JJinuw £riitódjt> (Hmrrnt Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Brscfiikkingskosten 0 15.) Per week a 0-35 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetnling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3578 MAANDAG 8 FEBRUARI 1932 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels Elke ■eet meer 0-22H ll.ger Mededeelmgen V^n 1—5 regels B 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. NATIONALISME ZONDER ZIEL Het is minder wreed om van ieder Neder lander te eischen, dat hij met alle landswet- i*n up de hoogte is, dan te vorderen, dat hij kennis neemt van elk politiek streven en van elke nieuwe richting. Ja, het wordt zelfs een heete toer om te begrijpen hoe het staat met de verschillende fascistische stroomin gen in ons land. Wij wezen er op, dat er een fascistische Be zem was, en dat er toen nog eeai andere bezemgroep bij kwam. Doch ook dat is nog niet mooi genoeg, want nu kwam al het tiende nummer uit van De Nationalist, het weekblad, niet van een partij, maar van een beweging, zooals het heet Het doel, dat daze „beweging" nastreeft, is ook al niet mis, want zij wil in ruimer kring bekend maken de corporatieve Staats- gedachte en haar beteekenis voor de politieke en economische ontwikkeling van den Nederlandschen Staat. Die woordkeus, corporatieve staatsgedachte, wijst er op, dat we ook hier te doen hebben met een fascistische strooming, al is het niet gemakkelijk uit de lectuur op te maken, •wat men nu eigenlijk wil. Waarschijnlijk meent d« redactie, Prof. Dr. H. P. Blok, en zijn vaste medewerkers, waar bij we iemand aantreffen, die vroeger lid der Chr.-Hist. partij was, dat het den lezer alles even klaar en duidelijk is; maar het gaat ook hiei als bij ongeveer alle nieuwe groepen van de laatste tijd: de helderheid van voorstelling is niet recht venredig aan de arrogantie, waarmee men nieuwe „we reldgedachten uitstalt en oude partijen naar de musea verwijst Vooral dat laatste is kenmerkend en ver rassend tevens. Elke groep, bestaande uit anderhalve man en een dweper ziet met minachting op het partijgedoe neer; veraf schuwt de partijpolitiek, welke vól corruptie zit; en dient zich aan als staande onafhan kelijk van en boven elke huidige politieke partij formatie en vormende de eenig ware, nationalepartij of beweging. Weg met de politieke partijen! is de leus; en daarom: sluit U aan bij de on2e. Men kan er' dan ook vast op aan, dat bij de eerstvolgende politieke verkiezingen het aantal dwergpartijtjes niet kleiner zal zijn, dan bij een vorige gelegenheid. Sommige van de toenmalige electorale lilliputters zul len vorige ho,pelooze pogingen niet herhalen; andere echtei zoeken en vinden wel een of andere leuze, waarmee ze het land kunnen redden en wie weet, hoe soms een koe een haas kan vangen! misschien zelf een zeteltje kunnen winnen. Er hebben immers wel meer gelukzoekers in de Kamer gezeten, die in verkiezingsdagen met een rijk en welvoorzien program voor de kiezers stonden en veel mooie woorden spraken; doch die, toen het op de parktijk aankwam, met leege handen bleven staan. BEDENKELIJKE EENHEID Bij al het verscheuren en versplijten, waar op we hierboven de aandacht vestigen, komt toch ook een eenheid naar voren van poli tieke grondgedachten, welke we niet over 't hoofd mogen zien. We knippen een willekeurig motto uit het laatste nummer van De Nationalist. Het is dit: „Niet het geloof is de vijand van de Na tionale