glfcurn $>iïtsdjr QTounutt Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Aanknoopingspunten EERSTE BLAD. BINNENLAND. Koninklijke Familie le Ufrechf Hel pseudo-Moerdijkkanaal ABONNEMENT: Per kwartaal L2S (B°schikkingskosten 015.) Per week 0.25 Voor het Rultenlnnd bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksrhe zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondaesblar^iirUifz^^ Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3609 DINSDAG 15 MAART 1932 ADVZRTENT1EN 1 tot 5 regelsf l-Ptf Ir.gez. Mpdedeelingen van 1—5 regels B 2-30 Elke regel meer0.<5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang U zult het allen wel eens ondervonden hebben. Stel U voor, dat U op bezoek gaat bij iemand, die U niet kent. U bent bijvoorbeeld pas verhuisd en komt bij de buren om te praten over het een en ander, dat in beider belang kan zijn. Of enfin U kunt zich zooveel gevallen denken, waarin het mogelijk is, dat U met iemand in aanraking komt, zonder meer van hem te weten dan zijn naam. Prettig is het dan te bemerken, uit het op de tafel liggend dagblad, dat ten opzichte van de voornaamste levensvraag geen diepgaand verschil van meening zal bestaan. Maar, dat is niet alleen zoo, indien U bij iemand op bezoek gaat, maar dat moet ieder bezoeker ook bij U kunnen onder vinden. En, om met de goede gewoonte van: het Christelijk dagblad in het Christelijk gezin een aanvang te maken, is het nu een zeer gunstig tijdstip. Wanneer U zich nu als abonné opgeeft, ontvangt U de tot 1 April verschij nende nummers gratis. Dit kunt U doen bij de agenten en DE ADMINISTRATIE IIE DE ZONDAGSSLUITING IN GEVAAR Met nadruk vraagt „Ons Beginsel" het or gaan der 'Chr. Kantoor- en Handelsbedien den de aandacht van de Christelijke- pers en der geestverwante raadsleden voor het ge vaar dat er dreigt met betrekking tot de Zondagssluiting als straks op 1 Mei,- de win kelsluitingswet in werking treedt. We vcrleenen gaarne onze medewerking om deze waarschuwing in ruimer kring te doen uitgaan. Artikel 2 van de Winkelsluitingswet be paalt kort en bondig, dat het verboden is een winkel voor het publiek geopend te heb ben gedurende den Zondag. Dat is volkomen in orde. En het stemt dankbaar, dat er in ons land nauwlijks ver zet rijst tegen deze bepaling. Dat is, bewust of onbewust, de invloed der Christelijke be ginselen in ons volksleven. Terecht of ten onrechte, die vraag is thans niet aan de orde, laat artikel 4 der wet op deze mooie regel eenige uitzonderingen toe. Die uitzonderingen betreffen voornamelijk de melk-, visch- en fruitwinkels, die op Zon dag tot 12 uur en de winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, suiker werk en chocolade wordt verkocht, die des Zondags gedurende ten hoogste vier achter eenvolgende uren geopend mogen zijn. Dat deze uitzonderingen noodig zijn, of noodig geacht worden, is jammer, maar hier is althans een limiet gesteld. Deze met name aangeduide winkels mogen hoogstens yier achtereenvolgende uren geopend zijn. Erger, zegt „Ons Beginsel" staat het echter met art 9, lid 1, waar gezegd wordt: „Indien bijzondere omstandigheden af wijkingen van bepalingen dezer wet in een gemeente gewenscht maken, kunnen deze afwijkingen door den gemeenteraad onder Onze goedkeuring worden vastge steld." Ons land heeft een zeer gemengde be volking en in de onderscheiden deelen zijn vaak groote tegenstellingen. Daarmee wilde "de wetgever blijkbaar rekening houden door in art. 9 de mogelijkheid open te stellen om afwijkingen van de algemeene regel ongeli miteerd toe te laten, behoudens goedkeuring door de Kroon. Maar indien hiervan een royaal gebruik wordt gemaakt, wat blijft er dan over van de beoogde Zondagsrust? In Dordrecht deed men reeds pogingen in die richting, maar de raad