Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. X T T" riv ABOVRGHENTt Per kwartaal 3J5 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0*25 JToor het Buitenland bij Weke* iijksche zending 6.= Bij dagelijksche zending a Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar r Bureau: Breeslj-aat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3586 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932 ADVCBT*frYii~ Van 1 tot 5 repels.....,^..^.» Pik* r«* Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels Elke regel meer-.., Lin* <U2Yt 2.30 0-tt Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen DE LIBERALE PERS Het is eigenaardig tot welk een peil de liberale pers (in 't algemeen) onmiddellijk daalt, als zij meent, dat de vrijzinnigheid in 't gedrang komt. De Haagsche burgemeester voelt niets Voor de kermisvermakelijkheden, welke elk jaar in de Dierentuin plaats vinden. En, wanneer hij voldoende steun bij raad en burgerij gevonden had, zou hij ongetwijfeld Zondagssluiting geëischt hebben; al heeft hij.o.i. eigen positie wel eenigszins verzwakt door op Zondag een voetbalwedstrijd bij te wonen, waar de Zondagsheiliging toch ook Biet weinig in 't gedrang komt De vrijzinnige pers heeft dan ook wel ge zorgd om dit feit behoorlijk vast te leggen. Doch, dit in 't voorbijgaan. We willen even de aandacht vestigen op iïe bittere verwijten, welke de anders zoo deftige liberale pers naar het hoofd slin gert van hen, die voor Zondagsrust opkomen. Zelfs persoonlijke beleedigingen moeten dan dienst doen om zijn vijandschap onder woor den te brengen. De o zoo neutrale Telegraaf schimpt Ier lustig op los, hoe ernstige menschen in deze bewogen tijden zich nog druk kunnen maken over futiliteiten als kermisvermaak op Zondag. De stichtelijke stukjes, welke het blad zelf ten beste geeft, zijn zoo be krompen niet, maar staan op heel wat rui mer grondslag. Nu ja, dat is de Telegraaf zal men zeggen: het sensatieblad, dat graag de massa in 't gevlei komt. Het zij zoo; maar minstens zoo grof is de Nieuwe Rott. CrL, die toch gaarne ern stig genomen wordt. Welnu, als het over deze dingen gaat, dan deinst ook dit blad Voor niets terug. Dan schrijft het over „kleinburgerlijke Beepjesmutsen'" en horretjes-politiek. Dan werpt het zich met grimmige vijandschap op de andersdenkenden. Dan ontziet het blad zich niet om te spreken van den „Zon dagsheiligingsmaniak", en den „drijver" Duymaer van Twist; wiens bekrompenheid slechts reden tot spot en minachting geeft. Ach ja, da,t 'js. dé eerbied voor eens anders Christelijke overtuiging. En zeg nu niet, hoe hier de geesten openbaar worden en de antithese naar voren dringt; want dan schrij ven deze zelfde scribenten vol verontwaar diging over zooveel miskenning van hun Christelijke levensovertuiging. Het liberale Vaderland staat „zelfs in bewondering voor de Christelijke beginselen, zooals die in de Bergrede zijn vervat, maar is o zoo bang voor het uitdragen van die be ginselen in de politiek", want Christelijke politiek is Kerkelijke politiek en deze is „voor ons land de grootste ramp, die het kan treffen, omdat onze geschiedenis haast op elke bladzijde leert, dat die haat verwekt tusschen de burgers van hetzelfde land, en wij in deze benarde tijden meer dan ooit op bevordering van eendracht en saamhoorig- fceid zijn aangewezen". Ziedaar de liberale pers. VOORUITGANG We gaan ten aanzien van scholenbouw toch wel iets vooruit Ecnige jaren geleden werd in de Haagsche Gemeenteraad onder Véél instemming de stelling verdedigd, dat èen schoolklasse met twaalf leerlingen toch eigenlijk het ideaal was. Thans werd daar met bijna algemeene stemmen besloten een vijftal openbare scholen op te heffen, omdat er klassen zijn van 0, 1, 3, 9, 10 en 11 leerlingen. Zulk onderwijs is natuurlijk hopeloos duur en zulke toestanden kunnen niet gehand haafd worden; maar er zijn ook andere be zwaren tegen. De vrijz.