gedachte, doch de Kerkelijke partij, die in haar politiek het eigen geloof verne dert en teniet doet," Met deze uitspraak is deze beweging en vele hiermeer parallel loopende stroomin gen, geteekend. Duitdelijk blijkt er uit, dat n in de politiek links-georiënteerd is. Het is in wezen de liberale gedachte, welke hierin tot uitdrukking komt. Ongetwijfeld, op zich zelf zou de beschul diging waar kunnen zijn. Een kerkelijke par tij (om die onjuiste terminologie maar eens r te nemen, zou de doorwerking der Chris telijke geloofsbeginselen door haar optreden kunnen tegenwerken. En, wanneer wij hier- i de sporen zien, is waarschuwing en be strijding plicht. Doch het eigenaardige en bedenkelijke van het geval is, dat zij, die bij anderen ver eenzelviging van kerk en geloof meenen te ontdekken, zelf daaraan schuldig staan en om een smoezelig beeld te gebruiken mèt het badwater ook het kind wegwerpen. Of, mei andere woorden, men wijst in het publieke en politieke leven iet alleen d-e kerk terug, maar ook het beginsel, dat zij predikt en waarvan zij leert, dat het alles- behecrschende invloed in het leven behoort te hchhen. Treffend komt dat uit In eenige opmerkin gen, welke Prof Dr. Blok maakt over de Radio-rede der Koningin. Ook hij behoort tot hen. die mpt een deel der vrijzinnige per* evenals sommige leden dor Eerste Kamer, deze Kerstrede afkeuren, omdat de Konln ging daarin haar eigen godsdienstige over tuiging uitsprak en niets anders. Eerst schreef een medewerker, dat hij, on- talddellijk na deze redo, uv.. naar buiten is gegaan om onze vlag te strijken, bedroefd, omdat mijn Koningin Haar Volk heeft teleurgesteld en door den inhoud van Haar Kerstgroet blijk had ge geven Haar Volk niet te kennen, maar vast besloten om Uw politieke raadgevers een krachtig halt, tot hiertoe en niet verder, toe te roepen. Feitelijk is hierme'e gezegd, dat de Konin- ging, ook buiten de politiek om, geen per soonlijk woord tot het geheele volk in open baar mag spreken; doch daarop gaan wij thans niet in. Thans verduidelijkt Dr. Blok deze opmer king, door te betoogen, dat cte Koningin zeker niet over God en Christus had behoeven te zwijgen, Joch zij had tot het niet-Christelijk deel der bevolking („wat niet beteekent on christelijk of anti-christelijk") andere woor den van troost moeten spreken. De redactie gaat dus ni't zoover als an deren, die een „neutrale" toespraak hadden gewenscht; maar hij wilde meer een dua listische rede. Echter, is dit in de grond der zaak iets anders? Zeker, het is mogelijk om eenige alge- meene, vage dingen te zeggen over het Kerstfeest, waarbij het Kind in de Kribbe vergeten wordt en dan aan 't slot te eindi gen met een paar vrome woorden. Maar zoo kan niet spreken, wie de waarheid van het Kerstevangelie als middelpunt van heel zijn denken en streven aanvaa.dt In dat opzicht, we aarzelen niet het woord te gebruiken, is het Christendom onver draagzaam. Het kan eerbied hebben voor elke and'er overtuiging; doch het kan deze niet als gelijkwaardig beschouwen. Het er kent, dat mcnschelijke kortzichtigheid tot meeningverschil over vele godsdienstige vraagstukken leidt; maar het duldt naast de hoofdwaarheid, dat Jezus de zaligmaker en verlosser is, niets anders. Da&rom kon de Koningin niet anders spre ken, dan zij deed; wie van een andere over tuiging is, mag daarvan gerust blijk geven; maar hij heeft niet het rec'>' iets anders te verlangen. Wie het Christendom met het hart gelooft, zal het ook met de mond moeten belijden. RUIM EN TOCH BELUND Onverdraagzaam is het Christendom, het wordt niet ontkend; maar het is ook ruim Tn verband met het bovenstaande mogen wij ons een paar citaten van Groen van Prinsterer veroorloven; waaruit blijkt, hoe deze groote denker over deze begrippen dacht Men vindt zein „Ongeloof en Revolutie", bewerkt door Mr. P. A. Diepenhorst (uit gave van J. H. Kok, Kampen) bladz. 