ENCI-CEMENT MARBRITECLAS MEUBELEN H.R.LAUWAARS «ZONEN Mooie HEERENHUIZEN ZELFBEW0NIN6 of GELDBELEGGING TE KOOPadRo_zENLAAN> N.V. A. MUYS Go's EJWMATERIALENHAHDEl N.V. HOUTHANDEL 7» Firma J. G. ALBLAS Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN Wandbek'eeding in aüe kleuren In onze showroom v. d. Duynstraat 23—2527—29 vindi U het op allerlei wijzen als muur-, vloer- en plaiond- bekleeding toegepast BOUW Hl AD tio. 144. Pag. 3 MAANDAG 22 FEBRUARI 1932 N.V. CENTRALE GLASHANDEL Oir. W. J. LENCKEEK Oppert 85 - Rotterdam - Tel. 50030 Het aangewezen adres voor Bouwvakken en Industrie. N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" A. KEMPKES A Co. TEL.17 WADDINXVEEN voor o e TEGENWOORDIGE WONING LEVERING DOOR OEN HANDEL. - TOONKAMERS CRABETHSTRAAT 57 GOUDA r.ü.HETSTATION Pijnackerpleln 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 Waai-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm inverschil'end formaat Speciaal dunne gevelsteen TK KOOP, gelegen Francole Havaraohmidtlaan No. 42 lot 48 te SCHIEDcM. met ruim uitzicht Bij Julianapark en Steirebosch. Bevatt.: 2 Kamera en suite, Keuken, Zijkamer, iriascbe groote Kelder. Ie verdieping 2 Slaapkamers, groote Zijkamer Badkamer, vift Kasten, oveideki Balcon, Zolder mei Slaapkamer groote Voor- en Achtertuin. nSSsor? ^oe'CDanc' 1 '®*®00» Tusschenpanden n lichtingen: H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 - SCHIEDAM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BETONBLOKJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 Tel. 30933 ROTTERDAM HILLEGERSBERG PANDEN Indeellng resp. i keuken, badkamer r hel geheele huls. Te bevragen: L D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68. Telefoon 13866 MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenw. voor R'DAM en OMSTREKEN: AEL3RECHTSKA0E 147b TELEFOON 30404-30233 [)e stilstand v. d. woningbouw te Eindhoven Het kraakt en barst op het oogenblik in de aannemerswereld in de lichtstad en er zullen jaren verloopen voordat weer van een normalen tijd kan worden gesproken. Rijp en groen zijn aannemers geworden. De stilstand van den woningbouw te Eind hoven blijft voor vele aannemers niet zon der gevolgen. Hoe is daar eigenlijk de po sitie der aannemers? Men dient deze aanne mers volgens den heer J. A. van Brug gen in het Centraal Orgaan in enkele groe pen te verdeelcn en wel als volgt: le Groep. De aannemers en Bouw Mij., die in den tijd van den woningnood voor eigen rekening woningen bouwden met het doel ze te verkoopen. 2e Groep. De aannemers die voor Philips en de Gemeente woningen bouwden. 3e Groep. De Eindhovensche aannemers, die meestal in opdracht voor particulieren werkten. De eerste groep was verreweg het grootst in aantal. De aannemers, die er reeds jaren achtereen hun werk van maakten woningen te bouwen met het doel deze onmiddellijk te trachten te verkoopen, waren in het bezit van eenig kapitaal en al ging de verkoop in het eerst niet zoo erg vlot, verhuren was al tijd mogelijk en zij hadden dan nog altijd een goede geldbelegging met kans op ver koop. Doch, toen de woningnood zijn hoogte punt bereikte, kwamen de aannemers van heinde en ver naar Eindhoven. Vele menschen, die voorheen als knecht werkten, en een goed loon verdienden, gin gen voor eigen rekening aan het woningen bouwen. Zoolang de woningnood bleef aan houden, Philips het personeel met duizenden uitbreidde en meerdere fabrieken in Eind hoven hierdoor volop in 't werk kwamen en op hun beurt meer arbeiders te werk moes ten stellen, zoolang ging alles goed, want nog voor dat de woning gereed was, ver scheen meestal reeds een kooper en verdien den deze bouwondernemers veel geld. Door deze schijnbare welvaart aangelokt, begon nen rijp en groen hieraan deel te nemen, waarbij vele bouwondernemers waren, die niets te verliezen hadden en bij een misloo- pen der zaken de leveranciers de dupe lieten worden; het ontbrak velen aan de noodige vakkennis of verantwoordelijkheidsgevoel. In deze periode zijn dan ook woningen ge bouwd en verkocht, die, wat afwerking br treft en de kwaliteit van het materiaal een schande zijn. zoodat de koopers thans en in de toekomst voor reparaties komen te staan, waarvan het einde niet te zien is. