J iswwewlè. MARBRITEGLAS BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI gratis deskundig N.V. Producten Grondstoffen Hmij. AMSIE. CAM: Sarphatikaüo i - Tel. 34824 -ó6824 ROTTERDAM. Stationsweg 37b - Telel. 11690 BOUWBLAD No. 145 Verschijnt eiken Maandag MAANDAG 29 FEBRUARI 1932 SST De Barlholomeuskerk te Schoonhoven BESCHRIJVING DER RESTAURATIE 'daar weer in zekeren zin van een nieuwen toestand «preken kan. Door de hooge bekqp- I ping van het transept, heeft de kerk ook I van huiten een heel ander aanzien gr kre- De Bartholomeuskerk te Schoonhoven, ge- gen. Men ziet dit het beste wanneer men de bouwd in het laafst der veertiende, begin der I kerk beziet van den overkant der Haven, vijftiende eeuw, was zoo in verval geraakt dat ze een zevental jaar geleden gesloten moest worden. Zij behoefde dringend herstel. De restauratie, welke verricht werd, ondet leiding van den bekenden architect, den heer VV. Kromhout Czn. is thans gereed gekomen. Bij de restauratie stond de architect een moeilijke opgave. De toren, ruim vijftig meter hoog, stond 1.57 Meter, dus drie centi meter per Meter hoogte, uit het lood; hij had de kappen en pijlers Oostwaarts weggeduwd, en op vele plaatsen het metselwerk ontzet. De kerkruimte vertoonde verschillende bouwstijlen, daar bij een restauratie midden der 17e eeuw in plaats der oorspron- welijke Gothische kolommen Dorische zand steen zuilen waren aangebracht aan de Noord- en Zuidzijde, waarop bogen waren saamgevat tegen de aan de torenpijlers aan gebrachte pilasterbouw en de ten Oosten ge plaatste Renaissance kruispijlers. Die boogruimten moesten worden wegge broken, daar men plaats moest krijgen voor de zware penanten, welke de Oostelijke to- rcnpijlers moesten schragen. Noodig was, dat stutwerken werden aangebracht en reeds deze voorloopige voorziening was een heele karwei op zichzelf. Geheid kon niet worden, omdat trillingen moesten voorkomen worden. Zestig de Waals betonpalen elk dragende dertig ton, werden aangebracht, die volgens de Waal s systeem ingcpulsd werden. De fa. van Waning Co te Rotterdam voerde dit werk uit. Het is duidelijk dat de zware belonmassa's die de torenpijlers schragen moeten, een moeilijkheid vormden om een goede ruimte voor den eeredienst te verkrijgen. Want die zware contreforts moesten niet in hel gezicht komen. Bovendien konden ze een beletsel vormen om den predikant te zien, waardoor tientallen plaatsen waardeloos zouden zijn geworden, als de vroegere indeeling der kerk zou zijn aangehouden, terwijl men dan ook niet aan het benoodigde aantal plaatsen - c.a. duizend zou zijn gekomen. De'architect heeft een stouten greep ge daan. Men moet daarmee verzoend raken om die te kunnen waardeeren. En om de ge vonden oplossing te kunnen apprecieeren. moet men steeds zich indenken de groote moeilijkheid, welke de ontwerper te over winnen had, in verband met meergenoemde contreforts. Want inplaats van de geweldige en ver heven indruk, welke deze grootsche kerk ruimte, in vroeger eeuwen zal hebben ge maakt. heeft men nu gekregen een spre-ek- ruimto, welke aan allo eischen voor den Protestantschen eeredienst. waarin de pre dikatie domineert, voldoet. Maar het ver hevene.zoekt men er tevergeefs. En dat vindt men nog wel terug, hoe zonderling het mo ge, klinken, in het koor, hoe deerlijk dit er thans ook nog moge uitzien. Want in het koor wordt de hoogte niet onderbroken door de gaanderijen en tribunes. Moerilijk kunnen we ons ontworstelen aan een indruk van teleurstelling, welke deze kerkrestauratie op ons maakte, en de vraag dringt zich op: als zoo geweldig ingrijpende wijzigingen moesten aangebracht, kan men dan nog wel van restauratie sproken Men zou geneigd zijn om te zeggen, dat het zonder meer nieuwbouw is in een ruimte, omgrensd door de bestaande muren, hoewel die muren zelf alsmede de afsluitende dakconstructie zoodanig weer gewijzigd