EEN GROOTE HUISHOUDING BINNENLAND. Kerknieuws. DE LIJST DER CANDIDATEN WOENSDAG 2 MAART 1932 VIERDE BLAD PAG. 11 ALS GAST BIJ ..BARTIMEUS" Gezellig, maar veel te klein 1 Er mogen dan groote huishoudens zijn in ons land niemand, die een gewoon gezin heeft zal zich er op kunnen beroemen eiken dag een vijftig kinderen aan z'n disch te hebben. Om daar orde onder te houden, en om alles in zoo n huishouding geregeld te doen loopen, daar hoort heel wat toe. En toch gaat het op Bartimeus, het vrien delijke tehuis van de Vereeniging tot bevor dering van Chr. opvoeding en onderwijs voor kinderen en jongelieden, alles uitstekend, en geregeld. Wij hebben een middag doorge bracht op Beeklust, aan den Utrechtschen Weg te Zeist, het mooie buitengoed, waarop Bartimeus, na den brand beslag wist te leg- 86Ja, die brand, die in 1924 het tehuis aan het Zusterplein te Zeist, in de asch legde, deed toen schier in vertwijfeling vragen: Wat nu? Maar, zooals de vice-voorzltter van het bestuur, burgemeester de Gaay Fortman van Dordrecht ons meedeelde, er kwam uit* komst op een wijze, welke deed zeggen: dat is van den Heere geschied. Acht en dertig duizend gulden werd bijeengebracht aan gif ten, waarvan meer dan elfduizend gulden door de Geref. Knapen- en Meisjesvereenl- gingen. En een jaar na den brand kon do nieuwe inrichting op Beeklust, welke villa met bijbehoorende terreinen was aangekocht voor f 72000.—, in gebruik worden genomen. Voor een kwart ton werd een school ge bouwd op het terrein. De heer en mevrouw Fokker nam ende leiding van het internaat op zich, de heer Aldus, die op het Zuster plein zoowel hoofd der school als leider van 't internaat geweest was, kon zich nu bij de verdere uitbreiding van de school, uitslui tend aan 't onderwijs wijden. In 1930 was het aantal kinderen gestegen tot 44. Thans bedraagt het 53. Ter inleiding alzoo eenige cijfers en feiten. De lezer en lezeres heeft natuurlijk reeds lang begrepen, dat het actieve bestuur vat. Bartimeus, niet „voor niets" de vertegenwoor digers van de Chr. dagbladpers naar Zeisi noodigde, maar dat 't er iets meer voor had. En wat het er mee voor had? Geld, natuurlijk zegt degene, die geen vreemdeling is in 't Jeruzalem der Chnste- lijko barmhartigheid. Wèl geraden, maar nu gaan we eerst wat vertellen van deze groo'e huishouding, van het leven van allen dag daar in het vriende lijke tehuis van Bartimeus, en als we dan uitverteld zijn. dan grijpt ge als vanzelf giro biljet of postwisselformulier om een bedragie groot of klein te zenden naar de penning mees", er van Bartimeus. Het huis Beeklust leende zich uitstekend Voor een inrichting als deze. Men kon, zon der al te veel te wijzigen, hoewel natuurlnk tal van voorzieningen werden getroffen, de villa inrichten voor blindentehuis. Wij zijn het geheele huis door gewandeld, mochten kijken, waar we wilden, en we moesten het erkennen, dat het een ideaal oord was Maar ookdat het veel te klein was geworden. Door de gestadige uitbreiding van het aanial kinderen moesten verschillende maatregelen worden genomen. De school kan niet meer allen bergen. Gymnastiekonder wijs moet worden gegeven in de gang. Voor handwerkonderwijs is geen plaats beschik baar, en dit wordt nu gegeven in de serre van het internaat Maar voor de school zijn de moeilijkheden te boven gekomen. Het bestuur zag de rijke zegeningen Gods zoo overvloedig, dat het bouvvkapitaal voor de uitbreiding der school bijeenkwam, zonder dat hiervoor een heroep behoefde te worden gedaan op de offervaardigheid van het pu bliek. Het had voordeel bij grondverkoop, eenige legaten vielen mee, en zoo het een met het ander kon de bouwsom voor de uit