$Lkmw$ gciteclft (üimnuit Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD, IS ABONNEMENT.' Per kwnrtnn 3.2! (R"srhikkingsknsten I 015.) Per week"0.25 Voor hel Riiilenlnnd hij Weke- lijksrlie ziuukng 6.— Bij ringelijksrlie zniuling 7.— Alles hij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondaeshlnd niet af7nnderlijk VPrkriighflRT Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3594 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932 iDVUBTENTIEN Van 1 tot 5 regels.. van 1—5 regels Elke regel meer 0.4!» Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen DE WETHOUDERSPENSIOENEN Hoewel het vraagstuk der cumulatie inkomsten uit openbare kassen nog niet die .belangstelling heeft, welke het o.i. verdient, komt er toch langzamerhand ecnige deining. Het is op zich zelf een vervelend onder werp en we verstaan het, dat menigeen er niet gaarne over spreekt. Zoo heel licht denkt men aan bepaalde personen en dót mag niet Al moeten ze als voorbeelden wel eens genoemd worden. Ook is de moeilijkheid, dat er verschil lende colleges bij betrokken zijn, zoodat het lastig is een goede oplossing te vinden. Doch daarom declen we nog niet de mee ning, welke nu in een tweetal bevriende blacten geventileerd werd, dat de Regeering er zoo goed als niets aan doen kan, omdat de gemeenten b.v. autonoom zijn! no om, wel te verstaan! Wie over cumulatie spreekt, moet zich niet terugtrekken op het enge terrein der rijksfuncties, doch iets verder rondzien. Immers, het is de Regeering, die vaak zoo danige benoemingen doet, waardoor cumu latie ontstaat. En dan maakt het wel een zeer vreemde indruk, dat dezelfde Regee ring die dreigt af te treden, als er geen korting op de salarissen van het gemeente- personeel wordt toegepast, een kamerlid tot burgemeester of welke bezoldigde functie ook benoemt, en zóó cumulatie bevordert. Gebeurt het maar sporadisch? Heel wel, 't gaat ons meer om de psychologische, dan om de financieele bezwaren. Doch wie eenige jaren in de politiek mee- geloopen heeft, weet heel goed hoe dikwijls voorspellingen uitgesproken en bewaarheid worden, dat voor een gewezen minister of niet-herkozen kamerlid, met of zonder pen sioen, af héél gauw een functie gevonden is, welke hem financieel volkomen schade loos stelt Laat men nu zijn oogen niet felüiteh voor de indruk, -welke deze gewone gang van zaken op de volksmassa maakt,' die al heel spoedig -denkt aan het spreekwoord van den man, die aan het laadje zit - Er koipt gelukkig kentering. Gedeputeer de Staten van Utrecht hebben reeds enkele uitwassen afgesneden. Ged. Staten van Zuid Holland hebben thans Rotterdam ge dwongen om ten aanzien van d<e wet houderspensioenen eenige matiging te be trachten. Is het niet erg, dat hiervoor dwang noo- dig is? Wij zijn niet tegen een behoorlijk wet houderspensioen. Al willen we niet over 't hoofd zien, dat het al meer gebruikelijk wordt, dat ook wethouders in groote steden particuliere functies en zelf3 openbare be trekkingen behouden, hoewel iedere functie op zich zelf „tien geheelen mensch" heet te .vorderen. Dè.t is ook een misstand. We vinden het ook een misstand, dat een wethouder een paar jaar kan dienen, dan vrijwillig heengaat en dan heel zijn leven een flink pensioen ontvangt Doch goed, het is o.i. volkomen billijk, dat een wethouder, die gedwongen wordt heen te gaan, recht op pensioen heeft; zelfs op een flink pensioen. Mits hierop gekort wordt wanneer hij andere inkomsten krijgt of be houden heeft Er moet een grens gesteld worden, anders ls het einde niet te overzien. Het verheugt ons, dat Ged. Staten van Zuid-Holland een flinke duw in die rich ting gegeven hebben; ai zijn we nog niet, waar we wezen moeten. We zien b.v. nog niet volkomen duidelijk in, dat de regel heelemaal billijk is, om nieuwe, beperkende bepalingen niet toe te passen op reeds verleende pensioenen. Men laat vroeger toegekende en zelfs