Ztfe&gg DINSDAG 1 MAART 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Verzorg Uw keel dagelijks - Gorgel droog met STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemceno kennis, dat zij, uil sluitend ten aanzien van de door de Leid sehe Padvinders „Leeuwkengroep" op 10 en 11 Maart a.s. in haar troepenhuis aan den Stillen Rijn. no. 4, alhier, te houden fancy- fair. ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, §ecrctaris. Leiden, 1 Maart 1932. GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente za.l vergaderen op Maandag 7 Maart a-s., des namiddags te twee uur in het gebouw „Tot Nut van 't Al gemeen". Te behandelen onderwerpen: 1 Voorstel tot overplaatsing van den on derwijzer J. do Jong, van de school Medu sastraat B. naar de school aan de Drift straat. 2 Praeadvies op het verzoek van mcj. E. C -M. Aewerdonk, cm eervol ontslag als leerares aan de Iloogere Burgerschool voor Meisjes. 3 Voorstel inzake herziening van den huurprijs van de bovenwoning Garenmarkt No. 6a. 4 Voorstel inzake herziening van den huurprijs van het winkelhuis aan den Nieu wen Rijn No. 22. 5 Voorstel tot overneming in eigendom ten onderhoud bij de gemeente van een strookjo grond aan den Heerensingel, kad. bekend gemeente Leiden Sectie K No. 4147 ged. 6 Begroo'.ing, dienst 1932, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. 7 Voorstel inzake het sluiten van kasgeld Jeeningen, gedurende het 2e kwartaal 1932. 8 Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van do verstrekking van een kapitaal van 50.000.aan het Gemeen telijk Radio-Distributie-Bedrijf. 9 Voorstel tot het geven van namen aan Verschillende straten. 10 Voorstel inzake verhooging van de subsidie aan de vereeniging „Leidsehe Be- lastingophaaldiensrt" en inning door dien dienst van straatbelasting en schoolgelden. 11 Voortzetting van do behandeling van ide verordening, houdende wijziging van de verordening van 22 Januari 1923 (Gem.blad No. 4), regelende <Jo heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slacht huis te Leiden. 12 Voorstel om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest, Voor geest en Rhijngeest" te machtigen tot den bouw en de inrichting van een recreatiege bouw met rijwielbérgplaats c.a. op het ter rein van het gesticht „Endegeest". 13 Praeadvies op het voorstel van den lieer Van Stralen, om de bepaling in het 6teunreglement, dat losse transportarbeiders slechts gedurende 42 dagen per jaar steun kunnen ontvangen, tijdelijk buiten werking te stellen. 14 Voorstel toj, beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van ccn weg tnsschen den Rijnsburgerweg en den Maredijk bij wijze van werkverschaffing, 15 Voorstel: a tot onbewoonbaarverklaring van ver schillende woningen gelegen in de Lange Paradijssteeg en de Lange Bouwelouwen- steeg; b tot voorloopigc goedkeuring van een plan tot onteigening van perceelen gelegen aan en tusschen de sub a bedoelde stegen. GEMEENTEZAKEN Werkloosheldsvoorstel Het door den heer J. J. van Stralen, inge diende voorstel, luidende: „Ondergeteekende stelt den Raad voor de bepaling in het steunreglement, dat losse transportarbeiders slechts geduren de 42 dagen per jaar steun kunnen ont vangen, tijdelijk buiten werking te ster- len", werd bij de Begrootingsbehandeling zonder hoofdelijke stemming 'in handen van B. en W. gesteld om praeadvies. Voorop stellende, dat het treffen van een regeling, als door den heer Van Stralen voorgesteld, op grond van de verordening betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, tot de bevoegdheid van .B. en \V. behoort, als zijnde de uitvoering van het Reglement, bedoeld in artikel 3 dier veror dening. Ls het College echter gaarne bereid zijn standpunt met betrekking tot de losse transport arbeiders aan den Raad nader uit een te zetten. Tot juist begrip der zaak is het noodfg de aandacht te vestigen op het bijzondere ka rakter van het werk van de losse transport arbeiders. De arbeid, door deze categorie van arbei ders verricht, bestaat in hoofdzaak in het lossen van kolen, aardappelen en dergelijke massa-artikelen. Zoodra een lossing heeft plaats gehad, is ook het werk geëindigd. Zij hebben dus geen patroon en in tegenstelling met de overige transportarbeiders, zooals koetsiers, loopknechts, chauffeurs, enz. wet- ken