (Dr.), M. Groenenberg te Oostercnd (Texel). CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Assen, J. B. G. Croes te Gouda en A. Grappen te Zwaagwesteinde. Bedankt: Voor Den Haag-West, K. G. Smeden te Haarlem-Noord. Voor Nieuw- poort, J. W. van Ree te Barendrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Cand. J. R. Hommes, voorheen hulppre diker te Breesand, werd Zondag jj. bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Zuidwol de (Gr.) dcor Ds. D. Hoek, van Enkhuizen, die tot tekst had Ezech. 33 7-9. De intree- tekst was 2 Petr. 1 19 en ging over het thema; „de groote beteekenis van het profe tische woord", waarin gewezen werd op: 1. de vastheid van dat woord, 2. het licht dat dat woord uitstraalt, en 3. de aandacht die aan dat woord moet worden besteed. Toegezongen werd Ps. 134 3 en aan het einde werd, op verzoek van den consulent, nog gezongen Ps. 72 11. Toespraken werden gehouden door den voorzitter van den Kerkeraad, den bevestiger, den Burgemeester van Bedum cn den consu lent, Ds. A. Wijngaarden, die ook namens de Classis en de Kerk van Bedum sprak. Aan de handoplegging werd ook deelgenomen door den consulent. Na den dienst werd nog een druk bezochte samenkomst gehouden in de consisto rie, waar verschillende personen nog het woord voerden. Cand. A. C. van Nood, ran Vorden. werd Zondagmorgen ingeleid als hulpprediker bij de Geref. Kerk van Arnhem door Ds. J. Douma, aldaar, en verbond zich des avonds aan zijn arbeid met 2 Th°ss. 3 1. Nader sprak hij over „de voorbede van de Gemeente van Christus" en wel over: 1. de vraag om, 2. het doel van, en 3. den prikkel tot deze voor bede. Door hem werden toegesproken zijn ouders, de Kerkeraad, Ds. Douma en daarna de Gemeente in haar vereenigingslevcn, haur evangelisatie enz. Na den dienst werd hem Ps 134 3 toegezongen. Ds. W. Rijnsburger nam Zondag middag j.I., na een vierjarig verhiiif, voor een overvolle kerk afscheid van de Ned. Her/or in de Gemeente te Polsbroek en Vlist. Na een terugblik te. hebben geworpen op zijn arbeid, predikte hij over Je sa ja 53 10 laatste gedee'te Sprekende over „het werk der verlossing", werd achtereenvolgens gehandeld over: 1. den grond (het welbehagen des Heeren), 2. de uitvoering (door de hand van Jezus Christus) en 3. den voortgang ('t zal gelukkigüjk voort gaan). Na de toespraken tot Burgemeester en gemeenteraden, ringpredikanten en aanwtzige collega's; Kerkeraad, Kerkvoogden en Nota belen enz. werd hij achtereenvolgens toegespro ken door den consulent, Ds. O. J. van Rootse- laar, van Linschoten; door Ds. D. Plantinj»a, van Harmeien, namens den Ring IJsselstem; door Ds. B. van Ginkel, van Nieuwpoort, als vriend; door Ds. van der Linde, van Lopik, namens diens Gemeente; en door den heer A. Bergsma, hoofd der Chr. School. Tenslotte werd Ps. 121 4 toegezongen. Ds. H. S i e g e r s heeft Zondagmiddag afscheid genomen van de Ned. Geref. Ge meente te Oosterbeek met een predikatie over 1 Petr. 5 10, 11 en 14. Hij sprak over: 1. zaïige roeping, 2. een heerlijke troost, 3. jubelend geloofslied, t-n 4. een gezegf-r.den wensch. Aan het einde werden hartelijke toe spraken gehouden door ouderl. H. Riksen en een broeder uit de Gemeente. Toegezongen werden Ps. 121 4 en Ps. 134 3. Zeer velen namen, diep ontroerd, met een handdruk af scheid van Ds. en mevrouw Siegers. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Cand J. J. Verleur, van Amsterdam, werd '.ondag jl. bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Zalk (O.) door Prof- Dr. T. Hoekstra, van Kampen, die tot tekst had Joh. 1 30 (midden) en deed des namiddags zijn intrede als predikant met 2 Petr. 1:8 en 12- Hlj werd daarna toegesproken door oud. L. M. Venhorst, namens Kerkeraad en Gemeente; door Ds- L. Kuiper, van Kampen, namens de Classis Zwolle; en door Burgemeester J. A. Kardenberg, namens de burgerlijke gemeente. Toegezongen werd Ps. 20 1- Weerbericht PUltJo geeft den vorlgen etand aan. Hoogste stand te München 771.8. Laagste stand te HelsLngfors 744.2. Stand vanmorgen halftwaalf 770.7. WEER VER WACHTING. (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch Instituut to De Rilt). Meest zwakke veranderlijke wind, halder tot licht bewolkt, droog weer, lichte nacht* vortst, overdag weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te De Bilt) De deprese.16 over de Oostzee trok Oost waarts af en de hooge druk breidde zich sterk uit, terwijl de depressie in het Z.W. afnam. In Noord-Scandinavië is de vorst nog streng; in Zuid-Duitsehland en Frank rijk nam zij af, maar er verscheen opnieuw vorst in N.