safe-gestel de salarissen toch ook niet ongekort? ROODE DEMAGOGIE We hebben onlangs onze afkéer uitge sproken over de w ij z e, waarop de roode pers fulmineerde tegen de laatst-ingediende belasting-ontwerpen der regeering. Vooral het feit. dat de Minister de opcenten op ongebouwd wil afschaffen was een „schan delijke daad". Het is „bij de beesten af", zou schreef men, dat de grondeigenaars aldus bevoorrecht worden door deze „brutale klasse-wetgeving". Men merkt het: als het noodig is, dan weet men het revolutionaire jargon nog wet te vinden. Evenals wij sprak ook de Nederlander zijn verontwaardiging uit over deze schan delijke laai. Doch zeer ter snede voegde het blad er ook een herinnering aan toe, waar uit bleek, dat de losgebarsten critiek zake lijk alle grond miste, zoodat er niets anders .overbleef dan roode demagogie. „Toen in Maart 1931 het wetsontwerp aan de orde was tot heffing van opcen ten op den sigarettenaccijns, kwam er een alnondement-Oud om tegelijkertijd de op- centen op het ongebouwd af te schaffen. Alle sociaal-democraten stemden daar vóór. Hun woordvoerder, de heer Uzer man noemde het amendement „een vlag op een modderschuit". Hij zou zich achter de vlag scharen, maar dit zou niet i brengcn.dat hij dan óók de modderschuit (de opcenten op den sigarettenaccijns; zou aanvaarden. De verlichting van druk tengevolge van het amendement werd door hem geschat op 12 ton; daarvan zou ongeveer 1 mii- lioen aan de hoeren ten goede komen. „Alle beetjes heipen", voegde hij hieraan toe. De opcenten op 't ongebouwd noem-te hij „een belasting zonder eenige progres sie en die bovendien al heel weinig ver band houdt met werkelijke inkomen van den boer, zoodat 't zeker een zeer weinig billijke vorm van belastingheffing is. Het spreekt vanzelf, dat die onbillijkheid in tijden van landbouwcrisis nog veel ster ker gevoeld wordt dan anders". Aldus werd gesproken bij een amende ment, dat de regeering op dat oogenblik niet aanvaarden kon. Toen de rechterzijde het amendement op verzoek van de regeering verwierp, gewaagde het sociaal-democratisch hoofd orgaan den volgenden dag van „een wensch van den boerenstand", die „aller wegen in de Kamer instemming vond", maar die op het wenkbrauwfronsen van den minister was afgewezen. „De christe lijke en katholieke boeren zullen niet ge sticht zijn."" De boeren deelen tegenwoordig wel in de belangstelling van sociaal-democraten en communisten. Waren ze minder helder van oordeel, dan konden ze de kluts wel eens kwijt raken. Gelukkig weten ze, behoudens enkele uitzonderingen, ware en valsche rienden heel goed te onderscheiden. En dat hier roode demagogie speelt, kan men zelfs met klompen aan voelen. „GROOT-EMAUS" TE ERMELO IN HET ZILVER GEDACHTENISBIJEENKOMST VAN BESTUUR EN PERSONEEL VELE TOESPRAKEN BINNENLAND. PROT. CHR. MELKSLIJTERS JAARVERGADERING TE ROTTERDAM. De Prot. Chr. Bond van Melkslijters in Nederland kwam te Rotterdam in jaarver gadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer P. G. B roek- m a n, de vergadering had geopend wees hij erop, dat dit het eerste lustrum van do Bonn is, en dat er reden is tot verheuging, ook over den groei van den Bond. De Bond staat op Chr. Socialen grondslag en nu vraagt spr. of dat een misstap is geweest. Zoo ja, dan weer terug naar de neutraliteit? Neen zegt spr. maar wat voor vijf jaren begonnen is moet onvoorwaardelijk worden voortgezet en uitgebouwd. Het Congres voor Chr. Patroons Vakorganisatie heeft ten dezen voor ons geen onzeker geluid gegeven. Spr. geeft een breed citaat uit het verslag van het Congres, waarin gezegd wordt dai ook de Middenstand en de Ondernemer aan zijn Bond moet leeren offeren, want dat an ders de uitbouw nooit komen kan. Spr. is dankbaar dat wij een Bond hebben die werkt uit de goddelijke beroepsgedachte, om van daar uit het bedrijf té beoefenen, en de be langen te bepleiten waar dat noodig