OOK NANKING BESCHOTEN DINSDAG 2 FEBRUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND CHINA ZAL GEEN OORLOG VERKLAREN Amerika's plannen in de internationale nederzetting te Shanghai Japansche troepenlanding te Kanton .en een ultimatum te Swatou -Het staat nu gelulkkig vast dat China den oorlog niet verklaard heeft aan Japan en dat de Chineesche regeering ook in 't ge heel niiet van plan is om dat te doen. .Of zij het niet van plan geryeeet is, slaat niet geheel vast, maar hoe dit zij, het gc- iVaar van officieelen oorlog is afgewimpeld. Gedaeht wordt, dat de Chineesche gede legeerde ter vergadering van den Volken- bondsraad te Genève, Dr. Yen, dan de kaL meering van de Chineesche leiders wel wat heeft hijgedragen. Hij kon van Uit dit cen trum de zaken heelwat nuchterder bekij ken dan zij die van uur tot uur moeten handelen en zich allicht door het optreden van de Japansche strijdkrachten tot daden zouden kunnen laten verleiden, allesbehal ve geschikt om het conflict voor te groote uitbreiding te vrijwaren. als het zich bepaalt tot -zelfsverdedigings- maatregelen en niet het odium van een oorlogsverklaring op zich laadt. Immcts in het laatste geval zou Japan de vrije hand! hebben om, zonder naar voorwendsels te zoeken. China op de strategisch meest-ge- schikte punten aan te .vallen. Japan moet nu, ook al wordt het steeds duidelijker dat het een vast plan met China heeft, aan zijn optreden den schijn van zelfverdedi ging blijven geven. En dit geeft meer kan- gen tot beperking van het conflict. Ook 'blijft bij deze verhouding van weder- eijdsche zelfverdediging de sympathie meer bij China van welks re gee ring toch immers niiet de daden zijn uitgegaan als boycot en moordaanslag, waarop de Ja- panneezen met hun aanvallend optreden hebben gereageerd. En daarbij heeft China op het oogenblik, nu de mogendheden be zig zijn hun houding tegenover het conflict te bepalen, het grootste belang. Van welken kant de mogendheden de zaak zullen aanpakken wordt nu duidelijk. Van Engelsche en Amerikaansche zijde kvordt met nadruk naar voren gebracht, dat men niet kan dulden, dat Japan dc internationale nederzetting van Shanghai als operatiebasis gebruikt en daardoor het leven van 'dig Britsche en Amerikaansche onderdanen in die nederzetting in gevaar brengt De Chïneezen dreigen namelijk met een aanval op de nederzetting als Japan voort gaat van daaruit tegen hen te opereeren. Het gaat hierbij met name om het stads district Hongkau, waar de Japanneezen girh genesteld hebben. Inderdaad' is hét gevaar voor lijf en goed 5n de internationale concessie niet denk beeldig. Men heeft niet alleen rekening te houden met gevechten, waarhij wederzijds met de vreeselijke moderne hulpmiddelen ,Van den oorlog gewedkt kan worden, maar ook met het inwendig gevaar van commu nistische onlusten. Ter bescherming van leven en bezit der Amerkanen is de Amerikaansche vloot, die op Manilla gestationneerd was, reeds on derweg en om op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid, is de volledige Westkust- vloot der Ver. Staten uit San Pedro in Ca ll fornië. vertrokken naar Hawaï, naar het heet voor den jaarlijkschen kruistocht, die men toch van plan was te maken. Deze Ivloot is echter volkomen gereed voor alle gebeurlijkheden. Ze heeft voorraden aan iboord voor den tijd van een jaar. Ovèr enkele dagen men denkt Donder 'dag of Vrijdag kan de Amerikaansche bevelhebber admiraal Taylor te Shanghai zijn en dan zal. volgens de berichten, een regiment Amerikaansche soldaten aan land worden gezet om den Amerikaanschen eisch kracht bij te zetten, dat Japan de nederzet ting als neutraal zal eerbiedigen. Al is dit optreden tvan de Ver. Staten Volkomen fe billijken en in de gegevenom standigheden toe te juichen, het is aan den anderen kant niet te loochenen, dat in de zending van sterke strijdkrachten naar China door Amerlika de toestand meer ver wikkeld wordt; Het gevaar voor opleven Van die oude tegenstelling tusschen Japan en Amerika wiordt er door vergroot. Het zal evenwel verstandig aijn niet al te ver vooruit te denken. Op het oogenblik staat de zaak zóó, dat de Chineezen nog van hun aanval op de Japanneezen in de internationale concessie afzien in afwach ting van