ozen C. ARKENBOUT ZAAÖTEELT ZAADHANDEL VERVOLG PAG. 2 TUINBOUWGEREEDSCHAPPEN K, R. H. de beste Fa. K. RODENBURG. Honsslersdijk. Ie!. 299 dverfeert tot TJw doel bereikt is Dassenonderzoek van wortels In aansluiting met het oriönteerend onder zoek dat in 1930 werd verricht, zie „L. en T." van 2 April 1931, werden in 1931 wederom vergelijkende opbrengstproefvelden met wor tels aangelegd. Ditmaal zijn 11 rassen vergeleken, die, op grónd van de in 1930 opgedane ondervinding in drie groepen waren verdeeld, n.l. Lobbe rt ohor type, Berlikumer type en diverse an dere typen. De Lobberichers, waartoe ook dc „Molle staart" behoort, komen vooral in Limburg voor. Het zijn conische, vrij lange, iets spits- puntige gele groenkop wortels. De Berliku- mers zijn kort, stomppuntig. meer cylin- drisch en rood. De overige rassen zijn hieronder kort be schreven: Witte Criewener. Vrij kort, sterk conisch, spits, witvleezig. Gele Criewe ner. Vrij kort. conisch, vrij stomp, lichtgeel. Flakkeesche stomp puntige (N.V. Rood). Vrij kort, iets conisch, meest stomp puntig, lichtrpod. Flakkeesche lange a p p u v ij n p e e (Fa. v. d. Have). Middenlang, conisch tot cyiindrisch, meest stomppuntig, lichtrood. De verrichte opbrengst en gehaltebepalin gen kunnen alleen een indruk geven van de waarde der wortels als veevoer, waarbij het loof, dat ook daarvoor bruikbaar is. bui ten beschouwing gelaten is. Vergelijken we eerst de gemiddelde ge haltes en opbrengsten der drie groepen, dan verkrijgen we op de proefvelden te. Benne- kom-Wageningen het volgend beeld: kg,/ha, D. S. D. S.kg./ha. Lobbericher groep" 1930 76350 11.7 9007 1931 43600 11.6 5055 Berlikumer groep 1930 40700 11.3 4715 1931 22810 12.7 2877 In de eerste plaats blijkt de productie der Berlikumers geheel onderaan te staan. Dit zal vermoedelijk in de toekomst wel zoo blij ven, de Berlikumer is fijner.en zwakker dan de meeste andere soorten. Ze is dan ook meer als grove groente dan als voedergewas gekweekt. Evenwel, de teelt der Berlikumer wortels vereischt eenige routine en zeer waarschijnlijk zouden zo op proefvelden in Friesland een heel wat, beter figuur maken dan bij de door mi) genomen proeven. Op het proefveld bij J. Geel en te Scliarn Heer werd van de Berlikumer een opbrengst aan drcfgestof verkregen van 7100 Kg. j>er Ha., terwijl de Mollesta&rt 9290 kg. opbracht Voorloopig mag alleen worden geconclu deerd dat de Berlikumers geen aanbeveling verdienen in zandstreken, waar men geen speciale ervaring met verbouw van wortels heeft Stonden in 1930 de Lobberichers in pro ductie aan de spits, dit jaar hebben ze het gemiddeld moeten afleggen tegen de groep diversen. Er is overigens geen roden om de Lobberichers principieel van deze groep af te scheiden, dit is slechts gedaan om zóóveel itiogelijk hij dp pract.ijk en den handel aan te sluiten en om op de proefvelden een niet te groot aantal rassen te. krijgen. Li de. toe komst zal het wel mogelijk zijn deze beide groepen weer te vereenigen. De absolute opbrengsten aan drogestof zijn evenals bij de voederbieten lager dan het vorig jaar, evenwel: ze zijn zeer vol doende. Een opbrengst van SOfMi kg. droge stof per H.A. wordt gemakkelijk gehaald, de maximale opbrengsten op de proefvelden bedroegen in 1930 11080 kg. en in 1931" 11300 kg. drogestof per HA., en het. is waarschijn lijk dat. bij eenige ervaring de pract.ijk der gelijke cijfers gemakkelijk halen zal, en dus een oogst