^Ttiitsd jt(Hmrnnt Dagelijks verschijnend Niéuws blad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal 3-23 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending u 6.— Bij dagelijksche zending 7«— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3590 MAANDAG 22 FEBRUARI 1932 ADVCRTENTIEN Van 1 tot 5 regels... Elke recel Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels Elke regel meer 2.30 - 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend o.io 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. EEN NIEUWE BESOGNE Met tweeërlei soort leerlingen vlot het Hiet al te best. Sommigen kunnen wel, maar w il 1 e n niet; anderen willen wel, maar k u n n en piet In beide gevallen is bet resultaat niet zeer bevredigend. Met de oudercommissies schijnt het veelal ievenzoo te gaan. In de eene gemeente zou een oudercom missie nuttig werk kunnefl doen, maar elke poging, om de menschen voor het werk te bezielen, lijdt schipbreuk. En in een andere gemeente is de zaak voor elkaar, betracht men een groote mate van •werkzaamheid, maar men bemoeit zich met allerlei dingen, die buiten de wettelijke be voegdheid der oudercommissie liggen en on dervindt teleurstelling op teleurstelling, .waardoor het werk zonder vrucht is. Ge kent de voorbeelden. Men mengt zich in de benoeming van on derwijzend personeel, men adresseert over alles en nog wat aan den Raad, men maakt de ouderavonden tot publieke vermakelijk heden, men misvormt ze ter bestrijding van Jiet Christelijk onderwijs enz. In weerwil van de veelvuldige activiteit, Sn ,deze ontwikkeld, heeft een oudercommis sie kans gezien nog weer een nieuw terrein iter ontginning aan te vallen. Te Baarderadeel, waar de Raad het hoofd feener openbare school, die het onderwijs niet behoorlijk behartigde en handelde in strijd met zijn instructie, ontsloeg, kwam de oudercommissie tegen de beslissing van Ged. Staten.in beroep. Natuurlijk werd de oudercommissie door 3e Kroon niet ontvankelijk verklaard. De taak dezer commissie toch is den band te bevorderen tusschen school en huis, en een commissie, die zich hiertoe bepaalt, maar dan ook deze meer beperkte taak nauwgezet verricht, brengt alleszins loffe lijk werk tot stand. Die band tusschen school en huis wordt zeker niet gesterkt door het zich begeven in den meestal hevigen strijd rondom allerhan de administratieve geschillen. Zou het dien kant uitgaan, dan ware de mogelijkheid niet uitgesloten, dat menige oud'ercommissie, die zich nu reeds een taak ziet weggelegd in de bestrijding van het Christelijk onderwijs, zich weldra geroepen acht om den bouw en de inrichting van bij zondere scholen te beheerschen per beroep schrift. Dat de oudercommissies met dergelijke zorgen worden belast, moet voorkomen. En het is verhoed door de wet, die een 'duidelijke omschrijving van de taak der oudercommissies beval. Het is ook verhoed door de Kroon, die met beslistheid naar deze voorschriften ver wijst. Behalve de letter der wet dringt hiertoe ook het gezond verstand, dat in de ouder commissies niet ontbreekt. Want het is niet gewenscht nieuwe be sognes aan te vatten, zoolang de loopende Zaken nog tot zooveel hoofdbrekens aanlei ding geven. met onzen briefschrijver, hoe iemand, die nog maar een greintje eerbied heeft voor God en Zijn dienst zonder diepgaande kren king en ergernis een schandstuk als Mertijn's Moeder kan lezen, Iaat staan waardeeren en respecteeren. Merlijn, een middeleeuwsche toovenaar is een echt duivelskind, geboren uit een nacht- duivel en een kuische maagd: een parodie dus op de geboorte