is. Maar als wij de beginselen dienen, zegt hij, moe ten wij er onze offers naast leggen. Met den wensch uit te spreken dat deze vergadering een sierlijke steen moge zijn in het gebouw in den Bond eindigt spr. (Applaus.) Notulen en Jaarverslagen werden na eeni- bespreking goedgekeurd, evenals de Ba lans 1931. De Commissie tot nazien der boe ken bracht een gunstig rapport uit, waarna den Penningmeester flank werd gebracht Tor zijn beheer. Over het voorstel van het Hoofdbestuur toi verhooging van de contributie, wordt breed voerig gesproken. De vergadering vereenigde zich tenslotte met deze motie: „De Bonds- ergadering overtuigd dat de Protestantsch Christelijke Bond van Melkslijters dringend moet uitgebreid worden, draagt het Hoofd bestuur op dit punt te bestudeeren, de ge schikte middelen te beramen, en deze ter kennis der leden te brengen in het Orgaan". Bij de behandeling van de Begrooting ver dedigde de afdeeling Den Haag een door haar ingediend voorstel, dat een breed debat uitlokte. Aan het einde daarvan werd de Bcgroo- ting vastgesteld, waarbij het Hoofdbestuur de opdracht kreeg om de Begrooting in ver band met het voorstel van Den Haag, nog nader te bezien. Om des tijds wille wordt punt 9 betreffen de „Georganiseerde Distributie en Melkfede- ratie" uitgesteld, en kwam het voorstel Den j aan de orde, dat voor de afd. Den Haa^ plaats wenschelijk acht in het Hoofd bestuur, welk voorstel door de afgevaardigde in Den Haag krachtig verdedigd werd. Het kwam echter niet tot een beslissing. Besloten wordt dat op Woensdag 9 Maart D.V. des n.m. 4 uur de Bondsvergadering zal worden voortgezet, ter afdoening van de nog nafgewerkte belangrijke agendapunten. Bij de rondvraag wordt betreurd dat de wijziging van het Margarine Besluit, maar zoo opeens weer uit de lucht gevallen is. zonder eenige voorafspraak met de organi saties. Na een slotwoord \an den Voorzitter, gaat de Secretaris in dankzegging voor en sluit de Voorzitter de goed bezochte en geestdrif tige vergadering. NEDERL. ROODE KRUIS JAARVERGADERING TE HELDER. De ianrlijksche aigemeene vergadering van het Ncderlandsche Roode Kruis zal ditmaal te Don Helder plaats vinden op Vrijdag 24 Juli a.s. Zij zal worden gepresideerd door Prins Hendrik. Na afloop van de vergade ring zal de marine medewerking verleonen hij het houden van oefeningsn. Een feestelijke aanblik bood Woensdag avond het 'nterieur van de Kerk der Stich tingen te Ermelo, j.' t zijn kaarsverlichting in verschillcni.c kleuren, en zijn schat van bloemen, geschenken van allen, die de jubi- leerende stichting een goed hart toedragen. Onder leiding van den heer Van dor Wart, directeur van „Groot-Emaus". was het bestuur en het personeel van deze stich ting op dien avond bijeen om op een sobere wi'ze, als past bij het karakter van on/.en tijd, dit 25-jarig bestaansjuhilé te herdenken. De heer Vand rWart herinnerde in zijn toespraak o.m. er aan, hoe 't aantal zwak zihnigen steeds toereemt, zoodat ook de arbeid van de stichtingen van barmhartig heid, welke zich met hun verzorging, opvoe ding en onderwijs bezig houden, zich steeds verder uitbreidt. In „Groot-Emaus" mochten reeds in totaal ruim 1300 pupillen onderwijs genieten, van wie er een 1000 in de maat schappij terugkeerden. Van velen moet ech ter helaas worden getuigd, dat de arbeid aan hen besteed vruchteloos is geweest, al thans naar het ons voorkomt. Hiertegenovei staat echter het verblijdende feit, dat bijna 45 mocht slagen in het leven, al hebben zij vaak dan ook niet meer dan een zéér bescheiden plaatsje. Voorts maakte de heer Van der Wart nog op attent, dat In de vergadering mede aanwezig waren de heeren Joh. T. de Lange, Dr. A. Dupont, baas Van der Kooy zichter Kopscn, die allen vanaf de oprichting van Groot Emaus in dienst der Stichting zijn geweest of haar lief en leed van dichtbij hebben meegeleefd. Prof .dr. G. C h. A a ld e r s, Voorzitter