winnen, die geheel op één lijn staat met die van bieten. De wortels ver heugen zich vanotuls in een zeer goede re putatie als veevoer. In het drogstofgehalte der rassen onder ling'is veel minder verschil dan bij voeder bieten. Ze zijn echter voorzoovcr mij be kend. nimmer in die richting geselecteerd. Het is denkbaar dat in eenige jaren hierin aanzienlijke verbetering gebracht lean wor den. BERICHTEN VAN DE P. D. I. Ontsmetting van vlas zaad. Het wegvallen van jonge vlasplantjes tengevolge van Botrytis of van Col le tot ri ch um (is Glocosporium) aantasting kan ontsmetting van het zaad met een der hier onder genoemde droogontsmebters tot een zeer gering percentage teruggebracht worden worden. Goed werkende middelen zijn in alpha bétlsche volgorde Abavit B, Ccresan, Til- lantin R. en Tu'an. Van deze middelen wordt per 100 kg. zaad 250 a 300 gram gebruikt Een eei-ste yereischtè is, dat, dp ontsmet tingsstof goed over het zaad verdeeld wordt. Dit geschiedt het best in hiervoor in den 'handel gebrachte droogontsinettingsappa- raten. Omscheppen van hel zaad met het ont- smettings middel is beslist te ontraden. Niet alleen is de menging onvoldoende, maar de kans op verstuiven en daardoor op inademen, waardoor vergiftiging kan optreden, is dan zeer groot.' Ook al werkt men met een gesloten apparaat, dan toch is het nog noodzakelijk de noodige voor zorgsmaatregelen, b.v. het houden van een doek voor den mond te nemen, om in ademen te voorkomen Om verstuiven tijdens het zaaien zooveel mogelijk te verminderen, doet men jroed het zaad eenigen tijd van te voren (plm. 14 dagen) te ontsmetten. VOLCK MINERALE OLIE-EMULSIE afdoende tegen: Spint, Wolluis, Schildluis, en Witte Vlieg, tegen Thrips en Bladluis, VOCKNICOTINE in komkommers, toma ten, boonen, druiven, perziken, Geeft ge*n beschadiging, KOST nog GEEN TWEE CENT PER LITER-OPLOSSING 1 I I BEAN Sproeimachines te Utrecht Maurltsstraat 83 Telefoon 12358 Dé aandacht, wordt er nog op gevestigd, dat het aanbeveling verdient om van ont smet zaad, mits de kiejjikraeht goed is, iets minder uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, met als gevolg gemakkelijk legeren en later weer aantasting door Bo(rytis. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. II. Ontsmetting van zomer granen. Niet alleen voor tarwe en gerst, maar ook voor haver is een ontsmetting ten zeer ste aan te bevelen. Waar dit jaar wederom meer zomertarwe dan normaal zal worden firtgezaaid, ook door verbouwers, die dit ge- .•as tot durver niet teelden, wordt hier speciaal de aandacht erop gevestigd, dat, wil men bij dit gewas van een goede op komst verzekerd zijn, een ontsmetting niet nagelaten mag worden. Vooropgesteld moet natuurlijk worden, dat de kiemkracht vol doende is. Nat-ontsmettlng. Haver. Stuifbrand en kiemschimmels kunnen doorgaans afdoende worden be streden door omscheppen van de zaaihaver met een oplossing van Germisan of Uspu lun universal. Per H.L. wordt genomen een oplossing van 50 gr. op 4 L water. Wil men alleen de kiemschimmels tegen gaan, wat voor die partijen, die niet voor de keuring te velde worden aangegeven, gewoonlijk voldoende is, dan kan volstaan worden met 'n oplossing v. 3d a 40 gr. op 2^2 A3 L water. Voor zwak zaad" gebruike men met het. oog op kiembeschadising eveneens deze hoeveelheden. Aanwending van koper vitriool voor ontsmetting van haver wordt met het oog op klembeschadiging ten sterkste