121 en v.v. Wij lezen daar: „Gij kent de eindelooze twisten der Protestantsche wereldDe levendigheid van het geloof hield niet ge lijken tred met orthodoxe nauwgezetheid: hoe minder levendig het geloof, des te meer gehechtheid aan uiterlijke vorm en versla ving aan letterlijke opvatting van eenmaal aangenomen belijdenisschriften. Vijand van formulieren ben ik niet; des te meer vijand der vadzigheid die ze tot oor kussen der bekrompenheid, die ze tot steun- sel, zelfs tegen den Bijbel, misbruikt anneer ik denk aan de uitgewerkte 6y- stemata der kerkleer, wier vorm en betoog trant met de eisch van letterkunde en be schaving weinig overeenstemt; aan de heir- legers van vertoogon en preeken, voor wier deelen en onderdeelcn het alfabet van elke oude en nieuwe taal tekort schiet; aan dwaze opgewondenheid, waarmee men dik werf aan punten van ondergeschikt belang de levenskrachten heeft gewijd; dan zijn dit de wapenen niet van den apostolischen krijg Bij het definieeren van christelijk geloof is er menigmaal overdreven nauwgezetheid Desniettemin zijn er waarheden, wier aan neming alleen een recht inzicht van de leer der zaligheid geeft, in de geschiedenis der Kerk met onuitwischbane trekken geprent: de onfeilbaarheid der H. Schrift, de godheid den Zaligmaker, de persoonlijkheid des H Geestes, het geheele bederf onzer natuur, de voldoening voor onze zonden, de toereke ning der gerechtigheid van Christus, de nood zakelijkheid van wedergeboorte en heilig making. Waarheden in het ééne noodig, Vrede door het bloed des Kruisen, samengevat; in de vereeniging mee Christus door het geloof, die in onze oogen bij zeer velen ongerijmd mysticisme heet, die tijdens de Hervorming onze eenige troost, beide in leven en sterven, genoemd werd" BINNENLAND. UIT DEN RAAD VAN MAASSLUIS VRIJHEIDSBOND EXIT! Naar aanleiding van een geschil van mee ning tusschcn den burgemeester .an Maas sluis en het gemeenteraadslid den lieer Richter Uitenb ng aardt, Vrijheidsb.) omtrent de financieele politiek dezer gemeen te, heeft dit raadslid het besluit genomen, als lid van den Gemeenteraad te bedanken. Daar de op hem volgende leden van den Vrijheid'hond, die volgens de groslijst deze vacature zouden kunnen vervullen, eveneons geen lust gevoelen in den Gemeenteraad te zetelen, zal deze partij derhalve niet langer op het Maassluische gemeentehuis vertegen woordigd zijn. De heer M. C. Schippers (chr.-hist), zal nu den hser Richter Uitenbogaardt als raadslid opvolgen( "'J- DR. DE VISSER 75 JAAR Morgen, Dinsdag 9 Februari hoopt Z.Erc. Dr. J. Th. de Visser, Minister van Slaat, oud-minister van Onderwijs, oud-lid van de Tweede Kamer, zijn 75slen verjaardag te herdenken. GENERALE COMMISSIE ZUIDERZEE-STEUNWET REDE VAN MINISTER REYMER Zaterdag heeft te Amsterdam, onder pre sidium van Mr. G. Vissering, een ver gadering plaats gehad va de Generale Commissie Zuiderzee-Steunwet. Deze verga dering werd gedeeltelijk bijgewoond dooi den Minister van Waterstaat, Mr. P. Rey m e r, die Vergezeld was van de