van der Vereen, tot Opvoeding en Verpleging van Idioten en Achterlijke Kinderen, waarvan de stichting „Groot Emaus" uit gaat, die daarna het woord voerde, wees op het groot aantal jubilea, dat in de stichtin gen aanstaande is, welke telkens weer aan leiding zijn om den zegen in het verleden genoten met dankbaarheid te herdenken. Wij leven thans niet in een rooskleurigen tijd, aldus spr. Al bemerken wij de moeilijk heden thans nog niet zoozeer, wij als be stuurders staan gelijk een kapitein o^ een schip in den mist, en weten niet wat de toekomst aan onze stichtingen zal brengen. Als goede Christenen zijn wij echter ook werkelijkheidsmenschen, die moedig ook de toekomst durven onder de oogen te zien, daar wij w .ten een Stuurman aan boord te hebben, die ons schip, ook door den mist heen, veilig zal leiden. Laat ons daarom de feestvreugde niet door ongerustheid vergal len. Schenke God ons in de toekomst Zijn zesen. en geve Hij ons rijkelijk vrucht op onzen arbeid, tot eere Zijns Naams. Namens het personeel sprak broeder Pau- js. die dank bracht aan het bestuur en aan den directeur, voor de waardeering. welke deae t. o. v. het personeel aan den dag leggen. Het personeel zal ook in de toe komst, zoo zeide spr., zijn taak aanvaarden onder biddend opzien tot Hem, die daartoe de kracht geeft De heer oh. T. de Lange herdacht >g eens de voorgeschiedenis der Stichting i wees er op, dat nooit vergeten moet wor den, op welke wijze „Groot-Emaus" is tot stand gekomen, en dat ook in de toekomst do historische lijn moet worden vervolgd. Spr. eindigde met een heilbede voor den heer Van der Wart, en voor allen die hem i den arbeid op de stichting ter zijde staan. Vervolgens gaf de heer Leene, het hoo'd der school een overzicht van den onderwijs- arbeid van ruim twintig jaar. Bij zijn komst op „Groot-Emaus" waren er een 15-tal leer lingen, thans zijn er ruim 157. Onderwezen werden tot op huden 787 leerlingen, die tevens in aanraking kwamen met het Evan gelie van Jez is Christus. Spr. besloot met woorden van hartelijken dank aan het adres van den directeur, met wien hij al die jaren prettig mocht samenwerken, en uitte den wensch dat dh t>ok in de toekomst zoo zou mneen hl ij ven. Door Ds. R. E. van Arkel werd in een ernstig slot oord gewezen op de beteekenis van den naam Emaus, niet door ons bedacht, maar reeds eeuwen geleden aan deze plaats u geven door de rome broeders van St. Jan, die te 's-Heeren-Loo hun commanderie had den. Emaus roept in ons wakker de beide Emvusgangers op den weg in de gewijde geschiedenis ..Cleomis en zijn metgezel spra ken op den weg over Jezus, en zie, toen zij over Hem spraken kwam Hijzelf bij hen pn ging met hen. Zoo is l.ct ook hier; spreken de over Jezus komt Hij bij u en gaat met u. Spreek daarom veel met elkander, veel met de kinderen van dien lieflijken naam en gij zult ondervinden, dat Hij, evenals op den weg naar Emaus, bij u tegenwoordig is en met u gaat, en als Hij medegaat is het altijd goed. dan zullen de rijkste en heerlijk ste vruchten uw deel zijn op uw moeilij ken, doch zoo heerlijken en verantwoorde lijken a "beid, dat geve God. Spr. dankte namens den directeur allen, die hebben meegewerkt dezen avond te ma ken tot een goeden en gezegenden avond en eindigde hierna deze samenkomst met dank zegging. De bijeenkomst werd aangevuld door mu ziek en zang van het personeel en enkele voordrachten, alsmede door het voorlezen van een gedenknummer, speciaal voor dit doel vervaardigd, waardoor ernst en luim op gepaste wijze werd afgewisseld. Kerknieuws. RUZIE IN DE COMBUIS NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Grcvenbicht (L.), A. Rlanson Henkemans, Oost-Ind. predikant, met verlof te Kenkum. BEROEPINGSWERK Te Amsterdam heeft, gelijk men weet nu het Kiescollege is afgcschatt de Kerke raad der Ned. Herv. Gemeente het beroe- pingswerk weer zelf in handen genomen. In twee