-democratische wet houder van Onderwijs was terecht van oor deel, dat zulke klasjes niet deugen uit pae- dagogisch oogpunt; noch voor de kinderen, Boch voor de onderwijzers. In zoo'n uitstervende school heerscht waarlijk een „sfeer van tragiek". De onder wijzers moeten er, naar onze meening, het zelfde gevoel hebben als iemand, die een zaak liquideert Van opgewektheid kan geen sprake zijn. Verzet was er tegen de opheffing alleen Van Communistische zijde. Doch dit verzet is waardeloos. Het is alleen gebouwd op de stelling, dat een openbare school a 11 ij d intact gehouden moet worden; alleen reeds omdat het een openbare school is, waaraan Baen niet mag raken. Gelukkig zagen ook de voorstanders van openbaar onderwijs deze zaak beter in. Het is nu eenmaal zoo, dat in de city der groote steden hoe langer hoe minder „schoolgaan de" kinderen zijn. Dat de openbare scholen daar terugloopen, beteelvnt niet altijd, dat de leerlingen naar de bijzondere school gaan. Het is een algemeen verschijnsel. Men behoeft er ook niet om te treuren. Want op zeer natuurlijke wijze komt men nu van de oude, soms „vunzige" schoolge bouwen ai. Ook da eenvoudigste bouw van tegenwoordig is dubbel zoo goed als de ge bouwen in het centrum der oude stad. Bovendien zijn aan de opheffing van scho len in de groote steden veel minder bezwa ren verbonden dan op 't platte land. Er is dus heelemaal geen reden om misbaar te maken over het feit, dat klasjes van hoog stens tien leerlingen in andere scholen wor den ondergebracht. Dat de Haagsche Raad zulks begrijpt, valt te loven. Het geeft voordeel naar alle kan ten. DE GEZINDHEID Wij gelooven, dat A.B.K. in zijn laatste hoofdartikel in de roode pers de strijd in de S.D.A.P. vrij juist teekent, als hij betoogt, dat de hoofdzaak niet betreft een kwestie van standpunt zoozeer als wel van gezind heid. Want waarlijk, als de gezindheid goed was, dan zouden zelfs vinnige debatten niet de breuk kunnen slaan, welke thans voor ieder duidelijk is, zelfs voor den schrijver van bedoeld hoofdartikel, die nog geen jaar geleden hoog opgaf van de solide eenheid en eenswillendheid der partij. Thans komt hij tot de erkenning, dat het geval zoo goed als hopeloos is, dat geen en kele resolutie, geep enkele tusschenfiguur, geen enkele bemiddeling baat. Als de ge zindheid zich niet herstelt, dan gaat de scheiding door. Onvermijdelijk. Want nooit was die gezindheid zoo slecht als tegenwoordig. Nooit werden de dragers der partij zoo bejegend door de oppositie, als thans het geval is ,nu men „in het openbaar, tegenover den bittersten vijand, elke gees telijke saamhoorigheid met de eigen ver trouwensmannen afwees, als een smadelijke insinuatie, een aanranding van de persoon lijke eer". De schrijver moge onzenthalve ook hier in gelijk hebben, doch dan vragen we, juist met het oog op dit laatste citaat, of hij zich terecht verwondert over die ellendige ge zindheid in zijn partij Heeft hij en andere sprekers en schrijvers in de S.D.A.P. iets anders gedaan dan die gezindheid aankweeken? Wat gebeurt er anders in de roode pers, dan de „bitterste vijanden" in al hun doen en laten verdacht te maken? Neem de allerlaatste maanden. Heeft de critiek, welke men op regeering of andere partijen oefent niet steeds als inslag een aan tasten van het karakter der personen en een verdachtmaking van het bedoelen, inplaats van een objectieve critiek op de maatrege len? Bij anderen is altijd opzet en onwil in het spel; het is immer de zwartste reactie, die een aanval op het levenspeil der arbei ders doet En zou men meenen, dat bij zoo'n opvoe