Waals SPOTGOEDKOOPE AANBIEDING VAN EEN PARTIJ GLASWERK!! DINSDAG 23 FEBRUARI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 WIJN PORT en BITTERGLAZEN, WATERGLAZEN, MELKBEKERS 0.05 O.OG O.OT% O.l O HAARLEMMERSTR. 130-136 Gekleurde WATERSTELLEN, Ij CITROEN PERSEN. op zwart blad U scherpe kanten met diepe groeven, 1.55 J O.O6V2 KELKENBLAADJES beperkte hoeveelheid 0.05 SCHENKKURKEN roestvrij nikkel montnor 0.20 CHOCOLADEKOMMEN met nikkel deksel 10.90 O.S5 werltf als gorgelen iet voorkomt verkoudheid, BLOEMENTENTOONSTELLING IN ZOMERZORG STADSNIEUWS HET SLACHTHUISSTARIEF De amendementen, door den heer Bergers Voorgesteld, op de door B. en W. voorge stelde regeling inzake het slachthuis-tarief luiden als volgt: Amendement op artikel 1 sub 3o van de Verordening, opgenomen in Ingek. Stukken No. 42. Ondcrgeieekendse stelt voor artikel I, 3o te lezen als volgt: „3o. Sub II wordt in plaats van het gestelde onder a, b, c en d het vol gende gelezen: „a. voor sen paard, muildier, stier, os, koe, Vaars, pink of kalf zwaarder dan 250 K.G. levend gewicht f 7.75; b. voor een kalf zwaarder dan 90 Ka». levend gewicht, doch niet zwaarder dan 250 'K.G. levend gewitht, voor een varken, zwaar der dan 90 K.G. levend gewicht, een ezel, muilezel of veulen f 4.15: c. voor een kalf of varken, zwaarder dau 60 K.G. levend gewicht, doch niet zwaarder dan 90 K.G. levend gewicht f 3. d. voor een schaap, lam of varken niet zwaarder dan 60 K.G. levend gewicht f 2. e. voor een nuchter kalf niet zwaarder dan 60 K.G. levend gewicht, een lam, niet ouder dan 3 maanden, bok of geit of varken niet zwaarder dan 25 K.G. levend gewicht I 0.75." Amendement op artikel I sub »o van de verordening, opgenomen in Ingek. Stukken No. 42. Ondergeteekende sjelt voor artikel I 7o te lezen als volgt: „7o Sub Illb wordt in pla^s De Tip der Tips Tandzeep GIBBS! LENTEPRACHT IN WINTERTIJD Hedenmiddag is in de zaal van „Zomer- zorg" wear geopend de jaarlijksche bloe mententoonstelling van de afdeeling Oegst- geest en Omstreken van de Al gr. Vereen, voor Bloembollencultuur, welke dit jaar in verband met, het 50-jarig bestaan der afdee ling een jubileum-tentoonstelling is. On danks de ongunst der tijden, die vooral ooit de bloemenkweekers zwaar getroffen heeft, doet deze expositie niet voor die van an dere jaren onder. Een korte beschrijving moge hieronder volgen: Bij het binnentreden van de zaal treft men rechts in de eerste plaats aan een om vangrijke inoending van de N.V. G e b r. Eg gink te Voorschoten. Daarbij valt op de enkele varia's King Alfred zaailing en de bijzonder rijk bloeiende Cromwell. Van de narcissen kunnen we voorts nog noemen de nieuwe Poetas Oranje King (creme kleur). De fa Eggink komt voorts uit met 26 nieuwe zaaling-tulipen, een kruising van Darwin en vroege tulpen en omgekeerd, ter wijl ook diverse spor'.s uit de Darwin tulp Bartigon en vier kleur Witte Tulpsports de aandacht trekken. Tenslotte zouden wewil- nen noemen de kerskleurige mendeltulp egide. De hoofdze »'c van de fa R. Tromp Jr. uit Lissc zijn eareneens de sports uit Bar tigon, terwijl in de collectie van deze firma ook opvallen de E. V. d. Gertrude en een collectie van 10 of 12 soorten Mendel- tulpen. De fa. M. Verhaar te Oegstgeest komt uit met een collectie Vroege- en Triumph- tulpen in manden, waarbij vooral de sterke donkerroode Conifores opvalt. We naderen thans de bijzonder fraaie verzamefling van de fa D. W. L e f e b e r en Co., uit Lisse, met de mooie natuur- tuLp Madame Lefeber, die uit de Kaukasu® is geïmporteert en die aantoont dat de na tuur toch niet te verteteren is. Ook de groo- te collectie nieuwe narcissen (bijna alle Engeisöhe zaailingen) van de®e firma trekt zeer de aandacht, waarbij de Daisy Skaven ne Brilliant Star bijzondere vermelding ver ban „Illb" gelezen „lila" en wordt in het eerste lid in plaats van f „f 6.50", „f 3.75" en „f 1.60" resp. gelezen: „f 4.50", „t 2.50" en ^Amendement op artikel I sub 8o van de .verordening opgenomen in Ingek. Stukken No. 42. Ondergeteekende stelt voor artikel I 8o te lezen als volgt: „8o Sub. XIV B wordt