de aankomst van admiraal Taylor en de door hem te nemen maatregelen. Inmiddels hebben de Japanneezen het 'terrein der „zelfverdediging" alweer belang rijk uitgebreid, door de Jangtserivier op te stoomen an de richting van Nanking en deze stad' te bombardeeren, waarbij zij ook, onder de bescherming van spervuur hun ner schepen troepen hebben geland. De Vrees der Chineezen dat Nanking na Shang hai aan de beurt zou komen is dus niet onjuist geweest. Ook zou Japan troepen te Kanton geland hebben. Het is niet te verwonderen, dat de be kende Chineesche generaals Feng en Jen, naar aanleiding van het doortastend op treden van Japan, een oproep hebben ge publiceerd. waarin zij zeggen: „Het gaat niet om Shanghai of om Charbin maar om de eenheid van China". Dat er zooie's «la eenheid van China be stond, zal niemand kunnen beweren na alles wat zich de laatste iaren daar heeft afgespeeld1. Maar 'bij de leiders bestond toch nog het ideaal van een Chineesche een heid, een ideaal waarnaar men al jaren vruchteloos streefde. De gebeurtenissen in Mandsjoerije hebben al duidelijk aangetoond, dat Japan erop uit is China te verbrokkelen en zoo hot ontstaan van een krachtig eenhei elsrijk te voorkomen. Wat Japan in Shanghai en Nanking doet, z.g. uit zelfverdediging, moet men waarschijnlijk in hetzelfde licht" be schouwen als waarin nu reeds 't Maridsjoe- j-ijoch avontuur staat. I'cf schijnt niet. anders te ziin dan de- Zeitcle vmleel-on-heersch-politiek, die een ander ei la ik'en rijk in een vroegere periode der geschiedenis op Europa heeft toegepast. Beschieting van Tanking. D"e Japansche krulsetf „Hirado",, liggend voor de residentie der Chineesche regeering Nanking, heeft deze stad beschoten. Voorts zijn onder spervuur van Japansche schepen Japansche troepen in de nabijheid Van Nanking geland'. In de stad. is. zoo wordt vandaar gemelcl, fae staat .van beleg afgekondigd, na dat de Uit Nanking wordt gemeld: De toestand hier blijft gespannen, doordat Chineesche troepen en Japansche mariniers langs de rivier tegenover elkander staan. Op de werven, waar Janansche oorloge schepen liggen gemeerd, zijn mariniers ge land. De Chineesche troepen hebben stelling ge nomen achter zandzakken, op de muren dei- stad, welke van kanteelen zijn voorzien. Intusschen stroomen aanhoudend groote menigten burgers uit de buitenwijken :het versterkte deel der stad 'binnen, terwijl an deren Nanking zoo spoedig mogelijk per boot verlaten. Velen, die van Shanghai naar Nanking zijn gevlucht, toen daar de moeilijkheden een aanvang namen, zijn zoo verschrikt, door het dreigende aanzien van den toestand hier, dat zij zich weer bij drommmen inschepen op Britsche schepen naar Shanghai. Gemeld wordt, dat door de beschieting tal rijke huizen in Nanking beschadigd zijn. De Amerikaansche torpedojager Simpsom die voor Nanking ligt, heeft zich wegens de beschieting uit de vuurline teruggetrok ken en een andere ligplaats gekozen. Het bombardement werd rü. zonder waar schuwing geopend. LONDEN 1 Februari. Nader wordt over de Japansche landingsactie bij Nanking mee gedeeld, dat d.e Japansche oorlogsschepen om 23 uur 15 (plaatselijke tijd) begonnen. Nan king met geschutvuur te beleggen. Om 1 uur 's nachts werd het vuren gestaakt De Japansche marinersoldaten werden on der bescherming van een heftig spervuur aan land gebracht. Voor Nanking liggen I Japansche kruisers en 3 torpeojagers, terwijl de Chineezen 3 kanonneerbooten en Amerika en Engeland elk 1 kanonneerboot hebben. NANKINK, 1 Febr. Officieel wordt ver klaard, dat de forten het vuur niet beant woordden, daar zij bevel hadden ontvangen niet terug te vuren. De Japansche oorlogsschepen zouden in het geheel twintig granaten hebben afge vuurd. Gedurende het bombardement was de ge- heele stad op bevel van de politie in het duister gehuld. De toestand te Shanghai. Te Tsjapei de Chineezenstad van Shang hai. heroverden <?e Japanneezen hun Vrijdag verloren stellingen. De burgers hebben dp stad geheel verlaten. Er zijn te Tsjapei nieu we branden aan het woeden. Gemeld wordt, dat de Japanneezen wagens vol lijken weg voeren. Twintig Japansche vliegtuigen hielden gis teren een groote luchtdemonstratie boven Tsjapei en de daarachter gelegen Chineesche