breiding worden verkregen, en nu gaat men een flink stuk bij de school aanbouwen, zoo dat dan voldoende ruimte zal zijn verkregen. In het internaat zelf is ook veel te weinic ruimte. De eetzaal is te klein, de conversatie- ruimte te weinig. De slaapzalen van jongens en meisjes zijn te dicht bijeen, de ruimte voor wasschen enz. is te gering. Men kan zpggen dat in velerlei opzicht de villa te klein geworden is. En uitbreiding is dan ook dringend gewenscht, zelfs als het aantal kin. deren niet grooler zou worden dan thans. Maar dat aantal wordt'steeds grootcr omdat het bestuur de ouders van blinde kinderen er steeds op wijst, dat ze hun blinde jongens en meisjes naar Bartimeus moeten zenden en dan liefst nog zoo spoedig mogelijk, opdar ze niet hulpbehoevend straks, groot gewor den, in de maatschappij zullen staan. Binnen zeer korten tijd zal het aantal kin deren gestegen zijn tot zestig. Om daarvoor plaats te kunnen vinden, moet dan een ver trek, thans in gebruik bij het echtpaar Fok ker,'voor het internaat worden ingericht. Men loopt vast aan allen kant, als niet kan .worden overgegaan tot uitbreiding. Thans is de toegang tot het gebouw voor de jongens er meisjes door het donkere sous terrain. Dit wordt bij de verbouwing anders Dan komen de kinderen door den erker het gebouw binnen, en verdeelen zich in de gang over de twee conversatiekamers. Onder de nieuwe eetzaal komt een keuken. Thans moe ten de spijzen het geheele gebouw door ge zeuld worden naar de eetzaal. Men begrijp', dat vijf en vijftig flinke jongens en meisjes heel wat noodig hebben, dus wat de huidige ongunstige ligging van de keuken tot de j eetzaal, van het ppisoneel vergt Is de nieuwe keuken er, en de nieuwe eet zaal, dan gaan de spijzen per lift naar bo ven. Een enorme besparing van tijd en ar- I beid wordt daardoor verkregen. I Een belangrijk voordeel van het verbou wingsplan is, dat de jongelui, die hun vrije pren voor studie willen gebruiken dan ook I daartoe een betere gelegenheid krijgen dan thans beschikbaar is. In de zon-beschenen serre vonden we bij onzen rondgang de meisjes bezig met hand werken. Rappe vingers repten zich, en aller lei soort van naaldwerk was onderhanden Er was een genoeglijke stemming, en vol ver wondering hoorden we, dat de kinderen ook op de trapnaaimachine werken, waarbij de handwerkonderwijzeres er wel wat trolsch op was, dat ze op zoo eenvoudige manier een middel had gevonden om het de kinde ren mogelijk te maken dat ze het goed recht hielden. Buiten op het terrein waren de kin deren aan het spelen. Ze renden den heuvel af, als „gewone" kinderen. Sssss»;, dat moet je hier op Beeklust niet zeggen: gewone kinderen, want de kinderen z ij n gewoon. Het is zelfs zoo, dat toen er een radiotoestel kwam, en de onderwijzer uitlegde, hoe alles precies in elkaar zat, één van de jongens enthousiast uitriep: „ja, ik zie het, meneer". Of een ander geval: een onderwijzer had een nolenhouten orgel, dat in den brand op 't Zusterplein teloor ging. Hij kocht toen een ander orgel, 't zelfde mo del, maar van eikenhout. En toen een blinde knaap op bezoek kwam en met zijn vingers het orgel „bezag" zeide hij: „meneer het n hetzelfde orgel maar van ander hout". Hij voelde dat aan de nerf. Dat is het wonderlijke, en dat is toch ooi. weer de goedheid Gods, dat als het ééne zoo belangrijke zintuig van het gezicht wordt weggenomen, de andere zinluigen scherpei on beter ontwikkeld worden. Blinden kun nen zich een voorstelling van de dingen ma ken, door het hooren, het tasten sterk te ont. wikkelen. En dat gaat als vanzelf, komt voort uit de drang tot weten. En daarom behandelt men op Bartimeus de blinde