van den Heiland. Onwillekeurig denkt men aan hetgeen de Bijbel te vermoeden geeft over den Anti christ; en er zou dus een ernstige strekking kunnen schuilen achter deze oververtelde of geïmiteerde middeleeuwsche legende; waarvan de werkelijke bedoeling ons ont gaat. Doch al ware grove spotternij niet de op zet het zou niet erger zijn dan de fijne beschimping, waarvan men elke dag de 'oorbeelden kan grijpen de inkleeding en de woorkeus van het artikel is zóó profa- neerend en gruwelijk, dat ieder, die eerbied heeft voor het heilige, zich vol afschuw af wendt In de wijze van honende spotternij met God en Zijn dienst is er verschil tusschen de roode en de communistische pers. Doch e grond der zaak is er volkomen een heid: de spottaal van de Tribune is wal gelijk; de spotternij van de roode pers wordt jken in een humoristisch kleed; ze is er des te gevaarlijker om. Zouden Christenen (dit woord zoo ruim mogelijk genomen, doch niet zonder belij ning) aan zoo iets kunnen wennen? Wij kunnen het ons niet voorstellen. EEN PROTEST GEVRAAGD Een brief uit Brabant bevestigt voor de Zooveelste maal onze indruk, dat sedert de reorganisatie van de roode pers het sociaal democratisch dagblad, tijdelijk of definitief, leen plaats gevonden heeft in menig gezin, dat niet positief Christelijk maar ook niet !rood is. Men wilde wel eens wat anders hebben dan de geestelijk-flauwe kost der „neutrale" pers en de geweldige propagan da bracht het rose blad met een weinigje roode politiek in het kleurlooze gezin. Nu zijn er twee gevallen mogelijk: óf men 'drinkt langzamerhand gretig mee van het socialistisch vergif; óf men voelt zich teleur gesteld en bant het blad buiten zijn woning. Het merkwaardige daarvan is, dat zulks niet alleen om politieke, doch ook om gods dienstige reden geschiedt Nog merkwaar diger is, dat het laatste motief ook geldt voor hen, die zich zelf aandienen als „niet- kerksch" te zijn; maar „niet afgerekend heb ben met het bestaan van God", en niet kun nen verdragen, dat de roode pers „hen op de ziel trapt". Van die zijde verzoekt men ons namen duizenden een protest te doen hooren tegen het .journalistieke vuil", dat onder het opschrift „Merlijn's Moeder te vinden is in het Volksblad van 16 Febr. LL en ons wordt gevraagd een vergelijking te trek ken tusschen dit stuk en het artikel van A.B.K. in het nummer van 23 Jan. 1.1. We zullen, om niet te uitvoerig te worden, die vergelijking nu maar achterwege laten. De schrijver van het laatstbedoelde artikel begrijpt, dat de Christen-democraten met hun Christelijke levensbeschouwing niet ge makkelijk zullen wennen in de S.D.A.P.; maar zij moeten bedenken, dat deze toch eigenlijk de. eenig ware Christelijke partij is en daar hooren zij dus. De rest went wel! dat liedje kennen j&e. Maar ®e xragen BINNENLAND. RAPPORT COMMISSIE-VLIEGEN Thans is verschenen het rapport van de door de Min. van Financiën en van Arbeid ingestelde commissie, aan welke was opge dragen een onderzoek van de vraag, welke moeilijkheden zich voordoen bij de exploi tatie van de met financieelen steun van het Rijk en de gemeenten gebouwde woningen, welke maatregelen van overheidswege ter tegemoetkoming aan. die moeilijkheden zou den kunnen worden genomen en welke ge volgen die maatregelen voor de geldmidde len van het Rijk en de gemeenten zouden heibben. Aan dit rajppört, waarvoor we heden geen plaatsruimte kunnen vinden .hopen we mor gen een en ander te ontleenen. VAN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Omtrent de besprekingen, welke te Genève gevoerd zijn tusschen