VRIJDAG 5 FEBRUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 ZWAA" BOMBARDEMENT OP SHANGHAI JAPAN ANTWOORDT DE MOGENDHEDEN VOLKENBOND SONDERZOEK IN MANDSJOERIJE Hoewel de strijd tusschen Japon neezen en .Chineezen cm Tsjapei en W-oooceng met. groote hevigheid voortgezet is, is er toch reden om die gebeurtenissen in het verre Oosten op het oogenblik weer niet meer kalmte te bezien. De Japaüneezen blijken namelijk den ver- standigerl weg te kiezen om de verwikke ling, die de laatste5 dagen ontstaan was door de gebruikmaking van de internatio nale concessie als aanvalsbasis, uit te scha kelen. Zij hebben hun troepen uit het Ja- pansche deel der nederzetting teruggetrok ken en ook uit die vlak daarvoor liggende Japansche katoenspinnerijen. Blijkbaar heeft dus ïniet de verandering in de bevelvoering van de Japansche vloot een bezadigder tactiek zijn intrede ged ian Ook het bericht, dat prinsen uit het J-ip"-n- sche Keizerlijk huis de naar China gezon len troepen zullen aanvoeren, word» als een v»r schijnsel van een gematigder opi rden be schouwd, omdat het Keizerlijk huis tegen een excessief optreden moet zijn gekant en deze prinsen het gezag hebben om wilde mannen als de afgetreden adtmiraal Sjio- zawa, die eigenmachtig optreden en hun lastgeving overschrijden, in bedwang te lioji'den. Dit neemt echter niet weg, dat er in de algemeene houding van Japan ten aanzien van China geen verandering is te zien. Zoowel op het militaire als op bat diplo matieke front toonèn de Japanneezen liun vastberaden houding niet te willen prijs geven. Zij hebben gisternamiddag de Chineezen- stad van Shanghai vier uren lang -onder con verschrikkelijk bombardement van zware» artillerie en vliegmachines gehouden en daarmee de ruïne van Tsjapei nog omvang rijker gemaakt dan ze reeds na de vroe gere gevechten was. En het antwoord, dat Tokio op de eiscben der mogendheden heeft gegeven, geeft nog niet veel uitzicht op een spoedige beëindi ging van het conflict Engeland en Amerika mogen zeggen, dat zij de voortzetting van de vijandelijkheden niet zullen dulden wanneer Japan zoo afwijzend staat tegen de verlangens van de mogendheden en dat blijft volhouden, zal het ons benieuwen welke daden op de krach tige woorden zullen volgen. Mén 'frfcig ihaniiemen, dat de tegen Japan optredende mogendheden geen genoegen kunnen nemen met het Japansche antwoord, dat van de bekende praemisse uitgaat, dat de Japanners door de Chineezen zijn aan gevallen én zich nu eenvoudig verdedigen. Merkwaardig is wel. dat Japan de kwestie van Mandsjoerije en die. van Sjanghai geheel uit elkaar wil houden, terwijl elk buiten staander de overtuiging moet hebben, dat er een nauw verband is tusschen beide. Zou de boycot tegen Japansche goederen in China zonder de Chineesche demonstraties tegen Japan ooit den vorm hebben aangenomen, die Japan tot militair ingrijpen te Shang hai en elders bewogen, indien er feen inval in Mandsjoerije was geweest? He't verband is wel zeer aanwijsbaar, al wordt de Mands- joerijsche kwestie op grond van art. 11 van het Volkenbondsverdrag on dei-zocht en art. 15 van dat pact op Shanghai toegepast, om dat het conflict aldaar het oorlogsgevaar acupt maakte. Het antwoord van Japan aan de tMe mo gendheden is Donderdagmiddag aan de betrokken gezanten te Tokio overhandigd. In het. antwoord belooft Japan de vijandelijke •daden te zullen staken indien de Chineezen hetzelfde doen. Zoo niet, dan behoudt Japan zich volkomen vrijheid van handelen voor. Met het oog op den ernst van -den huidigen toestand acht de Japansche regeering het onmogelijk, om geheel af te zien van mobi lisatie of voorbereiding van vijandelijk heden. Japan verzet zich niet tegen de vor ming van een neutrale zone in het stadsge deelte Tsjapei. Het is echter noodzakelijk dat de kwestie betreffende Sjanghai volko men afgezonderd worde beschouwd van de kwestie 'nopéns Mandsjoerije welke laatste kwestie moet worden beschouwd in verband met de besolutie van den Volkenbondsraad van 10 December j.l. Japan is niet bereid, de hulp te aanvaarden van neutrale Het nieuwe bombardement van Shanghai. Uit Sjanghai werd Donderdag