HITLER TEGEN HINDENBURG Gemengd Nieuws. Schoolnieuws. DINSDAG 23 FEBRUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Diisterberg de man van Duitsch- nationalen en Stahlhelm TAKT1EK OF NOODZAAK? De Duitsche fascisten en nationalisten hebben hun tegenzet gedaan tegen de can- didaatstelling van Hindenburg voor het Rij-kspresidentschap. De nationaal-socialisten hebben Adolf Hit ler op het vaandel geheven, de Duitsch-na tionalen en de Stahlhelm stellen den ge- pensionneerden overste Dijstenberg candi daat. Bij eerste stemming trekt het Harzbur- gerfront alzoo niet op voor denzelfden man. Is daar taktiek achter te zoeken of zijnde heeren het niet eens kunnen worden over de candidaatstelling van Hitier? De eerste veronderstelling ®ou af te lei den zijn uit de mededeeling, die uit den koker der Duitsch-nationalen en Stahlhel- mers komt, meldende, dat Dijsterberg cai«- didaat wordt gesteld ,jl>ij de eerste stem ming" en „ten einde ook de laatste natio nale stem in den strijd tegen het huidige systeem te bereiken", welke aanduidingen nog meer kracht krijgen door de opmer king, dat zoowel de Duitschjnationalen als de Stahlhelm vasthouden aan de gedachte van het Harzburger Front en er op rekenen, dat bij de tweede stemming een gemeen schappelijk candidaat van het Nationale Front zal worden gesteld. Het gescheiden optrekken bij eerste stem ming zou dus om tactische redenen ge schieden. Andere berichten wijzen er evenwel op, dat de situatie waarin van de nood een deugd gemaakt wordt toch ook niet geheel vreemd schijnt te zijn aan het „getrenn-t marschieren" van de nationolistische groe pen. Die berichten zeggen namelijk, dat de- pogingen om het eens te worden over een gemeenschappelijken candidaat definitief zijn mislukt. De Duitsch-nationalen zouden niet ongeneigd zijn geweest Hitier als can didaat der oppositie van rechts aan. te ne men wanneer de nationaal-socialisten be paalde waarborgen voor de toekomst wil den verstrekken. Die werden hun echter geweigerd en het gevolg hiervan zou zijn dat men althans bij eerste stemming afzon derlijk optreedt Wij gelooven veeleer aan dezo laatste mededeelingen dan aan een opaettelijke taktiek. Om de laatste Duitsch-nationale stemlos le krijgen bij eersten aanloop zou men toch een candidaat moeten hebben wiens imam grooter bekendheid en meer magnetische kracht had dan die van den Stahlhelmlei- der luitenant-kolonel Dijsterberg. En voorts wordt de actie voor dien candidaat reeds onmiddelijk verzwakt door het kenbaar ge maakte plan, dat de Duitsch-nationale kie zers bij de tweede stemming, die stellig verwacht wordt, toch aangespoord zullen worden op Hitier hun stem uit te brengen. Brengt men hierbij in rekening de mede deeling, dat de nationaal-socialisten zekere waarborgen voor de toekomst hebben ge weigerd, dan valt het niet te ontkennen, dat de Duitsch-nationalen bij den verkie- - zingsstrijd, die thans op handen is, een power figuur maken, wat wel niet. ten goede zal komen aan de zaak van het Harz burger Front en de candidatmiiMHitler. Dit neemt niet iwegt, dat de nationaal- socialisten zich vol moed toonen. Zij hébben het woord gevonden, dat ze in de ziel van het Duitsche volk trachten in te hameren: „Hitier wordt onze Rijkspresident", en dus niet slechts: Hitler is onze candidaat Göb- bels heeft met deze suggestieve vondst gis teravond in het Sportpaleis te Berliin voor het eerst de massa in vervoering gebracht. Alles bijeengenomen kunn„en we zeggen, dat van nu af de candidatuur-Hitler tegen over de candidatuur-Von Hindenburg staat. Het zal van groote beteekenfs voor de naaste toekomst zijn, zoowel in nationaal Hitier tot candidaat voor hot Rtyks- presidlum uitgeroepen. In een algemeene ledenvergadering van den gouw Berlijn der N.S.D.A.P., welke Maandag avond in het tjokvolle Sportpalast plaats had, heeft de leider van den gouw JBerlijn, Rijks dagafgevaardigde Dr. Göbels onder minuten lang stormachtig heiïgeroep den aanwezigen medegedeeld, dat Adolf Hitler alleen in aan merking komt als candidaat voor de Rykspre- sidentsverkiezing en derhalve zoo juist candi daat is gesteld. 