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe stond het dan in Eindhoven met de bouw- politie, was er geen toezicht om deze prac- tijken tegen te gaan. Iedereen echter die met de Gem. Instellingen te Eindhoven heeft kennis gemaakt, behoeft dit geen verwonde ring te baren, zij weten hoe het gesteLd is bij de verschillende Gem. Instellingen. Toen de woningnood in Eindhoven plot seling in een woningovervloed verkeerde, waren deze bouwondernemers dan ook direct uitgewerkt en warendeze menschen door een buitensporige levenswijze op dezelfde vlugge manier hun geld kwijt, als ze het verdiend hadden. Helaas, de overgang was te vlug in zijn werk gegaan, om ook maar een enkele maatregel te kunnen treffen, zoo dat vele leveranciers de dupe zijn geworden. Het bouwen voor eigen rekening en risico om te verkoopen is dan ook geheel afgeloopen en daardoor zijn de meeste dezer bouwon dernemers op een enkele uitzondering na, van het tooneel verdwenen, terwijl de ver schillende Bouw Mij. naar hun oude stand plaats zijn teruggekeerd. Hoewel nog één enkele Mij. den moed heeft een plan tot het bouwen van enkele blokken woningen door te zetten, staan echter van andere Bouw-Mij. tientallen woningen onbewoond, en wordt al het mogelijke gedaan om deze verhuurd te krijgen, niet altijd met het gewenschte succes. De Gemeente kon, wat de woningbouw be treft op den achtergrond blijven, het parti culier initiatief. de woningbouw vereenigin- cren en Philips namen in deze een groot deel van haar taak over. Heelemaal echter kon ze zich niet aan den woningbouw onttrek ken. De laatste woningen die door de gemeente zijn gebouwd, zullen echter niet veel voor deel opbrengen. Zonder den aannemer hier over iets te verwijten, zijn de woningen ont worpen op een manier, theoretisch wellicht heel mooi, doch practisch zouden met een klein bedrag meer de woningen meer con- fortabel geworden zijn, terwijl ook de af gelegen plaats allesbehalve gelukkig géko- TELEFOON No. 6 WADDINXVEEN Opslagplaats ROTTERDAM aan den ZWAANSHALS Ho. 203-205 - Telef. Na. 40891 Scheepmakersstraat 55 - DEN HAAG - Telef. 772240 Eigen gezaagd VUREN en GRENEN Binnen- en Buitenlandsche Houtsoorten TRIPLEX en HNEER zen is. Wat Philips betreft de woningen door dit concern gebouwd zijn een voorbeeld voor iedereen in den lande. Er is rekening ge houden met den eisch der tijden, voor ar beiders en ambtenaren, groote en kleine ge zinnen. De aanbesteding van honderden woningen tegelijk werden in het openbaar gehouden en werden dan ook aan de laagste inschrij vers gegund, mits deze in staat werden ge acht, het bouwen tot een goed einde te bren gen. Was een aannemer eenmaal tot volle te vredenheid aan het werk geweest, dan werd hierbij met een volgende gelegenheid reke ning gehouden, zoodat het meestal dezelfde aannemers zijn geweest, die voor Philips duizenden woningen hebben gebouwd, tot volle tevredenheid van opdrachtgevers on bewoners. Wat de aannemers betreft die reeds in Eindhoven waren gevestigd, voordat do pe riode van hoog-conjunctuur in Eindhoven zich openbaarde, zij zijn als altijd kalm aan het werk gebleven. Hebben ook in die jaren aan de onzinnige bouwwoede niet meege daan en behoeven hiervan thans geen spijt te hebben. Niet dat deze aannemers zich niet inspan den om zooveel mogelijk werk te krijgen of hun zaken uit te breiden, doch zij bleven in hoofdzaak werken in opdracht voor dertien en tegen bedragen, waar ze behoorlijk i werk voor konden uitvoeren. Deze menschen hebben 't meest