vergaderingen heeft, naar de „Ncd." verder meldt, de Algem. Kerkeraad behandeld de voorstellen over de wijze van beroeping van predikanten. Er waren drie voorstellen, waarin 't beroepingswerk regel recht door den Kerkeraad in zijn geheel ter hand genomen moest worden. Van de zijde der voorstellers werd betoogd, dat de Ker keraad dit werk niet aan een advies-com missie mag overdragen. Anders komt het recht van den Kerkeraad en van elk lid van den Kerkeraad practisch in liet ge drang. Deze voorstellen zijn echter niet in stemming gekomen, omdat te voren een voorstel van een der ouderlingen, den heer H. Willemsen, met kleine meerderheid is aangenomen, waardoor alle andere voorstel len vervielen. Het aangenomen voorstel, dat door het praesidium-collcge in zijn geheel was over genomen, houdt in. voor het beroepings werk een adviescommissie uit en door den Kerkeraad te benoemen, waarin de verschil lende nuanceeringen vertegenwoordigd zijn bestaande uit 15 leden en wel 5 predikanten 5 ouderlingen en 5 diakenen. Deze advies commissie. die ook 't benoemen van ouder lingen en diakenen moet voorbereiden, zal nu ten spoedigste worden samengesteld. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrjjft ons: (.'and. P. J. Lu ij* end Jjk, ven Den Haag, v/trd gisterenavond bevestigd als vierde mis- ir predikant voor de Zending op Soem- uitgaande van de Geref. Kerken in Groningen, Drente en Overijssel. De bevesti ging had plaats in de Noorderkerk te Gro ningen, waarbij Ds. W. van Dijk, van Karocni (West-Soemba), met verlof hier te lande, als bevestiger optrad en een predikatie hieid over 2 Cor. 5 14: „Want de Liefde van Christus dringt ons Ds. Luyend(jk deed daarna zijn intrede, DE RICHTINGENKWESTIE IN DE NED. HERV. KERK. In de deze week gehouden jaarvergadering van de Provinciale Commissie der Confessio- neele Vereeniging voor Groningen en Drente heeft Prof. Dr. Th. L. Haitjema, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, geiproken over het onderwerp: „Het Synodale voorstel t«t bevredi ging van de richtingen in de Ncd. Herv. Kerk". Allereerst gaf hij een kort overzicht van de voorgeschiedenis en wees hij op de bedoe ling van dit voorstel, waardoor men de rechten der minderheden reglementair wil vastleggen. Zou dit voorstel wet worden, dan zouden wij als Hervormden, aldus Spr., weer terugzinken in de gedachte van een Ned. Herv. Kerk als „algemeen genootschap". In het gewijzigde reglement van 1852 werd juist dadelijk in de eerste artikelen de eigen beteekenis der plaatselijke Gemeenten als eenheden erkend. Vervolgens behandelde hij de beide voorge stelde wijzigingen. eerste voorstel wil art. 14 van het Reglement op de Kerkeraden aldus veranderen dat aan bepaalde minderheden, die aan zekere eischen voldoen, het recht verleend wordt op en 4-tal beurten: 2 voor Doopsbediening, 1 oor Avondmaalsbediening en l voor de be vestiging van lidmaten. Volgens Spr. is dit voorstel onaannemelijk, omdat het de ambts idee aantast. Zoo wordt onze Kerk gestem peld tot een richtingen- en groepenkerk, waar door in plaats van samenvoeging door een gemeenschappelijk zich stellen onder de heer schappij van het Woord, juist des te meer schifting zal worden gewerkt. Juist aan den Kerkeraad is in het bijzonder de zorg voor Poops- en Avondmaalsbediening opgedragen. Die taak wordt hem voortaan belet. Daarom hoopt Spr., dat geen enkele belijdende min derheidsgroep naar dit voorstel zal lonken. Dogmatisch en kerkrechtelijk is het niet te aanvaarden. Het tweede voorstel bevat een wijziging van Art. 86 van het Reglement op de Vacaturen. Thans kan een Kerkeraad een predikant be roepen voor bijzondere werkzaamheden. Het ingediende voorstel wil dit nu als een ver plichting aan den Kerkeraad op'eggen om aun de wenschen van de minderheidsgroep te voldoen. Zoo tracht men aan den predikant van de minderheidsgroep een officieele ker kelijke erkenning te