geseind: De Japanneezen zijn om 12.45 uur een hevig bombardement met zware artillerie begonnen, dat later afnam en om 5 uur over ging in afzonderlijke schoten met tusschen- poozen. Zij zouden echter ondanks hun bom bardement geen enkelen voortgang hebben gemaakt. I^ter werd nog gemeld: Een vuurscherm van bijna twee kilometer breed verlicht hedenavond den hernial, na een verschrikkelijk luchtbombardement, dat de .Japanners gedurende 4 uur op Tsjapei hehhen losgelaten. De Chineezen houden nog steeds de ruïnes van het station van Tsjapei bezet evenals de YVoosoeng-forten. Naar het telegraafagentschap van de Sov jetunie mededeelt, hebben Donderdagmorgen 15 zware Japansche bombardementvliegtui gen. alle Japansche oorlogsschepen en de landbatterl jen een hevig vuur geopend op do Chineesche stellingen. Tsjapei is ernstig geteisterd. Het Noorder station is platgeschoten. Beide partijen hebben ernstige verliezen geleden. Na het artillerievuur gingen de Japanners tot den aanval over. Het gevecht is nog niet niet beslist. De beschieting van Woosoeng werd gedu rende twee uur onderbroken, Chineesche tegenaanval. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, zijn de Chineezen bij het Noordstation bij regen en lichten sneeuwval na een voorbereiding door de artillerie overgegaan tot dien tegen aanval. De Chineezen zijn er in geslaagd twee bataljons Japansche mariniers gedu rende eenigen tijd te omsingelen. Te Tsjapei werden honderden huizen door brand vernield. De internationale nederzet ting wordt door de branden ernstig bedreigd. Ook in het Japansche hoofdkwartier zijo.Chi nepsche granaten terechtgekomen. Chineesche vrouwen hebben zich op den \veg, welke naar Woosoeng leidt, in een De strijd om Charbin. De Japansche voorhoede is, volgens be richt uit Charbin, zeer nabij die stad geko men, nadat de Chineesche troepen terugge worpen waren. De buitenwijken zijn reeds bereikt. Charbin ligt in de Russische invloedssfeer en aan den Chineeschen Oosterspoorweg, die onder gezamenlijke Russisch-Chineesche con trole staat. De bezetting van de stad. die nu aanstaande schijnt, kan dus een zeor pijn lijken toestand tusschen Tokio en Moskou scheppen, doch de Japanners beschouwen hun voortrukken naar de stad als noodzake lijk. daar hun nationale onderdanen te Char bin, bescherming noodie zouden hebben met h*>t oog op de conflicten tusschen ouderling- vijandige Chineesche troependeelen. SHANGHAI. 5 Februari. De Japansche aanval op Tsjapei, die tot vroeg in'de och tenduren van Vrijdag voortduurde, is zonder direct succes gebleven, hoewel de Japanners de Chineesche stellingen onophoudelijk bom bardeerden met vliegtuigbommen en 15 c.M. geschut. De Japanners slaagden er slechts op één plaats in den spoorweg naar Woo soeng te overschrijden. De heide Japansche compagnieën, die dcor die Chineezen waren omsingeld, konden door het. Japansche artil lerievuur waardoor de Chineezen verdreven werden, weer worden bevrijd. Na midder nacht begonnen de Japanners een nieuwen verbitterden aanval op het Noorderstatión. die echter mislukte. Herhaaldelijk kwam het in de straten tot gevechten van man tegen man, waarbij de Japanners in de minder heid bleven. Aan Chineesche zijde namen ook vrouwen aan het gevecht deel, die uit de huizen kwamen en de geweren van de gevallen soldaten opnamen. Volgens Japansche mededeelingen betreft het verlies aan Japansche zijde 8 dooden en 27 gewonden, terwijl het Chineesche. ver lies op een 1000-tal dooden en gewonden. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Be cbs'rnctie der socialis.cn cn radicalen. De Fransche Kamer is tot ongeveer dcie uur gisternacht bijeen geweest, ter behan deling ivan de voorgenomen kieswet-her vorming. Evenals den vorigen keer bij de behan deling van dit ontwerp werd door de socia listen en radicaal-socialis ^n weer obstructie gevoerd, waardoor rumoerige incidenten en enkele malen hevige tumultscènes ontston den. Een voorstel van den voorzitter van de commissievoor de kieswet-herziening, ojn de discussies te onderbreken en gistermor gen voort te zeten, werd aangenomen met 292 stemmen van rechts tegen 253 stemmen van. links. De leider van den landbond in Oppor- Oostenrijk, Franz Bachinger, is toegetreden tot het Oostenrijksche kabinet, waarin hij minister, van binnenlandsche zaken word.' Hij is groot-grondbezitter. MAC DONALD. De B.ritsche premier heeft Woensdag een oogpperaüe ondergaan» De opera.ie is gun stig verloopen. AANSLAG OP NGQRSCH MINISTER. De leider der crimineele politie te Oslo deelt mede, dat, toen de minister van de fensie.