in- plaats van „a. toebereid spek per K.G. f 0.02" gelezen: „a. spek, al of niet verduurzaamd of toebereid, per K.G. f 0.01". Sub XIV C vervalt het gestelde onder a, b, c en d en wordt in de plaats daarvan ge lezen: „a vleesch, al of niet verduurzaamd of toe bereid, per K.G. f 0.01; b. spek, nl of niet verduurzaamd of toe bereid, per K. G. f 0.01; c. borst- en buikingewanden, koppen en pooten, al of niet verduurzaamd of toebe reid, per K.G. f 0.005; terwijl in het laatste lid In plaats van „a. lot en met d" gelezen wordt: „a. tot en met RIJKSASYL VOOR PSYCH0PATHEN MUZIEKAVOND Men schrijft ons: Een groot aantal gerroodigden en patiën ten was aanwezig in de Turnzaal van het Rijksasyl voor Psychopathen. Willy Klüchert, een jong kunstenaar, van Belgischen oorsprong, gaf met eenige wel willende medewerkers een muziekavond. Er werden ten gehoore gebracht werken van Rachmaninoff, Saint-Saëns, Max. Bruch Gabriël Fauré, Grieg en van Willy Klüchert zelf. Dat Klüchert niet tot de alledaagsche kun etenaars behoort, bleek direct uit zijn vertol king van de Prélude voor piano van Rach maninoff. tfte Russische weemoed en, 't oven later volgend grenzeloos optimisme werd door hem meesterlijk vertolkt Ook in Peer Gynt, Grieg's onvolprezen werk, Met hij ons droomend den man zien die de schepping van Ibsen's meesterwerk voortbracht Tech nisch gaf hij spel dat volkomen af was. In hét Adagio van het concert, van Max. Bruch, waarin hij. met begeleiding, de viool partij vervulde, kon hij ons minder bekoren. H Was of zijn streek niet vast wasof hij angst had zijn viool te benaderen. Wij we ten dat hij veel meer kan geven, doch dezen avond schoot, hij teohnisch te kort Was *t de overgang van Rachmaninoff. Grieg naar Max Bruch? Of gaf hij voor één avond te veel? Bovendien maakten we kennis met hem als componist Z'n „Scherzo" voor piano gaf onvoldragen werk, men dacht te veel aan anderen en zeer zeker aan Chopin. Zijn liederen, zoneen door een amateur-bariton, waren moeilijk te beoordeelen. Om deze composities technisch te bespreken, zouden ze gehoord moeten worden van boroepsmenschen, die de kunst verstaan de muziek over te dragen en de vocaliteit zoo hoog mogelijk uit te doen komen Klüchert is een veel belovend kunstenaar, die bij ernstige studie nog veel van zich zal doen spreken, 't Is waarlijk een opkomende ster onder do jongeren. De aanwezigen waren buitengewoon opge togen en 't herhaald applaus was zee zeker verdiend. Na afloop* bedankte de geneesheer-direc teur, Dr. Sdholtens, zoowel Klilchiert als zijn medewerkers voor het gebod ene. Voor de patiënten was het een bijzonder genotvollen avond. '--vwawan, MIJ. DER NED. LETTERKUNDE De gewone maandelijkeóhe vergadering van do Mij. der Ned. Letterkunde zal Vrij dagavond 4 Maart in het Nutsgeibouw al hier worden gehouden. Al6 spreker zaïl optreden de heer C. Veth uit Den Haag, met hot onderwerp: nieuwe levensvorm", wtukw De Tip der Tips Scheerzeep GIBBS NED. VEREEN. VAN CHEFS IN HET GRAFISCH BEDRIJF DISTRICT LEIDEN Reeds geruimen tijd werd door de Distric ten den Haag en Haarlem van bovengenoem de vereeniging, propaganda gevoerd onder de Leidsche chefs en calculators. Immers, deze organisatie, die in andere steden flinke af- deelingen heeft, telde te Leiden geen enkel lid, zoodat het een goede gedachte van deze districten was, deze aangelegenheid energiek aan te pakken. Op 3 Februari 1.1. werd reeds in de Koe pelkamer van „De Burcht" een propaganda- vergadering gehouden, waar de heer Feij uit Amsterdam als spreker optrad. In een rustig betoog ging spr. de wordingsgeschiedenis der Vereeniging na. Hoe een twintigtal jaren geleden slechts weinige chefs waren aange sloten, in tegenstelling met het buitenland, waar reeds krachtige organisaties met het zelfde doel bestonden. Een 200 chefs en cal culators zijn thans vereenigd, zoodat deze propaganda te Leiden, volgens spr., niet over bodig was. Het doel, het houden van lezin gen, het maken van excursies, kortom het bevorderen var. de onderlinge collegialiteit, werd ten duidelijkste uiteen gezet. Na deze rede werd een district