is, dat men ook waar men dan over het koor heen bespeurt boe geweldig dit hooge dak deprimeerend werkt op den toren, welke vroeger van die zijde veel duidelijker zichtbaar was. Is er dus teleurstelling aan den ande ren kant mag niet worden ontkend, dat de opgave uiterst moeilijk was, en ook, dat de architect te zorgen had voor practische Worden aanvaard Men heeft door dit oksaal met de heerenbank als achterwand der kerk ruimte te houden een prachtige afsluiting gekregen. Dit fraaie werks.uk met houtsnij werk voorstellende lijden sterven en hemel vaart van Christus waarbij telkens is terug gegrepen in het Oude Testament, trekt zeer de aandacht. Het is gerestaureerd in de w erkplaatsen van den heor v. d. Ende te Schoonhoven, onder toezicht van den heer Tepe. Door den aanbouw der contreforts kreeg men ruimte achter den kansel. Die ruimte is benut voor predikantskamer, met daar naast ten noorden een archiefvertrek en ten zuiden een kostersruimte. Een wenteltrap leidt naar een kleine gaanderij, welke eventueel als zangerstribu ne kan dienen (b.v. bij orgelbespelingen) en waarop het orgel tweedeelig is opgesteld, als reeds vermeld. De fa. Dekker te Goes Interieur van de gerestaureerde Hervormde Kerk te Schoonhoven. bruikbaarheid der kerk. En daarin is hij volkomen, maar dan ook volkomen, geslaagd. En de Ned. Herv. Ge meente te Schoonhoven mag worden geluk- gewenscht, dat ze thans een kerkgebouw hoeft, dan aan alle eischen voldoet, wat be treft die practische bruikbaarheid. De kansel, stijl Lodcwijk XVI is geheel schoongemaakt, op een nieuw voetstuk ge steld, en geplaatst tusschen de twee toren- pilasters in. Daarboven is een vrije opening een doorkijk naar de torenruimte. Vanaf do heerenbank is het een geweldig mooie doorkijk op het warme rood van den bak steen welke subliem belicht wordt door het mooie gebrandschilderde venster. Dit is een pracht vond? geweest van den architect en de gelukkige oplossing om het orgel in twee gedeelten, rechts en links op te stellen, waardoor die doorkijk als zilverbjank geac centueerd wordt, valt eveneens te roemen. Bijzondere aandacht vraagt het fraaie oksaal dat achter, in de kerk is opgesteld en dient als afsluiting tusschen kerk en koor. Dit oksaal is afgesloten door het zooge naamde heerengestoelte. Indien het miqgelijk was geweest dit oksaal zijn eigenlijke bestemming te ge ven. als doorgang, en dus de heerenbank vrij te zetten daarvan, dan zou dit een mooiere oplossing zijn geweest. Maar twee gaanderijen waren noodig. men had dus geen wand vrij voor de heerenbank. boven dien kan men die combinatie oksaal en hecrongcstoclte ook een historische toestand noemen, omdat na de Reformatie zulks waarschijnlijk al was geschied en daarom kan de handhaving van dien toestand wel heeft het orgel op deze wijze herplaatst. De gaanderijen aan weerszijden der kerk ruimte alsmede de banken, zijn in Slavonisch eikenhout üit gevoerd door de- fa. Hilien te Amsterdam. Om het overweldigende van het snijwerk van het oksaal niet al te zeer te doen afs'eken tegen de nieuw aangebrachte betimmeringen, is op de voorzijde der gaan derijen houtsnijwerk aangebracht donr dén beeldhouwer Theo Vos, negen voorstellingen uit het Oude Testament, en negen voorstel lingen uit het Nieuwe Testament. De toreningang kreeg een nieuw portaal, liet venster daarboven dat bestond, doch dichtgemetseld was, is in zijn oorspronkelij ker! vorm gerestaureerd en door Bogtman te Haarlem beglaasd. Onder het portaaj aan de Noordzijde der kerk is een venvarrping§- kekler aangebracht, met gasinstallatie voop voetverwarming door middel van buizen onder alle zitplaatsen. De verlichting lijkt ons goed geslaagd toe Ze is uitgevoerd naar ontwerp van den heer Kromhout. Drie groote en acht kleinere kronen met Atrax kubus lichten vervaar digd in de ate.licrs Winkelman te Amster dam, zullen dos avonds oen zacht schijnsel geven, waarbij schaduw vrijwel niet voor komt. De uitvoering, wat de bouw betreft, ge schiedde door den aannemer H. Boel te Voorburg onder toezicht van den opzichter, den heer H. Hendriks. Do toren en het koor wachten nu nog op restauratie. Ook voor die belangrijke onri"1? fleelen is dringend restauratie noodig. We hopen, dat hieraan spoedig zal kunnen wor den begonnen. Houth. 