zij niet in vast dienstverband. Zij voot- zien in hun onderhoud door los werk en de werkloosheid, die nti afloop van het werk intreedt, is dus even onvermijdelijk als nor maal. Bij de vaststelling van de belooning, die zij voor hun arbeid ontvangen, is daar mede rekening gehouden. Op grond van een en ander is in Novem ber 1930 door B. en W. naar analogie van liet daaromtrent in het reglement van de werkloozenkas van den Centralen Bond van Transportarbeiders bepaalde, een wijziging aangebracht in het Reglement op de Steun verlening. hierin bestaande, dat losse transportarbeiders eerst voor steunverle ning in aanmerking komen, indien zij in ren kalenderwcek tenminste drie dagen .werkloos zijn. Om diezelfde reden was ook de steun Voor de losse transportarbeiders beperkt tot 42 dagen per jaar (IS dagen in het eerste halfjaar en 24 dagen in het tweede halfjaar; Met het oog op de verminderde arbeids gelegenheid voor de losse transportarbeiders wegens de ook in het transportbedrijf heer- schende slapte en gelet op den door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid m 1931 verlengden trekkingsduur van de werkloozenkas der transportarbeiders, heb ben B. en W. echter aanleiding gevonden, overeenkomstig het advies van de groots! mogelijke meerderheid van de Subcommis sie voor de Steunverleening, de uitkeerings- periode voor den. steun met 100 pet te ver- hoogen en mitsdien te bepalen, dat deze Si dagcj per jaar steun kunnen ontvangen en wel 42 dagen in elk half jaar, met dien ver stande. dat, indien gedurende het eerste halfjaar minder dan 42 dagen steun wordt genoten, het resteerende aantal dagen als nog geldig blijft. Verder 1e gaan leek niet gewenscht. In verband met deze regeling geven B. en \V. den Raad alsnu in overweging het voor stel van den heer Van Stralen als afgedaan te beschouwen. B. en W. leggen den Raad over een plan voor den aanleg van een weg tusschen den Rijnsburgerweg en den Maredijk, langs de Zuidcostzijde van den Lcidschen Hout. De breedte van don weg is gesteld op 19.50 Me'.er in totaal. Ter plaatse van den tegenover den hoofdweg van den Leidschcn Hout ontworpen toegang tot dit park is ech ter een verbreeding geprojecteerd, waarin een beplant gedeelte en een nevenweg van 5 Meter breedte zullen worden aangelegd. Voor den onderhavigen weg is een defi nitief profiel gedacht, bestaande uit twee trottoirs, elk breed 2.70 Meter, een rijweg, breed 9 Meter, een ruiterpad van 1.50 Meier, alsmede twee beplante strooken, elk van 1.80 Meter breedte. Aangezien evenwel het op den weg te verwachten verkeer voorals nog niet van grooten omvang zal zijn de weg mondt, uit cp den Maredijk, welke door zijn geringe breedte en door de beperkte ar- metingen van den onderdoorgang onder den spoorweg, thans geen verkeersweg van be- toekenis is kunnen voor]i>opig de rijweg op een breedte van G Meter en de trottoirs od een breedte van 1.95 Meter worden aan gelegd, terwijl de beplante strooken elk een breedte van 3.30 Meter zullen verkrijgen. Ongeveer 70 Meter benoorden den Rijns burgerweg is tengevolge van de bestaande eigendomsverhoudingen over een lengte van pl.m. 20 Meter slechts een breedte van Meter voor den wegaanleg beschikbaar. Ge let op het vooralsnog te verwachten weinige verkeer, zijn B. en W. van oordeel, dat voor- loopig in deze plaatselijke versmalling kan worden berust. De rijweg kan hier een breedte krijgen van 4.20 Meter met aan weerszijden een trottoir van 0.90 Meter. Nabij den Maredijk zal langs de zuidzijde van den weg, waar deze grenst aan een ter rein, dat volgens het ontwerp-uitbreidings- plan voor pantsoen is bestemd, een slooi worden gegraven, welke dcor twee duikers in verbinding zal staan met de slooten van den Hout en langs den Maredijk. De verbin ding van den ontworpen weg met den Maredijk is gedacht door middel van een dam met. duiker. De kosten van den onderhavigen wegaan leg zouden, met het oog op de resultaten van de in den laatsten tijd gehouden aanbeste dingen, kunnen worden geraamd op f 100.000. Intusschen is nader alsnog de mogelijkheid gebleken deze kosten tot een geringer bedrag terug te brengen, en wel door voor de rij wegen voorloopig te volstaan met een gewal ste puinfundeering en, in plaats van tegel trottoirs, met koolasch verharde voe'paden