kinderen als gewone kinderen. Daarom ook is het verkeerd, als blinde kin deren lang thuis blijven. In den huiselijken kring worden ze te veel medelijdend en toe geeflijk behandeld; daardoor worden ze ver wend, en zouden ze ongeschikt blijven voor het maatschappelijk verkeer. Daar op Bar timeus echter voeden ze elkaar op en wor den ze opgevoed door den heer Fokker en zijn echtgenoote, en door 't hoofd der school, mijnheer Aldus niet zijn onderwijzend per soneel. Daar in Bartimeus is alles er op in gesteld om de kinderen ie's te laten worden Langs die rennende kinderen, waarvan we vertelden, kwamen we bij de vakschool. Stel u niet teveel voor; ze is ondergebracht in de vroegere garage van het buitengoed. Daar vonden we de jongens bezig met allerlei soort van manden- en vlechtwerk, onder lei. ding van den vakonderwijzer. Bij de verbou wing der school komt er een lokaal voor dit vakondenvijs in de school zelf, en dan wordt deze garage verbouwd tot gymnastieklokaal. REGELING VAN DEN VLEESCH- INVOER WETSONTWERP INGEDIEND. Voorloopig voor 3 maanden. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoca' van versch of gekooid rund en kalfsaleesch en van bevroren rund- en kalfsvleesch. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat dit wetsontwerp is samenge steld 'er voldoening aan het voorschrift van de crisis-invoerwet, dat onverwijld een wets voorstel aan de Stat en-Generaal moet wor den gedaan ter voorziening van een verbod van invoer, geregeld in een Ivonink'ijk Be slui-, krachtens düe «et genomen. De com missie van advies, bij genoemde we* inge steld, heeft den Minister van Arbeid op 17 Januari j.l. een desbetreffend advies uit gebracht, naar aanleiding waarvan hij Kon. Besluiten van 23 en van 30 Januari j.V in zake contingenteering van i und- en kalfs vleesch bepalingen zijn vasl'gesteld. De commissie adviseert tot een voorloopige contingenteering overwegingen bepalen de Kon. bes-luiten in afwijking van dit advies den aanvang van til t ijdvak op 16 Januari 1932. De Minister acht he; gewenscht dat de regeling zoo eenvoudig mogelijk zij, om aan de regeering gelegenheili te geven, in de bij K. B. uit te werken onderdeelen dier regeling veranderingen te kunnen aanbren gen. die tijdens de toepassing noodzakelijk zullen blijken, echter zonder in wezen in de grondslagen wijziiging te brengen. Deze grondslagen zijn dus in het wei soniAverp neergelegd. Art. 2 van het wetsontwerp bevat een op gave van de hoeveelheden, waarboven de invoer uit iedej- land zijn verboden, met vermelding van den grondslag, waarvan bij de vaststelling van die hoeveelheden is uit gegaan en van he: con ingenteeringstijd vak. Bepaald is. dat bij K. B. dit tijdvak kan worden ingekort, indien de wensche- h.kkheid mocht blijken, dee en grondslag te wijzigen. lp «int geval kan een gewijzigde grondslag worden vastgesteld bij K. B., dat op zijn beurt bekrachtiging bij de wet be hoeft Aangezien het reeds gebleken is, dat het wenschelijk kan zijn, in bijzondere omstan digheden van deze hoeveelheden af te wij ken, krijgt de minister daartoe de bevoegd heid. Het is b.v. gewensch', om den handel zoo min mogelijk ie verstoren en evenzeer zoo weinig mogelijk schade toe te brengen Goederen, die hij inwerkingtreding van de wet reeds ten rechtstreeksch vervoer naa-r Nederland waren verzonden, behooren. naar de meening van den minister, zoo mogelijk te worden 'oeigelaten, ook al moch-t daar door de 'toegelaten hoeveelheid ran eenig land worden overschreden. DE HOLLANDSCHE KOLONIE TE SHANGHAI DE „VAN GALEN" AANGEKOMEN. Aneta meldde gisteren uit Sjanghai: De torpedobootjager Van Galen is vanmor gen alhier gearriveerd