referendaris Mr. J. D r a a i e r. Zijne Excellentie heeft bij deze gelegenheid een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen, Spr. zeide allereerst de Commissie dank voor den arbeid, welken zij gedurende een zestal jaren heeft verricht, en deelde daar bij aan den ondervoorzitter, den heer De f oer, mede, dat het de Koningin be haagd heeft hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Als de voornaamste arbeid van de Com missie beschouw ik, aidus de Minister, Uw raad en voorlichting bij de vaststelling van de algemeene regelen voor den Zuiderzee- steun, bij het algemeen beleid en bij de voornaamste punten van uitvoering en be heer. Bij dit laatste zal de toepassing van de voorschriften nopens de tegemoetkoming wegens waardevermir. lering, in den eersten tijd vooral, veel van'Uw aandacht vragen Intusschen zie ik daarbij niet over het hoofd, dat Uw taak daarbij in zooverre is ergemakkelijkt, als gij door d'e instelling van de plaatselijke commissies U beter zult kunnen oriëhteeren omtrent de inzichten en wenschen van de belanghebbenden. Ik ver trouw, dat er tusschcn die plaatselijke Com missies en Uwe Commissie een aangename samenwerking zal ontstaan. Het was mij aangenaam, toen ik U eeni gen tijd geleden, voorstelde die taak op te dragen aan een nieuw in te stéllen Rijks dienst onder de bevelen van 'den verant woordelijken Minister, te mogen ontwaren, dat gij aan dit voorstel uw steun gaaft. Wij zijn allen overtuigd van de wcnscheiijkheid >m zoo spoedig mogelijk aan de nieuwe oorschriften volle toepasssing te geven. Wij gaan met vertrouwen de nieuwre pe riode van onze werkzaamheden tegemoet. De Zuiderzeesteunwet is herzien, de alge meene maatregelen zijn in werking getreden. Bij een en ander heeft de bedoeling voor gezeten om den Zuiderzeesteun zoo goed mogelijk te regelen op een wijze, die, naai wij hopen, in het belang der visschers en anderen zal werken en die met het algemeen elang vereenigbaar zal wezen. DROOGMAKING ZUIDERZEE IS VOORTZETTING GEWENSCHT? Mr. K. Jansma, secretaris van den Zu: derzee-raad, heeft voor het Dept. Amster dam der Ned. Mij voor Nijverheid en Han del gesproken over de vraag, of voortzetting van de droogmaking der Zuiderzee ge wenscht is. Uitvoerig ging Spr. zoowel de voor- als nadeelen na, welke aan dezen om vangrijken arbeid zijn verbonden. Wat bij hem ten slotte don doorslag gaf, om te plei ten voor voortzetting van deze onderneming. ■as allereerst het feit. dat juist in een ma- laisetijd als thans de voorwaarden bij uit stek gunstig genoemd mogen worden, om haar tot stand te brengen. In een tijd van depressie kan men profitecren van het groote aanbod, en verschaft men aan vele duizen den, die men andere werkloozcn-uitkeering moet geven, behoorlijk werk en bestaan. Slechts een gering deel der kosten gaat naar het buitenland. Schat men het aantal direct werkzamen op eenige duizenden, nog veel talrijker zijn zij, die indirect van het werk profitecren; zoo is tijdens de werkzaamheden bij Medemblik de bevolking daar met dui zend zielen verdubbeld. De Urkerpolder zal op Urk in Zuid-Friesland en Overijsel overal nieuw leven doen ontstaan. Eindelijk is het van onschatbare moreele beteekenis, dat bij een vertrouwenscrisis als die wij thans doormaken, de staat blijk geeft zelf niet alle vertrouwen in de toekomst van ons land te hebben verloren, Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat regeering en Staten-Generaal