was zoo verstandig om medewer king te weigeren. In andere gemeenten zou het echter wel eens anders kunnen gaan. Vooral op sigarenwinkels zal men de aan dacht concentreeren. Ten onrechte, evenwel, En het is goed, „er aan to herinneren, dat zeer veel sigaren winkels worden beheerd door filiaalhou ders, die tot dusverre alle zeven dagen der week werken en aan wie de Winkelsluitings wet de vrije Zondag brengt De sigarenwin keliers zijn georganiseerd in een landelijke vakorganisatie. Deze vakorganisatie van winkeliers is bij het tot stand komen der wet accoord gegaan met sluiting der siga renwinkels op Zondag. Zij heeft er zich niet tegen verzet." Er bestaat derhalve geen enkele reden om voor de sigarenwinkeliers een uitzondering toe te staan (dit consumptie-artikel is be legen beter dan versch!) en in 't algemeen mogen onze raadsleden er tegen waken om door uitzonderingsbepalingen de goede wer king der winkelsluitingswet, wat de Zon dagsrust betreft, illusoir te maken. VERKAPT AMENDEMENT Over de vraag of weder-indiening der pachtwetten door de Begeering thans in ge- wijzigden vorm, wenschelijk is, wordt ver schillend geoordeeld. Door hen, die de vraag ontkennend be antwoorden, is o.a. gewezen op het feit, dat anders een verkapt recht van amendement der Eerste Kamer zou worden erkend. Tegen cïit argument moeten wij echter bezwaar maken. Wij willen niet ontkennen, dat door de verwerping van een ontwerp in de Eerste Kamer weieens een resultaat is bereikt, dat practisch met de uitoefening van het recht van amendement is gelijk te stellen. Maar in zijn meest verscherpten vorm wordt zelfs dan een dergelijk resultaat niet bereikt door een handeling van de Kamer, maar door een toezegging van den betrokken Minister. Zulks geschiedde bijv. bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van het Wet boek van Koophandel ten aanzien van de Naamlooze Vennootschappen. Toen de Minister van Justitie bespeurde, dat een deel der Kamer 't zou doen vallen op grond van bepaaldelijk aanwijsbare bezwa ren, zegde deze bewindsman toe een novelle te zullen indienen, waardoor aan de geop perde bedenkingen werd tegemoet gekomen, en op deze wijze kwam het voorstel in veilige haven. Hier was een tevoren aangegeven wetswijziging de prijs, waardoor de mede werking der Eerste Kamer werd verkregen. Van iets dergelijks valt echter bij de pacht wetten niets te bespeuren. De Kamer verwierp eenvoudig de wet, zon der te weten wat in de naaste toekomst ver der ten aanzien van deze materie zou ge schieden. Nu is weliswaar niet te ontkennen, dat bij afwezigheid van het ct ntinuatierecht het ontwerp allicht de meerderheid der stemmen verworven had, maar de Regeering deed geen enkele toezegging, hoe zij zich verder te dien opzichte zou gedragen. Wat er ook in deze moge geschieden, het is de Regeering die zelfstandig haar houding zal bepalen En het is daarom, dat van de uitoefening van een verkapt recht van amendement toch feitelijk geen sprake kan zijn. DE MAASVERBETERING GRONDBORINGEN Op de rijvieren de Berpsche Maas, de Amer en het Holl. Diep is de Rijkswater staat in verband met de Maasverbetering bezig grondboringen te doen welke ten doel hebben een overzicht te krijgen van de bo demgesteldheid van deze rivieren. Op twee vaartuigen van het staatsdomein, speciaal voor dit doel ingericht, worden deze borin gen 16 x per K.M. uitgevoerd, tot een diepte van pl.m. 6 M. onder NA.P- Per dag kunnen slechts 4 horingen worden gedaan. Deze werkzaamheden geschieden onder leiding van den Technisch Ambtenaar dor R. W. uit Geertruidenberg. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM AFDEELING MONSTER De Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid-Holland West" heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W. de Kiewit, benoemd tot plaatselijk leider van de Landstormafdeeling te Monster, den heer B. M. J. Boelen, gemeenteontvanger en reserve eerste luitenant van het 6e regiment infante *ie. Het adres van den heer Boelen, die deze functie heeft willen aanvaarden, is: Emma- atraat 30, te Mone^r. BIJ DE OPENING VAN HET DLRüE JAARBEURSGEBOUW H.M. DE KONINGIN VERRICHT DE PLECHTIGE OPENING NOENMAAL VOOR DE GEZANTEN Vandaag heeft Utrecht de tegenwoordig heid van de Koninklijke Familie mogen ge nieten ter gelegenheid van de opening der zes en twintigste Nederlaiulsche Jaarbeurs, waarbij H. M. de Koningin de plechtige opening van het derde vaste Jaarbeursge bouw heeft willen verrichten. De aankomst Vanmorgen kwam de Koninklijke Familie oen 1U.24 met den trein uit Deu Haag te utrecht aan. Gereden werd per auto via den Leidschen Weg naar het administratiegebouw der Kon. Ned. Jaarbeurs aan het Vredeuburg. Daar werd H. M. ontvangen door den heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van den Raad van Beheer uer Kon. Ncd. Jaarbeurs. Toen H. M. de Koningin het administratie gebouw betrad, werden aan Haar en H. K. H. Prinses Juliana bloemen aangeboden door een dochtertje van den vice-voorzitter van den Raad van Beheer der Jaarbeurs, Jhr. Up ten Noort De ontvangst der vorstelijke personen geschiedde in de kamer van den Raad van Beheer. Daar wer den de leden van dien Raad en de leden van den Raad van Bestuur der N.V. Mij. toi Exploitatie van Jaarbeursgebouwen aan de vorstelijke persmen voorgesteld. Tevens werden aan H. M. voorgesteld de bouwmees ter van het derde Jaarbeursgebouw Ir. J. de Bie Leuvelink Tjeenk en de uitvoerende ingenieur van den bouw Ir. W. Terpstra. Van het bezoek aan het administratiege bouw werd door de Koninklijke Familie tevens gebruik gemaakt tut de bezichtiging van een grafiek welke betrekking heeft op de ontwikkeling der deelneming aan de Ned. Jaarbeurs, alsmede eenige foto's be trekking hebbende op den bouw van hev derde Jaarbeursgebouw, Opening van het derde gebonw. De disterzaal van het Jaarbeursrestaurant was eenvoudig met planten versierd. Toen de Koninklijke Familie deze zaal betrad, was reeds een aantal genoudigden aanwezig. Daaronder merkten wij op o.m. Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, vice-voorzitter van den Raad van State; Dr. H. Th. 's Jacob, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; Dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester der gemeente Utrecht F. K. J. Heringa, Regeeringscommissaris bij de Ned. Jaarbeurs; Ir. M. H. Damme, direc teur-generaai der Posterijen, Telegrafie en Telefonie; Prof. Dr. H. W. Methorst, direc teur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek; voorts de gezanten van Fran krijk, België, Zuid-Afrika, Amerika, Oosten rijk, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije en Egypte, de vertegenwoordiger van den ge zant van Engeland, de heer R. V. Vlaming, handelsattaché bij de Britsche Legatie en de vertegenwoordiger van den gezant van de Duitsohe Republiek, de heer Boltze, gezant- schapsraad. Verder werden opgemerkt Mr. B. Paquet, voorzitter der Fransche sectie ter Jaarbeurs: A. Dupin, handelsattaché bij de Fransche Legatie te Den Haag; O. Vandesteene, han delsattaché aan de Belgische Legatie te Den Haag; leden van Ged. Staten van de provincie Utrecht; leden van het algemeen bestuur der Jaarbeurs; leden van de com missies van advies der Jaarbeurs; voorzit ters en secretarissen van verschillende Ka mers van Koophandel in ons land; verschil lende burgerlijke en militaire autoriteiten. Nadat de Vorstelijke Familie de voor haai bestemde zetels had ingenomen, werd door den voorzitter der Kon. Ned. Jaarbeurs, de heer F. H. Fentener van Vlissin