geldelijke voordeel van de jaren van den woningbouw te Eindhoven getrokken. Thans, nu de werk zaamheden veel minder zijn, hebben ook zij hieronder te lijden, velen hebben dan ook meerdere of alle knechts moeien ontslaan en zijn zelfs sommigen meer dan een jaar zonder werk, doch zij hebben voldoende in de vette jaren verdiend om de magere door te komen. Doch ook waren er onder deze aannemers, wier zaak hun boven het hoofd groeide, zij namen te veel werk ineens on derhanden en moesten hierdoor hun perso neel uitbreiden en verdienden met al hun werken slechts en schamel loon, wellicht, omdat ze de verschillende werken niet kon den overzien Zoolang deze aannemers van het eene werk naar het andere konden over gaan verliep alles nog vlot, doch niet zoo gauw kwam de stilstand of zij liepen finan cieel vast. Ondanks het vertrek van vele aajinemers naar elders, het terugtrekken der Bouw- Mijen naar hun vorige standplaats, maakt de aannemerswereld te Eindhoven een alles behalve rooskleurigen tijd mede. Bij in schrijvingen van de enkele werken, die nog uitgevoerd worden, komt zulks op ondubbel zinnige wijze tot. uiting. Hierbij constateeren wij nog het feit, dat vooral aannemers met eigen personeel: d.w.z.' aannemers, die in den loop dep jaren een of meerdere zoons in het bedrijf hebben genomen, en zich ma chines hebben aangeschaft om zoodoende alles zelf te kunnen maken, ver beneden de anderen inschrijven. Noodgedwongen zijn deze aannemers in staat het goedkoopst met eigen volk te kun nen werken, opdat in het tegenovergestelde geval een of meerdere huishoudens geen inkomen hebben zoodat zij bij de begrooting der arbeidsloonen, voor zichzelf een mini mumloon berekenen, waartegenover de aan nemers met vreemde knechts niet kunnen concurreeren. Met dat al, kraakt en barst het op hef oogenblik in de aannemerswereld te Eind hoven, en nog velen zullen moeten verdwij nen en er zullen jaren verloopen, voordat de aannemers weer van een normalen tijd kun nen spreken. Stedebouw is Kunst en Wetenschap van orde Te Utrecht heeft in een vergadering der Provinciale Welstandscommissie Ir. Verha gen, lid van het Architectenbureau Granpé Molière Verhagen en Kok te Rotterdam, ge sproken over het onderwerp: „Het geweste lijk plan beschouwd in verband met gemeen telijke uitbreidingsplannen". In zijn inleiding zeide spr. dat de ver vaardiging van het gewestelijk plan voor de provincie Utrecht met steun van ge meente en provincie is opgedragen aan bovengenoemd architectenbureau. Het is een nieuwe en omvangrijke materie, terwijl de inzichten nog steeds aan het wijzigen zijn Het is in zulk een geval beter eerst even een lijn uit te zetten om ons aan te houden Echter moet toch rekening gehouden met het feit dat het slechts een ontwerper en geen bestuur-technicus is die hier spreekt. Bovendien is het wordingsstadium niet de tijd om een leiddraad te geven voor uitbrei dingsplannen. Te meer voor een streekplan Ls zulks onmogelijk. Als leiddraad kunnen we de definitie van Mr. Hudig nemen, die gezegd heeft dat stedebouw is de kunst en wetenschap van de orde. Het gaat om kunst en kunde, en het verband tusschen die twee moet onlos makelijk zijn. De wetenschap levert het materiaal, waarin de stedebouwkundige volmaakt thuis moet zijn, alvorens stede bouwkunst te geven. De stedebouw is zoo oud als de cultuur. Tusschen twee uitersten beweegt zij zich; de strakke geometrisch platte grond, leidend tot strenge lijnen. Daarnaast de meer orga nische lijn, die liever vertrouwt op instinc tieve elementen, dan bewust geometrische. Het hangt van de tijdgeest af hoe men te genover deze richtingen staat. Erger is het, dat er naast vaak perioden zijn, waarin men heelemaal onverschillig tegenover stedebouw staat Inderdaad is het zoo dat men uit een prachtige plattegrond van een mooie stad het schoons kan afleiden. Omgekeerd meen do men