Millioenenbelooging le Genève SABINE MAANDAG 8 FEBRUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 De Nederlandsche pelifie voorop Concrete voorstellen van Cecil en van Vandervelde Zaterdag was het op de Ontwapenings conferentie te Genève de dag van de petities Wanneer er ooit een indrukwekkende de monstratie is geweest van d"e ontwapenings- wil der volken dan is het deze geweest De door de Nederlandsche dagbladen ge organiseerde petitie van het Nederlandsche volk kwam het eerst aan de beurt Titulescoe vroeg bij het begin van de zit ting dadelijk het woord om te verklaren, dat hij als voorzitter van de 12e Volkenbondsver gadering en in tegenwoordigheid van minis ter Beelaerts van Blokland in September ont vangen heeft een petitie met 2y2 millioen onderteekeningen van Nederlandsche bur gers, welke petitie een krachtig getuigenis is van de openbare meening van het Neder landsche volk ten gunste van de ontwape ning. Een dergelijke getuigenis zeide Titules coe, volgens een bericht in de N.R.C. van een volk, dat groot is door zijn geschiedenis, groot door ci'en zegenrijkeu strijd dien het heeft gevoerd en nog iederen dag voert om grondgebied te veroveren, niet van naburen maar op de meedoogenlooze natuur, van een volk dat voorbeeldig is door de ontwikkeling van zijp democratische instellingen, d'oor ziip voortreffelijk onderwijs en volksopvoe ding, door zijn enorm en wijs koloniaal werk, door zijn onafhankelijke bemoeiingen vöor de organisatie van den vrede, van een volk ein delijk dat men slechts bewonderen kan om zijn industrieele bedrijvigheid, om de zorg die het aan de openbare zaak besteedt, een dergelijk getuigenis is een krachtige aanmoe diging voor de conferentie bij de moeilijke taak die haar wacht 1-Iet feit dat dit manifest van het Neder- lancische volk te danken is aan het initiatief van de Nederlandsche Dagbladpers bewijst op schitterende wijze welk een weldoende roj de pers kan spelen en welk een krachtige hulp zij aan het ontwapeningswerk kan ge geven. De taak van de ontwapeningsconferen tié is buitengewoon moeilijk en delicaat. Om te kunnen slagen moeten de staatslieden zich omringd gevoelen van het vertrouwen en de syfnpat.liie der volkeren. Als bewaarder van de uiting van geloof en vertrouwen van het Nederlandsche volk verklaarde Titulescoe, dat het ontwapeningswerk reeds bij voor laat is goedgekeurd door een volksstemming van een der edelste landen van Europa. De Volkenbond zal steeds het Nederlandsche volk dankbaar blijven voor het teeken van tuewijding dat het Nederlandsche volk door deze petitie gegeven heeft en.'dat Titulescoe in deze woorden meende te kun nen omschrijven: legt uw wapenen neer, gij kunt elders dan op de slagvelden het mid del vipden om uw heldenmoed en toewijding voor de groote zaken van de menschheid te (bewijzen. De redevoering van Titulescoe werd luide toegejuicht. Minister Beelaerts van Blokland ging onmiddellijk naar den Roemeensoheg ne delegeerde toe om dezen voor de wijze waar op hij uitvoering had gegeven aan de in September gedane belofte hartelijk te dan ken. Na deze voor ons volk vleiende redevoering kwamen de internationale bonden en orga nisaties voor ontwapening aan het woord, allereerst de vertegenwoordigers van de in ternationale vrouwenverenigingen, voorts die van de internationale kerkelijke organi saties, van de studentenbonden, de int. soc. arbeiders en den wereldbond van Volken bondsliga's. Een delegatie van verscheidene honderden vrouwen betrad in gesloten marsch-colonne de zaal en groepeerde zich om den voorzit ter heen. De presidente van de internationale we reldvrouwenbonden, de Amerikaansche mej. Mary Dingman. sprak uit