1 Nadat Dr. Göbbels ongeveer een uur gespro ken had, ging hy over tot behandeling van het probleem der presidentsverkiezing waar bij hy ongeveer o.a. het volgende verklaarde. Wy willen als president een leider, een man 'die uit het volk is voortgekomen, die met ons denkt en voelt, die met ons lydt. Wij wil len een president van wien iedere Duitsche man en' iedere Duitsche vrouw zegt: Dien man zou ik de hand willen drukken want ik weet dat in zijn hand dezelfde polsslag klopt als de myne. Toen vier weken geleden in deze zaal voor de eerste maal deze kwestie ter sprake kwam, begrepen duizenden aanwezigen hun plicht, stonden op en juichten den naam van onzen leider toe. Ik zelf stond toen met trillend hart er bij en kon niets zeggen. Mis schien was het ook goed zoo. Thans partij- genooten ben ik misdhien de eerste gelukkige die tot u zeggen mag, dat Hitier onze Rijks- president woiSt. Bij deze worden barstte de zaal in minutenlang applaus uit, dat ten slot te overging in heiïgeroep. Dr. Göbbels vervolgde dan: He weet dat gij u van de grootschheid van dit uur bewust rijt. Ik weet dat gij verstaat, wanneer ik zeg Hitler wordt onze Rijkspresident en niet Hitier is onze candidaat, want wanneer ik zeg dat hij onze candidaat wordt dan weet ik ook dat hij onze Rijkspresident Wordt. Hitier zelf was in de vergadering niet aan wezig-, In verband met de persberichten dat de N.S.D.A.P. Adolf Hitler candidaat zou stel len voor de a.s presidentsverkiezingen, verne men wij dat de Duitsch Nationale Volkspartij en de Stahlhelm, besloten hebben in dit geval „ten einde ook de laatste nationale stem in den strijd tegen het huidige systeem te berei ken" gemeen schappelijk den tweeeden bonds- leider van den Stahlhelm, den gepensioneerden overste Diisterberg candidaat te stellen by de eerste stemming. Naar voorts vernomen wordt, houden zoo wel de Duitbch Nationalen als de Stahlhelm vast aan de gedachte van het Harzburger Front en rekenen zij er op dat bij de tweede stemming een gemeenschappelijke candidaat zal worden gesteld van het nationale front. Het Vad. verneemt nog uit Berlijn: I Duitsch Nationalen hopen klaarblijkelijk dat Hindenburg bij de eerste stemming niet zal gorden gekozen, waarop zij voor de tweede stemming opnieuw hun voorwaarden aan de nationaal socialisten rullen stellen. Gedurende de weken die aan de eerste stemming zullen voorafgegaan zullen de Duitsche nationalen en nationaal socialisten elkander zooals tenmin ste is overeengekomen, niet bestrijden. Hun actie zal zich beperken tot het bestrijden van de candidatuur van Hindenburg. Do actie van Westaip. De Rijksdagafgevaardigde Graaf Vestarp heeft gisterenmiddag in het Huis der Pers de pers ontvangen om verslag uit te brengen over zy'n oproep voor de verkiezing van Hin denburg. De oproep is door ongerveer 430 per sonen onderteekend en bedoelt een uitbreiding der Sahmcommissie naar rechte te zijn. Den oproep, die vandaag gepubliceerd wordt, hebben o.a. 12 generaals, talrijke vertegen woordigers van het economische leven, schrij vers als Von Zobeltitz en Paul Ernst, verder Michaelis, Wallraf, Abraham Frowein, Krupp, Hasslager, Berkemeijer en talrijke vertegen woordigers der christelijke vakbeweging, den landbouw en het openbare leven ondertee kend. De actie van het „Uzeren Front". Gisterenavond heeft het Uzeren Front te Maagdenburg een algemeene demonstratie gehouden van de verschillende in het ijzeren front samengekomen organisaties. Generaal b. <1. Deimling, legde er als eerste spr. den na druk op dat de Rijksvlag de heerschappij der Hakenkreuzler