Nederland, de Scan dinavische Staten en Zwitserland, meldt de correspondent van het „Vad": Dr. Munch, de Deensche minister van buitenlandsche zaken, had het denkbeeld aan de band gedaan om aan de algemeene vergadering der conferentie het voorstel voor te leggen, dat zij aan het comité-gene raal op zou dragen bepaalde punten in be handeling te nemen. Daarbij zou dus de conferentie aan het comité-generaal een agenda voorschrijven. Dr. Munch wilde op die agenda alles brengen wat in de rede voeringen ter sprake was gebracht, 't Fran- sche voorstel van internationale politie, de internationalisatie van de luchtvaart, af schaffing van de militaire luchtvaart, af schaffing van agressieve wapens en zoo nog een groot aantal punten meer. Bij de an deren vond dit weinig weerklank. Ieder had zijn punten er was niemand die voor al die punten tegelijk iets voelde. Dr. Munch antwoordde daarop, dat is ook de bedoeling niet. Het is er alleen om te doen ervoor te zorgen, dat die dingen alle in studie worden genomen. Daarop meenden de anderen, dat als men dit deed, men bureau van de con ferentie ging spelen. Zoo bleven de Denen alleen staan met hun voorstel. De Zweed, die zelf in het comité-generaal zit, kwam toen met een ander denkbeeld. Hij zeide, dat het bureau het zeer zou waardeeren als iedere partij nog eens de denkbeelden van zijn betoog indiende ter vereenvoudiging van het werk bij het opstellen van de agen da. Men zou geen voorstellen indienen, slechts een korte samenvatting van het geen men had geopperd. Daartoe waren al len Vreid. Nu stelde de Zweed voor, dat men elkaar inzage zou geven van zijn lijstje, zoodat men zonder iets aan zijn betoog toe te voegen of er van af te doen, toch zoo dicht mogelijk in eikaars buurt zou kunnen blijven. Dit plan is uitgevoerd. Allen hebben thans hun lijstje op die manier ingediend. DE LINKERVLEUGEL IN DE S. D. A. P. DE BIJEENKOMST TE AMERSFOORT. Te Amersfoort heeft Zondag een vergade ring plaats gehad van de „Fakkel-groep der S.D.A.P., ter bespreking van de maat regelen, door het Partijbestuur der S.D.A.P. tegen deze groep aan het met Paschen te houden Partijcongres voorgesteld en o.a. in houdende den eisch tot opheffing van „De Fakkel". De vergadering, die onder leiding stonj van den heer Edo Fimmen, was bezocht door 318 personen, vertegenwoordigende de werkersgroepen voor het weekblad „De Fak kel" in 53 plaatsen van het land. Na een uitvoerige discussie werd een re solutie aangenomen, waarin o.m. werd ge constateerd, dat het „Partijbestuur niet ir staat is in deze beslissende tijden leiding te geven aan de. socialistische beweging ir: Nederland" en b'slot en werd de propaganda i krachtig voort te zetten» HET BELGISCHE KANALEN- VRAAGSTUK BESPREKING IN DE NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL In de Zaterdag gehouden vergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, wel ke te Den Haag plaats had, hebben de voor zitter der Maatschappij, Mr. C. H. G u p i n, de heeren prof. dr. H. T. Colenbran- r en Ir. A. A. M u s s e r t het Belgische kanalenvraagstük van verschillende zijden belicht Verslag hierover vond men reeds in ons nummer van Zaterdag. Na de pauze las de voorzitter de volgende Motie voor: „De Maatschappij enz., geeft uiting aan haar onverflauwde belangstelling in de on derhandelingen tusschen de vertegenwoordi gers van den Nederlandschen en den Belgi schen staat tot herziening van het verdrag 1839 en spreekt het vaste vertrouwen uit, dat de regeering er in zal slagen de on derhandelingen over de punten van geschil met België, voorkomende