7h N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co. Hoofdkantoor: Uost-Admiraliieitskade 47 Rotterdam u J Opslagplaatsen ANNO 1853 Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: Nassauhaven—Boerenga t De crisisinvloed op de bouwbedrijven Wat het onderzoek opleverde. Teneinde te kunnen doen nagaan, in hoe verre de crisisinvloed zich in het bedrijfsle ven gelden deed, gaf de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de Directie van den Arbeid opdracht om op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de bedi^jfstoe- standen in de verschillende industrieën. Reeds vrij spoedig verscheen bij cte alge- meene Landsdrukkerij een uitgebreid ver slag van dit onderzoek, dat zich over 24 be drijven heeft uitgestrekt. Ovér de b o u w b e d r ij v e n bevat het ver slag o.m. het volgende: „De algemeene indruk, welke van den actu- 'eelen toestand wordt verkregen, is die van slapte. Op het oogenblik is de situatie aan merkelijk ongunstiger dan een jaar geleden en dit geldt zoowel den huizenbouw als den utiliteits- en scholenbouw. De kerkbouw staat er, wat dit aangaat, op het oogenblik nog heter voor, doch de algemeene verwachting is, dat men ook hier over hot hoogtepunt heen is. Dat het zenith der bedrijvigheid voor het bouwbedrijf reeds eenigen tijd ach ter ons ligt, viel af te leiden uit de vermin dering der werkgelegenheid, welke zich ten vorige jare begon af te teeltenen, alh<•?- wel de toestanden plaatselijk en individueel sterk verschilden. De scizocnwerkloosheid was dan ook den „vorigen winter grooter dan het jaar daarvoor; het algemeen vooruit zicht is, dat zij in den thans aangebroken winter nog veel ernstiger zal heerschcn. De gevolgen der economische crisis, die het bedrijfsleven teistert, blijken al heel spoedig uit de vermindering van den utiliteitsbouw; aangevangen uitbreidingswerken zijn hier en daar zelfs gestopt. Ook de rage in het stich ten van royale bankgebouwen is vrijwel uit gewoed. Zelfs al zou een voorzichtig beleid in een bepaald geval nieuwe uitbreidings werken kunnen rijmen met de eischen van het oogenblik en hoopvolle vooruitzichten op de naaste toekomst, dan zou het daartoe noo- dige kapitaal op dit oogenblik niet gemak kelijk verkrijgbaar zijn, nu allerlei credieten .worden ingekrompen en opgezegd. De gunstige jaren na den oorlog hebben Zal Van industrieelen geprikkeld' tot het ver nieuwen van installaties of tot vergrootingen, die bij de algemeene daling in de vraag en daardoor verminderde productie thans de vaste bedrijfskosten ongunstig beïnvloeden. Deze ervaring zal tot de uiterste voorzich'ig- heid- nopen bij het aangaan van nieuwe uit breidingswerken. De beschikbare totale pro ductiecapaciteit zal evenmin de stichting van nieuwe fabrieken van beteekenis in de hand kunnen werken, behalve in individueele ge vallen, waar het de vestiging van een ge heel nieuw bedrijf mocht beteekenen. Al deze omstandigheden deden de fabrieks- opdrachten sterk dalen; de algemeene voor uitzichten wettigen ten deze allerminst de verwachting van een kentering op korten ter mijn. Op de totaale bedrijvigheid in de bouw vakken heeft die vermindering in den fa brieksbouw, enz. betrekkelijk weinig invloed, omdat de woningbouw verreweg het grootste deel van den bouw omvat: men kan dit vei lig op SO pCt. ramen. De bedrijvigheid in den huizenbouw is de laatste jaren constant zeer hoog geweest. Eerst kort geleden is daarin door cnediet- moeilijkheden wijziging gekomen. Van een crisistoestand is echter