alsnog mogelijk zullen maken, dat ons groote natio nale werk in 1933 wordt voortgezet. NEDERLANDERS IN CHINA ONZE BELANGEN IN SHANGHAI Een dozijn Nederlanders dient als vrij- illigere bij de beechemi ingstroepen van Shanghai. Ongeveer 200 Nederlanders en 250 Nederlandsche onderdonen wonende in Shanghai. Aldaar zijn twee Nederlandsche banken, drie scheepvaartmaatschappijen en •ijf of zes kleine Nederlandsche maatschap pijen gevestigd. He Nederlandsche consul eeneraal. de heer Mr. F. E. II. Grenm.in, acht den huidigen toestand absoluut niet zorgwekkend, ofschoon het gebouw van het Nederlandsche consulaat op 31 Januari door geweerkogels werd getroffen. He heer Grenman aclit evacuatie van de Hollanders ni-et noodiig. NED. BOND VAN TOURINGCAR- ONDERNEMERS TE AMSTERDAM OPGERICHT. In een gisteren te Amsterdam onder lei ding van den Bond van Autobusdienst-onder nemers gehouden vergadering van touring car-ondernemers is besloten tot oprichting van een Nederlandschen bond van touring car-ondernemers. Er -is een voorloopig be stuur gekozen. Land- en Tuinbouw. EEN RAAK ANTWOORD De drie landbouworganisaties zeggen Duitschland lijntjes de waarheid. De drie centrale Landbouworganisaties: de Christ. Boeren- en Tuindershond, het Kon. Ned. I.andb. Comité en de Kath. Ned. Boe- ren- en Tuindershond, ontvingen van de directie van de Jaarbeurs te Keulen (afd. Holl. Dienst) een verzoek om medewerking aan de a.s. Kölner Messe. Daarop is door deze organisaties (natuurlijk) afwijzend be schikt. Uit het antwoord deelen we het volgende mede: Het groote Duitschland heeft in het kleine Nederland een afzetgebied van de eerste orde gevonden en terwijl Nederland in voor slechts 256 millioen gulden naar Duitschland kon uitvoeren, was liet Duitsch land mogelijk om voor 620 millioen gutden dus bijne 2/4 maal zooveell naar Ne derland uit te voeren en derhalve een uit vneroverscliot van niet minder dan 364 mil lioen gulden te boeken. Terwijl Nederland den import van Duit srhe goederen onbelemmerd toelaat, wordt door Duitschland do invoer van Nederland sche goederen w.o. vooral de producten van den Nederlandschen land en tuinbouw hoe langer line meer tegengegaan, belemmerd en bemoeilijkt. Duitschland weigort de positie van Neder land als meestbegunstigde natie ten volle te erkennen. Duilseliland schijnt te vergeten, dat Nc derland niet van Duitschland kan blijven koopen, wanneer Duitschland weigert van Nederland te kooprn. Het antwoord wijst er op dat in de krin gen van den Nederlandschen land- en tuin bouw een steeds grootere verbittering begint te heerschen over de onbarmhartige en ten slotte korlzichtige maatregelen, welke de Duitsche Regeering treft tegen den invoer van agrarische producten uit Nederland. Het is niet onwaarschijnlijk, dat spoedig opnieuw verweer zal worden geboden tegon dezen nieuwen aanval van Duilscljland op het beslaan dep Nederlandsche veehouderij- Het geduid is aan Nederlandsche zijde groot geweest, maar er komt eens een einde aan. En al hebben wij een open oog voor de geweldige economische moeilijkheden, waar mede het Duitsche Rijk te kampen heeft, zoo kan toch niet van ons verlangd worden, dat wij ons eigen nationaal bestaan opofferen om deze moeilijkheden te verlichten doot zonder eenige tegenprestatie van Duitsche zijde den im|)ort van Duitsche goederen vrij wel onbelast en tot iedere hoeveelheid in Nederland te blijven toelaten. In Uw exposé wijst U er zelf op, dat de ..Nederlandsche welvaart grootendeels af hankelijk is van de instandhouding van een moeizaam en met veel uithoudingsver mogen verkregen belangrijk afzetgebied van Nederlandsche producten", wij erkennen ten volle de juistheid hiervan, maar wij willen er dan toch even op wijzen, dat Duitsche maatregelen en deze alleen! er op ge richt zijn om ons dit moeizaam en met veel uithoudingsvermogen veroverde afzetgebied te ontnemen en dat zij daardoor de Neder landsche welvaart, die van liet behoud van dit afzetgebied grootendeels afhankelijk is. in levensgevaar brengen Men kan niet van ons verlangen, dat wij dit liideliik aancien i ons onder den voet laten loopen. Na de lezing van bovenstaande zal het U duidelijk zijn, waarom wij ons, zoolang de Duilsche Regeering bij deze voor ons nood lottige houding ten aanzien van den invoer van Nederlandsche agrarische -producten in Duitschland volhardt, niet bereid kunnen in om onze medewerking te verleenen aan Uw plan. om door een Nederlandsche deel ing aan de Knlner Messe deze Jaarbeurs mede tot een succes te maken." STROOPERSDRAMA JACHTOPZIENER ERNSTIG GEWOND DADER GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur heeft in het dorp Hemrik (Fr.) een schietpartij plaats gphad tusschen twee jachtopzieners en twee stroopers. Gedurende den Iaatsten tijd werd er veel gestroopt en in verband hiermede hadden de iachtopzieners Idzinga en Jonker zich ver dekt in een greppel opgesteld. Omstreeks 4 uur kwamen twee stroopers in hun buurt on toen zij tut op 10 M. genaderd waren, spron gen de beide jachtopzieners uit hun greppel Fen der stroopers legde onmiddellijk op d« iachtopzieners aan en loste een schot in hun lichting. De jachtopziener Idzinga werd ern stig in den schouder eeiroffen. De beide» stroopers namen daarop de vlucht. Zondagmorgen te ongeveer acht uur hel ben de R:jks- en gemeentepolitie den ver dachte ten huize van zijn ouders aangehou den. Het is de ongeveer 2ü-jarige J. Fokkema Verdachte, die aan een verhoor werd onder wornen, heeft loegegevcn, dat het schol ge- vallen is, doch volgens zijn zeggen was dn per ongeluk geschied op het moment, dal hu zijn geweer uit elkaar wilde nemen. Hij ont kende dan ook aangelegd te hebben. In te genslelling hiermede zijn de verklaringen van liet slachtoffer en van den jachiopzioner Jonket, die wel degelijk hebben geconsta teerd, dat de verdachte met zijn geweer in aanleg heeft gevuurd. De toestand van het slachtoffer is zeer siig, doch niet levensgevaarlijk. De kans is zeer groot, dat hij voor altijd het gebruik van zijn arm zal moeten missen. Nader vernemen wij, dat de viyrdacht. vermoedelijk Dinsdag naar Leeuwarden zal worden overgebracht Gemengd Nieuws. ZUIGELING IN DE WIEG VERBRAND BOOR INHALEERMACHINE IN VLAMMEN In een woning in de Schuberts!raat te Am sterdam is een ernstig ongeluk gebeurd. Een kind van 4 maanden, waafnij gestoomd moest worden, waartoe men van een in ha Icermachine gebruik maakte, is daar in de wieg verbrand. De spiritusvlam van hel toe stel heeft de wieg in brand ges'oken, waar door de kleine zulke ernstige brandwonden heeft opgeloopen, dat het eenigen tijd later is bezweken. ERNSTIGE AANRIJDING CHAUFFEUR RIJDT DOOR Op den Amstelveenschen weg hij de Kalf jeslaan te Amsterdam liepen twee vrouwen mei een negenjarig meisje in de richting van de Kalfjeslaan. Het kind, dat het meest aan oen kant van den rijweg liep, werd van ach teren door een auto aangereden. Het be kwam