in het destijds door de Eerste Kamer verworpen ontwerp- tractaat tot een bevredigend einde te bren- in den zin als door den minister van buitenlandsche zaken in het memorandum 7 Mei 1929 neergelegd, waar gelezen .wordt: dat het toestaan aan België van het kanaal, voorzien in het verworpen verdrag 1925 of van ieder kanaal dat dezelfde kenmerken zal vertoonen een politieke on mogelijkheid is". Bij de besprekingen voerde allereerst het woord de heer Bern- en, voorzitter, van het dep, Breda der Maat schappij. Spr. zeide, dat het dep. Breda groot belang heeft bij het verdrag door zijn geografische ligging. Hij stelde een amendement voor op de motie om deze te verduidelijken. Mr. de Bruyn, van het Amsterdanfeche departement, zeide dat de belangend van Amsterdam tegengesteld zijn aan het psftudo- Moerdijkkanaal. Dr. v. d. Poel, uit Breda, zeide o. ra.: De Westerschelde wordt van Belgische zijde altijd voorgesteld- als uitsluitend' een Belgisch belang. Natuurlijk heeft België groot belang bij dien waterweg. Maar Zeeuwsch-Vlaanderen dan? Dit is toch eert Nederlandsche provincie. En wanneer wij an Bergen op Zoom een open zeehaven ma ken, is de Westerschelde niet alleen meer belang voor Vlissingen en Terneuzen, doch ook voor Brabant. Het plan-van Konijnenburg, een kanaal m Bath naar Dintelsas. achtte spr. ook vw internationaal en pacifistisch standpunt ver eg het beste. Wij moeten voorkomen, dat ons kanaal doorgetrokken wordt naar Ant werpen. (Applaus). De heer James (Rotterdam) wees er op, dat de toestand van Rotterdam buitenge- i slecht is. Het kanaal mag in geen ge val verder gaan dan Dintelsas. De motie van het hoofdbestuur acht spr. onvoldoende. Het departement Breda handhaafde de ge wijzigde motie, waarna zich een discussie ontspon tusschen het bestuur en de afgevaar digden over de meest-gewenschte redactie m de motie. Een toevoeging. Als resultaat van de besprekingen werd aan de motie van het hoofdbestuur toege voegd: „Zij spreekt hierbij als haar oordeel uit, .t een kanaal, niet eindigende in een open Scheldehaven ten Noorden wan Bath, is te beschouwen als een kanaal, dat dezelfde kenmerken vertoont als datgene, voorzien in het verworpen verdrag van 1925." Deze aangevulde motie werd met alge mene stemmen aangenomen, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Wie er waren. Het ministerie van buitenlandsche zaken as vertegenwoordigd door graaf van By- landt, het ministerie van waterstaat door mr. Schönfeldt en het ministerie van arbeid door den heer Ge ra ets. Voorts wa- aanwezig de Eerste Kamerleden prof. de Savor n in Lohman, mr. Smeenge en D a n t z, de Tweele Kamerleden prof. v. d. Bilt en ir. Bon ga erts, de directeur- generaal van den arbeid, de heer Zaal- r g, de burgemeester van Maastricht, mr. n Oppen, ir. van Konijnenburg, prof. dr. Gerretson en vele bekende per sonen uit de kringen van handel en nijver heid. UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT IN HET HEEREN- KLEEDINGBEDRIJF. Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, Mr. S. de Vries Czn. heeft Zaterdag in het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid een bespreking plaats gevonden met werkgevers- en werknemersorganisaties uit bet kleedingbedrijf. Na langdurige gcdachtenwisseling heeft de Rijksbemiddelaar een voorstel gedaan, dat door partijen in haar kringen verdedigd zal worden. Hangende de te nemen beslis sing zullen de werkgevers op vooi-stel van den Rijksbemiddelaar de gelegenheid geven Maandag a.s. het werk te hervatten, terwijl dan gedurende ten hoogste één week