nooit rustig zou kunnen aan vaarden Slechts een politiek van over eenkomst tusschen de volkeren kan het Duit sche Volk uit zy'n economischen nood opvoeren. Rijksdagafgevaardigde Dittmann zeide dat het aan het ijzeren front te danken was. Hitier nooit aan de macht zou komen, I; wettigen noch onwettigen weg De presidents verkiezing is een veldslag in den grooten strijd tegen het fascisme. In dezer? slag zal het ijze ren front het fascisme er onder brengen. Ver volgens zal het zich gereed maken voor de verkiezingen in Pruisen om definitief af te rekenen met het fascisme, termaira te Essen een redevoering gehouden, Gisterenavond heeft de Rijksdagleider Hoel- waarin hy zeide, dat het IJzeren Front op 13 Maart den eersten grooten slag leveren zou. De tweede slag zal worden gevormd door de Pruisische verkiezingen. Men zal er zich dan toe zetten een regeering te vormen, die niet meer behoeft te worden getolereerd. Het doel van het IJzeren Front is de handhaving er koming van de grondwet van Weimar DE DUITSCHE RIJKSDAG HEDEN BIJEEN overeengekomen, dat met de beraadslaging over den termijn van de verkiezing van den rijkspesident ook algemeene politieke debat ten, zullen verbonden worden. Voor deze de batten wordt iedere fractie en spreektijd van drie uur gegeven. Aan het slot van de debat- stemmingen plaats hebben over den termijn van de verkiezing van den rijkspresident, over de moties van wantrouwen, over de moties tot ontbinding van den rijksdag en over andere door de partijen als dringend beschouwde moties, die eveneens met de debatten zullen worden verbonden. Hiertoe bëhooren vooral ook de moties tot opheffing of wijziging der noodverordenin gen. Daar de politie er op rekent, dat mor gen groote samenscholingen in de omgeving van het rijksdaggebouw zullen plaats heb ben, heeft zij uitgebreide maatregelen ge nomen, om de omgeving van het gebouw af ta zetten en rustverstoringen te verhin deren. Wat de zitting van den rijksdag zelf be treft, zooals bekend, zullen verschillende moties van wantrouwen tegen de regeering Brüning worden ingediend. Behalve de na tionaal-socialisten, Duitsch-nationalen en communisten zal ook de rijksdagfractie van de Duitsche volkspartij, naar 't persbureau van de V.D.Z. verneemt, een motie van wantrouwen tegen het rijkskabinet indie nen en bij de stemming fractiedwang op leggen. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE DE STRIJD BIJ SHANGHAI KIANGWAN NOG IN HANDEN DER CHINEEZEN De Japanneezen hebben last van den weeken bodem De gevechten by Shanghai duren, volgens hedenochtend ontvangen bericht, nog steeds voort. Het grootste gedeelte van Kiangwan bevindt rich nog steeds in Chineesch bezit, er Japanners doen alle moeite om deze Chinee- sche voorpost in het Japansche front te overen. Overigens schijnen de gevechten zich heden voornamelijk op Tsjaipei te concentree- ren. Gisteren hebben de Chineezen een begin ge maakt met het bombardeeren van het Japan sche gedeelte der internationale nederzetting, dat door de Japanners als operatiebasis wordt gebruikt. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en de menschen vluchtten de straat op, om naderhand hun toevlucht te zoeken h het Astor-Hotel. Inmiddels spannen de Japansche troepen alle krachten in om de Chinees uit Kiangwan te verdrijven of de daar stand houdende troepen van hun hoofdmacht af te snijden. Langzaam vooruit komende, slaagden de Japanners er in het Oostelijk gedeelte van het dorp weer te bezetten. Het grootste gedeel te bevindt zich echter nog in handen van de Chineezen. Van uit Mauhan trachten de Japanners dich ter by Kasan te komen, doch hun bewegingen worden door de moerassigen weeken bodem ten zeerste belemmerd. HET KABINET TARDIEU Het nieuwe Fransche kabinet heeft reeds Maandag zijn eerste zitting gehouden en de door Tardieu uitgewerkte regeeringsverkla- ring