geen sprake. Vrijwel tot aan de veranderingen op de geldmarkt door den val van den sterlingkoers was de stand der werkgelegenheid in de bouwvak ken niet slecht, alhoewel de toestanden plaat selijk zeer sterk uiteenloopen. In Eindhoven bijv. heeft de koortsachtige bedrijvigheid in den huizenbouw der laatste jaren plaats gemaakt voor volstrekte stilte. In Amsterdam en in Overijssel daarentegen blijkt door sommige timmerlieden in 1931 niet meer personeel te zijn gewerkt dan in I'.h'O. Ook ac grondpolitiek kan plaairelnk belangrijken invloed op den bouvtoestand uitoefenen: in Rotterdam overheerscht de meening in bouv. kringen, dat het gevolgde gemeentebeleid de bouwhedrijvigheid niet ten goede is gekomen. Kei te!'jk leeft tot aan den herltt van dit jaar de nieuwbouw geen stagnatie onder vonden, hetgeen voor een deel daaraan is toe te schrijven, dat huizen opnieuw als een .welig object .oor geldbelegging aantrek kingskracht uitoefenen. De afzet van pand brieven aan hel publiek beweegt zich dan ook in (langzaam) stijgende lijn. Dit ver klaart ook de bestendiging (zelfs hier en daur stijging) van ljet prijsniveau voor het woningtype, waarnaar nog tamelijk constant vraagt blijft, zijnde moderne perceelen voor de middelbare inkomens. De villabouw stopt; tal van grootere objecten zijn onver koopbaar, nu de categorie gegadigden voor dergelijke L-cüttirtgcn, die steeds meer haar toevlucht moet zoeken in beperking van uitgaven, voortdurend in omvang afneemt. Aan die omstandigheden komt de flatbouw tegemoet, die ondanks de Hollandsche nei ging tot zelfstandigheid, een groote vlucht neemt. Alleen in Den Ilaag zijn in een paar jaren een 20-tal groote flatgebouwen voor beter gesitueerden verrezen, hetgeen de werkgelegenheid in de bouwvakken locaal zeer sterk ten goede is gekomen. Dit ver klaart mede de vraag naar geriefelijke wo ningen van kleiner type, die met geen of weinig betaalde hulp voor middelbare in komens bewoonbaar zijn. In huizen, bestemd voor de lagere inko mens, heerscht in den regel nog geen over schot, hoewel de toestanden ook hier plaat selijk kunnen uiteenloopen. Voor een deel worden deze woningen gebouwd met over heidssteun. Er is geen aanleiding om aan te nemen, dat het tempo van den aanbouw van woningen van lage huurwaarde veran dering zal ondergaan, zoolang de overheid bereid blijft, den aanbouw van deze soort woningen te steunen, in welken vorm dan ook. De vraag naar huizen van dit type zal zelfs kunnen toenemen, nu breede groe pen door inkomenverlaging aangewezen zijn op woningen van lagere huurwaarden dan zij gewend waren te betrekken. I-lct vormt een vraagstuk op zichzelf, dat hier ..niet in beschouwing kan worden ge nomen, in hoeverre de bedoelde overheids steun bij den particulieren of vereen igings- bouw zal kunnen bestendigd worden. Treden de omstandigheden hier remmend op, dan zal de financiering van den nieuw bouw langs anderen weg mceten worden aai gemoedigd. De veria -ing der bouw kosten zal daartoe zeker kunnen bijdragen, er moge in dit verband herinnerd worden aan de uitkomsten van het onderzoek der Commissie naar de toestanden in het bouw bedrijf, die in 1921 den loonpost bij den hui' zonbouw berekende op plm. 32 pCt aan di recto kosten en plm. 38 pCt. aan directe en indirecte loonkosten tegen plm. 57 pCt. aan materialen. Vóór den oorlog waren die ver houdingen bij den nieuwbouw resp. plm. 30 36 en 50 In de verloopen 10 jaren zal de sterke rationalisatie in bouwbedrijf (men denke b.v. aan den dien tijd in zwang gekomen betonstortmast) den loonfactor gunstig beinvloeden hebben, doch dit neemt niet weg, dat de werkelijke kosten, voortvloeiende uit het gestegen loon- niveéau, in vergelijking met vóór den oor log 2 a 3 maal méér bedragen dan voorheen, ook al mag niet uit het oog verloren worden dat er harder en althans intensiever wordt gewerkt dan vroeger. (De Commissie