- de heer Arrderssèh-Rysst, -Dinsdag namiddag j.l. in zijn werkkpmer in het mi nisterie knvam om documen'en te halen, hij in het donker plotseling door een of meel mannen werd overvallen, van wie er één trachtte hem met een mes in de borst te steken. De minister slaagde er evenwel in den messteek af te weren, doch tegelijk wenl hem een klap op het hoofd gegeven, zoo dat hij omviel en een tijd lang buiten ken nis bleef. Het gelukte den daders intusschen te ont- De minister heeft bij den overval geen blijvend letsel gekregen en kon reeds den volgenden dag zijn ambtsbezigheden weer hervatten. De politie stelt een onderzoek in en heeft een bclooning van 5000 kronen uitgeloofd voor inlichtingen, welke tot de arrestatie van de(n) dader(s) leiden. DE AARDBEVING OP CUBA. Santiago wordt ontruimd. De burgemeester van Santiago de Cuba heeft de geheele bevolking dringend aan geraden de stad te ontruimen, aangezien tee verwachten is dat nog eenige huizen zul- len ins'orten. Nieuwe aardschokken veroorzaakten, «lechts eenige materieele schade. HET WRAK VAN DE DUIKBOOT M. 2. De ligging vastgesteld. Toen de duikers, die een onderzoek had den ingesteld naar het .wrak van de ver ongelukte duikboot M. 2 gisteravond böven kwamen, verklaarden zij, dat de M. 2 op haar kant lag met haar boeg boven deii zandbodem en den ach'ersteven in het zand weggezakt. Het schip is blijkbaar met den achtersteven omlaag gezonken. De duikers zijn er in geslaagd tot onder het voorschip te komen. Wanneer het wrak óf aan de oppervlakte gebracht wordt, óf naar een undie-pe plaats gesleept moet wor den, zullen zij daardoor gemakkelijk tros sen onder het schip kunnen doorhalen. Bij het volgende laag-water-tij zouden de duikers de trossen vas'maken. Vandaag zou boven de plaats waar do M. 2 gezonken is een rouwdienst gehouden worden. TREINAANSLAG IN TSJECHO- SLOWAKIJE. In den nacht van Woensdag op Donder dag werd in de nabijheid van het station Tmisch een aanslag gepleegd op den snel trein Budweiss-Praag. Op de rails was een betonnen blok neer gelegd, terwijl een ijzeren plaat door mid del van een draad aan de rails was vast gemaakt. De locomotief vernielde echter het beton blok en schoof de ijzeren plaat, ter zijde zoodat de sneltrein zonder vertraging kon doorrijden. Van den dader ontbreekt ieder spoor. Dr. HESS OVERLEDEN. De leider van de Duitsche Centrumfrac- e in den Pruisischcn Landdag, Dr. Hess, is gistermorgen op 52-jarigen leeftijd inh-r •St. Norbertsziekenhuis Ie Berlijn overleden Een poos geleden moest Wegens bloed vergiftiging zijn heen afgezet worden. Aan hankelijk scheen het. alsof hij alles te ho ven zou komen'. Nadat de amputa'ie ver richt en de wonde gesloten was, herva'tc hij zijn werkzaamheden, doch tegen Kerst mis keerde de oude kwaai terug cn wem het duidelijk, dat zijn dood nog slechts e«r> kwestie van tijd was. TWEEDE BIJEENKOMST RAPPORTEN AANGENOMEN De On wapeningsconJerentie heeft Don- derda; ddag ieeii korte bijeenkomst ge houden. Daarin werden zonder discussie de rap porten goedgekeurd! van de commissies voor dé geloofsbrieven, het reglement vaa orde en de petities. Uit liet geloofsbricvenrapport bleek, dat 57 staten tegenwoordig zijn en dat 20 dele gaties daarvan volmacht hebben eventu ele conventies dadelijk te onderteekenen. Bij die 20 is ook Nederland, verder Amerika en Rusland. Wat de orde betreft, er komt een groo'e algemeene commissie, waarin alle eers'e gedelegeerden zitting hebben en die open bare zi tingen houdt. Er komen 14 onder voorzitters. clie zitting krijgen in 't bureau der conferentie. Aangenomen wordt, dat ender die 14 ondervoorzitters ook een ver-, tegeiiwoordiger van de Oslogroep gekozen zal worden, vermoedelijk