goedgekeurd. Naar verluidt zullen de debatten in de kamer reeds vandaag teneinde worden ge voerd, daar Tardieu morgenavond reeds naar Genève wil vertrekken, om Woensdag de eerste zitting van de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie te kunnen bij wonen. Het ia ook mogelijk, dat Tardieu Woens dag in de plenaire vergadering voor de con ferentie nog zijn oordeel over de Duitsche voorsteljen te kennen zal geven. DE VERKIEZINGEN IN JAPAN GROOTE REGEERINGSMEERDERHEID Blijkens de laatste uitslagen van de alge- neen© verkiezingen in Japan, heeft de Seyoekai (regeeringspartij) een meerder heid van 136 zetels op alle andere partijen tezamen in den nieuwen landdag. De ver houding dhr partijen in het nieuwe parle ment zJl zijn: Seyoekai: 301 zetels. Minseito (oppositie) 149 zetels. De proletariërs 5 zetels en de andere partijen el'f zetels. Minister-president Inoekai, sprak er zijn voldoening over uit, dat de Seyoekai-partij een absolute meerderheid heeft gekregen en verklaarde, dat dit er toe zal bijdragen de politiek der regeering te st.abiliseeren. Inoe kai zeide, dat hij zijn uiterste best zal doen om de financieele stabiliteit te herstellen en een oplossing van het ChineeschJapan sche vraagstuk te verkrijgen. Hij zal even eens het industrialisperiugsprogram ten uit voer brengen, waartoe de Seyoekai reeds besloten heeft. De Fransche delegatie De Fransche delegatie te Genève zal na de Kabinetscrisis als volgt zijn samengesteld: Voorzitter: Tardieu; vice-voorzitter: Paul Boncour; Gedelegeerden: Fabry, Reynaud, Pietri, Dumont, Dumesnil, Gignoux, adjunct gedelegeerden: Massigli, Moisset, Aubert. Brit sch ontwapeningsmanifest. Aan Mac Donald werd Maandag eecn ont wapeningsmanifest toegezonden, dat de handteekeningen draagt van de vertegen woordigers van 1475 Britsche organisaties. In het manifest dringen de organisaties er bij de regeering op aan, „te besluiten tot een program van algeheele ontwapening" en de volken, die op de ontwapeningsconferentie vertegenwoordigd zijn, uit te noodigen, het zelfde te doen. De nooit-meer-oorlog beweging, waarvan het manifest afkomstig is, wijst er de regee ring op dat bijna geen enkele der organisa ties, die met het manifest haar instemming betuigen, een vredeébond is en verklaart met nadruk, dat het manifest daarom kan be schouwd worden als de werkelijke uit drukking .van de algemeene opinie. Tanks tobden in den modder rond. Een speciale correspondent van de „Daily Express" te Shanghai, vult dit laatste nog aan door den moerassigen bodem de hoofd oorzaak van den Japanschen tegenslag te noe men. De aanval met tanks tegen Kiangwan mislukte doordat deze goedgewapende Japan sche monsters, hulpeloos in de modder rond- tobden en de infanterie daardoor niet tot den aanval kon overgaan. Het dorp was vol mi- trailleumesten. Later op den dag brachten de Japanners eenige kleine tanks (whippet-tanks) in het gevecht. De Chineezen waren daar niet bang voor. Zjj deden een uitval i*t het dorp en gooiden een aantal oude bommen naar de tanks; daarna trokken ze zich snel terug. De Japanners achtervolgden de Chineezen, maar de mitrailleurs begonnen dadelyk van alle kanten te vuren. Een aantal Japansche tanks zyn onverwachts aangevallen door goed ver borgen opgestelde en gecamoufleerde Ohinee- sche artillerie; zy kregen het hard te verant woorden en generaal Oeyeda moest haastig versterkingen sturen. De oorlog ta zijn ware gedaante. Uit Moskou werd gisteren gemeld: Sinds drie dagen woedt thans, naar uit Sjanghai gemeld wordt, het Japansche offen sief tegen de Chineezen over het geheele front. Boven Tsjapei is de lucht rood van de vlam men, die opstygen nit de in brand gevlogen wijken, tengevolge van het artilleriebombarde ment. De Japanners zetten het bombardement van Tsjapei voort om het oprukken der Chi neezen tegen te gaan. Oorlogsschepen bom bardeeren de Woesoengforten. Japansche vliegtuigen laten voortdurend bommen vallen op het kleine dorpje Tasan, een voorwyk van Tsjapei. Het Noordstation en omgeving vormt het tooneel van woedende Japansche aanval len. De terreur jegens de bevolking neemt toe. Chineezen worden gefusileerd, zelfs wanneer een doorzoeking hunner huizen niets verdachts aan het licht heeft gebracht. In de dagbladen wordt melding gemaakt van mishandeling van Chineesehe vrouwen door Japansche mari niers. 