ding de onderlinge verschillen op vriend schappelijke toon en in een geest van broe derlijke eensgezindheid besproken zouden kunnen worden? Wat kennen de leiders de menschelijke natuur toch slecht. Wie stel selmatig haat en wantrouwen kweekt, krijgt vroeg of laat zijn trekken thuis. Waarom zou de opposant in de partij ge looven, dat de „bittere vijanden" karakter- looze schelmen zijn, maar dat de eigen lei ders een onwankelbare reputatie van eerlijk heid en onbaatzuchtigheid bezitten enbe houden? Wie zich beklaagt over de gezindheid der oppositie, klaagt daarmede zich zelf aan. NAT. BOEREN CRISIS COMITÉ HET GROENE FRONT. In de Zaterdag j.l. gehouden bestuursver gadering van het Nationaal Boeren Crisis Comité, zijn besprekingen gevoerd inzake de op te richten nationale boeren partij „Het Groene front." Het lidmaatschap van de Nationale boe renpartij ..Het Groene Front" sluit in geen geval het lid zijn van een of meer dei' land bouworganisaties uit Zooveel mogelijk ral juist de partij het georganiseerd zijn van al le boeren in die speciale vakvereenigingen aain zij thuis hooren. bevorderen. Ook het lidmaatschap van een der poli tieke organisaties is. voor zoover deze niet met liet door de partij beoogde doel in strijd zijn, toelaatbaar. De Nationale Boerenpartij „Het Groene Front" verklaart zich pertinent tegen revo lutie, en voor orde en gezag. Zij is trouw aan de'overheid, voor de handhaving van Gods dienstvrijheid krachtens de beginselen van het Christendom, zooals die ook door ons voorgeslacht onder leiding der Oranjevorsten zijn hoog gehouden. Een commissie werd benoemd tot het ont werpen van Concept-statuten en Huishoude lijk reglement. De contributie werd voorloopig bepaald op f 1.per jaar mipimum. Met de werving van leden wordt nu begonnen. DE VRIJHEIDSBOND Mr. D. FOCK'S OPVOLGER. Naar de „N.R.Crt" verneemt ligt het in de bedoeling van m r. D. Fock om in 1933 na de voorbereiding van de verkiezingsmm- pagne voor de Tweede Kamer, het voorzitter schap van de Liberale Staatspartij De Vrij. heidsbond neer te leggen. M r. W. C. W e n d e 1 a a r. die binnenkort waarschijnlijk tot vice-voorzitter zal worden benoemd, schijnt te zijn voorbestemd om mr. 7ock op te volgen. DE RIJKSMIDDELEN IN JANUARI EEN ONGUNSTIG BEGIN DONKERE TOEKOMST De middelen bleven in Januari 1I.822.03Ö bij de opbrengst van verleden jaar len achter. De op brengst bleef 3.417.01)I beneden de raming. De eigenlijke teruggang bedraagt 5.794.084. Wat zal het einde zijn? Het nieuwe jaar hefeft voor de opbrengst der Rijksmiddelen verre van gunstig ingezet. Over de maand Januari bedroegen de totaal inkomsten f 31.433.723 tegen f 43.255.758 in dezelfde maand van het vorige jaar, alzoo een teruggang van f 11.822.035. Onrustbaren de cijfers! Toch valt de uitkomst bij nadert beschouwing der cijfers nog wel wat mee, al heeft de sedert twee maanden opgaande lijn zich thans weer in neerwaartsche richting omgebogen, waardoor de middelen per saldo f 3.417.091 onder 1/12 van de raming, welke f 34.850.714 bedraagt, bleven. Na hetgeen wij in vorige overzichten schre ven, kan het duidelijk zijn, dat meer dan de helft van deze sterke teruggang van f 11.822.000 op rekening komt van de perso- neele en de grondbelasting. De eerste komt thans geheel aan de gemeenten ten goede, de tweede gedeeltelijk. De resten, die nu nog op de staat voorkomen, nl. resp. f 14.419 (v. j. f 3.301.426) en f 481.031 (v. j. 3.222.575) zijn feitelijk van geringe bcteekenis meer. Deze cijfers dus buiten beschouwing gela ten, bedraagt de eigenlijke totale teruggang f 5.794.0S4, vergeleken met dezelfde maana van hel vorige jaar, een cijfer, dat zeer pes simistische verwachtingen wekt voor het ver loop van de opbrengst der middelen in dit jaar, een