ontraden. Zomertarwe. Ontsmetting van zo mertarwe met kopervitriool is wegens de groote kans op kiembeschadiging af te raden. Partijen, die voor de keuring te velde worden aangegeven, ontsmette men ter voorkoming van steenbrand met een oplos sing van Germisan of Uspulun universal ter'sterkte van 3 pet. Per H.L. wordt 3 L. van deze oplossing gebruikt Afdoende re sultaat wordt bij aanwending van Germisan veelal reeds verkregen, bij gebruik van een oplossing ter halver sterkte dus van 40 A 45 gram op 3 L. water per H.L. Bij aanwen ding van Uspulun universal van geringere sterkte dan boven aangegeven, worden niet steeds bevredigende resultaten bereikt. Voor zwak zaad moet ook de zwakke op lossing dus 40 A 45 gram Germisan of Us pulun universal aangewend worden, echter niet meer dan 2 L. per H.L. Met Germisan zullen de resultaten in het laatste geval doorgaans beter zijn dan die welke met Uspulun universal worden verkregen. Ontsmetting van zomertarwe met warm water tegen stuifbrand heeft gewoonlijk een verlaging van het kiempercentage ten ge volge. Wil men de ontsmetting toch uit voeren. dan is aan te raden alvorens de. ontsmetting der geheele partij ter hand te nemen, een monster te behandelen en dit op kiemkracht te laten onderzoeken. Gerst. Partijen, die ter keuring worden aangegeven, worden behandeld met Gerad en wel met een oplossing van 3 pet bij gebruikmaking van 3 L. van deze oplossing per H.L. gerst. Voor partijen, die niet gekeurd worden en eveneens voor zwak zaad gebruike men een oplossing ter halver sterkte (40—15 gram Germisan op 3 L. water per H.L.) Voor zwak zaad wordt per H.L. echter niet meer dan 2 L. oplossing per H.L. aangewend1. Wat de uitvoering der ontsmetting betreft, wordt de aandacht gevestigd op de machi nale menging van het zaad met de ontsmet tingsoplossing. Het graan wordt hierbij in een apparaat gestort, dat ook gebruikt wordt bij droogontsmetting droogontsmëttin ge trommel). De verdeel ing van de vloeistof heeft Ln deze apparaten zeer vlug en goed plaats. Men neme echter steeds een trom mel, waar de toevoer van de oplossing tol het zaadflgedurende het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet het geval, dan heeft men grooten kans op ongelijkmatige verdeeling van de vloeistof en op samenkoeken. III. Uitzaaien van zomer tarwe. In verband met bet optreden van den tarwehalmdooder, Najaar 1931 is reeds ln een bericht Advies in Tanveverbouwers" de aandacht geves tigd op het optreden van de tarwehalmdoo der. Daar te voorzien is, dat ook dit voorjaar een grooter dan normaal quantum aan zo mertarwe zal worden uitgezaaid, wordt nogmaals aangeraden bij het opmaken van het bouwplan met deze ziekte rekening te houden. De tarwehalmdooder is een schimmel (Ophiobolus graminis). die in den grond achterblijft en vandaar uit de planten aan tast, Bij aangetaste planten treedt aan de halmbasis een verkleuring op, terwijl de kor- relzetting onvoldoende is. De hierdoor ■ver oorzaakte schade is meermalen zeer aanzien lijk. De tanvehalmdooder treedt op alle grondsoorten op. Een direct bestrijdingsmid del is niet aan te geven, zoodat de verbouwer tot indirect werkende middelen zijn toe vlucht moet nemen. Vooreerst zorge hij er dat de grond waarop de tarwe ver bouwd zal worden in een goede structuur toestand verkeert De goede grondbewerking kan hiertoe ten zeerste medewerken. Daar verder gebleken is, dat het optreden van de tarwehalmdooder zeer sterk in