ernstige verwondingen aan het hoofd on is door den G. G. D. naar het Mariapavil joen vervoerd. De bestuurder van de au'o doofde onmid dellijk na de aanrijding de lichten en reed inet een snelle vaart door. De wagen is daar duor onbekend gebleven. Men vermoed» ech ter, dat dit ongeluk is veroorzaakt door den bestuurder van een auto, die ongeveer ter /elfder ijd gestolen werd in de Agamemnon- straat, zoodat de man begrijpelijkerwijze on- hekend wonschte te blijven. In die richting wordt docr da politie gezocht, VAN EEN DANSPARTIJ TE WATER EN VERDRONKEN. Men meldt ons uit Nieuwe Pekela d.d. 7 Fe.br.: In den afgeloopen nacht is de ongi veer 25-jarige boerenzoon Zijlma, die m< zijn au o van een danspartij naar huis terug keerde, bij de Kiliirug, waar de weg eei bocht maakt, de vaart in gereden en ver dronken. Zylma chauffeerde zelf en zat al leen in den wagen. Vermoedelijk verkeerde hij onder invloed van sterken drank. KNAAPJE OVERRIDEN EN GEDOOD. Te Echt (L.) is het driejarig zoontje van den heer Feij, gemeente-veldwachter, bij hei sjielen ondér een vrachtauto der firma Heili gers uit Heerlen geraakt Zwaar gewond werd het ventje naar het ziekenhuis le Roer mond gebracht, waar het laat in den avond is overleden. EEN DROEVIG INCIDENT Te Amsterdam is tijdens den tocht van een rouwstoet naar de Nieuwe Oosterbegraaf plaats een droevig incident geschied. Op het einde van de Nieuwe Keizersgracht, tegenover het Joodsche Ziekenhuis, schrokken de voor de lijkkoets gespannen paarden zóó hevig van het lawaai, veroorzaakt door het verrollen van een vat in hun nabijheid dat zy een sprong zijwaarts deden, met het gevolg dat de dieren van den walkant stortten" Gelukkig bevond zich juist onder hen een gedeeltelijk met boomtakken, afkomstig van het snoeien der boomen op den wal, beladen schuit, waarop een der dieren terecht kwam, terwijl het an dere tusschen de schuit en den wal bleef han gen. Daarbij braken het lemoen en het tuig van den wagen af, zoodat deze niet werd mee getrokken en de koetsier ongedeerd bleef. Erger was het gebeurde voor de zich in de volgrijtuigen bevindende familieleden, van wit er verschillende in de war waren. Spoedig ech ter reden de volgrijtuigen met inzittenden zon den lijkwagen naar de begraafplaats door, de kist met het lyk werd kort daarna per ljjkauto verder vervoerd. De beide paarden werden met het reddings toestel van de brandweer op den wal gehe- schen. DE DROGE JANUARI Men meldt ons uit Gorinchem: Volgens den alhier geplaatsten regenmeter van het Kon. Ned Mete*-rol Instituut te De Bilt viel er in Jan. 20 m M regen tegen 98.5 m.M. in dezelfde maand van het vorig jaar. DOODEL1JKE VAL Te Nieuwer-Amstel (NH.) viel een drie jarig schipperskind in het ruim van het ouder lijk vaartuig. Het jongetje bezweek aan de gevolgen. Te Westerbork viel de landbouwer H. van een stroo-hoop. De man brak zijn nek en stierf. t AUTO IN VLAMMEN De personenauto, bestuurd door den heer A. Koster, chauffeur en mede-eigenaar van dezen wagen, uit Rogat, gemeente De Wijk, vloog plotseling in brand op den weg tusschen Ruinen en Echten. De auto brandde geheel uit. De heer K., die zich od het laatste mo ment kon redden, is met den schrik vrijge komen. De vermoedelijke oorzaak is lekken van den vlotter. Verzekering dekt de schade. ZULKE LIEVE MENSCHEN TOCH! Te Amsterdam werd een 15 16-jarige jon gen, die op de Insnlindeweg een doos van een vrachtauto stal, door een agent op I-et Ja va- plein