aan te brengen. B. en W. meenen, dat met deze wijzigingen, waardoor de kosten met pl.m. f 20.000 verminderd en derhalve op pl.m. f 80.000 gesteld kunnen worden, cp het oogenhlik genoegen kan worden genomen. Ofschoon aanleg van den onderhavigen weg thans niet dringend noodzakelijk kan worden geacht, zoo zou uitvoering daarvan in verband met den aard van de werkzaam heden, welke een betrekkelijk hoog percen tage aan arbeidslooncn medebrengt, ter be strijding van de werkloosheid zeer wensche- lijk zijn. Intusschen zijn B. en W. van oor deel, dat hiertoe, gelet .op het hooge bedrag der kosten en met het oog op de bestaande financieele omstandigheden, welke een groo- te soberheid vereischen, alleen mag worden besloten, indien het werk bij wijze van werk verschaffing met Rijkssubsidie kan worden uitgevoerd, waardoor tevens de kosten van steunverleening verlichting zullen onder gaan. De Minister van Binnenlandsche Za ken cn Landbouw heeft reeds de toezegging van zoodanig subsidie gedaan. In het bedrag der kosten van rond f 80.000 is naar raming begrepen een bedrag van pl.m. f 48.500 uitsluitend voor arbeidslooncn, zoodat bij uitvoering van het werk op den boven bedoelden voet, aannemende, dat het Rijk een subsidie van 50 pet. zal verleenen, een bijdrage van pl.m. f 24.250 zal worden ontvangen. In afwachting van de definitieve vaststel ling van het percentage van het Rijkssubsi die kin genoemde som van f 48.500 voorloo pig priieel van den post voor Onvoorziene Uitgaven worden afgeschreven als bijdrage aan hoofdstuk VI van den Kapitaaldienst, op welk hoofdstuk een post voor de uitvoe ring van het werk moet worden uitgetrok ken. DE LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsehe Spaarbank is in de vorige maand (Februari 1932) ingelegd f468:727.46 en terugbetaald f 430.357.36; 121 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 210 boekjes wer den geheel uitbetaald. Tiet te goed der 18.779 inleggers, inclusief 14.22 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Februari f7.863.602.10. In 4.858 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 13.468.50 ontvangen. K. VAN K RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijzigingen 29 Febr.: J W Dirkee Dzn, Leiden. Haarlemmerstraat 75, handel in fruit en Verkade's artikelen, conserven en comestibles. Vest. fik: Leiden, Haarlemmer straat 70 (in fruit en conserven) onder den naam: liet Fruithuis, dd. 26 Febr. 1932 Insta Ma tiebureau „Elmo", Leiden, Haarlem meistraat 307, insta 1 latiebureau. Bijv. uit geoefend bedrijf: tevens winkel in e'cotri- sdhe artikelen, enz. N.V. Boekbinderij vAh firma J G Pulle, Leiden. Oude Rijn 31. boekbinderij en linieeiünriöhting. Uittr. Ad. Dir.: J H Pulle. Oegefgoest. N. Dir.: J. H. Pulle. Oe*zstgeest Van der Laan en Co v/h van der Laan en van der Horst, Voor hout, Jeooba van Beierenweg 19, kunstmest handel. Bovengenoemde vennootschap en commandite is omgezet in een handelszaak met één eigenaar, waarvan eenig eigenaar- is de heer W. van der Laan, Voorhout, en wriDke de handelszaak drijft onder don mam: van der Laan on Co. Proc.: C J van •der Laan, Voorhout (B.P) De crisis geve ons allemaal Dees' eene, groote les: Des Woensdags voor je medemensch, Die nood lijdt, op de bres! TROUBADOUR. LEIDSCHE CRISISCOM1TE WAT ER AL DE DEUR UIT GING. Op 13 Januari 1932 is een aanvang ge maakt met de werkzaamheden (kwamen de eerste aanvragen binnen). Op 27 Februari 1932 waren reeds vemtrekt: Extra hulp aan kleeding, dekking schoeisel e.d. voor Afdee.ling B. (ondersteunde werk- loozen). Voor hulp aan georganiseerde- en onge organiseerde ondersteunde werkloozen wordt beschikt over de bedragen, die daarvoor dooi- rijk en) gemeente beschikbaar zijn ge steld. 505 stel mannen-, vrouwen en kinder ondergoed 95 stellen werkgoed (werkbroe ken en werkkielen); 75 stuks overjassen, cos* tumes, japonnen en mantels: 29 stuks jon gensjassen en broeken en kinderpakjes; 139 2 pers. dekens; 82 eens pers. dekens; 23 stroozakken en strooma trassen; 15 ledikan ten; 507 paren mannen, vrouwen- en kinder schoenen; voorts een hoeveelheid lak'j-.s., slopen, babygoed en manufacturen. Afdecling A. (de niet-onderstenn.de werk loozen, stille armen, kleine zelfstandigen) 306 stel mannen-, vrouwen en kinderonder goed, 14 stel werkgoed (werkbroeken en werkkielen). 