Het nieuwe Diaconessenhuis „Bronovo" te Den Haag Opening der Ontwapenings-Conferentie te Genève VRIJDAG 5 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 Geen pijnlijke Brandblaren zullen U lang eraan herinneren, dat U zich brandde. Geen rauwe epen vleeschwonden zullen bet gevolg zijn van het U niet getelde brandwondje. Geen infectie zal U van af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor- het voor brandwonden aangewezen middel, de on middellijk verzachtende, wondzuiverende en snel genezende akker-. Kloosterbalsem "li'"giV/- hMMHMMMMHMNMMMMMMMMMMMMMMM EEN OVEREENKOMST l ZONDER OORZAAK Aan elke overeenkomst moet een oorzaak ten grondslag liggen. De wet stelt dit ver- eischte nadrukkelijk in art. 1371 van het Burgerlijk Wetboek. Blijkbaar vonden de aamenstellers van het Wetboek het indertijd noodzakelijk om vele waarborgen te schep pen ter bescherming van diegenen, die zich bij overeenkomst tot een prestatie verbinden. Behalve de bepaling, dat van elke overeen komst, welk in strijd is met de goede zeden of met de openbare orde, de nietigheid kan worden ingeroepen, werd nog zelfstandig het aanwezig zijn van een „oorzaak" noodig geoordeeld. Over de beteekenis van dit wetstartikel is, vooral in vroegere jaren, herhaaldelijk in woord en geschrift gestreden. Er waren rechtsgeleerden, die de'bepaling van zeer groot belang achtten, er waren anderen, die de waarde vrijwel tot nul wilden terug voeren. In latere jaren heeft de laatste richting, ook in de rechtspraak, meer en, rn^er. de overhand gekregen. Ge. behoeft slechts een ..onderzoek in -te stellen naar de definities,'door verschillende rechterlijke colleges omtrent strekking en beteekenis van het wettelijk oorzaak-begrip gegeven, om U te overtuigen, van hoe wei nig practische waarde dit vereischte wel is. De oorzaak der overeenkomst is datgene, iwat partijen door haar willen bewerken. Al dus de Hooge Raad in een arrest van 6 Januari 1922. In gelijke zin oordeelde het Hof te Am sterdam op 26 April 1929, toen het als oor zaak eener overeenkomst beschouwde haar doel en strekking, datgene wat partijen met baar beoogen te bereiken. Nu spreekt het wel vanzelf, dat er achter iedere overeenkomst een bedoeling schuilt. Partijen sluiten juist een contract af, omdat zij iets wenschen te bereiken. Zij streven paar een bepaald oogmerk en met het oog daarop gaan zij een verbintenis aan. Wanneer derhalve onder „oorzaak" van feen overeenkomst naar d«e hedendaagsche interpretatie wordt verstaan haar doel en haar strekking, dan kan men gevoegelijk aannemen, dat er vrijwel geen enkele over eenkomst nietig kan worden verklaard bij gebrek aan een „oorzaak". Zooals ieder ge bouw rust op een fundament, zoo is iedere overeenkomst gefundeerd in zekere motieven, die er aan ten grondslag liggen. Of die mo tieven zuiver of onzuiver zijn, doet niet ter zake, zij zijn er altijd. In de practijk ziet men dan ook, dat het beroep in een procedure op een gemis aan „oorzaak" maar heel zelden slaagt Juist daarom is het niet onaardig om even de aandacht te vestigen op een vonnis van den Kantonrechter te Amsterdam, die wel een vordering meende te moeten afwijzen, omdat de overeenkomst, waarop beroep werd gedaan, geen oorzaak had. Het geval was aldus: A. was bij X in dienst geweest als reiziger voor den verkoop van de artikelen der Ven nootschap tegen een vast salaris, vermeer derd met een bedrag aan provisie. De dienstbetrekking werd in 1930 verbro ken en A vorderde in rechte zijn restant salaris op van ongeveer 300.— X ontkende niet dit bedrag schuldig te zijn, maar be weerde een tegenvordering te hebben van 332.— en stelde derhalve een eisch in re conventie- in tot genoemd bedrag. De post van 332.