naam van 45 mil lioen vrouwen uit 56 landen, die in 50 inter nationale vrouwenorganisaties aaneengeslo ten achter haar stonden. Dan volgde onze landgenoote mevrouw Rteenberghe, presidente van de internationa le Unie van Katholieke vrouwenvereenigin- gep, met totaal 25 millioen leden. Ze' herin nerde aan de uitspraken dar Pausen en bracht Christenliefde en Arbitragegedacbton naar voren als grondslag van de ontwape ningsgedachte. Uit naam van de internationale kerkelijke organisaties sprak de DuitscheT Müller,, se cretaris-generaal van den Wereldbond van Kerken. Namens de studenten sprak de Fransch- nian Dupuy en den Amerikaan Green, wel ke laatste ronduit zeide, dat het jongere ge slacht weigert als kanonnenvoeder te dienen terwille van de vergissingen en fouten van de staatslieden. Lord Cecil spreekt voor do Volken- honds-liga's. Duidelijke eischen. Onder stomachtigen bijval van de zaal be trad vervolgens Lloyd Robert Cecil de tribune als voorzitter van den Wereldboni" van Volkenbondsliga's. Hij legde er onmid dellijk reéds den nadruk op, dat hij niet als vertegenwoordiger van de Eneelsche reger rjng gprak Vervolgens eischte hij volledige gelijkbe rechtiging voor alle mogendheden in de ont- vvapeningskwestie en opheffing van het on- dpvseheid tusschen overwinnaars en over vvönnepen, 25 pel. vermindering van alle bo- wapeningsuitgaven, algemeen verbod van die wapenen, die dooi de overwinnende mogendheden aan de over wonnen landen verboden zijn, internationale controle over de bewapeningen. Met grooten naaruk eischte Lord Robert Gecil de voll* rlise afschaf li ng der duikbooten, de hommen eskaders, der tanks, van de zware artillerie en van al die wapens, die in toekomstige oorlogen van beslissende waarde kunnen zijn Op O--:u u-orden volgde krachtig ap plaus. De uctvekenis van dat applaus moge i»lijK?r uit de besluiten .van de Ontwape- Groot opzien werd vervolgens gehaard door de verklaringen van den vroegeren Bel gischen Minister-president, Emile Vande<- velde, als voorzitter van de Socialistische VllT» Bil ELM AS i.l- 20 STUKS 15 CENT - LITAUSCHE STAATSGREEP TE MEMEL VANDERVELDE Arbeiders-Internationale, wiens opvattin? op principièele punten in overeenstemming zijn met hét Duitsche standpunt. Hij zette, namens 25 millioen socialistisch»- kiezers, uiteen, dat een verdrag geslotcr moest worden, dat onmiddellijk een groor- sche vermindering der legers, van hét oor logsmateriaal in alle vormen en der militai re uitgaven verzekert en dat leidt lot volle dige, algemeene en gecontroleerde ontwape ning. Verder eischte Vandervelde, dat de" ver klaring van Clemenceau op de conferentie van Versailles, waarbij de ontwapening van Duitschland als -eerste stap tot een algemee ne vermindering der bewapeningen, tolt wer kelijkheid zou worden. Vandervelde ver klaarde: het systeem der ontwapening kan slechts gegrondvest worden op de gelijkhei der rechten en plichten. Niets zou voor den vrede verwerpelijker zijn, dan de overwonnen volkeren on den duur volgens verschilleno recht te willen behandelen. Het internatio nale socialisme eischt opheffing van hei onderscheid tusschen overwinnaars en over vvonnenen. Handhaving van de opgedwon gen ontwapening, maar uitbreiding daarvan •ot alle landen en tenslotte een internatio nale controle. Vandervelde kon een deel van zijn rede- niet uitspreken omdat de voorzitter daai legen bezwaar had gemaakt Hij deelde daarom mede, dat hij had willen spreken over de Japansch/3 politiek in het Verre Oos ten, doch daar hem dit verboden was slechts op dé noodzakelijkheid zou wijzen, dat de verdragen niet door .vuur en zwaard geschonden mogen worden. Zijn redevoering had-hij:,echter reeds, aan de pers doen toeko men, zoodat publicatie van dit deel van 2iji. rede riiet meèr te verhinderen was. De laatste spreker was Jouhaux, die na mens het I.V.V. sprak. Henderson dankte allen, de hoop uitspre kend, dat de Ontwapeningsconferentie niet alleen met de uitgesproken wenschen zou rekening houden, maar ook ernstig zou den- Ken aan de concrete voorstellen die beplen waren. Zaerdag en Zondag zijn te Genève noe groo'e vergaderingen gehouden in aanslul ting op de aanbieding van de petitiën, o.a. een van de R.