de Deen Munch Zaterdagoch'end worden de petities aan geboden in de zitting der conferentie. Al leen de vertegenwoordigers van belangrijke internationale orgonisa ies zullen gelegen heid krijgen daarbij het woord te voeren. Tesamen krijgen zij 21/? uur daarvoor. Lord Cecil zal voor de Unie van Volkenbonds- vereenigingen spreken. Het wordt uit.ge- slo'en geacht, dat de ontwapenings petitie van het Nederlandse he volk nog opzettelijk ter sprake wordt ge bracht. Men val zich herinneren, dat Tüu- lesca deze petitie in September j.l.alsvoor- zi er van de Volkenbondsvergadering heeft aanvaard. In de Donderdagmiddag door den Op? tenrijkschen ibondskanseer Dr. Buresch voorgelezen regeeringsverklaring wordt ge zegd, dat de handhaving van het evenwicht in tie begrooting het eerste gebod voor de, regeeririg zal zijn. De nationale bank zal alles in het wérk stellen, om de waarde van het geld te hand haven welke pogingen tot nu toe succes hebben gehad, znoals uit de toeneming van het tegoed hij de spaarbanken en de ver mindering van den biljeltenomloop bij de ne'ionale bank blijkt. Voor's wees Dr. Buresch er op, dat de waar de van den invoer die Van den uitvoer nog steeds op onrustbarende wijze overtreft, zoodat. de regeering zich gedwongen zal zien op dit gebied maatregelen te treffen, evenals dit in andere landen ter bescher ming van de wisselkoersen is geschied. De regeerin'g zal streven n^ar het hand haven van de vriendschappelijke betrek kingen met. de overige naties, vooral met het Dui'sche rijk. De regeering zal er echter op bedacht zijn, de onafhankelijkheid van Oostenrijk te bewaren. De regeering zal geen enkele politieke verplichting aangaan, doch is bereid op zi-' kelijken grondslag te onderhandelen met alle landen, die inzien, dat tegenover uit voer ook in gelijke ma'-e invoer moe* staan. Pogingen lot verstoring van den binnen- landschen vrede, van welke zijde die ook komen mogen, zal de regeering bestrijden, zooals door de wet en haar plicht wordr voorgeschreven,. MELLON GEZANT TE LONDEN. De Amerikaansche minister van finan ciën Mellon is benoemd tot gezant te Lon den President Hoover heeft Mellon geprezen als een der wijste en meest ervaren ambte naren. De President verklaarde mede, dat waar alle landen gesteld zijn voor kritieke toestanden wat betreft hun internationale betrekkingen, en waar zoo tal van econo mische en andere vraagstukken een wijze oplossing vragen liet in het nationaal be lang is van de Ver. Sta'en, op den post te Londen een man te hebben van een erva ring en een iiizicht Van de hoogste orde Mellon is 75 jaar oud en heeft een werk zaam leven ach'er den rug. Toen hij op 67-jarigen leeftijd minister werd, was hij leider van vier groote banken, vier levens- verzekerings-maatschappijen en zeventig nijverheidsondernemingen. Hij is mitju- millionair. Zijn vermogen wordt on millioen dollar geschat. De benoeming van Mellon moet in ver band met het herstel vraags'uk als een zaas van groote beteekenis beschouwd worden, omdat hij voorstander is van een voor En geland zeer gunstige oplossing van Je schuld'enkvvestie. MILLS WORDT MIN. VAN FINANCIËN. Naar te Washington officieel wordt me degedeeld, is onders'aatssecretaris Ogden Mills benoemd tot. minister van financiën, als opvólger Van Mellon. ENGELANDS TARIEFWET. Algemeen recht van 10 procentt. Toelichting van Chamberlain. De Engeische kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, heeft Dinsdag in het Lagerhuis de nieuwe Tariefwet ingediend, waarbij de heffing van een algemeen in voerrecht van 10 pet. wordt voorgesteld. In zijn1 toelichting wees hij er op, dat de Engeische begrooting zander tekort kan «luiten, indien de opbrengst, van de belas tingen in het nog resteerende kwartaal in dezelfde mate blijft vloeien als tot nu toe het geval was. De kosten van levensonderhoud in Enge land zijn door het .prijsgeven van den gou den s'andaard niet noemenswaard gestegen, wat als een wonder kan worden beschouwd. Aan de andere zijde houdt het vraags'uk der schadevergoeding en dat der oorlog* schulden ons in een voortdurenden toe stand van twijfel en onrust. De grondslag van de nieuwe regeeringe. voorstellen is de heffing van een algemeen recht .ad valorem van 10 pet. voor alle ar- t.