stadswijken. Het resultaat van <fe gevechten te Shang hai is thans dat de Chineezen het Noorder station en het grootste gedeelte van Tsjapei ondanks den hevigen tegenstand en de her haaldelijko aanvallen der Japanneezen, kon den, behoud en. Het leeuwendeel vap: het gevecht kwam op rekening van de 7Sste divisie van het negentiende Kantonneesche legercorps. De Japanneezen hebben zich thans in hun stellingen teruggetrokken en wachten ver dere versterkingen af. Japansche reservisten en marine-soldaten verrichten in het Hongkau-district politie diensten, waartegen door de autoriteiten der internationale nederzetting reeds is ge protesteerd. Een Japansche patrouille heeft stelling genomen bij de Boend, op ongeveer 200 M. afstand van het Engelsche consulaat en be dreigt vandaar verdachte Chineesche voor- Vele straten zijn geheel in donker gehuld aangezien de lantaarns zijn kapot gescho ten. Japansche reservisten bezetten een plein aan de Penang-Robinson-straat, die eigen lijk binnen den Engelschen verdedigingssec tor valt Met groote moeite slaagden Engelsche vrij willigers erin, nadat een Engelsche pantser auto te hulp was gekomen, de Japanners te verwij deren. Onder de Chineesche bevolking bestaat groote verbittering en verontwaardiging óver het Japansche bombardement. Verontwaardi ging heeft vooral gewekt het bombardeeren van een inrichting voor kraamverpleging, waarin zich 250 moeders bevonden, die met groote moeite in veiligheid konden worden gebracht. Britsche en Fransche troepen De Britsche kruiser „Suffolk" is hier aan gekomen en ontscheepte een aantal mari niers. teneinde de manschappen, die sedert het uitbreken van de ongeregeldheden, de watervoorziening van de stad beschermden, af te lossen. De Fransche consul-generaal heeft ver klaard'. dat een bataljon van Tientsin is aan gekomen zoodat het garnizoen van de Fran sche concessie gebracht is op twaalf duizend man, waarbij niet zijn inbegrepen de man schappen van de politie en de Fransche ma trozen. Japansch-Chineesche bespreking te Nanking. Uit Nanking wordt gemeld: De Japansche consul-generaal heeft gister een bezoek afgelegd bij den minister van buitenlandsche zaken, bij welke gelegenheid hii de Chineesche troepen ervan beschuldigde dat zij te Tsjapei de vijandelijkheden hebben geopend. De minister antwoordde daarop, dat )de Jananneezen in de eerste plaats verantwoor delijk waren, daar zij Chineesch grondgebied hadden bezet. De consul-generaal vroeg toen, dat de sta tus quo te Shanghai gehandhaafd blijft, maar de minister verklaarde, dat de normale- toe stand eerst hersteld moet worden. Kr is derhalve geen beslissing in dit onder houd bereikt. Japanscb. ultimatum te Swatow De Japansche consul-generaal te Swatow heeft de plaatselijko overheid een ultimatum overhandigd, waarin geëischt wordt, dat bin nen IS uur alle anti-Japansche vereenigingen ontbonden en maatregelen tot bescherming van den Japanschen handel getroffen zul len worden. Indien deze eischen niet ingewilligd wor den zal de stad door Japansche marine-sol daten bezet worden. Volgens mededeelingen van het telegraaf- agentschap der Sovjet-Unie zijn Maandag te Kanton 600 Japansche matrozen aan land igegaan. 1 Po matronen namen direct de bewaking op De Japansche keizer heeft generaal Taka- jagani benoemd tot chef van bet Japansche leaor te Shanghai. De nieuwe opperbevelhebber is reeds uit Tokio vertrokken. De bescherming der buitenlanders De Amerikaansche ambassadeur in Tokio heeft thans de vrijheid gekregen, om met de andere diplomaten samen te werken, voor de bescherming der Amerikanen en andere vreemdelingen in China. Uit Manilla wordt gemeld, dat de aldaar gestationneerde vloot, met. inbegrip van ne gen torpedojagers gistermiddag om 1.50 naar Shanghai is vertrokken. De Amerikaansche torpedojagers, d'ie 29 Jan. uit Manilla zijn vertrokken, zijn reeds te Sjanghai aangeko men. Na aankomst der Amerikaansche oorlogs schepen van Manilla zal de sterkte der Ame rikaansche strijdkrachten te Shanghai stij gen tot on gey eer 2000 mariniers ep 1000 in- i fanteriesoldaten. Een volledig uitgeruste en voor alle even tualiteiten voorbereide Amerikaansche vloot van 65 schepen vertrok gister voor den jaarlijkschen kruistocht en