WALATUM PRIMA VLOERBEDEKKING MAANDAG 8 FEBRUARI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Maandagmiddag 8 en Dinsdag 9 Februari: in vele nieuwe kleuren en dessins 183 c-m. breed, gewone prijs per el 0.98, ALLEEN Maandagmiddag en Dinsdag PER EL f 0.57 Bij Griep en Influenza, Rheumatisohe pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangeziohtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 cL Bij Uw Drogist STADSNIEUWS PROPAGANDA VOOR LEIDEN Door het Centraal Uitgevers-bureau voor Gemeente-propaganda is in tijdschriftvorm een propaganda-blad uitgegeven van onze stad, waarin versohillenda belangrijke arti kelen met tal van foto's verlucht de aantrek kelijkheden van Leiden als woonstad opsom men. Onze burgemeester, Mr. A. v. tL Sande Bakhuyzen schrijft een voorwoord, waarin hij er op wijst, dat Leid'en vroeger uit een oogpunt van landverdediging en thans in economische en geestelijken zin een steun 'en stut voor Holland geworden is door eijn textielnijverheid en zijn groeiende en - bloeiende Hoogeschool. Leiden trekt aan- s dacht door zijn geschiedenis, maar nietmin- •Vder door het werkzaam aandeel dat het thans in het wetenschappelijk en commer- cieel leven van ons volk neemt. 'I Deze algemeee opmerkingen van den bur- 7 gemeester worden in de volgende bladzijden f nader uitgewerkt, o.a. in een artikel van den t heer E. W. Wichers Rolland-et, secretaris I' van de V.V.V. en in verschillende andere bijdragen die Leiden in heel haar veelkleu- rig leven schilderen. yje.de door zijn keurige verzorging zal het. blad ongetwijfeld veel belangstelling f- trekken ep, nqar we hopen, zijn propagan- i- distisch werk vruchtbaar doen 1 DE SENAATSKAMER DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT Bij de fa. S. C. van Doesburgh alhier is verschenen de tweede druk van „De Senaats kamer der Leidsche Universiteit", waarvan ide eerste druk is samengesteld door de hoog- leeraren P. J. Blok en W. Marten. De afge treden rector-magnificus Prof. Dr. J. Ph. Vogel schrijft in dit boekje een voorwoord waaraan het volgende is ontleend: Dit boekje bevatte niet alleen een beknopte (geschiedenis der Leidsche Senaatskamer, maar tevens een vollédigen beschrijvenden catalogus der geschilderde portretten van ihooaleeraren, waarmede de wanden van die veraadérzaal zijn behangen. Aangezien 'die merkwaardige verzameling sedert 1914 is verrijkt met niet minder dan acht-eri-twintig beeltenissen, kwam het ons igewenscht voor een tweede uitgave van De Senaatskamer het lioht te doen zien, waar in' "die nieuwe aanwinsten konden worden opgenomen. Bovendien hebben wij gemeend, dat deze- publicatie niet-weinig in -belang, ■zou'winnen, indien daarin een korte ken schetsing van elk der.honderd-drie-en-tachtig afgebeelde geleerden kon worden opgenomen. Immers, hoewel de Leidsche collectie eenïge stukken van wezenlijke kunstwaarde bevat, toch zal men erkennen, dat het vooral de afgebeelde personen zijn, waaraan deze por- tretverzameling haar buitengewone beteeke- 3iis voor onze Leidsche Hoogeschool ontleent In die statige reeks conterfeitsels van ver maarde geleerden straalt ons als het ware de roem tegen, dien de Leidsche Hoogesahool gedurendede drie en een halve eeuw van Biaar bestaan heeft weten te handhaven. Tot onze vreugde hebben wij niet alleen Dr. W. Martin onmiddellijk bereid gevonden om tot een nieuwe uitgave van zijn Senaats kamer mede te werken, tnaar bovendien bleek ons dat wij voor de biografische bij zonderheden der afgebeelden konden rekenen op de hulp van een aantal docenten onzer Universiteit. Wij wenschen hier uiting te geven aan onze erkentelijkheid voor de medewerking, zoo bereidwillig en vaak met opoffering van veel tijd verleend. Een woord van bij zonderen dank komt toe aan'den heer E. Pelinck, candid-aat in de kunstgeschiedenis, die zich op verzoek van prof. Martin en onder diens leiding heeft belast, met de, beschrijving der acht-en-twin- tig sedert 1914 in de Senaatskamer geplaat ste schilderijen en met groote nauwgezetheid zich van die taak heeft gekweten. Het aantal reproducties in de nieuwe uit gave is met vijf vermeerderd, bij de keuze waarvan deels op de kunstwaarde, deels op de beteekenLs van den afgebeelde is gelet. Het 'boekje, dat voor den prijs van 1.25 ïs verkrijgbaar gesteld, bevat thans 18 afbeel dingen en zal keurig afgewerkt als het is, zijn weg in de Universitaire wereld wel vinden. LEIDSCHE BUITENSCHOOL Voor de Leiiidtsohe Buiiteneohocvl te Katwijk ie Zaterdagavond een liiefdadiigfo'eideuiiitvoe- iriinig gegeven, welke opgebracht heeft een mietto bedrag van ƒ580. !VERVOERSOPBRENGSTEN N.Z.H.TJH. De vervoersopbrengsten van de N.Z.H T.M. hebben gedurende de maand Januari bedra gen wat betreft de lijn Scheveningen—Lei denKatwijk (NoordWijk) incl. stedelijn Leiden) f 110.627 en wat betreft de lijn Lei denHeemstede f 9400. STEDELIJKE WERKINRICHTING. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgetoopen week opgenomen: Maandag 44, Dinsdag 40, Woensdag 44, Donderdag 43, Vrijdag 44 en Zaïtordag 38 volwassen per sonen. DE DIENST DER APOTHEKEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wiordll. van Maandag 8 tot en met, Zondag 14 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen- straat 15. telef. 136: en A. J. Donik, Doeza- straat 131, itelef. 1313. Dnn.-rni |lfC CTAMH 'ONDERTROUWD: A Eoezaard 22 j, en J M Rlisbergen 20 j P Wassenaar wedr 49 J. J Smit. geseh 41 J. J Koet Vïnkesttln 21 J. GEBOREN: Nlcolaai drlei r G A Drlef i C A A >etruB Maria s v N Ph mlt Leonardti* Hen- DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT 357ste VERJAARDAG REDE VAN DEN RECTOR-MAGNIFICUS Ter gelegenheid van den 357sten verjaar dag van de Leidsche Universiteit heeft he denmiddag in het Groot-Auditorium, de rec tor magnificus, prof. dr. J. J. Blanksma de gebruinelijke dies-rede uitgesproken, welke door talrijke belangstellenden, w.o. de cura toren der Leidsche Universiteit, vele profes soren, lectoren en doctoren en andere auto riteiten werd bijgewoond, terwijl ook depu taties aanwezig waren der verschillende stu- dentenvereehi gingen. Prof. Blanksma sprak over „de invloed der organische, scheikunde op de mensche- lijke samenleving". Aan zijn rede het vol gende ontkend: Als wij nagaan, aldus ving spr. aan, welke de invloeden zijn geweest, dk de mensche- lijke samenleving gedurende de laatste hon derd jaren wijzigingen hebben doen onder gaan, dan zijn het d-e natuurwetenschappe lijke oh dekkingen en hare toepassingen. Daar is het gebruik van stoom en electri- citeit door de natuurkunde; de plant- en dierkunde hebben ons verrijkt met onbeken de soorten, rassen en variëteiten; de aard en dtó-lfstofkunde hebben voor opsporing van aardolie, steenkool en ertsen gezorgd. Het onderwerp, waarvoor spr. thans eeni- ge oogenblikkqn de aandacht vraagt, is de invloed van de organische scheikunde op de menschelijke samenleving. Voornamelijk op het gebied van kleeding, voeding en snelverkeer heeft deze schei kunde groote veranderingen teweeg gebracht gedurende de laatst verloopen eeuw; Kleeding. Riéeds in dé oudheid, bij Egyptenaren, Grieken, Romeinen en Germanen, werd de kleeding gemaakt uit vezelstoffen van dier lijken of plantaardigen oorsprong. Het zijn wol en zijde, afkomstig van dieren, en lin nen, hennep en katoen, door planten voort gebracht, welke als kleeding werden ge bruikt. Aanvankelijk in ongekleurden toe stand, werden deze stoffen bij grootere wel vaart geverfd met kleurstoffen, uit planten of dtoren bereid. De ontwikkeling van de organische schei kunde heeft hierin een belangrijke wijziging gebracht; zoowel een deel der grondstof, die als vezelstof voor de kleeding gebruikt wordt, als ook cLe kleurstoffen waarmede cleze wordt geverfd, hebben een volkomen verandering ondergaan. Een voorbeeld ont leent spr. aan de Leidsche lakenindustrie. De verfstoffen, welke voor de Leidsche lakenindustrie werden gebezigd, waren van plantaardigen oorsprong. Voor het blauw verven werd de weede (isatis tinctoria), voor het rotxiverven de meekrap (rubia tinc- torum) toegepast. Na de ontdekking van Amerika en van den zeeweg naar Indie werd'-obk iïïdigo uit Bongalen ingevoerd, terwijl uit Amerika lauw 'Hut. (campèche- hout, provinciehout) en roodhout (Brazilie- hout) en cochenille als verfstoffen werden aangevoerd. De weede of pastel, reeds in de middel eeuwen gebruikt voor het blauwverven, wa9 vóór het invoeren van de indigo de belang rijkste grondstof voor de ververij. De blade ren van de weedeplant bevatten het indoxyl, dat er met water uitgetrokken kon worden. In zure oplosing is deze stof bestendig, ter wijl in alcalische omgeving door oxydatie aan de