-Katholleken onder leiding van den bisscnop van Lausanne, van de 111 ternstionale vromvenvereenigingen en van oud-strijders en oorlogsverminkten. Van welingelichte zijde wordt te Washington medegedeeld, dat President Hoover de Ame rikaansche delegatie te Genève opdracht zal geven, zich te verzetten tegen het Frajische voorstel tot vorming van een internationaal politieleger. Men ziet in het voorstel een poging om ontwapening of ingrijpende beper king te vermijden. Naar men zegt heeft het inc?ienen van het voorstel door Tardieu geen verrassing gewekt te Washington, aangezien men daar een dergelijk plan verwachtte. Duitschland en de Ontwape- nings-conferentie. Dr. Briininp te Genève Rijkskanselier Dr. Bruening Is Zondag middag te Genève aangekomen. Op het station waren ter ontvangst ongeveer 100 personen aanwezig. Ook de bekende n-ationaal-socialistische leider generaal von Epp is te Genève aan gekomen, naar verluidt om als waarnemer der nationaal-socialistische partij het ver loop der ontwapenincsconferentie gade te slaan. De Duitsche delegatie te Genève deelde Zondagavond mede. dat Rijkskanselier Dr. Bruening reeds Dinsdagmiddag weer uit Genève vertrekt, aangezien dringende aan- celptrenheden in het Riikskabinet zijn aan wezigheid te Berlijn Woensdag as noodza kelijk maken. Dr. Bruening zal den tekst van de door hem te houden rede pas hedenmiddag, na de redevoering van Tardipu, Sir John Simon en Gibson vaststellen. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, dat de Riikskanselier zii^i hij het bepalen van ziin standpunt ten aanzien van het ontwanenincrsvraags'uk geheel 71! richten naar de buitenlandsrhe politieke verhoudingen. Natuurlijk zu'len de rede voeringen van de drie voorafgaande spre kers niet 7omdier invloed op Bruening's ver- Van Duitsche zijde is men voornemens, scherp omlijnde voorstellen in te dienen, doch wanneer zulks zal geschiodpn staat nog niet vast cn zal eveneens van het ver loop der discussies afhangen. Terwijl le gouverneur van Bengalen, Sir S*an'ey Jackson, Zaterdag een toespraak hield tot studenten van de universiteit van Calcutta, heeft een meisiesstudente vijf scho ten on hem gelost, die ecVer allen misten Donr het tweede schnt is een naast den gou verneur staande professor licht gewond. T-Tct me'sie dat ón het D'orpcan Co^ego oen our sus in oeconornie vole-dte, is 17 of 1,8 iaar oud. Zij is onmiddellijk gevangen genomen doch weigerde bij haar eerste verhoor alle inlichtingen. DE PRESIDENT VAN HET DIRECTORIUM GEARRESTEERD De preside rut van het Memeldtirectorium BoUOuur, is uocxr den gouverneur van het .Vi-enufcijgeJxiöd Merkys ai gezet en ornaat nij zuon uuanbij met wjaue neerleggen tuoor gen tian-men per auto wegge voera met onheK-en- ue beeueuumung. Gouverneur Alerkye heeft het directorium onihoniuen en het vervangen uoor een Groot- bumusmen-bam/uiraad. hy heelt gezegd in opuiradnt vain cue regeerung te lvovvno te han- u-aien. 1 Van geaagthehbend-e Liteusche zijde wordt varkilaai-J, uat cue prominent van het d/iirec- tortiini Bottoner, op 2o Jan. in uien Lamdidag van Memel heelt verk,aard, chart hij ais par- ticdiU'er te B&rtijn aan