Hei Geuldal bedreigdDe brug bij Barendrecht DONDERDAG 11 FEBRUARI 1932' TWEEDE BLAD r r^. 5 RIJKSBEGROOTING VOOR 1932 VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER - 'Aan liet Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer inzake de Rijksbegrooting voor 1932 ont- leenen wy, voor wat betreft de begrooting van Justitie. Enkele leden vestigden de aandacht op de toe Bemende criminaliteit, vooral wat betreft de halsmisdrijven. Deze leden waren van oordeel, dat de justitie menigmaal met te weinig kracht optreedt tegenover beroepsmisdadigers en drongen daarom aan op grootere gestrengheid tegenover deze groep van delinquenten. Ook bepleitten zy wederinvoering van de doodstraf. Van andere zyde werd opgemerkt, dat dit laat ste blyk zou geven van een ontzaglijken ach teruitgang in onze strafrechtspleging. Verscheidene leden spraken als hun gevoe len uit, dat de thans ten aanzien van opruiing tegen het openbaar gezag geldende strafbepa lingen onvoldoende zijn en behooren te worden herzien. Sommige leden spraken er hun teleurstelling óver uit. dat de justitie een zóó gereserveerde houding betracht ten aanzien van de onthullin gen, gedaan over het concern-Kröller. Zij meen den, dat opheldering dienaangaande zeer ge- wenscht is Verscheidene leden vroegen inlichtingen om trent de proef te Veenhuizen met een open luchtgevangenis genomen. Enkele leden keurden het af, dat de minister voor eiken kinderrechtér het bedrag zal bepa len, dat deze mag besteden voor toepassing van maatregelen als bedoeld In de artt. 373 m. en n# van het Burgerlijk Wetboek. Hierdoor wordt h.i. inbreuk gemaakt op het beginsel van onafhankelijkheid der zittende magistra tuur. Sommige leden verwachten als gevolg van ide economische crisis en van de daardoor ont stane werkloosheid een toeneming der crimina-1 liteït. Zy betreurden, dat de regeering hier be zuinigend optreedt Defensie. Verscheidene leden zouden gaarne worden ingelicht omtrent de reis van den minister van defensie naar Ned.-Indië. De meening werd uitgesproken, dat het doel van 's ministers reis een ander is dan wordt opgegeven en wel be slechting van een meeningsverschil, gerezen tusschen de Ned.-Indische en de Nederlandsche regeering over de vraag of de derde kruiser op kosten van Ned.-Indië moet worden gebouwd. In verband met deze opmerkingen werd ge vraagd of de kosten voor dezen kruiser ten laste van Ned.-Indië zullen worden gebracht, ondanks het tekort, dat de Indische begrooting aanwijst Zoo neen, ligt het dan in de bedoe-1 ling, dat Nederland de bedoelde kosten inhuri geheel zal dragen? Gevraagd werd of de minister bereid is, een opgave de.* vanwege zyn departement by par ticuliere wapenfabrieken gedane bestellingen aan de Kamer over te leggen. Men wensrhte in kennis te worden gesteld met het aantal der gemeenten, dat heeft vol daan aan de uitnoodiging der regeering tot het treffen var maatregelen ter bescherming der burgelijke bevolking tegen aanvallen uit vlieg tuigen. De hoop werd uitgesproken, dat een eind moge komen aan de achterstelling der oud-ge- pensionneerde militairen. Aangedrongen werd op spoedige behandeling in de bijzondere commissie van overleg van de reglementen betreffende het loodswezen. Onderwijs. Opgemerkt werd, dat het peil van het lager onderwijs vaak blyft heneden peil, dat nood zakelijk is, en verstaan moet worden onder i „algemeen vormend", dit is „opvoedend". De- vraag werd gesteld of de school ook deze taak juist vervult In dit verband werd gevraagd of de groote financieele offers, die wy ons ge troosten voor ons onderwys, wel verantwoord Gevraagd werd, welke uitvoering de regee ring heeft gegeven aan het verdrag tot intel- lectueele samenwerking met België. Sommige leden wezen op de wenschelykheid van voort gezette differentiatie, by het middelbaar en voorbereidend hooger onderwys. Eenige leden drongen aan op bevordering van de Montessorimethode. Met groote bezorgdheid zagen vele leden het voortdurend stijgen van het totaal bedrag der uitgaven van