manoeuvres naar de wateren van Hawaï uit San Pedro (Cali- fornië) De plannen voor d'ezen tocht zijn reeds twee jaar geleden gemaa' en zullen volgens de vastgestelde route worden uitgevoerd. De commandant der vloot admiraal Richard Leigh, verklaarde, dat de schepen gereed zijn om onmiddellijk voor andere doeleinden te worden gebruikt De schepen hebben voor raden aan boord voor den tijd van ben jaar. De vloot omvat negen slagschepen, twee moederschepen voor vliegtuigen met twee honderd machines en verder kruisers en tor pedojagers. Tie spanning tusschen de Amerikaansche en Japansche autoriteiten in Shanghai neemt! toe. Venvacht wordt, dat als admiraal Taylor a.s. Donderdag of Vrijdag zal zijn aangeko men en het 31ste reggiment infanterie aan land zal zijn gezet, hij het geheele toezicht in de stad 'op zich zal nemen. Men meent, dat de Engelschen en Ameri kanen een ultimatum tot de Japansche sol daten zullen richten, oiyiide internationale, nederzettingen te verlaten, en dat zij anders op krachtige wijze zullen worden verdreven. Nieuw Britsch protest te Tokio. De Britsche regeering heeft haar gezant te Tokio opdracht gegeven bij de Japansche regeeriinjg te proteete&ren teigen de door de Japansche troeipen te Shanghai geno men maatregelen en wegens het feit, dat zij voortgaan de internationale concessie te ge bruiken als basis voor hun militaire opera ties. In dit derde Britsche protest sedert de onlusten te Shanghai begonnen, zegt Enge land dat de genomen maatregelen overhaast waren en verder gingen dan noodig was, waardoor het leven dhr .Britsche onderdanen in gevaar werd gebracht. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Britschen gezant op dit pro test geantwoord, -dat dé genomen maatrege len het noodzakelijke minimum niet hebben, overschreden. De minister zeide, 'dat het, Britsche protest gebaseerd scheen te zijp opj onjuiste inlichtingen, die een propagandistjj tisch karakter droegen. te Het secretariaat-generaal van dén volken bond deelt mede. dat het verkeer op de Oost-Chineesche spoorbaan. Noordelijk van Charbin, onderbroken is, zoodat de, door den Volkenbondsraad in December van het vo rig jaar ingestelde commissie van onderzoek naar de gebeurtenissen in het verre Oosten, volgens een besluit van den voorzitter dezer commissie, lord Lytton, op 3 Februari, naar New-York zal reizen, om zich vandaar langs den, kortsten weg naar China te begeven. Amerika heeft het secretariaat van den Volkenbond geantwoord, dat de Ver. Staten aan de bemoeiingen van .den Volkenbond om het conflict tusschen Japan en China bij t.e leggen, bereidwillig willen deelnemen. Aan een onmiddellijke vertegenwoordi ging van Amerika in de commissie van on derzoek, welke op grond van artikel 15 van het pact te Shanghai ter plaatse zelf een onderzoek zal instellen, staan echter twee hinderpalen in den weg. Op de eersle plaats zijn de Vereen. Staten geen lid van den Volkenbond en vervol gens steunt de instelling van deze commis sie niet op een eenstemmig besluit van den Volkenbondsraad, daar Japan voorloopig bezwaren tegen de toepassing van artikel 15 geopperd heeft. Het staatsdepartement heeft, zoo heet het verder in het antwoordschrijven. besloten, zijn vertegenwoordiger te Shanghai od te dragen, een bericht over den toestand te Shanghai te zenden en dit het secretariaat- generaal voor zijn onderzoek ter beschik king te stellen. Yoshisawa gelaakt. In militaire kringen te Tokio wordt de actie van Yoshiisawa, die jen Britschen, Amerikaanschen en Franschen ambassa deurs heeft verzocht, hun invloed te ge bruiken om de Chineezen te overreden hun troepen terug te trekken, becritiseerd. Zij beweren, dat dit zooveel is, als de mogendheden uitnoodigen in te grijpen, waardoor de Chineezen in hun houding ten opzichte van Japan zullen blijven vol harden en de Chineesche arrogantie zal worden vermeerderd. „JapanscheN heethoofden". In officieele kringen te Tokio wordt eer lijk erkend, dat in sommige gevallen bui tensporigheden zijn begaan door Japansche „heethoofden" te Shanghai, van wie er reeds vier en twintig door de Japanscho autoriteiten zijn gedeporteerd. De Japanners zullen strenge maatregelen tegen deze nationalisten nemen en hun best doen ben onder