'Verschillende detachementen van het 19de leger hebben thans het initiatief genomen en zyn overgegaan tot den aanval op de Japan ners by het dorp Tsian, rij maken groote vor deringen. Nieuwe versterkingen, groot 15000 bajonetten, rijn te Sjanghai voor de Japanners gearriveerd. De Chineesehe troepen hebben hun kant eveneens een nieuw munitie- Voor een paar dagen werd gemeld, dat Briand lydende was aan een aanval van het hart. De Matin deelt nu mee, dat integendeel de gezondheidstoestand van den staatsman, die op zyn buiten te Chocherel vertoeft g leideiyk vooruit gaat. DE „AKRON" LICHT BESCHADIGD Het Ameriköansdhe maritnelTichtechip „Akron", dat Maandag met een inspectie- oommieelo van Ihet congres aan boord zou starten, heeft een licht ongeval gehad. De stuurinrichting raakte van de bewege lijke amkerroast los, tengevolge waarvan «le „Akron" telgen den grond gedrukt werd. Een stuur brak ef en het omhituleöl n opengescheurd. De inspecMevJucht. moest worden uitgesteld DE WASHINGTON-HERDENKING Eon rede van Hoover In een gemeenschappelijke zitting van beide huizen van het Ameri'keaneche con gres hield president Hoover gister een lang durige feestrede ter gelegenheid van der twee honderdsten verjaardag van den ge boortedag van Washington, en wees er mot nadruk op, dat Washington's verwachtin gen in vervuiling gegaan zijn. Amerika, zeide Hoover, kan thans als groot en machtig land zijn stichter dank baar gedenken, ja, Amerika is zelfs veiliger, hechter, machtiger en in overdrachtelijken zin grooter dan voorheen. Hoover beperkte zkh in zyn rede tot alge meen gehouden verklaringen van dezen aard en vermeed met hot oog op den nete- lagen binnenJandsohen en buitenianctechen polditieken toestand, een bespreking van de vele kwesties van den dag. Ter herdenking van den 200sten geboorte dag van den grondvester der Amerikaanech-e vrijheid, George Washington, ie Maandag het plein aan de zijde van aankomst van het Lehrter Bahnhof te Berlijn omgedoopt in „Washington Platz". Aan het Lehrter Bahnhof komen de trei nen uit Bremen en Hamburg met de passa giers der Amerikaansohe schepen aan. De nieuwe naambordjes zijn gistermorgen mei eenige plechtigheid bij de hoeken van het plein aangebracht, waarbij o.a. een vertegen- DE WASHINGTON-HERDENKING WASHINGTON, 23 Febr. De 200ste ver jaardag van de geboorte van George Washington is in alle deelen der Ver. Sta ten feestelijk herdacht. Tal van vooraan staande personen waren near Washington gekomen om dn de hoofdstad van de Unie de offioieele herdenking bij te wonen. Voor de eeTste mead heeft President Hoover een rede gehouden voor de vereendgde vergade ring van het Representantenhuis en. Senaat DE BEZUINIGING IN BELGIfi Uit Brusseü wordt gegroeid: De koning van België heeft in verband met de voor gestelde verlaging der salarissen met 15 voor ddt jaar afgezien van het bedrag, dat andere op de begrooting voor het koninklijk huis wordt uitgetrokken. ONWETTIG ZOEKEN NAAR DIAMANTEN IN ZUID-AFRIKA Uit Port Nolloth wordt gemeld: Het met inbreuk op de wet zoeken naar diamant heeft zulke ernstige afmetingen aangenomen, dat de regeering een gepantserde auto met een krachtig zoeklicht en een Lewis-kanon heeft uitgezonden om dat te beletten. Er zyn reeds 19 Europeanen transport ontvangen. Op den derden dag van het Japansche offen sief handhaven