Leiden gevormd met als voorloopig bestuur de heer Duiker uit Alphen, Voorzitter, terwijl het secretariaat zal worden waargenomen door den heer Verhoeven, Nieuwstraat 25, Lisse. In aansluiting op deze vergadering wprd Zaterdagavond 1.1. wederom op dezelfde plaats een bijeenkomst gehouden, waar de heer Kok uit Hilversum, een uiteenzetting gaf over het „Pensioenvraagstuk voor chef en Calculator". Op uitvoerige wijze werd deze aangelegen heid door hem besproken en aangetoond, dat kans van slagen nu zoo goed als zeker is. Na deze causerie ontstond er een aange name ged ach te n wi ssel i n g, en werd een ieder volkomen -bevredigd, waarna de vergadering werd gesloten. Het plan is binnenkort voor leden en ge- noodigden met hun dames een excursie te houden naar de clialié-inrichting „Neerlan- dia" alhier. Waar deze inrichting sedert korten tijd is gevestigd en tot de meest -mo derne instellingen kan worden gerekend, be looft deze excursie zeer interessant en leer zaam te worden. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Hedenmorgen omstreeks 10 uur had zich een groot deel van het stationspersoneel der Ned. Spoorwegen in de wachtkamer le klas dienen. De N.V. War na ar en Co.. uit Sassen- nm, exposeert enkele nieuwere narcis-va riëteiten, waarvan we speciaal zouden wil- nen noemen de Fortuna Glorious. De achterkant van de zaal wordt ingeno men door een decoratieve groep van de fa. Jac. Uittenbogaard, te Oegstgeest, die uitkomt met een uitgebreide collectie tulpen in mand. Van deze groep zijn Coro- nella. Golden Chief, Mac Donald en Uranlc waardig vertegenwoordigd. Rondgaande hebben we thans de linker zijde bereikt, waar de fa. Fr ij link, uit Sassenheim, een uitgebreide collectie nieu we narcissen exposeert. De groote trompet narcis Lord Wellington, die wel nabijge- streefd, maar toah nog niet overtroffen is, prijkt hier in zijn schoonheid, terwijl ook de fraaie Mad. v. Waveren de aandacht tot zich trekt. Een bijzondere plaatg op dew tentoon stelling wordt ingenomen door de collectie nieuwe hyacinthen van de fa. Braam uit Heemstede. Deze inzending is ook in man den opgesteld, die bijzonder fraai zijn opge maakt. Sioeciaal zouden we kunnen noemen de Royal Blue, Imperator, Zwanendrift, maar eigen-lijk zijn alle soorten vermeldens waard. Do fa. G. Luhhe en Zn. te Oegstfc exposeert narcissen, w.o. verschillende nieu we soorten. Vermeldenswaard zijn de poë- tieus Actaca en de trompet-narcis Insur- possahle, een van de zwaarste concurrenten an do Lord Wellington. De fa. G. Zandbergen (Terweyen) te Sassenheim komt eveneens uit met 'n keur- collectie narcissen, waarbij de gele trompet Wagner's Rheingold, de Oranje Queen, In- sulinde, Scarlet Lancer de aandacht vragen, terwijl ook een groep kleine narcissen voor rotspartijen bijzondere vermelding verdie nen. De fa. Tromp te Lisse exposeert link3 bij het binnentreden der zaal een mooie collectie nieuwe narcissen (Eldering cyiai- lingen). We zijn thans de zaal rond geweest, zoo dat ons nog rest het middenvak, waar In de eerste plaats de fa- Zo eteman (Noord- wtijk) en Mantel (Averhorn) uitkomen met een groote verzameling gebroeide tul pen, waarvan we speciaal kunnen noemen Generaal de Wet, de D. V. t Marquette, de D. d. Annie en een nieuwe collectie Barti gon sports. Gebr. den Older te Lelden luistert het middenvak op met een collectie Amarylus- Gebr. A. en P. N ij s s e n, uit Santpoort, exposeeren nieuwe zaailingen van tulpen soorten, waaronder zeer mooie soorten, ter wijl last not least de N.V. Gebr. van Zon-neveld te Sassenheim het vak af sluit met een collectie Darwin-, Mendel- en Triunuphtulpen, terwijl deze firma voorts eenige fraaie manden met narcissen en ook enkele crocussoorten exposeert. Uit deze opsomming moge blijken wait al schoons er weer ln Zomerzorg te zien is. Het eischt waai'lijk bewondering dat de bloo- menkaveokers het aangedurfd hebben in de zen tijd zulk een prachtige tentoonstelling op touw te zetten. Laat 't publiek van Lei den en omgeving, zoowel vakman als leek niet nalaten deze voorjaarspracht te komen bewonderen. Op de