gen, een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Rede F. H. Fentener van Vlissingen. Niettegenstaande de zoo ongunstige econo mische omstandigheden gaven de na het in gebruik nemen van het 2de gedeelte van ons gebouw gehouden beurzen steeds stijgende cijfers te zien e>n toen bij de vorige voor- jaarsbeurs niet minder dan 176 firma's ten gevolge van plaatsgebrek moesten worden algewezen, meende de Raad van Bestuur niet langer te mogen wachten met een uit breiding. Het lijdt geen twijfel, dat de voortbrenger, om te kunnen blijven bestaan, niet alleen nieuwe afzetgebieden zal moeten trachten te vinden, maax ook, dat bij zorg zal moeten dragen, dat zijn producten zich geleidelijk aanpassen aan de nieuwe eischen, die de zoo sterk veranderde tijdsomstandigheden ongetwijfeld zullen stellen. Wij zijn overtuigd, dat ons Jaarbeursinsti tuut hem daarbij zeer belangrijke diensten zal kunnen bewijzen. Het heuglijke feit, dat 't nieuwe gedeelte, dat zoo dadelijk door Uwe Majesteit zal wor den geopend, evenals de twee eerste ge- deeiten reeds aanstonds gevuld is, levert wel het bewijs, dat aan uitbreiding van oris vaste gebouw dringend behoefte bestand. Hoewel de vaste lasten, welke op de Jaar beurs drukken, helaas nog steeds te zwaar zijn ten opzichte van de waarde op het te genwoordige zoo veel verlaagde prijsniveau onzer vaste bezittingen, bewijst hfll feit, dat zij steeds haar rentcverplichting prompt is kunnen nakomen en in totaal t >t op heden f 665.000 op haar schulden heeft kunnen aflossen, dat haar financieele positie gezond kan worden genoemd. Bevoorrecht is ons volk n-og in zoo menig opzicht boven vele anderen, kerngezond is zijn economische ophouw gedurende de laat ste halve eeuw geweest, wij kunnen niet ge looven, dat het niet genoeg energie, niet ge noeg inzicht, niet voldoende werkkracht meer zou kunnen opbrengen om zijn econo mische positie te handhaven. Uit het feit, dat juist in deze moeilijke tijden Uwe Majesteit zich bereid heelt willen verklaren het nieuwe gedeelte van ons ge bouw te openen, zal ons Bestuur de nieuw* kracht en het nieuwe vertrouwen putten, die het zoo zeer noodig heeft om zijn taak in de komende tijden naar behooren te kun nen blijven vervullen. Na deze rede hield H. M. de Koningin een toespraak, waarna de Vorstelijke personen de zaal van het Jaarbeursreslaurant ver lieten. De plechtige opening. Alvorens de opening van het derde ge bouw plaats vond, kreeg de Koninklijke Fa milie eerst gelegenheid om kennis te nemen van grafieken welke in de hall zijn opge steld, voorstellende de conjunctuur van den Nederlandschen Gulden, en de conjunctuur van het Nederlandsche Bedrijfsleven. Deze grajdueken werden toegelicht door Prof. Dr. H. \V. Methorst, directeur-generaal van hei Centraal Bureau voor de Statistiek. H. M. de Koningin zoowel als Prins Hendrik en de Prinses betoonden hiervoor groote belang stelling. Na deze toelichting begaven de Vorstelijke personen zich door de standzaal van het eerste vaste gebouw en de middengang van de hall van het tweede gebouw naar de scheiding tusschen het tweede en het derde gebouw, waar een bloemguirlande was aan gebracht. H. M. de Koningin heeft aldaar met den zelfden hamer, waarmee Zij in 191S de tweede Ned. Jaarbeurs had geopend, de bloemguirlande verbroken. Onmiddellijk nadat de bloemrijke afschei ding was doorgeslagen, weerklonk het Wil helmus, door het gebouwencomplex, als tee- ken, dat het derde Jaarbeursgebouw, en daamiee ook de 26e Jaarbeurs, geopend was. Na den rondgang keerden 11. M. de Konin gin en Prinses Juliana terug in de kamer van den Raad van Beheer. Daar was inmid dels ook aangekomen Prins Hendrik, die zijn tocht door het Jaarbeursgebouw hau volbracht. De Vorstelijke personen zetten hun bandteekening in liet „Gulden boes der