geven. Bovendien worden voor die minderheid ook nog financieele faci liteiten bepleit, inzake kerkelijke belasting Ut. Ook dit voorstel is volgens Spr. reglemen tair onmogelijk. In het voorstel toch komt de bepaling voor, dat de Kerkeraad moet beroe- pen uit een drietal, in te dienen door een minderheidsgroep. En hiertegen verzet zien art. 23 van de Kerkelijke grondwet, die slechts twee mogelijkheden kent voor de benoeming en beroeping n.l. door den Kerkeraad óf door een Kiescollege.Men tracht nu een recht van derden in die grondwet in te dragen. Daarom iL er zeker weinig verwachting, dat dit voor stel wet zal worden. Na dit referaat volgde eenige discussie. HET SLAPEN IN DE KERK Naar aanleiding van het genomen besluit door de Classis Middelburg der Gereformeer de Kerken om te protesteeren tegen het sla pen onder den dienst des Woords in de Gere formeerde Kerken binnen haar ressort, schrijft Ds. J. W P. Ie Roy, Ned Herv predikant te Amsterdam-West (Sloterdijk) in „Ons Lamp- I. ook het volgende: middel hebben gevonden, eens een briefje aan den predikant te schrijven en hem mede aan sprakelijk te stellen voor dat geslaap. Altijd hebben de schapen 't gedaan, maar daar is ook nog 't woord: „Wat hebben deze arme schapen gedaan De prediking zal moeten opwekken, wakker maken en houden, maar daar zijn ook preeken die niet als angels, maar als slaappoeders werken. Het bewijs is geleverd". KERKEGELD EN DEURWAARDERS. EXPLOIT Te Brummen zijn vele leden der Ned Hervormde Gemeente ontstemd, zoo meldt de „N. R- CL", dat hun en zelfs niet-lidma- ten bij deurwaarders-exploit is aangezegd om binnen een bepaalden termijn de ach terstallige kerkelijke belasting en wel van 1924 af alsnog aan te zuiveren. De vraag wordt gesteld waarom niet jaarlijks deze omslag is geheven en geïnd inplaats een vordering in te> stellen loopende over bijna S jaren. Juist bij die Rroote werkloos heid komt die hoofdelijke omslag niet gele gen: vandaar de oppositie. Van kerkelijke zijde verneemt het blad nog het volgende: Inkomsten bodragen f 2300: uitgaven f 11000. Natuurlijk kunnen die noodzake lijke uilgaven van f 11-000 niet betaald wi den uit dc inkomsten van f 2300. In dit jaar lijksrhe tekort moest de hoofdelijke omslag voorzien. Sinds 1920 is die H. O. eenige ja ren geheven. Bij de inning werd de grootst mogelijke lankmoedigheid betracht en maar een klein deel van de H. O kwam hinnen. Men vrage nu maar niet. hoe die tekorten zijn gedekt. Zeer zeker niet uit de zakken der niet betalende aangeslagenen. Nu echter de bron, waaruit die jaariijksche tekorten betaald werden, opgehouden heeft te vloeien, en de Kerk dus voor haar jaarlijksch tekort «taat en zich bovendien voor een aanzien lijke schuld geplaatst ziet, moet de H. O. in al die tekorten voorzien. ALLE-DAG-KERK. Te Amsterdam hoopt het „Comité Alle- Dng-Kerk" binnenkort de Enge1 sche Kerk op het Bagynhof (Spui) by uitstek zoo gunstig centraal gelegen, dagelijks open te stellen van 12 tot uur. Het plan is, dat van 12 tot 12'4 uur de middagpooze voor den vrede zal den gehouden, in afwisseling met twee maal drie minuten stilte en orgelspel en van 1 tot 1% uur een korte middagdienst. Voor deze nieuwe „oecumenische diensten" zal Amsterdamsche predikanten medewerking wor den gevraagd. KERKELIJKE JAARBOEKJES Bergen op Zoom werd door de Geref. Kerk een Jaarboekje voor 1932 uitge geven, dat van de hand van Ds. W. M. Ie Cointre een bijzonder uitvoerig jaarverslag van het Gemeentelijk leven in 1981 bevat; het niet alleen interessant te noemen, maar ar zijn volledigheid en indeeling ook schier ideaal. Hierna volgen een statistiek, financi eele overzichten en staten, verslagen omtrent den arbeid voor Zending en Evangelisatie, wykarbeid enz., vereenigingsleven en een com plete ledenlijst, KERKGEBOUWEN. Te Maarssen (U.) Voornaamste Nieuws. Laat I 111 p and d at ef o ilk: Kerk voorkomt in de Classis Mid-I