bekroningen en de officieele ope ning, waarbij ook de afdeelings-secretaris, de heer Vlieland, is gehuldigd, in verband met het feit dat hij de afdeeling 45 jaar als •bestuurslid heeft gediend, hopen we morgen nader terug te komen. De jury, bestaande uit de heeren J. Roest tea Heemstede, T. Hoog te Haarlem en J. Krist te Leiden, heieft de volgende eerste prijzen toegekend: meest decoratieve groep Jos. Braam, Heemstede; meest belangrijke groep tulpen C. Sootemo, Noordwijk; mees belangrijke groep hyacinthen Jos. Braam, Heemstede; meest belangrijke groep narcis sen G. Zandbergen, Sassenheim; meest be langrijke groep crocussen R. Tromp, Lisse; meest uitgebreide collectie nieuwe tulpen Gebr. Eggink, Voorschoten; meest uitgebrei de collectie nieuwe narcissen D. W. Lefe ber, Lisse; groep bloemwerken J. Uittenboo- gaard, Oegstgeest; een groep a ma ril lussen gebrs. Den Older, Leiden, De Tip der Tips Huidcreme GIBBS! verzameld in verband met het veertigjarig jubileum van den heer H. M. J. Jansen, thans kommies bij de N. S. Allereerst nam, nadat de jubilaris met echtgenoote en kinderen was binnengeleid in de versierde wachtkamer, de stationschef het woord om den jubilaris geluk te wen- schen met het feit van zijn jubileum, waarbij hij memoreerde, hoe de heer Jansen, die de verschillende phases en veranderingen van het spoorwegverkeer voor een groot deel heeft meegemaakt, voor ongeveer veertig jaar met hem als collega samenwerkte. Deze persoonlijke herinnering was spreker steeds "s een zeer aangename bijgebleven. Namens het personeel werd een schemer lamp aangeboden, terwijl Mevr. Jansen een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. Tevens werd een album aangeboden, fraai geillustreerd en gecalligrafeerd, waarin de namen van de aanbieders der cadeau. De heer Pfundt, chef commies, sprak nog en wekte op tot het in de praktijk verwezen lijken van het ideaal van goede sociale sa- werking, hierbij den heer Jansen dan kend, voor datgene wat hij in dit opzicht had verricht De jubilaris dankte met enkele hartelijke woorden, waarna van de gelegenheid om gelukwenschen aan te bieden druk gebruik werd gemaakt. VER. VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN DE INSPECTIE LEIDEN DE I5STE ALGEMEENS VERGADERING In de groote Stadszaal is heden de 45st.e algemeene vergadering van de Vereen, van >nc?erwijzers en onderwijzeressen in de in- pectie Leiden gehouden. De voorzitter, de heer J. Baak Jzn., be groette in zijn openingsrede in het bijzonder de wethouders Tepe en Romijn en den refe rendaris van onderwijs, den heer Vriend! en sprak zijn beste wenschen uit voor het wel slagen dezer vergadering. Hoewel de ongunst der tijden niet met al haar volheid haar drukkende last heeft gelegd' op de schouders der ambtenaren, toch bespeuren ook dezen haar ongunstigen invloed in den vorm van salarisverlaging. Spr. uitte den wensch, dat deze maatregel het eaamhoorigbeidisgevoel zou bevorderen dat allen de waarheid zouden gevoelen i het spreekwoord!: „Eendracht maakt macht". Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de taak der school en van den onderwijzer en zeid'e dat daarbij een matcrieele en een for- meele zijde valt te onderkennen. Naar aanleiding van het recente geschrijf over de z.g.n. „paedagogische echo" gaf spr. den aanwezigen in ernstige overweging hun leerlingen van het begin af aan te wennen logisch en duidelijk te antwoorden om ten slotte eenige practische adviezen te geven op het gebied van onderwijs aan groote klassen. De secretaris, de heer Alb. van der Hoogt deed vervolgens mededeeling van eenige in gekomen stukken, waarna de heer W. G. Aldershoff namens de kascommissie rapport uitbracht en voorstelde den penningmeester te déchargeeren voor zijn uitnemend gevoerd beheer. Hiertoe werd onder dankzegging be sloten. De voorzitter sprak daarna een opwekkend woord om de noodlij den de Ver. „School- en Wcrktuinen" daadwerkelijk te steunen. De penningmeester, de heer J. H. Dommer holt deed vervolgens rekening en verant woording van zijn finaiitieel beheer. De ontvangsten bedroegen 272.94^ en