de Chineezen nog steeds hun oude posities. De Japanners concentreeren tam luchtstrijdkrachten op Soeitsjoeng, waar zich «n groote luchtvlootbaais bevindt. Er loopen geruchten over demoralisatie in het Japansche leger. Het Japansche stoomschip „Sjanghai Ma- roe", dat oorlogsmunitie naar Sjanghai heeft gebracht, is weer vertrokken met medeneming van de Japansche 6oldaten, die geweigerd hebben tegen de Chineezen te strijden. G00 Japansche soldaten, dir dezer dagen weiger den te vechten, zyn ontwapend en den 20sten Februari naar Japan teruggezonden. Groote verliezen. De Japanneezen erkennen, volgens een be richt uit Sjanghai, dat zy 300 man aan dooden en verwonden verloren hebben, doch sommigen roeenen, dat hun verliezen nog grooter zyn. De verliezen der Chineezen moeten 500 dooden en 1500 gewonden bedragen. De verliezen der burgerlyke bevolking moeten nog grooter zyn. Men verwacht, dat twee nieuwe divisies der Japanners binnenkort zullen aankomen. Chineesehe oorlogstocbercidselen. Eiken avond een half „Dohyfral"-tabletje. Heerlijk vindt de kleine meld die flikjes. lederen avond een versnapering.... lederen avond het Jonge leven gesterkt tegen de Engelsche ziekte. Tabletje .XJohyfral" per dag ls voldoende om uw kind tegen Engelsche ziekte te beschermen. Dr. J. L. Keyzer, kinderarts te Tilburg, schrijft „Waar wij op de consultatle-hureauz voor „zuigelingen en by kleine kleuters tal van „gevallen van Engelsche ziekte zien, daar „dringt zich da vraag naar een voorbehoed- „mlddel met kracht op. Gezien de goede „resultaten, welke van de meeat bevoegde „zijden over hst Vltamlne-D preparaat van „PhlUps ln den vorm van ,.Dohyfral"-tablet- „ten werden medegedeeld en welke lk zelf „reeds kon waarnemen, ben lk begonnen op „alle consultatle-bureaux die onder mijn lel- „ding staan, van de 4e maand af gedurende „de zon-arme maanden, het gebruik van .JDo- „hyfral-tabletten. tegeljjk met de andere vtta- „mlnen ln den vorm van sinaasappelsap enz., „voor te schrijven. Philips-Van Houten's „Dohyfml"-tabletten fl.BO per buisje van 10 stuks, voldoende voor 3 weken; per buisje van 20 6tuka 2.75. N.V. Phartnaceutlache Producten MQ. PHILIPS—VAN HOUTEN Amsterdam VELE ARRESTATIES TE BOEDAPEST Naar „Az Est" meldt, heeft de politie te Boedapest de vorige week in den nacht van Woensdag op Donderdag een giroote razzia gehouden, waarbij 207 mannen en 70 T wen wenden gearresteerd. Van deze personen konden er zidh 118 legitimeeren. Dezen werden daarna weer op vrije voeten gesteld. De overige 159' perso nen bevinden zich nog steeds in arrest. Verder meldt Ihet blad, dat een 27-jarige dagloon er en een 17-jatrige bakkereleerling in de laatste weken te Boedapest twaalf inbraken hebben gepleegd. De politie is er thans eerst in geslaagd, bedde imbrekeire te arresteeren. Weerbericht. Het dunne ptJltJe geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Blacksod 778.9. Laagste stand te Vardö 757.3. Stand vanmorgen half twaalf 768.3. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Matige W. tot N. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen of natte sneeuw, later iets kouder. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT Ofschoon de (hooge drukking iets afnam, kan nog geen verandering in den algemee- nen toestand worden verwacht, omdat de barometer op IJsland weer een flinke stij ging vertoont en het in Scandinavië weer veel kouder werd, terwijl de depressies op den Oceaan eerder naar het N.W. dan naar IJsland schijnen te ttrekken. Door het af nemen van de depressie in het N.O. is krachtige, wind in het Oostzeegebied be daard. Ook in Engeland is nu de bewolking bijna overal zwaar, maar neerslag van teekenis viel alleen te Kinn aan de Noorsche kust. Bij voortgezette drukstijging in Noord- Scandinavië kan ook hier te lande eenige koude doordringen, terwijl de kans op regen of natte meeuw toeneemt TEMPERATUUR. Stand vanmorgen half twaalf 6.6 C. 24 FEBRUARI Zonsopgang 7.01 u.; Zonsondergang 5.26 it Maansopgang 9.10 u.; Maansonderg. 