ep meerde a. d. boeien, ongeveer tegenover den Nantoabund bij de Fransche concessie. De Ncdcrlandsche consul-generaal geeft Donderdag een receptie. Onder de kinderen van de Nederlandsche kolonie hecrscht op het oogenbMk hevig de mazelen, hetgeen de aandacht goeddeels opeischt. De Nederlandsche schepen loopen weer geregeld Sjanghai aan Er is een.ge vraag ontstaan naar Javasuiker, doch wanneer de handel niet spoedig normaler wordt, zal er lastig pakhuisruimte te vinden zijn. EEN ENGELSCH-HOLLANDSCH SCANDINAVISCH HANDELS VERBOND BESPREKINGEN TE LONDEN. Het „Vad." verneemt uit Stockholm: De vaak zeer goed ingelichte Londensche correspondent van Dagcns Nyhctcr bericht, dat hij uit volstrekt betrouwbare bron heeft vernomen dat mon in kringen van Engel- sche vrij handelaren ernstige plannen koes tert, om zoo spoedig mogelijk te Londen personen uit Denemarken, Nederland, Noor wegen en Zweden en misschien ook uit Zwitserland, ten einde na te gaan, in hoe verre het stichten van een han delsverbond tusschen deze lan den mogelijk is. Men hoopt door deze offi cieuze besprekingen den weg te effenen voor eventueele latere besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van de regeeringen der genoemde landen. DE SCHELDE-RIJN-VERBIND1NG In een vergadering van een R.K. Rijks- kieskringorganisatie te Breda heeft Ir. M. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat er op gewezen, dat uit de onderhandelingen van Versailles onze verplichting is voortge komen, om België in economisch opzicht te gemoet te komen, hetwelk in den kanalen- aanleg zou moeien worden gerealiseerd. Thans wordt echter in deze aangelegenheid ene ander element gemengd, namelijk de Fransche hegemonie-politiek, welke Antwer pen wil gebruiken als een belangnjk steun punt voor zijn militaire en economische he gemonie. Daarom is de kwestie van dc Schelde-Rijnverbinding van veel wijder strekking dan enkel Nederlandsch belang; het is een vraagstuk van internationalen aard, en van den eerslen rgng. Komende tot de practische kwesties der Schelde-Rijn verbinding, legde de heer Bon gaerts uit, dat de concessies, die na het verzet tegen de aanvankelijke plannen van minister Beelaert6 zijn gedaan, onvoldoende zijn, vooral met het oog op de afwatering van West-Brkbant en 2ijn scheepvaartmo gelijkheden. Bij totstandkoming van het Belgische plan, wordt Brabant inderdaad in zijn ontwikkeling ernstig belemmerd. En wie lacht met het plan van een open zee haven te Bergen op Zoom, moet eerst eens .ernstig bestudeeren wat er allemaal mede samenhangt en wat een eigen zeehaven voor tot industriegebied voorbestemde gewesten als Brabant en Limburg herkent Alles moet gedaan worden aldus Ir. Bon gaerts, om te voorkomen, dat de Brabant- sche wal van de open Schelde, dus de zee, wordt afgesloten of verwijderd gehouden. DE BEEEDIGING VAN MR. DR. J. SCHOKKING Het bestuur voert een voorzichtig beheer, het zorgt steeds voor een sluitende exploita tierekening. Voor de uitbreiding mag echter niet worden geleend, dan zou de rentelast te zwaar worden. Een kapitaal van een halve ton is benoodigd. En dat hoopt men bijeen te krijgen door giften uit den Christelijken Er is een mooi plan lot uitbreiding, name lijk door aan het bestaande huis een helft aan te bouwen, die in denzelfden stijl worden opgetrokken. Komt deze uitbreiding tot stand, dan komt een nieuwe slaapzaal voor de jongens tot stand, waardoor het toe zicht veel verbeterd wordt. Deze slaapzaal komt een verdieping lager dan de tegen woordige jongensslaapzaal. De tegenwoordige slaapkamer Nan het hoofd van het internaat ligt dan juist tusschen de nachtverblijven der jongens en meisjes