controle te krijgen. Japansch verweer. Uit Tokio wordt gemeld: Japan heeft besloten China te toonen. dat. het niet van plan is eenige verdere gekheid toe te staan, verklaarde gisteren de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken. Hoewel hij het betreurde, had, naar hij beweerde, het gebruik door de Chineezen van artillerie de Japansche marine-autori teiten genoodzaakt, hun toevlucht te nemen tot bomaanvallen uit de lucht, en hij vroec zich af, of eenige andere mogendheid in eenzelfde geval anders gehandeld zou heb ben. Eugen Tsjen over Japans plannen. Chineeschen tegenstand in Shanghai geor ganiseerd heeft, heeft omtrent het conflict met Japan o.a. het volgende verklaard: Japan is bezig, een lang van tevoren be raamd plan uit te voeren. Het bezit van Mandsjoerije is voor Japan een kwestie van leven of dood!. Uit Mandsjoerije be trekt Japan n.l. zijn grondstoffen. Het is een bolwerk voor' de beheersching van China. Japans doel is, aldus Tsjen verder, de heerschappij te veroveren op den Oceaan en een inval in Australië voor te bereiden. Japan lijdt aan overbevolking, doch noch Korea, noch Mandsjoerije kunnen als ko loniale gebieden, wegens het verschil in klimaat, in aanmerking komen. Japan denkt thans zijn imperialistische plannen tegen China ten uitvoer te kunnen brengen. Voorloopig moet China op zich zelf ver trouwen en een gelukkig verschijnsel is. dat thans het geheele Chineesche volk van een nationalen geest doordrongen is. Zeker zal China nu de nationale eenheid vinden, welke het tot dusver heeft ontbro ken. Japansche troepen te Swatan geland. Na voorafgaande beschieting. Het officieele Sovjet-telegraafagent^phap meldt uit Tokio, dat de Japansche marino- overheid bevel heeft gegeven te Swatou troepen aan land te zetten. Aan de landing der troepen is een beschieting van 'de stad voorafgegaan. Het havenkwartier en do re- geeringsgebouwen zijn door Japansche ma rinetroepen bezet. De paniek in Nanking. NANKING, 2 Februari. Na de eerste ka nonschoten op Nanking brak in de stad een onbeschrijfelijke paniek \rit, Van do historische klokketoren klonk voortdurend het waarschuwende signaal van een krach tige sirene. De bevolking haatte zich naar de in de afgeloopen dagen ingerichte bom vrije onderstanden, waarin echter slechts een zeer klein gedeelte der vluchtelingen kon worden geborgen. De bewoners van het aan den oever van de .Tangtse gelegen meest bedreigde stads gedeelte Siakiwian stroomden bij duizenden naar de oude stad, die door muren wordt beschermd. Plotseling doofden alle lichten uit en lag de stad geheel in het duister gehuld. Ook de chauffeurs en de riksja- koelies moesten op bevel van de politie zonder licht rijden, zoodat tal van ongeluk ken voorkwamen. Alle stadspoorten worden gesloten en onafgebroken patroulleerden troepen door de straten. Ook de Chineesche politie deelt mede, dat het Japansche bom bardement slechts ais demonstratie w-as be doeld, om te verhinderen dat de Chineesche versterkingstroepen over de Yangtse tus schen Poekau en Nanking werden gebracht. De beschieting van Nanking. Niét met scherpe granaten? SHANGHAI, 2 Februari. Volgens een me- dedeeling van den Chineeschen burgemees ter van Shanghai zou de Chineesche op perbevelhebber te Nanking hebben ver klaard, dat de Japansche oorlogsschepen tijdens het bombardement van Nanking niet met scherpe granaten zouden hebben geschoten. Indien 'dit bericht juist is, zou de Japansche actie alleen als demonstratie bedoeld zijn, zoodat de weg voor verdere onderhandelingen open blijft. Japans opïreden te Shanghai. SHANGHAI, 2 Februari. Tegen midder nacht opende de Japansche artillerie op nieuw het vuur op de, Westelijke, stadsge deelten van Shanghai* -dat door de Chinee zen werd beantwoord; Korten tijd later werd het vuur gestaakt, doch Dinsdagoch tend tegen 5 uur opende Japansche mari nesoldaten een hevig mitrailleur- en ge weervuur op de wijk Hongkioe en een ge deelte der internationale nederzetting, waardoor ook voor de buitenlanders in dit stadsgedeelte ernstig gevaar ontstond. Ja pansche soldaten drongen gebouwen en kelders binnen, waarin zich naar hun zeg gen Chineesche scherpschutters hadden genesteld. Ook Tsjapei werd opnieuw door de Japanners onder vuur genomen. Japan sche marinesoldaten vuurden daadbij even eens op Amerikaansche mariniers, die bar ricaden hadden aangelegd rondom de Ame rikaansche methodistenkerk. Toen de Ame rikanen voor het vuur der Japanners we ken, haalden de Japanners de Amerikaan sche vlag van. den kerktoren omlaag.