dat door een mooie platte grond te maken, ook een mooie stad zou verrijzen. Deze gedachte heeft nu wel afgedaan. Tenslotte heeft de eenzijdige doorvoering van een der beide meeningen tot ernstige conflicten gevoerd. Slechts samenvoeging van het geometrische en organische elemen ten brengen goed geheel. Het is van belang dat de Woningwet ruimte ©n gelegenheid biedt tot groote uit breidingsplannen. Aanvankelijk trad de ge meentelijke overheid op tegen het algemeen belang door annexatie te wenschen, en dit wel vooral bij snel groeiende gemeenten, die binnen haar oude grenzen geheel volge bouwd waren. Men trachtte door annexatie conflicten op te lossen maar vrijwillige sa menwerking is vrijwel onmogelijk als een groote stadsgemeente grenst aan een stille dorpskom. Wel één geheel ls er in wezen tusschen plaatsen als Wassenaar en Den Haag, Heemstede en Haarlem. Er komt een andere kwestie bij. Daar waar het natuurschoon een streek tot nationaal belang maakt, is een regeling noodtig boven het gemeentebestuur. Hier ligt een taak voor Prov. besturen, echter een tusschenschakel bestaat in het z.g.n. gewestelijk plan. Een voorbeeld hebben we in het plan dat jaren geleden gemaakt is door een archi tect voor de mijnstreek om meer eenheid te krijgen tusschen het conflict van de mijn industrie en de mooie natuur. Zoo is er ook een plan in Brabant voor „groot Eind hoven". Een provinciale advies commissie is in Holland samengesteld om d«e overgang te zijn naar een „streekplan". Deze commis sie heeft tot taak de moeilijkheden bij IJmuiden waar haven en industrie botsten tegen prachtige duinon. Bij Rotterdam is er zoo het eiland IJsselmonde. In het algemeen zijn nu vier stadia te Houth. N.V. J. VAN SCH1JNDEL 5 Co. 47 R°"erdam ANNO 1853 Nassauhaven—Boerengai plannen plannen. Lezing van Ir. Verhagen. onderscheiden in de ontwikkeling van een streekplan. De orienteering van de streek, de wetenschappelijke verwerking van de gegevens, het ontwerpen van de hoofdstruc tuur en het verder uitwerken van het plan, van belang voor deze punten is het materi aal dat de oec. geografische wetenschap hiertoe levert. Tenslotte kwam spr. op het punt dat in onze cultuur zeer belangrijk is. Er is in onze tijd van techniek een streven naar groote ordening, naar geometrische lijnen. Daarom wellicht in deze tijd juist een drang naar de natuur. En daaruit voortvloeiend een willen behouden van natuurmonumen ten. Hierdoor moet ook veel plaats zijn in een landschapsplan. Er moet voor gewaakt dat enkelingen niet de natuur ontsieren door maar woningen neer te zetten. Als voorbeelden van natuurontsiering wil Spr. wijzen op Soesterberg en Bilthoven. Men be weegt zich in de richting dat alles bouw terrein is, en die weg loopt uit op chaotische toestand. De overheid moet ingrijpen. Om tot een geheel te komen van de grootst mogelijke waarde van het geheel, zal vaak opgebotst moeten worden tegen plaatselijk belang. Accentueeren van harmonie is de eenige taak bij landelijk terrein. Bij industrieel terrein e.d. komt een geheel nieuw element op. Dit eveneens bij streken die moeten dienen om de stadsmenschen verpoozing en ontspanning te geven. Dit laatste kan alleen een zeer ruim landschap verdragen, anders wordt het natuurschoon vermoord. Zoo zijn er talloos andere factoren die moeten meetellen. Het blijft vaststaan dat de natuur steeds een ongeschonden geheel moet blijven. Het streekplan De opneming van het streekplan in de nieuwe woningwet is ongetwijfeld een van de belangrijkste deelen van de herziening- Daarmede is de grondslag gelegd voor hei instituut, dat het éérst noodig is in de trits van den heer Bakker-Schut: Streekplan ontwikkelingsplan wijkplan, en dat in sommige provincies al voor een aanzienlijk stuk tct een zekeren groei is gekomen. Tegen de regeling van deze materie, zoo als die in het oorspronkelijk wetsontwerp van de