in. Links van het be staande gebouw heeft het bestuur zich een gang gedacht van 20 M. lengte en 2% M broedte, waarin een trap komt naar de nieu we jongcnsslaapzaal, en waarin behalve de w.c.'s ook is ondergebracht de gelegenheid tot het bergen der daagsche overkleeren. De meisjes blijven gebruik maken van de be staande opgang, zontiat de scheiding volledig wordt In de nieuwe gang komt verder een toegang naar de nieuwe eetzaal en een groo te eonversatiezaal voor de jongens. Deze laai sta ruimte is geen weelde, zooals men wel licht denken zou. De tegenwoordige conver- Gisteren werd Mr. Dr. J. Schokking doo* H.M. de Koningin beëedigd als lid van den «tieruimte is veel en veel te klein voor i Raad van State. Onze foto werd genonien toen Mr. Schokking het Palels aan het soo'n groot aantal kinderen, l Noordeinde verliet, GEREF. KERKEN* Tweetal: Te Groningen (7de pred.plaats) L. Oranje Czn. te Laren (N.-H.) en j. Wyminga te Charlois (Rotterdam). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ridderkerk, P. J. Steen- beek te Oudewater. Te Zevenbergen, J. J. H. Pop te Gorinchem. Te 's-Grevelduin- Capelle, C. van der Wal te Dirksland. Te Dantumawoude, sand. P. L. Tasseron te Huis ter Heide. Te Beerta, W. P. Stratingh te J orwerd. BEROEPINGSWERK Te Amsterdam heeft de Algem. Kerke- raad der Ned. Hervormde Gemeente goedge keurd een concept-reglement op het benoemen van predikanten, ouderlingen en diakenen, zulks naar aanleiding van de afschaffing van het kiescollege .De regeling houdt, voorzoover het het beroepen van predikanten betreft, o.m. het volgende in: telkens wordt voor den duur van een jaar, een tijdelijke commissie van voorbereiding van 15 personen benoemd, die ten minste 21 dagen van te voren een uit de groslijst gevormd drietal van predikanten indient; twintig leden van de Kerkeraad kunnen binnen een week na de publicatie van dit drietal een afwijkende voordracht indienen. Uiterlijk een week van te voren kan de com missie een der predikanten van het drietal ter benoeming voordragen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer P. G. van den Hooff, Theol. Cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is gisteren door de Voorloopige Classis Amster dam der Geref. Kerken in Hersteld Verband praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard. JUBILEA Ds. H. Meijer. Men schrijft ons: Naar wij vernemen, zal het Vrijdag 11 Maart a.s. 40 jaar geleden zijn, dat Ds. H. Meijer, predikant by de Vrije Evang. Ge meente te Heerde (Gld.), aldaar zyn intrede Vóór dien tijd arbeidde hij als evangelist in de navolgende Gemeenten: Zwartsluis, Den Flam en Hardenberg (welk laatste onder wij len Dr. C. C. Schot), zoodat hy ongeveer een halve eeuw in den dienst des Heeien werk zaam is, waarvan de laatste 40 jaren als pre dikant van eerstgenoemde Gemeente. Op 11 Maan werd Z. Eerw. in den dienst des Woords bevestigd door wylen zijn voorganger Ds. Deunink. Op 11 Maart 1917 hield hy een gedachtenis-predikatie ter gelegenheid zyner 25-jarige ambtsbediening naar aanleiding van Joh. 17 3: „Dit is het eeuwige leven, dat zy U kennen, den eenigen waarachtigen God en Ds. H. MEIJER dien Gij gezonden hebt Jezus Christus". Z. Eerw. behoudt zich het recht, dien dag niet te jubileeren, doch hoopt D.V. Zondag 13 Maart a.s. een herdenkingsrede uit te spreken. Daar hij thans nog volkomen gezond en krachtig is, en er voorlopig niet over denkt om emeritaat aan te vragen, moge het hem op zijn hoogen leeftijd gegeven zyn, nog eenige jaren het Woord te mogen bly'ven be dienen. Dr. O. Norel Jzn. Morgen, Donderdag 3 Maart, viert Dr. O. Norel Jzn., predikant der Diakonesseninrichting te Amsterdam ::yn zil veren ambtsjubileum. Geboren 1832, werd hij in 1906 candidaat in Overijssel. Op 3 Maart 1907 aanvaardde hij de ambtelijke icdiening te Hindeloopen. Na 5 jaar vertrok by naar Texel, in 1916 weer naar V'issingen. Op 1 Jan. 1921 begon hy zyn arbeid als directeur der Inw. Zending te Amsterdam. In 1926 nam hij het gewone predikambt weer op en deed 24 October van dat jaar intrede bij de Ned. Kerv. Gemeente te Leeuwarden. Met ingang van 1 Jan. 1932 werd hy benoemd als predikant- directeur der Ned. Herv. Diaconesseninrich- ting te Amsterdam, als opvolger van Ds. A. J. Ttoozemeyer. Ds. J. Ravesloot, pred. der Ned. Hcrv. Gemeente te Den Ha3g, viert morgei», Donderdag 3 Maart, zyn zilveren ambtsteest. Ily werd 14 Aug. 1878 te Harderwijk geboren, studeerde te Utrecht, werd in 1906 cannid>-it in Groningen en aanvaardde 3 Maart 1907 het ambt te Tuil en 't Waal (U.), vertrok in 1913 r.aar Heukelum, in 1916 naar Rotterdam, in 1922 naar Driebergen en staat «inds 1 Maart 1925 in de Residentie. In Heukelum heeft Ds. Ravesloot tijdens de mobilisatie-jaren veel voor de militairen ge daan. Hy hield er in hun Tehuis niet minder dan 160 avondpreeken. Te Rotterdam was hy voorzitter *an het college van regenten der Scholen van de Ned. Herv. Gemeente, werkte ook speciaal onder de Jantjes op het opleidingsschip voor matro zen „De Nederlander" en onder de gevangei-en cp den Noordsingel. Wegens overspanning moest hy een beroep naar een kleinere Gemeente aanvaarden, waar het Kerkelijk meeleven en de offervaar digheid floreerden. Nu alweer 7 jaar is hy met groote energie in Den Haag werkzaam. Hy is er byna 4 jaren scriba van den Kerkeraad en was ruim een jaar werkzaam onder de gedetineerden in de gevangen'ssen te Scheveningen. Hy geeft les aar. de Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en vervult de vac.-Ds. F. G. Petersen als reserve- legerprcdikant. RECHTS EN LINKS Te Amsterdam heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente een verzoek afge wezen van de Ver. van Vrijzinnig-Hervormden om voor de bevestiging van hun nieuwen voor ganger Ds. B. J. Aris door Prof. Dr. J. Linde boom op Zondagmiddag 20 Maart de Oran ekerk te harer beschikking te mogen hebben. Ds. .T. C. Koningsberger had dit verzoek, ten einde het vatbaar te maken voor behande ling, ondersteund, en verdedigde het op dezen grond, dat het afstaan dezer kerk een kleine contra-prestatie zou beteekenen tegen over de groep, die het contact met de Ned. Herv. Kerk wenscht te bewaren en daarom het hoofdgeld blijft betalen. Eenige leden van de vergadering waren het met dit argument eens, maar de meerderheid bleef tegen. HERDENKING Te Roden (Dr.) is door de Geref. Kerk het 75-jarig bestaan van den thans als zooda nig geïnstitueerde Kerk herdacht. Het woord is gevoerd door Ds. A. D. R. Polman, pastor lcoi; den heer Aukema, de vroegere predikan ten Ds. J. Scholten, van Varsseveld, ci. Ps. G. Diemer, van Scheemda; en namens de Clas sis Assen Ds. J. Dijkstra, van Ilaulerwyk. VERKIEZINGEN In de Ned. Herv. Kerk: Den Haag. Bij de verkiezing voor Nota belen zijn de zeven aftredenden, nl. de heeren L. F. Duymaer van Twist c.s., die door de ver schillende partyen waren gecandideerd, her kozen. Voorts zijn gekozen 2 candidatcn van de confess, kiesvereeniging „Evangelie cn Belijdenis", terwijl nog herstemming moet plaats hebben voor 1 candidaat, nl. tusschen ue heeren G. Remeyer (cand. van „E. cn B.") en Mr. A. H. A. van Voorst Vader (cand. van „De Band des Vredes"), die resp. 192 en 182 'temmen verkregen. De volstrekte meerder heid was 194. Van de 60Oy stemgerechtigden (lie verder blz. 10) HINDENBURG OF HITLER „ADOLF DE