de hand kan worden gewerkt door de voor vrucht, zal de verbouwer bij de keuze van de perceelen, die met tarwe zullen worden bezaaid daardoor terdege rekening moeten houden. Hij zal, wanneer het eenigszins mogelijk is, geen tarwe moeten verbouwen op die perceelen die als voorvrucht hebben gedragen, tarwe, gerst of rogge, daar daze drie graansoorten en speciaal tarwe, gerst als een slechte voorvrucht bekend staan. Die perceelen, waarvan de verbouwer weet, dat de ziekte optreedt worden zoo lang mogelijk voor den teelt van tarwe uitgeschakeld. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage ningen, en door de plaatselijke ambtenaren van dien Dienst, IV. Invoer van houtige planten in Duitschland. De invoer van Iepen en van de Canadee- J7en protest tegen de Tarwewet Gistermiddag heeft in café-restaurant „Het Gouden Hoofd" te Rotterdam een protest- vergadering plaats gehad van den Alge-m. Ned. Molenaarsbond, onder presidium van den heer Rezelman. De secretaris van den boud, de heer Schrijver, gaf iu een uitvoerig betoog een overzicht van de gevolgen voor den mo lenaars-stand, van de Tarwewet. De heer v. d. R e ij d t, lid van de commis sie tot uitvoering van de Tarwewet, zegde zijn medewerking toe om te geraken tot een alle partijen bevredigende uitvoering van de wet. Daarna sprak de voorzitter van de „Vita", de heer De Koster, die zeide dat het hem goed deed, geen enkele klacht over de wer king der „Vita" gehoord te hebben. Spr. drong er op aan, om in een door de afd. Am sterdam ingediende motie een zinsnede te schrappen, waardoor 'n antagonisme ge schapen zou worden tusschen fabrikanten en molenaars. Mr. Van R ij zeide. dat wat er gebeuren moet is: het advies van D r. C o 1 ij n opvol gen. De Regeering moet in overleg treden met alle belanghebbenden. Dat durft zij vol gens spr. niet en hij verwacht dat zij er van terugschrikt om mét cijfers voor de Neder- landsche bevolking te treden. Wat ons nog overblijft te doen, aldus spr., is een beroep te doen op H.M. de Koningin. Spr. hoopt dat de door de afdeeling Amster dam ingediende motie met algemeene stem men zal worden aangenomen. De motie. Deze motie wordt daarna In stemming ge bracht en met algemeene stemmen en onder luid applaus aangenomen. Zij luidt: De A. N. M. B. op 24 Februari 1932 te Rot terdam in prptestvergadering bijeen, gehoord de besprekingen over de Tarwewet 1931 en derzelver uitvoering: Overwegende dat de tarwemalende mole naars vóór de invoering dier wet vrijwel honderd procent in Nederland verbouwde tarwe verwerkten, en zij dus een belangrijk afzetgebied voor de producten van den Ne- derlandschen landbouwer vormden, dat zij door de huidige praktijk der met de uitvoering der Tarwewet belaste instan ties volledig dreigen te worden geruineerd, wijl: le. zij thans gedwongen worden voor 77 Va pet. buitenlandsche tarwe te verwerken, die niet in hun product thuis behoort, die zij duurder moeten koopen dan de groote rnaal- mdustric, en ter verwerking waarvan zij kostbare installaties dienen aan te schaffen, 2e. hun product thans dermate in kost prijs is gestegen, dat zij de concurrentie te gen de groote maalindustrie die steeds bij kans uitsluitend op verwerking van de bui- tenlandsche tarwe was ingericht, niet kun nen volhouden, dat zij dus gedwongen zijn om óf hun za ken volledig te liquideeren, en daarmede de brood winning voor zich en hun gezinnen .en hun personeel, prijs te geven, óf niet