Regeering werd voorgesteld, rezen vooral uit kringen, waar men reeds over eenigszins gevorderde ervaring op dit gebied beschikt, ernstige bezwaren, omdat de nieuwe wetsbepalingen belemmerend zouden werken. Bij het onderzoek in de Tweede Kamer werden zij bovendien overbodig ge acht in verband met de tegelijkertijd in voorbereiding zijnde nadere regeling van de samenwerking van gemeenten in de gemeen tewet. met de definitieve redactie waarvan het wetsontwerp, gelijk de Minister in de Memorie van Antwoord erkende, doordat andere problemen om oplossing vroegen, in de Mem. van Toel. niet is vergeleken. Twee of meer gemeenten zijn nu krach tens art. 46 bevoegd met toepassing van art 129 gemeentewet een regeling' te treffen tot instelling eener commissie, die tot taak heeft een streekplan houdende aanwij zing en bestemming voor zoover de belan gen van het gebied, waarover het zich uit strekt dat vorderen, voor de in dat gebied gelegen gronden voor te bereiden, vasf te stellen en, zoo noodig, te herzien. De Ged. Staten, of wanneer de betrokken ge meenten in meer dan één provincie zijn ge legen de Kroon, kunnen ingevolge art. 47, hetzij op verzoek van een of meer gemeen teraden, hetzij eigener beweging aan ge meenten. die weigeren aan zulk een gemeen schappelijke regeling mede te werken, de verpliciht-ing opleggen om op den voet van art 46 tot de vaststelling of de herziening van een streekplan te geraken. Ged Staten (de Kroon) kunnen een termijn stellen. Er staat beroep op da Kroon open. Bij verzuim om aan de opdracht van Ged. Staten of de Kroon tot instelling van een commissie te voldoen, stellen dezen de re geling vast, onder bepaling van den termijn, waarbinnen het streekplan aan hunne goed keuring moet zijn onderworpen (art 48). Wordt voort deze termijn niet inachtgeno- men, dan stellen de Ged. Staten onder goedkeuring van de Kroon en als er meer dan een provincie met de zaak ge moeid is, de Kroon, op kosten van de nala tige commissie het streekplan of de herzie ning daarvan vast (art 49). Bestaande, goedgekeurde uitbreidingsplan nen van binnen het streekplan vallende ge meenten moeten binnen 6 maanden nadat het streekplan of de he-z.ening daar-an on herroepelijk is geworden, in overeenstem ming worden gebracht met het goedgeknu- de of door de Kroon vastgestelde streekplan. Indien de gemeenteraad daaraan niet bij tijds voldoet, doen Ged. Staten wat des raads is. Voor zoover bij het streekplan be trokken gemeenten niet reeds uen goedge keurd plan van uitbreiding hebben, is bin nen het gebied dier gemeenten het streek plan goedgekeurd plan van uitbreiding (art. 50). Eindelijk kunnen op grond van art 51 bij algemeenen maatregel van bestuur nadere voorschriften worden gegeven betreffende de voorbereiding en de inrichting van streek plannen. Voor de commissie, die het streekplan heeft voor te bereiden, vast te stellen en, zoo noodig, te herzien, gelden ingevolge het tweede lid van art. 46 de bepalingen van de art. 130133 en 135—137 der gemeentewet Door de aanduiding, dat het orgaan in deze „commissie" moet zijn en de niet-toepasselijkverklaring mede van art 134 gemeentewet, is het uit gesloten, dat een „rechts persoonlijkheid be zittend lichaam", als bedoeld onder b in het eerste lid van art 120 dier wet, met de taak wordt belast. Dientengevolge is het niet mo gelijk, dat aan het orgaan van 1t streekplan de bevoegdheid wordt toegekend om veror deningen te maken, door strafbepalingen of politiedwang te handhaven en belastingen te heffen, zooals volgens het genoemde art 134 kan worden gedaan aan het orgaan van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam. loonsverlaging in de bouwnijverheid De voorzitter van de vakvereeniging der arbeiders in de bouwvakken te Chicago, de heer Sullivan, deelt mede dat voor 150.000 bouwvakarbeiders aldaar een loons verlaging van 20pCt is aanvaard. Hij