voor noemd berekende de stijging van het totaal aan directe en indirecte loonkosten op 2S0 (1014 100). de stijging aan materialen op 257. Deze laatste zullen thans een veel bescheidener plaats in de totale kosten in nemen dan in 1921). Men kan aannemen, dat thans in d, grootere steden de bouw kosten voor circa 40 pet. uit loon bestaan en voor 60 pet. uit materialen en andere kosten. De totale bouwkosten bedragen thans circa 160 pet, van die van vóór den oorlog: De geschetste verhoudingen hebben er toe bijgedragen, dat de doorwerking van den crisisinvloed minder hevig is dan oppervlak kig zou worden verondersteld; bij de beoor- rteeling der werkloosheidscijfers moet in aanmerking worden genomen, dat de gun stige toestand in het bouwbedrijf den toeloop naar dit vak steeds geprikkeld heeft, terwijl momenteel de afvloeiing, die anders regel matig plaats vond, door de malaise in an dere bedrijven stagnatie ondervindt. De slechte toestanden ten plattelande hebben den trek naar de steden in de hand gewerkt, waartoe de gunstiger ondersteuningsregelin- gen bij werkloosheid aantrekkend werken. De ongunstige bedrijfsresultaten van den landbouw drukken de locale ambachtsnijver beid, die juist aan den landbouw haar in dividuoel ontstaan ontleent; de bouwvak ken op het platteland hebben het dan ook reeds sinds e-eruimen tijd zwaar te verant woorden. Echter ook elders ondervindt de ambachts man, dat de particuliere opdrachtgever door zijn vermindering in inkomsten genoopt wordt minder werk uit te geven dan deze placht te doen; zij, die van ondertiouds- en kurwejwerk moeten leven, hebben het dan ook moeilijker dan voorheen. Hierbij valt in acht te nemen, dat bij onderhoud ite kos ten voor 4/5 uit loon bestaan. De kerk- en schoolbouw zijn de laatste ren zeer belangrijk geweest. Verdere aan bouw van scholen zal voorloopig wel niet liet tempo geschieden, als in den laatsten tijd het geval was, nu de financieele cc (plenties uitsluitend voor rekening komen der openbare kassen; dit zal de werkgelegen heid voor de bouwvakarbeiders derhalve op nieuw temperen. N.V. Betonbuizenfabriek „DE VALK" NIÉUWPOORT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE tatrtat in Rndtriinil Prijzen beneden elke concurrentie. VRAAGT PRIJS UW ADRES voor Uw DRUKWERKEN is Drukkerij LIBERTAS SINGEl <05 - R0I1ERDAA Tele oon 22490 (4 lijnen) N.V HET ONDERLING CREDIET GevesngO ie Rotterdam HOOFDSTEEG 39 h 1 oerijStuin Opgericht i860 REKENING-COURANT DEPOSITO'S Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN Wandbelt'eedi eedin9 in aüe k euren In onze showroom v. d. Duynstraai 23—2527-/9 vind' U hei op allerlei wijzen als muur-, vloer- en plaiond- bekleeding toegepast yereeniging van Delftsche Ingenieurs De Algemeene Zomervergadering van Vereeniging van Delftsche Ingenieurs zal op 13 Juni a.s. te Zutphen worden gehouden en op 14 Juni worden gevolgd door een be zoek aan det Twente-kanalen. Qeen architectuur zonder licht Lezing ir. L. Kalff. De tweede van de serie lichttechnisclie voordrachten voor architecten weid gehou den door den heer Ir. L. K a 1 f fB lug., die sprak over: Bouwkunst heelt licht noodig om zicht baar te worden en is ontworpen voor een bepaald licht, wat ook voor kunstlicht noo dig is. Kunstlicht heeft dan, evenals dag licht, een dienende functie! Daarnaast wordt licht veel toegepast als decoratiel element, wat aanleiding geeft tot fouten ombegrepen toepassingen. Wat belooft toekomst? Ir. Kalff zeide o.a. volgens het Centraal Orgaan: Geen architectuur is zonder licht denk baar. Iedere architect heeft van af de vroeg ste tijden bij de vormgeving rekening ge houden met het licht, dat op zijn schepping zou vallen. Ieder klimaat en iedere andere atmospheer vraagt een eigen vorm van ma teriaalkeuze. Vóór de electrische gloeilamp is geen architectuur berekend geweest op het effect bij nacht, ook niet de interieurs, die