de uitgaven 210.06V2, zoodat er een batig saldo is van 62.88. De rekening werd on veranderd goedgekeurd. Als bestuursleden werden gekozen dte hee ren H. de Boer, Woubrugge (aftredend) en J. J. Kraal, Katwijk aan Zee. De heer D. Zuidhof kreeg daarop gelegen heid een toelichting te geven op een door hem uitgegeven „wereldkaart in rechte lij nen", welke wij reeds geruitmen tijd geleden uitvoerig in ons blad bespraken. ding om het hart en eerst daarna, om het hoofd. Spr. besloot zijn luide toegejuichte en on der diepe stilte aangehoorde rede met een citaat van Jan Ligthart De voorzitter dankte ds. Vunderinik voor zijn eclioone toespraak en schorste daarop de vergadering tot 2 uur. Op de middagvergadering, waarin prof. dr. B. G. Eedher een referaat heeft gehou den over het onderwerp „Vulkanisme" ho- \ve morgen terug te komen. De Tip der Tips Toiletartikelen GIBBS ALPHEN AAN DEN RIJN BANANEN-OORLOG. Eet meer bananen! In Katwijk zeggen ze: Eet meer karbonade! In Alphen is echter bananen eten aan de orde van het oogenblik, en dat niet als weird van de Kanarische eilanden 'n spe ciaal schip naar Alphen gezonden, maar omdat Zaterdag de advertenties in de bladen een prijsdaling aangaven tot 20 cent per kilo. Daar waren onze huismoeders voor te vinden; bananen eten is gezond, zegt men algemeen, zoodat Zaterdag in énkele uren bij diverse fruithandelaren een 5000 bana- toen werden verkocht- Dat komt de bewo ners van Rijnland te goede, al zal ook hier een teveel wel niet gezond zijn. Niettemin hopen we toch, dat aan deze toestand spoe dig een einde zal komen want, al is hier LEIDSCH CRISIS COMITÉ. Denkt aan de Woensdagcollecte. Bij het Leidsch Crisis Comité komen Hog steeds vele aanvragen om hulp binnen. In totaal zijn reeds 1251 aanvragen behandeld. In ruim 900 gevallen is reeds een beslissing genomen. Dank zij de hulp en medewerking welke het Comité van verschillende zijden mag on dervinden kan veel leed worden verzacht en ook vervél tot armoede worden voorkomen. Veel geld is echter noodig, op blijvende hulp van de burgerij moet kunnen worden gerekend. Wij wekken U dan ook op om de Woens dag-collecte te blijven gedenken. Aideeling Lelden Gieter Meld de afd. Leiden van de Ned. Vereen, tot het oprichten en imstandhiouden van henetellling»oorden voor handels- en kantoorbedienden, handclsreiizigens en han delsagenten, haar jaarvergadering in ,41e Harrnanrie". Tot voorzitter werd herkozen de heer Joh. Brouwer, terwijl mej. B. C. van Halderen tot algemeen 6ecundus werd ge kozen. Aan het jaarverslag van den secre tarie, den heer T. W. Kooniing, ontleenen wij, dat het aantal contribuanten, dat bij de oprichting der afcL (7 Nov. 1930) 34 was, op 31 Dec. 1931 was gestegen tot 79. Het be stuur kan met drit in het eerste jaar ver kregen resultaat tevreden zijn. Het verslag beöluit met een dringend beroep op de le den, in 1932 het bestuur ter zijde te staan in hot aanbrengen van leden, begunstigers of donateurs. Alleen met aller medewerking xaJ de afd. kunnen blijven groeien en bloeien tot heil van do zieke en zwakke vakgenooton BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M. W. C. Waasdorp—de Graaf z, 8. Stafleu—Rietveld d. it C. Vink—van der Hoeven z. M. C. van Vairlk—van TeUlin- van Rüt z. M. G. Holverda—MolenaRr z. J. H. Slnteur—Velthujjzen d. OVERLEDEN: J. F. N. Kriek, Jomred. S J. D. van DuIJn jonprem. 18 mnd. Th. P. Beu 45 i. P. C. 1 J, J. H. Boota- Tot leden der kascommissie 1932 'werden benoemd de heeren G. Bakema en H. J. Leeuwen. Na een korte pauze was het woord aan Ds. G. W. G Vunderink, directeur van het Internaat' van het Chr. Lyceum he, Zeist, die een lezing hield over Opvoeding en het onderbewuste. Da Vunderink herinnerde allereerst aan de profetie van Pirof. Heymans, dat deee eeuw de eeuw van de ziel zou zijn. Naast een steeds toenemende techndek valt een innerlijke levensverarming te constateeren. En het is logisch, dat men bij het zoeken naar de oplossing deze getracht heeft te vinden in de mensohelijke ziel. De rationa listische wijsbegeerte liet geen ruimte over voor de mogelijkheid, dat