ver klaarde, dat de arbeiders deze loonsverla ging hebben aangenomen om mede te wer ken aan de verbetering van den economi- schen tof-stand en omdat hierdoor tïi mo gelijkheid ontstaat, dat er voor vele duizen den werkloozen werk zal komen. De werk gevers hadden een loonsverlaging pet Prof. N. Lansdorp Prof. N. Lansdorp, benoemd tot ge woon hoogleeraar in de afdeel ing der bouw kunde tot het geven van onderwijs in de architectuur, zal op Donderdag 25 dezer, des namiddags S uur in een openbare Se naatsvergadering in de Aula der Technische Hoogeschool te Delft, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie. Prijs voor architecten De beslissing inzake den grooten Staats prijs voor architectuur van de Pruisische Akademie is gevallen. De prijs is niet toege kend. Ernst Kriiger, OttoRisse en Rossny Rossius hebben elk een pre mie van 1100 Mark gekregen. Te Berlijn is in den ouderdom van 79 jaar overleden de bekende Duitsche architect Prof. Heinrich Seeling. De overledene was Stadtaurat van Char- lottenburg, waar hij behalve het Deutsche Opernhaus. ook scholen en bruggen heeft ge bouwd. Ook de uitbreiding van het raadhuis is onder zijn leiding tot stand gekomen. Verbetering tertiaire wegen De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor „Het Land van Maas en Waal" te Nij megen heeft besloten den Minister van Wa terstaat te verzoeken maatregelen te nemen tot spoedige afdoende verbetering van ter tiaire wegen, waardoor ook de werkloosheid zou worden bestreden, en ter bereiking va dit doel een of meer leeningen te sluiten. J^jubbele bewoning in Velzen In de Gemeente Velzen staan 10.581 wo ningen. Er waren op 1 Januari j.l. 10.265 zinnen, zoodat er een overschot van 316 ningen zou moeten zijn. Door dubbele be woning staan er echter 541 woningen leeg, waarvan 24 winkelhuizen. Bouwvak, crisisbedrijf? Door het gemeentebestuur van Eindhoven is een nadrukkelijk verzoek tot de Regee ring gericht, om alsnog de bouw- en aanver wante vakken onder de crisisbedrijven te rangschikken. Op 1 Januari j.l. waren al daar van de 1924 georganiseerde bouwvak arbeiders 1240 werkloos. Ofschoon B. on W. van Gouda voorstelden afwijzend te beschikken op het verzoek van den Goudschen Bestuurdersbond om er bij de Regeering op aan te dringen, de werk- looze bouwvakarbeiders in de crisisnegeling op te nemen, heeft de meerderheid van den Raad de zienswijze van het college niet kun nen deelen en met 11 tegen 9 stemmen werd besloten een adres aan de Regeering te zen den, wa. rin er op zal worden aangedrongen de bouwvakarbeiders onder crisisregeling te rangschikken. gouwverordening Genemuiden De bouwverordening te Genemuiden is aangevuld met de verplichte aansluiting aan de drinkwaterleiding. Bij nieuwbouw of verbouw van een perceel moet tevens een brievenbus aan den hoofdingang worden aangebracht, terwijl voor het vervolg bij een bou waan vraag ook een situatie-teekening moet worden overlegd. yborwaarden verkoop bouwterreinen Door den raad van Utrecht zijn in een 19 artikelen de algemeene voorwaarden voor; den verkoop van bouwterreinen der genan te vastgesteld. ^ieuwe bouwplannen Groningen Teneinde aan de nog aanhoudende vraag naar gereed bouwterrein te kunnen voldoen, hebben B. en W. van Groningen het ge- wenscht, dat een complex maagdelijke grond voor bebouwing wordt gereedgemaakt. De aanvatting van dit werk zou dit voordeel bieden, dat zij onder de tegenwoordige tijds omstandigheden bij de heerschende werk loosheid een welkome gelegenheid tot werk verruiming beteekent voor de verschillende categorieën van grondwerkers en bouwvak arbeiders. In aanmerking komen de gronden, welke onmiddellijk aan den Korreweg aansluiten en de grond gelegen tusschen het verlengde van dien weg en de Diephuisstraat. In to taal zal 48.710 M.2 bouwterrein worden ver kregen. De raadscommissie acht het ge- wenscht het