dik wijls geheel zinneloos dezelfde vormen en pr ofielen vertoonen als exterieurs, zonder ooit eenzelfde belichting te kunnen krijgen. Oude kunstverlichting was schaarsch, duur en gaf gevaar voor brand, werd in hoofd zaak midden in de ruimtes opgehangen, zoodat plastiek in het interieur tot zijn recht kwam. De gloeilamp heeft daarin een reusach tige omwenteling gebracht. Nu is nauwkeu rige berekening van het effect 's nachts mogelijk. Architectuur zal zich daardoor langzaam gaan vervormen ook 't exterieur Op het oogenblik is een definitieve scheiding te trekken tusschen verlichting als decoratief .element aangebracht in de architectuur (met vele gevaren en foutieve toepassingen) en de verlichting, die de architectuur dient en onverbrekelijk hiei- merie. verbonden is, zooals dit tot nog toe alleen met het daglicht het geval was. In de toekomst zal de moderne architect zich meer en meer aan deze laatste toe passing moeten gaan wennen, zoowel voor - als interieur. Hierdoor zal het aspect van de steden zioh geheel kunnen wijzigen, venals nu reeds veel interieurs, met het oog op de verlichting, geheel anders zijn gevormd dan vóór de toepassing van het electrisch licht. Arbeidsvoorwaarden Januari 1932 De crisis in het bedrijfsleven grijpt nog steeds verder om zich heen, wat tengevolge had, dat de werkloosheid grootere afmetin gen aannam. Üit blijkt op zeer duidelijke wijze uit een onderzoek, ingesteld door de Directie van den Arbeid, waarin nauwkeurig voor de verschillende bedrijven ie invloed van de crisis werd geschetst, en gegevens werden gepubliceerd over de vermindering van het personeel. Een verheugend verschijnsel is inlus schen, dat uit de Indexcijfers van de kos ten van levensonderho.ud bleek dat de daling van de prijzen verdere voortgang heeft. Sinds Juni 1929 is er reeds een laling van 14 pet. Deze is vooral merkbaar ui voo dingsartikelen. Andere posten, als huis huur, gas en electriclt?it, contributie enz. zijn in het geheel nog niet gedaald In tal van bedrijven werden oi derhande lingen gevoerd omtrent de arbeidsvoor irden, die over het algemeen tot een loonsverlaging aanleiding gaven. In de bouwvakkon en het schildersbe drijf in Friesland kwam men tot overeen stemming over een nieuwe Collectieve Ar beids-Overeenkomst, met een loonsverlaging van 24 cent per uur. In het steenhou wers- en stucadoorsbedrijf worden onderhandelingen geopend over nieuwe C.A.O.'s. In het stucadoorsbedrijf hebben de werkgevc .s 10 pet. verlaging voorgesteld en een verlaging van de tarieven van 15 pet. terwijl nog enkele andere wijzigingen wor den overwogen. Verder vonden onderhandelingen plaats over een nieuwe C.A O. in het meubelbc drijf, waar de werkgevers, naast enkele andere voorstellen, o.a. een C.A.O. voor een half jaar, een loonsverlaging van 7 ct. per uur voor de groote plaatsen voorstelden. J^aapsch-Hollandsche architectuur Prof. Pearse naar Nederland Binnenkort zal prof. G. T. Pearse, van de Universiteit van Johannesburg, Nederland bezoeken. Prof. Pearse, hoogleeraar in de architectuur, heeft een negenjarige studie gemaakt van de Kaapsch—Hollandsche Ar chitectuur, zooals deze in de vele schitter n de Kaapsche «voningen, dateerend uit de 17- en 18de eeuw, is overgebleven. In Nederland zal prof. Pearse de bouwkunde van de zelfde periode intensief bestudeeren. Pref. Pearse u \oornemens, een gTu'/. driedeelig standaardwerk over de Kaap* I. Ifullandsche architectuur c- schrijven .snor vau Bouwen en Sieren vrjpemt, zal werk ork in het Ned .riandsch verschijn» n. Depalingen, aanbevolen ter L) onne opneming in de Bestekken Het Bestuur van den Raad van Arbitrage beveelt ter opneming in de bestekken do hieronder volgende redactie aan, welke overeenkomt met, die der A. A. V. 1931. 