-Duitschland en in 't Oosten van ons land e) wanneer de krachtige N.W. win den in het Oostzëe-gebied ophouden, zal ook daar de vorst toenemen. In onze omgeving is bij helder stralend weer 's nachts lichte vorst, en overdag dooi to wachten. Alleen in Scandinavië en Duitechland is eenige neer slag gevallen. Frankrijk en Engeland hehben droog en vrij zonnig weer met nachtvonst TEMPERATUUR. Stand vanmoqgen halftwaalf 5.4 C 16 MAART Zonsopgang 6.14 u.; Zonsondergang 6.05 o. Maansopgang 9.55 u.; Maansonderg. 3.34 O, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van 's avond3 6.35 u. tot 's morgens 5.41 u« WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorfg Wfllshut I.fi9 1.67 Caup 1A3 J.43 Baaei -0.38 -0.50 Eme 1.11 l.ll Huningen 0.15 0.04 Coblens 1.62 1.91 Rheinweiier -2.18 -2.23 Trier 0.74 0.84 Kehl 1.61 1.63 K-alen tM 1.69 Maxaa 8.29 3.43 Ruhrort -0.08 -0.19 Wiodesbelm 0.85 0.84 Wegel -0.13 -0.20 Mannheim 2.( 0 2.15 Emmerik 1.14 0.90 Lohr 1.29 1.31 Dusiseldorr 0.86 1.0$ Muinz -0.10 -0.22 Maastricht 1.86 1A5 Blngen 1.28 1.38 Yenio 11.26 11.07 j HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 Maart. Delfzijl i 4.18 16.43 Hetlevoetel.8A6 21.20 Terschelling 1J32 13.59 Willemglad 9.37 82.21 Harllngen 2.05 14.28 Frouwereh. 7.48 20J33 Helder lo 10.00 Zierikz-e 8,10 20^0 Id«-m 2e 22.55 Wemeldinge ë-36 21.19 1 imuiden 8.43 21A5 Vll.-Btngen 7.04 19.45 H.v Holland 7AS 20.47 Terneuzen 7A1 20.16 Schevening. 8.08 20.57 Hansweert 8.01 20.43 Botterdam 9.48 22.35 Ds. H. Steenhuis, van Krommenie gekomen en vorige week Vrijdag bevestigd als predikant der Geref- Kerk van Sneek, deed Zondag j.I. als zoodanig zjjn intrede, des mor gens in de Noorderkerk, des avonds in de Zui- derkerk, die beide stampvol waren. Hjj bedien de het Woord uit Exodus 17 15b en richtte zich aan het einde tot den bevestiger Ds. H- Veldkamp, tot de voormalige predikanten Ds. H. Dethmers en Ds. D- P. Koopraans. tot deu Classis-deputaat Ds. G. Ploos van Anurtel, tot Kerkeraad en Gemeente, waarna hy toegespro ken werd des morgens door ouderl- R. Haf stra en Ds. Dethmers en des avonds door ouderl- P. Blok, Ds. Ploos van Anistel, Ds. Veldkamp en Ds. Koopmans- HET VOORLEZERSINSTITUUT. Te Rijnsburg is door de Geref. Kerk zoowel in de bestaande kerk als in de hulpkerk het voorlezersinstituut afgeschaft. KERKGEBOUWEN. Te Hengelo (O.) zal het onder architec tuur van den heer J. Bos verrezen Chr. Ver enigingsgebouw aan den Helmersweg Donder dag a.s in gebruik worden genomen, waarbij hoopt voor te gaan Ds. J. C. Lasschuit, van Glanerbrug. ESPERANTO EN ZENDING. Het Bestuur van de Zendir.gsstudie-Raad heeft besloten, de pas in het Nedevlani6ch verschenen brochure „De internatior.aie Zen- dlngs-Raad, zijn doel en zijn taak" door mevf. E. Bar.esee van Boetzelaer van Dubbeldam» van der Hoop van Slechte ren, ook in Espe ranto uit te geven. Het heeft daartoe de me dewerking verzocht en verkregen van de Ned. Chr. Esperanto-Vereeniging, de N.C.E.V., die, zooals we laatst in ons blad reeds vermeldden, 1 Jan. j.I. na fuale van Nederlanda Protestante en K.E.R.N., werd opgericht. De vertaling in Esperanto zal geschieden door den heer H. O. van Leeuwen, van Wjjhe, voorzitter van N.C.E.V. Internationale gemeenschap voor een inter nationaal Chr. doel door middel van de üiter- nationa'e hulptaal onzer dagen, het Esperanto, en samenwerking van verschillende Chr. - rga- nisaties: Pro Rege. Dien kant moeten wo op! ZENDING. Rjjnsche Zending. Op 29 Februari j.L werd te Barmen een buitengewone nlgemncne vergadering der Rynsche Zending gehouden. I-laar werd uitvoerige mededeellng gedaan van moeilijkheden, die zich l.jj de leiding hebben voorgedaan. Dit had ten gevolge, dat aan Missionsdirektor Pfarrer Keppler en Missions- inspektor Pastor Hannig eervol ontslag werd vt-r'eend or.der dankbetuiging voor alles, v/at zÖ gedurende hun werkzaamheid in het belang der Rijnscho Zending gedaan hebben. Goedkeuring werd verleend aan de benoe ming van Dr. Joh. Warneck tot directer. Deze heeft de benoeming aangenomen en tor- stond den arbeid aanvaard. Dr. Warneck, die tot nu toe ephorus der Rijnsche Zending in de liataklanden op Sumatra was, en die op het punt stond van verlof daarheen terug te kee- ren. gaat nu niet naar Indiö. Wie :n zijn plaats tot ephorus wordt benoemd is nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2