lucht hieruit indigo als een donker blauw neerslag zich afzet De weede werd toen in ons land verbouwd, terwijl een deei door dé lakenververs uit Duitschland (F.r- furt) en Frankrijk (Rijssel) werd betrokken, In 1578 werd de indigo door de Portugee- zen uit Indië aangevoerd en voor het eerst hier te lande in gebruik genomen. Den 27en Juni 1578 staan Burgemeesters van Leiden aan Pedro vas de Hiero, gezant van den Con. ward, van Poortegael toe, om alhier bekent te maecken het anil of de in digo ende te leeren gebruyeken tot het ver wen, en es by burgemeesters ten advis van de waerdyns toegelaten zijn prouf te doen tot cost ende last van de verwers, wel ver- staende datter de waerdyns zullen moeten over zijn zno voer als nae. Een felle strijd onlstaat nu tusschen de weedeverbouwers, die zich in hun bedrijf geschaad achten en de handelaren in indigo over de waarde van de indigo als verfstof voor de lakenindustrie. Den Uen April "15S7 wordt dan ook eer verbod van het gerecht te Leiden uitgevaar indigo geheel te weren. Wat nu de werkwijze van het blauwver ven betreft, dit geschiedde in de indigokuip. Omdat indigo onoplosbaar in water is, moet deze in de indigokuip eerst worden omgezet in een oplosbare verbinding, hei indigowit, dat in water goed oplosbare na- triumzouten geeft. Men kan dit uitvoeren in de zoogenaamde vitrioolkuip, door reductie met ferrosulfaat (vroeger koperrood) ge noemd). Aan de lucht blootgesteld kleum zich de daari ngeverfde stof later blauw. Een meer gebruikelijke verfmetihode was de warme pastelkuip, waarbij weede (pas tel). indigo zemelen tot 75 graden werden verhit, cn daarna in de met dekens omwik kelde kuip warm gehouden werden. De zet- meelhoudende stoffen uit de zemelen onder gaan een gisting, waarbij afhankelijk van de temperatuur, azijnzuur, melkzuur of bo- terzuur ontstaan, terwijl de daarbij gevorm do fermenten de indigo tot indigowit redu- ceeren. De sterkte van de verkregen oplos sing wordt gecontroleerd door een stuk wol len stof, het staal, in de kuip te hangen en de kleur daarvan te boordeelen. Is de oplos sing sterk genoeg, dan wordt de kuip ge opend, gefiltreerd en de oplosing voor de ververij gebruikt Op het gebruik van verfstoffen werd door het stadsbestuur te Leiden streng toezicht gehouden. Nadat reeds gedurende vele eeuwen in de lakenindustrie de meekrap en weede ge bruikt waren, kwamen na de ontdekking van Amerika nieuwe verfstoffen in toepas sing, zooals eampèchehout. of provinciehout. Braziliehout en cochenille. De laatstge noemde stof is afkomstig van de schildluis» (coccus cacti) die voorkomt op een Mexl- caansche cactus. De cochenille wordt omstreeks 1620 te Lei den in do ververij ingevoerd, zooals blijkt, Houten wear S3 Jr. ™n contract geslot enUischen den verver 1 Dirc ^yillemsz yen,, der-Heyden uit Delft, met twee Leidsche lakenververs Gerard Vaillant en Jasper Waterlo. Wat ons nu het meeste treft bij deze laken industrie, dat zijn de van overheidswege aan de ververs gegeven voorschriften, waar aan zij zich te houden hebben om niet be boet te worden, en de verplichte geheim houding van de werkwijze, welke van vader op zoon wordt overgeleverd. Dit is dan ook een van de oorzaken waar door de ververij eeuwen lang up dezelfde wijze met geringe veranderingen wordt uit geoefend. Door de ontwikkeling der organische che mie zijn de sedert eeuwen gebruikte verl- methoden verlaten: men is er in ges' hcstanddeeleii uit de meekrap en de weede, welke de grondstoffen zijn voor de ververij, al te zonderen en in de laboratoria kunst matig op te bouwen. Zoo is de alizarine uit de meekrap geisoleerd, terwijl ze tevens syn thetisch wend bereid uit het anthraceen, een koolwaterstof, die in de steenkolenteer voor komt. De invoering van deze methode uit het laboratorium naar de techniek heeft nog groote moeite gekost. Zoo heelt dan de we tenschap aan alle verbruikers door vervan ging van de dure meekrap door de veel goed koopere alizarine een voordeel geschonken dat verscheidene millioenen guldens be draagt. En nadat eerst de meekrap door de ali zarine op den achtergrond was geraakt, kwam omstreeks 1880 de synthese van de indigo door Adolf Baeyer. Uit naphtaline van de steenkolenteer werd toen de indigo kunstmatig bereid, en thans heeft de fabriek matig verkregen indigo het natuurproduct verdrongen. Het