\De Amerikaansche consul-generaal te Shang hai zal een onderzoek instellen of hier sprake is van een schending van de Ame rikaansche vlag, aangezien de vlag zelf naderhand op correcte wijze door de Ja pansche ipolitië werd teruggezonden. Volgens Chineesche berichten landden eenige honderden Japanneezen te Poetoeng, een voorstad van Shanghai, waar zij ver schillende opslagplaatsen tegenover de En gelsche en Amerikaansche legatiegebouwen bezetten. Volgens Chineesche krantenberichten zou den de Japanners tot nog toe 150 gevangen genomen Chineesche scherpschutters, die door de Japanners werden beschouwd als francs-tireurs, hebben gefuseleerd. De Volkenbondsenquete ln Mandsjoerije PARIJS, 2 Febr. De Europeesche leden van de door den Volkenboud ingestelde in ternationale commissie van onderzoek voor het Japansch-Chineesche conflict in Mand sjoerije zal morgen aan boord van het Fransche stoomschip „Paris" uit Le Havre vertrekken om zich eerst naar Amerika te begeven. RAD EK IN ZWITSERLAND NIET TOEGELATEN. Tusscihen de Sovjet-Rustusoiie delegatie en den Volkenbond is gift" ra-mn 4 ©en ern stig conflict ontstaan. Do //witsersche honds raad heeft den vertegenwoordiger van het Moskousche blad „Iswestija", den ook dn DuitSohilaind welbekenden Radek, die voor zijn 'blad de ontwapeningsconferentie wilde bijwonen, den toegang in Zwitserland ge weigerd. NIEUWE OPSTAND IN EQUADOR. GUAJAQUIL, 2 Febr. Gister is in de pro vincie Karcety een revolutionaire beweging uitgelbioken die ziohl volgens mededeeting van de regeering over alle deelen van Equa- dor heeft uitgebreid. Een regeeringsgetrouw bataljon te Manabi heeft een hevig gevecht geleverd tegen 2000 rebellen. De Gouverneur der provincie heeft den minister van oorlog dringend om versterking verzocht. De voor- loopige president der republiek Pasquerino Moreno heeft buitengewone volmachten ge kregen om de beweging te onderdrukken. In de steden zijn talrijke personen die worden verdacht met de opstandelingen te sympa thise eren gearresteerd. De opstand is begonnen te Tuloan in de provincie Karatsji nabij de grens van Colom bia. De opstandelingen zagen kans het ver keer met dit gedeelte, des lands stop te zet ten. Naar verluidt zou de opstand onder lei ding staan van de liberalen die wenschen te verhinderen dat de gekozen president der re publiek Neftalia Bonifar in Augustus a.s. zijn ambt zal aanvaarden. Direct na ontvangst van de berichten over den opstand is de re geering te Quito in kabinetszitting bijeen ge komen teneinde maatregelen te beramen. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE HEDEN GEOPEND. Hedenmiddag is, wanneer er Reen onver hoopte dingen gebeurd zijn, om 2.50 u. New. tijd de Ontwapeningsconferentie te Genève geopend met een rede van den voorzitter Henderson. De openingsrede werd per radio over de geheele wereld uitgezonden. De conferentie zal zich op haar eerste zit ting er waarschijnlijk toe beperken, een corn missie tot onderzoek van de volmachten te benoemen en een agenda op te stellen. Het begin der algemeene debatten is eerst tegen hét einde der week te verwachten. Tegen dien tijd vernacht men, dat eenige vooraanstaande Europeesche staatslieden, vooral de Duitsche rijkskanselier en de Brit sche premier, zullen aankomen. Frankrijks houding De Parijsche correspondent van de „Times" schrijft, dat de Fransche voorstellen tot ontwapening afhankelijk worden ge maakt van het systeem van wederkeerigen bijstand. J Het protocol van Genève van 1924 moet wederom in het leven geroepen worden. AAN DEN VOORAVOND DER OPENING. GENEVE, 1 Februari. Het presidium. De groote mogendheden en de kleinere staten zullen ieder de helft van het aan tal presidiumzetels bezetten. Tot nu toe heeft men zich vijf commissies gedacht en wel voor de bewapeningen te land, ter zee en in de lucht, een politieke en een juridi sche commissie. Eerst den 8en Febr. zullen belangrijke besprekingen aan de orde