het hoofdstuk lager onderwijs. De vraag rijst, of het. vooral in dezen tijd, waarin de gemeenten tot de uiterste zuinigheid genoopt zyn, niet plicht der regeering is, ertoe mede te werken, dat aan den ongebreidelden bouw van bijzondere scholen paal en perk worde gesteld. Arbeid. Sommige leden war»n van meening, dat de oplossing van de crisis-moeilijkheden niet is te /inden in verlaging der loonen en in verminde ring der uitkeeringen aan de werkloozen. Veel eer zoeke de regeering haar kracht in verhoo ging van de koopkracht der bevolking en ver meerdering van de gelegenheid tot arbeiden ten behoeve der door de crisis zoozeer getrof fen klasse der werknemers. Sommige leden betreurden het, dat de mi nister voorshands niet genegen is, de Arbeids wet toepasselijk te verklaren op meer groepen van arbeiders, dan waarvoor zy tot nu toe geldt Als reden der vertraging te dier zake wordt de ongunstige toestand van het bedi-yfs- leven opgegeven. Deze leden achtten zulk een politiek onjuist. Volgens hen biedt de crisis eer een argument ten gunste van de uitbrei ding van de werkingssfeer der Arbeidswet. Gevraagd werd, of de minister bereid is, de indiening van een wetsvoorstel te bevorderen, inhoudende verbod van den arbeid der gehuw de vrouw in de fabrieken. Vrij algemeen werd aangedrongen op beper king van den arbeidstijd van chauffeurs, die in dienst van particuliere bedrijven staan. Inlichtingen werden gevraagd over de wer king der Arbeidsgeschillenwet in verband met het conflict in Twente. Vooral met betrekking tot art. 34 dier wet. waarby overlegging van de boeken der ondernemingen mogelijk wordt gemaakt, werd op inlichtingen te dezer zake prijs gesteld. Enkele leden hadden met verwondering ken nis genomen van de indiening van het wetsont werp tot instelling van bedryfsraden. Alge meen bekend toch is de zeer slechte ontvangst, welke het voorontwerp by den Hoogen Raad van Arbeid heeft gevonden. Deze leden vrees den, dat de bedryfsraden tot even teleurstel lend resultaat zouden leiden als indertijd de Kamers van Arbeid Van meer belang achtten deze leden het ver bindend verklaren der collectieve arbeidsover eenkomst. Zulks zou een essentieele verande ring in het bedrijfsleven brengen. Waarom de indiening van een desbetreffend wetsontwerp door de criris minder urgent zou zyn gewor den, vermochten deze leden niet in te zien. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de regeerii g in ieder gval aan de werkloozen- kassen de reglementaire uitkeering zou waar borgen en er tevens voor zou zorgen, dat de kassen voor 1933 kunnen reserveeren de helft van het saldo, hetwelk op 1 Januari 1932 aan wezig was. Nog werd gevraagd of het oorbaar moet wor den geacht, dat op uitkeering rechthebbende tegen werkloos! eid verzekerde arbeiders ge dwongen worden te gaan werken in de z.g. werkverschaffingen voor loonen, lager dan de uitkeeringen der kassen, waarby zij verzekerd zyn. Verscheiden leden waren van meening, dat de groote werkloosheid het nemen van ingrij pende nevenr.iaatregelen dringend noodig maakt. Als zoodanig worden in overweging gegeven le. samenloop van pensioen en traktement te verbieden; 2e verbod van arbeid voordegehuw de vrouw, die niet als kostwinster is te be schouwen: 3e verbod van 't vervullen van ne venbetrekkingen, welke waargenomen kunnen worden door werkloozen; 4e. verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd. Beperking van den toevloed van buitenland sche arbeiders achtten verscheidene leden uiterst gewenscht. Buitenlandsche Zaken Eenige leden waren van oordeel, dat de buitenlandsche politiek onzer regeering zich in den iaatsten tyd al te zeer oriënteert in de richting van toenadering tot F rankryk. Enkele leden verklaarden zeer teleurge steld te zyn over de resultaten, tot nogtoe bereikt met betrekking tot den Volken bond. Zy betwijfelden of deze instelling de aan haar ten koste gelegde bedragen wel ten volle waard is. Eenige leden vroegen nadere inlichtingen omtrent de plannen der regeering met