door weede gekleurde tegen lucht en licht bestendige blauw laken wordt nog slechts in zeer geringe hoeveelheid gemaakt en ook de door indigo geverfde blauwe lin nen kiel wordt weinig meer gedragen. De tegenwoordige kleurstofindustrie heeit door de vrije mededinging der verschillende volkeren een zeer groot aantal waardevolle lichtechte kleurstoffen weten te bereiden. En zoo is dan de oude werkwijze van het verven der vezelstoffen met plantaardige verfstoffen bijna volledig verdrongen door de nieuwere methoden, ontstaan door het zeer groot aantal teerkleurstoffen waarmede de organische chemie ons heeft verrijkt. Celstofdraad. Het scheikundig onderzoek heeft niet al leen de kleeding gewijzigd, door gebruik van geheel nieuwe kleurstoffen, waarmede déze wordt geverfd, doch ook de vezelstoffen heb ben een belangrijke verandering ondergaan. Naast de reeds lang bekende vezelstoffen; wol, zijde, linnen en katoen, is gedurende de laatste 25 jaren een nieuwe grondstof voor kleeding in zwang gekomen; het is de kusnt- matig gespoten draad van celstof, die ten onrechte den naam heeft verkregen van kunstzijde. Zijde loch is een eiwitachtige stof van dierlijken oorsprong, de celstof is van de celwonden van planten afkomstig en be hoort chemisch tot een geheel andere groep van liébam-eri-, de koolhydraten of suikers. In -vr-oéger eeüwen zijn reeds pogingen fee- daan om zijde kunstmatig te vervaardigen, en wel door opgeloste eiwitachtige stoffen als lijm of hoorn tot kunstdraden te maken Na afloop van de rectorale ora'ia hield Prof. Blanksma een receptie in huize Bruins. Vanaf alle openbare gebouwen en veie particuliere woonhuizen waait vandaag de driekleur. Hedenavond wordt het feest door destu- den'en in eiigien kring gehouden. Op de so ciëteit „Minerva" wordt een col laf ion ge houden, gevolgd door een kroegiool De hoogleeraren vereenigen zich aan een feestmaaltijd #i huize Bruins, waar hun door de leden van L.S.C. een serenade ge bracht zal worden. Zooals reeds gemeld, is db gebruikelijke rijjool van de eerstejaare-studenten drtmas1 afgelast. De daarvoor geraamde kos'en (ongeveer f 500) zullen in de kas .van het crisis-comité worden gestort Een sympa thieke daad! Deze pogingen zijn echter mislukt, omdat de verkregen draden niet tegen de oplossende werking van water bestand bleken te zijn. Eerst gedurende de laatste 25 jaren is het mogelijk i%;weest op andere wijze dit doel te bereiken. Men is hierin geslaagd, door celstof óp te lossen en door een fijne oplossing te spuiten, waardoor een draad ontstaat en deze van het oplosmiddel te bevrijden. De aldus verkre gen celstofdraden worden daarna gesponnen on geweven. De. organische chemie heeft dus ook in de grondstof van de kleeding een groote veran dering te weeg gebracht. Naast de bestaandp vezelstoffen is daardoor ontstaan de gespo ten celstofdraad, die aanleiding is geweest tot de ontwikkeling van een nieuwe indus trie. die van de kunstzijde, welke thans, vooral waar het de volkskleeding betreft, zulk een belangrijke plaats in de wereld heeft weten te veroveren. Voeding. Naast de verandering in de grondstoffen voor de kleeding heeft de organische chemie gedurende de laatste honderd jaren ook de voedselvoorziening in nieuwe banen geleid In de voriged eeuwen moest Europa ge heel in eigen behoefte aan levensmiddelen voorzien. Indië leverde in den lijd van de Oost-Indische Compagnie specerijen als pe per, kruidnagelen en muskaatnoten, doch geen levensmiddelen. Tegenwoordig wordt een groot deel van de levensmiddelen, die in Furopa worden verbruikt, zooals granen, vleesch, vetten en suiker, aangevoerd uit an der werelddeelen. Mede door de ontwikke ling van de scheikunde, vooral van de che mie der vetten en suikers, heeft de voort brenging van deze grondstoffen voor het le- vensmiddelenbedrijf zich voor een belangrijk deel verplaatst naar de tropen. Ter vergelijking mogen hier een paar voor heelden worden aangehaald van levensmid delenvoorziening uit dé 17de eeuw en in den tegenwoordigen tijd. Tot de belangrijkste voedingsmiddelen be- hooren de vetten, zoodat ook in de 17de eeuw de voorziening van het vaderland met vetten een belangrijk vraagstuk was, evenals clit gedurende den wereldoorlog van 19li— 1918 het geval is geweest. Hoe belangrijk bij de voedselvoorziening van een land een tekort aan