7.48 tl VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.56 u. tot 's morgens 6.29 tt, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig i 0.- 1.1J Twee dooden. Bij de rouwplechtighoden voor den koning van Saksen te Dresden zijn gisteren tenge volge van de groote drukte honderden per sonen buiten bewustzijn geraakt Twee vrou wen, die bewusteloos weggedragen werden zijn later aan een beroerte overleden. GROOTE BRAND TE ST. PANCRAS (N.H.) Twee hulzen ln vlammen. Uit Koedijk wordt gemeld: Hedennacht heeft een hevige brand ge woed in het café van J. Oud gelegen nabij de spoorweehalte St Pancras. Het 9-jarig zoon tje dat den brand ontdekte waarschuwde zijn moeder, die haar 9 kinderen in veiligheid wist te brengen, door te vluchten door een luik. Allen werden in nachtgewaad onder gebracht bij buren. De heer Oud' zelf was af wezig daar hij werkzaamheden verrichtte aan de spoorbrug bij Alkmaar. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon niet worden verhinderd, dat het café tot den grond" toe afbrandde. Plotseling vatte ook 'het woonhuis van den heer M. Stipriaan Luïscius vlam, dat op on geveer 30 Meter afstand is gelegen door het overwaaien van vonken. De familie was af wezig. Ook dit perceel werd een prooi der vlammen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van beide inboedels niets kon worden ge red. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt do schade. ERNSTIGE AUTO-AANRIJDING Te Amsterdam kwam op de Rozengracht in personenauto in de richting Dam met een matig gangetje aanrijden, toen deze moest uitwijken voor een slecht ziende man, die met een oude vrouw overstak. Aangezien de wagen bijna in botsing kwam met erJkele wielrijders remde de bestuurder daarop krachtig, met 't gevolg evenwel, dat de auto slipte en een kwart slag om maakte, waardoor het vehikel dwars op den weg kwam te staan en de man een klap kreeg en tegen den grond werd ge slagen. Hij werd met een gebroken' rechter- onderbeen en een bloedige wonde boven een der oogen opgenomen en is door den G.G. G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd, w; hy ter verpleging werd opgenomen. De vro zyn bejaarde moeder, bleef ongedeerd, aangereden© was de 42-jarige D., wonende aan de Prinsengracht. Heden Vorig Walsbut 1.55 1.57 Basel 0.48 0.55 Huntngen 0.05 0.02 Rhelnweller -2.17 -2.32 Kehl 1.51 1.50 Maxaa 3.13 3.19 Wiedeshelm 0.81 0.86 Mannheim 1.74 1.77 Lohr 136 1.40 Mainz 0.13 0.10 sn 1.02 1.06 Japansche verwachtingen. Officieel wordt medegedeeld, dat de opera ties by Shanghai, waardoor het 19de Chinee sehe leger teruggedrongen zal worden, week of tien dagen zal duren. Vervolgens zullen de Japanners een verde digingsstelling innemen, totdat de omstandig heden een terugtocht mogelyk maken of tot dat de onderhandelingen over een neutrale zóne beëindigd zyn. De Chineesehe regeering heeft aan het Vol kenbondssecretariaat een nota doen toekomen, waarin zy haar opvatting uiteenzet nopens de feitelijke en juridische aspecten van het Chi neeschJapansch conflict. Deze nota zal voorloopig niet gepubliceerd worden. De intusschen reeds gepubliceerde nota Japan op het beroep van de commissie van twaalf is tot dusver nog niet te Genève ont vangen. CHINEESCHE MAATREGELEN SHANGHAI, 2$ Febr. Generaal Sjang Fa Kwai is met een keurcorps Chdineee'dhe sol daten op weg naar Boes ja ng om deel te ne men aan de gevechten tegen de Japannee zen. Generaal Yen Si Sjaai, die eenigen tijd geleden uit zijn functie wend ontzet, is thans weer benoemd tot opperbevelhebber van liet SJansi-legen BRITSCH BATALJON NAAR SHANGHAI BOMBAY, 23 Febr. Een te Bombay gedeta cheerd Brits oh (infanterie-bataljon heeft be groot© hoeveelheden