het volle, door den Minister bepaalde percentage „Vrta'-tarwe, welke tarwe slechts tegen zeer hoogen prijs is te verkrijgen, te venverken, eh daardoor dus de wet overtreden. dat het bestuur reeds ettelijke pogingen heeft ondernomen, evenals vele molenaars individueel om een juister inzicht bij de Re- geening, dan wel de Reegeringsvertegen- woordigers, te wekken, doch al deze pogin gen zijn afgestuit op den onwil der desbetref fende organen en van de groote maalindus trie, welke, niet tevreden met de reeds tal rijke voor haar uit de tarwewet reeds voort gevloeide voord eelen, klaarblijkelijk het af zetgebied ook van de molenaars aan zich wil trekken, draagt het Bestuur op zich onverwijld te wenden tot Hare Majesteit de Koningin om Hare tusschen komst in dezen nood in te roe pen. Besluit door publicatie dezer motie een be roert te doen op het rechtsgevoel van ons volk en van onze volksvertegenwoordiging, om den door de Overheid geregelden aansli op hun bestaan af te weren. MEETING DER OVERIJSSELSCHE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ Te Zwolle werd gister een meeting gehou- ;n van de Overijsselsche Landbouw-Maat- schappjj. welke meeting door ongeveer een. 6000 landbouwers werd bijgewoond. Nadat verschillende sprekers het woord ge voerd hadden werd onder luid applaus de vol- sche populier in Duitschland is verboden. In verband hiermede moeten alle zendin gen van houtige planten of deelen daarvan vergezeld gaan van een certificaat van den Plantenziektenkundigen Dienst, waarin ver klaard wordt, dat de zending geen iepen of Canadeesche populieren bevat. Aanvragen voor de controle der planten en voor het verkrijgen van de certificaten kunnen gericht worden tot de plaatselijke ambtenaren van den Dienst. ONTVANGEN GESCHRIFTEN Mededeeling No. 17, VogelcuRuur door middel van nestkasten, 5e druk. Eerstgenoemde brochure is bestemd voor hen, die plantenziekten en insecten gedu rende den groeitijd (voorjaar en zomer) willen bestrijden in hun tuinen (siertui- nen, en parken, zoowel als vruchten en moestuinen). Zij sluit zich geheel aan bij de onlangs verschenen nieuwe druk van Me dedeeling No. 19, Bestrijding van planten ziekten in kleine tuinen I, waarin ie be strijding van plantenziekten en Insecten in tuinen behandeld wordt, zooals deze gedu rende den winter moet worden uitgevoerd De brochure over Vogelcultuur bevat aJlo aanwijzingen over dt vervaardiging, het ge bruik en het onderhoud van nes'kasten voor vogels en bevat ook mededeelingen over de resultaten, die men daarmede be reiken kan. De inhoud is voor de bezitters van tuinen en parken, maar vooral ook voor bezitters van bosschcn en andere houtopstanden van belang. Beide brochures zijn verkrijgbaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagea'n- gende motie aangenomen en naar de Re -ing gezonden: .JDe Overijsselsche Landbouw Maatschappij, net 6000 harer leden in algemeene vergade ring bijeen, vraagt de aandacht der regeering voor den grooter. nood van den Overijsselschen landbouwer zoowel in het zuivel-, veehouders-, gemengd- als veenkoloniale bedrijf, wijst op de groote gevaren die niet alleen voor den boerenstand maar voor de geheele samenle ving moeten ontstaan door den verderen ach teruitgang van het landbouwbedrijf, dringt eerbiedig maar met den allermeesten klem aan op spoedige en afdoende maatregelen tot steun van den landbouw in de geest der voor stellen zooals deze door de