vetten is, zullen allen zich herinneren, die in het jaar 1918 dén slechten voedingstoestand van de bevol king in ons land en bij onze naburen hebben kunnen waarnemen. Vooral het jaar 1918 heeft zich gekenmerkt door groot gebrek aan vetten. Ook gedurende dort Jachiigjarigen oorlog was het vraagstuk van de voedselvoorzie ning een hoogst gewichtig probleem en wij zien dan ook mannen als Jan Adi'iaansz. Leeghwater, Michiel Adriaansz. de Ruyter en Hugo de Groot, ieder op zijne wijze, op treden om de Nederlanden van de noodige hoeveelheid vetten te voorzien. Vergelijken we nu de vctvoorziening van Europa in de vroegere eeuwen met die van den tegenwoordigen tijd, dan valt het ons op, dat daarin thans een zeer belangrijke ver betering is gekomen. In de eerste plaats is door de opkomst van de zuivelindustrie, waardoor de boter onder deskundige leiding wordt bereid, de hoeveel heid beschikbare natuurboter, welke nog al- tijd „het beste vet" geldt, zeer sterk toege- nomen. Maar daarnaast wordt een groote ïoeveel- heid spijsvetten uit de heete luchtstreken aangevoerd. Het klimaat maakt daar tenge volge van de gemiddelde hooge temperatuur en het felle zonlicht de plantengroei veel sneller. Waar Indië vroeger aan Nederland alleen specerijen leverde, heeft, zich de voort brenging der voedingsmiddelen, suiker en vetten, thans hoe langer hoe meer naar de iropen verplaatst. Door chemisch onderzoek is de structuur van deze lichamen ivstge- steld, dientengevolge zijn hun eigenschap pen beter bekend geworden. De vetten zijn ontleed in glycerine (Scheele) en vetzuren (Chevreuil) en daaruit weer opgeboüwd door Berthelot. De vetten, uit de tropen aange voerd, zooals cocos- en palmkernvet en de grondnotenolie, kunnen nu worden gezuï- ve.rd, reukloos en smaakloos gemaakt, ge hard, en vervolgens tot spijsvetten worden verwerkt Ook traan kan op deze wijze wor den gezuiverd. Maar hiervoor is een meer uitgebreide chemische kennis van de samen stelling der vetten noodig geweest dan die welke men in de 17e eeuw bezat En zoo is dan door toepassing der in de wetenschappe lijke laboratoria verkregen uitkomsten, de ais spijsvetten beschikbare hoeveelheid le vensmiddelen zeer sterk toegenomen. Een aanmerkelijk gedeelte hiervan wordt voort gebracht in de tropische luchtstreken, wal in de toekomst zeer waarschijnlijk nog wel zal vermeerderen. o Verkeer. Niet alleen op de verandering van klee ding en voeding heeft de scheikunde groo- <*,en invloed ui'geoefend, doch ook het ver keer is daardoor sterk bevorderd, en wel door de ontwikkeling van de explosie-mo toren Van 1850—1930 hebben deze werktuigen als gas- (Otto), benzine- (Daimler) en ruw- olie- (Diesel) motoren een groote verbete ring ondergaan. Het beginsel waarop dle'ie werktuigen be rusten is dat een brandstof in een gesto ten ruimte (metrien cylinder met zineei) wordt verbrand. Door de daarbij ontstane warmte worden de verbrandingsgassen op hooge tomperatuur verhit. Hierdoor oefe nen zij een sterken druk in die cvlinder uk en zijn in staat een zuiger voort te stu wen, waardoor een bewering ontstaat.. F.on Hang tijdperk van natuur- en scheikundig onderzoek is noodig geweest, voordat, met den bouw van deze motoren een aanvang koTT. worden gemaakt. Hieraan moest, voorafgaan de ontdekking van die zuurstof, waterstof, s'ikstof, kool zuur. de koolstof, koolwaterstoffen^ de sa menstelling van de lucht, onh el daring van bet begrip verbranding, ontleding en vor ming van koolwaterstoffen, evenwicht tus schen koototof en watorstof. tussoh en pro ducten bij de oxydatie van koolwaterstof fen tot koolzuur en wator. grenzen van de ontioloffing bh' gasmengsels, omzett'ng van warmte in ahbeid en nog meer andere ver schijnselen. van welke kennis bij dien bouw van de ontploffingswerktuigen gebruik is gemaakt Uit deze lange reeks van ontdekkingen kiest Spr. één enkel voorbeeld, name.iik dat van de ontwikkeling der chemie wan de gassen, welke in de exotosie-motoiren een rol vervullen. Uitvoerig werkt Spr. dit voorbeeld uit. Ne bet ontstaan van de theorie dar ver branding heeft de organische chemie m verschillende richtingen belangrijke vorde ringen gemaakt. Daardoor ©iin de aardolie en steenkool die als grondstoffen voor de daaruit berei de brandstof der on tol off ingswerk tuigen dienen, uitvoerig onderzocht De studie van de «aralie. het opsnoren. de scheiding in meer en minder vludhdige be standdeel en, de desfillaj'rie en rectificatie der benzine en smeeroliën is een afzonder lijk wetenschappelijk geleid bedrijf gewor- En door veriiittng van steenkool met wa terstof onderd ruk is men erin geslaagd, een mengsel van koolwaterstoffen te berei den, dat eveneens als motorbrandstof dienst kan doen. Steenkool en aardolie, in ingewikkelde toestellen door scheikundigen bewerkt en omgezet, verschaffen ons in den vorm van koolwaterstoffen de brandstof, die. met lucht gemengd, door een rorks van regelmatige op eenvolgende ontploffingen ons den arbe'd levert, die menseh en lastdier hebben bevriid van bet juk, dat zij eeuwen lang op hunne schouders hebben geto-vk En ook het snelle verkeer door voer- en vaar- en vliegtuigen is alleen mogeliik geworden, doordat een lange rii van chemische ontdekkingen is voorafgegaan, welke in onze omtploffings- werktuigen wordt toegepast. De samenwerking in onze ahoratoria heeft ons een groote stnffeliike welvaart gebracht. Dat door oorzaken van staat.Tmishoudkun- dJcen aard deze welvaart tijdelijk en plaat selijk ka,n afnemen, zal voor het natuur wetenschappelijk onderzoek geen reden ziin om niet op den ingeslagen weg voort te blij ven gaan. Door het bevorderen van de welvaart is het mogelijk ook het geesteliik leven op hoo- ger peil te brengen, en dit is de grootsche taak welke aan de Universiteit is toever trouwd. Moge dan ook onze Leidsche Universiteit haar deel hiertoe bijdragen, en daardoor haren alouden roem op schitterende wijze handhaven. kunstbeen Op het Politie-bureau iseen kunstbeen gedeponeerd. De eigenaar kan indien hij kan het daar terufebekomen. AANRIJDING Hedenmorgen is de 39-jarige straatveger K, H- op de Hoogewoerd aangereden door de stadstram. Hy bekwam een diepe wonde n de linkerknie en is door den G. H. D. naar het JLcad. Ziekenhuis gebracht» K. VAN K. RIJNLAND Wijziging: 5 Febr. Electrische Drukkerij v.h. Taconis, Leiden, Maredijk 17. Uittr. Comm: H. Ph. Sobels, Lisse. N Dir: C B Zijlstra, Leiden. N. Comm: CFG Zijlstra, Leiden. Gebrs. van Rooyen, Hazerswoude (dorp), Westeinde E 45 en 44, fouragehandel Door uittreding van den vennoot: N. van Rooyen, Hazerswoude, is de vennootschap onder firma ontbonden. B F G Spormann, Alphen aan den Rijn, van Mandersloostraat 19 cn 21, winkel in horlogerie, goud en zilver, optiek. Tevens wordt handel gedreven onder den naam: Alphensche Juweliers en I-Iorlogeriezaak (sinds 1 Januari 1925). Coöp. Boerenleenbank Alphen aan den Rijn, Alphen aan den Rijn, Stationsstraat 21c. Overl. Dir: J. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, dd 7. Jan. 1932. Wed. W. van Eeden, Noordwijkhout, Dorpsstraat 44, broodbakkerij. Uittr. E: Mevr. A van EedenvatoDijk, dd. Aug. 1925 N.E: J. van Eeden, Noordwijkerhout. Wijz. Handelsn: J van Eeden v.h. Wed W. van Eeden De handelszaak is met ipgang van 25 Januari 1932 in eigendom overgegaan aan de N.V. Eerste Noordwijlierhoutsche Centrale Bakkerij. H J Eilers, Oegstgeest, Terweeweg 120a Fabrik. van Chem. preparaten en patent ge neesmiddelen. Uittr E.H. J. Eilers, Oeest- geest, dd. 31 Dec 1931. Wijz. handelsn. thans: Fabriek van Chemische Praeparalen vh. Eilers. N. E: Mevr. W. EilersVeis, Oegst geest (H.V) (OK). Gevolm: II J. Eilers, 6 Febr. NV. Leidsche Fabriek van Lam- pepit en Breigaren v.h. Firma van 't Hooft en Co., Leiden, Oude Rijn 3113. Uittr. Comm. Mr G H Wisseriburgh, Leiden. 't Havenplein, Leiden, Haarlemmermeer straat 274, café. Uittr. E: P. van Rosse, Lei den, dd. 4 Jan 1932. Nieuwe Inschrijving 5 Febr. Melkinrich ting „De «Landbouw" (f). Noordwijlc, IJmui- derstraat 31. Hoofdz. Noordwijk, Voorstraat 100, handel in melk, boter,: kaas etc. Beh. Fil: W. Ravensbergen, Noordwijk (B.P.) DE DALENDE BOOMEN te 3 uur is een 32-jarige verpleegster, die op de fiets reed in aanraking gekomen met de dalende electrische hoornen van den Rijnsburgeroverweg. Ze werd in het gelaat gewond en is door don E.H-D. verbon den. De fiets en de boomen werden licht be schadigd. BURENRUZIE Zondagnacht heeft de politie gewapend met gummistok een einde gemaakt aan een buren- twist op de Lange Lijsbethstraat, waarbij de ruziemakers elkaar met attributen: van een handwagen te lijf gingen. 