cijfer, dat spreekt van steeds dieper invretende crisis in het geheele leven, waar aan steeds meer niemand en niets ontkomt. Zoowel de inkomsten- als de vermogens belasting vertonnen eveneens een verden daling in opbrengst. De eerste belasting liep terug van f 7.9 mill, tot f 7.09 millioen. de tweede van f 1.25 tot f 1.1 millioen. Beide belastingen zijn dus aan de teruggang vooi ongeveer f 1 millioen debet. Een daling van ruim S tot 7VA ton in dividend- en tantième- belasting (een vermindering van ruim 4 tori bij verleden jaar!) behoeft nauwelijks ver wondering te wekken. Meer valt er te zeggen over de rechten op den invoer. Deze opbrengst is inderdaad zeet ongunstig en onrustbarend! D.e inkomsten bedroegen f 3.9 millioen (v. j. f 5.2 mill.), terwijl 1/12 der raming f 5.05 millioen be draagt. Dit raniingscijfer, aldus leert een noot onder aan de staat, moet echter lioo- ger zijn, omdat na de indiening der midde lenwet de invoerrechten zijn verhoogd. Naar schatting moet dit raniingscijfer dus min stens f 1 millioen hooger zijn, zoodat per saldo de invoerrechten met ruim f 2 mili. terugliepen. Onze veronderstelling in het vo rig overzicht, dat Januari een sterke terug gang-in de opbrengst van deze post zou te zien geven, mede in verband met de sterk verhoogde invoer- in December om het ver hoogde tarief te ontgaan, is dus wel bewaar heid! Bovendien moet bij dit opbrengstcijfei rekening gehouden worden met de „nagevor derde" ber.zinebelasting, die eerst in Febru ari behoeft betaald te worden. De f 2 mill, is dus waarschijnlijk wel wat erg ongunstig doch de nieuwe inzinking in den handel welke zich in het nieuwe jaar heeft ingezet, doet toch het ergste verwachten! Over de overige posten kunnen we kort zijn. Er is óf teruggang (overwegend) c-f kleine verbetering, 't zij door verhoogde be lastingen of crisisheffingen. Hierachter laten we de opbrengst van eenige middelen vol gen: Statistiekrecht f 177.137 (v. j. f 282 249). Accijnzen: op zout f200.413 (v. j. f 194.635), op geslacht f 533.613 (v. j. f 756.347), op wijn f 51.421 (v. j. f 35.102), op gedistilleerd f 2.669.311 (v. j. f 3..452.202!!)), op biei f 804.984 (v. j. 943.271), op suiker f 4.266.109 (v. j. f 4.459.476), tabak f 2.502.159 (v. j. f 2.808.257, alzoo een bewijs, dat een ver hoogde heffing nog geen vermeerdering in opbrengst behoeft te beteekenen!). De belasting op gouden en zilveren wer ken bleef vrijwel gelijk. Daarentegen valt in zegelrechten een zeer bedenkelijke verminde ring in opbrengst te constateeren, n.l. van f 2.35 tot f 1.56 millioen. De registratierech ten liepen met 4 ton terug, evenals de suc cessierechten, die eenzelfde bedrag voor hun rekening namen. Ook de domeinen gingen achteruit, n.l. van Zx/2 tot l3/4 ton. De enorme crisis in de scheepvaart deed de opbreng=t van de loodsgelden met 25 pet. verminderen en wel van f 455.800 tot f 323.591. De inkom sten ten bate van het „leeningsfonds 1914" beloopen f 4.6 millioen, van liet wegenfonds f 591.066, en van het Gemeentefonds 7.4 millioen. Het jaar 1932 laat zich verre van gunstig aanzien. De crisis zet meer en meer door. Verhoogde heffingen zijn weer aangekon digd. Bij dit alles staat het echter nog fe bezien, of dit alles nog wel verbeterde in komsten zal brengen. Ook over Nederland trekken de donkere wolken rich meer en meer samen. En de uiteindelijke slotvraag kan niet uitblijven: Wat en waar zal het einde van dit alles zijn? DE ZUIDERZEEWERKEN HOE MEN VORDERT. De grootste drukte bij de Zuiderzeewerken concentreert zich thans bij De Vlieter, het laatste stuk van den afsluitdijk, dat nog "cht moet worden. Aan de zijde van Bree- i en aan den kant van.Wieringen zijn thans elk honderd rijswerkers bezig met het maken van zinkstukken. Twee