Nederlandsche Jaarbeurs". Omstreeks kwart over een was het bezoek van H. M. de Koningin aan de Jaarbeurs algeloopen. Per auto vertrokken de Koningin en Prinses Juliana weer naar het Centraal Station. Het vertrek. Op het Vreeburg, in de nabijheid van het administratiegebouw der Jaarbeurs had zich een belangstellende menigte verzameld om het vertrek der vorstelijke personen gade te slaan. Toen de Vorstelijke personen in acn auto stapten, werden zij met hoera-geroep begroet Óp den weg van den stoet hadden zich belangstellenden opgesteld en op verschil lende punten werden H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana hartelijk toege juicht. Z. K- H. Prins Hendrik vertrok later per auto naar het Centraal Station om naar Den Haag te vertrekken. Utrecht's burgerij heeft betoond het bezoek van de Koninklijke Familie op prijs te stel len. We mogen ons verslag besluiten met waardeering en-oor uit te spreken, dat onze Landsvrouwe ook in deze moeilijke tijden Zich op de hoogte heeft willen stellen met wat zich in het bedrijfsleven in ons land voordoet. Dat Zij daarbij heeft kunnen be merken, dat de oud-Hol! an c)sche geest, welke alleen van standhouden, niet van wijken weet, nog steeds aanwezig is, kan on danks de moeilijke omstandigheden, die nu aanwezig zijn, niet anders dan tot groote voldoening zijn voir allen, die het wel mee- nen met ons land en volk. De Minister is niet formeel, maar moreel gebonden België friumfeerf In het Utrechtsch Dagblad schrijft prof. Dr. C. Ge r r e t s o n een belangrijk arti kei over de stand der onderhandelingen met België, terwijl tevens een kaartje is afge drukt, dat de Belgische Regeering aan den Senaat verstrekt en waarbij nadrukkelijk vermeld is, dat de Belgische en Nederland sche onderhandelaars het eens geworden zijn over een kanaal, dat bij de Antwerp- sche dokken begint, evenwijdig loopt aan de bestaande tusschenwateren en bij Wil lemstad in het Holl. Diep uitmondt De Senaat wordt ingelicht. Niet zonder bitterheid wijst Dr. Gerretson er op, dat onze Regeering het z.g. Staatsbe lang voorwendt, ten einde aan de volksver tegenwoordiging inlichtingen te weigeren, terwijl deze door de Belgische Regeering aan den Belgischen Senaat volop worden verstrekt Is wellicht de oplossing van de tegenstrij digheid deze: dat door het tot dusverre be reikte resultaat het Belgische belang gebaat maar het Nederlandsche belang onherroe pelijk geschaad is? Is het waarlijk het Staatsbelang of het booze geweten dat tot verheimelijking drijft van wat op de Brus- selsche daken gepredikt wordt? Hoe dit zij: het document geeft alle ge- wenschte klaarheid. Natuurlijk: wij kunnen niet beoordeelen. of de aan den Belgischen Senaat overgelegde kaart juist is. Mogelijk is het een nieuw „faux de Bruxelles". Maar waarschijnlijk is het niet Formeel vrij, maar moreel gebonden. Wat leert ong nu dit document omtrent het karakter van den nieuwen waterweg? ..In het verworpen verdrag van 3 April 1925" schreef Minister Bcolaerts van Blok land in het memo van 7 Mei 1929. was aan de nieuwe Rijn-Schelde verbinding „de welbekende vorm gegeven", „van een water weg, uitgaande van het havengebied van Antwemen en uitkomende in het Hol- landsch Diep in de nabijheid van Moerdijk". „Voor en na de verwerping van het verdrag van 1925 is in Nederland de overtuiging steeds vaster geworden.'dat het toestaan aan België van gezegden waterweg onvereenig- baar zou zijn met de bescherminir van de essentieele belanden van Nederland". Een enkele blik op de kaart verschaft ook den minst ingewijde de volledige zekerheid, dat het daaron aangegeven tracé wederom ..de welbekende vorm" heeft Wederom be gint de „willekeurige nieuwe weg" in de dokken van Antwerpen, loopt buiten den hestaanden vaarweg door Westerschelde