1 Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN VERGADERINGEN VAN B. EN W. Naar we vernemen zullen de vergaderin gen van Burgemeester en Wethouders, wel ke tot op heden eiken Maandag werden gehouden, voortaan als regel worden ge houden dies Zaterdags. ALPHENSCHE BURGERWACHT. Vrijdagavond heeft de Burgerwacht alhier een geslaagde propaganda-vergadering ge houden in de St. Josephzaal, onder leiding van den voorzitter Dr. J. A. Jacobsen. Na het openingswoord en reglementswij ziging overhandigde Z.Exc. luitenant-gene raal De Quai met toepasselijke bewoordin gen de in 1931 gewonnen nationale wissel- beker aan den commandant, den beer Knaapen. Aan de 5 schutters diie op ge noemden beker beslag wisten te leggen werd een herinneaMngsmedaille ui'gereikt. Door den onder-commandant, den heer Mijs, werd in ontvangst genomen de door genoemden Burgerwacht gewonnen wissel beker, uitgeloofd door de prov. Z.-H. Het geheel werd afgewisseld met filmvertoo- nirug en strijkje van de heeren Van Elk. Koren en v. d. Stoel. Aanwezig waren o.m déken-pastoor J. M. Hellegers, den heer Boddens Hasang, bu^gemees ervan Wou- brugge, afgev. pi. B.V.L., terwijl van den burgemeester bericht van verhindering was ingekomen. AANBESTEDING. Door den boukundige den heer B. Snel is aanbesteed den bouw van 12 woningen en winkelhuis aan de IToftzichtstonat. Hoogste inschrijver in massa H. Bakker te Giesseii- dam voor f 39.979; laagste Wesmaas on Keizer alhier voor f 25.298. Laagste inschrij vers in perceelen: J. van Wieringen, tim mer- en smidsweirk, f 9273, W. Barneveld, metselwerk, f 11.173; A. J. v. d. Linden, loodwerken, f 1724 en H. J. Geertman, schil derwerk, f 1940, allen alhier HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De afdi Alpphen van de Holl. Mij. van Landbouw hield in de geheel gevulde ne- nedenzaal van Hotel „Centraal" een ver gadering, waar als spreker optrad de secr. van hét hoofdbestuur, de heer Ir. T. P Huisman, welke, een kring hield ovei hef onderwerp: „Crisis-maatregelen voor vee houders, waarvan we tn ons blad van Don derdag onder Leiden een uitvoerig verslag gaven van deze lezing gehouden to Leiden. De vergadering stond onder leiding van den heer J. van Leeuwen en werd mede bijge woond door den burgemeester Dr. H. J Lovink. 15-JARIG BESTAAN CHR. BESTUREN BOND. Bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan van den Ciliir. Besturenbond alhi r zal e n herdenkingsvergadering worden gehouden in de kerlizaal der Martha-Sticbtiign op Vrijdag 12 Febr. a.s. Als sprekers zuil 'n optoeden Dr. N. G. Veldhoen vnn Vooiburg, de heer W. Q'irijbis van Den Haag, terwijl A. Post, voordrachtkunstonaar te Scheve ningen het programma met ernst en luim hoopt af te wisselen. Het bestuur is over tuigt, dat vooral in der?© tijd de band door een vergadering, zooals ze die heeft voor gesteld, zeer zeker moet samenbinden. CHR. MEISJESVEP.EEN. Het ligt in de bedoeling eèn Chr. Meis- jesvere'"1. op te richten voor meisjes van 12 tot 16 jaar. welke haar vergaderingen zal i Se houden in „Bethel", De Oiprichtipgsvergade,- lof ring zal gehouden worden Maandag 15 Febr, a.s. in „Bethel", nam. half acht jiur. Een leidstor heeft zich reeds beschikbaar go. stöld. „IN ONBEZAAID LAND". Over bovengenoemd onderwerp hoopt Da. J. G. L. Brouwer, Ned. Herv. predikant al hier, een leving te houden in gebouw Jo nathan" (wijk Hoorn) op Donderdagavond 11 Febr, a.s., to 7.45 uur. KATWIJK CRISIS-COMITE KATWIJK 6e lijst Ingek. resp. toegez. Collecte Katwijk aan Zee f 174.84, collecte Katwijk 'a. d. Rijn f 138.54, Wed. A. den D. f 25.—; W. H f 10;. P v. d. L f 2.50; NN door bemidd. Ds. R f 2.50; J P f 10; Personeel Gemeentebedi: f 16; J S f 5; A. V en V/ V f 20. In Natura: G E 6 p meisjeskousen; N N een pak kleeren N N 150 p spek. Het Comité brengt ter kennis dat door de noodzakelijke steunuitkeeringen die de laatste weken zijn geschied, de geldmid delen sterk geslonken zijn. Er is uitsluitend gesteund geworden met levensmiddelenbons. Aan niemand is in geld uitgekeerd. Hoewel de geldmiddelen zeer binnenkort vrijwel geheel uitgeput zullen zijn. is de Crisis-nood hier ter plaatse van dusdanigen omvang dafvan stopzetting der steunuitkee- ringen geen sprake kan zijn. Toch zal het hiertoe spoedig moeten komen indien niet i e d e r krachtdadig me> dewerkt tot aanvulling van de geldmiddel en. Daarom wordt dringend opgewekt, tot het zenden van bijdragen a. d. Penningmeester den heer Notaris II. Eerdbeek te Katwijk a. d. Rijn, Gironummer. 