— had betrekking op goederen door A aan een zekeren Dortwegt. geleverd, terwijl achteraf bleek, dat deze er niet goed voor was-en cverhaal als uitgesloten.kon wor den beschouwd. Herhaaldelijk was .nu door de directie van X aan-A verweten, dat hij deze post had afgesloten. Tenslotte had A bij een dezer gesprekken onder getuigen verklaard: „Als die man niet betaalt, dan betaal ik". „Nu dan", zoo redeneerde X. „die man heeft niet betaald, zoodat wij dit bedrag mogen afhouden van hetgeen wij aan A als salaris verschuldigd zijn". Merkwaardig is nu de beslissing van den Kantonrechter in zijn vonnis van 16 Oct '30. Hij constateerde allereerst, dat A er geen schuld aan had, dat deze post was afgeslo ten, aangezien de directie van X zelf Dort wegt met A in verbinding had gebracht Bo vendien stelde hij vast, dat A geen enkele belang had om deze post voor zijn reke ning te nemen. „Welnu", zoo was zijn conclusie, „er is derhalve geen enkel motief aanwezig om een garantie te verleenen. Indien inderdaad een dergelijke verklaring is afgelegd als X bij antwoord heeft gesteld, dan moet deze wor den beschouwd als een losse opmerking zonder dat daaruit een verbintenis is ont staan". De Kantonrechter oordeelde dan ook het verweer van X onjuist en wees de vordering van A toe. Inderdaad kan men in het hierboven ge schetste geval een verbintenis zonder oor zaak zien. Als schenking kan een verklaring om zelf te betalen, indien een ander niet be taalt, onmogelijk worden beschouwd. Een ander motief b.v. het besef van on een handelen onder pressie van de directie voorzichtig de post te hebben afgesloten of van X was niet aanwezig naar het oor deel van den Kantonrechter. Vandaar, dat in de uitlating van X veel eerder is te zien een weinig overwogen haas tige opmerking en daaruit niet mag worden afgeleid een verklaring, die krachtens haar bedoeling een zeker rechtsgevolg moest in het leven roepen. Op zichzelf is deze redeneering volkomen juist en acceptabel. Maar opgemerkt dient te worden, dat reeds bij een kleine nuan ceering in de feiten de conclusie niet meer houdbaar is. Zoodra b.v. bepaalde feiten er op zouden wijzen, dat A, teneinde een drei gend ontslag te voorkomen, tot deze verkla ring was gebracht, zou deze stelling niet meer te handhaven zijn. Immers dan zou er wel een motief geweest zijn en in dat gevaï zou hoogstens van een ongeoorloofde oorzaak als in strijd met.de goede zeden kunnen wor- den-gesproken. In bijzondere omstandigheden kan. derhal ve inderdaad een beroep op een gepiis aan oorzaak worden gedaan. Maar tevens blijkt uit het bovenstaande, hoe spaarzameslijk een dergelijk beroep met succes zal worden be kroond. Velen hebben indertijd in de bepaling van art. 1371 B.W. een van de grondzuilen van het verbintenissenrecht gezien. Thans is dé waarde er van in de practijk belangrijk ver minderd. Bijzonder tragisch is dit overigens niet, om dat er nog genoeg andere waarborgen in de wet gegeven zijn om gedupeerden te be schermen. Mr. H. BAVINCK. BINNENLAND. NEDERL. SPOORWEGEN Over 1931 is door de Nederlandsche Spoor wegen aan verschillende schadevergoedin gen uitbetaald een bedrag van f 161.151. weerzinwekkende Godslasterlijke taal gebë» zigd, worden Overheidspersonen, wordt zelfs het Koninklijk Huis gesmaad. Ondanks da radiocontrole wordt door den aether wantrou wen in de Regeering gewekt en de eerbied voor het gezag ondermijnd. De burgemeester van de tweede stad des lands laat toe, dat een communistische, in uniform gekleeds wacht bij een begrafenis de orde bewaart. En zoo zou men kunnen voortgaan. Indien het Openbaar Ministerie te veel over zijn kant laat gaan, behoort de minis» ter van Justitie vervolgingen te bevelen. GRENSWIJZIGING OUD- EN NIEUW-BEIJERLAND Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland komen op Maandag 8 Februari des n.m. 2 uur in openbare vergadering bijeen in het gouvernementsgebouw aan het Korte Voor hout No. 9 in Den Haag, ter behandeling van de grenswijziging der gemeon'en Oud- Beijerland en Nieuw-Beijerland. Rapporteur! is de heer H. van Booijen. 