en Hellegat om, en eindigt in het Hollandsch Diep. De voordeelcn van Rotterdam's natuur lijke ligging ten opzichte van het Rijnver- keer worden door dit kanaal zoover dit maar eenigszins mogelijk is, grondig ver nietigd. M. a. w.: indien het document echt is, staat het vast. dat de plechtige beloften, ten aanzien van de Rijn Schelde-verbinding aan de Nederlandsche Natie gedaan, ten eenen mnlen verbroken zijn. De vraag rest, of de „overeenkomst" om trent dit kanaal verbindend is, en zoo ja, wie daardoor verhonden is? De Regeering tracht den schijn te wekken, alsof zij nog vrij staat, alsof nog niets be slist is; en op grond daarvan gaat men no<* steeds voort met delegaties en verzoek schriften aan de Regeering te richten, in de hoon haar te vermurwen en tot betere ge dachten te brengen. Met grooten ernst en nadruk moet daar tegenover worden herhaald, dat deze schijn een valsche schijn is: dat alle hetoogen tot dezen Minister van huitenlandsche zaken r*e richt volstrekt en ten eenenmale boter oa" de galg zijn; omdat deze bewindsman zich op het hiernevens afgebeelde pseudo-Moer- dijkkanaal onherroepelijk heeft vastgelegd .•J?l!0p.los®,ing van dcze tegenstrijdigheid ligt hierin, dat de Regeering inderdaad for meel nog vrij-staat; formeel nog rhts heeft vastgelegd; for meel nog niets heeft geteekend; maar dat zij moreel verbon den en verplicht is om te zijner tijd for meel te teekenen, wat zij informeel reeds heeft toegestaan. Hoe kan dat, zal men vragen. Tamelijk eenvoudig. De onderhandelaar belooft. De zaak is de volgende. „Nederland heeft geweigerd den Rijnmond naar Antwerpen te verleggen; het eenige wat voor België van belang is, is die ver legging door een direct kanaal van Antwer pen naar Moerdijk. Al de rest van de onder handelingen zijn. relatief, voor België onbe duidende bijzaken. Op dit cardinale punt raakten de onderhandelingen vast Nu wilde het Plein tot eiken prijs „I i o u i d e e r e n." Om de onderhan delingen weer vlot te krijgen, moest men eerst een Moerdijk-kanaal op tafel leggen. Dat heeft men, ondanks alle plechtige be loften. gedaan. En toen men dan op het hoofdpunt: een direct kanaal Antwerpen— Hollandsch Diep buiten den natuurlijken vaarweg om. had gebukt, konden de on derhandelingen over de hijzaken beginnen, die nu aan den gang zijn. Natuurlijk begreep men. dat. als de capi tulatie hekend werd, er een geweldige storm zou opsteken. Daarom heeft men de concessie gedaan op een wijze, die den Minister tegenover België moreel afdoende bond. maar die tevens de mogelijkheid openliet, om tegen over Nederland het formeel bindende der overeenkomst zonder formeele onwaarheid te ontkennen. Onder toezicht, d.w.z. met medeweten, met goedkeuring van den minister van buï- tenlandsche zaken heeft men een officieus onderhandelaar het nevenstaand Moerdijk- kanaal aannemelijk doen verklaren. Na tuurlijk vormt deze concessie een onderdeel van het geheele verdrag. Het is dus for meel juist, dat de regeering niet gebonden is, vóór alle vraagstukken geregeld zijn. en alle overeenkomsten, in één document ver- eenigd, officieel geteekend zijn. Het zou zelfs theoretisch mogelijk zijn. dit moment der formeele verbintenis ad calendas gnie- cas te verschuiven, door bij de behandeling van een der nog openstaande vraagstukken te chicaneeren. Doch dit is een casus non dabilis. In werkelijkheid is minister Beelaerts van Blokland tegenover België zedelijk ver plicht, zoodra het verdere verdrag gereed is, met zijn handteekening te bekrachtigen.' wal hij, door zijn tusschenpersoon heeft doen toezeggen. De overeenkomst, waarvan dit document de beteekenis illustreert, draagt geheel het karakter van een ..pro mise of contract". Dientengevolge is deze minister niet langer vrij. om zijn gelofte