de mensohelijke ziel inhoud zou kunnen hebben; zij houdt slechts rekening met het betrekkelijk ge ringe wat wij bewust doen, doch niet met het vele, dat wij onbewust doen. Waar komen zij vandaan, die gevoelens van Mefde en van haat, van sympathie van antipatlüe, al die gevoelens, welke wij zelf niet kunnen ontleden? Er is in leven iets grooters, iets ddepers dan ons denkend hoofd, zooals de groote paedagoog Jan Ligthart zoo treffend geschetst heen. Het onderbewuste is in den grond der zaak veel nauwkeuriger dan het bewuste. Denk b.v. aan de zekerheid waarmede een slaapwandelaar te werk gaat. Bij sommige kinderen, bij wie de onderbewuste herinne ring sterk leeft, verdient het dus soms aan beveling niet te sterk aan te dringen op cor rectie van het gemaakte werk en het kind dus te stuwen in de richting van het be wuste, van bestaande regels. Volgens Freud is toch het psychologisch drijven terug te brengen tot het sexueele motief; Prof. Adler meent, dat de macht van den wil de hoofdrol speelt; Jung en Kohnstamm hebben weer andere inzichten. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de begrippen inhaerente en attributieve inhoud van het onderbewuste. Het eerste is de grondslag; het tweede is alles, wat daarop door uiterlijke waarneming is opgebouwd; vaak jarenlang blijft sluimeren in de ziel, maar uiteindelijk toch weer tot uiting komt. Wanneer wij willen opvoeden moeten wij kunnen doordringen tot 't onderbewuste wereld. Slagen wij er niet in in het kind associaties te scheppen, dan krijgen wij slechts uiterlijk contact, doch wij beroeren niet die snaar in het kind, welke da dooi- ons voortgebrachte toon doet meeklinken. Het onderbewuste heeft ook een sterke neiging van het eens doorleefde te doen herhalen. Reden te meer om bij de opvoe ding te streven naar het aankweeken van vaste associatie-velden, van bepaalde ge woonten. Vervolgens schetste Spr. de zielkundige ontwikkeling van het opgroeiende kind wees op den zeer belangrijken invloed, welken zijn opvoeders daarop uitoefenen, om daarna stil te staan bij het z.g.n. min derwaardigheidscomplex van Adler. Spr. beeloot met een ernstige vermaning tot afle aanwezigen om niet uitsluitend aan dacht te schenken aan de intelüectueele prestaties ran het kinid, maar bovenal aan zijn innerlijke behoeften. Tracht u te ver plaatsen in den gedachtengnng van het kind; doet uw uiterete best om het te begrij pen; laat het zich kunnen uitspreken, op dat gij weet, wat er in het kind leeft. Niet met dwang en ver- en gebod voedt gij kin deren op, maar met zoeken naar het inner Mjke. Het eenige, -dat wij daartoe noodig hebben, is persoonlijkheid. Wanneer we d>' bezitten, staan vele wegen open, doch de meeste ervan leiden tot het gewenschte doei Het gaat hij ihet onderwijs en bij die opvoe K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging: 22 Febr. Louis de Beer. Sas senheim, Rusthoflaan 5, bloembollenkwee- ker. De zaak is verplaatst naar: Hoofddorp Haarlemmermeer), Marktplein 16. Opheffing. 22 Febr. J. A. Kohschulte. Lei den, Haarlemmerstraat 72. Manufacturen- handel. 22 Febr. Kohschulte's Bedden- en Ta pijtmagazijn ,4>e Twee Witte Zwanen". Leiden, Haarlemmerstraat 70. Vereff.: B. F. A. Kohschulte, Leiden. Nieuwe Inschrijving: 22 Febr. J. P. M. Balet Leiden, Zoeterwoudscheweg 13. Agen turen, verkoop glas, porcelein, aardewerk. E.: J. P. M. iBalet, Leiden. ONGEVAL Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 58- jarige A. B., voor de winkel van de firma v. d. Stok in de Haarlemmerstraat gestrui keld en viel door een van de winkelruiten, llij bekwam eenige snijwonden en moest in het Acad. Ziekenhuis worden verbonden. Uit den Omtrek De Tip der Tips Uw merk is GIBBS! een zeker voordeel naar men meent, het volksbelang wordt er toch niet mede gediend. JUBILEUM FRANKFOORT. Maandag 22 Februari, een dag om nim mer te vergeten voor de familie Frankfoort. Per auto van huis gehaald werd de heer Frankfoort ter gelegenheid van zijn vijftig jarig jubileum ten huize van den heer C- IJ. Ponsioen door dezen toegesproken en onder waardeerende woorden over