het thans geldende loon zal worden doorbetaald. Ieder werknemer wordt dus geadviseerd zich vandaag weder bij zijn werkgever aan te melden ter hervatting van zijn werk. In een zeer druk bezochte vergadering te Hengelo van de volledige afdeelingsbestu- ren van „St. Laipbertus", welke betrokken zijn bij het Twentsche textielconflict, is na een uiteenzetting door den bondsvoorzitter, den beer v. d. Meys, over den s-tand der onderhandelingen met de Twents"he werk gevers, onder leidng van den burgemeester van Enschedé, een uitvoerige discussie go- yoerd. .Uit de vergadering werden sela .za kelijke opmerkingen gemaakt, waarbij het tot nu toe gevoerde beleid van het hoofd bestuur werd goedgekeurd en het volle ver trouwen uitgesproken in de verder te voa- leiding van het hoofdbestuur in deze aangelegenheid. Eveneens werd in een daar toe gehouden hoofdbestuursvergadering het beleid van de dagelijksche leiding goedge keurd en haar met algemeene stemmen vol macht verleend de onderhandelingen voort te zetten en naar bevinding de zaken ver der te behandelen. LOONSVERLAGING BIJ DE WESTL. STOOMTRAMWEG MIJ. Naar we vernemen beeft de directie van de Westl. Stoomtramweg Mij. besloten, om met ingang van 1 April a.s. een loonsverlaging in te voeren van 5 pCt CHRISTELIJK OVERHEIDSPERSONEEL In de te "s-G-ravenhage gehouden jaar verga - lering van het permanent comité van chriate- ijke organisaties vau personeel in publieken dienst, werden de jaarverslagen van den secre taris en penningmeester goedgekeurd. Het sal do op 31 December j.l bedroeg f 118.10. Verslag werd uitgebracht van gehouden con- 'erenties met de anti-revolutionaire en christe- ijk-historische tweede kamerfracties ter be spreking van het wetsontwerp inzake korting op de uitkeering aai» gemeenten en provinciën Het standpunt van het perm* die soneel in vasten die htingen wordt beslo ten hierop de aandacht te vestigen in de cen- georgs wordt I bij den min der ar aanleiding van de voorstellen tot sa larisverlaging in diverse gemeenten spreekt de vergadering de wensohelijkheid uit, dat de plaatselijke afdeelingen der bij het permanent comité aangesloten bonden een gezamenlijk optreden bevorderen. De aftredende bestuursleden, D. de Ridder, >orzitter; L. Vermeulen, secretaris en J. Kooy an, penningmeester, worden bij acclamatie irkoze.n. Opnieuw worden D. de Ridder en b. Vermeulen tot lid, en J. Kooyman en J. Men- tot plaatsvervangende leden de Hie wijze geslote tangex irdt de vergadering op gebruik Vakgroep Personeel Rechterlijke Macht bond werd. na kennisneming van he voorstel tot herziening van reglement IV de: de Rechterlijke Organisatie met be srd Overleg inz; dpunt van den Bond ten aanzi la tuur eu formatie var het pei éerechten vastgesteld. wensch, dat het personeel in a.larisschaal zal gelijkgesteld w de Departementsambtenaren tot den commies, leeft ook in de groep pei Rechterlijke Macht. i de Bijzondere :ijn Bondsverga» orsohillende PROT. CHR. BOND VAN MELKSLIJTERS IN NEDERLAND Bond houd-t Woensdag a.s. ring te Rotterdam in het «_ïe- Nat. Werkmansbond aan de De bijeenkomst vangt 's namiddags te 3 uur ïrslagen. ibutieverhoo- laand en een fdeeling Amsterdam, d; ...