1 DE RADFO-OMROEP i CORRESPONDENTIE TÜSSCHEN MINISTER EN OMROEP.VER j Blijkens het Voorl. Verslag der Eerstö Kamer nopens de Postbegrooting, verklaar den eenige leden, allerminst te behooren tot de bewonderaars van het gekozen stel sel van radio-distributie. Zij zouden 't betreuren, indien dit vraag stuk nog mere dan thans het geval is, een politiek vraagstuk wordt Door de onlangs gepubliceerde corres pondentie tusschen den Minister en da voorzitters van de Nederlandsche Christe lijke Radio-Vereeniging en van den Katho lieken Radio-Omroep blijkt, dai de schijn niet is vermeden, dat moreele steun is be loofd. mits de regeling van den zendtijd zou worden, zooals deze vereenigingen wenschten. De leden, hier aan het woord, konden da houding van de voorzitters dier omroep- vereenigingen niet goedkeuren. 1 GED. STATEN VAN ZEELAND JAARWEDDEN BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de colleges van B. en W. medegedeeld, dat het inhun voornemen ligt, tijdelijk een wijzi ging te brengen in de regeling van de jaar wadden van'burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in Zeeland en wel door met ingang van 1'Maart a.s. en voor loopig voor-den tijd van 3 jaren op die jaar wedden een korting toe te passen: a. voor ■hen,' die gehuwd zijn en voor hen, die ge huwd geweest zijn, 2pcL van de eerste f 2000 en 5 pet. van het meerdere der jaar- lijksche bezoldiging; b. voor hen, die onge huwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest 2'A pet van de eerste f 1000 en 5 pet van het meerdere der jaarlijksche bezoldiging. Dit alles met uitzondering van het bedrag, hetwelk aan kindertoelage wordt genoten. Het is de bedoeling, dat de korting niet zal worden toegepast op de jaarwedden van die titularissen, op wie reeds het maximum- pensioenverhaal wordt toegepast. NEDERLANDSCH GEZANT TE PRAAG De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat Hr. Ms. be noemd gezant te Praag, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, vóór vertrek naar zijn standplaats, voor belanghebbenden bij aangelegenheden betreffende Tsjechoslowa- kije te spreken zal zijn in een lokaliteit van bovenvermeld departement, Plein 23, Den Haag, op Donderdag 11 Februari a.s. des voormiddags van 10 tot 12 uren. HET HANDHAVEN VAN GEZAG EN ORDE KRACHTIGE HOUDING GEWENSCHT! In het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer nopens de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1932 lezen wij het volgende: Van verschillende zijden werd de wensch uitgesproken, dat de Regeering er niet voor zou terugdeinzen, waar de omstandigheden dat noodig maakten, krachtig op te treden. Men dacht daarbij niet alleen aan het crisis- beeld, maar ook aan het handhaven van de openbare orde en wat daarmede verband houdt. Ook in dit opzicht vorderen de bijzon dere tijdsomstandigheden bijzondere maat regelen. Kalmweg wordt In het publiek gediscussi eerd over de vraag, welk onwettig revolution nair middel het meest geschikt is om een eventueele mobilisatie te doen- mislukken, uf wel zelfs om een omwenteling te doen sla gen. Communistische leden van vertegen woordigende lichamen verklaren openlijk, zich aan hun ambtsbelofte niet gebonden te achten. Uit het archief der communistische partij blijkt, dat in het leger revolutionnaire cellen worden gevormd. In de Tribune wordt Op den strandboulevard te Scheveniv gen had een proefneming plaats met nieuw 6 c.M. luchtgeschut. Interieur van de conversatiezaal der zusters in „Bronovo", het nieuwe Diaconessenhuis te Den Haag, dat gisteren door Prinses Juliana werd geopend. De Ned. Herv. kerk te Terheyde, welk gebouw den laatsten tijd in verval was geraakt, wordt gerestaureerd. Dit oude gebouw is nog een stichting van Prins Willem van Oranje. Zoo men op onze foto ziet, wordt het restauratie werk grondig aangepakt, 't Is verblijdend, dot dit oude kerkgebouw voor de toekomst zal blijven behouden. De vesting „El Moro" bij Santiago op Cuba, dat door de aardbeving ernstig geteisterd moet zijn. De deelnemers aan de Ontwapenings-Conferentie te Genève, tijdens de openingszitting, die ondet Een typische, oude boerderij nabij het Surlnameplein te Amsterdam, tegen een presidium van Henderson in het ,J?a>lais Electoral" werd gehoudenachtergrond van moderne huizen-in-aanbouw. Het Vrouwen-petitionnement voot. Ontwapening arriveert te Genève

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5