betrek king tot het te Genève gesloten verdrag in zake de oprichting eener internationale hypotheekbank voor landbouw- c r e d i e t e n. Verscheidene leden spraken hun teleurstel ling uit over de samenstelling van de dele gatie naar de Geneefsche ontwa peningsconferentie. Men had h. I. kunnen volstaan met militairen als technische adviseurs aan de delegatie toe te voegen. Deze leden betreurden het eveneens, dat geen vrou welijke afgevaardigde was aangewezen. Nu is gebleken, dat de minister noch tot het doen van eenige stellige mededeelingen aan de Staten-Generaal. noch tot het ingaan op een parlementaire discussie bereid is, achtten verscheidene leden thans een verdere bespre king van het vraagstuk der Ned.-Belgische onderhandelingen van zeer weinig belang. Slechts wenschten deze leden uiting te geven aan hun bevreemding over het feit. dat. ter wijl de minister tegenover de Staten-Gene raal alleen over een kanaal in abstracto meende te mogen spreken, de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, na over leg met de regeering. in een vergadering van de Staten van dat gewest zeer stellige mede deelingen heeft kunnen doen. Eenige leden achtten het gewenscht, dat de minister alsnog mededeelingen zou doen. Wie zoo werd gevraagd zijn de advi seurs van den minister in oeconomische aan gelegenheden. de verhouding tusschen Neder land en België betreffende? Verscheidene leden vroegen, waarom het protocol in zake de handelsbetrekkingen niet en het traotaat van Oslo wel aan de volks vertegenwoordiging ter bekrachtiging is aan geboden. De vrees werd uitgesproken, dat dit protocol de Crisis-invoerwet zou verzwakken. Verscheidene leden wezen erop, dat de eco nomische voorlichting, welke van het mini sterie van buiten!, raken uitgaat, nog steeds 7eer gebrekkig is. Zü drongen op verbetering aan, o.a. door uitbreiding van bet aantal be roepsconsul a ROFFELRIJUEV. Crisisloierij Volgens een bericht zou door het Nat. Crisiscurnlté een lotert) geor ganiseerd worden. De prtjzen wer den erbö vermeld: hulzen, auto a, enz. enz Het bericht blijkt geluk kig onjuist. De criminerle crisis is Een mombakkes, een masker Voor allerhande leelijkheid. Ik wil geen criticaster. Geen kleine muggenzifter zijn, Maar zou tvel willen vragen Waarom een crisisloterij Bij 't leed van onze dagen Onmisbaar is, terivijl zoo veel, Zoo gulweg wordt gegeven. Waarom het rad van avontuur Hiervoor op gang gedreven Moet 't geven-met-een-premie zijnl En offeren-om-prijzen Komt hier de crisis-egoïst Zijn ware aard bewijzen f Warempel, m.cn hoeft onze lui Met Loten niet verlokken; Die weten voor de mcdemensch Als 't noodig is, te dokken; Die loeten de collecte-cènt In -gulden om te zetten; Die makenis het offer eisch, Met geven korte metten! 't Criterium zal hier wel zijn: Dat er nog menschen leven, Die slechts wanneer er winst aan zit Een „offer" willen geven. Die offersveeg ik met genot Met bezems op een hoopje! Wie zóó z'n offertje vergokt Die offert op een koopje. (Nadruk verboden.) LEO LENS* Door den Zuid- Hollandsehen Hen gelaarsbond werd op de Rot- temeren een zegenvisscherij gehouden. Er werden 'n paar flinke snoek baarzen opge haald. Afgedankte wagentjes van diverse pluimage o-p 't Haar- Japansche troepen, voorzien van de nieuwste uitrusting, lemsche autokerkhof. arriveeren aan het station te Tientsin. Allerwege is groote ontsteltenis gewekt door het opzienbarend plan, om in het Geuldal een spaarbekken voor electrir fiche krachtopwekking te stichten. Hierboven het kasteel Nieuwborg te Gulpenéén der mooiste punten van ons land. Dezer dagen is men begonnen met het plaatsen der heftorens voor de groote hefbrug bij Barendrecht, Op onze foto ziet men hoé een der onderstukken door sen bok naar tijn plaats wordt gebracht. Het monteeren van 't onderstuk op een der betonnen pijlers van de hefbrug bij Barendrecht. Gibson en i ardusu steken de hoofuen bij ellcaar tijdens de zitting der Ont wapen ings-Con ferentie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5