80 stuks heerencostumes, overjassen japonnen en mantels, 86 twee persoonsd ekens, 76 eenpersoonsdekens, 37 stroozakken en matrossen, 19 ledikanten, kinderbedjes, enz. 324 paren schoenen, (mannen-, vrouwen en kinderschoen), 35 mud aardappelen, 200 pond vleesch, 45 pond vet, 1005 liter ipelk, 6000 Kg. eierko len, 1550 Kg. anthraciet. Voorts een hoeveelheid kruidenierswaren tot een totaal bedrag van f 505. Behalve het bovenstaande in natura is tevens door de afd. A hulp verstrekt in contanten f 2075. VEREEN. VAN BDRTUS-VRIENDEN. Gisteravond hadin dp collegezaal van het Botanisch Laboratorium een bijeenkomst der ereeiiLging van Hortus-vrienden plaats Nadat de voorzitter den aanwezigen had verzocht hun eventueele wenschen sclirif- telijk aan de secretaresse Kenbaar te ma ken en had aangekondigd dat de volgende lcaing zal worden gehouden over het onder werp „Cacteeen", gaf hij het woord aan Prof. Baas Boeking tot het houden zijner voordracht over „Vleeschetende planten": Een ongeveer tachtig toehoorders volgden deze voordracht, welke verduidelijkt werd door levende planten, afbeeldingen en op- het scherm geprojecteerde microscopische praeparaten, met de grxitste aandacht. Na afloop was er gelegenheid op meer ongedwongen wijze het demonstratie-mate riaal te bezichtigen en vragen te steilen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Een aantal nieuwe leden trad tot de stichting toe KOPEREN JUBILEUM CHR. H. B. S. Ter gelegenheid van het 12^-ja rig bestaan van de Chr. H. B. S. aan de Kagerstraat waait vandaag van het gebouw de driekleur Donderdag wordt het heugelijk feit in intie- men kring met bestuur, leeraren en leer lingen herdacht. BELASTING OPHAALDIENST. De Leidizohe Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 17.941.76 aan den Rijksontvanger afgedragen. Het aantal aan geslotenen steeg tot 4679. Belanghebbenden wordt er aan herinnerd, dat de zoo juist ontvangen aanslagen in de grondbelasting 1932 zoo spoedig mogelijk ten kantore van cLen dienst, Breestraat 81, moeten worden ingeschreven Muziek cn declamatie. Gisteravond kon het comité voor ontspan ning voor Chr. werkloozen, dank zij de medewerking van het bestuur van Patri monium, hetwelk voor dit doel de boven zaal gratis beschikbaar had gesteld, den werkloozen met hun vrouwen wederom een gezellige avond aanbieden. Door ongesteld heid van den voorzitter, den heer Slegten- horst. opende de heer De Leeuw om 8 uur deze vergadering op de gebruikelijke wijze, nadat gezongen was het eerste vers van Psalm 146. Hij heette de aanwezigen har telijk welkom en sip rak er zijn blijdschap over uit dat de zaal wederom geheel ge vuld was, wat voor -het Comité het herrijs ls, dat deze avonden gewaardeerd worden. Spr. zelde voorts rok den heer Plu, in onze kringen geen onbekende, met zijn ge- ze lsdhap hartelijk dank voor zijn medewer king, welke hij voor dezen «vond direct be reid was te geven. Ook den heer H. Lam- booij, die eemige stukjes voor zou dragen en daartoe ook direct bereid was, heette Spr. welkron. Na nog eenige opwekkende woorden naar aanleiding van het gezongen Psalmvera, gaf Spr. den heer Plu met zijn mannetjes gelegenheid zich te laten hooren. Op keurige wijze werden de muzieknum mers uitgevoerd en telkens met een harte- li ik applaus beloond. Vooral de heer W. Stouter oogstte met zijn zylophoon-nummer veel succes. De heer Lambnoy droeg op lofwaardige wijze voor „Als moeder bidt", Kindersprook jes" en .Aan een Zwerver". Voor de pauze deelde de voorzitter de u;t- elag van de gehouden damwedstrijd mede, waarvoor voor elke serie 8 prijsjes beschik baar waren gesteld, welke de winnaars na afloop der vergadering in ontvangst kon den nemen. Onder daverend applaus werd als hoofd prijs, de medaille, beschikbaar gesteld rtxw een paar leden der Chr. Damvereeniging, uitgereikt aan den heer N. Wassenaar. De voorzitter bracht de leden de* Chr. Damvereeniging dank voor hun medewer king. In de pauze werden de aanwezigen on een kop koffie en eten sigaar getrarteerd, waarvoor de voorzitter den he*r Blansjé met de zijnon hartelijk dank zegde. Na nog het een en ander te hebben mede gedeeld over de twee filmavonden, welke iw-a zullen worden gegeven, sVnt de voor zitter om kwart over tien deze vergadering, na voor