transporteurs en drie baggermolens zijn naar huiten ge gaan. Binnenkort gaan nog drie zuigers naar bulten om den nieuwen dijk op hoogte te spuiten. Volgens het „Handelsblad" bestaat de ver wachting, dat einde Juni de verbinding met Wieringen tot stand komt NATIONAAL CRISIS COMITÉ GEEFT PER GIROI Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité verzoekt het volgende te plaatsen: De gelegenheid tot het automatisch doen van overschrijving ten bate van het Na'io naal Crisis Comité is thans opengesteld bij den Postchèque en Girodienst. Rekeninghouders! laat de gelegenheid wèl te doen niet voorbijgaan. Verzuimt niet nog heden het u toegezonden formulier ii te vullen. Stelt niet uit, doe het dadelijk; uw dag zal er rijker door worden. Indi rond 180.000 rekeninghouders tenminste één- maai per maand 25 cent doen overschrij op postrekening No. 186.000 N. C. C. geeft dit per maand zonder moeite en zonder menswaardige opoffering f 45.000. De winter is ingetreden, de aanvragen nemen toe. Steunt!! Het wordt u zoo gemakkelijk gemaakt. LOOPENDE PACHTCONTRACTEN De Vrijz.-dem.. fractie heeft gisteren een wetsvoorstel ingediend inzake maatregelen betreffende de loopende pachtcontracten. In het jongste nummer van de Vrijz.-De- mocraat werd dit initiatief-ontwerp van de Vrijz.-Dem. Kamerfractie reeds aangekon digd in een artikel: Crisismaatregelen voor land- en tuinbouw. Daarin werd medegedeeld, dat de pachter gebaat zou zijn met een regeling, die de mogelijkheid opent van een gedwongen pachtvermindering. Van de regeling werd in groote trekken het volgende beeld gegeven: De pachter, die er niet in slaagt langs min nelijken weg een pachtvermindering te ver krijgen, kan zich wenden tot den kanton rechter. Deze roept verpachter en pachter beiden op en tracht alsnog door minnelijk overleg tot een redelijke oplossing te gera ken. Slaagt deze poging niet, dan wordt de zaak ter beslissing voorgelegd aan een com missie, waarvan de kantonrechter voorzitter is en waarin nevens hem een verpachter en een pachter als leden zitting hebben. Deze commissie beslist in hoogste instantie over het bedrag der pachtvermindering. Zij kan daarbij rekening houden met alle omstan digheden. die hier van invloed zijn. Zij kan. lettende op de uitkomsten van het bedrijf, ook in vroegere jaren, op den vermogenstoe. stand van pachter en verpachter en allerlei andere factoren, ten slotte vns'stellen. waar toe redelijkerwijze «ie verpachter verplicht moet worden geacht. STEUN AAN DE Z'JIDERZEE- VISSCHERS AFDOENING VAN AANVRAGEN In antwoord op een telegrafisch verzoek van den Burgemeester van Enkhuizen, om steun voor de visschers en visschersknechts, in verband met het thans niet loonend-zijn van de Zuiderzee-visscherij, ontving de Burge meester dézer gemeente, naar de „Stand."' meldt, het volgende telegram van den Secre taris der Generale Commissie Zuiderzee Steun- wet. „Indien thans aan v-'sschers en visschers knechts voldoende middelen tot levens-onder houd gaan ontbreken, wordt in het algemeen aangenomen, dat zulks een gevolg is van de afsluiting. Inkomende aanvragen, om toepas sing van art. 13, zullen omgaande worden afgedaan". VERGADERING C.N.V. Het algemeen bestuur van het C. N. V kwam in vergadering bijeen om te beslissen over de vraag of het gewenscht is een twee tal hotels te Egmond aan Zee aan te kno pen en deze als vacantie-oord te expioi- teeren. De bespreking droeg geheel het stempel van de tegenwoordige tijdsomstandigheden. De vraag of uitbreiding van dit instituut gewenscht is, kwam nauwlijks aan de orde. Veel meer werd alle aandacht geconcentreerd op het feit, dat het om verschillende re denen thans niet oorhaar is kapitaal vasr te leggen in zoodanige gehouwen. Het liqui de maken der geldmiddelen levert