ïklen, die in Engeland ingevoerd worden, behoudens enkele uitzonderingen. Zoo van goederen reeds invoerrecht wordt geheven, zal geen verdere belasting met 10 pet. plaats hebben. Bhalve het algemeen tarief van 10 pet. wordt nog een aanvullend stelsel van In voerrechten vooi-ges'-eld. Voor de Engeische dominions en Indië zullen de voorgestelde rechten voor de eerst volgende rijksconferentie niet in werking trpden, doch wel voor goederen uit de kolo niën, protectoraten en mandaatsgebieden. Tenslof.e zal het departement van han del gemachtigd worden op de bestaande in voerrechten nog een toesla? van 100 pet. te leggen voor goederen, die ingevoerd wor den uit landen, waar voor den invoer van goederen uit Engeland ongunstiger voor waarden bestaan Jan voor invoer uit aii- dere landen. 105 JAAR. De oudste inwoonster van Keulen, de weduwe Gass, vierde Woensdag haar 105en verjaardag. ALLE RAADGEVINGEN HIELPEN NIETS. Ik was radeloos. Toch is de rheumatiek nu verdwenen. Er is misschien geen kwaal waarvoor vrienden en kennissen zooveel middelen weten als voor rheumatiek. Die raad is altijd welgemeend maar zelden vindt de lijder er baat bij. En als bet middel ver keerd is, kan bet oneindig veel kwaad doen. Daarbij komt nog, dat die herbaalde teleur stellingen na elke nieuwe methode een hopeloos gevoel veroorzaken, een gevoel alsof niets ter wereld U helpen kan. Toch wilde deze vrouw het nog een keer probeeren misschien aangemoedigd door een verklaringjals bieronder, berustende op de werkelijke verklaring van een ander. Hoe 't ook zij, ze probeerde het eens met Krusöhen Salts en natuurlijk, dit stelde baar niet teleur. „Twee of drie jaar lang ben ik onder be handeling geweest voor de rheumatiek in mijn rug, die mij het leven ondraaglijk maakte. Ik moest altijd naar bed gaan," tot dat de pijn weer over was. Vrienden raad den mij allerlei middelen aan om te pro beeren, totdat ik er radeloos onder werd, want er was niets wat mij ook maar eenigs- zins 'hielp. Toen, ongeveer twee jaar geleden begon ik met Kruschen Salts. Ik vind dat dit mijn ingewanden weer geheel in orde beeft gebracht en het beeft me al gauw genezen. Ik kan naar waarheid beweren, dat niets me zoo gezond en fit houdt als „de kleine' dagelijksche dosis" van Uw won- dferlijke Kruschen Sals. U kimt van dezen brief naar eigen goeddunken gebruik ma ken, opdat andere, lijders er hun voordeel mee kunnen doen". Mevr. W. L. C. (Geen middel kan rheumatiek blijvend ge nezen, tenzij het drie afzonderlijke functies verricht Deze zijn: 1. oplossen der naald scherp0 urinezuur-kristallen, die de pijnen veroorzaken; 2. afscheiden van deze kristal len uit het lichaam; 3. voorkomen dat het urinezuur zich weer kan ophooDen. Een enkelvoudig zout heeft maar een enkelvou dige werking, en dat is niet voldoende. In Kriischen vindt U een combinate van zes vqgscbillendé zouten. Twee dezer zouten zijn d$ -meest werkzame- oplossers van urine zuur, die de medische wetenschap kent Zij ronden spoedig de scherpe kanten af van dp; pijnlijke kristallen en veranderen deze in' een onschadelijke oplossing. Andere zoütea in Kruschen sporen de werking der nieren aan, en helpen deze om de opgeloste urinezuur-kristallen op natuurlijke wijze te -verwijderen. Verder bevat Kruschen nog andere zouten, welke voorkomen', dat het voedsel in Uw organisme kan gaan gisten en zoodoende een verdere vorming van kwaadaardig urinezuur voorkomt Hieruit ziet U dus de eenvoudige verklaring waar om rheumatiek niet 'kan bestaan in een lichaam, dat regelmatig „de kleine dage lijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten ƒ0.90 en iküiO per..flacon. (Adv.) JUBILEA. Ds. J. M. J a 1 i n k, te Den Haag. emeritus- pred. van de Ned. Herv. Gemeente te Gerulrin gen, zal Zondag den dag gedenken waarop hij ENGELAND EN DE OSLOSTATEN KOPENHAGEN, 5 Februari. Het dagblad Politiken meldt uit Gcnève, dat aldaar tus schen vertegenwoordigers van de mogend heden, die bet Osloverdrag hebben onder teekend, n.l. Denemarken, Zweden, Noor wegen en