geheele complex in erfpacht uit te geven, J^uren Tuindorp Nieuwendam - Naar aanleiding van verschillende ver* zoeken en voorstellen om de huren van de woningen in het tuindorp Nieuwendam te veriapen met 1015 pet., hebben B. en W. een onderzoek doen instellen naar de inko mens van de bewoners. Daaruit bleek, dat; gemiddeld het percentage van het inkomen, aan woninghuur wordt besteed voor Nieu wendam 18.6 is. In verband met de omstandigheid, dat het Tuindorp Nieuwendam is gebouwd met rijksvoorschot en dat van rijkswege een bij drage in het exploitatietekort wordt verleend hebben B. en W. hiervan mededeeling ge daan aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, met verzoek te mogen ver nemen, of hét naar het oordeel van Jen Mi- nister aan de hand van de cijfers gerecht vaardigd zou zijn te achten, een nuurverla- ging in overweging te nemen. De Minister antwoordde hierop, dat voor de >edoelda woningen niet de grootte van het inkomen der huurders, doch de waarde van d« wo ningen als grondslag van de huur moet pel den. Daar blijkens het overgelegde rapport er groote vraag is naar deze woningen, schijnt de Minister de meening gewettigd, dat de geldende huur niet hooger is dan de objectieve huurwaarde. In verband hiermede wil het den Minister vooralsnog voorkomen, dat huurverlaging achterwege kan blijven. Gezien dit standpunt, géven B. en W. den raad in overweging, in de aanhangige ver- zoeken en voorstellen tot huurverlaging niet te treden. Reusachtige gewapend- betonschoorsteen Voor de electrische centrale te Hamburg heeft men onlangs een fabrieksschoorsteen van 150 meter hoogte gebouwd. Het kiezen van gewapend beton voor dezen schoorsteen vond zijn oorzaak in het bezwaar, om een voldoende zware helpaalfundeering te ma ken, wanneer deze kolos van metselwerk wend, aldus V. en A. De schoorsteen is van onderen uitwendig 10.19 meter dik en van boven 6.14 meter. De wand is van onderen 42 c.M. en van boven 15 c.M. dik. Om de schadelijke inwerking der rookgassen te we ren, heeft men van binnen een bekleeding aangebracht van klinkers en tusschen het metselwerk een isoleerlaag gemaakt van thermosit, dat is een soort witte vlokkige hoogovenslak, dus iets als de vroegere slak- kemvol. Als het thermosit maar beter stand houdt dan de slakken wol. want anders Ï8 een dergelijke isolatie niet veel waard. De binnenbekleeding rust op consolos, die telkens aan den betonwand op bepaalde af standen mede zijn aangegoten. De fundeering bestaat uit een gewapend- betonplaat van 18 x 18 M. bij 2.20 M. dikte, daaronder staan 210 gwapend-betonpalen, lang 13 M. en 28 x 28 c.M. dik. De geheele kolos kwam in 140 werkdagen! gereed. gebrek aan woningen te Medan Er is thans te Medan geen gebrek aan Europeesche woningen met een huurwaarde van boven de veertig gulden per maand* er bestaat, naar de Deli Crt. van den direc teur van gemeentewerken, vernam, nog een zeer ernstig tekort aan woningen behoorend tot de categorie van beneden de veertig gul den. Dat zijn woningen voor Europeanen met kleine begin-salarissen en in nog lagere categorieën, voor krani's (schrijvers). In- heeimsche bedienden enz. Nog steeds huizon vele inheemschen in kleine smerige krotjes, waar zij vijf tot zes gulden huur moeten be talen, bedragen, die naar vprhouding van do woongelegenheid en het inkomen der be trokkenen veel te hoog zijn. Op het oogenblik wordt te dien aanzien' niets gedaan ook niet door de gemeente. Het ziet er dus naar uit dat voor den zoogenaam den .kleinen man", die toch ook onder de malaise te lijden heeft, de woongelegenheid in Medan binnen afzienbaren tijd niet veel beter zal worden. Den bouw van woningen in de goedkoopere klassen acht het blad thans zeer urgent, want daardoor zal ook kunnen worden bereikt dat vieze en onhy giënische krotten zullen verdwijnen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10