-hooi ------- behandelen. Verder worden oesproken voorstellen van oofdbe^tuur inzake schema bedrijfsorzanisa rm Ik todera He) en voort te zetten actieo rent vergunning en vrijstelling (melkbes'v: De afdeeling Den Haag stelt voor haar :tel te geven in het hoofdbestuur. voorstel* dergelijke verhooging Gemengd Nieuws. ERNSTIG MOTORONGELUK EEN DOODE, EEN GEWONDE Men meldt ons uit Sloten (N.H.). Zondag middag heeft op den hoek van den Spaarn- wouderweg, den grooten verbindingsweg door de Haarlemmermeer naar Schiphol, den Sloterweg een ernstig ongeluk plaats gehad. Op den hoek reed een motorrijder met volle vaart tegen den zijkant van een auto. De motorrijder en de duorijders, die beiden afkomstig zijn uit Ouderkerk aan den Am- stel. werden met kracht tegen den grond geslingerd. Eerstgenoemde was op slag dood. de ander werd ernstig gewond; hij kreeg eer hersenschudding en ernstige wonden aan hel hoofd. Dr A. J. L. Katte uit Sloten verleen de de eerste hulp en constateerde by het eerste slachtoffer den dood. De zwaargewon de en het lijk van den motorrijder zijn per auto naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam vervoerd. SMOKKELDRAMA BIJ NIJMEGEN EEN DOODE Zaterdagavond is te Goch (Gld.) op den Asperdenscheweg de kellner J. S. uit Goch, 36 jaar oud en vader van vyf kinderen, die met een vriend, den 16-jarigen H de H., eveneens uit Goch een paar pond tarwe over de grens wilde smokkelen, door een kommies betrapt. De kommies loste eerst eenige waarschu wingsschoten en toen de beide smokkelaars daarop doorliepen richtte de Duitsche douane beambte scherper, waardoor J. S. in de borst werd getroffen. De man overleed na een half uur. De andere smokkelaar kreeg een kogel in den linkerbovenarm en werd naar het hos pitaal te Goch overgebracht. VEE IN VLAMMEN Bij Gorredyk (Fr.) is de boerderij van Huisma geheel afgebrand. Twee paarden en drie koeien kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Bergen op Zoom is een 8-jarige knaap door een auto overreden. In het Ziekenhuis bezweek de jongen aan de gevolgen. GROOTE BOERDERIJ IN ASCH GELEGD Vier-en-twintig koeien in het vuur omgekomen Men meldt ons uit Huizen (N.-H.): Zondagavond is de boerderij van den heer P. Veerman aan de Haven afgebran-i; 24 koeien zijn in de vlammen omgekomen. Vier koeien heeft men met zware brandwonden kunnen redden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Men denkt echter aan kortslui ting, daar de veestal electrisch was verlicht. Verzekering dekt de schade. De eigenaar en de familie zaten in de boerderij en hebben den brand eerst opgemerkt toen de stal in lichter laaie stond. Hoewel de. In and weer met kracht optrad en van 8 tot half tien aan het spuiten was, was er niets meer te reddetj. FELLE BRAND TE VRIES Men meldl ons uit Vries (Dr.): Zaterdagavond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in het Café „Het Wapen vaii Leiden", bewoond door G. Homan. Het vuur greep zeer snel om zich lieen en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was is het ge bouw geheel uitgebrand. Ook de inventaris werd een prooi der vlammen. De brandweer kon, mede dank zij den gunstigen wind, de belendende perceelen behouden. Ook de achter het café behoorende zaai werd vernield. Ver moedelijk is de brand ot> den zolder uitgebro ken. De oorzaak is onbekend. EEN KRANIGE OUDE BAAS Men meldt ons uit Nieuw-Hellevoet: Zater dagavond tusschen negen en tien uur heeft alhier een poging tot roof plaats gehad op een alleenwonenden 82-jarigen man. Door vei-breking van een deur in een schuur zijn de daders zijn woning binnengedrongen. Door het omvallen van een opgestelden rattenval werd de bewoner echter wakker. Hij bedacht zich geen oogenblik en laadde een tweeloops jachtgeweer, dat hy altijd by de hand heeft, en bedreigde daarmede de indringers. Deze sloegen daarop ijlings op de vlucht. Zij strui kelden over een steen en hebben in hun groote haast een splinternieuw breekijzer, dat tevens als hamer kan worden gebruikt, achterge!, ten. Er is niets ontvreemd. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Uit het onderzoek is reeds komen vast te staan, dat Vrijdag 1.1. twee personen, die voorgaven uit Den Haag te zyn gekomen, bjj den man geweest, z.g.n. om 200 eierkisten te koopen. De politie Vermoedt, dat men hier met de daders te doen heeft gehad, die zich op de hoogte wilden stellen van de situatie van de woning. Het onderzoek wordt voort gezet. ERNSTIGE AUTOBOTSING DRIE GEWONDEN Men meldt ons uit Amsterdam: Op den hoek van de Spuistraaten de Paleisstraat heeft een ernstige autobotsing plaats gehad. Een van de wagens kwam met vyf passagiers uit de Raadhuisstraat en reed de Spuistraat in. Deze hield links van den weg, waar juist de Haarlemsche tram stilstond. De andere wagen kwam, zonder passagiers* van Singel door de Paleisstraat. Deze laatste reed dwars tegen den eersten wagen aan, dat hy kantelde. Van de 5 passagiers werden drie licht gewond. Zy werden in het gasthuis verbonden en konden daarna huiswaarts kee- ren. De twee chauffeurs liepen geen letsel op. De waeens hadden ernstige schade be komen. VERDRONKEN Te Harkstede (Gr.) is een 2-jarig zoontje van den heer E. Zandstra in een onbewaakt oogenblik by huis in een sloot geraakt verdronken. By Beets (N.-H.) is een 5-jarig meisji de vaart geraakt en verdronken. VERDACHTE STEÜNLIJSTEN Te Velsen is iemand aangehouden, die er zyn werk van maakte steunlysten van het crisis-comité ter inteekening aan te bieden, welke lijsten niet door den burgemeester wa ren gewaarmerkt. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER ONDER EEN AUTO GEDOOD Te Amsterdam is in de Spuistraat by de Molsteeg de 17-jarige kruideniersbediende Johannes Postinett uit de Theodoorstraat, die daar reed op zyn boodschappenfiets ir richting van de Dam onder een tractor met aanhangwagen van de Gebr. Heeremans ge raakt en op slag gedood. Het onderzoek van de politie heeft uitge wezen, dat den chauffeur van den tractor geen schuld treft, en het ongeval te wijten is aan de onvoorzichtigheid van den wielrij der, die getracht heeft nog juist tusschen de beide auto's door te glippen. EEN SERIE INBRAKEN Te Almelo hebben 's nachts ongenoode gas ten door uitsnijding van een glasruit zich toegang verschaft tot het kantoor van den A.B.T.B. aan de Haven Z.Z. Alle kasten laden zyn doorzocht doch er wordt niets vermist. Een vorige nacht werd een soortgelijk be zoek gebracht aan een woning in de Rohof- straat met eenzelfde resultaat. Gezien het feit, da< nog kort geleden is ingebroken in het kantoor der expeditie- Beverdam en in -te congiergewoning van het Waterschap „de Regge" is de politie van meening te doer, te hebben met iemand of met een combinatie van personen die er ge woonte van maakt om bezoeken te brengen aan onbewoonde perceelen of woningen waar van de bewoners tydelyk afwezig zyn. De anonieme briefschryverij. waarvan Ds. R. te Winterswijk werd verdacht en waarvoor hy, zooals men weet, tot een maand gevan genisstraf is veroprdeeld. heeft, naar de „Voorwaarts" weet te vertellen, nog geen einde genomen. De redactie der „Wintcrswyks- he Courant" ontving dezer dagen een met potlood in blok schrift geschreven briefkaart met een inhoud, beleedigend voor de stichting Zandbergen by Amersfoort, Niets is leelijker dan roode handen en j een minder mooie huidskleur. Men kan zich spoedig daarvan bevrijden door hei gebruik I van de heerlijk zacht geparfumeerde Crème j Leodor. Een proef overtuigt. Per tube 35 et •Voornaamste Nieuws. (bi*. 