aan de Staten-Generaal. om dit of een der gelijk kanaal, nooit en tot geen prijs toe te staan, gestand te doen." Na nog andere helanerijko zaken bespro ken te hebben, concludeert Dr. Gerretson: Er is Iets onbehoorlijks gedaan. Daarom helpen bedevaarten naar Den liane ook niet meer -Wij nemen, uls voorbeeld, het bezoek van den burgemeester van Rotterdam, ver gezeld van een aanzienlijk aantal ingeni eurs. aan den minister-president; minister Reijmer en den ingenieur Ringers (absent: de verantwoordelijke man. de minister van huitenlandsche zak~n). Naar aller oordeel heeft de burgemeester de zaak vnn Rotter dam meeste-lijk verdedigd en. verhalen de oog- en oorgetuigen de ministerpresident —as zichtbaar ontroerd.... Het zal wel lh-9-en aan onze hardigheid Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Koninklijk bezoek aan Utrecht (blz. 2) Het buitenland toont zich over het alge» meen voldaan over de stembusuitslag in Duitschland. Hugenberg doet een eigenaardig voorstel. De Pruisische verkiezingen dreigen de regeering-Brüning groote moeilijkheden te brengen. (blz. 3) Emissie van Schatkistpapier De dood van Ivar Kreuger. Schaak rubriek. (blz. 5) Voorloopig Verslag der Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot versterking van het leeningfonds. Ingediend zijn vier contingenteerings-wets- ontwerpen tot regeling van de invoer van schoeisel, tricot-goederen, wollen- en half wollen stoffen en bovenkleecling. (blz. 9) De Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht 1 Dr.H.NANNING's des harten; maar wij hebben bij dit relaas voortdurend moeten denken aan de geschie denis van dat nuchter kalfje, dat zijn be langen en zijn toekomst ging bepleiten bij Mijnheer den Slachter In ernst: wat baten dergelijke bezoeken? Wat kunnen ze baten, nu blijkens het ge publiceerde document, als zeker moet worden aangenomen, dat minister Beelaerts van Blokland, d.w.z de tegenwoordige regeering, krachtens de namens haar gedane toezeggingen, met geen verdrag bij de Staten-Generaal kan komen, tenzij dc verlegging van den Rijnmond naar Antwer pen door een direct kanaal Antwerpen— Hollandsch Diep daarvan het integreerend bestaanddeel is?" Tenslotte spreekt de schrijver dan als zijn oordeel uit. dat er slechts klaarheid kan komen, „door de verwijdering van den man", die het vertrouwen beschaamd heeft. Uit het Sociale Leven. CONFLICT 1N DE RIJNVAART? STAKING TEGEN LOONSVERLAGING VERWACHT Van de zijde van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen over een nieuw contract in de Rijnvaart zijn afgebroken. De werk geversorganisatie wilde naast een nieuwe bemanningsregeling van de schepen, die on gunstig zou zijn voor het personeel een loonsverlaging van I6V2 voor het sleep- bootpersoneel en van 13—17 voor de schip pers en matrozen op de Rijnschepen. De Cen trale Bond verklaarde zich bereid tot onder handeling, doch de werkgevers deelden mede, dat over een lager percentage niet te praten In verband hiermede bereidt men zich voor op een staking, die op 1 April zal ingaan tenzij alsnog nieuwe onderhandelingen wor den aangeknoopt. Den leden is aange raden geen indivldueele contracten af te sluiten, op welke voorwaarden ook. De Ver- eeniging van Sleepbootreederijen te Dor drecht heeft zich los gemaakt van de onder handelingen, zoodat ook nog cle mogelijkheid bestaat, dat alleen met deze organisatie zal worden onderhandeld. HET STAKINGSFONDS VAN HET C.N.V. >»'ed. Chr. Bouwarbelderrbond <«d. Chr. (JrafliM-he Bond iond vnn N»d. Chr. Houtbene ubelmaker- Chr. Unndi Metaalbewc Chr. Mljni Ned. Cbr. Werkmeesti 'belderabond d Totaal f 38 74 3 10. A aan ..fnltaa' f 491 Pnm-n hedroegr IJl In de 1 t 99.834.8a! 31 December vekas aanwzti het fonds op 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1