d e 1 b u r g Het komt in alle kerken voor. En dan, het lijkt mij niet gemakkelijk toe als je om 4.30 uit je bed gestapt bent, des middags snikhitte, als de zon te branden staat,! In het „Vad." lezen wy Naar aanleiding van een uitgegeven vlug schrift door de heeren Adalbert Smit en Dirk Forma, z'ch uitgevende als resp. leider en secretaris-penningmeester der N. S. N. A. P. geeft ondergeteekende mede namens eenigein een volle kerk je oogen open te houden.' andere bestuursleden kennis, dat zij zich niet j Des avonds zal 't allicht beter gaan. Maar l unnen vereenigen met de werkwijze en strijd waar ik op wijzen wilde is dit: Ik voor my leuze van die heeren en wiizen daarom elke vind 't onbillijk, enkel er. alleen gemeenteleden persoonlijke verantwoordelijkheid, voor het-voor 't slapen aansprakelijk te stellen. Wan geen genoemde Smit en Forma onder den neer de classis Middelburg er bij de Kcrkera- naam der party mochten ondernemen te eenen j den op aandringt om alle middelen in 't werk male af. Hoogachtend, te stellen deze kwaal uit te bannen, dan kan Dr. G. van Rappard. I ik er inkomen, dat sommige Kerkeraden als den Raad der Geref. Kerk door den architect B. W. Pioojj te Amersfoort aanbesteed het bouwen i een kerk met kosterswoning, fngekomen büjetten. Hoogste inschrijver R. Jorresma te Heemstede voor f 34.600, laagste inschrjj- Gebr. van Veenendaal en A. P. Schipper tc Maarssen voor f 18.299. MANNENVEREENIGINGEN. Te Maasdijk is opgericht een Geref. Mannenvereeniging. Er is een voorloopig bestuur gevormd, bestaande uit de heeren: C. Vreugdenhil, D. van der Kaay en C. Valstar NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Te Eindhoven zijn Woensdag 24 Febru ari de afdeelingen van het Nederlandsch Bij belgenootschap, voorzoover zy in Noord-Bra bant liggen, in vergadering bijeen geweest. Op deze samenkomst werden de toestand en de belangen der diverse afdeelingen besproken. Een voortdurende stijging van het ledental werd geconstateerd. Toch is het werk der Bijbelverspreiding door het Ned. Bijbelgenoot schap nog te weinig bekend. Vooral in het Zuiden van ons land liggen nog groote ter- tuinen braak. Ook in België, waar de arbeid nog maar pas is begonnen, vindt het werk voortgang. Zoo was ter vergadering een afgevaardigde van de afdeeling Brussel aan wezig. LEGER DES HEILS. Ter gelegenheid van de jaarlyksche „Zelf- verloochenings-Aan vrage" vestigt het Leger des Hei's er de aandacht op, dat 1500 hulpbe hoevende mannen, vrouwen en kinderen dag en nacht geherbergd en verzorgd worden door voortreffelijk ingerichte instellingen van het Leger en dat er veel geld noodig is om dat werk in dezen tyd in stand te houden en er de noodige uitbreiding aan te geven. Voorts wordt er op gewezen, dat de helft van de netto-opbrengst der collecte het werk van het Leger in Ned.-lndië ten goede komt, terwijl de andere he'ft bestemd is om die „meest heilzame instellingen van Indié' te steunen. Verwacht wordt, dat deze tweeledige overwe ging velen njild stemmen zal. Gevraagd wordt ervoor te zorgen de bijdragen uitsluitend af te geven aan jiersonen, die voorzien zyn van een volmacht, waarop de handteekeninp voorkomt van Kommandant Bouwe Vlas, leider van het Leger des Heils in Nederland. EVAN GEUS ATIE. Auto-Zending. Door de vereeniging voor Evangelisatie „De Auto-zending in Nederland" (voorzitter Ds. IJ. van der Zee; evangelist: D. Schotvanger. Adm. de Ruvter weg 32. Amsterdam YV.), werden in de laat ste maanden twintig lichtbeeldonsamcnkom sten gehouden. Bezocht werden: Geldermal- sen. Culemhorg. Castrieum (3 samenkom sten), Velsen. IJmuiden-Oost. Halfweg Uit hoorn, Antwerpen. Helmond. Alkmaar. Loosriuineii, St. Jacobi-parochie '2 avorïden) N. Schans. Sloterweg, 's-Hertogenbosch Treebeek en Lutterade. In den regel ging er een kindersamen komst aan die met volwassenen vooraf. Deze weren altijd goed bezet. In het evangelisatie gebouw aan den Westhoek van St. Jnrohi- parochie was bijna geen ruimte om te staan ook in N.