reeds be ar en waarschijnlijk schade op; veel minder mag er daarom aan gedacht worden om bezittingen voor dit doel beschikbaar te stellen. Unitas is thans in een zware strijd gewikkeld en daarop moet veel meer de indacht vallen. De afgevaardigden van de verschillende bonden bestreden dan ook unaniem hei voorstel, behalve de Grafische Bond; terwijl het zwak verdedigd werd door voorzitter en penningmeester van het C. N. V. Met opéén na algemeene stemmen werd het verworpen. De aandacht werd nog gevestigd op den pensionprijs in het bestaande vacantie-oord; men achtte f 2.50 per dag te hoog. Bij den aanvang der vergadering heette de voorzitter, de heer Kruithof, de heeren Schipper en Stapelkamp, de nieuwe secre- irissen, welkom in hun nieuwe kwaliteit. Bij de rondvraag wérd gewezen op de noodzakelijkheid om de Chr. Textielarbei ders in Twente krachtig te steunen. GEREF. VEREEN. VOOR DRANK BESTRIJDING PROV. ZUID HOLL. BOND. De elfde vergadering van den Prov. Bond van Afdeelingen van de Gcref. Vereeniging voor Drankbestrijding, in de prov. Zuid-Hol. land zal Zaterdag 12 Maart a s. in het ge- houw „De Eendracht" te Rotterdam worden gehouden. De agenda vermeldt, o.m. de verkiezing in twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren D s. J. S m e 1 i k, Geref. predikant te Loosduinen en de voor zitter. W. C. F. Scheps te 's-G ra ven ha ge. Voor deze vacatures ziin gerandideerd de heeren D s. J. S m e 1 i k en D s. A. P o n- i n, Chr. Geref. predikant te I.isse en W. G. F. Sc h e p s en H. Stapelkamp, hoofd eener Chr. Seho«il te Roterdam. Na afhandeling der huishoudelijke znk"n zal D s. L. W. We ss els. Geref. predikant té Abcoude, een opwekkende rede houden. EERSTE KAMER GELDLEENING. De Senaat kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen om van den president de mededeeling in ontvangst te nemen. dat onmiddellijk via de openbare vergadering in de afdeelingen zou worden onderzocht het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk. Dat was al. Het afdeelingsonderzoek heeft plaats gehad. Het blanco eindverslag is zoo ijdig uitgebracht, dat vanmorgen opnieuw in het openhaar kon worden vergaderd om het wetsontwerp z.h s goed te keuren. Daar na sluiting der vergadering. De eerste kosten voor deze leening zijn op deze wijze niet ge ring. Vergadering van hedenmorgen. De Eerste Kamer heeft heden zonder hoof. delijke stemming aangenomen liet wetsont werp tot het aangaan van een of meer geld leeningen ten laste van liet Rijk tot een maximum-bedrag van 200 nnlliocn gulden. DE HEER NIEUWENHUYSEN EN DE H.G.S. Het hoofdbestuur der Hervormde Gerefor meerde Staatspartij heeft dezer dagen te Utrecht vergaderd en besloten alle contact te verbreken met den heer G. Nieuwen- huysen, die zooals bekend geen lid dezer partij meer is en ook bedankte als opvolger van Ds. Lingbeek voor het Kamerlid maatschap. Het besluit van het hoofdbestuur werd ge motiveerd door inlichtingen inzake de godra" gingen van den heer G. Nieuwenhuy- s e n, ten opzichte van hoofdbestuur, de H. G.S. en ds. C. A. Lingbeek. WEER EEN DAGBLAD WEG In de dagbladwereld zijn in den laatsten tijd al heel wat dagbladen van eigenaar ver anderd of wel opgeheven. Thans wordt mee gedeeld, dat het roomsch-kalholiek dagblad De Morgen te Helmond na 31 Maart niet meer zal verschijnen. Van dit blad, hetwelk aan den linkschen vleugel der r.k. partij stond, is het Kamerlid Max van Poll hoofd- redacteur. De finantieele moeilijkheden zou den het blad in dezen tijd te zwaar zijn. In den kring der journalisten wordt thans veel meer werkloosheid aangetroffen dan in de laatste jaren het geval was. Ook het dag bladbedrijf voelt de maatschappelijke inzin king. CONCURRENTIE VOOR ONZE VISSCHERS VAN IJSLANDSCHE ZIJDE Voor het