te zijn gegaan in dankzegging. BURGERLIJKE STAND OKBORKN: Wtlhelmlna Marparetiia d'v J T "Telena Tletle d v L Linde Otto V Heemrkerk en T 7. v D J Mlddikeon en G Roo* Jnhannen Har. drlku I v G H Tl Schuurman en L O van der Born Leo e v W A J Kok en G ,T P R*f|nr JnnsJe Pnhnrlna d v G de Does en W de Tombe Bernnrdus Hendrlcus z v B H B'Ider Wil Uda f1 r L T GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Afscheid Burgemeester Schokking Verschillende toespraken De Raad der gemeente lcwam gistermiddag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester J. Schokking. Aanwezig alle leden. Verschillende voorstellen Na de ingekomen stukken kwam aan de orde het voorstel tot het verleenen van eer vol ontslag aan Mr. Dr. J. Schokking als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Katwijk. Onder dankzegging voor de als zoodanig bewezen diensten wordt dit ontslag eervol verleend. Voorstel tot het vaststellen van het voor schot op de vergoeding volgens ari. dei LO. wet 1920. Volgens de vastgestelde here kening kan per leerling aan voorschot wor den uitgekeerd 9.44. Voorstel tot het aanleggen van twee par keerterreinen ,t.w. een aan het ejnde der Mr. Dr. J. SCHOKKING t Zuid-Boulevard en een aan dat van den Noord-Boulevard. De kosten van aanleg wor den door den Dienst der Gemeentewerken geraamd op 2260 per terrein, waarbij dan gerekend mag worden op een bijdrage van het Rijk in de kosten van de uit te betalen loonen. Na enkele opmerkingen wordt het voor stel aangenomen. Praeadvies op het voorstel H. Parlevliet, inzake wijziging van de verordening op de heffing van havengeld. B. en W. deelen thans mede, dat geen bezwaren bestaan om voor eigenaars van alle vaartuigen de ge legenheid te openen tot het nemen van een halfjaarlijksch abonnement waarom zij den raad adviseeren in dien zin te besluiten. De Raad besluit de verordening te wijzigen, in gaande 1 Juli 1932. Aldus wordt besloten. In verband met eenige buitengewone uit gaven moet de gemeentebegrooting, dienst 1932 gewijzigd worden, waartoe wordt be sloten. Voorstel om een bijdrage aan het Crisis comité te verstrekken. De Voorzitter wijst er op, dat het aantal gevallen dat geholpen moet worden, steeds grooter wordt. De kas van het plaat selijk comité is bijna uitgeput. Van het Na tionale Comité kan een bijdrage van 5 ct. per inwoner verkregen worden mits de ge meente eenzelfde bedrag disponibel stelt. Wordt hiertoe besloten, dan verkrijgt het plaatselijk comité- dus 2 X 16120 X ct. of 2 X 806 is totaal 1G12. Zonder discussies wprdt dit voorstel van B. cn W. om die bij drage te verstrekken, aangenomen. Rondvraag. De beer Grimbergen vraagt of de aanneming van het Kortings- wetje van invloed is op de financiën van onze gemeente. De voorzitter antwoordt, dat gemeenten, die meer dan 40 opcenten op de Gemeentefondsbelasting heffen en minstens 3 op de salarissen korten, hievan geen invloed ondervinden. D.r Lodder wijst op den slechten toe stand van den Valkenburgerweg. De heer M. v. d. Bent vraag waarom de steunregeling nóg niet in werking is getre den? De Voorzitter antwoordt, dat de Raad besloot de steunregeling te doen in gaan op den Maandag in de week volgende op die waarin de goedkeuring van het Rijk is verkregen. Die goedkeuring is nog niet te krijgen. Intusschen is het aantal werklie den bij de werkvenscliaffing aanzienlijk uit gebreid. Afscheidsrede van den Burgemeester Vervolgens neemt de Voorzitter het woord tot het houden van zijn afscheidsrede AI was het betrekkelijk kort, zegt Spr., dat ik aan het hoofd dezer gemeente stond en schijnt het mij op dit oogenhlik nog kor ter toe dan het werkelijk was, toch zijn de vijf jaren, die ik als zoodanig in Katwijk's verkeer lang genoeg, om in verband met hetgeen daarin gearbeid, ervaren en door leefd werd, voor mijn besef althans van een periode te spreken, die haar eigen beteekenis heeft en houden zal. Bij de aanvaarding van mijn ambt in de raadsvergadering op Maandag 13 Juni 1927 heb ik geen bepaalde beloften gedaan, waar van ik in het algemeen wars ben. rnaar ver klaard, dat ik, zonder een dienstknecht van wie ook te zijn. de belangen zou dienen van de .gemeende en van al haar inwoners. Van het begin af tot op dit oogenhlik heb ik er naar gestreefd, mij hieraan te houden, en daaraan