Nederland, voorloopige parti culiere besprekingen hebben gehad met leden van de Britsche 'dëlegatiei te Genève over een tarief overeenkomst tusschen deze staten en Engeland. Dé speciale correspondent van het Kopen- haagsche blad weet naar aanleiding hiervan mede te deelen, dat de Engelschen, teneinde eqn tegenwicht te krijgen tegen de eischen van hun koloniën, gaarne bereid zouden zijn den Scandinavische Staten en Nederland een bevoorrechte positie in te ruimen. Terwijl echter voor Noorwegen en Zweden de ver houdingen tamelijk eenvoudig worden ge acht, bestond er van Engeische zijde eenig verzet tegen de beide staten met hun grooten agrarischen uitvoer Nederland en Dene marken. De correspondent wijst erop, dat het eerste contact tusschen de vertegenwoordigers der genoemde mogendheden slechts een particu lier karakter droeg, en dat deze zaak zeker vóór de aankomst van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken Sir John Simon geen yasteren vorm zal kunnen aan Kerknieuws. GEREF. KER/KEN. Tweetal: Te Schoonoord, cand. N. van Haeringen te Dedemsvaart en cand. S. Hania te Leeuwarden, Beroepen: Te Schoonoord, cand. S. Hania te (Leeuwarden. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oudega (Wijmbr.) (toez.) D Bouman te Molkwerum. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heeren J. R. Hommes en A. S. Timmer, laatstelijk hulpprediker resp. te Breedzand en te Bedum en beroepen predil t resp. te Zuidwol de (Gr.) en te Bedum, zijn door de classis Groningen der Geref. Kerken peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Cand. J. P. Schouten, te Aalten, is Donderdag door de classis Zutphen der Geref. Kerken peremptoir geëxamineerd en met alge meene stemmen beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken. De heer Schouten is bereid direct een eventueel beroep in overweging te nemen. Zijn adres is: p.a. Ds. A. Schouten, 't Blik, Aalten. Cand. J. J. Verleur, te Amsterdam, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Zalk een Veecaten, is door de classis Zwolle peremp toir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. H(j denkt zijn intrede te doen op Zondag 13 Maart a.s. na bevestigd te zijn door Ds. J. D Boerkool, van Watergraafsmeer. Cand. A. J. van Dijk, te Rotterdam, beroepen predikant bij de Geref Kerk te Kou- dum, is door de classis Workum peremptoir geëxamineerd en met'algeraeene stemmen toe gelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. C. Warraolts, te Scherpen- zeel (G.), hoopt D.V. Zondag 10 April a.s. intrede te doen in de Ned Hen' Gemeente te Stavoren, na bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. E. Warmolts, van Scherpenzeel. voor veertig jaar zijn ambtelijke arbeid aan ving. „Ds. J. M. Jalink behoorende tot de rechts-ethische richting in de Ned. Herv. Kerk werd in 18G1 te 's-Gravenhage ge boren, bezocht daar de M.U.L.O. van mijn heer E'erdbeek, vervolgens het gymnasium t»- Doetinchem en studeerde aan de Hooge- school te'Utrecht. Jn lS9i werd hij candidaat in Drente. Op 7 Februari 1892 vónd te Druten de bevesti ging p'aats door wijlen Ds. J. Moulijn van Nijmegen. Begin October 1896 vertrok hij naar Gendringen en Megchelen en 1 Januari 1911 verkreeg hij om gezondheidsredenen ec-rvol emeritaat. In het zelfde jaar vestigde bij zioh in z'n geboorteplaats, alwaar hij werd aangezocht voor het secretariaat der Vereeniging Kinderzorg (Ver. tot uitvoering der Kinderwetten Cort v. d. Linden). Na inmiddels weer op kracht te zijn ge komen ijverde hij als bestuurslid of anders zins voor tal van (maatschappe'ijke) orga nisaties. Zoo was hij 20 jaar secretaris van het hoofdbestuur van den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland; bestuurs lid van de Haagsche afdeeling der Nat. Chr. Geheelonthoudersvereenigng; evenzoo van het Genootschap Oefening kweekt Kennis en lid der Commissie voor Filmkeuring. Ook van het afdeelingbestuur der Evangelische Alliantie maakte hij deel uit. Voorts leidde hij herhaaldelijk de Vrijdag- godsdienstoefeningen in het diaconessenhuis Bronovo en stond hij met z'n echtgcnoote geruimen tijd aan het hoofd der Stichting „Voordorp'te