TOEKOMSTIGE" (Van onzen Duitschen correspondent) Reden tot verbazing. Het wekt in niet geringe mate mijn ver bazing, dat er niet veel meer liefhebbers voor den presidentzetel canelideeren. De politiek zit eiken rechtgeaarden Duitscher in 't bloed en zelfs kinderen in de korte hroek doen er dapper aan mee. Knapen, die van de oorlogsgruwelen geen flauw benul hebben, houden u aan de hoeken der straten staande en stellen zich als „frontsoldaten" aan u voor. Ze heffen hun hand in de lucht en roepen: Front hPill Heeft men uit de gebeurtenissen der laat- derdduizenden. die het hopelooze van zijn candidatuur tijdig erkenden, kozen het ha zenpad en lieten den armen professor aan zyn lot over. Ik vermoed, dat het Duesterberg, den zwart-wit-rooden staalhelm-candidaat niet veel beter zal gaan. Op alle reclamezuilen ziet men zijn portret in staalhelmuniform met dreigenden blik. Erg aantrekkelijk werkt zulk een effect op menschep, die den oorloe en zijn booze gevolgen hartelijk zat zijn, stellie niet. Slechts weinige Duitsch- nationalen zullen hun 6tem op hem uitbren gen en ongetwijfeld kan Hitier meer op den staalhelm rekenen dan Duesterberg! Het prestige van geheimraad Hugcnberg zal door deze zondelinge vergissing niet bevorderd worden. Over Thalmann, den candidaat der com munisten, behoeven we geen woorden te verliezen. Naast Hindenburg en zelfs naast Hitier geraakt hij op den achtergrond en DiLSTERBERG ste dagen geleerd, dat de kans van slagen niet bijster groot is? Heeft de uiteenzetting tusschen den kanselier en de oppositie de vechtlustige stemming beïnvloed? Gaat men nu reeds erkennen dat er tenslotte maar twee kansen zijn: Hindenburg of Hitier? En hebben de stichters van het darde rijk het henauwend gevoel, dat de kansen voor hun aanvoerder niet zoo enorm zijn als hun or ganen zulks met dikke letters wereldkundig maken? Het candideeren heeft zijn mee. maar voor al ook zijn tegen. Speciaal de telcandidaten moeten een hard gelag en soms ook hard gelach betalen! Dat mrost zeven jaar geleden professor Hellpach beleven, een democraat van den Moede en hoog aanges breven ge leerde. Niet eens zijn democratische vrier. den braduen hun stem op Hen uit: hoi<- ERNST THdLMANN dit kwaad wordt er ntot beter op, ook al hebben Seydewitz en Rosenfeld in Moskou voor hem gepropageerd. Ds keuze: Hindenburg o! Hitier. Nu het Hahsburgsche front verbroken werd. de staalhelm met Duesterberg een sprong in 't ongewisse waagt en Hugcnberg met zijn handen in den schoot is blijven zit ten, is Duitschiand aangewezen op de keuze: Hindenburg of Hitier. Dr. Goebbels geeft met de voorbarigheid, welke hem eigen is, op deze vraag al weker van te voren het antwoord; met dikke fetters, rood onder streept, laat hii al<= opschrift op de voor pagina van zijn inmiddel« 'veer eens ver boden „Angriff" drukken: DEITSCHLAN' ^VAFLT HITLER! Wie het van nabij in den rijksdag beeft beleefd, hoe deze Dr. Goebbels werd uitgejoeld, toen hij in bet vuur der rede Hindenburg in eenen adem met de deserteurs van den 9en November noemde, die schudt het hoord over zooveel voorba righeid. Traditie kan men \an een party, die tot politieke beginnelingen gerekend moet worden, niet eischen, tactiek is lang niet ieders gave maar kwajongensachtigo onbeschoftheid is toch stellig een hedenke- .ijke waardemeter voor de beteekenis eener partij, die 107 volksvertegenwoordigers telt! Adolf de Toekomstige voelde zich geroepen om de blamage van zijn partijgenoot in 't openbaar te corrigecren. Meer uit nieuws gierigheid dan uit mijn steeds minder ge worden belangstelling heb ik mij met levens gevaar naar het stampvolle Sponpaiast be geven, om naar beide agitatoren