mijn krachten te geven. Er mo- BENOEMING. Met ingang van 15 Maart a.s. is door den burgemeester benoemd tot adjunct-inspec teur van politie alhier de heer W. de Gast, ndspirant-inspectcur van politie to Leeu warden. SOCIETAS LUGDUNO-TRAJECTINA. Onder voorzitterschap van prof. Vollgraff had te Utrecht een vergadering plaats. Dr. van Groningen besnrak de tekstcon stitutie van (Arisfcotelus) Oeconomica licht te met voorbeelden zijn stelling toe. dat men hij de uitgave van dit werk voortaan met de door den laatsten uitgever als minderwaar dig beschouwde klasse van handschriften meer rekening zal moeten houden. Mej. Dr. Roes. gaf beschouwingen over een gouden gesp, te Dijon; deze moet van Etres- kischen oorsprong zijn en bevat, zoowel door haar techniek als door haar vorm nieuw* eo- gevens, die de Etruërs met het Oosten ver binden. n.l. vogels, ook naast zonnewielen al= symbolen uit den zonneknltus. Dr. Gonda trachtte een verklaring te ge ven van een der Orieksche namen van den kameel: kas ia, die een vin.wwiiring be vat voor zeer oude. tot 700 v. Chr. op klimmende. handelsbetrekkingen van Euro pa met Achter-Indic cn den Archipel. gen fouten zijn begaan; nu en dan moge zijn misgegrepen God zij dank heb ik ge leerd eigen werk onvolkomensen gebrekkig te weten, het ondervonden meer nog dan vroeger maar het bedoelen, cn ook hier voor wil ik God danken, is niet anders ge weest dan werkzaam te zijn in het waar achtig belang van de gemeente en haar in gezetenen en daarbij zooveel mogelijk haar ontwikkeling te bevorderen 'Daarvoor was en is ,naar ik meen, no> overvloedige ruimte. De positie en omstandigheden, waarin Katwijk verkeert, zijn voor die ontwikkeling niet in alle opzichten gunstig. In verhouding tot het zich uitbreidend aantal inwoners is het grondgebied van Kat wijk waarvan een belangrijk deel nog in bezit gehouden wordt door het Departement van Defensie, niet groot; de samenstelling van zijn bevolking ligt in verband met de financieele draagkracht aan de voldoening van steeds verder gaande gemeentelijke be hoeden voortdurend zekere reserve op; voor een aan de zee liggende gemeente niet in nerlijke drang naar expanssie, niet het minst wat hpt hoofdbedrijf, de visscherij betreft, is het ontbreken van een uitgang naar zee een groot gemis. Mede door de werklust, den van ouds ge- kweekten spaarzin der bevolking, als ook door meerdere vestiging van builen en toe neming vorn hei', aantal badgasten, waarbij ik den financieelen sleun van uitnemend geilede bedrijven niet wil vergeten, is het mogelijk gebleken aan rechtmatige eischen van den tidemst van publieke werken, aan een versterk)!, adininisitra lef personeel, om van andore openbare werkzaamheden te zwijgen, zonder verhooging vaai lasten, in tegendeel met vermindering daarvan te voldoen. En ondanks het genvis van een haven heeft de visscherij en heeft evenzoo de daaraan verbonden handel rich nic', alleen weten te handhaven, doch door aanpassing ook aan de nieuwe eleeben om Katwijk een \connaam aarrieel in het bedrijf in het al- gemeen 'e bewaren. Vervolgens dankt Spr. voor de onder vonden medewerking de heeron wethouders Dubbeldam en Veltkamp, de oud-wethou deus Ouwehand, Krujjit en J. van Duvn, den secretaris, den heer Kobus, oud-secretaris, de leden van den Raad, het personeel van de secretarie, den Gemeenteontvanger met zijn personeel, de hoofden van Dienst, den directeur der Beid rij ven, den directeur van Openbare Werken, den vroegeren Hoofdop zichter, den inspecteur vin Politie, den cor respondent. van Arbeidsbemiddeling, het hoofd van den Vleesch keuringsdienst., den Schoó'arts. Vooral ook herdacht Spr. dank baar den trouwen dienst van den gemeente- bodc Lagemaa/t. Moes' ik reeds meliding m^ken, aldus be ëindigde Spr. zijn rede, van de ongunst des tijds, dóe ook Katwijk cn ve»gelijkenderwijs zelfs vrij zwaar treft; een omstandigheid, welke van hen, die haar Ie besturen heb ben, maar nioï van hen alleen, «ie grootste inspanning en werkzaamheid vordert. Zoo mogen de trouw en toewijding daardoor slechts versterkt worden; bovenal moge er gezocht worden onder de bevolking naar een verstaan en steunen van elkander. Geen verleiding of oniibirHüng, maar nau were verbinding aan elkander eischt der tijden nood. Rn wanneer hier het onrecht wordt