onid-enhandejjngen bet nj-kflbeiparteiment van voe-Osui voorzie- nunig'heelt aeeigeniomen. Volgens de inilich- ting-en van de Litauscbe rcgearlnigheeft Böttoher echter als officieel persoon aan betiprekanigen, deelgenomen. En daardoor beeft hij zitoh volgens d-e Litausche regeermg vergirtipen tegen be eou-vereumteriit van den Litaoieclien staat. Dit wa6 een buitengewone omstamaijgh'oid, 'diie in hot statuut van Memel nóe-t gétregèid is. Bottober beeft geweigerd bet beval van ben gouvennienur te gehoorza men en is baar om gearresteerd. De Hairtuingsoh-e Ztg. teekent bij deze in liichtiimgen aan, dlat de voorwendsels diie de Lita-usoii-e regeepling voor baar optreden aan voert, niiets af boen aan het feit, bat dlirt op treden in strijd is met ci'e overeenkomst lus sdben Litauen en Memel. De gouverneur heeft geen reoht den g-ekozen president af te zetten zoolang be>ze het vertrouwen van den Landdag heeft De Duitsche rijksnegeeirang heeft besloten met het oog op be sobenbiinig van de Memel- conventie door die regeering van Litauen aar den secretaris-generaal van den Volkenboni het officieele verzoek te richten den Volken- bonideraad onverwijld bijeen te roepen voor een bijzondere raadsbijeenkomst ter behan deling van het geval. Deze is verplicht den V-olkenbondsinaad bijeen te roepen. Wanneer de raadszitting zal worden gehouden, eteat nog niet vasr In de kringen" van onder teek e na a ns van het Memelstatuut Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, verklaart men, dat be Vol- kenibomdöraad een inbreuk op de Memel conventie ooubar geen ometaoidjigh-eid kaï toestaan. Van Konimgebergen uit wenden de telefoon lijnen naar den consul-generaal in Me-mcl hn naar de laaudsipoliitie als geblokkeerd ge meld. In M-ernial moet een buitengewoon gespan nen atmosfeer heenschen. Vokrens de laatste bani-dhten moet presi dent Böttdh-err naar de Litausdhe kazerne zijn overgebracht. Politie versterkt. KONINGSBERGEN, 7 Febr. Volgens hier ontvangen berichten zou de politie in Memelgebied krachtig zijn versterkt, omdat men gelooft, dat de bevolking de staatsgreep zou kunnen beantwoorden. Te Koningsber gen is men evenwel veeleer van meening. dat jeugdige Littauers er naar zouden stre ven door hun optreden uit te lokken, dat de staat van beleg zal moeten worden afgekon digd, Duitsch protest in Llthanen. GEN'VE 7 Febr. De Duitsche delegatie te Genéve deelt mede, dat de Duitsche gezant te Kowno opdracht heeft gekregen bij de re geering van Lithauen ten scherpste te pro testeeren tegen de gebeurtenissen in het Memelgebied en de Lithausche regeering mede te deelen, dat Duitschland de zaak voor den Volkenbond heeft gebracht. De Rijkskanselier zal aan de zitting van Volkenbondsraad, waarin de Memelkwestie ter sprake komt, persoonlijk deelnemen, ii dien hij daartoe, in verband met zijn voor nemen om Dinsdag te vertrekken, gelegen heid zal hebben. Naar aanleiding Van het Duitsche beroep op den Volkenbond wordt van Lithausche tijde verklaard, dat Duitschland tot een gelijk beroep geen recht heeft, aangezien het nas na de onderteekenirtg van het Memel- verd'rag lid van den Volkenbond is gewor den. Bovendien is het Memel verdrag niet geschonden. De Duitschers achten het echter vanzelf sprekend, dat zij als permanent lid van den Volkenbondsraad op grond van artikel 17 van het Memelverdrag het recht hebben, den Volkenbond te betrekken in elk geval van schend'ing van de overeenkomst. Dat het huidige optreden van Lithauen schending is, lijdt volgens de opvatting der Duitschers geen twijfel. MEMEiL, 8 Febr. Men verwacht in de ko mende dagen tal van arrestaties terwijl wordt vermoed dat gouverneur Merkys voor nemens is