eerst, 200 meldt de „Msb." is een stoomtreiler onder de KJslandschc- vlag de ha ven van IJmuiden binnengeloopen om zijn vangst te lossen. Bedoeld schip, genaamd Gyl- lït (365 bruto-reg. tons) zeer modern uitge rust. o.m. voorzien van electrisch Ücht en draadloóze telegrafie, is bemand met tweemaal het aantal opvarenden van een Nederland sehen stoomtrawler en van grooteren inhoud dan onze schepen. Niet minder dan 4000 man den versche visch, welke van zeer goede kwa liteit is, werd aangevoerd. De daarvoor be stede prjjzen zijn gced, zoodat dit schip een prachtige besomming zal maken. Wanneer de ze proef slaagt zullen ongetwijfeld ineer schepen van de IJslandsche vloot IJmuiden binnenloopen en uit vrees daarvoor heeft het bestuur der Reedersvereeniging aldaar zich inmiddels met het ministerie telegiaiisch in verbinding gesteld om informaties daarom trent in te winnen. De besommingen van de eigen vloot zullen door de komst dezer buitenlandsche schepen bijsonder worden gedrukt, waaruit niets an- drs clan nadeel kan voortvloeien, vooral in de minder rooskleurige periode, welke liet vis- sclierijbedrijf thans medemaakt. BOND VAN CHR. ZANGVEREEN. IN NEDERLAND ALGEMEENE VERGADERING TE GOES Op 28 en 29 Maart a,s. zal te Goes cie 46e algemeene vergadering van den Bond van Car. Zangvereenigingen in Nederland worden gehouden. Het volgend programma is opge steld: Maandag 1 uur n.m., ontvangst van Bonds bestuur en afgevaardigden door den ring Zee land en de ïegelingscoinmissie in het öciiut- tershoi; 2.30 uur, Klassiek concert in de Gr. Jierk door de Zangvereen. Asaf, te Axel en den heer A. Kousemaker te Amsterdam (or gel); 4 uur, Autorit door de omgeving; ö.lö uur, Diner in hotel Centraal; 7.30 uur, ocaal concert in de Groote Kerk door de Zangver- eerdgingen Hosanna, te Vlissingen, Looft den Heer, te 't Zand, De Lofstem, te Goes, Soli Deo Gloria, te lerseke. Crescendo, te Krui- ningen, Advendo, te Biezelinge en Excelsior, te Rilland. Na afloop van dit concert gezellig samen zijn in hotel Centraal. Dinsdag 9.30 uur officieele ontvangst door het Gemeentebestuur ten stadhuize; 10.15 uur Huishoudelijke vergadering in het Schutters- hof; 12.30 uur, Gemeenteschappelijke koftie- tafel; 1.30 uur Voorzetting vergadering. Voorzitter der regelingscommissie is de heer A. te Gussinklo, te Wissekerke, secreta ris de heer C. Bieshaar te Goes. Jaarverslag 1931 Aan het jaarverslag over 1931 van den Bond ontleencn wjj, dat het afgeloopon jaar trots de malaise, in liet teeken der uitbreiding stond. Het aantal vereenigingen steeg van 46S tot 504, terwijl het aantal leden tot 20.931 klom (v.j. 19734). Het verslag herinnert verder ann het heen gaan van den secretaris. Ds. J. M. Jalink, .lie gens z'n hooge leeftijd rijn arbeid neer legde. Ongeveer 20 jaar heeft hij den Rond s zoodanig trouw gediend. Nog is bij lid in het Bondsbestuur. In het verslagjaar hebben het Bond-ly stuur verlaten door Deriodieke aftredi— welke zij wenschten om te zetten in een final" Ds. Petersen en de Vie^r e«rn;T|^_ ;t erkenning van lijn ve'e en bezielende ver'< ^voor den Bond, tot eerelid benoemd. Als jubi- Voornaamste Nieuws. (bli. 1). De Rijksmiddelen brachten in Januari jl. 11.8 niiilioen minder op dan in dezelfde maand van het vorige jaar en bleven over Januari 1932 3.4 millioen onder de raming voor die maand. Vergadering der Eerste Kamer. De Volkenbondsraad oefent ernstigen aan drang op Japan uit om de vijandelijkheden te staken. Voortzetting der Ontwapeningsdebatten. Oosterijk doet stappen bij de gezanten om tot meer economische samenwerking te komen. fblz. 5) De tentoonstelling van werken van H. M. de Koningin te Amsterdam geopend. De thans geldende regeling voor de con tin- genteering van textielgoederen. (bit 7) De weekstaat van de Nederl. Bank (blz. 3) Groote brand te Lage Zwaluwe. Schaakrubriek (bi*. 