ge kend, wcrdi', het zco, dat Gods Naam bij het. begin van de vergadering wordt aange roepen, zoo moge dit onrecht ook naar zijn inhoud (worden verslaan en op de juiste wijze aangegrepen om niet heit minst in moei'lajlken 'tijd van Hem kracht en zegen te vervvach'en- Bij zijn afscheid vat Spa*, alles samen in de bede, dat God Katwijk en zijn bevolking moge zegenen. Vervolgens werd het woorU gevoerd door wethouder Dubbeldam, dóe ip zijn toe spraak de beteekenis van dit afscheid voor Katwijk belioht'>e en er bij s'dl stond, hoe burgemeester Schokking voor de gemeente nieuwe toekomstmogelijkheden trachtte te scheppen. Spr. memoreerde de werken, wel ke onrier den burgemeester to'. stand kwa men en diens tactvolle leiding, omtenslo'te den heer Schokking Gods zegen op zijn ar beid toe te wenschen. Het raadslid Dr. Hue tang siprak een woord van dank voor datgene, waarvan de buitens'aamder gewoonlijk niet op de hoog te kan zijn en voor de hulp van den bur gemeester aan de Katwijksche bouw vereeni ging. Spr. besloet met den wensch, dat het den bungiemeester in diens nieuwen werk kring naar wensch mocht gaan. Hierna had een drukbezochte receptie plaa's, bij welke gelegenheid he1 secretarie- personeel mevr Sohokk'ing een lamp aan bood. Het politiepersoneel bood een wan delstok met zilveren knop aan en tevens een fraaie foto,'waarop het politiepersoneel voor het politiebureau. Onder de fden'allen die kwamen complimenteoren merkten wc o.m. meer op burgemeester Bosschieter te Rijnsburg, Pas'oor Schiphorst, de heer Baak, imspecteur van bet L. O. te Lelden, Mr. H. van dor Helm, directeur van het St. Wille- brordus - College, de hoer Van Daalen, direc teur van de Gasfabriek de heer De Bruyn. directeur van Openb. Werken, de gemeén- te-ontvaPTcr, de heer Werther, verschillen de predikanten, he's vol allige secretarie- personeel. de heeren Hoovknas en Lokhors*, architecten van het nieuwe gemeentehuis en vele vooraanstaande personen uit de ge meente. Als afgevaardigden van coöperaties zogen we de heer v. d. Heiji'en namens den Chr. Bes-uren bond en de heer Vink namens den Chr. Bond van personeel in publieken diesk ALPHEN AAN DEN RIJN ERNSTIGE AUTOBOTSING Toen Maandagmorgen een waschauto uit Haastrecht, bestuurd door A. v. d. H. uit de Van Boetselaerstraat, kwam, werd deze door een Ford van Bonda, bestuurd do>r v. W., komende uit de Raadhuisstraat, ter hoogte van hotel „De Vergulde Wagen" aangere den, waardoor heide wagens vrij ernstig werden beschadigd. Een kraan wagen was noodig om het verketv ei organg te doen hebben, terwijl de schade door verzekering wordt gedekt. MARTHA STICHTING De Martha-Stichting (voor onverzorgde kinderen) alhier, ontving van mej. B. D. te Oegstgeest een gift vau f 100. TEGEN DE GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND. In de Ned. Herv. Kerk Julianastraat werd gisteravond een bijeenkomst gehouden waar AGENDA Donderdag Maart. Nutsgebouw, 8 uur, Lezing Ds. Jac. van Nes voor dc commissie van dc Zending onder de Joden der Gercf. Kerk. Donderdag 3 Maart Stadsgehoorzaal 8 uur Jnhileumuitvccring Chr. Zangvereeniging ..I-Talleluja". DIENST DER APOTHEKEN. De avond-, nacht, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Febr. tot en met Zondag 6 Maart, waargenomen door aDotlieek C B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523 bij als spreker optrad cl". F. J. Krop, Ned. Herv. Predikant te Rotterdam, met het on derwerp „De gc!oofs^ervol"'r.g in Rusland en de gruwelen van het T lsjewisme". In den brcede bespreekt spr. de verschil lende perioden. Vóór 1929 kon men zich krachtens de grondwet nog beroe-en op de vrijheid van overtuiging en eeredienst. Toen men zich echter sterk "enoeg gevoelde heeft men de grondwet gewijzigd en iedere pro paganda is verboden. Alle samenkomsten en het gemeenschappelijk gebed worden aange rekend' als propaganda en derhalve overtre ding tegen de Sovjet. Die in betrekking tot de regeering staat moet als eerste vereischte pro pageoren tegen het geloof -n propageeren voor h'et atheiame. De godsdienst moet over de gelicclc wereld uitsterven. In den breetle bespreekt spn dan de wijze van organisatie, werking van den bond van gocMóozen etc. Den voormannen en geestelijken wordt het leven gewoonweg onmogelijk gemaakt. Bo vendien mogen zij