zijn ar beid een envelop met inhoud overhandigd. Een der leden van het personeel bood mooie rookstoel en een kistje sigaren aan, terwijl hierna mededeeling werd gedaan dat H. M. de Koningin aan den jubilaris de bronzen eere-medaille van Oranje-Nassau heeft toegekend. Geruimen tijd bleef men gezellig hijeen en in de avonduren bracht de muziekvereeniging Leo XIII voor 't huis van den jubilaris een serenade. VIJFTIG JAAR. 2 Maart a.s. hopen onze plaatsgenooten K. v. d. Mey en Helena van Vianen hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken, DR. LOVINK BIJ DE KONINGIN. Als voorzitter van het Lamdbouw-Crisis- Gomité ontving Maandagmorgen H. M. de Koningin burgemeester Dir. H. J. Lovink. BOSKOOP ARBORICULTURA Voor de vereeniging „Arboricultura", leer lingen en oud-leerlingen der Rijkstuinbouw- school, trad in hotel Klaassen op de heer E. H. J. Cuneaus, oud-hortulanus te Delft. Deze hield een lezing over „van Siebold-im- portaties". Door de velen, die waren opgekomen, werd de rede met groote aandacht gevolgd. HAZERSWOUDE A R. KIESVEREENIGING. De jaarvergadering van de A.R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" zal gehou den worden op Woensdag 24 Februari, des avonds ten 7 uur in het lokaal achter de Geref. Kerk. De agenda bevat o.m.: Jaarver slag van den penningmeester; verkiezing van drie leden van het bestuur wegens pe riodieke aftreding van de heeren B. Offrin- ga en IJ. de Bruijn, en voorzienintr in de vacature ontstaan door liet overlijden van den heer G. Maaskant; behandeling van art 10 van het Program van Beginaalen <k>o: den heer G. Weijnenberg. JAARVERGADERING. Donderdag a.s. des avonds ten 7 uur zal in het lokaal achter de Geref. Kerk de jaar vergadering wonden gehouden van de Geref. Meisjesvereeniging „Ora et Labora". waartoe belangstellenden boven 16 jaar worden op gewekt tegenwoordig te zijn. GYMN ASTIEK-UITVOERING. Donderdagavond zal door de gymnastiek- vereejiigiug „Hou Va*t" in het gymnastiok- loka&l der Chr. .Vhool op het dorp een openbare uitvoering worden gegeven. C. J. V. Vrijd»anvond ten 7 uur zal D.V. voor de Citr. Jong«!lngenvereeniging „Eere zij God" optreden Dr. Mr. N. G. Veldhoen van Voor burg met als onderwerp: „Abraham in het Koningsdal."- EIERENVEILING. Bij de gehouden veiling waren aangevoerd 10030 eieren, waarvoor ward besteed voor kippeneieren f2.70 a f3.75 per 100 stuks, eendeneieren f2.25 a f3.— per 1Q0 stuks, kaas f0.30 per pond. KATWIJK GEMEENTERAAD. (Vervolg). Aannemende, dat het geraamde bedrag van f5000.juist zal blijken t-j zijn, c:i hot Rijk f 1250.subsidie geeft, zal dit aan de gemeente een last van f3750.opleggen, of er 6 weken in totaal f 22 i(P.u dekking van deze uitgaaf alsmede van de kosten der regeling van de tuinlied m waai^an het net to-bedrag op f 1500.wordt geraamd, stellen en W. voor: 1. de opcenten op do hocf.'lsom der ge- meentefondsbetasting te verhoogen van 60 op 80, en 2. op de hoofdsm d 'r \crmogens- belasting 50 opcenten te heffen. De meerdere opbrengst van de opcenten op de gemeèntefondsbelasting (inkomstenbe lasting) berekenen B. en W. voor het. loo- pende dienstjaar op f11200.-- n die op de vermogensbelasting op f3100.of totaal f 14600—Voorts is bij de begrooting gere kend op een bijdrage door het Rijk in de kosten van werkverschaffing, groot f 8000. Wanneer aangenomen wordt, dat de subsidie in die kosten, f28000.eveneens 50% zal bedragen, kan verhooging van deze post met f 4000.— plaats hebben. Het dan nog ont brekende bedrag van f 5400.meenen B. W. te moeten vinden in de post onvoorzi Op grond van het genoemde, verzoeken B. n W. te besluiten tot vaststelling van de 'olgende ontwerp-besluiten: a. steunregeling' voor' werklooze arbeidiers. b. een verordening op de verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbe lasting. c. een verordening op de heffing van 50 opcenten op de hoofdsom dei' vermogensbe lasting van 60 op S0. De desbetreffende verordening bevat, een 21-tal artikelen. Onder de voornaamste dezer artikelen behooren wel deze dat dat de steun ten hoogste bedraagt: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f8.per week be nevens fl.per week per gezinslid bove- de twee personen, tot een maximum van zes personen, b. voor kostgangers f 6. per week. Voor de reglementair nog niet rechtheb benden en ongeorganiseerden: a. voor ge huwden en ongehuwde kostwinners f 7— p. week benevens f 1.per week per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van zes personen, b. voor kostgangers f 5.