72301, of bij een dec andere Comité-leden. Voor de toezending van onder en .boven* kleeding blijft het Comité zich eveneéns aanbevolen houden. Speciaal is er dringend behoefte aan lakens, sloopen, baby-artikelen zooals luiers enz. Inwoners van Katwijk, laat Uw noodlij den de mede-menschen niet in den steek! Het Crisis-Comité Katwijk maakt bekend, dat voor de z.g. „Stille Armen" d.e gelegen heid is opensteld zich schriftelijk om steun te melden bij het Secretariaat Burgersdijk- straat 3 te Katwijk aan Zee, of bij een dec Comitéleden. Eventueele aanmeldingen zullen met de strengste discretie in behandeling worden ge nomen. AGENDA RAADSVERGADERING Openbare vergadering van dien Raad dezer gemeente, te houden op Woensdag 10 Febr, 1932, nam. 7.35 uur. Fuinten van behandeling: 1 Vaetstelliimg notulen der vengade/rimg van 30 November 1931, no. 286. 2 Mededleeldinig van ingekomen etukken. 3 B-enoeonirag van leden der Commias'iëh van Toezicht der Bewaarscholen te Kat- wijk aam den Rijn en Katwijk aan Zee. 4 VaetsteMing kohier Straatbelasting 1931, 5 Voorstel tot het aangaan van een kas- ^gel'dfeeniiryg. groot 30,000,.1. 6 Voorstel tot' verhuring van land:' 7 Vóonstel tot het verleenen van vrijstel ling van huur van de gemeentezaak 8 Praeadvies op bet adres van „Scbutte- waer" inzake havengelden. 9 Voorstel tot het aangaan van nie rekening-courant-overeenkomsten met de N.V. Bank v. Nedierlandeche Gemeemen 10 VooTst-el tot wijziging der gemeente- begrooting 1931. 11 Praeadvies op het adres van sohiilders- patroons inzake verfwerk nieuwe Raad huis. 12 Voorstel tot vaststelling van een ontwerp besluit tot het leggen van een bouwver- bod aan de Voorstraat te Katwijk aan Ze« 13 Rondvraag. KATWIJK AAN DEN RIJN KIJKDAG EN OUDERAVOND. a.s. Woensdag 10 Febr. zal de jaarlijksche kiikdag der Geref. School worden gehouden. Des middags Van 34 uur en des avonds dl van half 7half 8 zal er voor ouders en verdere belangstellenden gelegenheid zijn iii de school het werk der leerlingente bezich tigen. Des avonds om 8 uur wordt in de zaal deC Geref. Kerk een ouderavond belegd, w o.m. Ds. Meijering zal spreken over Schoolarts. We twijfelen niet of de "belangstelling zal evenals andere jaren, ook nu weer groot HESV. KNAPENVEREEN. OPGERICHT. Alhier is op initiatief der C. J. V. „Jer. 13: 16a" opgericht een Herv. Knaoenvereeniging „InnmanuëT' met aanvankelijk 27 leden. KATWIJK AAN ZEE HET MALLEGAT Een dezer dagen hebben wij ons op de hoogte gesteld van de vorderingen, die maakt worden bij het uitgraven en wederei gelijk maken van het Mallegat. Op een zeer klein bestek ziet men twee honderd arbeiders bezig, de bagger, die sinds jaren her aldaar zich meters diep gevormd heeft, uit te graven. Daarna wordt de hier door ontstane diepte weder met zand gevuld, en is het vooropgestelde doel bereikt, een vasten ondergrond te verkrijgen, noodig voor eventueelen aanleg van straten of voor hui zenbouw. Zoo is dus het, sinds 1572 bestaande, M a 1- legat nabij de verdwijning. Het graven van dit kanaal werd Jioodig geacht, omdat, smds de Rijnmond te Katwijk aan Zee, omstreeks 't iaar 860 verzand was, 't achter liggende Rijnland, niet c'.e noodige water- loozing op de zee bezat. De Leidsche Burge meester Jan Orlers vertelt hierover het vol gende: Welke toegesloten loop, m het ,iaar 1571, den 26 van Lentemaand, gesogt. hebben met grote moeiten en kosten wederom te openen en tot het varen bequaam te maken de H.H. Heemraden van Rijnland, ter hewil- liginge van de hoofdingelanden, en bij last van den Hove van Holland, wanneer de nieuwe graving tot Katwijk aan den Rijn begonnen, en den laatsten van Slagtmaand f; daarna voleindigd (na een arbeid van 8 maanden) tot aan de Strand tc.e, die in Jare 1572, in Grasmaand op den Goeden Vrijdag voords doorgegraven wierd, tot in S. de Noordsee, in tegenwoordigheid van de Maaistraat en twee Loontrekkende Raads mannen van Leiden, en ontalliike Luiden van verecheide plaatsen, de welke ook goed; bevonden wierde, sulks, dat het water van binnen sterk uit quam lopen, en dat er ene Schuit gedreven is, doof twe Duikkers tot in See. die mén inet kragt most tegen houden, ~r sjj hadde door de kragt van de See ter-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6