9) Nog geen resultaat bereikt bij de onder handelingen in het heerenkleedingbedrijf. Ontslag van 500 man bij de particuliere mijnen. Dr h NANNING'S KINADRUPPELS EETLU SI-OPWEKKEN Oi /LSOpn GEZONDE KOU Wat is schrijven toch een moeilijke kunst! Wie weet zoo te schrijven, dat hij niet mis verstaan wordt? Of, ligt het soms aan de lezers? Ik krijg haast de moed, om dat te beweren. Want anders begrijp ik nmt, hoe men uit een doodonschuldig stukje over „Gezonde kou" precies net kan len, wat er niet in zit en dat nog wel -1 twee zeer ver schillende kanten Nu was er aanmerkelijk verschil, dat geef ik direct toe. In het eene geval was het een sympathiek schrijven van iemand, die uit eigen ervaring vertelt, hoe men hem z.i. on billijk behandelt Doch die daarnaast, naar m ij n meening, al te zeer generaliseert over simuleeren en fraudeeren. Die heel erg aandikt, wat ik schreef over de schreeuw ors, die het minder kwaad hebben dan de still? armen. Tegen dezen vriend zou ik willen zeggen: Schaam 11 niet, wanneer ge buiten uw schuld armoe lijdt, om u tot de diaconie te wenden om hulp; en aarzel ook niet om Maatschap pelijk Hulpbetoon of Armbestuur op onbil lijke bejegening te wijzen of op fraude, wel ke gij bij anderen constateert. Verg echter niet van ons, dat we zuiver persoonlijke ervaringen zonder meer publi- ceeren; daar moet eerst een en ander aan vooraf gaan. We zijn allemaal menschen, en als het ons zelf raakt, is eenzijdigheid niet uitgesloten. De andere brief was geheel verschillend van de eerste. Deze schrijver heeft blijkbaar heelemaal niet de strekking begrepen van mijn stukje. Zelfs de kop blijkt niet goed gelezen te zijn. Duidelijk kwam uit. dat de bedoeling was, om ongeacht het feit. dat er misbruik van steun gemaakt wordt aan te sporen tot hulpverleening en betoo ning van barmhartigheid. Niets daarvan trok «Ie aandacht van den schrijver. Hij vraagt alleen of de werklooze geen eigengedraani piraatje mag rooken en begrijpt niet, dat het heel wat anders is of men een sigaret rookt, dan wat ik schreef: den diaken uit zijn werkplaais halen en in onhebbelijke houding, sigaret in tie mond. om nu het zoo vriest meer ondersteu ning te vragen. Precies op dezelfde manier behandelt de schrijver het gexaJ van den simulant, die altijd op de kade loopt en zich ziek maakt, als er werk te krijgen is. Of van een ander, die niet voor 20.— gaat werken, omdat zijn steun dun later niet op basis"/ 25.—, maar op basis 20.— berekend wordt Het lijkt me onnoodig er verder op in. te gaan. Want al is de kunst van schrijven dan ook nog zoo moeilijk ;ik stel me niet aansprakelijk voor alles, wat anderen er in believen te leggen. larissen werden gehuldigd de heer Golterman die 2e secretarie is geworden en zijn 40-jarig jubileum als organist der Doopsgez. Kerk in den Haag herdacht, en de Boridsadviseur. de heer J. A. de Zwaan, die in April den ÏU- jarigen leeftijd bereikte en na een periode van verzwakking weer zoo herstellen mocht, dat hy ook den gewaardeerden arbeid voor den Bond kon voortzetten. Als nieuwe leden van het Bondsbestuur traden toe de heeren Van Beek te Utrecht en Bodewes te Zwolle, door wier verkiezing is voortgebouw d aan het doel in het B. B. meer leden te krijgen, die de praktijk van hef ver- eenieingsleven kennen en verschillende deel en yan 't land vertegenwoordigen. Eindelijk worst ''et overliiden gememoreerd van d<*n heer Groenendijk te Arnhem. In w:en de Bond een warm vriend, „De Lofstem", (het Ben«ls- ••rrrnnn) $en trouw medewerker verloren heeft. Het verslag hesluit m»t het jaar 1931 sis een goed en gezegend jaar aan te merken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1