weer eens te luisteren. Ik moest met een staanplaats op het podium tevreden zijn en ben er mpt een vuile jas nog heelhuids van afgekomen. Goebbels moest de komst van den grooten Adolf rhetorisch voorbereiden on hij deed dat op de pakkende wijze, welke hem eigen is. Als redenaar beschikt hij ongetwijfeld over meer talent en exacte kennis dan Hitb Het teere punt der deserteurs en Brtlning's terechtwijzing bleven wijselijk onaangeraakt Omstreeks half tien hoorde men plotseling commandeeren: Stillgestanden! en als ecu stuk marmer wachtten de gehoorzame S. A. mannen op de komst van hun hoogsten commandeur. Hitier gooit zijn jas op een gereed staanden stoel, wijst het applaus der volgzame menigte van de hand en valt met de deur in huis. Het gaat niet om het orw- sidentschap, om zijn candidatuur, het gaat om het herstel van den 9en November. De vaderlandsloore gezellen moeien eindelijk gestraft worden. Het systeem moet er aan gelooven. Dertien jaar heeft hij er vergeefs tegen gevochten, smaad en hoon heeft hij moeien dragen, thans n»oet in Berliin bereikt worden, wat in den Miinchner Bierkeiler op een fiasco is uitgeloopen. Het chaos, waar Rri'ming. voor terugdeinst, moet door hem met ijzeren vuist verhinderd worden. In ge zwollen woorden declameert hij de tenden ties. welke op electrisch verlichte transpa ranten aan den wanden staan te lezen: Rea volk zonder eer is een volk zonder recht! Wii willen den staat van n»iit*chen arbeid! rtoebbels. die een kwartier tevoren Hin- denhurg opnieuw attaqueerde, wordt bleek, nu hii zijn chef hoort zeggen: ..In trouw en gehoorzaamheid hehlien wii inifertiid onder Hindenburg gediend. Thans zoggen wii: gij 7.iit ons te waardevol, orrt nog langer to dulden, dat zii achter u verborgen staan, die wii niet langer willen dulden! Du musst uur Seite treton!" Hij besluit zijn geïmproviseerde toespraak mot een Dleidooi voor zichzelf: _Den l.'fen Maart zal beslist worden, of het boek der Puitsche geschiedenis noe eenmaal wordt opgeslagen. om de smadelijke bladzijde, welke den 9en November als datum draagt, eruit te scheuren! Ou het nieuwe blad moet staan: het Duitsrha volk heeft zijn eer terug gevonden!" De bijval, welke Goebbels in 't Wallnthuis onthouden bleef, wordt Hitler in <'en kring zijner volgelingen gul geschonken. Het gejubel wil geen einde nemen. Hindenburg, wiens eenig overgebleven broeder deze week ter aarde gebracht wordt, laat al deze uitbundigheden aan zich voor bijgaan Wii heliben in den rijksdag den diepen indruk gadegeslagen, welke Brü- ning's waarschuwende woorden op de volks vertegenwoordiging maakte, toen hij erken de, als geloovig christen slechts rijn zware taak vervuld te hebben onder de hooge ba- scherming en waardeering van dezen rijks- president. Wie het voorrecht had, dezen hl»- torischen namiddag des avonds nogmaals per radio te volgen, die roeide: hier spreekt een staatsman van formaat, een goed katho liek, wiens liefde voor volk en vaderland uitgaat boven de belangen zijner partij Hier spreekt een man van -rvaring cn exacte kennis, aan wiens legaliteit niet t** twijfelen valt. Wij weten hoe Hitler over legaliteit denkt Het Duiische volk komt voor de keurs te staan: Hindenburg of Hitier? De strijd la in vollen geng. Het dure geld wordt ver- srild ae.ii propaganda binnen en buiten de ergaderzaal. De naaste toekomst der Dult- scbe republiek ral weldra beslist zijn. Het «?;n'dr»s-.i iaat zal ons zeggen, of de over groot moei derheid van dit volk nr* beseft, van welk een onschatbare waarde Hinden* burg's bereidwilligheid om opnletiw te can* didtKren voor Duitechland ia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11