zich van het diectorium en van den (landdag te ontdoen. MIJNRAMP BIJ CHARLEROI VIJF EN TWINTIG MIJNWERKERS BEDOLVEN ENKELS GEBED. REDDINGSPOGINGEN VOOR OVERLEVENDEN. Zondagochtend om vier uur heeft zich op 1250 i\L diepte in de mijn „Monceau Fon taine" te Marchienne au Pont (Provincie He negouwen) een mijngasontploffing voorge daan, in een gang \an 150 M. lengte, waarin zich 25 arbeiders bevonden. De ontploffing eroorzaakte twee instortingen. In den loop an den ochtend konden 7 gewonden (waar- an 1 stervende en 1 ongedeerd gebleven mijnwerker) aan de oppervlakte- worden ge bracht. De andere mijnwerkers zijn onder in gestorte aardmassa's en steenkolen bedol ven. De reddingspogingen zijn Zondag den geheelen dag onverpoosd voortgezet. Men vordert echter slechts langzaam, daar de luchtpijpen verstopt zijn en de temperatuur in de mijn 60 graden is. Men vreest dat de vermiste arbeiders-door verstikking om het leven zijn gekomen. Acht jaar geleden deed zich in dezelfde schacht een mijngasontploffing voor, welke den frjod van 5 arbeiders veroorzaakte. Een groote menschenmenigte verdrong zich gis teren in den omtrek van de mijn. De ramp heeft in de streek van Charleroi groote con sternatie teweeg gebracht Uit Brussel wordt nog gemeld, dat de red dingsmanschappen gehoord hebben dat eer der ingesloten mijnwerkers zijn naam heeft eenoemd. Bovendien meent men aanwijzin gen te hebben, dat nog drie andere mijnwer- gers in leven zijn. De reddingspogingen wor den ijverig voortgezet Op ongeveer 300 M. van de plaats der ont ploffing heeft men het geheel verbrande en- daver van een paard gevonden, wel een be wijs van de kracht van de ontploffine. Gemeld wordt nog, dat drie van de boven gebrachte mijnwerkers aan hun wonden zijn bezweken. EEN COMPLOT TEGEN LITWINOF Het Volkenbondssecretariaat heeft aan de Zwitsersche Bondsregeering het bericht van de Sovjelregeering doorgegeven, dat men te Moskou op de hoogte was van een voorge nomen aanslag op Litwinof, ö:e zich te Genéve bevindt als gedelegeerde van Rus land ter ontwapeningsconferentie. Officieel wordt door het Bondshuis te Bern medegedeeld, dat de tot dusver ingestelde onderzoekingen niet het minste bewijs heb ben opgeleverd voor de juistheid van do ge ruchten. over de voorbereiding van een aan slag. DE BRANDSTICHTING BIJ SARRASANI Volgens de Belgische bladen heeft de Bel gische clown Libot, die in verband met den brand in het circus Sarrasani gearresteerd \vas, békend, tfat hij bij de brandstichting be- 'rokken is geweest. Later heeft hij zijn be kentenis echter weer herroepen. Zijn verhoor duurt voort, i BOTSINGEN TUSSCHEN COMMU NISTEN EN NAZI'S Honderdvijilig arrestaties Zaterdagnacht en Zondagmorgen vroeg hebben in verschillende declen van Berlijn politieke opstootjes plaats gehad, waarbij enkele personen door revolverschoten zijn gewond. In totaal zijn 150 personen, waar van 110 nationaal-socialisten. 20 communis ten, twee Stahlhelm-leden en een twintigtal partijloozen, gearresteerd. Dc politie deelt mede, dat een groote vechtpartij tusschen nationaal-socialisten en communisen plaats vond in een restaurant in de Ebertstrasse, waar de ge- heele inventaris vernield werd. Een politie agent, die wilde ingrijpen, liep een l|chte verwonding op, terwijl drie andere perso nen eveneens gewond werden. Ep werden hier 36 nationaal-socialisten gearresteerd. In een lokaal in de Wartenburgs-trasse ontstond eveneens een vechtpartij tusschen nationaal-socialisten en de overige gasten waarbij vijf nazi's werden gearreF Vnr-d. Een nationaal-socialist, die in een gang in de Gresaerenstrasse door politieke tegenstan ders bewusteloos was geslagen, moest naar een ziekenhuis