komen. Om streeks dien tijd widen n.l. te Genève ver. wacht de Britsche premier MacDonald en de Duitsche Rijkskanselier Dr. Brijning en zon mogelijk ook Laval. Men verwacht dat de beraadslagingen te gen Paschen voor esn of twee maanden zullen worden onderbroken. Voor de conferentie zijn meer dan 500 journalisten uit alle deelen der wereld te Genève aanwezig. Uit Oost-lndie DE REIS VAN PRINS LEOPOLD. Afscheid van de „Marais v. St. Aldegonde". SABANG, 1 Febr. (Aueta). Graaf en Gra vin de Refill y hebben tijdens bun veiMijf te Colombo een autotocht door de sfed naar Mount Lavinia gemaakt Op 't eiland Salbang hebben zij gepicnict. De ipassagiiers en de etst-major van de „Marais van St Aldegoinde" zijn verrukt over de chanme en eenvoud van het prin selijk paar. De Prins en de Prinses namen op innemende wijze aan het leven aan (boord van het mailschip deel Zoowel de Prins als de Prinses waren bijna iederen middag op het sportdek aanwezig Zij na men aan alle tiekspelen en sportwedstrij den deel. Beiden gaven herhaaldelijk blijk' van het feit dat zij Indië zeer bewonderen en dat ,zij daar indertijd .een (zéer prettigen tijd hebben gehad. Prins Leopold sprak steeds Nederlandsch. Prinses Astirid verstaat Nederlandsch, cLodh snreekt hij voorkeur Fransch, Dudtsdh of Engelsdh. Aan het afscheidsdiner op den avond voor de aankomst te Sahang dankten de gezag voerder en do oudste passagier het prinse lijk paar voor de a an'ge name en beminne lijke wijze, waarop bedden hadden bijgedra gen tot verbooging van de gezelligheid aan boord. Na den kanitein nam Prins Leopold het woord, waarvoor hij zich verontschuldigde, daar hij noch de oudste, noch de jongste passagier was. Hij voelde zich echter ge drongen, ook namens Prinses Astrid, den etat-major en de passagiers te bedanken voor den aangenomen tijd!, aan boord door gebracht DE OVERSTROOMINGEN OP SUMATRA. BUITENZORG, 1 Febr. (Aneta). De Re sident van Djambi seint dat de controleur van Tembesi rapporteert, dat menscben, vee en padi grootendeels in veiligheid zijn. De kampongs Kcmbang Seri en Benteng! Mer- sam zijn verlaten. De telegraafverbinding met Moeara Tebo en de telefoonverbinding met. Saralangoen, zoomede de landverbinding met Djambi zijn verbroken. De bevolking van Moeara Tembesi is ver huisd naar vlotten en het. militaire kam pement. De gezaghebber van Moeara Tebo rappor teert d'at langs de Balanghari-rivier groote schade is toegebracht. Veel groot- en klein vee is verdronken. DE KWESTIE-DE WIT. BATAVIA, 1 Febr. (Aneta). De „Java Bode" publiceert „aangezien verschillende bladen de hoofdredactie van de Java Bode in een scheef daglicht stellen", een van den procureur-generaal ontvangen missive over de quaestie van den redacteur van dat blad F. M. de Wit, "waarin de procureur-generaal uiteenzet, dat de plaatsvervangend (hoofd redacteur van dat blad *de heer D. F. van Wijk, getracht heeft den redacteur De Wit buiten strafvervolging te houden, hetgeen onmogelijk was, toen bleek, dat „ernstige redenen bestonden den redacteur De Wit er van te verdenken provo ceerend te zijn te werk gegaan en door beloften en giften den commies Noya, die in finamoieele moeilijk heden verkeerde, te bewegen geheime en op de landsverdediging betrekking hebbende 'bescheiden, aan hem uit te leveren". De procureur-generaal constateert, dat de plaatsvervangend hoofdredacteur van de „Java Rode" ,de heer Van Wijk, dit resultaat niet verwachtte en houdt er zich van over tuigd, dat ook de collega's journalisten tot CRISISBESCHOUWINGEN IN DEN VOLKSRAAD BATAVIA, 1 Fehr. (Aneta). In de Memorie van Antwoord op het AfdeeMngsverslag van den Volksraad verklaart de Regeerimg ten aanzien va.n de crisisbeschouwingen in de eelrste plaats, dat van verlaten van den gou den standaard geen sprake kan zijn. In de tweede plaats wordt verklaard, dat de staats taak geen principdeele verandering onder gaat door de bezuiniging, en ten derde, dat ivijziging van de kostenverdeeling der Ma rine vermoedelijk niet te bereiken zal zijn, Ln de vierde plaats wordt wordt medege deeld, dat reeds thans de mate, waarin NecL- ÏTi'dië genoodzaakt is te leenem, groote geva ren in zich sluit. Een verdere beperking der buitenlandsche verloven cv Prdiil toelaatbaar geacht. Ten aan- Weerbericht. Het dunne pöltje geeft den vorlgen star Hoogste stand te Blacksod 7823. Laagste stand te Ingö 756.8. Stond vanmorgen halftwaalf 776.6. WEER VER WACHTING. Zwakke tot matige W. tot N. wind, meest zwaar bewolkt tot. betrokken, waarschijn lijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) In Skandinavië is de barometer sterk ge stegen. De storm 'bedaart en de vorst in liet Noorden is sterker geworden, terwijl ook in Z.