1). ichenen is het rapport van de Com- De conferentie met de Rijksbemiddelaar ver het conflict in het heerenkleeding- bedrij f. (blz. 2) Gasvergiftiginggeval te Voorburg. De uitslag van de verkiezingen in Ierland. Kabinet-De Valera verwacht Kabinet-Tardieu gevormd in Frankrijk. De strijd bij Shanghai. Westarp werkt voor Von Hindenburg. (blz. 3) Vandaag is het 200 jaar geleden, dat George Washington geboren werd. De herdenking van de ramp van de Berlin. De vergadering van de Nederl. Mij voor Nijverheid en Handel over het Belgische Kanalenplan. Nederlandsche torpedojager naar Sjanghai, (blz. 5) De'wederopbouw van hetNederlandsche paviljoen te Parijs. (blz. 7.) Het S 100.000.000 aan de Duitsche Rijks bank wordt verlengd. Na de Wasch heeft men vaak iast van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. (Adv.) TWEE DOODELIJKE VERKEERS ONGELUKKEN CE NMAN EN EEN VROUW OESOOD. Sedert Zaterdag hebben te Rotterdam twee verkeersongelukken met dooat:. -n afloop plaats gehad. Zaterdagavond reed de 43-jarige schilder H. Stoker uit de Papaverstraat op de fiets door de Stieltjesstraat. Plotseling kwam hy te slippen, waardoor hij tegen den grond gesmakt werd. Door den val geraakte hy met zijn linkerbeen in de spaken van het achterwiel, waardoor hij hevig niet het hoofd tegen den grond gesmakt werd. Met een schedelbreuk werd hij in ernstigen toestand per auto van den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht, waar by by aankomst reeds bleek te zijn overleden. Het tweede ongeluk gebeurde Zondagmid dag op den Schiedamscheweg. Daar stak de 4S-jarige Mej. C. F. Maate—Kleiju den rij weg over achter ,een tram om. Zij werd ge grepen door een autobus van den dienst op V]aardingen. De vrouw werd over een afstand van 10 Meter medegesleurd. Zy was zwaar gewond en bleek op slag te zijn gedood. Volgens getuigenverklaringen zou den chauf feur geen schuld treffen. Toen het ongeluk geschiedde was zij in gezelschap van haar echtgenoot. tusschen de buffers gedood. Een 44-jarige rangeerder te Maastricht raakte op het Stations-emplacement tusschen de buffers van twee spoorwegwagens. De man werd ernstig inwendig gekneusd en is aan de gevolgen gestorven. oude man uit het faam gevallen Te Nieuwer Amstel is.de bejaarde D. van K. uit het zolderraam gevallen. Met een ern stige schedelbreuk en zware inwendige ver wondingen is hij naar een ziekenhuis te Am sterdam vervoerd. doodelijke aanrijding Te Helmond wilde de 31-jarige landbouwer M. Meulendijk, uit Asten, die hardhoorend is, op den Bakelschenweg met zjjn fiets plotse ling den weg oversteken, omdat aan de andere zijde een vrouw hem een boodschap wilde overbrengen. Op dat moment passeerde juist een vrachtauto. De man werd gegrepen en meegesleurd. De auto kwam tenslotte in een droge sloot langs den weg terecht. M. was onmiddellijk dood. De vrouw werd eveneens door de zywaartsehe beweging, die de auto nam, aangereden, doch zy kwam er vrij goed af. Den chauffeur van de vrachtauto treft geen schuld. Land- en Tuinbouw. PACHTVERMINDER1NG STAATSLAND- BOUW DOMEINEN Voor de Sla-tttsUndtrouwdomeincn ressorte rende onder hei Departement van binnenland- sclie Zaken en L-andbouw. in de rentambten Niervaart. Steenbergen. Zwaluwen en oo-ter- hout voor soover gelegen In de provincie Noord-Brabant werd over het pacnljuur 1930-31 een pachtkwljucheldlng van 3u r. ver leend. DE WESTLANDSCHE DRUIVEN EN WIJN De proeven begonnen i.\ï"J Pj;0'-'rf£ncm regeling getroffen kin worden dit nieuw pr duot van Westlandschcn bodem voldoende kunnen afzetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1