Worden overgebracht. Zondagmorgen vroeg ontstond wederom een vechtpartij tusschen communisten en nazi's in de Welnstrasse. waarhij 42 natio naal-socialisten gearresteerd werden. Een communist kreeg een schotwond in het been Bij een andere vechtpartij, waarbij een nationaal-socialist met een mes een steek m de lip kreeg, werden acht corhmunisten gearresteerd JAPAN EN CHINA Weerbericht- HET VONNIS IN HET CALMETTE-PROCES DE BEIDE PROFESSOREN VEROORDEELD Zateirdiagmididiaig om 6 uur heeft het ge rechtshof te Lubeck in het Calmette-proces het volgende vonnis gewezen. Professor Deycke wordt wegens dood door nalatigheid, tezamen met Lichamelijke v-jr- «vonidiing, veroordeeld tot een gevamgeni6- •at.ra.f van 2 jaar. Prof. dir. Altetaedit wordt wegens dood iloor nalatigheid, eveneens tezamen mei lichamelijke verwonding door nalatigheid, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 ia-ar en 3 maanden. De beklaagden prof. Klotz en zuster Anna Sr.huetze worden vrijgesproken. De kosten van het proces zijn, voor zoo ver zij veioordeeld zijn, voor rekening van de beklaagden, voor zoover vrijspraak ge votigd is, voor rekening van die staatskas. In de motiveering van het vonnis ih he! zoogenaamde Ca lm ette-proces te Luheck wordt gezegd, dat de rechtbnmk op het standpunt staat, dat een verwisseling me* of een verontreiniging d-oor de cultuur uit Kiel heeft plaats gehad. Tegen prof. Deycke en dir. Aletaedt geldt het verwijt, dat zij de im een on voldoende uitgerust laboratorium vervaardigde entstof op mensohen hebben toegepast. Prof. Deycke had rmct het oog op het laboratorium met de mogelijkheid van verontreiniging rekening moeten houden. Dr. Alt6ta.edt heeft nagelaten, zich er van te overtuigen, dat de cultures op dieren we den beproefd om de onschadelijkheid vast te stellen. De beklaagde Anna S.chütze wordt wegens gebrek aan bewijs vrijge- gesproken. Ten aanzien van prof Klotz heeft de recht bank geen handelingen kunnen vaststellen, die in strijd met zijn plicht waren. De president van de rechtbmk besloot zijn rede met de woorden: Prof. Deycke, gedu rende diece lange maanden hebt u voor het gerecht bestaan, wien wij als rechtschapen denkend meneoh onze achting niet kunnen onthouden. U hebt uw heele leven voor het wellizijm van de mensohen gewerkt. U hebt ook het beste voor uw medomensohen ge wild, toen u aan de uitvoering van een methode medewerkte, die u tot een straf bare schuld lirrdde U hebt u groote diensten verworven in den strijd teren de tuberculose De rechtbank is overtulzd, dat u zich door de edelste motieven liet lenden, toen n d-e metbode te Lobbek invoer--"». Maar grout ongeluk heeft deze method® gebracht. 's het aantal kinderen, dat lHd^n 're «Larven Is. groat Is bet nan tal kinderen, dat ernstig ziek werd. Daarmee mne6t bij het vaststellen vam de strafmaat rekening wor den gehouden. DE STRIJD IN EN BIJ SHANGHAI TSJAPEI GEHEEL VERBRAND Zaterdagmiddag trad te Shanghai een vol ledige wapenstilstand1 in, die werd toege schreven aan het feit, dat de Japanners op versterking wachtten, terwijl het voor dc Chineezen Nieuwjaarsdag was. De rust was echter slechts van korten duur, want reeds vroeg in den morgen begonnen de Japan ners Zondagochtend weer met de beschieting die door de Chineezen beantwoord werd. Volgens een officieel Russisch bericht uit Shanghai is Zaterdag de Chineezenstad Tsa- pei geheel afgebrand. De schade wordt ge raamd op ongeveer een milliard gulden. De Ohineesche troepen hebben versterkingen ont vangen en willen den strijd voortzetten. Woosoeng bezet Het telegraafagentschap der Sovjet Unie hevestigt thans officieel dat Woosoeng door de Japansche troepen is bezet