1. Alle geschillen, welke ook (daarondei begrepen die, welke slechis door één det parijen als zoodanig worden beschouwd) welke naar aanleiding van de overeen komst van aanneming of van de overeen komsten, welke daarvan het uitvloeisel mochten zijn, tusschen den aanbesteder, of den namens hem inet de leiding en het toezicht belas'en persoon of personen (di rectie) en den aannemer mochten oni staan, zullen alleen en uitsluitend worden onderworpen aan het oordeel van een urheidsgerecht, gekozen uit den Raad vim Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Np deriand, overeenkomsdg de statuten van genoemden Raad. 2. Het scheidsgerecht oordeelt als goe ie mannen, naar billijkheid, overeenkomstig de statuten van den Raad voornoemd. 3. Alle kosten van de arbitrage, het hn noranum en de reis- en verblijfkosten der arbiters daaronder begrepen, komen ten laste van de pariij of van de partij welke daarvoor door het scheidsgerecht wordt of worden aangewezen en word» ii door het scheidsgerecht bij zijne uitspraak bepaald. 4. Gedurende de voorbereidende maatre gelen tot benoeming van het scheidsge recht en gedurende de behandeling van een geschil zullen de werkzaamheden door den aannemer worden voorgezet. Bij go broke daarvan wordt daarin door of van vege den aanbesteder, na aanmani.ig. oor rekening van den aannemer voorzien behoudens de verrekening, welke eventn eel het gevolg zal rijn van de uitspraak van het scheidsgerecht. Bericht per ten- graaf of per aange'eekenden brief geldt oor behoorlijke aanmaning. 5. Wanneer door het opon'houd, verbon den aan de scheidsrechterlijke uitspraak nadeel wordt veroorzaakt, kan het scheids gerecht bepalen, dat de par'ij, die In Vt Ned. BouwtèntoonsteIHng 1932 NE B O DIERENTUIN DEN HAAG 8 Lm. 17 April Secr. Spui 1 09a Tel. 1 i 6864. Den Haag H.R.LAUWAARS&ZONEN Pljnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen- Schommelstr. 8-30 Waal-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in verschil end formaat Speciaal dunne gevelsteen 2ELFBEW0NIN6 TF KHIIP 3d.RGZtMAtH37atm.55fa I L ItUUl HlLLEGERSBERG PANDEN L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68 Teieioon 13866 HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSÏEtN-BtTUNBLOKJES voor BETONWERKEN Kanfoor. Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 Tel. 30933 ROTTERDAM EKCI-CEMENT MAASTRICHT INEDERLANDSCH FABRIKAAT tminmpmniniorioininiiiiiniiiiiiniiiiiiiniiiiiiniiiiifiiiinmutniiiniiinfliniifiinnnniiiimflBBiiimmi OMSTREKEN: m J Co s BCUWMATERIALENHAKDEL AEL3RECHTSKADE 147b TELEFOON 30404-30233 ongelijk wordt gesteld, dot nodeel zal ver. goeden. 6 De uitspraak van liet scheidsgerecht geldt als een voor l»eicle partijen bindend advies en heeft de kracht van een tus schen hen gesloten overeenkomst, ook wat de kosten betreft. 7 In de gevallen, waarin de wet zulks gedoogt, kan de oischcnde partij, inplaats van het uitbrengen van een bindend ad vies te vragen of zelfs na he! uitbrengen daarvan, de tusschenkomst van den Raad inroepen ter verkrijging van een uitspraak een executorialen titol opleverend. 8. Wanneer de arbitrage wordt aanhan- gig gemaakt later dan 3 maanden, nadat de beslissing van den aanbes eder om trent de eindafrekening Ier kennis van den aannemer is gebracht is een vordering die meer of iets ander* dan de bedoelde beslissing inhoudt, niet on'vankeliik. 9. Indien bij rechterlijk gewijsde een uitspraak geheel of geiled el ijk niet bin dend of nieiig wordt verklaard heeft ieder der partijen het rerht he' geschil, voor zoover het onbes'.ist Is gebleven, opnieuw aan het oordeel van een scheidsgerecht uit der. Raad te onderwerpen. De vordering is niet ontvankelijk, wanneer de nieuwe ar bitrage word' aanhangig gemankt later dan 3 maanden rm tiet in kracht van ge wijsde ea.jn der rechterlijke ui spraak. N.V. HOUTHANDEL 7h Firma J. G. ALBLAS WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan den ZWAANSHALS Ho. 203-205 - Te'e' Ho. 4089'

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11