- per week. Geen uitkeering wondt o.m. verstrekt aan» a. diegenen, wier gezinsinkomen meer dragen dan f9.— bij een gezin van 2 per sonen; f 11.— bij 3 of 4 personen, f 13— bij 5 of 6 personen, f 15.bij 7 of meer per sonen. Ook niet aan personen ouder dan 6" jaar. Verder komen in de. steunregeling nog eenige tientallen bepalingen voor die de be langhebbenden op de Arbeidsbeurs te weten kunnen komen. De heer M. v. d. Bent spreekt zijn be vreemding uit, dat B. en W. zijn voorstel, gedaan in de vergadering van Jan 1.1. heb ben genegeerd, en thans met een eigen voor stel komen. Toch kan hij met volle vrijmoe digheid zijn stem aan dit voorstel geven. De heer C. v. Tongeren geeft als zijn meening te kennen, dat niet, dan bij uiter ste noodzaak, tot instelling van een steun regeling mag worden overgegaan. In crisis omstandigheden moet hulp geboden worden. Allererst echter door familie, diaconie, par ticuliere liefdadigheid, crisis-comité en ten slotte door de overheid, wanneer de eerstge noemde hulp niet toereikend is. Dit voor stel, zooals het hier ligt kan spr. onmogelijk steunen. Daardoor worden lasten op de bur gerij gelegd, te zwaar om te dragen. Het zal voor de gemeente funeste gevolgen hebben. Spr. stelt voor, dat de gemeente het crisis comité en de diaconieën suppleert, dlie de grensgevallen zullen moeten behandelen. De heer J. v. d. Perk heeft ook bezwa ren. Allereerst de 50 opcenten op de vermo gensbelasting. Daar hiervan echter de sub sidie van regeeringswege afhangt, zal hij zich daarbij noodgedwongen neerleggen. Spr. is van meening, dat alleen daar geholpen moet worden, waar absoluut nood is. Daarvoor komen er zeker niet meer dan 250 in aanmerking. De opcenten op de gemeentefondsbelasting moeten op 60 handhaafd blijven. Dan kan met een bed van f 12.750.— aan 250 gezinnen gedurende 6 weken een bedrag van f 10.worden uit gekeerd, alleen daar, waar het beslist i dig is. De heer D. F. G Meerburg verkiest werkverschaffing ver boven steunverleening. Aanleg van parkeerterreinen, dennenaan plant, aanleggen van een weg door de dui nen richting Wassenaarscheslag. Een steun regeling voor 6 weken heeft géén zin. Hoe moet het in de overige 8 maanden van dit jaar? Dan zijn alle middelen uitgeput Waarom moeten deze gelden gedekt worden door belastingverhooging en niet door ver laging der uilgaven? De heer T. Lodder vragt. waarom het rijk zoo weinig bijdraagt en waarom er geen permanente steunregeling komt De oplos sing van B. en W. is al heel slecht- Dit is lapwerk. Na 6 weken is er niets meer, want er kunnen geen nieuwe bronnen aangeboord worden. De heer W. K u 1 k dankt B. en W. voor dit voorstel. Waar menig mensch gebrek lijdt, betreurt hij het, dat veel leden er tegen zijn. Hij hoopt, dat zij zich nog zulien bedenken. De heer P. G u ij t is in beginsel voor het voorstel, al beeft hij ook bezwaren. Do heeren L. v. d. 7. w a n on H. W. G ri m- beregn spreken in gelijken geeat. De heeren G. v. Duijn vindt het vre lijk, dat er én bij dc werkverschaffing èn bij de steunregeling menschen zijn. dte het niet beslist noodig hebben. Zij eten op. wat een an/lers toekomt Wij hebben een zuinige i beidersbevolking, die geleerd heeft ie sparen, doch hier onderscheiden zij niet juist De voorzitter verdedigt in een rode van ruim een uur het voorstel van B. én W. Na dat nog is gerepliceerd, waarbij geen nieu we gezichtspunten naar voren worden ge bracht, komt het voorstel in stemming. Het wordt aangenomen met 13—4 stem men. de heeren G v. Tongeren. D. F. C. Meer burg, J. v. d. Perk en A. v Rijn. Na rondvraag sluiting det- vergadering met gebed. WERKVERSCHAFFING

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6