drie Centrale Land bouworganisaties ter kennis der regeering zijn gebracht, vraagt, met name, een zeer snelle verwezenlijking der voorstellen die pogen een verhooging van de prijzen voor de melk en het varkensvleesch, naast steun voor het veen koloniale bedrijf". In lange rijen trokken de demonstranten door de stad Zwolle naar het Stationsplein, waar de stoet ontbonden werd. VEILINGEN Aalsmeer (Bloemenlust) dagelijks 10 u. (Centrale) Snijbloemen: dag. 7 u. 30. Potplanten: Dinsdag, Donderdag, Zaterdag 8 u. 30. Amersfoort, Dinsdag, Donderdag, Za- teraa.g 9 u. B e v e r w ij k, Maandag, Woensdag, Vrij dag 3 u. Boskoop, Maandag, Woensdag, Vrij dag 9 u. Eist, Maandag, Woensdag, Vrijdag 9 u. Groningen, Snijbl.: Maandag, Woens dag. Vrijdag 10 u. Potpl.: Maandag, Vrij dag 10 u. Honselersdijk, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag, Zaterdag 8 u. 30. Nijmegen: Snijbl.: Woensdag 10 u. 30. Potpl.: Woensdag 9. u. 30. Poeldijk: Maandag Woensdag, Vrijdag, Zaterdag 8 u. Rijns burg (Flora): dagelijks 8 u. 30. (Bloemenlust): Maandag, Woensdag, Vrijdag 8 u. 30: Dinsdag, Donderdag, Zaterdag 8 u. Rotterdam (Persoonsdam) Dinsdag en Vrijdag 11 u. 30. Rotterdam (Zwaanshals): Dagelijks 9 u. Potplanten Donderdag 9 u. Tilburg: Dinsdag 10 u. Utrecht: Snijbloemen: Maandag, Woens dag, Vrijdag 9 u.; Potplanten: Dinsdag, Donderdag 9 u. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen. De vastere stemming voor mais bleef ge durende de geheele' vorige week flink gehandhaafd. Het schijnt inderdaad, dat Argentinië niet erg ruim meer in de oude oogst-mais zit. Op cfe ongunstige berichten over den stand van den nieuwen oogst liepen .de noteeringen voor de zomermaanden aan merkelijk hóoger. De Donaulanden blijven terughoudend. Hunne offertes zijn voor ons land telkens te hoog, waaruit we afleiden, dat ze in andere verbruikslanden betere prijzen kunnen maken dan hier. Het ver bruik hier te lande is verminderd. Gerst bleef prijshoudend, evenals rogge en .haver, doch hoogere prijzen bleven hierbij uit Voertarwe liep iets omhoog. Ook lijnkoeken profiteerden van de vas tere stemming. De prijzen zijn iets aangetrok ken, terwijl er goede vraag uit het binnen land was. De overige kraohtvoederartikelen als cocoskoek, grondnotenkoek en soya- schroot zijn eveneens hooger in prijs. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. Van de stik- stofmarkt valt niet veel opwekkends te be richten. De vraag was buitengewoon slecht gedurende de afgeloopen week. Voor zoover wij het hier kunnen beoordeelen, is in de Noordelijke provincies de eerste behoefte gedekt en acht men het in de andere pro vincies met name in de zandstreken nog te vroeg om zich over de stikstofbemesting erg druk te maken. De prijzen bewogen zich op eenzelfde peil, zoo mogelijk voor zwavelzuren ammoniak iets lager. In chili-6alpeter en kalksalpeber was wel een iets vastere stemming te bespeuren, doch de slechte vrau - hield verhoogingen tegen. De producenten van chili-salpeter beijveren zich om hun product bij aflevering van een cachet van echtheid te voorzien. Het schijnt voorgekomen te zijn, dan synthetische na tronsalpeter als gemalen chilisalpeter werd verkocht Thomasmeel. De uitvoeren van tho- masmeel der Belgisoh/Luxemburgscho tol- unie zijn in December 1931 wel iets grooter geworden, dan in vorige maanden, maar toch blijkt Nederland nog steeds die allervoor naamste afnemer te zijn. De uitvoeren bedroegen: Duitschland 13.300 ton. Italië S00 ton, Noorwegen 400 ton, Ne derland 43.300 ton, Polen 2000 ton, Engeland 9.800 ton, Diversen 22.600 ton. Totaal 92.200 ton. Invoer 15.400 ton. Uitvoeroverschot 76.800 ton. Alle verhalen over groote exporten naar overzecsche gewesten (o.a. Nieuw-Zeeland) blijken dus nog steeds door de officieele statistieken gelogenstraft te word'en. Wel zal in Januari daarheen geëxporteerd zijn, maar niet in dien omvang als men beweert. Ne derland beeft een invoeroverschot van: Jan. 1932: 50.300 ton; Jan. 1931: 2S.600 ton. Over 10 maanden wordt dat: April '31 t/m Januari '32: 268.600 ton; April '30 t/m Januari '31: 264.500 ton waarmede dus de hoeveelheid van het vorige jaar is overtroffen. Bovendien ruimen de voorraden snel en is dus overeenkomstig de verwachting in deze campagne het verbruik grooter, dan in de vorige. Zoo zal dus ons land vermoedelijk het eenigste zijn, dat een dusdanigen vooruitgang boekt Alle andere landen blijven aanmerke lijk terug. Na een korte vorstperiode is bij het zach tere weer de vraag ook weer iets beter ge worden. Superfosfaat Na de groote kooplust in de eerste weken van Februari is het thans iets kalmer geworden. Zij die vroeg super fosfaat noodig hebben, kochten inmiddels, vele anderen wachten nog met de aan koo pen voor later. De fabrieken krijgen nu eenige gelegen heid om bestaande contracten af te leveren, maar de drukte daar is natuurlijk zeer groot. Alleen de fabrieken in het Centrum en het Noorden van ons land hebben het nog vrij stil. ADVERTEERT IN DIT BLAD I.VAH IIIITIZ. Uflflr Zwijndrecht WADDINXVEEN VRAAGT ONZE PRIJZEN VOOR: GRAS-, KLAVER- EN BIETENZADEN POOTAARDAPPELEN SOUVENIR Bravo m.(oeder) Energie v.(ader) GEKWEEKT in 1926 (Zaailing 27100) SOUVENIR de Bravo der toekomst 1931/1932 In den handel SOUVENIR (het nierwste kvveekproduct) We hebben nog af te geven: ORIGINEELE ROODE STAR, EIGENHEIMER en IDEAAL, PRESENT. EERSTELING. BINTJE, INDUSTRIE, ALPHA, PRISO, ERDGOLD, JUBI- LEUM, TRIUMF en ALBION, goedgekeurd klasse A. B. of C. VRAAGT PRIJSLIJST en BESCHRIJVING Aardappelkweekerij v.h. G. VEENHUIZEN, SAPPEMEER, Telefoon 248 DE TWEE VEREENIGDEN VAN 189T RUNDVEE- EN PAARDENVERZEKERING-MAATSCHAPPU AMSTERDAM ROKIN No. 84 Vraagt tegen ruime belooning Solide Actieve Hoofd - Agenten DE TWEE VEREENIGDEN is DE Maatschappij welke tegen VASTE Premien °P de meest voordeelige voorwaarden het risico dekt van ziekte, ongevallen en sterfte van PAARDEN EN RUNDEREN I 1 Enkkuizer Zaadwinkel (Filiaal der N.V. Zaadteelt en Zaadbandel v./h. Fa. A. ZWAAN Eakbalzea) TUIN-, BLOEM- IN LAHDBOUWZADEN my1 Onze prijscourant is op aanvraag gratis verkrijgbaar TUINIERS vraagt onze prijscourant No. 2 WAT BENZINE IS VOOR DE AUTO ZIJN ZWAAN's ZADEN voor den Tuinden? ZWAAN Co.'s Delftsche Tuiniers Zaadhandel N.V. Binnenwatersloot 20-22 - DELFT TELEFOON 1198 Specialiteiten: BROEÏKOMKOMMERS, BLOEMKOOL, TOMATEN, WORTELEN, KROPSLA, RADIJS BRUÏNELAAN 52 POOTAAItDAPPELEX vnn Scliool meesters per 10 K.G. per 10 K.G. 1.60. per 100 I- K.G. t IiluuVvc Blgenii GKOKNTENI'I/ANTEN keslli 1000 5.I Kal ZWIJNDRECHT zworen kleigrond AndUkei 1.30, per 100 K.G" C.G. 14_! Eifcentiei vsetie Blauwe, Z.eeuv II—-1 (TELEFOON 5493) izen, Sehotsetie Muizen, iiitdreehtoche Rlouwpltten lelfts» KWitte, 12 grootbloem. Struikrozen in 12 soorten f2.75 N.V. L. STASSEN Junior - Hillegom, - Postrekening 20503

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10