Zaterdag zijn ongeveer 3000 Japansche infanteristen en S00 marinesoldaten te Woosoeng gedebar- keerd. Alle forten .erden verwoest. De Ja panners t.rachte.n thans de Ohineesche troe pen bij Tsjapei te omsingelen. Nieuwe Japansche verklaring De secretaris generaal van den Volkenbond heeft een nieuwe Japansche verklaring ont vangen, waarin de Japansche regeering nog maals haar reeds bekende standpunt inzake hét conflict in het Verre Oosten uiteenzet. De Japansche regeering herhaalt, dat zij te Shanghai geen politieke bedoelingen na streeft en dat zii de belangen der andere mogendheden niet schaden wil. Het Volkenbondssecretariaat heeft Zondag hot rapport ontvangen van de consulaire com missie te Shanghai, die op verzoek van den Volkenbondsraad een onderzoek naar den Loestand heeft ingesteld. De Amerikaansche vloot Uit Washington meldt V.D.: Er is besloten de in Manilla gestationeerde Aziatische vloot te versterken met twee kanonneerbooten en een kruiser, welke uit de Centraal Ameri kaansche wateren zullen worden gezonden. De voorgenomen terugroeping van 113 oor J rgsschepen van de Aziatische vloot naar hun basis is voorloopig uitgesteld. Nanking bedreigd? Over het algemeen verwacht men, dat de Japansche troepen Nanking zullen aanval len, waaruit reeds van de 180 Amerikanen 109, waaronder begrepen alle kinderen en het meerendeel der vrouwen, de wijk heelt genomen. De Amerikaansche consul heeft den Ame- rikaanschen staatsonderdancn aangeraden Nanking te verlaten, daar niet vooruit te zeg gen valt, wanneer het spoorwegverkeer ShanghaiNanking weer zal worden hervat en of tengevolge van de militaire operaties niet de scheepvaart op de Yangtse en het verkeer op de spoorlijn PoekouTientsin zal worden geschorst. China en Mandsjoerije. Uit Nanking wordt aan de Msb. gemeld- „Het is ondenkbaar, dat de situaties in Mandsjoerije en in Shanghai behandeld kunnen worden als afzonderlijke kwesties", verklaarde Lowen Kan, de Nankingsche mi nister van buitenlandsdhe zaken Zaterdag „daar beide in het leven zijn geroepen door het Japansche militairisme". „Hoe voornaam", zoo vervolgt de verkla ring, „de rechten van Japan in Mandsjoerije ook mogen zijn. Mandsjoerije blijft Chineesch territorium- en de bewering, dat de behan deling van de Mandsjoerijsche kwestie op een basis moet geschieden, verschillende van die in andere deelen van China, is duidelijk in tegenspraak met Japan's verklaring, dat het geen territoriale plannen heeft met Mandsjoerije'L Wat de gebeurtenissen te Shanghai betrefl vroeg Lowen Kan zich af, hoe men, als zelf verdediging reeds militairisme word't ge noemd, zulke weloverwogen militaire agres sies als het gewelddadig bezetten van Mand sjoerije en het verwoesten van Shanghai wel moest noemen. Ten slotte betoogde Lowen kan, dat China meer heeft geduld dan de meeste staten zou- ri'en hebben gedaan en hij geloofde, dat in gelijke omstandigheden door andere staten maatregelen zouden zijn getroffen, welke niet beperkt zouden blijven tot zelfverdedi ging. Tn officieele kringen te Tokio verklaart men, dat als de mogendheden er bezwaar tegen hebben, dat de Japanners de interna tionale nederzetting gebruiken als basis vont aanvallen op de Chineezen, er geen andere keuze overblijft, dan de Japansche effectie ven daar zoodanig te versterken, dat deze re den tot klagen uit den weg wordt geruimn. wijl de tegenwoordige Japansche strijdmach ten numeriek te zwak zijn, dan dat men anders zou kunnen handelen. Ofschoon men in officieele kringen alhier blijkbaar hoopt, dat de aankomst van sterkingen de Chineezen ertoe bewegen terug te trekken, verwachten de Japani hen terug te drijven op veiligen afstand, m dien zii niet vrijwillig terugtrekken. Dit is dan het antwoord op de Britsche en Amerikaansche uitdrukkingen van onte vredenheid over het bericht dat Japan zijn strijdkrachten in Ohina zou versterken. Hoogste stand te Vest Manör 773.5. Laagste stand te Skagen 753.7. Stand vanmorgen halftwaalf 765.5. WEER VERWACHTING. Medeged. door 't Kon N«*ii Meteorologisch Inrtitmit tf» Pp Rill) Matige N.W. tot N.O. wind, waar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk regen, later uw. Temperatuur om het vriespunt tot liohte vorst. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door hel Kon Ned. Met. Instituut te l)p Rilt) De toestand in Skandinavië wisselt met groote snelheid. In den nacht vormde zich vrij diepe depressie over het Skagenrak, die tijdelijk hier te lande warm weer brengt, r door flinke drukstijging met koude N.O. winden wordt gevolgd, zoodat in N.- Skandinavië de vorrt weer streng is gewor- en in Z.-Skandinavië en N.-Duitsehland uw valt. Tusschen IJsland en Noorwegen neemt de hooge drukking nog toe, die op het vasteland, op een kleine rest na, in Frank rijk is verdwenen. Op de Britsche eilanden en in Frankrijk is het weer rustig met vrij veel mist. In het Oostzeegebied waait het krachtig. De verplaatsing van de depressie uit het Skage-ak "aar het Zuiden zal de koude luchtstroom uit Skandinavië waar schijnlijk tot ons land doen doordringen en sneeuw meebrengen, waarna, althans tijde lijk verder vorst te wachten is. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 5.4 C. 9 FEBRUARI Zensopgang 7.31 u. Zonsondergang 4.58 u. Maansopg-ang 8.39 u. Maansondergang 8.22 u. Van 's avonds 5.28 u. tot 's morgens 6.59 a« WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig WaldFhut. 17' 1.84 Canp Emu Ci .hl enz Trier HOOGWATER NED ZEEHAVENS 9 Eehruart Delfzijl 0.51 13.23 Ter-ehelHng l'i.33 2i 9 Mac ingen 11.16 23,29 JERUSALEM ONDER EEN SNEEUWDEK Zondag heeft bóven Jerusalem een budr tencew-oon hevige sneeuwstorm gewoed. Het verkeer werd stopgezet. In diit jaargetijde ie sedert vele jan en in Jerusalem geen sneeuw meer gevallen, zoodat diit hier a.lgenteen als p«n zeldzaam natiuiurpheinomeen wordt be* eohouwd. Uit Oost-lndie DE ZITTING VAN DEN VOLKSRAAD BATAVIA, 6 Febr. (Aneta). In de zitting van den Volksraad van hedenmorgen heeft de heer Thamrin een voorstel ingediend om de behandeling van de herziening der inkom stenbelasting uit te stellen tot de hoofdzitting In verband met het feit, dat de Memorie van Antwoord zeer laat was ontvangen, werd van alle zijden betoogd, dat de tijd te kort was geweest voor een volledige bestudeering van deze materie. De Regeering bood hierop aan de momen- teele zitting te verlengen met een extra zit ting, daar titstel van behandeling van deze voorstellen groote schade voor het land zou beteekenen. De Volksraad heeft daarop na een zeer uit voerige discussie het voorstel-Thamrin ver worpen met 25 tegen 20 stemmen, zoodnt deze zitting van het college door m buiten gewone zitting zal worden gevolgd. NIEUWE AVONTUREN VAN 31. Aah, net passeerde hij langs het ven ster, toen daar zoo opeens de heele stoe' dwars door de ruiten naa buiten kwam vlie gen. De scherven vlogen hem om z'n ooren En wij? Nou, wij zage.. zoo gauw geen lucht of we maakten één, twee, drie, dat we ook naar buiten kwamen, door de gebroken ruit! 32. Jammer genoeg kwamen we vlak bij die akelige Fik op liet trottoir neer, en ter wijl meneer Brausbarh zat te jammeren met den stoel op z'n hoofd, vlogen wij over het trottoir, achtervolgd door den woédend kef- fenden Fik. Zou hij ons krijgen? Ja, dat zouën jullie graag weten, hè? Wordt Woensdag vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2