niet werken, ontvangen geen levensmiddelen kaart en moeten van aalmoezen leven. D? Zondag wordt reeds lang niet meer erkend als rustdag. In het tweede gedeelte van zijn onderwerp be spreekt Dr. Krop de middelen d'ie men aan wendt tot vernietiging van het gezinsleven, hoe telkenjarc een milliosn. kinderen wordt geboren, waarvan men niet weet wie de va der is. Vooral bij de jeugd tracht men door alle mogelijke middelen het ongeloof voor te houden. Spr. besluit zijn onderwerp met op ernstige wijze te wijzen op het ontzettendo gevaar van het Bolsjewisme. Spr. eindigde niet dankzegging. Tijdens de bijeenkomst werd een collecte gehouden ter bestrijding eter kosten en ten bate van de vervolgde christenen in Rusland, terwijl bij het uitgaan brochure's werden yerkocht HAZERSWOUDE nUIlGICItl.IJKFl STAND BEVALLEN: H Menken—BiUemler z. ONDERTROUWD: W Overeen 2S j. en .T C den Hooglander 33 J. GEHUWD: Li M van Vliet 1 j. en A J do KATWIJK AAN DEN RIJN RINGVERGADERING J. V. OP G. G. De ring Rijnsburg en Omstreken .van den Bond van J. V. op G. G. hield in de zaal der Gerei. Kerk aihier zijn 3de ringverga- uering in dit seizoen. De vergadering werd door den 2de voor zitter, den heer \V. Star, van Rijnsburg, op de gebruikelijke wijze geopend. In zijn openmgswooru, waarin hij de vele vrienden hartelijK welkom heette, ueeide hij mede, dat vóór eenige dagen bij het nng- bestuur bericht was binnen gekomen van den voorzitter, den heer H. v. d. Meer, van Noordwijk-Binnen, dat hij als voorzitter vau den Ring bedankte. Als eerste onderwerp kwam aan de orde: „De J. V. en het Nationaliteitsbesef", door W. Star, vam Rijnsburg. Deze droeg het presidium over aan den secretaris, den heer J. van Egmond. In den keurig onderwerp deed inleider uitkomen de taak van de J.V. om het nationaliteitsbesef aan te kweeken en te verlevendigen. Op deze met zorg sa mengestelde inleiding volgde een zeer ge animeerde bespreking. Zelfs in de pauze werd het debat onder elkander nog voort gezet Na de pauze hield D. ParlevKet, van Katwijk aan Zee, een inleiding over „Va- oantie op de J. V.". Ook voor dit. onder werp bestond goede belangstelling. Te meer waar de vereeniging van Katwijk aan Zee te dezen opzichte een eenigszins afwijkend, standpunt inneemt, in vergelijking niet de andere vereeniglngen, die meenen, dat ook in den ziomer vergaderd moet worden. Geen wonder dan ook, dat ook op dit onderwerp een levendige geclachtenwisseliiig volgde. De laatste ringvergadering zal gehouden worden op Dinsdag 5 April te Rijnsburg. Nadat de heer F. v. d. Gugtcn Czn. in dankgebed was voorgegaan, sloot de voor zitter deze zeer gi.ed geslaagde ringverga dering. De aangesloten vereenigingen waren door 69 leden vertegenwoordigd. ZENDINGSCOMMISSIE. In de plaats van den heer Joh. Korpels- hoek Czn., die in de verplichte aftreding viel als lid van de Zcndingscommissie der Geref. Kerk, werd gekozeii de heer W. Haasbroek. GODSDIENSTOEFENINGEN GEREF. KERK Met ingang van Zondag 6 Maart as. zal de morgengodsdienstoefening in de Gerer. kerk in plaats van cm 10 uur weer om half 10 aanvangen. LEDENVERGADERING „MET VEHPLEGINGSFONDS". Woensdag 2 Maart a.s-, des avonds om 8 uur, komt „Het Verplegingsfonds" in de zaal achter de Geref. Kerk in ledenvergadering bijeen. Het voornaamste punt van de agenda is een voorstel van het bestuur om te komen tot oprichting van een operatiefonds. Niemand verzuime deze belangrijke ver gadering bij te wonen. KATWIJK AAN ZEE AANGEHOUDEN Door de politic is aangehouden zekere W. G. woonwagenbewoner uit Oegstgeest, die in het Politieblad gesignaleerd stond. VERDWENEN. Door J. V. uit de Adrianastraat is opspo ring verzocht van zijn minderjarige dochter, 'lie, zonder nader adres achtergelaten to hebben, het ouderlijk huis verliet. GESLAAGD. Geslaagd als Schipper voor Stoom- en ZeiIzeevisschcrsvamtuiron de heeren Corn, v. d. Plas Gzn. cn Rcinders de Mol Czn., ter wijl de heeren Huibert Messcmaker Ilzn. en Dirk van Duvn Hzn. mot gcod gevolg het examen aflegden als stuurman. A'le geslaag den waren leerlingen van de Visscherij- school alhier, dir.: de heer C. Varkevisser. J. V. Dc .Tongelingsvereen. op Corcf. Grondslag „de I-lecre is onze Banier", vecgad»r» a.s. Woensdagavond 8 uur in „Irencr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6