ingehaald en aangehoi-den. Door het op dringende publiek werd de diel echter ontzet. De doos, welke kinderpyama's bevatte, is door den agent aan het bureau gedeponeerd. KINDERVERLAMMING Te Tweüo (Gld.) is bij een elfjarig school meisje kinderverlamming waargenomen. De school is ontsmet en het k-'nd ir geïsoleerd o' worden. Voornaamste Nieuwj De secrelar.s van de Zuiderzeeraad acht roortzetting der Zuiderzeewerken gewenscht. (b.'r. 2) Zaterdag zijn namens mlllioenen uit alle deelen der wereld mtwapuningspetities aan geboden aan de Ontwapeningsconferentie to Genève. Lord Cecil en Vandervelde kwamen met concrete voorstellen. Dr. Brüning is te Genève aangekomen. Hij zal een rede houden en Dinsdag weer te- rugkeeren. Het vonnis in het Calmette-proces. Philips maakt een uitvinding bekend waardoor radio-distributie over het lichtnet mogelijk wordL (hit. 5) Conferentie der Oslo-staten te Genève. (Bit 7) FELLE BRANDEN Te Driewegen (Z.) is, vermoedelijk door kortsluiting, de iandbotïwschuur van A. W. geheel afgebrand. Een vijftal runderen l.wan» in de vlammen otn. Te Tange-AHevoer ontstond brand in de arbeiderswoning van H. v. d. Tuuk. In een oogenblik stond alles in lichter laaie. Het ging alles zoo spoedig, dal aan redden niet Ie denken viel, zoodal bijna alles verloren ging. Ook een paar varkens konden niet meer gered worden. Wetenschap. SAMEN STA N D. TLANEET VENUS MET DEN MAANSIKKEL Dinsdagavond 9 Februari staat de r**eds meer dan een maand met buitengewonén glans aan den Wester-horizont schitterende planeet Venus, vlak bij den ruim 8 dagen ouden maansikkel. De dichtst nabyzjjnde stand is te 7 uur, en we] le. links uit het midden van de maan schijf, waarvan het donkere gedeelte allicht goed zal zyn te zien, door het zgn. asch- grauwe licht, dat er door onze aarde op wordt gereflecteerd en dat om dezen tijd vaa het jaar door den betrekkelijk hoogen stand der maan, natuurlijk helderder is Venus blijft onze, naar we hopen, vele heldere avonden, nog tot Juni toe, opluisteren. De grootste hoogte wordt op 19 April bereikt, en is dan 46 gr. links van de zon; de schijngestalte is nu ongeveer 0.80, en neemt tot een zeer sma!- len sikkel of; de helderhe'd zal echter nog toenemen. De omstandigheden voor waarne ming zyn dit jaar zeer gunstig. Kunst en Letteren. REMARQUE. Naar de Nieuwe Bitss. Crt. verneemt, heelt Erich Mariu Remarque het voornemen om zi< h te Bussum te vestigen, na in liet huwe lijk getreden te zijn met de vrouw van wie hij gescheiden is. RUÜSBROEC-HERDENKING De Stedelijke Hoofdbibliotheek te Antwer pen heeft het eind van de vorige maand een tentoonstelling geopend, gewijd aan Jan van Ruusbroec, die vijf en een halve eeuw ge leden slierf. Pater Van Mierlo S..1 hield een fede en Joris Diels las uit Ruusbroec s werg. Slechts gering was de opkomst. De belang stelling, die in Vlaanderen voor de „Groot meester der Middeleeuwsche mystiek in Ne derland blijkt le bestaan slaul niet in even redigheid met de beteekenis van de her- dachtenis. Luchtvaart DE K. L M.-VLOOT. Vijl nieuwe Iodlfi vliegtuigen. De K. L. M doelt mede dat zij aan de N< derlandsrlie VlieKtinKcnfal.riek l-.-kker du levering van vijl grim e verkeersvliegtuigen mei drie motoren zal opdragen, welke \lipg- l'iigen dienst zullen moeten doen op de rou- te Amstcrdam-Ratavia. Zij zijn van hei tvpq F XVIII en uitgerust mot dezolfdo Wasp» motoren als do F XU's,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1