-Schans was de Geref. Kerk en in s-Hertogenbosch het gymnastieklokaal van de Chr. School te klein om de juichende kinderschaar te bergen. Velen moesten zich met een staanplaats tev-eden's,.«.uu. Gedachtenisbijeenkomst van bestuur en personeel van Groot-Emaus. Jaarvergadering van de Bond van Prot. Chr. Melkslijters. (blz. 2) Dr. Brüning heeft in den Rijksdag met de rechtsche oppositie op scherpe wijze afge rekend. Hij liecft de regecringspolitiek uit voerig verdedigd. De rede heeft diepen in druk gemaakt. Hitler is benoemd tot regeeringsraad van Brunswijk en is daardoor Duitsch staatsbur ger geworden. In de aigemeene commissie der Ontwape ningsconferentie is het Russische voorstel tot aigemeene en volstrekte ontwapening verworpen. De Engeische tariefwet in derde lezing aangenomen. Succesvol tegenoffensief der Chineezen bij Shanghai. Stimson's brief aan Borah en de indruk daarvan te Tokio. fblz. 3) Discontoverlaging in New York. In Antwerpen is er altijd veel belangstel ling voor deze samenkomsten. Te 's-Herto genbosch was ook geen plaats onbezet; daar waren veel militairen aanwezig. Op de agenda staan nog voor Maart: Wielingen, Willemstad, Soest en Amstel veen. In het geheel zijn er dan 53 samen komsten gehouden. De Zomercampagne Ook aan de voorbereiding Zomercampagne 1932 wirdt druk gewerkt. Reeds werden zes weken vooj- Noord-Holland vastgesteld op verzoek van de classicale evangelisatiecom missie der classis Enkhuizen der Geref. Kerk; Van 30 Mei—4 Juni. 11—16 Juli en van 5—10 September worden moderne plaat sen vanuit Hoorn bezocht; van 6—11 Juli vanuit Enkhuizen en van 15—20 Augustus vanuit Medemblik en Opperdoes. Van S—13 Augustus wordt gewerkt op de kermis to Hoorn. Van 1825 Mei wordt in België ge werkt Ds. IJ. van der Zee. voorzitter der Auto-zending hoopt deze reis naar België mee te maken. zending. Zorgen. Het Zendingsburêau te Oegst- geest schryft ons, dat de eerste poging om den fïnancieelen achterstand in te halen, tot dusver niet aan de verwachtingen heeft be antwoord. Januari heeft ruim f 50.000 minder opge bracht, dan er noodig was. Februari maakt het zeker niet veel beter. Tot dusver kwam er f 29.000 in. Dat is dus in twee maanden straks f 100.000 te weinig. En over 1931 een tekort tot hetzelfde bedrag. Men begrypt, dat straks, als medio Maart de credieten voor het tweede kwartaal „uit- geseind" moeten worden, Oegstgeest in do grootste moeilijkheden zal geraken. Land- en Tuinbouw. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW Zullen executies worden beperkt? In he Westland Is In den laatsten tijd voorrl nde fail lts: e maanden i betaald worden! niet te snel* ergegaan, omdat het v ïstlg toek I p deze wijze leta i -itèld.°of het r de in mud- BEGRAFENIS J. MESDAG belangstelling heeft gis- middag vanuit""dé NotLHenr.'"K n de begrafenis plaats gehad var :r J. Mesdag. wljlei i Hnl- indboi i landbouw en hu!dlg- msn, dl ede xuivoibe- rljxe heeft gediend. leertin deze plo ---o xulvelbereic Ir. C. Brinkman e n Algeme 'ord ge el bon Posthu Rl Jkslandbou wwintor' en plants onder het I-'rie- heefi door bet toedoen enen Nederlandschen Zul- -an den overledene.'de heer M l"ar rn,-t hem heeft mogen -a( len heer P. P. Mled'ema name imboea en door den heei Vai —.„..is de commissie van toezicht landbouw wlnterschool. lilden neef dankte daarna voor d> Aan het graf werd niet gesprok DE EIERHANDEL Te Utrecht werd een vergader! an organisaties en belanahehber.„. nheid r. Mled» - itrole. door Hyikema. het Rund- den \kkcr. De leiding der veri eer N. Glesen uit Ai ealg de H.H. Westrl eveld en van der S Andsmeer. Belde plu IJ de elerhandel. Na breedvoerig., be bij d-n idel te ko- Ook wa i Elei In de Co indel. tter; J H M. Jansen. «ronlngen: T. van Gleoen, secretaris.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1