-Skandinavië en Oost-Duitschland lichte vonst inviel. De hooge drukking over Ierland nam iets af. Bij IJsland is weer een C bied gepasseerd. Overigens is de toestand weinig veranderd en belangrijke veranderin gen zijn nog niet in het zicht. In Skandi navië, Finland en Oost-Duitsohland blijkt voldoende sneeuw te zijn gevallen om het sneeuwdek weer eenige uitbreiding te geven. Op het vasteland was de neerslag overigens van weinig beteekenis en duurt bijna overal :het sombere weer voort. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 7.0 C. 3 FEBRUARI Zonsopgang 7.41 u.; Zonsondergang 4.44 a Maansopgang 5.20 u.; Maansonderg. 11.36 a Van 's avinds 5.14 u. tot 's morgens 7.11 a WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Waldshnt1,89 0,— Basel 0,— 0.13 Hunlngen 0,38 0,'J8 Rheinweiler -i',1,83 Kehl 1,88 1,92 Maxan 0,— 3,Hó Wledesheim 0,— 1,' 8 Mannheim 2,H3 2,35 Lohr 1,71 1,75 Mainz 0,— 0,49 Blngen 1,64 1.60 Caup t i 1,6 Ems II,- Coblenz 1,8 Trier 0,80 0,75 Keulen 1,61 1,61 Rnhrort '4 0,41 Wesei 0,- Emmerik 0 - Dusseidorf 0,— 1,11 Maastricht 3,85 1,8! Venlo .11,13 11,41 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 8.14 20,57 Terschelling 5.25 1X12 Harlingen 6.17 19,>1 Heder le 1.15 Idem 2e 14.00 lJmuiden 0.13 12,45 H. v. Holland li.Bd Schevenlngen 0.09 Rotterdam L23 14,01 Hellevoetsl,12,34 Willem8iad 0,52 13,23 Brouwersh, 11,46 Zierikzee 12,15 ,- Wemeidlnge 12,38 ,- Vlissingen 11,1.0 23,31 Terne u zen 11,3'.) Hans weert 12,05 ziein van de pensioenregeling heeft, de Re geering haar standpunt nog niet bepaald, Samenvoeging van alie bezuinigingsmaatre gelen tot een algemeen forsoh plan wordt onmogelijk geacht, aangezien de objecten daarvoor te uiteenloopend zijn. De Regeering wijst het denkbeeld af om te streven naar een sluitende begrooting in 1940, aangezien het land niet zou silagen in regelmatige dek king van het tekort door- leeniingon gedu ramde acht jaren. Hedenmorgen ving de Volksraad de crisis- debatten aan. De heer Monod de Froidevdlle (I. K. P.) bepleit uitstel van de aflossingen der leu ningen, hetgeen de heer Noto Soetarso voor de diollarleeningen onmogelijk acht De heer Wiranata Koesoema bepleit een sterke vermindering der kosten van de im portkrachten en een sterke bevordering van de Inheemsdhe industrie. De heer Staargaard betoogt, dat het nid aangaat om thans alle moeilijkheden, welke zich nu voordoen op den breeden rug van de crisis te schuiven. Men dient daarom de thans geleerde -lessen voor de toekomst ter harte te nemen. Spr. gaait acooord met aan moediging van den Inheemsöhen landbouw, MILITAIREN NAAR BENGKALIS MEDAN, 1 Februari (Aneta) Thans is be sloten om in verband met het gebeurde in Bengkalis militairen derwaarts te zenden. AARDSCHOKKEN IN ATJEH KOTA RADJA, 1 Februari (Aneta) Heden- Uit het Sociale Leven HET BAEKERSCONTRACT LOOPT TEN EINDE. De arbeidersorganisaties in het bakk bedry'f melden ons: Tn de conferenties tusschen werkgevers- ea werlaiemersvertegenwoordigers is geen over- eonstemniing over de voorgestelde wijzigingen verkregen. De arbeidersorganisaties hebben alle zondei uitzondering de afbraak van de collectieve overeenkomst veroordeeld en medegedeeld, dat geen der door de patroons gedane voorstellen wordt aanvaard. De leden van de afdeeling Rotterdam zijn opgeroepen tegen Donderdag 4 Februari oW hun meening over de gang van zaken kenbaar te maken en maatregelen te bespreken tegfn alle gebeurlijkheden bij het ten einde loopen van de collectieve overeenkomst. DE PENSIOENKWESTIE DER MIJNWERKERS. De vertegenwoordigers van den Prot Chr. MUnwerkersbond en van de Cen'^ nemers in 'tMUnb&driif hebben i den R.IC. Miinw vu... Werk- verklaard in 6® sluiten bU fende voorstel besproken worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2