munitie en vliegtuigen, j vel gekregen "\VÖonewïag^ naar ^Shanghai Te Het Japansche hoofdkwartier is door de Chi- vertrekken. Uit Oost-lndie DE VOLKSRAAD. Buitengewone zitting BATAVIA, 22 Febr. (Aneta). De Volksraad is overgegaan in buitengewone zitting. De motie van den heer So rosso, om de vloot kosten in hun geheel naar Nederland over te brengen, werd verworpen met 28 tegen 22 stemmen. De motie van den heer Mook, tot wettelijke regeling en hetere verdeeling van de defensiekosten werd aangenomen met 49 tegen 9 stemmen. De commandant der zeemacht J. Oosten, deelde mede, dat ten aanzieD van de kwestie van uitstel van den bouw van een deivlen kruiser nog geen beslissing was genomen. De heer Feuilleteau de Bruyn (Vaï Club) braoht hulde aan de paraatheid der Marine in verband met de zending van de Var Galen naar Shanghai. Verlaging der ziftingsgelden met 25 pet. BATAVIA, 23 Februari (Aneta). Led mi van den Volksraad hebben, gezien de bud- getaire moeilijkheden, het initiatief geno men voor de indiening van een wetsont werp, waarbij wordt voorgesteld om hun zit- tingsgelden met 25 pet. te verlagen. INBRAAK IN EEN PANDJESHUIS. BANDOENG, 22 Februari (Aneta). Bij een inbraak in het pandhuis, waarbij de inbre ker via het dak 'binnen kwam, zijn- panden gestolen tot een waarde van f 3000.' De twee nachtwakers, die elk uur een ronde maak ten, hebben den inbreker, die een ijzeren zolderstaai doorzaagde, niet opgemerkt. Emu 1.08 1.10 Coblens 1.31 133 Trier 0.44 0.43 Keulen 0.S4 0£3 Ruhrort 0.52 0.49 Wesel 0.84 0.74 Emmerik 0.44 0.59 Duwseid-rr 0.28 0-39 Maastricht 1.85 1.85 Venio 10.05 10.8S HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling 10.24 22.41 Harllngen 11.18 23.42 -Jer le 5.02 9.16 n 2e 17.33 21.10 I J muiden 4.40 16.53 Holland 3.51 16.01 Scbevening. 4.01 16.11 Botterdam 5.46 18.24 WiUemsiad 5.23 17.49 Brouweröh. 3.52 16.08 Zierlkzee 4.29 16.59 Wemeldince 446 17.10 Vli.-Bingen 2.40 15.03 Terne u zen 3.17 17x4! Hansweert 4.11 16.44 KROONPRINS JOESOEF NAAR NEDERLAND. BATAVIA, 22 Februari (Aneta). Alhier is aangekomen de Sultan van Pontianakmet gevolg, w.o. kroonprins .Toesoef, die voor studie naar Nederland vertrekt. RELLETJES TUSSCHEN CHINEEZEN EN POLITIE. MED AN, 22 Februari (Aneta). Zaterdag- avond heeft, in het Chineesehe kamp eea relletje plaats gehad, omdat de politie een Chinees verbaliseerde, die na het uur tot waar toestemming om vuurwerk af te ste ken, was gegeven, in verband met het Tsap- gomehfeest, toch vuumverk afstak. Een hon derdtal Chineezen nam een dreigende hou ding aan. De politie dreigde met de revol vers, waarna zij met projectielen werd b» kogeld. Nadat versterking was aangerukt, is het relletje met een sisser afigeloopen. Eenige arrestaties hadden plaats. LEVENSLANG VEROORDEELD. MEDAN. 22 Februari (Aneta). Een Chi neesch mandenmaker, die twee Bengalee- sche kinderen op de onderneming Arnhe- mia afslachtte, omdat zij hem plaagden, is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, EXAMENS PROMOTIES de heer F. L. iromoveerde Zaterdag j.l Uithuizen, theol. candi daat aan de Theol. School te Kampen, tot tor In do Theologie (magna cum lande) a_._ Rupert Karl.Universitelt te Heidelberg (Duitsch irlft getiteld: „jol Theologie". He1 ACADEMISCHE-EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.t dologie: taalk. cand. ex.. de heer R. KUlstra Steffolaaj te Haarlem en L. Provo Kluit te RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. OesM Ned.-Indisch Recht: doet ex., de heeren de hoor G. J. Scherphuis. EXAMENS-PAEDAGOGIEK TILBURG, 22 1 J. J. P. Starkenburg EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG. 22 Febr.: Gesl. voor het voort diploma, de heeren A. G. Ivallansee te Amster dam. J. Bone te Slledrecht M. W. Mond te Voor- Vlisslngen G. Bravenbo«<

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2