Voorschoten. Tenslotte heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt door het nemen van het initiatief tot den bouw van de Duinoordkerk." Nader vernemen wij, dat Ds. Jalink z'n jubileum onopgemerkt voorbij wenscht te laten gaan, daar hij nog kort geleden onder groote belangstelling z'n 70en verjaardag mocht vieren. Ds. B. Tuinstra, predikant der Ned. Hei-vormde Gemeente te Soesterberg, hoopt S Maart a.s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Hij werd in 1907 predikant te Hekelingen; ii 1910 te Boskoop, waar hij tot de rechtzinnige richting overging, toen er de Kerkeraad nog modern was; in 1916 te Amstelveen; in 1924 te Beesd en sinds IS December 1927 staat hjj te Soesterberg. Uit vooraanstaande leden der Ned. Herv. Gemeente is een comité samengesteld, dat den jubilaris een huldiging wil bereiden. Ds. J. DALLINGA Naar de „Ned." verneemt, is Ds. J, Dallinga, predikant bfj de Vrij Evang. Gemeente te Den Haag, sinds Kerstmis ernstig ongesteld. Ds. Dallinga zal gedurende geruimen tijd zijn ambtelijke bezigheden niet kunnen uitoefenen. EMERITAAT Aan Ds. C. J. van Binsbergen, Loosduinen, en Ds. D. Ringnalda, te Den Haag-,Oost, is door de classis 's-Gravenhage op hun verzoek, na 40-jarigen dienst, eervol emeritaat verleend. Ds. van Binsbergen is voornemens zich te vestigen te Soestdijk. Ds. Ringnalda zal de kerk van Den Haag-Oost hulpdiensten blijven verleenen. KERKGEBOUWEN Te Sluipwijk, bij Gouda, besloot de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente tot het doen vergrooten van de consistoriekamer der kerk, waardoor een vergaderlokaal voor 150 personen verkregen wordt. GEREF. GEMEENTEN Te Enkbuizen is, blijkens het verslag van de Classis Amsterdam in de „Saambin der", de Oud-Geref. Gemeente op haar ver zoek opgenomen in het verband der Geref. Gemeenten in Nederland. Voorts kwam of bomt het tot zelfstandige Kerkformatie van Geref. Gemeenten te Kat wijk, Woerden en Hilversum, wiei leden tot dusverre inwoonden by de Gemeen ten van Leiden, Bodegraven en Utrecht. Weerbericht. Schoolnieuws. Prof. F. LENG KEEK In de „Wekker" wordt meegedeeld, dat de toestand van Prof. F. Lengkeek, hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn vanwege de Chr. Geref. Kerk, niet veel verandering on dergaat Directe achteruitgang is er niet. Ech ter is de patiënt spoedig vermoeid bij den minsten geestesarbeid, zoodat rust een eerste eisch is. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Ter gelegenheid van de 357ste verjaardag der Leidsche Hoogeschool op Maandag 8 Fe- burari zullen de eerste-jaarsleden van hel Leidsch Studentencorps des middags een ge- costumeerd ryjool door Leiden houden. Deze zal ook ditmaal verschillende belangryke po litieke eri andere gebeurtenissen in carrica- tuur brengen. Des avonds zullen de leden van het Leidsch Studentencorps aan de hoogleeraren, die huize Bruins zich zullen vereenigen aan i feestmaaltijd, een serenade brengen. WAAR MEN HET VANDAAN WILDE HALEN Te Apeldoorn is een voorstel van de Vrijzinnig-Democraten om het raadsbesluit van 4 Oct. 1928, waarby een subsidie van f 2400 toegekend werd aan de Chr. H.B.S.. in te trekken, met 1812 stemmen verworpen. J. P. SCHLüNGEL De heer J. P. Schlüngel, hoofd der Herv. School aan de Julianastraat te Loosduinen, heeft Woensdag wegens zijn vertrek naar Suriname als inspecteur van de Hernhutter scholen aldaar, als opvolger van den heer W. F. E. Smelik, in een daartoe belegde bij eenkomst afscheid genomen van de ouders der leerlingen. Ook was tegenwoordig de heer heer J. N Pattist, van Den Haag, inspecteur hjj het lager onderwijs, die in zeer waardee- rende woorden den heer Schlüngel toesprak. Door bestuur en personeel werden geschenken aangeboden. Hoogste stand te Hermösand en Karlstadt 776.4. Laagste stand te Jan Mayen 762.9. Stand vanmorgen halftwaalf 771.6. WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon Ni-d Meteorologisch Instituut te Dp Rilt) Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, neve lig tot half bewolkt, weinig of geen neer slag, daling van temperatuur. BUITENLA MDSC3 WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon Ned. Met. Instituut «e De Rilt) De depressie op den oceaan heeft zich vrijwel noordelijk verplaatst doch nog wei-- nig drukdaling gegeven over de Britsohe eilanden. Terwijl dé depressie in het oosten verder aftrok, trad in het noorden van Scan dinavië een sterke drukstijging, die met een aanzienlijke daling van de temperatuur ge paard ging, waarbij in Finland temperaturen tot minus 34 .gr. C. vórkwamen. Waarschijn lijk zal de verdere ontwikkeling en druk stijging over het Oostzeegebied en over Noorrl-Duitschland brengen.terwijl over Scandinavië een depressie, die uit het Noor den nadert, de strenge vorst weer doet ver*. - dwijnen. In dat geval zal de zuidoostelijke., zwaikke wind, die daarbij over onze omge- ving te verwachten is, wel eenige afkoeling maar geen koude van beteekenis brengen. De vrij groote droogte tot 5 K.M. hoogte, waarvan alle vliegtuigpeilingen gisteren ge tuigden, komt tot uiting door den geringen regenval. Behalve Weenen.met 5 m.M., was er geen station met meer dan 2 m.M. neer slag. - TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 6.0 C. 6 FEBRUARI Zonsopgang 7.36 u.; Zonsondergang 4.52 U. Maansopgang 8.03 u.; Maansonderg. 4.35 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van 's avonds 5.22 u tot 's morgens 7.05 d, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vor'g Kehi 1,44 1.8 Rbixau 3 61 3."0 Wiedes-helm 1.' 8 1.'9 Mannheim 2,28 Lohr 1.74 1.7 Mainz 0,39' 0,4i Hingen 1,50 1,52 Heden Vorig' Cnup 1,63 1,62 Ems 1,16 'ft Coblenz 1.79 :8l Trier 0.75 0, 3 Keulen 1,1 T.>4 Rnhrort 0,21', 0,23 W es ei 0..O3 0. 5 Emrherik 131 1,35 Dll 98e dorf O,'18 1,00 Maastricht l.Pl 1,86 Venlo 11.24 Jl,24 HOOGWATER NED ZEEHAVENS. Delfzijl t 10,31 2 ,4 Terrchelling 8.42 2 5ft Har.lngen 9„3i '21.49 He .ter ie 3.46 1.25 Idem CelK.IO 14,22 IJ m uiden 3.11 15,23 H v Ho land 2.2 11.34 )- tsl,3.01 15.19 si ad 3.55 l .14 Bronwersh. Wemeidinge Han»weert 2.31 luOl SCHOOLGEBOUWEN Te -Doetinchem werd de Chr. School voor gewoon en uitgebreid L.O., uitgaande van de Ned. Herv. Zendingsgémeente aldaar» na een vrijwel algeheele vernieuwing op een Ouderavond weer in gebruik genomen. Ds. J. Groene weg, Voorzitter van het Be stuur, releveerde enkele dingen uit de geschie denis der school. De school was de eerste vrucht van den ai> beid van den afgescheiden Ds. van Djjck, die den grond er destijds voor kocht fO.lö per M2 De school werd in 1865 opgericht, had een moeilijke jeugd, doch allengs groeide zy en telt nu x-uim honderd leerlingen. De burgemeester van Doetinchem, de heer W. J. P. Duval Slothouwer-, bracht gelukwen- schen over namens B. en W. Verder spraken nog Ds. D. C. Goedhart, van Halle en het hoofd der school, de heer J. Vis ser. Te Emmer-Erfscheidenveen is reeds eenigen tijd geleden de Herv. School (hoofd A. A. van Zorge), wegens de hevige verzakking van de muren, voor het gebruik afgekeurd. EXAMENS PROMOTIES ACADEMISCHE-EXAMENS NEDERLANDSOHE HANT»ELSHOOi ES' 'HOOIi TE ROTTERDAM. Geslaafrd Handelswetenschap doet. ex.. mej. G. C. Schuil -n hoeven h A. Baart, L. Velleman; de heer mr. I. Labzowaki. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN1. GesbJ Godgeleerdheid, voorbereidend kerkelbk ex.. de heer J. Bronsgeeat te Lelden. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Rechtswetenschap, Cand. ex., dè heer F. A. C. Westormann. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.; Rechtswetenschap, doet. ex.. de heeren G. Kra mer en J. W. de Jong. Schouwenburg. Indologie, taalk. cand. ex.. de hoer C. N. J. van Rijnberk. Wis- en natuurkunde hoofdstuk artaenilbereid kunde doet. ex.. de heer F. H. L. van Os. R. K. UNTVERSTTFIT TB NIJMEGEN. Gesl.f Rechtswetenschap, cand. ex.. mej. M. A. A. Mar tens te Nijmegen. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge- -1 j. dQ heeren E. F. Appel geb. te Zikel geboren te -ïehem, A. H. •ste gedeelte reb. te Groningen: EXAMENS MACHINIST s-GRAVENHAGE, 4 Febr. Gesl. voor diploma u. uuiftDiiia, nnisLeraam: J. t G. Verkrooa, Rotterdam. EXAMENS-STUURMAN s-GRAVENHAGE, 4 Febr. Geslaagd v D. Treep: van Weele do heer A,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2